Door half Europa naar Boedapest Oblt. Brinckmann zegeviert w Locomotief neer gestort ONZE REIS 'N SUCCES! FRAAIE PRESTATIE VAN Lt. DE BRUINE ZONDAG 17 JULI 1938 Naar de Zwitsersche meren, de Italiaansche natuurwonderen, de historische steden Bazel, Luzern, Lugano, Milaan, Padua, de stad van St. Antonius, Venetië, Boedapest en Keulen Sluiting der inschrijving ■lilll VERNIETIGING AARDBEIEN Telegram R. K. Vrouwenbond aan minister Steenberghe Kindje onder auto gedood De vader zag het ongeluk gebeuren VARENDE KOOPMAN VERDRONKEN Met zijn been in een tros verward geraakt MAKELAARS EEN HALVE EEUW VEREENIGD Hulp aan vreemdelingen Een prijzenswaardig werk van ontwikkelde jongelui Een doode en een gewonde bij ongeluk op Staatsmijn Hendrik te Brunssum Verzakking onder de rails PATER BORROMAEUS DE GREEVE NAAR INDIË Japansche missie uit Den Haag vertrokken - PAARDENSPORT De Nederlandsche ruiter reed bij het springconcours in het Stadion te Amsterdam een foutloos parcours Duitschers op dreef Een groot ruiter Prinselijk Paar in het Stadion De landenploegen BURGERLIJKE STAND De voorlezing van akten van huwelijksaangifte enz. CLEARINGKOERSEN Voortaan geen opgave meer van peseta's DE STRAFZAAK ROST VAN TONNINGEN Dank Het regeeringsjubileum van de Koningin Feestviering van „De Princevlag" Adviezen voor de verlichting DE STRANDING VAN DE „GROOTEKERK" Schuld te zoeken bij den kapitein of den loods? UIT DE STAATSCOURANT P.T.T.-dienst De groote deelname aan onze reis door Duitschland, Zwitserland, Italië en Hongarije naar Boedapest, de stad van het 9e eeuwfeest van den eersten heiligen koning van Hongarije, St. Stephanus, is een succes op zich zelf en een klinkend bewijs hoezeer onder onzen lezerskring gewaardeerd wordt dat de V.K.P. de gelegenheid heeft geboden onder kath. deskundige leiding gebruik te maken van de fabelachtige aanbieding om voor slechts f 122 (plus f 3 administratie- geld) gedurende 2 weken van 1 tot en met 1 4 Augustus de schoon ste plekjes van Europa als het Vier- woudstedenmeer en het meer van Lugano, benevens de historische steden Bazel, Luzern, Milaan, Padua, Venetië, Boedapest (en Keulen op den terugtocht) te bezichtigen. Onze lezers weten door ondervinding hoe goed ze op onze reizen verzorgd worden. Zoowel de 25 ste, de 50ste, de 75ste als de 100ste deelnemer (neem- ster) ontvangt te Boedapest een sou venir. In Boedapest worden de deel- nemenden door het Hongaarsche Ministerie van Landbouw uitgenoo- digd den beroemden Hongaarscben wijn te komen proeven. Op verzoek van zéér velen, die gaarne zich nog zouden aansluiten, maar door omstandigheden nog niet zeker waren of ze zich voor deze reis op den bepaalden tyd vrij konden maken, hebben we de gelegenheid tot inschrijving nog met enkele dagen verlengd. Met het oog op het reserveeren der plaatsen in treinen, booten en hotels kunnen we echter niet lang meer wachten en sluiten on herroepelijk in den loop dezer week de boeking. Dus nog slechts enkele dagen bestaat er gelegenheid zich in te schrijven bij de ,,Vereenigde Katholieke Pers", N.Z. Voorburgwal 6573, Amster dam, telefoon 46878 onder storting der gelden op gironummer 22884. De prijs van f 122 omvat alle treinen, booten, autobussen enz.,* logies in voorname hotels, drie maaltijden daags, enz. Wie 2de klasse trein wil reizen, betaalt f23 toeslag en wie voor alle hotels een één-persoons kamer ver langt geeft een toeslag van f9 (de hotelkamers zijn anders voor twee personen). Aan allen die zich hebben doen in schrijven zijn reeds twee geïllustreerde boekjes over Boedapest, alsmede een eerste brief met inlichtingen voor de reis verzonden. We kunnen in aan sluiting hiermede nog mededeelen, dat degenen die heel de reis mee maken, gèèn reispas noodig hebben. Ze kunnen zooveel Nederl., Zwit- sersch, Italiaansch en Hongaarsch geld meenemen als ze willen, maar aan Duitsch geld slechts 10 R. Mark in zilver. Bij de reisleiding zijn even tueel meerdere registermarken on derweg te bekomen. „Hé, loop niet onder een ladder door, dat brengt ongeluk...1" Boedapest, de droom aan den Donau Een gedrukt volledig reisprogram ma, alsmede nadere inlichtingen, worden den reizigers in de komende dagen toegezonden. Vóór den aan vang der reis ontvangen ze alsnog een lijst van alle deelnemenden. Wij hebben inlichtingen bij des kundige instellingen in het buitenland ingewonnen en vernamen dat er alle kans bestaat op prachtig weder in de eerste helft van Augustus! We hopen dus met recht op een schitterende, zonnige reis!!! Deze reis, die ons al aanstonds den eersten dag met de schoonheden der natuur doet kennis maken, hebben we uw „Vacantiedroom door h^ilf Europa naar Boedapest" genoemd en zij belooft de schoonste reis te wor den, ooit door de Vereenigde Katho lieke Pers haar lezers aangeboden. Wie nog mee wil, beslisse snel. Doe 't numorgen kan het te laat zijn! Een ideale gelegenheid voor alleenreizenden om gerust een heer lijken Europeeschen tocht te onder nemen. Het bestuur van den R.K. Diocesanen Vrou wenbond in het Bisdom Haarlem heeft een telegram gezonden aan den minister van Econo mische Zaken, waarin het na kennisneming van een bericht in de pers van 15 Juli den minister dringend verzoekt te willen bevorde ren, dat niet tot vernietiging van aardbeien wordt overgegaan, alvorens kinderkolonies, vacantiescholen, oudeliedengestichten, zieken huizen en andere instellingen, wier middelen het niet toelaten hun inwonenden en verpleeg den voldoende fruit te verschaffen, van dezen overvloed hebben kunnen profiteeren. Indien noodig zal de R.K. Vrouwenbond gaarne mede werken aan de distributie. Zaterdagavond ongeveer half zes is op de Hooftstraat te Almeloo een ernstig ongeluk ge beurd, waarvan het anderhalf-jarig zoontje van den heer Bekhuis, wonende aan genoemde straat, het slachtoffer is geworden. Twee knechten van aannemer L. hadden met een vrachtauto zand gebracht voor een in aanbouw zijnde woning. Terwijl de auto gelost werd, moet het kindje er al spelend onder zijn geloopen. Toen de beide mannen wegreden, hebben zij het kind niet bemerkt. Eenige meters verder werden de mannen aangeroepen door den vader van het kind, die zijn zoontje zwaar verminkt op den grond zag liggen. Het jongetje moet terstond dood zijn geweest Het lijkje werd de ouderlijke woning binnenge dragen. De politie heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld. Zaterdagmiddag tegen vijf uur is de varende koopman van K. uit Woudrichem op de Mer- wede tegenover Papendrecht te water geraakt en verdronken. Hij wilde zijn boot vastmaken aan een voorbijvarende vrachtboot, waarbij zijn been in de tros verward geraakte. De man werd over boord getrokken en verdween onmiddellijk in de diepte. Pogingen tot redding mochten niet baten. Zijn lijk is nog niet gevonden. In hotel Sonsbeek te Arnhem werd Vrijdag de Algemeene Vergadering gehouden van de Vereeniging van Kantoren voor Vaste Goede ren in Nederland „Neerlandia". De voorzitter, de heer A. R. Buwalda, make laar te Hilversum, memoreerde in zijn ope ningswoord, dat het juist op dezen datum 50 jaar geleden was, dat de vereeniging te Arnhem werd opgericht door wijlen den heer P. D. N. van Elten, makelaar te Arnhem. De vereeniging heeft ten doel, door onderlingen steun onder de* leden hare relatien uit te brei den. De winst- en verliesrekening sloot met een batig saldo van f 1.180,12. Aan den secretaris, den heer A. L. van Elten, die 25 jaar achtereen het secretariaat heeft waargenomen, werd een schilderij aangeboden van den bekenden schilder Hulshof Pol. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. R. Buwalda te Hilversum bij acclamatie herkozen. Na de vergadering werd een tocht gemaakt naar de Stichting „de Hooge Veluwe", waarna een gemeenschappelijke maaltijd plaats vond in hotel Sonsbeek. Eenige ontwikkelde jongelui kwamen tijdens de Olympiade in Amsterdam op het denkbeeld, toen zij zooveel vreemde nummerborden op motorrijtuigen zagen, een organisatie in het leven te roepen, waarvan de leden zich ver dienstelijk zouden maken met vreemde auto mobilisten te helpen. Eerst vijf jaren geleden echter werd de B. B. T. B. B. A. opgericht, de bond ter behartiging der toeristische belangen van buitenlandsche automobilisten, die zijn eerste lustrum Zater dagmiddag met een bijeenkomst in Hotel des Pays Bas te Utrecht vierde. Daarbij waren aanwezig het bestuur van de Vereeniging v. Vreemdelingenverkeer „Utrecht" en de heer W. Faber, chef van de verkeers politie te Utrecht. De voorzitter, de heer H. J. Hesselfela uit Den Haag heeft in een rede het doel en het werk van den bond uiteengezet. In het begin van dit jaar heeft men een Raad van Advies doen vormen, waarin ver tegenwoordigers der groote toeristen-organi saties zitting hebben en welk college den bond o.m. behulpzaam is om aan de noodige geld middelen te komen. Het spreekt wel vanzelf, dat het zeker op den weg ligt van belanghebbenden, zooals hou ders van hotels, café's en restaurants om dit werk te steunen. Hier is een voorbeeld van ondernemingsgeest, door jongelui aan den dag gelegd in het be lang van vaderland, stad en gewest, waarvoor reclame wordt gemaakt, terwijl bovendien menig particulier ermee gebaat is. Vermelden we tenslotte, dat op de herden kingsbijeenkomst woorden van gelukwensen spraken mr. J. Milius, voorzitter van V.V.V.U. en de heer W. Faber, inspecteur van politie. •Een kleine tentoonstelling gaf nog een over zicht van het werk van den B.B.T.B.B.A. Bij het vervoer over den steenberg der Staatsmijn Hendrik te Brunssum stortte Zaterdagmiddag een locomotief met vier geladen wagons naar beneden. De hoogte, waarover de trein reed, was twintig meter. Het ongeluk is te wijten aan een verzak king. De stoker, zekere B. uit Treebeek, geraakte in den val tusschen de wagons bekneld en was onmiddellijk dood. De ma chinist, die het ongeluk vermoedelijk heeft zien aankomen, heeft zich, door van de machine te springen, weten te redden. Hij liep ernstige verwondingen op. Geneeskun dige hulp was spoedig ter plaatse. Andere persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet vóór. Nader vernemen wij, dat het ongeluk Za terdagmiddag om drie uur is gebeurd. Het betreft hier een locomotief, welke arie wa gons, geladen met leisteen op de stortplaats voorttrok. Door een verzakking onder de rails sloeg de trein om en kantelde in een afgrond van ruim tien meter diepte. De machinist slaagde er nog in tijdig van de machine te springen en zich in veiligheid te stellen. Hij trachtte nog den leerling machinist-stoker mee te trekken, doch dit lukte niet. Deze kwam onder de locomotief en de steenen terecht en kreeg een hals wervelbreuk, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Het slachtoffer is de zestienjarige J. van Deenen uit Treebeek. Het stoffeliik overschot is naar het lijkenhuisje van de Staatsmijn Hendrik overgebracht. Pater Borromaeus de Greeve zal einde Augus tus naar Ned.-Indië vertrekken voor een apos tolische tournée op Java en Sumatra. De heeren Matsunaga en Hashimoto, die eenige dagen in Den Haag hebben vertoefd als leden van een Japansche missie, die in ver schillende Europeesche hoofdsteden bespre kingen heeft gevoerd over de internationale tentoonstelling, welke in 1940 te Tokio zou worden gehouden, hebben Zaterdagochtend de residentie weder verlaten en zijn per trein naar Berlijn vertrokken. De Fransche luchtmacht in actie tijdens legeroefeningen, die dezer dagen te Villacoublay zijn gehouden Op den derden dag van het Zesde Inter nationaal Concours Hippique in het Olym pisch Stadion te Amsterdam heeft alles er toe meegewerkt, het groote ruiterfeest tot een waar succes te doen worden. Het was prachtig, zonnig weer, een uitgezochte dag voor een hippisch festijn, en de paarden deden het nu veel beter dan Vrijdagavond, toen zij onrustig en nerveus werden van hun eigen schaduw. Ook de Nederlandsche paarden deden het thans prachtig en het was voor de vele belangstellenden een ware teleurstelling, dat Lt. de Bruine, die op Er- nica in de beslissing een foutloos parcours reed en daarbij een zeer snellen tijd maak te, .op het allerlaatst nog den palm der over winning moest afstaan aan den Duitscher Oblt. Brinckmann, die op Oberst II niet alleen een feilloos parcours reed, doch bo vendien 2 seconden sneller bleek. Een aangename verrassing was het tactische rijden van P. J. O. Leeuwenburg, die op Sint George zonder een enkele fout het parcours af legde en tot de zes ruiters behoorde, die, met verhoogde hindemissen, in een beslissing moes ten overspringen. Het paard ging ook met ver bluffend gemak over de hindernissen van 1.60 meter, doch het afwerpen van een der balken gaf Leeuwenburg tenslotte 4 ft. Overigens was het optreden van de Duitsche ruiters weer de sensatie van den middag. Zij beschikken over prachtige paarden, waarnaar het kijken alleen reeds een genot is. Doch bo vendien frappeert ook steeds weer hun mees terlijke wijze van rijden. In tegenstelling met de Belgische en Iersche deelnemers houden zij de handen laag en de manier waarop zij over de hindernissen gaan is prachtig. Zij springen zonder verlies van tempo en zonder noodeloos verbruik van energie. Er is bij hen een eenheid tusschen ruiter en paard, die men slechts zel den bij anderen vindt. Vooral het staaltje dat Oblt. Brinckmann in de beslissing leverde met Oberst II stempelde hem tot een groot ruiter. De Nederlandsche lui tenant de Bruine had immers op Emica een bijzondere prestatie geleverd, door met 0 fou ten in 1 min. 29.4 sec. het parcours in fraaien stijl af te leggen en Brinckmann stond nu voor de taak als laatste ruiter geheel op snelheid te rijden. Het behoeft geen betoog, dat het er in een dergelijk geval op aan. komt het paard in de hand te hebben, want het verscherpen van het tempo kan onnauwkeurigheden bij het springen ten gevolge hebben. Doch hier bewe zen ruiter en paard hun klasse en met een onnavolgbare elégance en een zeldzame rustig heid volbrachten Oberst en zijn berijder het parcours in 1 min. 27.4 sec., waarmede zij den Grooten Prijs van Amsterdam wonnen. Ook de derde plaats was voor Oblt. Brinckmann, die op Baron IV, het paard dat in 1935 met Lt Brandt den wisselbeker won, eveneens een fout loos parcours maakte en alleen in tijd bij Er- nica achterbleef. De vijfde plaats was voor Rittm. Hasse dp Tora. Ook Hasse reed schit terend. Tot het laatste oogenblik bleef hij bui ten de fouten, toen echter, het was op een na de laatste hindernis, wierp hij een balk af. Van de Ieren was het alleen Capt. Ahern die de eerste maal een foutloos parcours maak te. Bij het overspringen echter kreeg hij vier fouten, zoodat hij vierde werd. De zevende prijs werd gedeeld tusschen acht ruiters tot wie be hoorden: de Ieren Capt. Corry en Capt. Lewis, de Nederlanders Res. It. v. Schaik en Ritm baron Sirtema v. Grovestins, de Duitschers Rittm. Momm, Oblt. Weidemann en Rittm. K Hasse en de Belgische Lt. Verlinden, Opmer kelijk was overigens de bescheiden figuur, die de Belgische equipe sloeg. Lt. Verlinden deed het op Carioca r.og het best, doch er waren te veel weigeringen bij de Belgische paarden en ook de slordigheden kwamen den ruiters soms duur te staan. Luitenant Greter had met Carina ditmaal minder succes. De prachtige vos was nu iets te levendig en dwong zijn ruiter soms tot in houden bij de hindernissen. Acht fouten waren daar het gevolg van. Met evenveel touten raak te Madel wie Du, bereden door Ritm. Pahud de Mortanges, uit de prijzen. Izard deed het met Ritm. Sirtema v. Grovestins beter en raakte slechts één hindernis, die hem 4 fouten opleverde. Dat de Nederlandsche équipe het den Duit schers en Ieren vandaag nog lastig kan maken gelooven wij, gezien het gemak waarmee Er- nica, Santa Bell, Carina en Peacock thans sprongen, zeker. De wedstrijden zullen vandaag worden bij gewoond door H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. De uitslagen luidden: Springconcours om den Grooten prijs van Amsterdam: 1. Oblt. Brinck mann op Oberst II, 0 ft., 1 min. 27.4 sec.; 2. Lt. de Bruine op Ernica, 0 ft., 1 min. 29.4 sec.; 3. Oblt. Brinckmann op Baron IV, 0 ft., 1 min 33.4 sec.; 4. Capt. F. A. Ahern op Ireland's Own, 4 ft., 1 min 31.2 sec.; 5. Rittm. K. Hasse op Tora, 4 ft., 1 min. 33.2 sec.; 6. P. J. O Leeuwenburg op Sint George, 4 ft1 min. 42.2 sec.; 7. Cept. D. J. Corry op Red Hugh, Rittm. Momm op Alchimist, Capt. J. J. Lewis op Li merick Lace, Oblt. Weidemann op Fridolin. Res, Lt. Dr. H. L. M. v. Schaik op Santa Bell, Rittm K. Hasse op Goldammer, Ritm. Baron Sirtema van Grovestins op Izard en Lt. J. Ver linden op Carioca, allen 4 ft. Naar wij vernemen zullen de ploegen voor den landenwedstrijd, die hedenmiddag wordt gehouden, als volgt zijn samengesteld: Nederland: Lt. Greter op Carina. Res. Lt Dr. v. Schaik op Santa Bell, Lt. de Bruine op Ernica en Lt. J. J. Gruppelaar op Peacock. Reserve is Ritm. C. F. Pahud de Mortanges op Madel wie Du. Duitschland: Rittm. Momm op Alchimist Oblt. Brinckmann op Baron IV, Oblt. Weide mann op Olaf en Rittm. K. Hasse op Tora. Ierland: Capt. F. A. Ahern op Ireland's Own Capt. D. J. Corry op Red Hugh, Lt. O. Niallain op Owen Roe en Capt. J. J. Lewis op Limerick Lace. België: Lt. E. Fallon op Fox, Lt. J. Verlinden op Carioca, Lt. de Voghel op La Biguine, Lt Comte Dumonceau de Bergendael op Old Chap De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezon den, waarin hij er op wijst, dat in artikel 21 van het burgerlijk wetboek is bepaald, dat de ambtenaren van den burgerlijken stand aan de verschijnende partijen, mitsgaders aan de ge tuigen, de akten van huwelijksaangifte enz. zullen voorlezen en daarin vermelden, dat aau die formaliteit is voldaan. Volgens dit artikel moet de voorlezing ge schieden door den ambtenaar van den burger lijken stand zelf. Deze mag de voorlezing niet overlaten hetgeen in de practijk voorkomt aan hulppersoneel. Is het met het oog op de formatie van het personeel of "om andere redenen noodig de voorlezing in bepaalde gevallen te doen ge schieden door een ambtenaar ter secretarie, dan zal deze als ambtenaar van den burger lijken stand dienen te zijn benoemd en be- eedigd. In verband hiermede verzoekt de minister den gemeentebesturen er op toe te zien, dat aan artikel 21 van het burgerlijk wetboek in het vervolg stipt de hand worde gehouden. Koersen voor stortingen op 18 Juli tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken f 73,05, lires f 9,50. De dagelijksche opgave van den koers voor stortingen tegen verplichtingen luidende in pe seta's, zal voortaan achterwege worden gelaten. Belanghebbenden, die stortingen tegen ver plichtingen, uitgedrukt in peseta's mochten heb ben te verrichten, dienen zich omtrent den koers van omrekening vooraf tot het Nederlandsch Clearinginstituut te wenden. De Hooge Raad heeft het beroep van den heer Rost van Tonningen in cassatie eveneens afgewezen, zoodat hij zich voor den strafrech ter zal hebben te verantwoorden wegens be- leediging van den minister van Justitie. Dit rubriekje blijft zich verheugen in de belangstelling van den lezers kring blijkens de vele brieven die ge regeld ervoor inkomen. Zoo is hetgeen we over „erkentelijkheid" schreven voor een der lezeressen aanleiding een spontann brief te schrijven, hoezeer ze ons blad waardeert. Het zou van weinig zin voor zijn onderwerp ge tuigen, wanneer de schrijver van be wust artikeltje niet zijn dank neer schreef voor dit blijk van medeleven. We weten geen beteren vorm aan on zen dank te geven dan door een le vensles van de schrijfster zelf hier over te nemendie de zuster van een onzer internationaal meest gevierde, kunstenaars is en zich noemt „de kleine zuster van den grooten ,,'t Is zoo'n echt Hollandsch gebruik om aan een groeve o zulke mooie lof uitingen te zeggen. Ik voor mij vind: zeg den levenden af en toe een goed en hartelijk woordje. Het doet zoo goed en het geeft moed! Waarom al tijd wachten tot na den dood. Ik weet wel: het zou heel erg volmaakt zijn als we er nooit behoefte aan hadden en alleen voor O. L. H. werkten! maar. Wij zijn „erkentelijk" dat de schrijf ster niet op onzen dood gewacht heeft en geven haar les door aan anderen! Ook de vereeniging „De Princevlag" zal het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. Konin* gin Wilhelmina op grootsche wijze herdenken. In overleg met de firma Corn. Begeer te Utrecht wordt een bijzondere herinneringspen ning geslagen, waarvan exemplaren aan de Ko ningin en de koninklijke familie zullen worden aangeboden en welke voorts in Nederland en Nederlandsch Oost- en West-Indië zullen wor den verspreid. Voorts wordt in een oplaag van ca. honderd duizend exemplaren een boek verspreid het welk niet in den handel komt getiteld „H. M. Koningin Wilhelmina en het Neder landsche volk." Daar het 5-jarig bestaan van de vereeniging samenvalt met het 40-jarig regeeringsjubileum van de Koningin zal „De Princevlag" met naar schatting 10.000 leden naar de Residentie ko men en aldaar op 31 Augustus, den eersten jubileumfeestdag, met een deel der leden etl 250 tamboers, trompetters en pijpers medewer ken aan de in de residentie te organiseeren optocht met huldigingsdefilé voor H. M. de Ko ningin en de koninklijke familie. Allerwegen worden thans reeds voorbereiden de maatregelen getroffen voor de feestelijkhe den ter gelegenheid van het regeeringsjubi leum van H. M. de Koningin. Het aanbrengen van passende lichtversierin- gen in straten, op openbare en particuliere ge bouwen e.d. zal er in niet geringe mate toe bijdragen om aan deze dagen een feestelijk ka rakter te geven. Reeds bij vorige gelegenheden kon men ef zich van overtuigen, welke fraaie resultaten et met behulp van de moderne electrische ver lichtingsbronnen verkregen kunnen worden. Niet alleen staan allerlei decoratieve gloei lampen ter beschikking, doch ook natrium- eI1 kwikdamplampen blijken uitstekende hulpmid delen te zijn. Met de uitbreiding der mogelijkheden werd echter ook de behoefte aan deskundige voor lichting steeds grooter en noodzakelijker. D1 is dan ook de reden, waarom Philips er toe i® overgegaan voor de feestelijkheden speciale ad- viesbureaux in het leven te roepen, die aan be langstellenden kosteloos inlichtingen verstrek ken aangaande de lichtversieringen, die meh alsdan wenscht aan te brengen. Behalve t£ Eindhoven zijn de bureaux in de demonstratie zalen resp. te Amsterdam, Rotterdam, Utrecb» en Groningen gevestigd. De mogelijkheid het advies dezer deskundi gen in te winnen zal ongetwijfeld velen er toe bewegen, door feestelijke verlichtingen grooter luister aan het regeeringsjubileum van H. W- de Koningin bij te zetten. Dezer dagen heeft de Raad voor de Scheep' vaart een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de stranding van het s.s. „Grootekerk" be' noorden Terheyden op 4 Maart j.l. Zoowel de gezagvoerder van dit schip, dl op schuldvraag werd gehoord, als de loods, di® de „Grootekerk" naar buiten had gebracht eb die het schip kort voor de stranding had veria' ten, verklaarde er op te hebben vertrouwd, dav de loodsboot, die den loods zou overnemen op b plaats lag, waar ook voor de „Grootekerk" vol' doende water zou staan. In verband hiermede hoorde de raad Zater' dagochtend den schipper van de loodsboot. Dez® deelde mede, dat hij dien dag vele schepen h»® moeten helpen en dat hij hierdoor dicht onder de kust was gekomen. Volgens zijn meening heb' ben de gezagvoerders der schepen, benevens aan boord zijnde loodsen er zelf voor te zorgebj dat zij genoeg water onder de kiel van hun sche pen hebben. Op het moment, dat de loods „Grootekerk" verliet, stond er voor dit schip f®' plaatse genoeg water. Dat de „Grootekerk" korten tijd la6®' strandde, meende de schipper te moeten wijt6 aan de manoeuvres, welke de gezagvoerder, hat dat de loods van boord was gegaan, met b® schip heeft uitgevoerd. De gezagvoerder, die de zitting bijwoonde, van meening, dat de loodsboot hem dan ba moeten waarschuwen voor het gevaar, waarin o „Grootekerk" zich bevond. Nadat ten slotte nog de schipper van de lood®t boot had verklaard, dat hij zich niet meer ib® de schepen bemoeit, zoodra hij den loods bee* afgehaald, werd het onderzoek gesloten ver klaard. De uitspraak volgt later. Bij beschikking van den directeur-genera®^ der P.T.T. is met ingang van 16 Augustus aangewezen als beheerder van het bij-post- legraaf- en telefoonkantoor te Utrecht, Bu Reigerstraat, de commies bfj den P.T.T.-dieb S. Weber, thans directeur van het Pf' kantoor te Lichtenvoorde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6