Moolenaar nationaal kampioen op de 1500 Meter Fréchaut wint de etappe Luchon-Perpignan m VERDER VIELEN GEEN BESLISSINGEN VAN SCHENDEL WERD ZESDE ZONDAG 17 JULI 1938 ZWEMMEN De eerste dag van de Nederland- sche zwemkampioenschappen te Haarlem Groote belangstelling 100 M. borstcrawl 100 M. rugcrawl 200 M. schoolslag 400 M. borstcrawl Schoonspringen De uitslagen ZEILEN De Kaagweek Een unieke zeildag TOUR DE FRANCE Bartali onweerstaanbaar in het nemen van de in dichte nevels gehulde cols Vervaecke nog leider in het klassement VOETBAL Interlandwedstrijden van het Oranjeteam SCHAKEN FLOHR SPEELDE SIMULTAAN ATHLETIEK ENGELSCHE ATHLETIEK- KAMPIOENSCHAPPEN Osendarp en Van Beveren titel houders op de 100 en 220 yards m MOTORSPORT Duitschland wint de zilveren vaas Engeland de international trophy TENNIS DE JEUGDWEDSTRIJDEN TE HAARLEM Men heeft het op den eersten dag van de nationale zwemkampioenschappen, welke in het zwembad aan de Kleverlaan te Haarlem werden gehouden, met het weer wel bijzonder getroffen. Er scheen een ver kwikkelijk zomerzonnetje, dat vele belang stellenden naar de kampplaats had ge lokt; de tribunes waren dan ook zeer goed bevolkt, toen de Haarlemsche wethouder A. G. Boes de wedstrijden met een kort woord opende. Trouwens ook in ander opzicht bleek de be langstelling der gemeentelijke autoriteiten voor dit nationale zwemfestijn. Des middags waren bestuur en officials van den K.N.Z.B. ten stad- huize ontvangen, terwijl Haarlems burgemees ter, dr. J. E. baron de Vds van Steen wijk. daarna een tegenbezoek bracht aan de Klever laan en daardoor van zijn daadwerkelijke be langstelling voor deze nationale sportgebeurte nis blijk gaf. In de eerste serie van de 100 M. borstcrawl heeren was het Behle, die den toon aangaf. Weliswaar bedreigde W. Derks hem langen tijd. maar bij de vijftig meter lag de eerste al iets voor en in de laatste helft liep hij nog flink uit, zoodat hij met ruim 3J^ M. voorsprong won. In de tweede serie was de strijd spannender en gaven de deelnemers elkaar althans op de eerste vijftig meter heftig partij. Daarna zette Weitzenbock echter een stevig spurtje in en toen was ook hier het pleit spoedig beslecht. In de derde serie startten o.m. de favoriet Molenaar. Honing en Scheffer. Zij deden het kennelijk kalm aan doch zwommen zich des ondanks gemakkelijk in de finale. Honing werd winnaar met anderhalven meter voorsprong. De eerste serie van de dames werd een mooie overwinning vor mej. Siewertsen. Het was mej. Bakker, die den besten start maakte en direct uitliep, zy nam als eerste het keerpunt, doch bleek te veel van haar krachten te heb ben gevergd en moest de eer aan mej. Sie wertsen laten, die in de tweede helft naar voren kwam en op rustige wyze het eerst aan tikte. Ook hier was de tweede serie spannender. Nadat wegens een valschen start opnieuw be gonnen was, waren de dames goed weg en op mej. v. Schaik na werd het keerpunt vrijwel geiyk genomen. Toen bleek mej. Soetekouw nog de meeste spirit over te hebben voor de laatste loodjes, waardoor zij deze serie won. De laatste serie werd een vinnige strijd tus- schen Rietje van Veen, mej. Malcorps en Alie Stijl. Weliswaar was mej. v. Veen direct iets voor. maar herwonnen de twee andere dames het verloren terrein en werd het een felle eindspurt, waarin mej. Malcorps tenslotte met gering verschil op Rie v. Veen het eerste aan tikte. De eerste serie van de 100 M. rugcrawl voor heeren werd een overwinning voor v. d. Meer na feilen stijd met Van Bijsterveld. In de tweede serie nam Schouwen aanstonds de leiding, maar Scheffer liep langzaam maar zeker op hem in, nam toen zelfs een voor sprong en won na feilen strijd. Bij de dames was Tine Boorsma de eerste serie vóór mej. Willems. Spannender was ech ter de tweede serie, waarin de dames Van Peggelen en Kint de groote rol speelden. Zij tikten gelijk aan, waarin Ietje v. Peggelen den kop nam, maar Cor Kint spurtte iets fel ler en won met gering verschil. In de eerste serie van de 200 M. schoolslag gingen de heeren Mays en Gerkens direct op kop Het was Mays, die zijn krachten het beste bleek te kunnen verdeelen. Hü won dan ook met 0.4 sec. voorsprong. De tweede serie leverde een fraaien stryd tusschen Smitshuizen en Korpershoek. De ve teraan deed het nog uitstekend, doch moest tenslotte capituleeren, toen Smitshuizen een fraaie spurt inzette en met grooten voorsprong won Bij de eerste serie van de dames op het zelfde nummer won G. Siewertsen na fraaien en feilen strijd geleverd te hebben met mej. Lammers, een stryd, die met handslag beslist werd. In de tweede serie legde mej. Zand vliet beslag op de eerste plaats en in de derde serie wo nmej. D. Heeselaars een heftigen twee kamp met mej. Beer, die een uitstekenden wedstrijd zwom. De fraaiste wedstryd van den middag was wel die op de 100 M. borstcrawl heeren tus schen Moolenaar, Sipkema, Geerling en Ra- mack. eHt werd tenslotte een zege voor Moole naar, doch een zege, die eerst op de laatste 50 M. duidelijke vormen aannam. De tweede serie werd een overwinning voor J. Merke- stein met groot verschil voor v. Leersum, die tweede werd. Even groot was de meerderheid van mej. Malcorps in de eerste serie van de dames. Zij won met zeker wel 40 M. voorsprong op de dames v. Schaik en Middelhoek. Hetzelfde deed Rie van Veen in de tweede serie, welke zij onbedreigd won. In het nummer schoonspringen maakten de dames vier verplichte sprongen, waarbü vooral mej. Tholen van H.D.Z. uitstekend werk liet zien; zij nam op den eersten dag de leiding met 44.36 p. De titelhoudster, mej. de Haage van de R.D.Z., staat als tweede genoteerd met een totaal van 36.7S p. Bij de heeren, die vijf verplichte sprongen maakten, verdedigde W. Schatens van de A.Z 1870 zijn titel voorloopig met succes. Hy leidt na den eersten dag met een totaal van 56.09 p. Tweede is J. H. de Haas van Zian met 44.99 p De eerste serie van de 1500 M. voor heeren in welk nummer Zaterdag de beslissing viel, werd een onbedreigde zege voor A. v. d. Bo- gaerde, van D.W.R., die met circa 30 M. voor sprong won, na direct bij het begin de leiding te hebben genomen. De kampioen schuilde echter in de 2e serie, waar Moolenaar en Geertens, de nationale kam pioen, om beurten de leiding namen. De uitslagen van den eersten dag luidden 100 M. borstcrawl heeren: le serie; E. Behle D.W.R. 1.07.4; 2. A. v. d. Bogaerde D.W.R.; 3. J. Mos D.W.R.; 4. W. Derks H.P.C. 2e serie: 1. W. A. Weitzenbock DZV 1.03.2; 2. M. Maurits H.P.C.3. H. de Kluyver Aegir; 4. H. J. Kollerie D.W.R; 5. W. v. Setten Neptunus; 6. H. Polak Haarlem. 3e serie: 1. K. Hoving R.Z.C. 1.01.8: 2. J. C. Scheffer D.J.K.; 3. S. Moolenaar Het IJ; 4 F. Winckel D.J.K. In de finale plaatsten zich K. Hoving 1.01.8; J. C. Scheffer 1.03.4; S. Moolenaar 1.03.6; F. Winckel U70".K. 1.04.8; W. A. Weitzenbock I.03.2; M. Maurits 1.04.4 100 M. borstcrawl dames le serie: 1. B. Sie wertsen A.D.Z. 1.15.5; 2. D. Hüsken A.D.Z.; 3. H. Bakker H.P.C.; 4. R. Hordyk A.D.Z.5. T. v. Zoelen H.P.C. 2e serie: 1. W. Soetekouw R.D.Z. 1.12.4; 2. J. Lagaard R.; 3. A. v. Schaik Het IJ; 4. C. v. Zuuren R.D.Z. 3e serie: 1. G. Malcorps B.Z.Z. 1.08.8; 2. R. v. Veen R.D.Z.; 3. A. Stijl A.D.Z.4. G. Sweres H.D.Z.; 5. J. Groeneweg R.D.Z.; 6. N. Senff. In de finale plaatsten zich 1. G. Malcorps 1.08.8; 2. R. v. Veen 1.09.4; 3. A. Stijl 1.10; G. Sweres 1.10.6; J. Groenewegen 1.10.7; W. Soe tekouw R.D.Z. 200 M. schoolslag heeren le serie: 1. F. Mays D.A.W. 3.42; 2. G. G. Gerkens Nept.; 3. P. A. Rietveld (gediskwalificeerd); 4. P. Bronsveld; 5. P Visserink V.Z.V.; 6. K. de Ridder H.P.C. 2e serie: 1. H. Smitshuijzen A.Z. 1870 2.56.4; 2. L. Korpershoek R.Z.C.3. C. Schuurhuizen R. Z.C.; 4. B. J. F. Faddegon; 5. E. de Vries Star; 6. L. Koster R.Z.C. In de finale plaatsten zich: H. Smitshuizen 2.56.4; L. Korpershoek 3.03.1; C. Schuurhuizen 3.03.2; F. Mays 3.04.2; G. G. Gerkens 3.04.6; P. A. Rietveld 3.05.4; B. J. Faddegon 3.06.4. 200 M. schoolslag' dames le serie: 1. J. Sie wertsen A.D.Z.; 2. M. E. Louwerse D.W.R. 3. W. Brouwer A.D.Z.; 4. A. v. Loenen N. 2e se rie: 1. S. Zandvliet R. 3.17.8; 2. T. Brouwer R.D.Z.; 3. D. Zwiers H.D.Z.; 4. L. Benda R.; 5. C. Koster V.Z.V.; 6. B. Nauta Het IJ. 3e serie: 1. D. Heeselaars O.D.Z. 3.09.5; 2. J. Been; 3. J. Stroomberg Het IJ; 4. J. Groenendijk R.D.Z.5. J. Klijnoot R. In de finale plaatsten zich: D. Heeselaars 3.09.5; J. Been 3.10; J. Stroomberg 3 13.8; J. Groenendijk 3.15.5; J. Klijnoot 3.17.8; S. Zand vliet 3.17.8. 400 M. borstcrawl heeren: le serie: 1. S. Moolenaar Het IJ 5.26.8; 2. H. A. Ramack R. Z.C.; 3. W Geerling Het IJ; 4. Sipkema D.J.K. 2e serie: 1. G. Merkestein D. 5.32.5; 2. H. v. Leersum U.Z.C.; 3. K. Bongertman H.V.G.B., Behalve Bongertman komen allen in de finale. 400 M. borstcrawl dames le serie: 1. G. Mal corps B.Z.Z. 6.01.1; 2. J. Middelhoek R.; 3. A. E. v. Schaik Het IJ. 2e serie; 1. R. v. Veen R.D.Z. 5.42.2; 2. N. Lodge R.; 3. A. Stijl A.D.Z.; 4. B. Brommelkamp Het IJ. Behalve mej v. Schaik komen allen in de finale. Schoonspringen dames (verplichte spron gen). 1. L. Tholen H.D.Z. 44.36; 2. G. de Hoogs R.D.Z. 36.79; 3. M. Drenth Zian 29.40; 4. A. Foursoff Zian 26.12; 5. C. de Winter 25.59. Schoonspringen heeren (verplichte spron gen): 1. W. Schotens A.Z. 1870 56.09 2. J. H. de Haas Zian 49.99; 3. H. Lotgering Het IJ 42.99; 4. N. v. d. Voort Haarlem 42.06; 5. P. Kappele A.Z.C. 41.12; 6. A. Denneboom A.Z. 1870 40.19; 7. Pronk Aegir 3025; 8. C. de Goede A.Z. 1870 27.79. 1500 M. heeren: le serie: 1. A. v. d. Bogaerde D.W.R. 23.06.8; 2. P. Simer V.Z.V. 23.31; 3. D. Roeleven Watertor 23.52.2; 4. G. Spijkers 26.38.2; 2e serie: 1. S. Moolenaar Het IJ 21.35.2; 2. W. Geerling Het IJ 21.42; 3. H. v. Rootselaar Het IJ 22.23.2. Sierlijk scheren de zeilbooten tijdens de Kaagweek over het water WARMOND, 16 Juli De eigenlijke eerste wedstrijddag van de Kaagweek kenmerkte zich door ideaal zeilweer: volop zon en een stijve bries uit het Zuidwesten. Daarenboven een record-deelneming in de verschillende num mers, zoodat men zich geen beter geslaagd ver loop had kunnen wenschen. De organiseerende vereeniging „De Kaag" had nog een extra goe den dag, doordat haar vertegenwoordigende teams in alle clubwedstrijden, waarin zij uit kwamen, de leiding veroverden, n.l. indeOlym- piajolklasse, de 12 M2 sharpieklasse en bij de 12-voetsjollen. De Friesche regenboogzeilers debuteerden al bijzonder fraai door op de eerste twee plaatsen beslag te leggen, welk resultaat zij stellig voor een niet onbelangrijk deel te danken hadden aan het feit, dat zij de eerste boei ongehinderd konden ronden. Voor de gedetailleerde resultaten zie men de uitslagen, welke als volgt luiden: Groepswedstrijd Olympiajollenklasse: 1. De Kaag (W. Ritman en G. Key), 13 pnt.; 2. Am sterdam, 12.1 pnt.; 3. Rotterdamsche Z.V., 11 pnt.; 4 en 5. Sneek en Loosdrecht, 9 pnt. Anton van Schendel klasseerde zich zesde in de negende etappe Een van de moeiiykste gedeelten van de Ron de van Frankrijk, het bergmassief der Pyre neeën, is thans achter den rug. De negende etappe, welke Zaterdag verreden werd van Lu- chon naar Perpignan, over een afstand van 260 K.M. heeft de renners door het laatste gedeelte van de sombere „cols" gebracht. Ook nu weer toonde de Italiaan Bartali zich de beste klimmer. Hij was het, die het eerst op den top van den Portet was, met 25 seconden voorsprong op den leider in het algemeen klas sement, den Belg Vervaecke. Bartali kreeg hiervoor 1 min. 25 sec. tijds- vergoeding, waardoor hij in het algemeen klas sement thans nog slechts 53 seconden achter den Belg ligt, maar winnaar van deze etappe werd hij niet. De jonge Fransche renner Fré chaut kwam het eerst over de eindstreep, na in den eindsprint den Italiaan Mollo te heb ben verslagen. Om kwart over negen vertrokken de renners Zaterdagmorgen. In een kalm gangetje ging het door het dal en toen begon de weg al spoedig te stijgen naar het voornaamste obstakel op deze etappe, den top van den Portet. Goasmat en Cosson, de beide jonge Franschen, namen de leiding bij deze bestijging, maar al spoedig moesten zij deze afstaan. Na ongeveer IC K.M. begon het te regenen, hetgeen een groot nadeel was, want het dalen zou nu nog meer dan anders een levensgevaarlijk karwei worden. Voorloopig echter ging het nog naar boven. Talrijke renners kregen lekke banden, zooals Sylver Maes, en Vissers, die in de vorige etappe tweede was geworden. Op 5 K.M. van den top hing er een dichte mist, zoodat de om standigheden, in welke de renners moesten rij den, allesbehalve aangenaam mochten worden genoemd. Op 3 K.M. van den top nam een groep van vier renners, n.l. de Italianen Bartali en Mollo, de Spanjaard Berrendero en de leider in het algemeen klassement, Vervaecke, de leiding. Gezamenlijk vergrootten zij hun voorsprong, totdat Bartali op 1 K.M. van den top plotseling onweerstaanbaar omhoog trok, de drie andere renners konden hem niet houden en met 25 sec. op Vervaecke, Mollo, Marcel en Berenderc kwam de Italiaan als eerste op de pashoogte van den berg. Maar evenals in de voorgaande etappe was Bartali uiterst voorzichtig bij het afdalen, waarvoor hij nu door de gladde wegen des te meer aanleiding had. Hij werd ingeloopen door verschillende renners, onder wie zich ook Fré chaut, Vervaecke en Magne bevonden. Na korten tijd namen Mollo en Fréchaut een voorsprong van eenige honderden meters. Zij werden ingehaald door Jaminet en gedrieën liepen de vluchtelingen uit, terwijl uit het peleton slechts enkele renners wegliepen om de achtervolging in te zetten. Onder deze be vond zich ook Anton van Schendel, die uit stekend reed. De vluchtelingen hadden echter al eenige minuten voorsprong genomen en hoe wel Magne, Berrendero en Lowie een deel van den achterstand inhaalden en ook Van Schen del te zamen met den Franschman Yvon Marie op de ontvluchten inliepen,, wisten deze drie zich toch aan den kop te handhaven. Jami net moest ten slotte wegens een lekken band afstappen en toen kwamen Mollo en Fréchaut alleen op de baan te Perpignan. Mollo kwam het eerste de baan op, maar de duizenden toeschouwers zagen onmiddeliyk daarop Fréchaut verschijnen, die ten slotte zijn tegenstander in den sprint met een lengte versloeg. Groepswedstrijd 12 voetsjolienklasse: 1. De Kaag (gebrs. Nauta), 15 pnt.; 2. Loosdrecht, 14.1 pnt.; 3. Amsterdam, 14 pnt.; 4. Aegir, 7 pnt.; 5. Onderlinge, 5 pnt. Groepswedstrijd 12 voetsjolienklasse: 1. De Kaag (J. C. Tims en H. Key), 20.1 nt.; 2. Rot terdamsche Z.V., 17 pnt.; 3 en 4. Haarlemsche J.C. en Zaanlandsche Z.V., 14 pnt.; 5. Loos drecht, 7 pnt.; 6. Nieuwe Meer, 6 pnt. 45 M2-kruiserklasse: 1. Walta, st. C. A. Ver- maat; 2. Coppelstock, st. J. H. C. Sieverts; 3. Benati 2, st. B. Feninga. Vrijbuiterklasse: 1. Flits, st. C. Kooy; 2. The- do, st. J. R. van den Berg. Regenboogklasse: 1. Duck, st. mej. P. Ver- sluys; 2. Sirocco 2, st. L. Benjamins; 3. Louisa 2, st. R. Moedt; 4. Titia, st. J. W. Maas. Drakenklasse: 1. Janmaat, st. J. Heinen; 2. Thedo 2, st. A. Carpentier; 3. Jep, st. W. de Vries Lentsch Sr.; 4. She, st. mevr. B. Eykelen; 5. Stormvogel, st. H. W. van der Steen. Noord-Nederlandsche 16 M2-klasse a: 1. Hilda 3, st. W. E. van Schelven; 2. Unrest, st. C. C. Flemming; 3. Snip Snap, st. K. Moedt; 4. Cycloop 2, st. J. van der Hoek. Noord-Nederlandsche 16 M2-klasse b: 1. Swanneblom, st. B. Offerman; 2. Jan van Gent, st. J. van Dusschoten; 3. Velox, st. H. het Lam; 4. Gut Nass, st. L. P. van Lommei. Pampusklasse met byzeilen: 1. Ruiter, st. R. Reitsma; 2. Witte Raaf, st. P. Schieffer; 3. Wil debras, st. J. Key. Pampusklasse zonder bijze'len: 1. Spriet, st. J. M. G. Schrama; 2. Oppasserthe, st. H. Stum- pe; 3. Albatros, st. G. C. Lagendijk. Olympiajollenklasse a: 1. Zomerweelde, st. J. H. H. J. de Jong; 2. Wardy, st. R. Lemstra; 3. Prul, st. C. Gulcher; 4. Fram, st. mej. C. van Gooi; 5. Nathals, st. J. Lüder. Olympiajollenklasse b: 1. Jan van Gent, st. Ui. P. Beaujean; 2. Rambler 2, st, R. J. Bootz; 3. Tartané, st. P. J. G. Fumee; 4 Gi Sy, st. A. J. Slee. 12 M2-sharpieklasse b: 1. Flevo, st. P. J. Du- dok van Heel; 2. Hiphaan, st. H. J. J. van Werkhoven; 3. Sirocco, st. P. M. Fransen; 4. Wildebras, st. M. R. Mantz; 5. Mieke 2, st. W. H. van Swinderen. 12 M2-sharpieklasse a: 1. Wilgenhoek, st. J. II. Louwere; 2. All Waether, st. J. Stap; 3.Ron- ny 2, st. F. Overmans; 4. Dinges, st. W. J. H. Nauta; 5. Duikelaar, st. J. J. van der Meer. Regenboogklasse a: 1. Waterrot, st. S. Kui pers; 2. Schelm, st. P. van Dijk; 3. Swan, st. H. Zuiderbaan; 4. Duke, st. J. C. van de Velde; 5. Saenden, st. L. de Wit. 12 Voetsjolienklasse a: 1. Ans, st. G, Lands man; 2. Mooie Nel, st. H. Evers; 3. 't Keggetje, st. J. W. van den Berg Jr.; 4. Waterbaby, st. G. Key; 5. Ideaal, st. J. N. Karremen. 12 Voetsjolienklasse b; 1. Phoenix, st. J. van 't Oever; 2. Repl, st. J. Vollebregt; 3. Hennie, st. L. Bepjamins; 4. Klaverdrie, st. J. D. van Kampen; 5. Doordryver, st. K. Idema. 12 Voetsjolienklasse c: 1. Sterna, st. P. Groo tenhuis; 2. Duimelot, st. mej. D. Devoogt. Byna een minuut later kwamen Magne, Ber rendero en Lowie binnen, terwijl nog ruim een minuut later onze landgenoot Van Schendel als zesde de eindstreep passeerde, direct gevolgd door Marie. Middelkamp kwam zeven minuten na Fré chaut de baan op en eindigde als 53ste. terwijl Hellemons een half uur na Middelkamp als zeventigste binnenkwam. De Duitscher Heide werd voor eenzelfde feit als in de voorgaande etappe Speicher, uit den koers genomen, n.l. wegens het zich laten trekken door auto's. In het algemeen klassement zijn de drie Ne- derlandsche rijders vooruitgegaan, maar voor Middelkamp en Hellemons is dit voor 'n groot deel te danken aan de vele uitvallers, die zich in het klassement nog voor hen bevonden. Van Schendel ging van de 57ste naar de 45ste plaats, Middelkamp schoof van de 53ste naar de 47ste plaats, terwijl Hellemons één plaats vooruitgegaan is en thans als zeventigste ge klasseerd staat. De uitslag van deze étappe luidt: 1. Fréchaut (Frankrijk) 7 uur 8 min. 15 sec.; 2. Mollo (Italië) in denzelfden tyd; 3. Magne (Frankrijk) 7 uur 9 min. 5 sec.; 4. Berrendero (Spanje) 5. Lowie (België) den zelfden tijd; 6. Anton van Schendel (Nederland) 7 uur 10 min. 32 sec.; 7. Marie (Frankrijk) in denzelfden tijd; 8. Servadei (Italië) 7 uur 11 min. 2 sec.; 9. Lauwers (België); 10. Bartali (Italië); 11. een groep van 41 renners, onder wie Vervaecke, Vissers, Goasmat, in denzelfden tijd; 53. Middelkamp (Nederland) 7 uur 15 min. 14 sec.; 70. Hellemons (Nederland) 7 uur 45 min. 44 sec. Algemeen klassement: 1. Vervaecke (België) 57 uur 28 min. 39 sec.; 2. Bartali (Italië) 57 uur 29 min. 32 sec.; 3. Goasmat (Frankrijk) 57 uur 33 min. 48 sec.; 4. Vissers (België) 57 uur 34 min. 21 sec.; 5. Cosson (Frankrijk) 57 uur 37 min. 46 sec.; 6. Disseaux (België) 57 uur 38 min. 48 sec.; 7. Gianello (Frankryk) 57 uur 43 min. 56 sec.; 8. M. Clemens (Luxemburg) 57 uur 44 min. 10 sec.; 9. Mallet (Frankrijk) 57 min. 46 sec.; 10. Magne (Frankrijk) 57 uur 47 min. 28 sec.; 45. Van Schendel (Nederland) 58 uur 16 min. 28 sec.; 47. Middelkamp (Nederland) 58 uur 17 min. 59 sec.; 70. Hellemons (Neder land) 59 uur 10 min. 5 sec. Landenklassement 1. België, 172 uur 41 min. 48 sec.; 2. Frank rijk, 172 uur 55 min. 30 sec. Tot de uitvallers behooren ook Wengler, Langhof en Scheller, allen Duitschland, als mede de Zwitser Besana en de Franschman Tassin. Deze renners hadden met hevige maag krampen te kampen, waarschyniyk tengevolge van het nuttigen van bedorven yisch, Het programma der interland-wedstrijden van Nederland voor het seizoen 1938/1939 ziet er als volgt uit: 23 October Kopenhagen: DenemarkenNe derland. 11 December Amsterdam of Rotterdam: Ne derlandDuitschland. 19 M'aart: Antwerpen: BelgiëNederland. 23 April Amsterdam of Rotterdam: Neder land—België. 7 Mei: ZwitserlandNederland. Officieel zijn deze data nog niet goedgekeurd, maar er bestaat goede kans, dat deze wedstry den op genoemde dagen zullen plaats vinden. Voor de derde maal heeft de Tsjechische grootmeester Flohr te Moskou simultaan ge speeld. Ditmaal kwam hij slechts aan 8 borden uit, maar zijn tegenspelers waren de beste acht van de Russische hoofdstad. Flohr won slechts.... 1 partij, verloor er drie en maakte de vier ove rige partijen remise. De Engelsche athletiekkampioenschappen zijn Zaterdag in het White City Stadion te Londen geëindigd. Zooals wel te verwachten was won Osendarp de 100 yards. Hij behaalde den titel in den tijd van 9,8 sec. Van Beveren zorgde voor een tweede Engelsch kampioen schap voor Nederland door de 220 yards te win nen in den uitstekenden tijd van 22,1 sec. Op de 100 yards won Osendarp eerst zijn serie zonder veel moeite in 9,9 sec. Ook Van Beveren kwam op de 100 yards uit en won de vierde serie na spannenden strijd met enkele inches voorsprong in 10,1 sec. In de zesde serie had Heinz Baumgarten slechts een tegenstander, van wien hij vrij gemakkelijk won, zonder dat een tijd genoteerd werd. In de halve eindstrij den werden dus drie Nederlandsche sprinters geplaatst, maar Van Beveren startte niet, aan gezien hij zich voor de 220 yards wilde sparen. In den halven eindstrijd werd Osendarp met ongeveer 30 c.m. verschil eerste, weer in den tyd van 9,9 sec. in den anderen halven eind strijd kon Heinz Baumgarten zich niet plaat sen. Tenslotte won Osendarp in den eindstrijd met enkele inches verschil in den uitstekenden tijd van 9,8 sec. Op de 220 yards was Van Beveren duidelijk de meerdere van zijn tegenstanders. Op de 120 yards horden won Brasser zijn serie met een voet voorsprong in den tijd van 15 sec. In den eindstrijd eindigde hij tenslotte op de derde plaats. Winnaar werd hier de titelhouder Finlay, die met ruim 4 me ter voorsprong als eerste over de eindstreep ging. Tenslotte was Nederland ook nog vertegen woordigd op de 4 maal 110 yards estafette door een Trekvogels-ploeg, bestaande uit Roest, Heinz en Karl Baumgarten en Osendarp. De Italiaansche ploeg Baracca werd eerste, ter- wijl ook de tweede plaats voor een Italiaansche team was, n.l. Milano. Onze landgenooten eindigden op de derde plaats, voor de Po lytechnic Harriers. Osendarp behaalde een fraai succes bij de wedstrijden van de A.A.A. De internationale motorzesdaagsche, welke dit jaar weer in Wales, met als middelpunt Llandrindod Wells, is gehouden, is Zaterdag ge ëindigd met den snelheidswedstrijd op het be kende circuit in Donington Park. Zooals wel te verwachten was, heeft Engeland voor de derde achtereenvolgende niaal den belangrijksten prijs, de international trophy, behaald, terwyi Nederland de Zilveren Vaas aan Duitschland moest afstaan. Drie Nederlanders verwierven een gouden medaille. De prachtige hoofdwegen, welke van Llandrin dod Wells naar Donington Park voerden, le verden geen moeilijkheden en dus geen straf- punten op. Over een afstand van 210 K.M. moest een gemiddelde uursnelheid van 68 K.M. wor lm gehaald. In den landenwedstrijd om de international trophy was het pleit reedssedert eenige dagen beslist. De Engelsche ploeg, bestaande uit Row ley (A.J.S.), Williams (Norton), Brittain (Nor ton) en Waycott (zijspan Velocette) was de eenige, welke in den zwaren strijd ongehavend was gebleven. De Duitsche en Tsjechische teams waren uiteengevallen en zoo stond het dus bü voorbaat vast, dat Engeland als winnaar van de internationale trophy het volgend jaar weer de zesdaagsche zal mogen organiseeren. In den strijd om de Zilveren Vaas, welke door Nederland werd verdedigd, had alleen het Duit sche B.M.W.-team Fortner, Meier en Seltsam geen straf punten opgeloopen; de Engelsche ploeg had door Mc. Leslie een strafpunt ge boekt, zoodat ook- hier de stryd feitelijk al voor den snelheidswedstrijd beslist was. En ten slotte won de Duitsche S.S. ook nog den Huehnleinprijs, welke uitgeloofd was voor militaire teams, evenals den prijs voor club teams. De prijs voor merkenteams werd niet uitgereikt. In totaal kregen 31 rijders een gouden me daille. Onder deze bevonden zich onze landge nooten Van Hamersveld (B.M.W.), Bovee (B.M. W.) en Fijma (Ariel). De gouden medaille van Fijma hing nog aan een heel dunnen draad. Tijdens den snelheids wedstrijd kreeg hij een breuk in de olieleiding, waardoor hij drie min. verloor. De Arielrijder joeg toen echter in geweldige snelheid over de baan en kwam tien seconden voor het eind- 6chct, binnen. Er werden voorts nog 30 zilveren en 15 bron zen medailles uitgereikt. Tijdens den snelheidswedstrijd was Fijma niet de eenige pechvogel. Renooy ki^g een verstop ten sproeier en daardoor 10 minuten oponthoud, welke niet meer in te halen waren. Van onze landgenooten, die verder den strijd tot het ein de streden, hebben Verkerke (Eysink) 1 straf punt, Van Dinter (D.K.W.) 5, Renooy (Eysink» 13 en Sy brandy (Triumph) 19 strafpunten op geloopen. Hoe zwaar deze zesdaagsche is geweest, blijkt wel uit het feit, dat er van de 216 deelnemers niet minder dan 134 uitvielen, onder wie ook talrijke Nederlanders. Zeer hooge eischen wer den aan de rijders en machines gesteld en voor al de motoren hadden veel te lijden, terwijl de controle op de schade zeer streng was. Dinsdag moest Wuis met zijn Harley David son den strijd staken, niet omdat zijn. voorvork gebroken was, doch deze was gebogen. Men is het er algemeen over eens, dat deze zesdaagsche een der zwaarste van de laatste jaren is geweest. Maar de wedstrijd heeft aan het gestelde doel beantwoord en de organisato ren zijn dan ook zeer tevreden. Evenals de deel nemers, die zes dagen door het woeste bergland schap van Wales op hun knetterende machines hebben rondgereden. Evenals in vorige jaren heeft ook dit seizoen de Haarlemsche Lawn Tennis Club de organi satie van de jeugdwedstrijden in het district Haarlem verzorgd. Het groot aantal inschrij vingen voor deze op Woensdag, Donderdag en Vrijdag op de banen van de HLTC aan de Spanjaardslaan gehouden wedstrijden heeft duidelijk bewezen, dat de belangstelling van de jeugd voor de tennissport in stijgende lijn gaat en dat de inzinking, welke eenige jaren terug merkbaar was, weer voorbij is. Ondanks het gunstige weer (Vrijdagmiddag was het zelfs wat te warm) en de vlotte leiding van wed strijdleider H. Stalling moest de eindstrijd in het gemengd dubbelspel tot Zaterdag worden uitgesteld. Een 2e set van 26 games in den Vrijdagavond gespeelden eindstrijd van het meisjes-dubbelspel maakte dit noodzakelijk. Bovendien komen dan nog de winnaars van beide jongens-enkelspelen (J. Kuiper en C. Nu- sink) tegen elkaar uit om den „Rhodius-beker". De belangstelling voor de jeugdwedstrijden was niet alleen van de zijde der vrienden en vriendinnen en der ouders, ook van officieele zijde waar men steeds meer aandacht aan de opleiding der jeugd gaat schenken, was er aan dacht aan de Haarlemsche jeugdwedstrijden gegeven. Donderdagmiddag b.v. was de heer Van Berkel, lid der keuze-commissie van den N.L.T.B., die in het bijzonder de jeugdoplei ding onder zijn leiding heeft, op de banen van de HLTC aanwezig. Bij de jongens waren er enkele verrassingen omdat de „geplaatste" spelers niet in den eind strijd kwamen. Bij de meisjes ging alles over eenkomstig de verwachtingen, een eindstrijd tusschen L. de Roos en K. Mos, waarin L. de Roos de sterkste bleek en dan ook uitgezonden wordt naar de jeugdwedstrijden in Apeldoorn. De voornaamste uitslagen waren: Enkelspel jongens tot en met 16 jaar: Halve eindstrijd: J. Kuiper sl. T. de Booy 66, 86, 63. K. v. d. Zouwe sl. B. Wiemeyer 97, 61. Eindstrijd: J. Kuiper sl. K. v. d. Zouwe 64, 64. Enkelspel jongens 17 en 18 jaar: Halve eindstrijd: D. v. t. Tooien sl. J. Wolter- beek 63, 62. C. Nusink sl. O. Wiemeyer 60, 61. Eindstrijd: C. Nusink sl. D. v. t. Tooien 8—10, 6—3, 6—4. Meisjes enkelspel: Halve eindstryd: K. Mos sl. L. Jongeneel 3—6, 60, L. de Roos sl. M. v. d. Zouwe 62, 63. Eindstrijd: L. de Roos sl. K. Mos 62, 6 Dubbelspel jongens tot en met 16 jaar: Halve eindstrijd: J. Kuiper en H. Stücker sl. R. Stücker en H. Wortel 6—2, 6—2. L. Moser cn F. Lindeman sl. T. de Booy en R. Rahusen 63, 46, 62. Eindstryd: L. Moser en F. Lindeman s.. J. Kuiper en H. Stücker 57, 64, 75. Dubbelspel jongens 17 en 18 jaar: Halve eindstrijd: G. Hooyen en C. Nusink sl. J. André de la Porte en O. Wiemeyer 64, 6L D. v. t. Tooien en J. Verwey sl. J. Wolterbeek en F. Stenfert Kroese 62, 57, 61. Eind strijd: D. v. t. Tooien en J. Verwey sl. G. Hooyen en C. Nusink 75, 64. Dubbelspel meisjes: Halve eindstrijd: L. de Roos en M. v. d. Zou we sl. P. Loeb en A. v. d. Poll 60, 62. O. Alofs en L. Jongeneel sl. K. Mos en T. Goeting 46, 62, 61. Eindstrijd: L. de Roos en M- v. d. Zouwe sl. G. Alofs en L. Jongeneel 63, 14—12. Gemengd dubbelspel: Halve eindstryd: K. en M. v. d. Zouwe sl. B. Wiemeyer en J. Luyt 64, 63. J. André de Porte en K. Mos sl. K. v. d. Wal en G. Alofs 7—5, 61. Eindstrijd wordt Zaterdag gespeeld-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 8