Nationaal concours te Heiloo Prestaties op lager niveau IJmuidensche Vrouwenbond naar Vlaardingen CONGRES R.K. HOUT BEWERKERS MAANDAG 18 JULI 1938 4de Afd. fanfare 2de Afd. fanfare 2de Afd. harmonie lste Afd. fanfare Ie Afd. harmonie Eere-afd fanfare Eere-afd. harmonie Uitslag marschwedstrijd Uitslag concertwedstrijd HILLEGOM BEVERWIJK Het verkeer bij het station Belangrijke verbetering op komst SANTPOORT VELSEN Uitbreidingsplan ligt ter inzage Burgerlijke Stand IJMUIDEN HEEMSTEDE OUDERMIDDAG NORMA MARIA TERUGGEKEERD JUBILEUM ORANJEFEESTEN VOOR DE HOOGOVENS VAN DER GRIENDT NAAR „WOERDEN" J eugd verkeer sexamen Bridge Drive in Badhuis List Nieuw clubhuis excursie: nj~*t SUHUCHT ZANDVOORT ZAANDAM Treinstel ontspoord te Rotterdam Bestuursverkiezing brengt weinig verandering Westerkerktournooi De Spartaan De tweede concoursdag was wel niet begun stigd door mooi zomerweer, maar verliep toch keurig. Ook aan belangstelling heeft het niet ontbroken. We hadden nog al veel de lagere afdeelingen dezen dag en over het algemeen werd er niet zoo goed gemusiceerd als de vorige week, op enkele uitzonderingen na. Zondag a.s. belooft een schitterend slot te worden, waar hoofdzakelijk de hooge afdeelingen en zelfs vijf vereenigingen in de superieure afdeelingen zul len uitkomen. Er zal dan voor de liefhebbers, weer een waar muziekfeest aanbreken. Dezen middag begon men met de Verplicht nummer Noël Petite, Ouverture van Andrien. Knapenfanfare „Concordia" (Oostzaan) Dir. Alb. Meijns. Dit jeugdige corps maakte nog wel een be scheiden indruk, in het verplichte werk waar deerden we in het bijzonder de opvatting en voordracht. Het stuk naar keuze een ouverture van Tilliard werd zuiver gespeeld, het klank gehalte moet in de toekomst nog wat vooruit gaan. Verplicht werk Fantasie-ballet van Clerisse. Jeugdfanfare „Het Oosterkwartier" (Haar- rem) Dir. A. Nieman, In beide nummers lieten klankgehalte en zuiverheid wel eens wat te wenschen over, de opvatting van het stuk naar keuze was goed. /erplicht nummer Petit Suite van Dupony. „Excelsior" (Limmen) Dir. Peetooms. Zoowel in het verplichte stuk als in het nummer naar keuze, kwam het niet veel verder dan een vrij behoorlijke prestatie. Nuanceering en samen spel waren wel de beste rubrieken. Harmonie „Kunstzin" (Julianadorp) Dir. J. Gladbeek. Tempo en voordracht van het verplichte werk viel te loven. In het stuk naar keuze „Te- odora" van Tschaikowsky was dit minder. Ook de stemming van het klankgehalten waren niet steeds even gaaf. Verplicht nummer Chant Druidiqui Foème Symphonique, van yilette. „Volharding", (Berkhout) Dir. Z. van Mossel. Behoudens zeer te waardeeren gedeelten in het verplichte als vrije nummer Cortège van Adroit was men met de stemming niet altijd gelukkig. Er had iets meer klem en nuancee ring kunnen zijn. „Door Wilskracht Saamgebracht" (Venhui zen) Dir. P. Ham. Het verplichte werk begon eenigszins weife lend en ook de stemming was niet steeds brandschoon, in de voordracht had wat meer vitaliteit kunnen zijn. Later kwam men iets meer op dreef, het slot viel nog het meest te waardeeren. Het stuk naar keuze „Neron Ou verture Dramatique van Popy, werd beter ge speeld, alles klonk echter wat te bescheiden. Wat meer „Schwung" en dramatische expressie hadden we gaarne gehoord. Verpl. werk Polonaise de Concert van Bick- nesse. Arbeiders Muziekver. Voorwaarts (Velsen). Dir. Ph. Vlessing. De inzet begon niet gunstig, de stemming was weer de oorzaak van een minder mooien in druk, later werd dit wat beter. Rhythmisch viel er soms veel te waardeeren. Het stuk naar keuze, „Pastorale Suite" van Vlessing, alhoewel het technisch nog sterker had kunnen zijn, kon wat voordracht betreft tot zeer verdienstelijke hoogten stijgen. Aan nuanceering bleek zorg te zijn besteed. Muziekver. Tuindorp (Watergraafsmeer). (Dir. Ch. Hagemcijer). Hier was de stemming in het verplichte num mer ten minste goed: het klankgehalte was wat het koper betreft wel eens wat scherp. De algemeene indruk was zeer bevredigend. Stuk naar keuze Cortège Nuphial Grande Mar- che van Gaudefroij, werd vrij goed uitgevoerd. De klank van de klarinetten was wel wat dun, maar daarvoor had men ook een grootere hout bezetting noodig gehad. In rhythmisch opzicht viel er veel te waardeeren. Verpl. nummer Le Vaisseau Fantóme van Wagner. Oefening kweekt kennis (Oostwoud). Dir. G. Groen. De vertolking van het verplichte werk maakte soms een voortreffelijken indruk. In het begin was de stemming wel iets weifelend. De klank kleur van het ensemble was over het algemeen beschaafd. Als vrij werk had men gekozen de brillante ouverture Italienne a Alger van Ros sini. Technisch werd hier tamelijk veel ge presteerd. Op enkele ongelijke passages na een zeer goede uitvoering. Wittenburg's Fanfare Orkest A'dam. Dir. Chr. Ripken. Het verplichte werk kwam er technisch wel goed door, meer afwisseling in de voordracht ware wenscheiyk geweest. Het volume klonk af en tofe wat scherp. Het totaal heeft ons in muzikaal opzicht niet steeds kunnen boeien. Hierna speelde men Vita Ouverture van Paul Jacgrot. In dit werk bleek men beter op dreef te zijn, en vielen er zelfs voortreffelijke mo menten te constateeren. Het klankgehalte was wel eens minder fraai. Veel meer dan een zeer behoorlijken indruk konden we echter niet krij gen. Kunst na Arbeid (Purmerend). Dir. M. San ders. Een van de weinige corpsen, die op dit concours nu eens een vitale en temperament volle uitvoering gaven van het verplichte werk. Goed ensemble en zeer goed klankgehalte. Het stuk naar keuze: Fête Hongroise, Fantasie-Bal let van E. Laisnf. Van dit effectvolle en bril lante stuk werd een muzikale uitvoering gege ven. Met goede voordracht en mooie dynami sche schakeering. Enkele détails, die wat on gelijk waren, buiten beschouwing gelaten, een mooie prestatie. Kunst na strijd, Amsterdam, zond bericht van verhindering, zoodat nu het laatste corps van dezen dag de Muziekvereeniging (Alkmaar) aan de buurt was. Het verplichte werk „Le Bravo Ouverture", van Salvarije, werd over het algemeen goed uitgevoerd. Samenspel en klankgehalte vielen te loven. Het werk naar keuze, Tierrebras, van Schu bert overtrof in kwaliteit het eerste nummer en werd dan ook zeer mooi gespeeld. Muziekvereeniging „Excelsior", Alkmaar, le prijs. Muziekvereeniging Tuindorp Watergraafs meer 2e prijs. Knapenfanfare „Concordia" (Oostzaan) 3e prijs. 4e afd. Fanfare: Knapenfanfare „Concordia" (Oostzaan) 2e pr. met 312 punten. 2e afd. Fanfare: Jeugdfanfare „Oosterkwartier" (Haarlem) 2e prijs, 294 punten. 2e afd. Harmonie: „Excelsior" (Limmen), 2e prijs, 294 punten. „Kunstzin" (Julianadorp), 2e pr., 295 p. le afd. Fanfare: „Volharding" (Berkhout) 2e pr., 312 p. „Door Wilskracht Saamgebracht" (Venhui zen) 3e pr., 263 punten. le afd. Harmonie: Arbeidersmuziekv. „Voorwaarts" (Velsen) 2e prijs, 297 punten. Muziekvereeniging „Tuindorp", Watergraafs meer, le pr., 336 punten. Eere-afd. Fanfare: „Oefening Kweekt Kennis" (Oostw.), 2e pr„ 327 punten. „Wittenburgs Fanfare Orkest", le prijs, 336 punten. „Kunst na Arbeid", Purmerend, le prijs 363 punten. Eere-afd. Harmonie: „Excelsior", Alkmaar, Ie pr„ 344 punten. Voor den eerewedstrijd, welke Zondag a.s. den einduitslag brengt, was eveneens als voor den middag-wedstrijd, een groote belangstelling van het publiek Het avond-concert werd met groote aandacht gevolgd en had veel succes. Het concours-bestuur verzoekt ons mede te deelen, dat de laatste concoursdag, Zondag a.s., wegens het groot aantal deelnemers niet om één, maar om twaalf uur precies zal aanvan gen. De jury werd gevormd door de heeren Ed. Flipse, Rotterdam; W. van Erp (De Bilt) en W. Zonderland (Leeuwarden). W. S. zoek te brengen aan de nieuwe K. R. O.-studio's te Hilversum. Behalve deze excursie waaraan een onbeperkt aantal personen kan deelnemen, volgt een schitterende dagtocht door het Gooi en over de Veluwe, richting' Apeldoorn. (Ge- heele tijdsduur van 's morgens 9 tot 's avonds 10.30 uur.) Met een diner te Amsterdam wordt deze tocht besloten. Voor volledige inlichtingen omtrent reiskos ten, plaats van vertrek, alsmede bewijzen van deelname zich te wenden tot: G. Wouters Jr., Nic. Beetslaan no. 5 te Heemstede, telef. 28413 In verband met een goede organisatie en een vlot verloop wordt men verzocht zich tijdig, althans vóór 10 Augustus a.s., van plaatsbewij zen te voorzien aan bovenstaand adres. Burgerlijke Stand Geboren; M. P. Eskens de Groot, d- C. M. W. Teeuwenv. Huysstee, z. J. Ch. Schoutev. Erpers Royaards, z. Ondertrouwd: S. v. Bezu en Ch. Voorderhaak L. v. Dijk en M. J. Fibbe. Getrouwd: J. Aarts en E. M. G. Boot. Overleden: Jkvr I. Backer wed. Jhr. D. E. v. Lennep, 69 jaar Th. Kroes, 49 jaar, ongeh. M. Jessurun, 72 j., geh. De situatie op het Stationsplein, voor Wat betreft de standplaatsen der autobussen en taxi's, laat tegenwoordig nog al wat te wen schen over. Den in- en uitgang van het station (waarover ook al het een en ander gezegd en geschreven is) worden aan beide zijden door autobussen en taxi's zoodanig geflankeerd, dat bij druk reizigersverkeer hinder ontstaat, ter wijl het verkeer der taxi's en autobussen verre van ideaal geregeld is. Alleen de autobus voor Heemskerk heeft naast den vluchtheuvel een goede en juiste standplaats. Voor het overige is het eigenlijk een rommelige situatie, die ver betering behoeft. Naar het schijnt, is deze verbetering nu aan staande. Wij vernemen, dat de Spoorwegen, die eigenaresse is van de straat, onmiddellijk vóór het stationsgebouw een plan heeft doen ont werpen, waardoor het mogelijk zal zijn de zaak, met medewerking van het gemeentebestuur, af doende te regelen. De bedoeling van het plan is allereerst, om zoowel den taxi's als den bussen een andere standplaats te geven, zoodat de uitgang van het station niet meer halverwege geblokkeerd zal zijn. De taxi's zouden een standplaats krijgen langs het trottoir aan de zijde van de Halve Maan en wel achter elkaar, in volgorde van aankomst, zoodat zij achtereenvolgens aan de beurt zijn om een „vrachtje" te rijden. Hetzelfde systeem dus, zooals men dat in de steden heeft Daarbij wordt het overbodig, dat de chauffeurs hun wagens recommandeeren en bovendien Wordt het aan- en wegrijden der taxi's veel be ter geregeld. Het zal dan niet meer noodig zijn om de wagens te keeren, teneinde ze in de juiste richting te zetten. De bus naar Wijk aan Zee, die al evenzoo moet rangeeren om in den juisten koers te liggen, zou haar standplaats krijgen langs een trottoir, dat de spoorwegen voornemens zijn om langs het stationsgebouw aan te leggen. Die stand plaats zou dan komen ter hoogte van de woning van den stationschef. Voor de reizigers, die van dezen bus gebruik moeten maken, beteekent dat een mooie verbetering. Tenslotte moet het in de bedoeling liggen, om een luifel boven den uitgang aan te bren gen. Om nog eens op den uitgang terug te komen, deze wordt zeer oneerbiediglijk „Kraaienknip" genoemd, vanwege de eigenaardige indeeling In strijd met elementaire verkeersregelen, is hier de ingang linksch en de uitgang rechts Hierdoor gebeurt het nog al eens, dat iemand, in het station wil binnengaan, tevergeefs pro beert toegang te krijgen, omdat hij de rechter- deur neemt (natuurlijk, zal hij zeggen) en niet weet, dat hij uitsluitend linksch kan binnen gaan. Omgekeerd geraakt een reiziger, die niet met den stroom meekwam, en die (niet minder na tuurlijk, zal hij zeggen) de rechtsehe portiek uitkiest, in een soort muizenval komt als de tochtdeuren zich achter hem gesloten hebben, zal hij tevergeefsch trachten de buitendeur te openen. Daar zit geen greep aan en die kan men alleen van buiten af open duwen. Im mers.... het is de ingang! Natuurlijk staat het wel op de deuren aan gegeven, maar niet ieder kijkt daar naar. Ons stationnetje is oud en uit den tijd en die in- en uitgang onpractisch. Het wordt tijd, dat wij eens Wat anders krijgen, Beverwijk waardig. Het wachten zal wel zijn op de groote verkeerswijzigingen, in verband met den tun nelbouw. Vaandel voor den B.V.L. Onze plaatselijke afdeeling van den B.V.L. zal dit jaar haar 20- jarig bestaan herdenken. Er heeft zich een comité gevormd om' bijdragen te verzamelen ten einde aan de jubileerende zoo nuttige vereeniging een eigen vaandel te kunnen aan bieden. Het begin is er reeds, daar een kleïn fonds voor het beoogde doel reeds is gesticht. Notaris Lodder, lid der plaatselijke commissie, neemt de regeling der gelden op zich en zal ook gaarne giften in ontvangst nemen, terwijl vertrouwd mag worden, dat de desbetreffende circulaire met inhoudzakje het overige zal doen. De burgemeester, eere-voorz. der pl. commissie, geeft aan de actie zij nvollen steun. Concert in het Burg. Rijkenspark Het pro gramma van het concert, dat op hedenavond om acht uur onder auspiciën van Sant- poorts Bloei gegeven wordt door de Mondorgel club T.N.E.G., Santpoort en de Mandolineclub „Apollo" Haarlem, in het Burg. Rijkenspark te Santpoort is als volgt: 1 Kom dan kameraden, 2 Wien bleibt Wien, 3 Lulabyland, 4 In Mei, 5 Oud-Hollandsche boe rendansen, 6 Reepelsteeltje, 7 Droomland, 8 Alte Kameraden, 9 Vilja-lied, 10 Wolga-lied, 11 Zij zong zoo mooi de tweede stem, 12 Menuet 13 Vacantie, alles door de Mondorgelclub T.N.E.G. dir. C. Polfliet. 14 Hoor mijn lied Violetta, door T.E.N.G.'s kwartet. 15 Una sera Napoli, 16 Lotusbloemen, 17 Musi cal Medly, 18 Juliska, 19 La Veuve joyeuse, 20 Excelsior-marsch, 21 Suite van Volksdansen, door de Mandolineclub „Apollo" dir. Joh. B. Kok. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is bij hun besluit van 6 Juli 1938 goedkeuring gehecht aan het plan van uitbreiding voor een gedeelte der gemeente Velsen, liggende aan den Hagelingerweg, den Driehüizerkerkweg en de Schaepmanlaan te Driehuis, aanwijzende de be stemming van den in dat plan begrepen grond in onderdeelen, met de daarbij behöorende be bouwingsvoorschriften, zooals dat plan en die bebouwingsvoorschriften zijn vastgesteld bij raadsbesluit van 15 Maart 1938. Het bovenbedoelde plan, in uitvoerige kaarten, en de bebouwingsvoorschriften liggen ter ge meentesecretarie (4e afdeeling) voor een ieder ter inzage. Geboren: L. R. de Hondvan Leeuwen, d.; A. F. M. SchiffDonkers, d.; L. A. RijkeKlok, z.; M. E. TielSchmitz, d.; S. M. v. Dongen Hanzel, d.; J. VisWilbie, z.; E. KramerSlat boom, d.; P. M. SneekersBraam, z. M. C. Ver meulenHeere, z.; L. H. E. HenningSiebert, d.; G. Groende Boer, d.; W. E. van Raa Hofman, d. Overleden: A. v. d. Sluis, 60 jaren, echtgenoot van J. de Jong; G. E. Dames, 79 jaren, weduwe van M. v. Noort; J. P. M. Schneiders, 556 jaren, ongeh. De damclub St. Bavo wordt gehuldigd Na dat bekend was da-t de R. K. damclub „St. Bavo" alhier het kampioenschap R. K. dammen van Nederland had behaald, heeft zich hier een huldigingscommissie gevormd om de spelers van het le tiental te huldigen wegens het behalen dezer eeretitel. Deze eere-avond zal plaats hebben a.s. Dins dagavond 19 Juli, des avonds 8 uur in het R.K. Vereenigingsgebouw. Na het officieele gedeelte zal er volop afwisseling zijn van muziek en humor, zoodat het een prettigen avond belooft te worden. Op naar de K. R. O.-studio! Zondag 14 Augustus a.s. bestaat voor luisteraars en an dere belangstellenden gelegenheid om per luxe reiswagen en onder deskundige leiding een be- Dezer dagen vond in het R. K. Vereeni gingsgebouw een oudermiddag plaats, verzorgd door het R.K. Knapenkoor van het R.K, Dub- belmannenkwartei „St. Caecilia", die uitstekend geslaagd is. Nadat de dirigent van deze zangkoren, de heer H. J. v. Kaam, in zijn openingswoord al lereerst een welkomstwoord heeft gericht tot pastoor J. C. de Moei, de leden van het Kerk bestuur en het Kerkkoor, uitte spreker zijn groote voldoening over de opkomst der ouders. Hierna trad het knapenkoor voor het voet licht, dat onder de eminente leiding van zijn dirigent twee fraaie meerstemmige nummers ten gehoore bracht, waarvoor het een enthou siast applaus oogstte. Ook in het verdere ge deelte van 'het programma, dat de knapen ver zorgden is wel bewezen, dat de dirigent de zang kunst bij deze Sangerknaben tot een hoog peil heeft weten op te voeren. Na een reidans, op gevoerd door een viertal boys (op instemmend verzoek werd een reprise gegeven), werd een verloting gehouden, waarvan de opbrengst ten goede zal komen tot het aanschaffen van mu ziek, De nummers, die door het Mannenkwartet zoowel voor als na de pauze werden uitgevoerd, gaven blijk van een serieuze studie en werden op loffelijke en correcte wijze uitgevoerd. Rest nog te vermelden, dat muzikale medewerking werd verleend door den heer W. v. Hooff en dat nog een 13-jarige solist uit Alkmaar 2 lied jes zong, waarvoor hij een dankbaar applaus in ontvangst mocht nemen. Voorts las de se cretaris van het knapenkoor zijn aardig jaar verslag voor en memoreerde met groote dank baarheid de 24 toga's en superplies, welke het koor als 'n geschenk van de parochianen moch ten ontvangen. Bij officieele gelegenheden wor den deze gewaden gedragen. In het slotwoord dankte de pastoor allen, die tot het welslagen van dezen oudermiddag heb ben medegewerkt. De trawler Norma Maria, welke Zaterdag ter visscherij was uitgevaren, keerde Zondagmor gen half vijf wegens een lekken ketel terug. Ook de Sch. 297 keerde Zaterdagavond met motorpech terug. De Oranjevereeniging Wilhelmina hield de zer dagen in hotel Augusta een vergadering, waarbij vele vereenigingen waren uitgenoodigd. Hoewel de belangstelling te wenschen overliet, bleek wel dat degenen die bezield waren om mede te werken aan het houden van groot- scher feesten, dan de laatste jaren het geval kon zijn, deze zaak zoo goed mogelijk wilden steunen. Om verschillende redenen was het niet mogelijk meer dan in principe iets vast te stellen, zoodat besloten werd Dinsdagavond cpnieuw te vergaderen, waarvoor de voorzitter, de heer T. Doevedans, alle vereenigingen en scholen zal aanschrijven. Voor de Hoogovens alhier werd in het afge- Ioopen eerste half jaar een kwantum van 265500 ton erts aangevoerd, tegen 269900 ton in deze periode van het vorig jaar, dus in beide tijdvak ken vrijwel een gelijke hoeveelheid. Naar ons uit mededeelingen van den K.N.V.B. bleek, heeft de VSV-er Van der Griendt, die vele malen ook voor het Haarlemsch Elftal uit kwam, doch wien het spelen den laatsten tijd wegens een spierblessure onmogelijk was, over schrijving aangevraagd naar „Woerden". Aan het jeugdverkeersexamen, uitgaande van de vereeniging „Veilig Verkeer", werd Zaterdag middag door de helft der opgegeven deelnemers, Bi. een 100-tal jongens en meisjes, deelgeno men. Het mondeling gedeelte, waarvan de re sultaten zeer bevredigend waren, vond plaats in de U. L. O.-school aan de Platanenstraat. Het schriftelijk gedeelte werd reeds op de di verse scholen gehouden. Woensdag worden de overige 100 deelnemers geëxamineerd. De Bridge-Club „IJmuiden" organiseert .0 Juli a.s. een Bridge-drive in Badhuis List. Wanneer het weer 't toelaat zal deze in de open lucht worden gehouden. Liefhebbers uit IJmuiden en omgeving kunnen zich opgeven bi) den secretaris Rüpstraat 62, alsmede Huy- genstraat 91. De Natuurkundeban St. Franciscus heeft een nieuw clubhuis gekregen, gelegen aan den Wil- lemsbeekweg. Dit gebouw wordt Zaterdagmiddag in gebruik genomen. Er bevindt zich een groote stelling, welke ongeveer 15 aquaria bevatten kan. Voorts is het ingericht voor verschillende plant en dierkundige doeleinden. Door den R.K. Vrouwenbond te IJmuiden was een excursie uitgeschreven naar de bekende Sunlightfabrieken te Vlaardingen. Dat derge lijke uitstapjes in den smaak vallen, bewees wel het groote aantal deelneemsters niet minder dan 118 dames hadden zich hiervoor opgege ven. In Vlaardingen werd men namens de Directie hartelijk verwelkomd, waarna in het gezellige ontvangstgebouw der fabriek allereerst de lunch werd gebruikt. Vervolgens werd een rondgang over het uit gestrekte fabrieksterrein gemaakt en werden de verschillende afdeelingen bezocht, waarbij rond- leidsters de noodige toelichtingen gaven. Vol bewondering was men voor de groote olietanks, .waarvan de drie grootste elk een inhoud hebben van 200.000 liter en waarin de gesmolten vetten worden bewaard. Hierna werd de fabriek van binnen bezich tigd. Alle afdeelingen werden bezocht, zoodat men zich een goed beeld van het ingewikkelde zeepbereidingsproces kon vormen. Belangstel lend volgde men de verschillende bewerkingen, die een stuk Sunlightzeep moet ondergaan, eer het voor het gebruik gereed is. Ook de pak- afdeeling met de eigen drukkerij trok zeer de aandacht. Alle dames waren vol lof over de uiterst zin delijke wijze, waarop de bekende reinigingsmid delen worden verpakt. Wij geven hierboven een gedeelte van het groote gezelschap weer, welke foto tijdens deze excursie is gemaakt Burgerlijke Stand Geboren: Yvonne Mar- garetha, d. van N. Bronkhorst en M. Oosterloo, Nic. Beetsstraat 20. Overleden: C. M. C. J. van Baarda, wed. var O. A. Gerke 78 j. G. Langeveld wed. van P. Hulsbosch, 72 j. Groote verloting van de V.V.V. De ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer zal dezen zomer een groote verloting organiseeren, waarbij als hoofdprijs een Fiat-auto beschikbaar wordt geseld. Kinderfeesten De op 20 Juli oorspronke lijk vastgestelde kinderfeesten, georganiseerd door de V.V.V., zullen op dien dag niet worden gehouden, omdat de Zandvoortsche scholen nog geen vacantie hebben en zijn daarom verplaatst tot 3 Augustus a.s. Ze worden gehouden op het strand van het Noorderbad. In geval het weer van dien aard zou zijn, dat deze feesten, welke reeds eenmaal moesten vervallen, wederom geen doorgang zouden kunnen vinden, dan zullen de kinderen van de badgasten in verschillende za len worden beziggehouden, waarbij een geva rieerd kinderprogramma gegeven zal worden. Dus gaan in ieder geval op 3 Augustus de fees telijkheden door. Burgerlijke stand. Geboren; Klaas, z. V. H. Westenberg en N. C. Strijder, Parallelweg 53. Ondertrouwd: F. Halderman en J. F. Zieck, van Lennepstraat 17. Overleden: E. Heyer, wed. van L. Visser, oud 67 jaren. R. K. Ulo-school Geslaagd voor het Mulo diploma C. van Kleef, Wormer, C. Fortuin, Wormerveer Th. Boon, idem, J. Ahling, Zaan dijk, T. Kramer, Wormer, Ko Klitsle, Zaandam, W. van Ederen, idem, Riet van Ditshuizen id. Feestelijke herdenking regeeringsjubileum De beide plaatselijke Oranje-Vereenigingen hebben de laatste weken ook niet stil gezeten. Verschillende vergaderingen werden gehouden om de lijnen uit te stippelen voor de festivitei ten welke ter gelegenheid van het a.s. 40-jarig Regeeringsjubileum in Zaandam zullen plaats vinden. Besloten werd op Woensdag 31 Augustus voor alle leerlingen van lagere scholen te Zaandam een kinderfeest op de Z. F. C.-velden te orga niseeren. Voor den zesden Septemebre is het volgende vastgesteld: Nadat 's morgens de kerk-klokken uit onze g?meente de festiviteiten hebben ingeluid, zal er op het Westzijder-kerkplein een aubade plaats vinden onder leiding van den heer A. Kooiman, waaraan de leerlingen uit de 4e tot en met de 7e klasse van alle lagere scholen zullen deelne men. Naast de kinderfeesten is een van de sympa thiekste programma-punten de attentie voor de zieken en ouden van dagen, die in een der te huizen in onze gemeente worden verpleegd. Zonder de noodige gelden echter kunnen de beide Oranje-vereenigingen weinig beginnen. Daarom hebben de besturen van de beide ver eenigingen gemeend alleen voor het financieren van de kinderfeesten en voor de verrassing, welke bereid worden zal aan de zieken en ouden van dagen een huis-aan-huis-collecte te hou den. Vanaf de volgende wee zullen ver schillende dames de stad doortrekken met lijs ten. Het ligt in de bedoeling dat er 's middags een bloemen-corso gehounden zal worden. Iedereen kan hieraan deelnemen met welk voertuig dan ook dus ook fietsen. Een inleggeld wordt niet gevraagd terwijl de besturen der Oranje-Ver- eenigingen enkele prijzen beschikbaar zullen stellen. De besturen van de Oranje-vereenigingen verwachten dat zoowel vereenigingen. clubs en verschillende Zaansche firma's aan dit bloe mencorso zullen deelnemen. Opgave voor deel name dient zoo spoedig mogelijk te geschieden bij: K. van Rossem Vermeerstraat 10. Zaan dam; J. C. Manger, Oostzijde 57, Zaandam, Telef. 3093. Aan dit bloemencorso zal bovendien nog een bijzondere attractie worden verbonden, zoowel voor de deelnemers (sters) als voor de burgerij Nadere mededeelingen hierover zullen nog vol gen. De avondfeesten 's Avonds zal een verlichte gondelvaart op de Zaan plaats vinden, waarbij er voor gezorgd zal worden, dat het publiek het geheel vanaf den kaaimuur aan de Prins Hendrikkade uitstekend kan volgen, terwijl de feesten besloten zullen worden met een schitterend vuurwerk, dat ook vanaf de Prins Hendrikkade uitstekend te zien zal zijn. Een ieder zal reeds in de bladen hebben ge lezen, dat de gemeenteraad een bedrag van f 1000 gevoteerd heeft voor deze feesten. Van deze f 1000 is f 500 bestemd voor versiering der gemeente, zooals dit onder leiding van den di recteur der Electr. Werken, Ir. Fokma reeds eerder gebeurd is. Nu ons gemeentebestuur zoo prachtig het voorbeeld geeft, rekenen de besturen der beide Oranje-vereenigingen er op, dat de burgerij in dezen niet zal achter blijven. Reeds nu doet men goed buurt-commissies te vormen, om een versiering aan te brengen, waarbij de verlichting niet zooveel behoeft te kosten, zooals b.v. bij de huwelijksfeesten, toen het veel vroeger donker was. K. J. M. V.-nieuws. Gedurende de maand Augustus zal, in verband met de vacanties, geen vergadering gehouden worden. Begin Sep tember krijgen de leden per convocatie een op roep voor de eerstvolgende bijeenkomst. Een noodzakelijke aanvulling In ons raads- verslag is bij de kwestie der vervroegde Za terdagavondsluiting per abuis een regel achter wege gebleven. Tegenover de R. K. Midden- standsvereeniging vinden wij het noodzakelijk deze kleine aanvulling alsnog te geven: Op 'n gehouden enquête bij de verschillende middenstandsvereenigingen heeft alleen de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" ge antwoord, die zich tegen dit voorstel verzette, daar het niet in het belang van den midden stand geacht wordt, zoolang deze zaak niet landelijk is geregeld. uitgaande diesels gewoon konden vertrek ken. De D-trein, die om kwart over acht van het station Maas moet vertrekken, had aan deze drie centimeter niet genoeg, zoodat deze trein werd opgehouden. De reizigers zijn echter met den diesel precies op tijd vertrokken naar Gouda, waar zij in het uit Den Haag komende gedeelte van den D-trein konden overstappen. Ook met de andere uitgaande treinen heeft men geen moeite gehad; er moest een beetje voorzichtig worden gemanoeuvreerd, maar dat was alles, het uitgaande treinverkeer heeft in het geheel geen stagnatie ondervonden. Anders was het met de binnenkomende trei nen. Daarvoor moesten onmiddellijk maatre gelen worden genomen. Het bleek mogelijk, dit verkeer naar het station D. P. te dirigeeren. Deze regeling bleef gedurende den avond gehandhaafd. De materieele schade ten gevolge van de ont sporing is zeer gering. Naar uit het ingestelde onderzoek is gebleken, is er alleen een verbin- dingsstang gebroken. Men is dadelijk met man en macht aan het werk gegaan om het obstakel op te ruimen; daarmede is men tot laat in den avond bezig geweest. Op het stationsemplacement van het Maas station te Rotterdam is Zaterdagavond om streeks half acht, vermoedelijk ten gevolge van een verkeerden wisselstand, een rangeerend electrisch tweewagenstel ontspoord. De ontspo ring geschiedde even over de Boerengatbrug, juist buiten het station. Het stel kwam schuin over den weg te staan en daardoor werd het hoofdspoor voor de binnenkomende treinen volkomen ge blokkeerd. Een onmiddellijk ingesteld onder zoek wees uit, dat het uitgaande spoor net.... drie centimeter vrü bleef, zoodat de Zaterdag werd te Amsterdam in Kras het twee-jaarlijksche congres gehouden van den Ned. R.K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en Aanverwan te Vakgenooten Sint Antonius van Padua. Op dit congres waren behalve de geestelijke adviseur en bestuurderen van buitenland- sche zusterorganisaties, vrijwel alle afdee lingen door deputaties vertegenwoordigd. De morgenzitting van Zaterdag werd geopend door den bondsvoorzitter, den heer Th. de Groot, die allereerst het woord gaf aan den secretaris van de ontvangende afdeeling Am sterdam, den heer L. W. Kramps, die allen aan wezigen een hartelijk woord van welkom toe riep en in gedachten terugging naar het even zeer bijzonder geslaagde congres van 1927, dat ook in Amsterdam werd gehouden. Na den heer Kramps was het woord aan den bondsvoorzitter, den heer de Groot, die aller eerst den bondsadviseur, den vertegenwoordi gers der bevriende organisaties en den afge vaardigden der afdeelingen een hartelijk wei- kom toeriep. Daarop wendde spr. zich in het bijzonder tot den bondsadviseur, pastoor J. B. Gerritsen, om hem te bedanken voor zijn me deleven, om hier enkele dagen tusschen het werkende en helaas ook niet werkende deel van het volk te vertoeven. Daaruit bleek eens te meer, hoe de arbeider en zijn gezin den bonds adviseur ter harte gaan en hoe de adviseur daarbij de woorden van Quadragesimo Anno geheel tot de zijne heeft gemaakt. Voor deze opvatting van de adviseerende taak was het den voorzitter een behoefte, om, namens het bondsbestuur, zijn waardeering vóór het kader van den bond uit te spreken. Vervolgens richtte spr. woorden van welkom tot de afgevaardigden van de Zwitsersche en Belgische zusterorganisaties en tot den afge vaardigde van den Ned. Christelijken Bond van Houtbewerkers. in Bij het overzicht van de afgeloopen twee 'r jaar wijdde spr. zijn bijzondere aandacht aan het nijpende probleem der werkloos heid, dat in deze vakgroep wel bijzonder verschrikkelijk is, omdat 43 pet. der arbei ders in dit bedrijf zonder emplooi rond loopt. Dat moet tot gevolgen leiden, die in hun wezen niet te overzien zijn. De mone taire verandering van 1936 had daarbij niet de verandering ten goede gebracht, die door velen werd verhoopt en al heeft het be drag van ƒ400.000, dat in deze twee jaar aan steun werd uitgekeerd, veel leed ver zacht, toch moet volgens spr. het stelsel veranderen, wil deze plaag op afdoende wijze worden bestreden. Het ergste daarbij is, dat de steungelden op vele plaatsen dooi den lagen loonstandaard veel te laag zijn. Na den voorzitter werd het woord gevoerd door den bondsadviseur, pastoor J. B. Gerrit sen uit Utrecht, door den heer J. A. Schutte^ secretaris van het R. K. Werkliedenverbond, door den heer A. Chelbert, van de Zwitsersche, den heer J. C. Braeckman van de Belgische zusterorganisatie en tenslotte door den heer G. Westdijk, secretaris van den Nederlandschen Christelijken Houtbewerkersbond. Speciaal de bondsadviseur onderscheidde zich daarbij door zijn sprankelend en diep zinvol betoog, waarm hij de huidige kapitalistische samenleving ten scherpste hekelde en daarbij wees op den gru- welijken noodtoestand van den tegenwoordigen tijd, waarbij de ijzeren wet van vraag en aan bod weer volledig van kracht was geworden. Tusschen deze redevoeringen werd nog enkele malen van repliek gediend door den voorzitter, die daarbij mededeeling deed, dat door het R. K. Werkliedenverbond een oedrag van 150.000 was gefourneerd, om in een drie-jaren plan de katholieke opvattingen over sociale rechtvaardigheid te propageeren. Daarbij sprak hij zijn dank aan de echtgenooten van de af- deelingsbestuurderen en aan het personeel van het bondskantoor uit, waarbij de mededeeüng, dat de rechtspositie daarvan zóó zou worden verbeterd, dat zij na een leven in dienst van de organisatie een onbezorgden ouden dag te gemoet konden zien. Na deze algemeene inleiding volgde het za kelijke gedeelte, waarbij de discussie, ofschoon vaak levendig, in zeer welwillende banen bleef. De middagzitting was wederom gewijd aan bondstechnische aangelegenheden. Tactiek en gestes van het hoofdbestuur werden met ap plaus goedgekeurd en in dankbaarheid her dacht, de redactie van het bondsorgaan kwam na enkele opmerkingen eveneens tot een al gemeene goedkeuring en daarop volgde de vaststelling der begrooting, waarbij meer op merkingen los kwamen. Deze aangelegenheden werden van bestuurszijde uitgebreid behandeld, soms bestreden, soms overgenomen, doch de discussie bleef hoogstaand en welwillend en tenslotte werd de begrooting met algemeene stemmen aanvaard. Ondertusschen waren ook de verkiezingen gehouden en de uitslagen daarvan luiden: her kozen: de heeren F. v. d. Brandt, J. J. de Haas, L. W. Kramps, J. v. d. Post, B A. Ru ben. J. Willems. In de vacature van den heer A. Th. van Leeuwen werd de heer N. Hoog- boer herkozen, over de laatste vacature staak ten de stemmen. Op 14 en 21 Aug. a.s. houdt De Spartaan zijn jaarlijksche tournooi om den Zilveren Wester- kerk. Deelnemende vereenigingen zijn: Edo, Velox, Stormvogels en De Spartaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2