FINANCIEN We luisteren naar... VERKORTING VAN DEN ARBEIDSTIJD MEXICAANSCHE BENZINE IN BESLAG GENOMEN Dagfilm Jfi t l MAANDAG 18 JULI 1938 Het vraagstuk dringend aan de orde gesteld tijdens bijeenkomst der katholieke mijnwerkers te Heerlen In twee jaar is veel verbeterd Een gouden periode De toekomst? ROTTERDAMSCHE DAME IN ZWITSERLAND VER ONGELUKT BIJ HET BADEN IN ZEE VERDRONKEN DE BESTRIJDING VAN DEN COLORADOKEVER Zedenmisdrijf in park Velserbeek De dader bij achtervolging door revolverschoten gewond en daarna gearresteerd IN TWAALF METER DIEP RUIM GESTORT Bootsman na overbrenging in het ziekenhuis overleden Geen alcohol bij snel verkeer Ernstig auto-ongeluk te Veendam OUDE MAN GEDOOD JONGETJE VERDRONKEN Minister Van Dijk met verlof Nederlandsche vennootschap kreeg daartoe toestemming van den president der rechtbank te Middelburg Indisch ambtenaar neergestoken Ontslagen koelie de dader Ook morgen nog somber zomerweer EEN VIERLING GEBOREN EINDEXAMENS M.T.S. Taalkundig handelsonderwijs CRICKET IN ENGELAND Het Engelsche test-team gewijzigd f Dinsdag 19 Juli Zondag kwam de R.K. Mijnwerkersbond in Jaarvergadering bijeen in „Huize St. Franciscus" te Heerlen. Aan. de bestuurstafel hadden ook plaats ge- homen mgr. dr. H. A. Poels, de bondsadviseur, het Tweede Kamerlid, de heer C. J. Kuiper, ver tegenwoordigend het R.K. Werkliedenverbond en ee heer Jos. Maenen, voorzitter van den Lim- hurgschen R.K, Werkliedenbond. Voorts waren aanwezig verschillende aalmoezeniers van den arbeid en geestelijke adviseurs van afdeelingen. Aan de openingsrede van den bondsvoorzitter, hen heer Jos. Pelser, is het volgende ontleend: De Katholieke Mijnwerkerbsond herdenkt dit Jaar zijn 35-jarig bestaan. Hoewel het geenszins in de bedoeling van het hoofdbestuur ligt deze herdenking op groot- sche wijze te vieren, meende het toch er op deze ^ijze de aandacht op te mogen vestigen. Dat wat "de Katholieke Mijnwerkersbond ge durende die vijf en dertig jaren heeft tot stand gebracht, mag met eere worden genoemd, de hond mag er trotsch op zijn. Spr. dankte de pioniers der beweging, die den grondslag hebben gelegd voor al datgene, wat in den loop der jaren in het belang der mijnwer kers kon worden tot stand gebracht. Wanneer we ondanks de moeilijkheden, *elke we ook hier hebben toch mogen zeggen, dat we onder betere verhoudingen leven dan in andere mijnbekkens, dan is dat voor een zeer groot deel de verdienste van hen, die voor 35 Jaar begonnen met onder moeizame omstandig heden de beweging op te bouwen. Toen we onze vorige Algemeene Vergadering 'h Mei 1936 hielden, aldus vervolgde spr., ver nachtte niemand van ons, dat zich de positie v'an ons mijnbedrijf in korten tijd zoo grondig 2°u wijzigen als dat sindsdien het geval is ge neest. We hadden toen een reeks van jaren met groote ellende achter ons. Loonsverlaging, ver- 2Uimdiensten en werkloosheid hadden de arbei ders uit ons mijnbekken in zeer ernstige mate getroffen. Wie nagaat wat ons de twee verloopen jaren hebben gebracht, zal moeten zeggen, dat alle Verwachtingen werden overtroffen. Het is in hén woord een gouden periode voor ons Mijn bedrijf geweest, zooals het 't zelfs in de oorlogs jaren niet heeft gekend. Zonder overdrijving mo gen we zeggen, dat er vooral gedurende 't jaar J937 geld is verdiend als water. De vraag naar kolen is in die periode zeer groot geweest, hetgeen er toe leidde, dat onze Mijnondernemingen haar productie weer bedui dend konden opvoeren. Was deze in 1935 ge daald tot rond 11.800.000 ton, gedurende 1936 steeg ze weer tot rond 12.800.000 ton, om ver- Volgens in 1937 het cijfer van rond 14.300.000 ton te bereiken. Het eerste gevolg daarvan was. dat de ver- suimdiensten vrijwel geheel verdwenen. Wat dat beteekent, op de eerste plaats voor de financieele positie der mijnwerkers, beseffen V'e duidelijk, als we ons nog weer eens her inneren, dat gedurende 1935 op alle ondernemin- gen een zeer groot aantal dagen, wegens gebrek aan afzet, niet kon worden gewerkt. Bij het verdwijnen van de verzuimdiensten alleen is het niet gebleven. De vraag naar kolen V'as zoo groot, dat er voor het eerst sinds jaren V'eer behoefte naar meer arbeiders ontstond. Tot en met Juni 1936 was gedurende 'n reeks van jaren het aantal arbeiders steeds ingekrom- t>en. Sinds het hoogste punt was het aantal ar beiders in en op onze mijnen met ■ongeveer 10.000 verminderd. Eind Juni 1936 bedroeg het h°g slechts 28.604. Sindsdien zien we een voort- hurende stijging totdat het eind November 1937 V'eer het aantal van 32.198 had bereikt. Bijna ^600 arbeiders konden dus worden ingeschakeld. Sinds November 1937 is er echter weer achteruit gang tot 31.993 eind Mei 1938. De laatste maan- hen gaven weer een vermindering met rond 200 Arbeiders. Deze achteruitgang werd veroorzaakt hoor ontslagen bij de Oranje Nassau Mijnen. Haast de verbetering van de positie der mijn werkers staat hetgeen de organisaties bovendien Voor de mijnwerkers wisten te bereiken. Bat is zeker niet gering. Integendeel. Alles bijeen genomen werd er, in geld uitgedrukt, een verbetering van de positie her arbeiders bereikt van rond 20 pet. We spreken daarbij dan niet over de verbe teringen, welke overigens zijn aangebracht in hft nieuwe C.A.O., welke binnenkort van toe passing zal worden verklaard. Van minstens evenveel belang is de vraag wat we van de toekomst verwachten. Ofschoon er op het gebied van den afzet mis- "h'nen de laatste maanden een kleine achter a-Bang viel te bespeuren geeft dat, naar onze Meaning, aldus spr., geenszins reden tot onge- Mtheid. Vooreerst zijn de mijnen door de gunstige uit- jh'hsten, vooral van 1937, in staat geweest be- augrjjke afschrijvingen toe te passen, hetgeen ,etl gunstigen invloed heeft op de hoogte van kostprijs. .Daarnaast hebben ze de gelegenheid gehad /V het vormen van niet onbeteekenende rescr- es' Men heeft dat in het algemeen ook ge- hhn, zoodat men wel een stootje zal kunnen hbvangen. Aan den eenen kant constateeren we ietwat 'hder gunstige perspectieven voor wat de j h'teniandsche markt betreft, welke tot eenige primping van de productie hebben geleid, efgeen op zijn beurt tot gevolg heeft gehad M ontslag van enkele honderden ondergrond- A® arbeiders bij de Oranje Nassau Mijnen. „Aan den anderen kant constateeren we, dat l3 Prijzen van dien aard blijven, dat ook voor zeer gunstige financieele uitkomsten mo- worden verwacht. Aan den eenen kant dus weer het grijnzende Pook der werkloosheid en aan den anderen ant in het vooruitzicht een aanhouden van gouden regen. Dat noopt, naar sprekers meening, er toe het vraagstuk van de verkorting van den kerktijd met vernieuwde kracht aan de orde «tellen. Het zou on-christelijk zijn om aan den eenen kant hernieuwde ellende te scheppen door ver grooting van het leger der werkloozen en aan den anderen kant groote winsten te bezorgen aan de aandeelhouders en verdere verbetering van positie aan hen die het geluk hebben niet te worden uitgestooten, doch arbeidsgelegenheid te behouden. Oplossing van het brandende probleem der werkloosheid is het allesoverheerschende vraag stuk en we zullen ieder het onze daartoe hebben bij te dragen. Ook de nog werkende arbeiders. Met alle waardeering voor al de middelen, welke ter bestrijding der werkloosheid worden aangewend en aanbevolen, aldus de voorzitter, blijf ik van meening, dat we zonder verkorting van den werktijd het spook niet de baas zullen worden. Gezien de positie van het mijnbedrijf aan de hand van de cijfers lijkt het mogelijk tot ver korting van den werktijd te komen, zonder dat daardoor op de arbeiders een te groote last wordt gelegd. De financieele uitkomsten zijn van dien aard, dat men den arbeiders den over gang gemakkelijker zal kunnen maken. De toestand der organisatie is in alle op zichten goed te noemen. Het ledental is weer stijgende. Bedroeg het eind 1936 9999, eind 1937 was het weer gestegen tot 10.277 en einde Maart 1938 noteerden we het cijfer 10.808. Toch moeten we zeggen, dat het werk van de organisatie in de afgeloopen twee jaren niet die waardeering vond, welke het verdient. De waarde van de groote verbeteringen, wel ke ze wist te bereiken werd door velen bedol ven onder een stroom van critiek op onderdee- len en vaak kleinigheden. Tegen het brutaal optreden van ondermijnen de ongeorganiseerden past slechts een vastbe raden stelling nemen. Ongeorganiseerde groot schreeuwers dient men niet met fluweelen handschoenen aan te pakken. Wat ons bijzonder verheugt is, dat bü de nieuw toegetreden leden de jongeren zoo'n groot contingent leverden. Met de bondsfinanciën gaat het eveneens goed. In den loop van 1937 is de bond million- nair geworden. Dat wil voor ons weerstands vermogen heel wat zeggen. De financiën der werkloozenkas hebben zich op een formidabele wijze hersteld. Nadat de kas vrijwel uitgeput was, hebben we in korten tijd weer een reserve van meer dan 600.000.— weten te vormen. Dat was de toestand op 31 December 1937. Op het oogenblik loopt het weer naar de acht ton. Dat geeft aanleiding om weer eens te denken aan de mogelijkheid tot contributie-verlaging voor de werkloozen kas. Daarna werden de huishoudelijke punten dei- agenda behandeld. Te één uur werd gepauzeerd. De namiddagvergadering werd ook bijgewoond door den heer Mondelaar, vertegenwoordiger van de Belgische christelijke mijnwerkersorga nisatie, den heer Engels van het Staatstoezicht op de mijnen en pater Jacobs. Tijdens de besprekingen van het financieel verslag kwam de Roermpndsche bisschop, Z. H. Exc. Mgr. dr. J. Lemmens, ter vergadering, har telijk verwelkomd door den bondsvoorzitter, den heer Pelser. De bisschop uitte zijn vreugde hier aanwezig te kunnen zijn. Ook de mijnwerkers weten dat de bisschop met hen meeleeft met hun geeste lijke en stoffelijke nooden. Meer dan ooit moet de bisschop zich geven aan zijn volk. Ook de mijnwerkers moeten volledig katholiekzijn. De geestelijke nood is ontzettend groot. Mgr. wekte de katholieke mijnwerkers op lid te worden van den katholieken mynwerkersbond. Vooral de bestuurders diénen zich geestelijk te vormen. Allen moeten hun plicht doen. Niet pessimis tisch zijn, doch vertrouwen hebben in de toe komst. Limburg blijve tot in den dood aan Christus. De heer Kuiper hield een pleidooi voor ver betering van den arbeidstijd en hoopte, dat de katholieke mijnwerkersbond hiertoe het voor beeld zal kunnen geven. Voor de bisschop de vergadering verliet schonk hij den geknielden mijnwerkers zijn zegen. Vervolgens werd een begin gemaakt met de behandeling van de talloos vele afdeelingsvoor- stellen. De aftredende bestuursleden J. Duyckers, Berg-Terblijt; P. Janssen, Eijgelshoven; J. Göbbels, Bleyerheide; J. Mevis, Beek; M. van Neer, Oirschot, werden herkozen. Gekozen werden de heeren Stenzei, Heerier- heide en De Vries, Lindenheuvel. De heer Jos. Maenen, voorziter van den Lim- burgschen R. K. Werkliedenbond, vroeg nog meer aandacht te besteden aan de bestrijding van het extremisme. Om 6 uur werd de vergadering verdaagd tot den volgenden dag. In verband met het aan een Rotterdamsche touriste in Zwitserland overkomen ongeluk deelt men ons mede, dat het slachtoffer is mej. C. Borstlap, oud 33 jaar, assistente bij de kin derpolitie te Rotterdam. Zondagmiddag kort na twee uur is te IJmui- den bi,j het baden in zee een veertigjarige Am sterdammer verdronken. De man was met zijn familie gaan zwemmen. Herhaalde malen hadden andere zwemmers, die gezien hadden, dat hjj de zwemkunst niet ge heel machtig was, hem gewaarschuwd niet te ver in zee te gaan, waaraan de man geen gevolg blijkt te hebben gegeven. Zijn familie, die het water reeds verlaten had toen het ongeluk geschiedde, heeft van het ge beurde niets bemerkt. Zondagavond laat was het lijk nog niet aan gespoeld. De pjantenziektenkundige dienst dringt er nogmaals bij alle verbouwers van aardappelen in Zeeland, op de Zuidhollandsche eilanden en in het Westen van Noordbrabant op aan, dat de ter bestrijding van den coloradokever voorge schreven bespuiting met loodarsenaat met groote nauwkeurigheid wordt uitgevoerd. Ten sterkste dringt de plantenziektenkundige dienst er ook op aan, dat alle aardappeltelers in dezen tijd nauwlettend toezien op hun gewas of zij daarin vreterij waarnemen. Als deze dooi den coloradokever veroorzaakt wordt zijn het meestal eenige bijeen staande planten, waarvan de bladeren aangevreten zijn en dan vindt men ook de roode larven daarop. Van elke waarge nomen vreterij moet mededeeling gedaan worden, opdat onderzocht kan worden of zij door de lar ven van den coloradokever veroorzaakt wordt en de noodige maatregelen genomen kunnen wor den, als dit het geval blijkt te zijn. Laat iedereen in dezen zijn plicht doen. Het gaat er niet alleen om de ontwikkeling van het insect, dat schadelijk voor onze aard appelcultuur kan worden, te stuiten, maar ook om de zeer ernstige handelsbelemmeringen te ontgaan, die de aanwezigheid van den kever met zich brengt. Zondagavond circa zes uur heeft zich een ergerlijk geval van het plegen van niet nader te noemen handelingen met minderjarige meis jes in het park Velserbeek, gemeente Velsen, voorgedaan. Naar men ons mededeelt, heeft een veertig jarige man, L. genaamd, die reeds negen maan den wegens het plegen van een zedenmisdrijf achter slot en grendel gezeten had, een zestal meisjes van veertien, vijftien en zestien jaar aangerand. Enkele passeerende dames waarschuwden on middellijk de politie, die zich onverwijld naar de opgegeven plaats begaf. De aanrander nam echter de vlucht naar IJmuiden, waar de politie hem in de Willibrordtstraat aantrof. Daar de man aan de sommatie van de politie geen ge hoor gaf, maar doorliep, zag de politie zich ge noodzaakt van haar vuurwapenen gebruik te maken. Zij loste drie schoten op den vluch teling, die in een arm en een been geraakt werd. Een en ander verwekte in IJmuiden-Oost een groote consternatie. De politie slaagde er echter in den man te arresteeren en naar het politiebureau over te brengen. Aan boord van het Engelsche stoomschip „Nagpore", da tligt in de Rijnhaven te Rotter dam, heeft zich Zaterdagavond een ernstig ongeluk voorgedaan, dat den 32-jarigen boots man C. de Graaf, wonende aan den Meyendaal t» Rotterdam, het leven heeft gekost. De bootsman hield toezicht bij het verrichten van werkzaamheden aan boord van de „Nag pore", die bestonden uit het overslaan van vezels in een naastliggend schip, Toen er een hijsch vezels omhoog kwam, slingerde dit in strument eenigszins en De Graaf, die hierop niet was voorbereid, kreeg daarop een klap, waardoor hij het evenwicht verloor en in het 12 meter diepe ruim stortte. Met zware inwendige ljneu- zingen en ernstige verwondingen in het gelaat, is hij met een boot van de rivierpolitie naar het bureau van dien dienst aan de Parkhaven ver voerd, vanwaar hij per auto van den geneeskun digen dienst is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. Zondagavond omstreeks half twaalf is een vrij ernstig ongeluk gebeurd op den weg, welke langs het Oosterdiep naar Veendam loopt. Op dit oogenblik reed een auto, bestuurd door den 24-jarigen A. T., garagehouder te Emmen, die onder den invloed van sterken drank ver keerde, plotseling tegen een lantaarnpaal aan de kanaalzijde. Door den schok vlogen een chauffeur, als mede een passagier, de 24-jarige T. Kliphuis tandtechniker te Stadskanaal, die eveneens onder den invloed was, door de voorruit van den auto. Voor den chauffeur liep dit ongeval nog het beste af, daar hij slechts lichte snijwonden in het gelaat opliep. Van den mede-inzittende echter werd een halsslagader doorgesneden, waardoor hij zeer veel bdoed verloor. Spoedig na het ongeval waren drie artsen aanwezig, die directe overbrenging van den gewonde naar het ziekenhuis te Winschoten noodzakelijk achtten. Hier werd direct na aankomst ope ratief ingegrepen. Volgens den dokter, die den rit naar het ziekenhuis meemaakte, is zijn toe stand ernstig. De bestuurder werd na verbonden te zijn, naar het politie-bureau vervoerd, terwijl de gehavende wagen in beslag werd genomen. Zondagavond omstreeks elf uur is te Scheem- da (Gr.) de 72-jarige M. Ruin, die per rijwiel op weg naar zijn woning was, door een autobus gegrepen. Het slachtoffer was vrijwel onmid dellijk dood. Het stoffelijk overschot is naar de woning vervoerd. Zaterdagmiddag is de zevenjarige N. Exalto te Oorcum buiten de waterpoort van een steiger in de Merwede gevallen. Twee vriendjes hebben politie en familie gewaarschuwd, doch de hulp kwam te laat. De politie heeft het lijkje later met een dreg opgehaald. De minister van Defensie, de heer J. J. C. van Dijk, is heden voor vier weken met verlof naar het buitenland vertrokken. Naar wij vernemen, heeft een Nederland- sche vennootschap, na bekomen toestemming van den president van de arrondissements rechtbank te Middelburg, beslag gelegd op een lading van circa 10.000 ton Mexicaan- sche benzine, die zich aan boord bevindt van den tanker W- R. Lundgren, varende onder Zweedsche vlag en thans liggende in de Schelde bü Hansweert. De benzine is in Mexico geladen en is af komstig van een van de raffinaderijen van de Mexicon Eagle Oil Company, welke maat schappij zooals bekend is getroffen door het onteigeningsbesluit van den pre sident van Mexico van 18 April 1938. Deze benzine is in Mexico geladen in op dracht van het korten tijd geleden opgerichte verkoopkantoor van de Mexicaansche regeering. SOERABAJA, 18 Juli. (Aneta.) Hedenmorgen vijf uur is de opzichter van den gemeentelijken reinigingsdienst, de heer Schotsman, toen hij op zijn fiets naar zijn werk ging, door een ontslagen Madoereeschen koelie van dien dienst met een piso blati neergestoken. De zwaarge wonde werd naar de C. B. Z. vervoerd, waar hij anderhalf uur later is overleden. Blijkens de weerverwachtingen in Europa wordt voor morgen eenige stijging van tempe ratuur verwacht. De bewolking zal nog zwaar zijn, doch waarschijnlijk wel tijdelijk opklaren. De regen zal niet van veel beteekenis zijn, de wind blijft Westelijk met zwakke tot matige snelheid. BLITAR, 18 Juli. (Aneta). Zaterdag is een Javaansche vrouw uit Nglegok bevallen van een vierling, n.l. drie jongens en een meisje. Moe der en kinderen zijn welvarend. Aan de M.T.S. „Amsterdam" zijn geslaagd voor de al'd. Werktuigbouwkunde: D. J. H. Ad miraal, J. Bakker, E. van den Berg, B. J. van den Berg, J. P. Berkhout, H. F. Beuter, J. C. Blum, Th. J. de Boer, H. J. M. Boogaard, Th. G. Böttcher, P. Bronsveld, J. Brouwer, P. S. Buma, J. J. W. van Delft; E. J. Dieho, A. E. W. von Diepenbroek (met lof), P. M. Buys, P. Engel, R. M. Filet, H. Gillebaard, H. J. Gisolf, H. Gra naat, B. J. Grootendorst, P. G. Halbertsma, A. Hamstra, A. J. A. Hemmelman, W. F. Heshusius Jr., C. den Heyer, R. J. Hofstee, A. C. Huge D. Kerkheide, H. J. Kerrebijn, L. J. Keijzer, W. A. Koppe, P. J. M. Kortmulder, G. J. Landweer, J. N. J. Leeman (met lof), J. F. F. van der Linde, Ch. Logcher, C. A. Martens, E. Meyer, H. Meij- nen, H. A. Monterie, J. W. de Moor, G. Muller van Moppes, J. M. Nierstrasz, G. L. Overink, F. M. Pollack, W. Prent, H. H. A. Proper, G. Schaap, J. J. Scharff, G. J. Schoppert, J. Schouw, W. J. Schuurink, K. W. ten Seldam, J. W. Sleverdink, F. A. Simon Thomas, J. A. A. M. Sloots, R. H. Steinmetz, H. M. Stikvoort, F. D. Teixeira de Mattos, W. C. Teuling, H. Tim mermans, J. J. Ph. Valeton (met lof), T. van Versendaal, L. N. Volkert, J. F. Waal, W. Wes- sel, F. A. van West, H. J. Westers, E. Ch. Wil- lekes, L. Zonneveld. Geslaagd voor de afdeeling Electrotechniek A. J. de Bie, A. Bruinsma, A. H. Bruinvis, A. Ceelie, J. B. Chits, J. F. Doesburg, J. A. M. Eijrond, J. Th. van der Feer, H. Franken, G. F. Goede, H. N. Hacks, L. 't Hart, W. P. Heespe- link, J. A. Klut, J. Korvemaker, S. A. J. Mast- bergen, G. J. Munnik, J. F. van Oort (met lof), G. D. Ouwehand, J. G. J. van Overvest, E. de la Parra, W. Poen, F. Richter, L. van Rooi), J M. Smit, C. W. M. Uytenhaak, J. Ch. Valbraclit, D. Verhoeven, D. Visëe. Geslaagd voor de afdeeling Chemische Tech niek: H. J. H. van Asperen, A. G. Determann, A. Eissenloeffel, D. L. Ingelse, A. G. Nfjmeijer. J. van Olmen, J. G. W. van Otterloo, C. F. van Parreren, A. H. Poppelbaum, D. M. Riepma, J. Roozendaal, J. Schokker, R. van der Spek, J. H. Stork, L. J. Strak (met lof), G. W. de Vries, J. van der Waals. ROTTERDAM Geslaagd voor het diploma voor taalkundig handelsonderwijs praktijk leeraar handelscorrespondentie Nederlandsch: C. Meulenbeld, Nijverdal, J. de Rooy, Til burg. Engelsch: mej. A. J. S. M. van Aercsen, Roer mond., M. A. van Durp, Tilburg; P. S. Hana, Haarlem, mej. W. H. P. M. Jacobs, Soerabaja, B. H. H. Schurink, Amsterdam, en de heeren W. J. van der Kolk, H. F. Lieshout, L. G. Ma- zure Jr.; L. W. G. van Poorten, L. W. Wever- ling, allen Den Haag. Duitsch: G. C. L. Braam, Voorburg, Z.H., J. Kiela, Schiedam, J. G. Klink, Eindhoven. Zaterdag kon er te Birmingham (Warwick shire—Worcestershire) en Derby (Derbyshire- Leicestershire) wegens regen alweer niet ge speeld worden, de zooveelste financieele strop in dit seizoen voor de counties, omdat de Zater dag steeds het grootste aantal toeschouwers trekt. MiddlesexYorkshire op Lord's is de be langrijkste van de serie. A. B. Sellars ver loor voor Yorkshire den toss en R. W. V. Ro bins aarzelde niet om te gaan fielden, want het wicket was in het voordeel van de bowlers die er dan ook alle profijt van trokken. Edrich Smith en Gray en later Robins zetten York shire voor 144 aan den kant. Jim Smith nam 4 wickets voor 45. Twee Yorkshire-spelers: Hutton en P. A. Gibb, die beiden voor het test team gekozen waren, liepen verwondingen op. Hutton brak op een bal van Edrich een zijner vingers en Gibb kreeg een harden bal van Smith, dien hij verkeerd beoordeelde, tegen zijn hoofd. Middlesex scoorde daarna 56—2 (Edrich 16). waarna de. wedstrijd wegens slecht licht gestaakt werd. Yorkshire zal hard moe- De Java-suikerverkoopen bedroegen van 1 Januari tot 16 Juli j.l. 344.276 ton. Van oogst 1937 is nog 27.535 ton te verkoopen. De Nivas verkocht 759 ton superieure suiker voor consumptie en 5348 ton su perieur voor export. Voorts nog 1014 ton bruine suiker. Hierna 1022 ton superieur voor consumptie en 4637 ton supereiur en 6051 ton buine suiker voor export. De goudmarkt te Londen blijft beïnvloed door de speculatieve belangstelling voor den dollar en de onzekerheid omtrent den Franschen frank552.000 werd aan goud omgezet en de goudprijs steeg met Vz d. tot 141d. De Japansche regeering is waarschijnlijk voornemens, 800 millioen Yen te mobilisee- ren op de goud-reserve van de Bank van Japan, welk bedrag zou worden aangewend voor den invoer van grondstoffen, bestemd voor de vervaardiging van uitvoerartikelen, om de middelen ie versterken tot aankoop van munitie. De Credit Commodity Corp. deelt mede, dat tot 14 Juli op 5.462.000 balen katoen voorschotten werden verleend tegen 5.460.000 balen de vorige week. De automobielproducenten in de Vereen. Staten moeten voornemens zijn in het ko mende jaar grootere veranderingen in hun modellen aan te brengen, ten einde de vraag van het publiek te stimuleeren. Door Dun and Bradstreet worden de kleinhandelsverkoopen voor deze week 2 d 7 pCt. hooger geraamd dan de vorige week. De Amerikaansche bladen oefenen sterke critiek uit op de onbeperkte machtsmidde len, waarover de leider van de Public Works Association, Ickes, beschikt. Sedert haar op richting heeft de P. W A. meer dan 43 millioen per dag uitgegeven voor leeningen en deelnemingen. Volgens de „New York Times" maakt Ickes van middelen gebruik, die de openbaar nutsbedrijven in den vorm van belastingen moeten afstaan. De Phillips Petroleum keert een onveran derd kwartaal-dividend uit van S 0.50 per aandeel. De American Tel. and Tel. boekte in het tweede kwartaal, zonder haar dochtermijen. een netto-winst van 37.03 millioen of S 1.98 per aandeel tegen 47.73 millioen of 2.34 per aandeel in het tweede kwartaal 1937. Het geheele Bell-concern in het eerste kwar taal per 31 Mei 38.43 millioen of 2.06 per aandeel tegen 50.76 millioen of S 2.72 per aandeel in het eerste kwartaal 1937. Brazilië voert in Amerika onderhandelin gen over belangrijke bestellingen van loco motieven en ander spoorwegmateriaal. Op de New-Yorksche Katoenbeurs iverd een zetel verkocht voor S 10.000 hetgeen 600 meer is dan de vorige transactie. In het Youngstowngebied is de staalpro- ductie in de afgeloopen week met 6 pCtder capaciteit gestegen. Voor het begin dezer week wordt de productie op 36 pCt. der capaciteit geraamdJn hgt Pittsburgh- district op 25 pCt. der capaciteit. Men raamt het algemeen percentage van de be drijvigheid voor het einde van Augustus op 50 a 60 pCt. der capaciteitDit zou op de luonquaestie in de staalindustrie van gunstigen invloed zijn. Het indexcijfer voor industrieele Ameri kaansche fondsen is tot 138.53 gestegen en kwam hiermede gelijk aan het cijfer op 2 Juli j.l. waarop de hoogste stand in het loopende jaar werd bereikt. Het onderzoek der begrooting gemeente Rotterdam door Ged. Staten maakt het noodzakelijk dat de raming van verschillen de posten moet worden herzien. Het tekort cp de begrooting dat op f 1 millioen was ge raamd, moet tot f 3.272.000 worden ver hoogd. De FranschN ederlandsche Koloniale Cultuur Mij. boekte in 1937 een netto-winst van f 72.315 tegen f 17.442 het vorig jaar. Het verlies-saldo, dat op de balans van 31 December 1936 f 143.468 bedroeg, werd hier door tot f 71.153 teruggebracht. De National Cash Register boekte in het tweede kwartaal naar raming een winst ven 0.50 per aandeel tegen 1.23 per aandeel in dezelfde periode van 1937. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.95'A8.96 vo rig slot 8.95'ii)de Dollar op 1.81%1.81% (vorig slot 1.81%) de Frank op 5.025.03 (vorig slot 5.02'A); de Belga op 30.7430.78 (vorig slot 30.76) en de Zwitsersche Frank op 41.62Vz-^l-67,A. De Internationale Suikerraad heeft be sloten de quota met 5 pCt. te verminderen. De „Indische Courant" verneemt, dat men in suikerkringen algemeen optimistisch is ten aanzien van de mogelijkheden van het tweede conventie jaar. Men verwacht hoo- gere prijzen door de Nivas. ten vechten om ongeslagen te blijven. Hutton zal als partner van Barnett in de 4de testmatch, die Vrijdag 22 Juli te Leeds begint, vervangen moeten worden, om de innings voor Engeland te openen. Mogelijk krijgt Fagg (Kent), die momenteel in uitstekenden vorm is, weer een kans. De stand in de overige county-matches luidt: Australië 243 (Harris 4—60) tegen Notts 4—1 (gestaakt wegens slecht licht). Kent 337 (Watts 4—76) tegen Surrey 31—0 (regen). Essex 269 —3 (Taylor 14o not out) tegen Sussex 124 (R. Smith 5—38). Somerset 150 (Mercer 5—37) te gen Glamorgan 143—8. Hampshire 97 (Part ridge 5—29, Buswell 4—41) tegen Northamp tonshire 270. W. R. Hammond is wederom tot captain ge kozen van Engeland voor de beide nog komen de testmatches EngelandAustralië. De keuze-commissie heeft in de Engelsche ploeg, die voor de niet-gespeelde 3de testmatch aangewezen was, enkele wijzigingen aange bracht. De volgende 13 spelers zijn gekozen: W. R. Hammond (captain), K. Fames, N. W. D Yardley, P. A. Gibb (wicketkeeper), Verity, Bowes, Barnett, Hardstaff, Edrich, Oompton, Paynter, Goddard en Wright. De wijziging is wel het resultaat van den op Lord's gespeelden wedstrijd Gentlemen- Players, waarin noch de fastbowler Nichols (Essex), noch de spinbowler Smailes (York shire) 'vermocht te imponeeren. P. A. Gibb schijnt Vrijdag a.s. weer fit te zijn. Hutton en Arnes zijn intusschen krachten, die noode ge mist kunnen worden en zeer waarschijnlijk weer eerst in de laatste testmatch zullen kun nen spelen. Tijdens de luisterrijke viering van het eeuwfeest der Zusters van Liefde op het Goirke te Tilburg kwam, een der oud-leerlingen van de bewaarschool, Mgr. dr. B. Eras uit Rome, persoonlijk zijn gelukwenschen aanbieden 6- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. AVRO-Uttzending 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Omroeporkest en soliste. 12.15 Berichten. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 Ensemble Jetty Cantor. 2.40 Declamatie. 3.00 Kovacs Lajos-orkest, acoordeon-trlo. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Aeolian-orkest en solist. 6.30 Arpad Karolyi's zigeunerorkest. 7.00 AVRO-Dansorkest. 7.40 Kooreoncert met piano. 8.00 Berichten ANP. 8.15 De „Twilight Sereneders". 9.00 Reportage. 10.00 Sollstonconcert. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Zigeuner- en dansmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Ultzending (8,00—4.00 en 5.1013.00) Gramofoonmuziek Berichten. Gramofoonmuziek. Godsdienstig halfuur. Berichten. KRO-orkest. Gramofoonnlaten. Vrouwenuur. Gramofoonmuziek. Berichten. KRO-Melodisten en solist, FcUcitatlebezoek. Berichten. „De emancipatie van Brabant' 8.00 8.15 10.00 11.30 12.00 12.15 1.00 2.00 3.00 5.10 5.46 7.00 7.15 7.35 3.00 8.15 9.15 0.45 10.10 10.30 10.40 11.10 serie. Sportpraatjc. Berichten ANP. Sted. orkest van Maastricht. KRO-Orkcst. KRO-Mclodlsten en solist. Lajos Vercs en z(Jn Hongaarsch Berichten ANP. KRO-Boys en solist. Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. eau- ork. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 Norris Stanley Sextet. 1.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Declamatie. 2.20 BBC-Schotsch orkest. 3.20 Het Carlton Hotel Orkest. 4.00 Militair orkest. 5.20 Zang. 5.40 Charles Brill's orkest. 6.50 Bernard Crookkwlntet. 7.20 Variété-orkest en solisten. 8.35 Fluitvoordracht. 9.50 Gramofoonmuziek. 11.35 Grosvenor House Dance Band. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 9.05, 11.30 en 12.40 Gramofoonmuz. 1.60 Zang. 3.05 Gramofoonplatcn. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 Concert 5.35 Roger Ellis' orkest. 6.40 Gramofoonmuziek. 7.20 Viool en piano. 8.50 Fransch-Engelsch program. KEULEN, 456 M. 12.20 Orkest en solisten. 2.30 Populair concert. 4.20 Robert Gaden's orkest. 6.55 Gramofoonplaten. 7.20 Italiaansche volksliederen. 8.05 Gramofoonmuziek. 8.50 Fritz Weber's dansorkest. 12.20 Weensch Kameroikest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroeporkest. 6.50, 7.20 en 8.20 Gtamofoonmuzick. 9.20 Symphonu -orkest en soliBt. 10.30 Gramofoonplaten. ■184 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Dansorkest. 1.50, 5.20 en 6.35 Gramofoonmuziek 6.50 Fluitvoordracht 7.00 Orgelspel. 7.35 Literair-muzikaal programma. 8.20 Geo Bogaert-orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Italiaansche volksliedoren, 8.05 Gramofoonmuziek. 8.30 Omroeporkest. 9.35 Vervolg concert. 10.50 •Pianovoovdracht. 11.30 Fritz Weber's c'ansorkest. 12.20 Gramofoonmuziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 7