Het I.V.C.B.-parlement bijeen Nederlands laatste woord nog niet gesproken nerveu\7 DrHDushkind JAARVERGADERING TE UTRECHT VANSCHENDEL BEHAALT ONZE DERDE ZEGE KALMEER! MAANDAG 18 JULI 1938 De veelbesproken motie-Mulo werd met algemeene stem men aangenomen Bijeenkomst had een vlot verloop Openingsrede voorzitter Jaarverslag Secr.-Penningm. Verkiezingen Motie van Mulo üssa Osendarp (voor) won de 100 yards tij dens de Engelsche A.A.A.-kampioen- schappen, welke in White-City-stadion te Londen zijn gehouden Oberstleutnant Brinckmann, die Zaterdag op het concours hippique in het Amster- damsche Stadion den Grooten Prijs van Amsterdam won Olympische Spelen 1940 in Finland Verklaring van graaf de Baillet Latour KANOSPORT NederlandBelgië op den Kralingschen Plas ZEILEN De Kaagweek Holland leidt in den teamwed strijd in de regenboogklasse tegen Friesland TOUR DE FRANCE Middelkamp werd zestiende, Hellemons drie en zestigste Bartali bedreigt Vervaecke Tweemaal eerste Bartali verkleint zijn achterstand De uitslag Algemeen klassement Landenklassement neem een DrDUSHKIND AMERICAN *4/: CICARETTE AMERICAN CIGARETTES FRAAIE PRESTATIE VAN BOB MAAS Hij wint de eerste race om den Europeesche titel-starklasse ATHLETIEK DE R.K. NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN Op Zondag 31 Juli te Hilversum NIEUWE WERELDRECORDS TE STUTTGART Bij het speerwerpen dames en den vijf kamp mn DE SPORTWERELD OHMf Dc belangstelling voor de Zondag ge houden jaarvergadering van den I.V.C.B. was buitengewoon groot. De zaal van hotel Noord-Brabant kon allen geen zitplaats bieden. Na het uitspreken van den Chr. groet hield de voorzitter, de heer R. J. de Grood, een vrij uitvoerige rede, waaraan we het volgende ont- leenen: De algemeene vergadering van den I.V.C.B. aldus spg., is een geschikte gelegenheid om de gedachten eens te laten gaan over vraagstuk ken van anderen aard, dan over de gewone competitie-aangelegenheden. Evenzeer immers als het aanzien van onze confessioneele sport in eerste instantie naar buiten gedragen wordt door onze groote lande lijke vereenigingen, evenzeer moet men aan deze ook 't recht toekennen om van haar inzichten te getuigen, indien het de groote sportvraag- stukken van den dag betreft, en ze, zooals hier, vereenigd zijn. Ik benadruk deze zienswijze uitdrukkelijk, niet alleen omdat ze, zooals me uit talrijke be sprekingen is gebleken, ook de zienswijze is van de groote vereenigingen, maar ook omdat het laatste jaar hier en daar weer een mee ning heeft postgevat, dat de I.V.C.B. zou moe ten verdwijnen. Het middel om den I.V.C.B. te treffen schijnt te zijn: het verleggen van het zwaartepunt van den landelijken bond naar de diocesane bonden. Men meent, dat de landelijke competitie- bond, die thans zoo uitstekend marcheert, be stuurd door een door de vereenigingen zelf ge kozen college zijn roeping heeft vervuld en gaan kan. Het onderbrengen van de landelijke compe tities in diocesaan verband, zooals men zelfs heeft durven suggereeren, is even ongevraagd als kinderlijk. Tenzij men aan de principieele sport, zooals die thans is georganiseerd, wil ontnemen haar eerste doelstelling, in de statu ten zoo nadrukkelijk tot uiting gebracht: De beoefening en organisatie van het voetbalspel! Zeker, als men onze beweging zou willen her vormen in zuiver ethische richting, in een be weging, die in de eerste en voornaamste plaats tot doel heeft de godsdenstig-zedelijke belan gen van de leden te behartigen, dan, ja dan wordt de zaak anders. Maar ik vermoed, dat dan voor een voetbalbond geen plaats zal zijn in Nederland, omdat dit gedeelte van de jeugd- opvoeding betracht en nagestreefd wordt door andere organisaties. Maar zoolang de beoefening van het spel in onze statuten voorop staat, hebben wij het volste recht met allen ernst te stre ven naar de vervolmaking van ons compe- titioneel voetbalverkeer, dat is: naar een zoo krachtig mogelijken en veelzijdig toe- gerusten I.V.C.B. Deze gedachte ontwaar ik ook in de bekende motie van „MULO". Ze werd al meermalen gelanceerd in clubbladen. Hetgeen een bewijs is, dat deze gedachte vrij algemeen is. In dit verband moet ik vaststellen, dat de organisatie zóó moet zijn, dat de bond door geen z.g. „onderbond" moet kunnen worden gedwarsboomd, belet in zijn groei en innerlijke krachtsontwikkeling. Er zijn op dit oogenblik nog bepalingen, dien 'n beletsel zijn voor dezen groei en voor het dragen van volledige ver antwoordelijkheid. De competitioneele belan gen van de in I.V.C.B.-verband spelende ver eenigingen koepelen zich over de diocesane bonden heen. Naar onze meening is er aan reorganisatie geen behoefte. Meer dan ooit is er behoef te aan rust! Na de reorganisatie zes jaar geleden te hebben doorgevoerd, heeft men thans gekregen een om zijn organisatie geprezen en om zijn aanzien geachten lan delijken bond. Anders wordt de zaak, als men de RKF opheft en daarvoor een nieuwen organisatie- Vorm in de plaats stelt. Maardan zal men Weer vanzelf komen tot het uitgangspunt reeds bovengenoemd: een volledigen en met groote bevoegdheden uitgerusten landelijken bond. Laat ons rustig voortwerken! We hebben dit jaar gezien met hoeveel belangstelling het Verloop van de landelijke competities wordt ge volgd; hoe spannend ze waren; hoe ook het Publiek onze wedstrijden steeds meer bezoekt, omdat het spel zich in stijgende lijn beweegt- We hebben geconstateerd, dat de promotiewed strijden zoowel in de derde als in de tweede klasse, behoudens enkele uitzonderingen, de aandacht hadden van het heele land! We heb ben met vreugde geconstateerd, dat nagenoeg bi alle deelen van het land de diocesane kam pioenen hunkeren om in den IVCB te gaan spelen en we zagen met welk leed de clubs vervuld waren, die naar de diocesane bonden moesten worden teruggevoerd. Aan het slot van zijn rede bracht spr. dank aan allen, die aan het goede marcheeren van den bond meewerken, wees er op, dat het be stuur heeft besloten tot het instellen van een reElementscommissie, brach. hulde aan rector Vissers en den heer M. Verstegen voor het Vele werk, dat zij verrichten en eindigde met allen op te wekken zich voor het komende seizoen de kernspreuk voor oogen te stellen: kb eendracht sterk! Na deze met applaus begroete openings wee van den voorzitter werden de notulen goedgekeurd en kwam in bespreking het jaar- Verslag van den secretaris-penningmeester. De voorzitter splitste de bespreking in tweeën: de weergave der feiten en bespreking Van pet bestuursbeleid. Over het eerste deel werd niet gesproken. Het bestuursbeleid bracht Wh heele rij sprekers, o a. over de Twentsche kwestie, over de promotie in den D. H. V. B., vvelke zaken in het jaarverslag zeer uitvoerig nauwkeurig waren weergegeven. Verder kwamen in bespreking diverse min of meer belangrijke competitiekwesties, de scheidsrech- tersdeclaraties, de bevoegdheidskwesti» van het bestuur, de plaats van vergadering, enz. Ook de kwestie S. C. E. te Nijmegen, welk elftal de promotie niet uitspeelde, kwam ter sprake. Het bleek in feite een financieele kwestie te zijn, ontstaan door het uitstellen van een promotiewedstrijd. Wegens het niet- spelen door schuld is deze vereeniging ge schorst. Het bestuur zal een deputatie naar Nijmegen zenden om de zaak alsnog te bespre ken. Kapelaan Van Rooijen uit 's-Heerenberg pleitte voor de benoeming van een commissie van onderzoek uit de vergadering. Daartegen verzette zich de voorzitter, omdat daardoor de commissie van beroep zou worden gepasseerd. De discussies werden daarna gesloten, waarna het jaarverslag werd goedgekeurd. Het financieel verslag kwam daarna in be spreking. De heer H. Bühler uit Delft gaf een korte toelichting, waarna een korte bespreking volgde. Gevraagd werd, of de mogelijkheid kan worden opengesteld, dat IVCB-gelden worden belegd in de vereenigingen zelf voor aankoop terreinen, enz. Principieel kan daartegen geen bezwaar zijn, behoudens goede waarborgen. Het verslag werd onder dank goedgekeurd. De begrooting, aangevende een eindcijfer van f 9000.was aanleiding om aan te dringen op verlaging van inleggelden. De voorzitter wees er naar aanleiding daar van op, dat het niet onmogelijk is, dat de I.V. C.B. volgend jaar zal komen te staan voor de aanstelling van een bezoldigd secretaris-compe titieleider, daar reeds is komen vast te staan, dat de heer M. Verstegen zal hebben te kiezen tusschen een functie bij de R.K.F. of in den I.V.C.B. De Federatie zal wel de voorkeur heb ben. We moeten dus financieel sterk staan. In de Commissie van Beroep werden benoemd de heeren dr. v. d. Heide te 's-Hertogenbosch, F. W. Slager te Oldenzaal en Roozenboom te Gennep. Van het bestuur waren aftredend de heeren W. J. Goorse (Haarlem), J. H. C. v. d. Pol (Limburg) en L. Rondagh (vrije zetel). De heer L. Rondagh heeft medegedeeld dat hij zich niet meer kan herkiesbaar stellen. De voorzitter deelde mede, dat de heer J. A. H. M. Hensen eveneens candidaat is gesteld voor den vrijen zetel, waardoor de heeren W. J. Goorse en J. H. C. v. d. Pol bij enkele candi- daatstelling zijn herkozen. Tevens deelde de voorzitter mede, dat de heer Luchtenberg (Bre da) heeft bedankt, in welke vacature per refe rendum zal worden voorzien, terwijl later werd besloten dit eveneens te doen ten aanzien van de vacature Rondagh. Door de vereeniging MULO te Helmond was de volgende motie ingediend: „De vergadering van den IVCB op 17 Juli 1938 te Utrecht bijeen, kennis genomen hebbend van de passage uit de openingsrede van den heer H. Putter op de vergadering van den D.H. V.B., gehouden op 4 September 1937 (zie S.-I. van 7 September 1937) waarin deze zich af vraagt of de competities van den IVCB niet even best door het diocesane bondsbureau ge regeld kunnen worden, spreekt als haar mee ning uit: 1. Dat het gewenscht is dat de IVCB als lan delijke organisatie boven de diocesane voetbal organisaties bestaat. 2a. Dat de voetbalsport in katholiek verband slechts dan alleen tot grooteren technischen bloei kan komen, wanneer de diocesane voetbal bonden, althans voor wat het geperfectionneer- da voetbal betreft, worden omgezet in een lan delijken bond met volledige bevoegdheid om op te treden in alle technische aangelegenheden van de voetbalsport. 2b. Dat de zorg voor de minder geperfection- neerde voetbalsport van de senioren alsmede de zorg voor de junioren aan de diocesane in stanties worden overgelaten. Geeft aan de vertegenwoordigers van het IV CB-bestuur in het RKF-bestuur opdracht om deze motie namens de IVCB-vereenigingen bij het RKF-bestuur in te dienen en aldaar er op aan te dringen, dat die maatregelen genomen worden, die leiden kunnen tot verwezenlijking van het in de motie uitgedrukte." Het bestuur van den IVCB verklaarde met den inhoud der motie in te stemmen, stelde voor haar aan te nemen en door te zenden aan het bestuur der RKF. De heer Knaape (Mulo) lichtte de motie na der toe. Primair is de organisatievorm van onze katholieke voetbalbeweging in Nederland. R.K. Federatie en IVCB, aldus spr., hebben heden een afzonderlijke taak, die tot één gebracht moet worden. De IVCB moet niet verdwijnen de diocesane Bonden moeten eveneens blijven, zooals in de motie uiteengezet. Spr. vraagt en geeft in overweging te vor men een eigen pers- en propaganda-com- missie, een eigen spelers-registratie, een ei gen elftalcommissie, om dan ten slotte te komen tot een grooten RKNVB. Diverse sprekers voerden over de motie het woord, terwijl de voorzitter nog eens verklaar de, dat het bestuur geheel achter de motie Mu lo staat, terwijl hij" diverse bezwaren tegen de huidige organisatie ontwikkelde. Rector Vissers wil zich als adviseur van de RKF èn den IVCB niet over de motie uitspre ken, alleen uitdrukkelijk verklaren, dat ze niet van hem afkomstig is, zooals wordt gefluisterd, Spr. adviseert voorloopig de zaken gescheiden te houden en de onderhavige kwestie niet vast te koppelen aan die van contact met den KNVB. De motie werd ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Bij de overige voorstellen werden de prae- adviezen van het bestuur alle aanvaard. Na het uitreiken der kampioensmedailles en na eenige woorden van dank werd de uitste kend geleide vergadering gesloten. S/s Het Brusselsche blad „Le Soir" publiceert een bericht uit Helsingfors, dat graaf de Baillet Latour aan Krogius, Finsch lid van het I. O. C., een telegram heeft gezonden, waarin hem wordt medegedeeld, dat Finland zou worden aangewezen om de volgende spelen te organi- seeren, indien Japan zich zou terugtrekken, Krogius verklaarde in dit verband, dat Finland deze opdracht kon aanvaarden. Daar Japan de finitief van de spelen heeft afgezien, mag men als zeker aannemen, dat de Olympische Spelen in 1940 te Helsingfors worden gehouden. De president van het Internationaal Olym pisch Comité, graaf de Baillet Latour, terugge keerd van een particuliere reis uit Londen, ver klaarde dat in de laatste bijeenkomst van het I. O. C. te Cairo in Maart 1.1. besloten was, dat in het geval Japan zich officieel zou terugtrek ken, de organisatie van de spelen aan Finland zou worden aangeboden. Het is mij, aldus graaf de Baillet Latour, op het oogenblik niet moge lijk u meer mede te deelen. Op den Kralingschen Plas te Rotterdam zijn Zondag onder vrij gunstige weersomstandig heden voor de eerste maal officieele wedstrij den gehouden in de k 1 en de k 2-klassen tus schen België en Nederland. Het hoofdnummer, de landenontmoeting, tus schen België en Nederland was spoedig beslist. Met mooien, gelijkmatigen, soepelen slag gin gen de Nederlanders Kraaier en van Mastrigt er in de k 1-race vandoor en hoewel zij zelf ook op eenigen afstand van elkaar door de fi nish gingen, hadden zij een formidabelen voor sprong op de Belgen. Ook in de k 2-race wa ren de Nederlanders van der Kroft-Tates en Bosse—Kuperus ver in de meerderheid. Behalve deze landenontmoeting, waren er nog een aantal wedstrijden voor nieuwelingen, adspiranten, juniores, seniores, zoowel voor dames als heeren. Ook in deze ontmoetingen hebben de Belgen verloren van de Nederlandsche collega's voor zoover in deze wedstrijden ook Belgen aan den start verscnenen. De Zondag van de Kaagweek begon met een dikke bries uit het Westen en regenbuien. In den loop van den dag klaarde de lucht op, doch de wind bleef met onverminderde kracht aan houden, zeer ten genoegen van de Friesche zeilers, voor wie „zwaar weer" over het alge meen een kolfje naar hun hand is. Desondanks slaagden zij er niet in de leiding in den team wedstrijd der regenboogklasse tusschen Holland en Friesland te veroveren, voornamelijk dank zij Zuiderbaan, die voor Holland een uitste kende race zeilde. Holland behaalde thans 29.1 punt tegen Friesland 26 punten. In den open wedstrijd namen de Noordelij ken des middags schitterend revanche door alle vijf dagprijzen in de wacht te sleepen. Zuider baan was de eenige, die het hun moeilijk maak te. Na de eerste baanhelft lag hij nog aan den kop, doch in de tweede ronde werd hij gelei delijk naar de zesde plaats verdrongen. Hieronder volgen de uitslagen van den Kaag- Zondag: Regenbogen-wedstrijd HollandFriesland: 1. H. Zuiderbaan (Holland); 2. S. Kuipers (Fries land) 3. de Vries (H.)4. van Dijk (F.)5. de Wit (H.); 6. Vrolijk (F.); 7. Hendriks (F.); 8. van der Mey (H.); 9. van der Velde (H.); 10. Oppenhuizen (F.). Holland 29.1 pnt., Fries land 26 pnt. 45 vierk. meter kruiserklasse: 1. Benati 2, st. B. Fenenga, 2. Boekanier, st. A. Wamers, 3. Walta, st. C. A. Vermaat. Vrijbuiterklasse: 1. Thedo, st. J. R. van der Berg; 2. Jan' Harin 2, st. L. J. Fontein. Regenboogklasse B: 1. Dotter, st. J. Kolff; 2. Duck, st. mej. P. Versluys; 3. Printer, st. J. H. Meijer. Drakenklasse1. Dracula, st. J. C. P. Hofkes; 2. Hermes, st. W. H. van Lienden; 3. She, st. mevr. B. Eykelen; 4. Cavalier, st. E. G. van Benthem van den Berg; 5. Janmaat, st. J. Heinen^ Noord Nederlandsche 16 vierk. meter klasse A: 1. Snip Snap, st. K. Moedt; 2. Unrest, st. C. C. Flemming; 3. Ibis, st. P. V. van der Wilt; 4. Sonnevaert, st. H. van Hees. Noord Nederlandsche 16 vierk. meter klasse B: 1. Swanneblcm, st. B. Offerman; 2. Nelson, st. R. Alt; 3. Anak Angin, st. W. Bos; 4. Jan van Gent, st. J. van Dusschoten. Pampusklasse met bijzeilen: 1. Kievit, st. W. de Vries Lentsch jr.; 2. Witte Raaf, st. P. Schieffer; 3. Ruiter, st. R. Reitsma. Pampusklasse zonder bijzeilen: 1. Albatros, st. G. J. Lagendijk; 2. Zweiland, st. M. H. van Hooff jr.; 3. De Bries, st. F. P. Schoenmakers. 12 voetsjollenklasse dames, uitslag van Zater dag: 1. Weetiekep 2, st. mej. Q. van Dijk; 2. Reveller, st. mej. F. A. C. Leenen. Uitslag van Zondag: 1. Reveller; 2. Ideaal, st. mej. E. Karreman. Olympiajollenklasse B: 1. Jan van Gent, st. Tlr. P. Beaujean; 2. Velocity, st. J. Smits; 3. Gipsy, st. A. J. Slee; 4. Nauke, st. G. Key. Olympiajollenklasse A: 1. Zomerweelde, st. J. H. H. J. de Jong; 2. Dippy, st. P. J. J. Huy- bers; 3. Pine, st. D. J. van Brummelen; 4. Nat hals, st. J. D. Leuder; 5. Borreltje, st. A. D. H. Coops. 12 M2. sharpieklasse B: 1. Hiphaan, st. H. J. J. van Werkhoven; 2. Wildebras, st. M. R. Mantz; 3. Sirocco, st. P. M. Fransen; 4. Flevo, st. P. J. Dudok van Heel; 5. Cojoco, st. C. J. Corpeleyn. 12 M2. sharpieklasse A: 1. Wilgenhoek, st. J. H. Louw-srse; 2. AU Weather, st. J. Stap; 3. Spitsmuis, st. J. H. Nauta; 4. Dada 2, st. L. P. Vollebregt; 5. Dinges, st. W. J. H. Nauta. Regenbooglasse A: 1. Hennie, st. M. Hendriks; 2. Schelm, st. P. van Dijk; 3. Waterrot, st. S. Kuipers; 4. Bruiser, st. D. Oppenhuizen; 5. Dolfijn, st. K. Vrolijk. 12 voetsjollenklasse A: 1. Spirit, st. W. Da niels; 2. d'Artagnan, st. W. van der Valk jr., 3. Vagebond, st. Th. van Helvert; 4. Water baby, st. G. Keyir; 5. Weetiekep 2, st. K. van Dijk. 12 voetsjollenklasse B: 1. Klaverdrie, st. J. D. van Kampen; 2. Popeye, st. P. Schoen; 3. Phoenix, st. J. van 'tOever; 4. Woelwatertje 2, st. H. Fokker; 5. Repl, st. J. Vollebregt. 12 voetsjollenklasse C: 1. Duimelot, st. mej. D. de Voogt; 2. Dike, st. C. J. Lambinon; 3. Sterna, st. P. Grootenhuis. De tiende etappe hééft de derde Neder landsche zege opgeleverd. Anton van Schendel heeft eenigen tijd noodig gehad, om op volle toeren te komen, maar nu hij dat bereikt heeft, heeft hij getoond met de besten te kunnen wedijveren. In de bergetappe van Zaterdag werd hij reeds zesde en Zondag heeft hij zijn kans schoon gezien om een etappe van de ronde van Frankrijk te winnen, de eerste van zijn leven. Van Schendel was de eenige renner, die een beetje voor leven zorgde op deze tiende etappe. Want veel bijzonders was er niet te zien. Er moesten drie stukken gereden worden, n.l. van Perpignan naar Narbonne, van Nar- bonne naar Beziers en van hier naar Mont- pellier. Op het eerste gedeelte, dar 63 K.M. lang was, bleven de renners voortdurend bijeen, in een, flink tempo ging het over goede wegen, totdat plotseling een rood-wit-blauwe trui naar voren schoot: Anton van Schendel. In een snellen wip had hij eenige meters voorsprong genomen en het duurde niet lang, of deze voorsprong bedroeg eenige honder den meters. Tot het einde toe hield onze landgenoot het tempo vol en als eerste kwam hij te Narbonne over de eindstreep met tien seconden voorsprong op zijn ach tervolgers. Het tweede gedeelte van de etappe, naar Beziers, ging over een afstand van 27 K.M. en was een rit tegen het horloge. De drager van de gele trui, Felicien Vervaecke, bleek hier de snelste. Hij reed zeer snel en maakte een tijd van 39 min. 31 sec. De Nederlandsche renners deden het kalmer aan. Van Schendel spaarde zich kennelijk van het nog volgende derde gedeelte en werd met een tijd van 43 min. 1 sec. op de 46ste plaats geklasseerd. Middel kamp deed het heel wat sneller. Met een tijd van 41 min. 11 sec. werd hij zestiende. Ook Hellemons deed het sneller dan Van Schen- Anton van Schendel klasseerde zich eerste in de tiende etappe del. Hij werd 36ste met 42 min. 34 sec. Tenslotte moesten nog de 78 kilometers naar Montpellier afgelegd worden. En weer was Van Schendel hier voortdurend in de voorste gelederen te vinden. Vlak voor de aan komst zette hij nog een feUe spurt in en kwam als eerste over de eindstreep. Over de drie ge deelten tezamen werd één klassement opge maakt en hierin bezette Van Schendel de eerste plaats. Op de volgende plaatsen volg den Magne, Lauwers, Mersch, Marie en Cle mens met denzelfden tijd. Middelkamp werd met anderhalve minuut achterstand vijftien de, terwijl Hellemons met bijna vijf minuten achterstand op de 63ste plaats terecht kwam. In het algemeen klassement heeft Vervaecke nog steeds de leiding. Maar Bartali heeft weer acht seconden van zijn achterstand kunnen af knabbelen en staat thans nog slechts 45 secon den op den Belg ten achter. Hellemons behield zijn 70ste plaats, maar van Schendel en Middelkamp schoven weer eenige plaatsen naar voren. Van Schendel ging van de 45ste naar de 42ste plaats, terwijl Mid delkamp twee plaatsen vooruitging en nu de 45ste plaats van van Schendel heeft overge nomen. De Duitscher Heide, die gisteren uit den koers genomen was, omdat hij zich door auto mobielen zou hebben laten voorttrekken, heeft tegen dezen maatregel geprotesteerd, met het gevolg, dat hij vandaag weer mocht meerijden. 1. Anton van Schendel (Nederland) 4 uur 2 min. 32 sec.; 2. Magne (Frankrijk), 3. Lauwers (België), 4. Mersch (Luxemburg), 5. Marie (Frankrijk)6. M. Clemens (Luxemburg), al len in denzelfden tijd. 16. Middelkamp (Neder land) 4 uur 4 min. 10 sec.; 63. Hellemons (Nederland) 4 uur 7 min. 21 sec. 1. Vervaecke (België) 62 uur 3 min. 28 sec.; 2. Bartali (Italië) 62 uur 4 min. 13 sec.; 3. Vis sers (België) 62 um- 11 min. 14 sec.; 42. Van Schendel 63 uur 0 min. 51 sec.; 45. Middelkamp, 63 uur 3 min. 27 sec.; 70. Hellemons, 64 uur 0 min. 0 sec. 1. België, 186 uur 54 min. 55 sec.; 2. Frank rijk, 187 uur 15 min. 6 sec.; 3. Italië, 187 uur 31 min. 51 sec.; 4. Frankrijk B., 187 uur 40 min. 15 sec.; 5. Luxemburg-Zwitserland, 188 uur 5 min. 24 sec.; 6. Frankrijk B., 188 uur 18 min. 15 sec.; 7. Nederland-Spanje, 188 uur 32 min. 59 sec.; 8. Duitschland, 189 uur 37 min. 52 sec. Onze landgenoot Bob Maas heeft de eerste race gewonnen in het Europeesch. kampioen schap der starklasse. Onze tweede vertegen woordiger luitenant van Duim wist zich niet te klasseeren. In het eerste gedeelte van den wedstrijd zag het er sterk uit naar een Italiaansche zege. Luitenant Straulino en luitenant Salata had den een flinken voorsprong genomen, slechts de Duitscher von Huetschler en de Engelschman Gratten slaagden er in zich bij de Italianen te voegen, doch in het laatste gedeelte van de race kwamen Bob Maas en de Franschman luitenant de Kerville onverwacht naar voren en met 5 seconden voorsprong op den Fransch man ging onze landgenoot als eerste door de finish. De uitslag luidt: 1. Bob Maas 1 uur 45 min. 20 sec. 2. Lt. de Kerville (Frankrijk) 1 uur 45 min. 25 sec.; 3. Lt. Straulino (Italië) 1 uur 45 min. 46 sec.; 4. Lt. Salata '(Italië) 1 uur 45 min. 53 sec.; 5. van Huetschler (Duitschland) 1 uur 45 min. 31 sec.; 6. Lt. Gratten (Engeland) 1 uur 46 min. 31 sec. Zooals reeds eerder is bericht, zullen dit jaar de nationale athletiekkampioenschappen der F.D.A. op Zondag 31 Juli a.s. in het Gem. Sportpark te Hilversum worden gehouden. Het programma luidt: Klasse A (kampioensklasse)100 M., 200 M., 400 M., 800 M., 1500 M., 5000 M. hardloopen, Vèr- springen, Hoogspringen, Hinkstapsprong, Pois- stokhoogspringen, Kogelstooten, Speerwerpen, Discuswerpen, Estafette 4 x 100 Meter en Esta fette 800—400—200—100 M. Klasse B (Nieuwelingen)100 M., 400 M., 1500 M., 3000 M. hardloopen, Vèrspringen, Hoogspringen, Kogelstooten, Speerwerpen en 4 x 100 M. estafette. Junioren: 80 M. hardloopen, Vèrspringen en 4 x 80 M. estafette. In klasse B zullen ook athleten uit de voet- bal-, gymnastiek- en andere clubs worden on dergebracht. De organisatie is in handen van V.I.F. Van den athletiekbond in het Bisdom Roer mond is reeds bericht ingekomen, dat een of ficieele ploeg zal worden afgevaardigd. In het bisdom Breda komen de inschrijvingen bij het secretariaat aldaar binnen. Voor de drie andere bonden, Utrecht, Haarlem en Den Bosch is de inschrijving vrij. Erika Matthes verbeterde tijdens wedstrijden te Stuttgart het wereldrecord speerwerpen voor dames met een worp van 47.80 meter. Het oude wereldrecord stond op naam van de Ameri- kaaissche athlete Gindele 46.74 meter, geves tigd in 1932. Voorts verbeterde Gisela Mauermeyer het wereldrecord vijfkamp. Zij behaalde over vijf nummers 418 punten, terwijl het oude wereld record, ten name van haar zelf op 377 punten stond. Ook Lisa Gelius kwam met een punten- aantal van 399 aanzienlijk boven het oude we reldrecord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9