Zware luchtaanval op Hankau Het nieuws van heden Koning George VI naar Parijs Ongeval of misdrijf? Een deurwaarder geschorst DIJJERS DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS HOTEL - CAFE - RESTAURANT Uw lunch wordt ook op het terras geserveerd DAGBLAD mei OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 19 JULI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTICSTE JAARGANG No. 21280 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN T,A.^ IC^MO*"rE:RD Hongaarsche gasten te Rome Wat de New Deal kost 27 bommenwerpers wierpen hedennacht hun projec tielen op de stad ZANDVO0RT-BAD De Japanners hebben het bij hun opmar sch in China niet gemakkelijk. Een af dee ling trekt door een overstroomd gebied SIGNAALPOST OP STATION WERD NIET BEDIEND 500 menschen in een brandend theater De bagage van het Engelsche Koningspaar wordt te Londen in den trein geladen om naar Parijs te worden doorgezonden Negen dooden op een dag Nieuwe slachtoffers van de terreur in Palestina Hartelijke toejuichingen bij het vertrek van den koning en koningin uit Londen De dood van koningin Maria van Roemenië Echtgenoot van te Obdam om het leven gekomen dame in huis van bewaring ingesloten Hardnekkige geruchten te Obdam Duitsche bedoelingen in Portugal Donderdag onderteekening van het verdrag Slordigheden in de administratie ontdekt Deviezenbepalingen overtreden Vier Alkmaarders in Duitschland gearresteerdéén later vrijgelaten Wat Franco's troepen buit maakten Azana verklaart geen aanleiding te willen geven tot een Euro- peesch conflict Hevige aardschokken in Noord-Italië Corrigan zou liebt gestraft worden Mits hij zijn vliegtuig niet verkoopt Van Zeeland contra Degrelle Groot bedrag aan schadever goeding geëischt Nationale rouw afgekondigd Naar bijlegging van de Chaco-kwestie Nieuwe Oceaanvlucht op komst New-YorkBoekarest zonder tusschenlanding KIND VIEL IN EEN RIOOLPUT Buitenhof Telefoon 117375 Den Iluas OP VASTENDAGEN SPECIALE SCHOTELS - MAGER MENU NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De Japanners voerden een hevig bombar dement uit op Hankau. Het aantal slacht, offers zou groot zijn; 500 personen zijn in een brandend theater opgesloten. Imrédy en De Kanya hebben te Rome be sprekingen gevoerd over het Donau-bek- ■ken en de as Rome-Berlijn. Corrigan zou voor zijn geheime Oceaan- vlucht slechts licht gestraft worden, mits hij zijn vliegtuig niet in het buitenland verkoopt. Het Chaco-acccvord zou Donderdag door Bolivia en Paraguay worden ondertee kend. De terreur in Palestina kostte Maandag wederom negen personen het leven. Voortgezette vergadering van den R.K. Mijnwerkersbond te Heerlen. Plan van actie 1938 goedgekeurd. Jaarvergadering van den Kon. Ned. Mid denstandsbond te Zeist. Verdacht sterfgeval te Obdam; echtge noot van overleden vrouw in arrest ge steld. Deurwaarder uit Den Helder bij de recht bank te Alkmaar geschorst. Slordigheden in de administratie ontdekt. O DE FIJNPPOEVEP GEBRUIKT SLAOLIE t£gy I en AZIJN ROME 19 Juli (Havas). Maandagmiddag heb ben Imrédy en De Kanya twee uur lang be sprekingen gevoerd met Mussolini en Ciano. Voorts heeft de Hongaarsche minister-presi dent bezoek gehad van den Duitschen ambas sadeur te Rome Von Mackensen, en den ver tegenwoordiger der Burgos-regeering bij het Quirinaal, graaf Carcia. Mussolini heeft des avonds in het Palazzo Ve- nezia ter eere van Imrédy en De Kanya een di ner gegeven. In zijn tafelrede verklaarde de Duce, dat aan de Italiaansehe-Hongaarsche betrekkingen tal rijke fundamenteele belangen van politieken en economischen aard ten grondslag liggen. In het bijzonder in het Donau-bekken, dat om voor de hand liggende redenen van rechtstreek- sche beteekenis is voor Italië en Hongarije, wordt een politiek van samenwerking gevoerd, die niet tegen andere staten gericht is, doch die open staat voor hen, die zooals wij een actie van orde en wederopbouw beoogen. In zijn antwoord zeide Imrédy o.a.: „Onze besprekingen met u zijn niet tegen anderen ge richt, doch zij hebben integendeel ten doel, de mogelijkheid na te gaan, de vriendschappelijke betrekkingen met die nabuurstaten, die met den zelfden geest van verzoening bezield zijn, te ontwikkelen. Onze vriendschappelijke betrekkin gen met de as RomeBerlijn vervullen ons met de hoop, dat ons streven naar verwezenlijking van een duurzamen en rechtvaardigen vrede, vrucht zal dragen, en de vreedzame ontwikke ling van ons continent op hechtere grondslagen zal plaatsen." De diplomatieke correspondent van het Hon gaarsche telegraafagentschap verzet zich tegen tendentieuze geruchten, als zou er tijdens het verblijf van Imrédy in de Italiaansche hoofd stad iets nieuws tot stand komen. WASHINGTON, 19 Juli. Rapporten van Amerikaansche rijksbelastingdeskundigen heb ben gisteravond onthuld, dat de New Deal ge durende het belastingjaar 1938 2.001.240.000 dollar aan crisishulpverleening heeft besteed of 35 cents van eiken aan belasting geïnden dollar. De grootste crisisuitgaven zijn gedaan door de Works Progress Administration, welke aan werkverschaffing, studiebeurzen en jeugd- hulp 1.478.838.499 dollar heeft uitgedeeld. MORGENAVOND GROOT VUURWERK voor het Noorderbad Aanvang 10.30 uur REIST OP AVONDRETOURS Het Britsche koningspaar brengt heden het aangekondigde bezoek aan Parijs. LISSABON 19 Juli. (Havas)Het Portugeesche Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft een ft°ta gepubliceerd, waarin het mededeelt, dat c'e Duitsche zaakgelastigde te Lissabon op de 'heest formeele wijze namens zijn regeering de Persberichten heeft tegengesproken over het be geerde onderhoud of een schriftelijke verklaring generaal Reichenau, met betrekking tot de Luitsche bedoelingen ten aanzien van het Ibe- "sche Schiereiland, meer in het bijzonder van Portugal, BUENOS AIRES, 19 Juli (Havas). In een Maandag gehouden vergadering der Chaco- vredesconferentie, heeft de delegatie van Para guay al haar bezwaren tegen een definitief accoord ingetrokken. Men kwam overeen, dat het verdrag ter stond zal worden opgesteld en Donderdag door de ministers van Buitenlandsche Za ken van Bolivia en Paraguay zal worden geteekend. Op 31 Juli zullen te Mechelen de feesten van O. L. Vrouw van Hariswijck in tegenwoordigheid van Koning Leopold gevierd worden. Rechts het beeld van O- L, Vrouw van Hanswijck, links het vooraanzicht van de kerk Zondagmiddag heeft een trein uit Nijmegen naar Den Bosch twintig minuten vertraging ge had op het station Wychen, omdat het sein op onveilig bleef staan. Bij onderzoek bleek, dat het station zonder bediening was. De Ned. Spoorwegen stellen een onderzoek in naar de oorzaak daarvan. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 764.8 Vorige stand 765.2 SJANGHAI, 19 Juli. (Reuter.) 27 Japan- sohe bommenwerpers hebben om 2 uur in den ochtend een luchtaanval op Hankau on dernomen. Het schijnt de zwaarste aanval te zijn, welken de stad tot dusver te verdu ren heeft gehad. Men gelooft, dat er een aanzienlijk aantal slachtoffers is gevallen. Een bom is terechtgekomen in het Chïnee- sche theater, dat als schuilplaats dienst deed. Het gebouw is in brand geraakt en 500 menschen zijn er in opgesloten. Naar uit Sjanghai wordt gemeld, heeft de gemeenteraad van de internationale nederzet ting besloten krachtige maatregelen te nemen tegen terroristen. Volgens de nieuwe bepalin gen zal ieder, die in de nederzetting gewapen de soldaten aanvalt, uitgeleverd worden aan het leger, waartoe de soldaten behooren. Ten tweede wordt hij, die gewapenderhand in de nederzetting een misdaad pleegt, buiten de wet gesteld en verbannen. Ten derde zal de politie van den gemeenteraad gebruik maken van het recht in openbare of particuliere gebouwen te zoeken naar verborgen wapens. Tenslotte zal ieder, die zonder vergunning in het bezit is van wapens of ontplofbare stoffen, of deelneemt aan daden van terreur in de nederzetting, ver bannen worden. De laatste Japansche nota betreffende de Amerikaansche rechten in China heeft, aldus heeft de Amerikaansche staatssecre taris Huil verklaard, de Amerikaansche re geering niet bevredigd. De incidenten, waarbij Amerikaansche be langen betrokken raken, vormen een telkens terugkeerend probleem. Zoodra de eene phase opgehelderd is, volgt een tweede. Het Japansche kabinet heeft een voorstel van den minister van Financiën goedgekeurd voor de stichting van een fonds van 300 millioen yen uit den goudvoorraad, voor den aankoop van grondstoffen. JERUZALEM, 19 Juli. (Havas). Gisteren, aan het einde van den dag, zijn zes nieuwe slachtoffers gevallen van onlusten en aan slagen, waarbij drie personen zijn gedood en drie ernstig gewond. Het aantal dooden bedraagt hiermede gisteren alleen negen. In Jeruzalem en Haifa blijven de winkels ge sloten. In het Noorden des lands valt een uit tocht van Joodsche gezinnen waar te nemen, die het brandpunt der agitatie ontvluchten. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii^ 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen |j wind uit Westelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt met weinig of geen re- gen des nachts, overdag gedeeltelijk be- wolkt, droog, vrij warm weer. Hoogste barometerstand 768.5 te Calshot JE Laagste barometerstand 747.1 EE te Reykjavik Zon op 5.02 - onder 9.10 - Licht op 9.40 EE Maan op nam. 11.27 onder v.m. 12.40 H L.K. 20 Juli 1 illllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllli LONDEN, 19 Juli (ReuterEen groote menschenmenigte heeft het Britsche ko ningspaar toegejuicht, toen het om 9 uur 9, onder fraai zonnig weer, het Victoria-station te Londen verliet, om het bezoek te gaan brengen aan de Fransche hoofdstad. De koning droeg het uniform van admiraal der vloot in blauw en goud; de koningin was in het zwart gekleed. De koning en de koningin van Engeland zijn te 10.55 uur aan boord van het jacht „Enchantress" van Dover naar Boulogne vertrokken. De vorige week Maandag werd melding ge maakt van een doodelijk ongeval te Obdam, waarbij de 34-jarige mevrouw D. het leven ver loor. Zooals aanvankelijk voorgegeven werd, was het slachtoffer Zondagavond ongeveer negen uur van de trap gevallen en daarbij zoo on gelukkig terecht gekomen, dat de dood vrijwel onmiddellijk Intrad. De ontsteltenis en het medeleven waren groot. Het slachtoffer was moeder van twee jeugdige kinderen en een geziene figuur in het dorp. Evenwel deden spoedig na de begrafenis ernstige geruchten de ronde. Mevrouw D. zou op kwaadwillige wijze door haar man om het leven zijn gebracht en de justitié zou reeds in deze zaak zijn gemoeid. De ge ruchten hielden hardnekkig aan en werden met groot opzien verspreid. Officieele bevestiging betreffende deze ge ruchten was de vorige week niet te verkrijgen. Thans vernemen wij echter, dat de ongeveer 35-jarige D. op het gemeentehuis is ontboden en onder verhoor genomen, waarna hij per auto naar het Huis van Bewaring te Alkmaar is overgebracht. De heer D. stond gunstig bekend. Hij had zich ongeveer tien jaar geleden te Obdam ge vestigd. (Zie vervolg elders m dit blad) i Naar men ons uit Alkmaar meldt is de heer J. W. B., te Den Helder, geschorst in zijn functie van deurwaarder bij de Alk- maarsche Arrondissementsrechtbank, zulks wegens slordigheden in de administratie. Er zijn echter geen tekorten. De loopende zaken zullen worden behan deld door deurwaarder S. Prins, van Den Burg op Tessel. In Aken zijn Zaterdagmiddag vier Alkmaar ders gearresteerd wegens overtreding der de viezenbepalingen. Het zijn het echtpaar H. en het echtpaar G. Zij vertoefden voor vacantie in Valkenburg en hadden in de laatste dagen verschillende uitstapjes over de Belgische en Duitsche grens gemaakt. Zaterdagmiddag bevond men zich in Aken, vanwaar men te ongeveer twee uur naar Val kenburg wilde terugkeeren. Bij de douane ver zuimde men echter het juiste bedrag aan Reichsmarken, hetwelk men bij zich had, op te geven. Toen een nader onderzoek werd ingesteld, bleek, dat het gezelschap een heel wat grooter bedrag aan Reichsmarken bij zich had, dan geoorloofd was. Het gevolg van deze overtre ding was, dat beide echtparen in arrest werden gesteld, teneinde zich te verantwoorden voor deze, in Duitsche oogen, zware overtreding. Mevrouw G. werd een poosje later echter vrij gelaten. De anderen kregen te hooren, dat zij door het storten van een waarborgsom ygn één duizend gulden ook vrij konden komen. Later schijnt deze waafcorgsom op zeshon derd gulden gesteld te zijn, maar ook dat was nog een som, die niet zoo maar op tafel kon worden gelegd. Op het oogenblik leeft de familie van de drie nog gevangen Alkmaarders in afwachting en vrees. Naar verluidt, zou reeds Maandag de zaak door een Duitsche rechtbank behandeld worden maar zekerheid daarover heeft men nu nog niet. Een Nederlandsche advocaat uit Valkenburg is naar Aken vertrokken, om de belangen der Alkmaarders te behartigen. BURGOS, 19 Juli. (D. N. B.) Ter gelegenheid van den tweeden verjaardag van den opstand in Spanje is de oorlogsbuit der rechtschen in het tweede jaar van den oorlog bekend ge maakt. Deze bedroeg 413 kanonnen, 1752 ma chinegeweren, 1600 automatische pistolen, 131.639 geweren, 1188' mortieren, 126 tanks, 720.000 gra naten, 246 millioen geweerpatronen en een mil lioen handgranaten. Het aantal neergeschoten linksche vliegers bedraagt 452. Voorts werden 150.000 krijgsgevangenen gemaakt. In een radiorede verklaarde Franco o. a.: „Wij hebben den oorlog gewonnen, doch wij zullen in een vruchtbaren vrede zegevieren. Onze beweging' is niet het herstel van sedert lang in onbruik geraakte en begraven privileges. Van den ouden toestand moeten slechts de moreeie waarden, de bronnen van energie en de deug den van het ras worden bewaard." In het communiqué van het rechtsche hoofd kwartier w.ordt medegedeeld, dat de troepen van Franco zich in de sectoren van Teruel en Castellon meester hebben gemaakt van den weg van Fuentes de Rubielos naar Zucaina, en het dorp Cortes de Arenoso. Meer naar het Zuiden werd het dorp Oiba in de provincie Teruel veroverd, alsmede Villanueva de la Reina in de provincie Castellon. In den sector van Sueras werd o. a. Junques bezet. Achttien link sche vliegtuigen werden neergehaald. In een Maandagmiddag gehouden rede heeft president Azana vérklaard, dat Spanje er niet het minste belang bij heeft, dat de oorlog zich tot een internationaal conflict ontwikkelt. Van mijn kant, zeide hij, zal ik nooit, zelfs niet voor den schijn, mijn goedkeuring hechten aan de daad eener regeering, die ingegeven zou blijken te zijn door de bedoeling den oorlog in Spanje tot een algemeen conflict te doen uitbroeien. MILAAN, 19 Juli (D.N.B.). Vannacht zijn in geheel Piemont en aan de Westelijke Rivièra aardschokken gevoeld. Het epicentrum van deze beving zou, volgens het seismologisch instituut van Turijn, gelegen zijn op ongeveer 70 K.M. ten Noord-Noord Oosten van de stad. In Imperia, aan de kust van Lïguria, ont stond een paniek onder de bevolking. De men schen pakten hun have en goed bij elkaar en vluchtten naar buiten, waar zij den nacht door brachten. WASHINGTON, 19 Juli. Naar bevoegde kringen te Washington gisteravond meedeelden, zal Douglas Corrigan, de vermetele Oceaan vlieger, door de federale regeering waarschijn lijk slechts licht gestraft worden voor zijn ver bazingwekkende vlucht over den Atlantischen Oceaan, waartoe hij geen vergunning had, mits Lij het vliegtuig van 900 dollar, waarmede hij den tocht heeft ondernomen, terugbrengt. Zou L(j het toestel in het buitenland verkoopen, dan zou dit een schending beteekenen van de neu - traiiteitswet. BRUSSEL 19 Juli (Havas). De vroegere mi- hister-president van België, Van Zeeland, heeft van Leon Degrelle en de rexistische pers een schadevergoeding van vijfhonderdduizend francs Seëischt, wegens smaad, en honderd publicaties 'h de buitenlandsche pers voor een totaal be drag van een half millioen francs. BOEKAREST 19 Juli. (Havas). Onmiddellijk toen het overlijden der koningin-moeder van Roemenië bekend was, mm de bevolking van Boekarest den rouw aan. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft den nationalen rouw afgekondigd; alle openbare vermakelijkhe den zijn opgeschort tot na de begrafenis der koningin-moeder. De minister-president, pa triarch Miron Christea, heeft last gegeven dat in alle kerken van het land godsdienstige plech tigheden moeten worden gehouden. Onder voorzitterschap van den koning is te Sinaia een ministerraad gehouden, tot vaststel ling van de begrafenisplechtigheden. De koningin-moeder zal in de kathedraal van Curtea de Argech, op 40 kilometer afstand van Boekarest gelegen, worden begraven, waar ook de eerste vorsten van Roemenië, Karei I en Fer dinand begraven zijn. Voor het hof en leger zijn zes maanden zwa re rouw afgekondigd. De Pauselijke nuntius heeft, als deken van het diplomatieke corps, den koning de deelneming van de diplomaten betuigd. Heden wordt het lijk gebalsemd; ook zal heden de koning in, bijzijn der koninklijke familie, van den minister-president en den mi nister van Justitie het testamentopenen. Woensdag zal het stoffelijk overschot der ko ningin-moeder met een specialen trein van Si naia naar Boekarest worden overgebracht en aldaar worden opgebaard. In den namiddag van den 24sten Juli zal het stoffelijk overschot van koningin Maria in den koninklijken grafkelder worden bijgezet. Des morgens te acht uur vertrekt de rouwstoet van het Cotroceni-paleis naar het station. DETROIT, 19 Juli. Kapitein Alex Papana, een dertigjarige stuntvlieger en officier van het Roemeensche leger, is gisteren van het vlieg veld van Detroit naar Hartford in Connecticut gevlogen, waar hij zijn grooten zilverkleurigen eendekker in gereedheid zal brengen voor een solovlucht van New-York naar Boekarest zon der tusschenlanding. Een anderhalf jarig kind van den heer C. v. d. Bos te 's Oravezande kroop naar een rioolputje bij de ouderlijke woning. Het kind wist het deksel open te krijgen en viel toen in den put. Hoewel de moeder al spoedig het ongeval op merkte, bleek de kleine reeds verdronken te zijn, toen men hem uit den put haalde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1