Het Britsche Koningspaar op Franschen bodem Het memorandum der Sudeten I Het grensincident in Mandsjoekwo m I „PROTECTOR" Het nieuws van heden Twee autobussen op elkaar DE AANKOMST TE BOULOGNE VOLLEDIGE TEKST GEPUBLICEERD DE BAROMETER 1 INBRAAK-VERZEKERINC 1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIf. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNE5TAD. HAARLEM WOENSDAG 20 JULI 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21282 De Japansche ministerraad bespreekt de houding van Moskou Vreedzame regeling? Betoogingen te Tokio Een nieuw incident Radio in dienst van de missie „vliegende Pater" gaat zeven radio-stations inrichten Onder geestdriftig gejuich der duizenden deed het vorsten paar zijn intocht in Parijs De begroeting op den Quai d'Orsay Wiedemann's bezoek aan Londen Hitler's adjudant had een onder houd met Lord Halifax Het Weer illllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHNIIIilllllllllliH Vliegtuigen kwamen van Majorca De omgeving van Valencia en Barcelona gebombardeerd Sir Kingsley Wood, de Britsche minis ter van Luchtvaart, heeft nabij Bir mingham de eerste spade in den grond gestoken op de plaats waar een nieuwe vliegtuigfabriek sal worden gebouwd Door indiscretie van een pers agentschap was de tekst reeds in hoofdzaak bekend geworden Uitwerking der acht eischen van Karlsbad Bij Radolfzell aan het Bodenmeer is een dorp uit het steenen tijdperk ongeveer 2000 jaar vóór onze tijdrekening) vólgens wetenschappelijke gegevens gebouwd. Dit openlucht-museum trekt veel belangstellino Bommen vielen op een Chineesch theater Meer dan duizend slachtoffers van den luchtaanval op Hankau? Een broeder-verpleger en vier zenuwpatiënten liepen ver wondingen op Kind stak plotseling den weg over 7///MM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regef SO et., Ingez. mededeelïngen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor do kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek TOKIO, 19 Juli. (D.N.B.) Onder voor zitterschap van den Japanschen minister president, Konoje, heeft de kabinetsraad het grensincident bij Hoensjoen besproken. Vervolgens spraken de ministers van Bui- tenlandsche Zaken en van Oorlog over de verdere gedragslijn der Japansche regee- ring. daar, zooals men zegt, Moskou blijk baar weigert zijn standpunt duidelijk te bepalen. Tot dusverre, aldus verklaart men, zijn alle officieele protesten te Moskou en Charbin beantwoord op ontwijkende wijze of met de verklaring, dat de door Russen bezette hoog ten Russisch gebied zijn. De bevelhebber van het leger in Korea, ge neraal Koiso, heeft bij zijn terugkeer in Japan gezegd niet te gelooven, dat Moskou aan een ernstige uitdaging van Japan denkt. De bin- nenlandsche toestand in Rusland maakt het haar zijn meening onmogelijk, dat Stalin zich aan een gevaarlijk avontuur zou wagen. Generaal Oegaki, de minister van Büiten- landsche Zaken, heeft den Japanschen ambas sadeur te Moskou, Sjigemitsoe, telegrafisch Verzocht zich onmiddellijk in contact te stel len met Litwinof, te protesteeren tegen de be zetting door Russische troepen van den heuvel Tsjangkoefeng en de terugtrekking dier troepen te eischen. In verband hiermede publiceert het agent schap Domei een semi-officieele nota, waarin gezegd wordt, dat men de grootste verwachtin gen koestert van het onderhoud tusschen Sjigemitsoe en Litwinof ten aanzien van een vreedzame volledige regeling van het incident. Uit Seoel wordt gemeld, dat de Russische soldaten bij Tsjanfeng voortdurend versterkin gen hebben gekregen tijdens de onderhande lingen tot bijlegging van het geschil. De Rus sen zijn reeds verscheidene honderden sterk Gisteren zijn nieuwe afdeelingen cavalerie en gemotoriseerde eenheden in het Oostelijk dis trict bij de Possietbaai aangekomen. Twee Rus sische vliegtuigen zouden de grens geschonden lieblien door een verkenningsvlucht boven het Toemengebied te maken. Leden van de nationalistische Kenkokoekai- Partij hebben voor de Sovjet-Russische ambas sade te Tokio gedemonstreerd om te protestee- r«n tegen het grensincident in Mandsjoekwo. "L-oen de zaakgelastigde een onderhoud weiger- 1e, wierpen de betoogers vlugschriften met het opschrift „Onmiddellijke bestraffing van Sov- let-Rusland" op het terrein van de ambassade. Zeven betoogers zijn gearresteerd en hebben bevel gekregen, dergelijke betoogingen na te kten „met het oog op den delicaten inter nationalen toestand." Bij Hutin, aan de Oostelijke Mandsjoerijsche Stens op 350 K M. ten Noorden van Wladi- J'ostok, is een Japansche gendarmeriepatrouille "ï&andag door Russische troepen beschoten. onderofficier werd gewond. Het Mandsjoe rijsche departement van Buitenlandsche Za- *en heeft een protest ingediend bij het Rus sische consulaat-generaal. bekende Pater Schulte, de „vliegende Pa- v genaamd, heeft zich met zijn vliegtuig naar et hooge Noorden begeven om daar 7 nieuwe ^testations te gaan inrichten, zoodat de mis- °harissen, die daar op hun eenzame posten usschen de James- en de Hudson-baai, ver van ve bewoonde wereld, hun zwaren missie-arbeid j®rrichten, in 't vervolg 10 kortegolf-stations ter E?her beschikking zullen hebben. °P dezen tocht zal hij vanuit de lucht door th ?i van draadlooze seinen den ijsbreker „Ste herèse", die levensmiddelen, kleeding en gas- he voor de missiestaties aan boord heeft, door jT gevaarlijke ijsbergen heen, veilig naar de ^«nissie brengen. PARIJS, 19 Juli. (Havas). Toen de „En chantress", waarmede het Britsche Konings paar den overtocht naar Frankrijk maakte, op de reede van Boulogne aankwam, werden de hooge gasten met klaroengeschal begroet, terwijl de matrozen aan boord van de be geleidende oorlogsschepen het geweer pre senteerden, evenals een eerecompagnie troepen. Nadat het jacht gemeerd lag, begaven minis ter Bonnet, de Britsche ambassadeur, Sir Eric Phipps, en de Britsche militaire attaché zich aan boord. Bonnet naderde den Koning en druk te hem de hand, daarna boog hij voor de Ko ningin. Hij overhandigde Haar een bloemruiker, waarna ook de ambassadeur voor de Koningin boog. Toen de koninklijke bezoekers de kade betra den, presenteerden de troepen aldaar het ge weer. Officieren en autoriteiten werden aan het koninklijk paar voorgesteld en daarna inspec teerde de koning de eerewacht. Schoolkinderen zongen het „God save the King" en de Mar seillaise. Te 13 uur namen de koning en de koningin in den trein plaats, evenals de leden van het gevolg en de autoriteiten. Toen de vorsten aan het raam verschenen, presenteerden de troepen weer het geweer, terwijl de schoolkinderen geestdriftig met vlaggetjes zwaaiden. Te 13.07 uur vertrok de trein onder het ge schal der klaroenen en het geroffel der trommen. De trein, waarmede de Britsche Koning en Koningin uit Boulogne naar Parijs waren geko men, reed om tien minuten voor vijf het sta tion van Parijs binnen. Eenige minuten eerder waren president Lebrun en zijn echtgenoote aan het station van het Bois de Boulogne aange komen. Toen de trein binnenreed bliezen de hoornblazers der mariniers het signaal „naar buiten." Het perron was door hellebaardiers afgezet. Na uit den trein gestapt te zijn, begaf de koning zich naar den eeresalon, waar de offici eele ontvangst geschiedde, terwijl de kanonnen 101 saluutschoten afvuurden. Aan den uitgang van het station brachten de militaire gouverneur van Parijs, generaal Billotte, en generaal Bour- ret met den degen een eere-saluut, terwijl de troepen het geweer presenteerden. Onder het gejuich der ontzaglijke menigte toeschouwers en onder het spelen van het Britsche volkslied en de Marseillaise stelde de stoet zich op. Vooraf reden motortroepen, ge volgd door een escadron Spahis in hun pittoreske uniformen, den prefect van politie en een muziekcorps. Achter het muziekcorps reden de auto's, waarin het Britsche vorstenpaar en de president der Republiek plaats hadden genomen. In den eersten dezer auto's zaten Koning Ge orge en Lebrun, in den tweeden de Koningin, mevrouw Lebrun en vice-admiraal Devin. Vier officieren reden naast de auto's, die voorts ge ëscorteerd werden door twee pelotons der Repu- blikeinsche garde. Om 5 uur 21 arriveerde de stoet voor het paleis op den Quay d' Orsay, waar op de koninklijke standaard werd geheschen, zoodra de vorsten uit hun auto's stapten. Langs den geheelen weg, die door den stoet gevolgd was, verdrong zich een duizendkoppige menigte, waarvan talloozen zich reeds vroeg in den dag hadden opgesteld om zich een goed plaatsje te verschaffen. Zoo groot was de be langstelling, dat het leek, alsof geheel Parijs leeggestroomd was naar deze route. Donderend weerklonk overal het gejuich, wanneer de stoet nabij kwam. Geestdriftig zwaaide de menigte met Fransche en Engelsche vlaggetjes, hetgeen een kleurrijk en vroolijk schouwspel vormde. Na aankomst op den Quai d'Orsay wer den de Koning en de Koningin verwel komd door den minister van Buitenland sche Zaken, Bonnet en de leden van zijn kabinet. De eerewacht presenteerde het geweer. De Koning wisselde enkele woorden met den minister, waarna de vorsten langzaam de eere- trap bestegen. Toen de Koning de anti-cham- bre betrad, sloeg een hellebaardier drie malen met zijn hellebaard op den grond. De Konin gin liep achter den Koning en werd weer ge volgd door president Lebrun en zijn echtge noote. Overal stonden lakeien en leden van de republikeinsche garde in groot tenue opge steld. Op dé eerste étage namen president lo brun en zijn gevolg afscheid van het Engel sche vorstenpaar. De president en zijn echt genoote vertrokken daarna per auto, welke, door een eere-escorte begeleid, hen naar het Elysée terugbracht- Om kwart voor zes verlieten Koning George en Koningin Elisabeth den Quai d'Orsay om een tegenbezoek te brengen aan Lebrun. On derweg werd ook ditmaal het vorstenpaar uit bundig door een duizendkoppige menigte toe gejuicht. In het Elysée kwamen de president en zijn echtgenoote den Koning en de Konin gin tot aan de vestibuledeur tegemoet. Het gezelschap begaf zich naar den audiëntiesalon, waar een kort onderhoud plaats vond en waar president Lebrun verschillende persoonlijkheden aan den Koning en de Koningin voorstelde. Korten tijd later vertrokken de vorstelijke gasten weer naar den Quai d'Orsay, waar zij om zes uur vijftien arriveerden. Om zes uur begonnen reeds de leden van het corps diplomatiqueaan te komen op den Quai d'Orsay, waar Koning George hen om half zeven zou ontvangen, Op de protocolair daarvoor vastgestelde wijze heeft Koning George de ambassadeurs en ge zanten te Parijs ontvangen. Zij werden hem voorgesteld door den Eiritschen ambassadeur te Parijs, Sir Eric Phipps, die als eerste den dbyen van het corps diplomatique, den nuntius Mgr. Valerio Valeri voorstelde. Tijdens de ontvangst in het Elysée had Lebrun de Koningin de teekenen overhandigd van het Grootkruis in het Legioen van Eer, terwijl de Koning Lebrun de teekenen van het grootkruis ir>- de Order of the Bath ter hand stelde. De ■Engelsche vorsten verklaarden tegenover Lebrun en zijn echtgenoote, hoezeer zij getroffen waren door de geestdriftige ontvangst, die de regee ring en het Parijsche publiek hun hadden be reid en die een onvergetelijken indruk op hen gemaakt had. LONDEN, 19 Juli. (Reuter). Bevestigd wordt, dat Wiedemann, de adjudant van Hitier, gisteren een onderhoud met Hali fax gehad heeft in diens woning. Over den aard der bespreking is niets met zeker heid bekend. Van semi-officieele zijde te Berlijn wordt medegedeeld, dat het bezoek van Hitler's ad judant aan Engeland van particulier karak ter is. Wiedemann heeft de reis ondernomen op uitnoodiging van eenige Engelsche vrien den. Het bericht, als zou hij een boodschap over de Duitsch-Tsjechische betrekkingen en de mogelijkheid van Britsch-Duitsche bespre kingen hebben overgebracht, wordt in bevoegde kringen onjuist gencemd. Inmiddels heeft Wiedemann reeds weer de terugreis aanvaard. Verwachting: Meest zwakke wind uit Westelijke richtingen, des nachts en in g EE den vroegen ochtend zwaar bewolkt tot EE betrokken met mistbanken langs de g g Noordzeekust, overdag gedeeltelijk be- EE g wolkt, droog en vrij warm weer. EE Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. llllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIMIIIIIIIIIIIIHIIIIII ONDERL. VERZEKERING-MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Telef. 45014 en 45016 Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN I Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën. 1 Kloosters en Kerkelijke Instellingen ïïiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiMNiiiiimiiiimimmiiiiiiHiïT VALENCIA, 19 Juli. (Havas). Vanochtend hebben" acht Savoia-toestellen, van Majorca komend, de wijken Grao en Malvarrosa gebom bardeerd en verscheidene huizen vernield. Men weet nog niet, of er slachtoffers zijn. Een wa tervliegtuig, eveneens uit de richting Majorca komend, heeft Alcira onder vuur genomen. Hier zijn ook verscheidene huizen vernield. Zeven personen werden gewond, één kwam om het leven. Gedurende den afgeloopen nacht hebben verscheidene escadrilles vliegtuigen van de na tionalisten, komende uit de richting van Ma jorca, Barcelona en de omstreken gebombar deerd. Er vielen bij den vierden aanval bom men in het centrum der stad, zoodat twee ge bouwen en de kathedraal getroffen werden. Er zijn vier doden en tien gewonden. Bij het bombardement van het stoomschip „Staniand" zijn acht havenarbeiders, die in de nabijheid aan het werk waren, gedood. PRAAG, 19 Juli (D.N.B.). De Sudeten - Duitsche partij heeft hedenmiddag den vol- Iedigen tekst gepubliceerd van het memo randum, dat zij op 7 Juni aan de regeering heeft doen toekomen. In een mededeeling verklaart de persafdeeling van de partij tot deze publicatie over te gaan omdat door indiscretie van een Fransch pers agentschap het memorandum, dat een vastleg ging der acht eischen van Karlsbad bevat, in hoofdzaak bekend was geworden. Voorts maakte de mededeeling er opmerk zaam op, dat de regeering het memorandum als basis voor onderhandelingen aanvaard heeft, waaruit blijkt, dat geen der daarin opgestelde eischen de regeering onmiddellijk onaanvaard baar voorkwam. Punt één van het memorandum constateert, dat de rechtsgelijkheid noch individueel noch voor de volksgroepen tot stand is gekomen. Punt twee stelt vast, dat het principe der volkssouvereiniteit slechts kan worden gewaar borgd door erkenning van de rechtspersoonlijk heid der volkeren en der volksgroepen. Grond rechten der volkeren en volksgroepen moeten zijn: Vrijheid en beveiliging van de eigen lotsbe- paling en van de rechtsgelijke ontwikkelings mogelijkheden, een passend aandeel van ieder volk in de leiding van de staatsvorming, be scherming tegen de nationalisatie en waarbor ging van onbelemmerde volksovertuigingen be nevens van het recht op verzorging der natio nale saamhoorigheid. Punt drie: ter verwerkelijking van deze be ginselen moet het staatsgebied gereorganiseerd worden in den zin van een regionale decen tralisatie volgens de naties en een indeeling van het staatsgebied in Tsjechisch, Duitsch, Slowaaksch enz. volksgebied. Voor de vaststel ling der volksgrenzen wordt herstel van de aan de Sudeten-Duitschers toegebrachte schade, rekening houdende met den stand in 1918, ge- eischt. Punt vier eischt verdeeling van wetgeving en bestuur over organen van den staat en organen van het zelfbestuur der volkeren en volksgroe pen en het herstel van het zelfstandige arbeids gebied der gemeenten. In dit verband worden onder meer genoemd: financieel bestuur, wel vaart, orde- en veiligheids-politie, nationaal kadaster, naamsveranderingen, opvoeding met inbegrip van de militaire vooropleiding, enz. Punt vijf behandelt de indeeling van de wet gevende macht in een nationale vergadering en in de volksvertegenwoordigingen. In de natio nale vergadering, die gekozen moet worden op grond van algemeen, direct en geheim kies recht, moeten de leden, die tot eenzelfde volk behooren, nationale groepen vormen, die de rechtspersoonlijkheid van hun volken en volks groepen vertegenwoordigen. De nationale ver gadering is bevoegd voor alle aangelegenheden die niet onder het zelfbestuur vallen. De volks- /X 'S vertegenwoordigingen worden gevormd door de leden van de nationale groepen der nationale vergadering. Haar- bevoegdheid strekt zich uit tot: wetgeving in aangelegenheden van het natio nale zelfbestuur, verkiezing van den voorzitter van het zelfbestuur, begrootingsrecht e.d. De politieke controle van haar wetgevende maat regelen ligt in den eisch dat zij door den staats president moeten worden onderteekend. De volksvertegenwoordigingen hebben het recht tot initiatief voor wetsvoorstellen in de nationale vergadering. Punt zes behandelt de reorganisatie van de uitvoerende macht. Geëischt wordt, dat de voor zitters van de zelfbesturen als leden der re geering in de regeering worden opgenomen en onafhankelijk zullen zijn van het vertrouwen der nationale vergadering. De organen van het zelfbestuur bestaan uit den voorzitter, die voor zes jaren door de volksvertegenwoordiging wordt gekozen, hetgeen door den president der repu bliek bekrachtigd moet worden en uit de lei ders der hoogste zelfbestuursorganen, die met de voorzitters het directorium van het zelf bestuur vormen. Verantwoordelijk zijn de voor zitters en de leiders der volksvertegenwoordi ging. De voorzitter is lid van den hoogsten defensieraad. Punt zeven.: reorganisatie van het bestuur Binnen het staatsbestuur moeten de ministeries voor onderwijs, sociale voorzieningen en gezond hefdswezen afgeschaft worden, aangezien hun zaken overgaan op het zelfbestuur. In de overige ministeries moeten nationale afdeelingen worden opgericht, echter niet in het ministerie voor Landsverdediging, in dat van Buitenland sche Zaken en dat van Financiën De verorde ningen ter uitvoering van de wetten van het zelfbestuur worden uitgevaardigd door het di rectorium. Voorts worden autonome districts- en landsbesturen opgericht. Punt acht regelt de hervorming van het amb tenarenrecht. Als principe wordt daarbij aange nomen, dat naast de staatsambtenaren er ook autonome ambtenaren zijn, die dienst doen bij het zelfbestuur. Het ambtenarenpersoneel van den staat moet met het territoriale arbeids gebied in nationaal opzicht overeenstemmen, zoodat voor overheidslichamen in het Duitsche gebied alleen Duitsche ambtenaren mogen wor den gebruikt. Disciplinaire beslissingen mogen slechts door senaten van gelijke nationaliteit genomen worden. Punt negen eischt reorganisatie der jurisdictie en opnieuw afbakenen van de grenzen der res sorten volgens volksgebieden. Punt tien stelt de volgende beginselen op voor het talenrecht: De staat spreekt de taal van zijn burgers. De hoogere autoriteiten spreken de taal van de lagere autoriteiten. In rang ge lijke autoriteiten gebruiken hun eigen taal. De taal der uitsluitend in de volksgebieden wer kende autoriteiten Is de taal van deze volks gebieden. De taal van de autoriteiten der zelf besturen is de taal van hun volk. Punt elf eischt hervorming van een reeks inrichtingen volgens deze beginselen. Punt twaalf eischt uitvaardiging van een fi- nancieele ws# volgens bepaalde beginselen. De begrooting moet volgens een vastgestelden sleutel op nationale wijze ingedeeld worden. Deze sleutel moet worden vastgelegd tusschen de nationale groepen in de nationale vergade ring en deze vergadering. Punt dertien behelst, dat de reorganisatie van den staat door een uitgebreid wetgevend werk aldus moet worden verankerd, dat een wijziging bü meerderheid van stemmen („im wege der Majorisierung") onmogelijk wordt. Punt veertien bepaalt dat bijzondere maat regelen ten uitvoer moeten worden gelegd tot herstel van de schade, die voor de Duitsche volksgroep ontstaan Is in het bijzonder op het gebied der bodemhérvorming, school- en hooge- schoolwezen, op het gebied van saneering der banken, wetten betreffende de legionnairs enz. SJANGHAI, 19 Juli (Havas). Het heden morgen door Japansche vliegtuigen op Hankau gerichte bombardement zou vol gens te Sjanghai ontvangen berichten ruim 1500 slachtoffers hebben gemaakt. Driehonderd dooden zijn geborgen uit het Chineesche theater, dat door een bom was getroffen en waar een groot aantal perso nen een toevlucht had gezocht. Volgens een raming van het officieele tele graaf agentschap te Hankau zijn tijdens de luchtaanvallen van vandaag op Hankau, Han- jang en Woestjang 1150 personen gedood en gewond. Volgens een raming van het hoofd kwartier van het daar gelegerde garnizoen zijn slechts 476 personen gedood en gewond, terwijl een onafhankelijk onderzoek het totaal aantal der slachtoffers aangeeft met ongeveer 800. Met groote geestdrift werd het Britsche Koningspaar door de bevolking van Parijs ontvangen; de Koning en Konin gin namen hun intrek op den Quai d'Orsay. De Japansche kabinetsraad heeft het grensincident in Mandsjoekwo en de houding van Sovjet-Rusland besproken. Volgens Domei verwacht men tot een vreedzame regeling te zullen komen. De „Avvenire" verwacht dat de H. Vader einde October van dit jaar van Castel- Gandolfo naar Rome zal terugkeeren. De Osservatore Romano wijdt een artikel aan het bezoek van Imrédy en De Kanya aan Rome. De Sudeten-Duitsche partij heeft den tekst gepubliceerd van het op 7 Juni aan de Tsjecho-SIowaaksche regeering overhan digde memorandum. H.M. de Koningin is per auto te Weis- senburg aangekomen. Met de distributie van rundvleesch in blik wordt op 28 Augustus begonnen. De wachtmeester uit Terneuzen, wien een zedendelict ten laste was gelegd, is ook in hooger beroep vrijgesproken. Het treinverkeer ondervond Dinsdag avond bij Leiden groote vertraging, doordat de stroomdraden boven het op komend en boven het afgaand spoor waren gebroken. Van 21 Juli af zijn de nieuwe rijwiel plaatjes op de postkantoren verkrijg baar. Twee autobussen met zenuwpatiënten te Geleen op elkaar gereden. Viif der inzittenden liepen verwondingen op. Beurs van New York: Opening vast; slot voor vele koersen op hoogste punt van het jaar. o Dinsdagavond omstreeks zeven uur zijn op den Rjjksweg te Geleen twee autobussen, waarin zich patiënten bevonden van het R.K. geneeskundig gesticht „Voorburg" te Vught, op elkaar gereden, met het gevolg, dat vier patiënten en een broeder verwon dingen opliepen. Vijf autobussen, alle gevuld met verpleegden en personeel van „Voorburg", reden achter el kaar op den Rijksweg. Men keerde terug van een uitstapje naar Zuid-Limburg en was op weg naar Vught. De chauffeur van den voorsten bus moest plot seling krachtig remmen voor een kind, dat on verwacht den weg overstak. De bestuurder van den tweeden bus trachtte door zijn stuur naar rechts om te gooien, een botsing te vermijden, doch dit gelukte niet. Van den eersten bus werd de achterbank ernstig beschadigd. De hier gezeten vier pa tiënten en een broeder-verpleger bekwamen allen verwondingen, van wie de broeder vrij ernstige. Deze had bloedende wonden aan het hoofd en werd in bewusteloozen toe stand een nabijgelegen huis binnengedragen. De overige personen hadden slechts snij- wonden aan gelaat en handen opgeloopen. De drie bussen, die niet bij de botsing betrok ken waren, hebben de reis voortgezet, waarna de passagiers uit de beide voorste voertuigen met andere bussen zijn verder gegaan. De vijf gewonden konden na verbonden te zijn met de touringcars vertrekken. De aangereden bus kon later op eigen kracht naar Vught rijden. De bus, die de aanrijding veroorzaakte en waarvan het voorste gedeelte totaal werd beschadigd, zal waarschijnlijk ter plaatse gerepareerd moeten worden. Van dezen bus werd niemand gewond. Stand op Woensdag 1 uur v.m. 765Jt Vorige stand 764.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1