Zoekt gij betrouwbaar Personeel? j Plaats dan een „Omroeper" I voor 80.000 gezinnen Naar den kop van Noord-Holland WOENSDAG 20 JULI 1938 De Marinesfad, het vogel eiland en het nieuwe land zijn interessant aiiuiHUHiHniuHiiHiimiuiiiHiuiiuiiiiiimiuiiiiuiuiHiuiiHiuuiilUillllliiuiiiiiiHiiiiiiimiiiBiiiiiiniiiiiimiii gmniTiTMimTnmTmmmnnniTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiff| De grandiose iniochi van hei Engelsche Koningspaar ie Parijs. Een overzicht van den stoei De onrust in Palestina. Engelsche troepen begeven zich in auto's, waarop machine- Een blik op de boortorens der olievel- geweren gemonteerd zijn, naar een der gealarmeerde plaatsen ^"gJooS'toeteelhëden^de^1aardE Den Helder en Huisduinen Vogels en schapen W ieringermeer NIEUWE KOOLHOVEN- JAGER Eerste vlucht werd een succes R.K. LEERGANGEN Academie voor beeldende en bouwende kunsten OLYMPISCHE SPELEN De F.I.S. en de winterspelen KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 72e jaargang No. 42 v'•••-, FOTOREPORTAGE iiiimiMiiiiuiiiiiiiiiii!iimuiiiiiiiniii[iimiiiiiii!iiiii[]iiiiiiuiiiiiiiiiuii<!iiiiiiiiiimiiiiii!iiiii[iiiiiiii!ii[iini!iiiif7 Op weg naar Amsterdam, het eind- doel van den internationalen ster» tocht „Le Pavilion d'Or", zijn Dinsdag avond een groot aantal binnen- en buitenlandsche jachten te Dordrecht aangekomen De Italiaan Bartali won de elfde étappe van den Tour de France vóór den Belg Vervaecke. Bartali passeert de finish te Marseille Van het gebouw der Roemeensche Legatie te Den Haag hangt de vlag halfstok in verband met het overlijden van Koningin-moeder Maria van Roemenië Schapen worden uit de bergen langs de Honistor Pas (Eng.) naar de boer derij gedreven, om geschoren te worden gewonnen wordt Zij, die meenen, dat bij Bergen en Schoorl het laatste natuurschoon van Noord-Holland te bewonderen en te genieten valt, vergissen zich. Wij zouden ze maar direct willen verwijzen naar den fraai geïllustreerden gids van de Federatie van V.V.V.'s boven het Noordzeekanaal, dit voor jaar uitgegeven en verkrijgbaar aan het Ver keersbureau van het Waaggebouw te Alkmaar. Deze fraaie gids vertelt in woord en beeld van den duinrand benoorden Camperduin tot de Wadden, van de Wieringermeer, van het schoone vogel- en schapen-eiland Texel en van de Marinestad Den Helder, annex Zeebad Huis duinen. Petten, benoorden de Hondsbossche Zeewe ring, heeft een badstrand van bescheiden for maat. Het is een oud zeedorpje, waar het rustig is en waar gelegenheid bestaat voor pension. Callantsoog is een badplaatsje van grooter allure, al is het ook hier landelijk rustig. Een breed strand, aardig begroeide duinen, een lachend polderlandschap bieden den vacantie- gast vertier; er is ruim gelegenheid voor pen sion of voor het huren van een gemeubileerde woning. Ook is er een bosch, het Kooibosch, waarvoor toegangskaarten verkrijgbaar zijn „bij den kapper in het dorp", zooals we op de wan- delkaart van Callantsoog-V.V.V. lezen. Den Helder ook wel Nieuwediep genoemd, De Kluut, een der gevederde bewoners van het vogeleiland Texel tinag op het eerste gezicht geen interessante stad lijken, bij nadere kennismaking blijkt het dat wèl te zijn. De stad heeft zich de laatste jaren sterk uit gebreid en de nieuwe wijken in Heider-Zuid zijn interessante voorbeelden van modernen stedenbouw. De Buitenhaven biedt steeds een levendig aspect. Heel achter bij de Atjeh-loods, daar, waar het Noord-Hollandsch Kanaal het Nieuwediep raakt, liggen vaak onderzeeërs stoomklaar. Dan tegenover den gemeentelijken vischaf- slag ligt de visschersvloot en voorbij het haven kantoor de oorlogsvloot, voorzoover die dan binnen is. Men passeert eerst nog de reddings boot „Dorus Rijkers" van de Noord- en Zuid- Hollandsche R.-M., en het Zoölogisch Station, de Zeevaartschool in het Ankerpark en de kleine schutsluis naar de Werf. De verschillende Marinegebouwen liggen eveneens aan de Buitenhaven, zooals de Zee krijgsraad Willemsoord, de Marinekazerne, het Marine-Hospitaal, het Kon. Instituut voor de Marine, waar de adelborsten worden opgeleid, en tenslotte het Paleis, waarin de Marinedirectie zetelt. Altijd aanwezig is het Wachtschip, dat de wacht houdt bij den haveningang en dat tevens dient ter opleiding van matrozen. lederen mor gen heeft aan boord van het Wachtschip de vlaggenparade plaats, meestal opgeluisterd door de Stafmuziek. Het Havenplein is altijd een interessant punt. Daar komt de Texelsche boot aan, hetgeen, vooral in het vacantie-seizoen, een wisselend gebeuren is. Aan den overkant ligt het onge bruikte fort Harssens, links Fort Wierhoofd. Op het Havenplein staat het monument voor de gevallenen in den mobilisatietijd. Het in- en uitloopen van oorlogsschepen, het cirkelen van de watervliegtuigen van De Mok op Texel, dat men bij helder weer vanaf den Dijk kan zien liggen, en van de bommenwerpers van De Kooij, het toeristenverkeer met de Texelsche boot, dat alles biedt een bezoek aan de Buitenhaven. Van uit de koffiekamer van Hotel Den Burg kan men dat alles rustig gade slaan. Onder Hotel Den Burg vindt u het Texelsch Veerhuis, waar de agent van de Texelsche boot u gaarne alle gewenschte inlichtingen verstrekt voor het vervoer van passagiers of goederen naar het eiland aan de overzijde van het Marsdiep. De Rijkswerf is na aanvraag vooraf te be zichtigen. Bij het Raadhuis bevindt zich het monument voor het Nederlandsch Reddingswezen, waar van het carillon, vooral in de zomermaanden, regelmatig door den stadsbeiaardier, den heer Tj. Dito, bespeeld wordt. Langs de zee loopt een goed berijdbare ge metselde straatweg naar Huisduinen, de Noor delijkste badplaats van 't vasteland van Noord- Holland. Ook hier is ruimschoots gelegenheid tot het huren van gemeubileerde huizen of pen sion, terwijl het hotel-restaurant van de N.V. Zeebad Huisduinen een meer comfortabele ge legenheid biedt voor het doorbrengen van zijn vacantie aan zee. Een betonpad loopt naar het enkele kilometers verder gelegen strand, van waar men het steeds interessante Marsdiep kan overzien. Het is hier steeds een gaan en komen van schepen, terwijl vliegtuigen er boven cir kelen, nu en dan eens op het water dalen, of een nevelgordijn leggen door de lucht. Een aardige wandeling naar het natuurpark Het Marinekerkhof „Vulgo", de millioen enhoek op de Rijkswerf te Den Helder „De Donkere Duinen", het recreatieoord Den Helder loont zeker de moeite. van Texel is het dorado, dat de laatste jaren door de toeristen uit binnen- en buitenland ont dekt is. Men kan het sinds vorig jaar, behalve met de Texelsche boot, ook met de K.L.M. be reiken, die u in een half uur tijd van Amster dam naar het eiland brengt; een vliegtochtje, dat een sensatie op zich is. Doch ook het overtochtjé met de boot, Woens dag en Zondag tegen half tarief, is buitenge meen interessant. Men komt aan in het visschersplaatsje Oude- schild, waar de bus staat, naar Den Burg. en De Koog, welke laatste plaats de badplaats is van Texel. Wie van Texel wil genieten, neme zijn fiets mee, want er is een uitgestrekt net van fiets paden, die den vacantieganger het natuurschoon van Texel ontsluiten, door bosschen, duinen en polders. Tijdens zoo'n fietstocht ziet u vogels in velerlei soort. Op Texel broeden bijna hon derd soorten weide-, water- en zeevogels. Op Texel is veel vrijheid voor den toerist. Hij kan ongestoord genieten van duin en bbsch, van zee en strand. De bevolking is er gemoedelijk en welwillend. Met de fiets een bezoek brengen aan de zeven dorpen van Texel is een aardige afwisseling. Men vergete niet Den Burg op een marktdag, Maandag, te bezoeken, alsook het vogelmuseum, dtft zich daar bevindt. Vooral in den vacaritietijd is een bezoek aan het nieuwe land van de Wieringermeer een on vergetelijke excursie. De 20.000 H.A. zijn thans geheel in cultuur ge bracht en al mist men er nog de boomengroepen rond de boerderijen, zooals op het „oude land", toch heeft dit nieuwe land zijn eigen bekoring. De aanleg is royaal en doelmatig; de boerr derijen zijn flink van opzet, de dorpen ontwik kelen zich rond de drie wooncentra, al kunnen we niet roemen over de arbeiders- en burger woningen, die men hier gebouwd heeft. Doch afgezien daarvan zal men bewondering krijgen voor wat hier in acht jaar tijd tot stand werd gebracht: een goed wegennet, talrijke be hoorlijke bruggen, kanalen en sluizen, dorpen met woon- en winkelhuizen, kerken, scholen en kantoren, en dan de vele boerderijen op het vlakke land. Voor nadere bijzonderheden over de Wierin germeer verwijzen we naar den onlangs uitge geven excursiegids-1938, welke bij de directie, Hooge Huys, Alkmaar, verkrijgbaar is en die tal van interessante wetenswaardigheden over den polder bevat. Bij een bezoek aan den kop van Noord-Hol land verzuime men niet even den afsluitdijk op te rijden, per bus of per auto, of per fiets, over het pittoreske oud-eiland Wieringen en verder tot aan het Monument, dat ter herinnering aan den titanenarbeid, hetgeen de aanleg van dezen dijk was, even voorbij Den Oever is opgericht en vanwaar men een schitterend panorama te aan schouwen krijgt. Dinsdag is op het vliegveld Waalhaven de eerste proefvlucht gehouden van den nieuwen Koolhoven-jager type F.K. 58. Het toestel, een laagdekker, uitgerust met een der sterkste mo toren ter wereld, n.l. een Hispano Suiza 14 aa van 100 P.K., van welke motoren de Fransche regeering er 200 voor haar militaire toestellen bestelde, werd gevlogen door den - fabrieks- invlieger, reserve-eerste-luitenant-vlieger Th. Coppers. Na het maken van twee „proefsprongen" stoof de F.K. 58 met een geweldige vaart over het vliegveld om na een zeer korten afstand te hebben afgelegd zich te verheffen. Tot groote verwondering van de vele experts, die zich steeds op vliegvelden bevinden, kwam Cop pers, na tien minuten de machine heel hoog te hebben uitgeprobeerd, naar lagere regionen, waar hij een volledig stuntprogramma uitvoer de, hetgeen een unicum genoemd mag worden voor een voor de eerste maal vliegend nieuw type. Voor deze eerste vlucht werd het onderstel niet ingetrokken. Het toestel, dat een zeer hooge snelheid bezit, wint bij ingetrokken lan dingsgestel nog een 30 K.M. In het nieuwe cursusjaar der R.K. Leergan gen, hetwelk op 17 September begint, wordt het onderwijs aan de Academie voor Beeldende en Bouwende Kunsten te Tilburg wederom be langrijk uitgebreid. Met medewerking van de Vereeniging van R.K. Bouwpatroons wordt dan begonnen met een speciale opleiding voor aannemers e.a., welke opleiding op middelbaren grondslag zal worden geplaatst. Naast de technische vakken wordt in dczgn cursus ook gedoceerd boekhou den, arbeidswetgeving enz. Tevens wordt in het a.s. najaar aan dé Academie wederom gelegen heid gegeven voor de opleiding voor het di ploma architect. In 1936 is de eerste cursus daarvoor geopend en in 1938 zal bij voldoende deelneming een lste-jaars-cursus worden ge formeerd voor dit H.B.O. Voor beide opleidingen zijn circulaires met nadere gegevens verkrijgbaar bij de administra tie der R.K. Leergangen te Tilburg, terwijl de rector der R.K. Leergangen gaarne bereid is verdere inlichtingen te verstrekken. ONDER VRIENDINNEN. „Geloof jij, dat die praatjes over Rika waar zijn „Natuurlijk geloof ik dat, welke bedoel je eigenlijk l" De president van de Federation Internationale de Ski, majoor Oestgaard, heeft verklaard, dat de F.I.S. aan de Olympische Winterspelen niet zal deelnemen, ook al zullen deze spelen te Oslo worden gehouden. Het I.O.C. heeft te kiezen: Olympische winter spelen zonder ski of F.I.S.-wedstrijden als we reldkampioenschappen. „Lachen en glimlachen" heet het eerste ar tikel in dit nieuwe nummer; vergenoegde ge zichten uit verschillende deelen der wereld verluchten vroolijk den blijmoedigen en toch gedegen tekst. Een pagina vertelt van de „brug over den grooten stroom" in Denemarken. Een IJsland-expeditie heeft een belangrijk weten schappelijk resultaat gehad en dit wordt in woord en beeld gerapporteerd. Tot de bekende persoonlijkheden van dezen tijd behoort zeker het thans volwassen wonderkind Yehudi Me- nuhin en daarom is het aardig verschillends levensbijzonderheden over hem te lezen bij in teressante foto's. In Den Bosch bestaat net mooie gebruik der negen avonden van den stillen omgang, waarvan met tekst en foto s de sfeer wordt weergegeven. De weerkundige schetst den aard van wind- en waterhoozen. Reinaert vertelt alvast van een in de maak zijnde film, de predikant leeraart over de wijs heid van het gezag en de hagiograaf teekent in enkele lijnen het leven van den H. Apol- linaris. Nog zijn we niet aan het einde van de groo te reeks belangwekkende artikelen, die iedere aflevering van de K. I. tot een leerzaam ge heel maken; de middenpagina's geven ond?r het opschrift Moderne visie op eeuwige mo menten een aantal mooie beelden van Christe lijke Kunst op de Biennale te Venetië. Het aantal actueele kieken is weer groot en twee kleurenplaten brengen de gebruikelijke afwis seling in het wit en zwart. De dames vinden aantrekkelijke en nuttige lectuur in haar eigen afdeeling, waar' ook het trouwste huisdier, de hond, de wacht houdt. Naast de twee romans treffen we ook weer twee korte verhalen aan: De dolende vreem deling, door W. Gevert en De rustkuur, door C. van Rospeijnen, die van typeeren weet. In geen gezin, waar de K. I. wekelijks een welkome gast is, zou men de Narrenkap nog willen missen, het bijblad, dat met zijn humor en zijn ernst zijn overstelpende afwisseling in tekst en prent meerdere uren van voortreffelii" ke ontspanning brengt. En hoe zouden de kin deren het stellen zonder Okki. het opgewekte vriendje van de jeugd? Zoo is het volledige f®" milieblad iedere week opnieuw een aangenam® verrassing.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4