i Tandheelk. Instituut I PIANO'S ORGELS GOLDSCHMEDING GEBIT f32.00 Haarlem, 20 Juli Kort en volledig WOENSDAG 20 JULI 1938 Nu het diploma behaald is Eerste lustrum Visch-college „Morgenrood" R.K. ORATORIUMVEREEN. Aanmelding van nieuwe leden ONTHEFFING WINKEL- SLUITING In verband met fancy-fair in club huis van de Kathedrale parochie FAILLISSEMENTEN ORGELCONCERT R.K. Mulo-examens Programma Radio-Centrale Vervroegde Zaterdag avondsluiting Afwijzend advies van het gemeentebestuur SPORTWEEK EENIGE BIZONDERE OCCASIONS TEGEN OPRUIMINGS- PRIJZEN! GUNSTIGE VOORWAARDEN BEKENDE KWALITEIT LANGDURIGE GARANTIE! GR. MARKT Z wemwedstr ij den Demonstraties I Waterpolo Officieele belangstelling Uitslag gondelvaart Haarlemsche sport week Groote turndemonstratie bij kunstlicht CIRCUS BOUGLIONE Een verrassend en gevarieerd programma HET 16 RIJKSSTRAATWEG HAARLEM-NOORD - TELEF. 16726 Plaatje met 1 tandf 2.50 Porcelein- of zilvervulling f 2.50 Goud vullingenf 9.00 Goudkroonf 15.00 AVONDSPREEKUREN: AGENDA 21 Juli Bioscopen KAPELAAN VERHEYEN De H.I.V. neemt afscheid van haar geestelijk adviseur STAD Wij zijn er weer zoowat doorheen in Haarlem, door de eindexamens en de overgangsexamens. In den examentijd is heel Nederlanc verdeeld in twee groepen, zegt men wel eens, die der examinatoren en die der geëxamineerden, maar men vergeet daarbij dan toch, dat er ook nog een groep ouders bestaat. Voor hen is deze tijd zeker zoo enerveerend als voor de examinandi. Het zakken of slagen van een kind heeft voor vader en moeder èn uit financieel èn uit opvoed kundig opzicht beteekenis. Slagen beteekent voortaan minder kosten en vooral vroolijkheid en genoegen in huis; blijven zitten brengt voor de ouders een jaar meer uit gaven voor schoolgeld en onderhoud mede en het gevaar, dat de jongen of het meisje den moed verliest en zich zelf als niet volwaardig gaat beschouwen. Dat zijn zoo de wisselvalligheden van het kin deren op school hebben en men zou zoo denken, dat dit leed wel geheel geleden moet zijn als dan eindelijk het einddiploma behaald is. Ook vele ouders hebben, zoo lang de kinderen nog op school zijn, het idee, dat de Maatschap pij op hun geslaagden zoon of dochter zit te wachten en dat deze maar een kantoor behoe ven binnen te stappen om daar met gejuich te worden ontvangen, omdat zij den firmant de eer aandoen hem tegen betaling van een goed sala ris met hun H. B. S.- of gymnasiumkennis bij te staan. Misschien was dit een jaar of vijfentwintig geleden tot op zekere hoogte het geval, maar thans zijn het alleen de bolleboozen, die nog een redelijke kans op een spoedige betrekking heb ben. Tegenwoordig zijn het vooral de cijfers, Waarmede men voor de verschillende vakken ge slaagd is, die het doen. Wij kennen een jongen man, die in één jaar de twee laatste klassen van een gymnasium met succes doorwerkte, maar de behaalde cijfers vertoonden daarvan uit den aard der zaak de sporen. Welnu bij zijn sollicitaties schenen de werkgevers alleen maar de cijfers te lezen en niet de daarbij behoorende toelichting. Keer op keer kreeg hij zijn stukken terug met de opmer king, dat de cijfers niet mooi genoeg waren. Hij heeft spijt van zijn grooten ijver en studielust, omdat hij beter had gedaan er een jaar langer over te doen. De oorzaak van deze domme oppervlakkigheid moet, naar alle waarschijnlijkheid, gezocht wor den in het te groote aanbod van werkkrachten. De werkgevers kunnen alle sollicitanten niet meer oproepen en moéten schiften. Eén der schiftingsmethoden is het afgaan op de rapport cijfers. Helaas, het is geenszins een onfeilbaar middel. Waar moeten wij heen met onze geslaagden? Dat is wel het benauwende vraagstuk van deze zomermaanden. Voor de overheid, maar ook voor de ouders, want het is een veeg teeken, dat in verschillende examenlokalen de waarschuwing is opgehangen, dat zij, die een betrekking wenschen, zich kun nen opgeven bij de Arbeidsbeurs. Het doet denken aan stempelen, alhoewel "dit niet direct het gevolg behoeft te zijn van een inschrijving bij dit Instituut. Maar wel is het een somber tijdsbeeld en het bewijs, dat al het jonge werkmateriaal, dat van school komt, niet in het productie-apparaat kan worden opgeno men. En dat schrikbeeld doet dan vele ouders maar besluiten hun kinderen nog een paar jaar „op te bergen" op universiteiten en andere hooge scho len. Het is wel jammer, dat deze, van alle liefde tot de wetenschap gespeenden later bij het zoe ken van betrekkingen de soep voor hen, die uit roeping het ambt van dokter, advocaat, leeraar kozen, uiterst schraal maken. Zij toch zullen bun ambt zelden met toewijding, nimmer met liefde vervullen. Of er reden voor een wanhoopsstemming is? Het bekende rapport-Limburg heeft eenige ja ren geleden eens uitgerekend, dat er over enkele jaren geen enkele plaats meer zou zijn voor hieuw afgestudeerde medici, advocaten, ingeni eurs enz. Tot nu toe hebben de geleerde samen stellers van dat rapport echter geen gelijk gekre gen, want nog telkens worden er dokters, pleiters en technici in onze maatschappij opgenomen en dat is ook begrijpelijk. Het wordt er wel niet ge makkelijker op, maar onze maatschappij is zoo sterk aan veranderingen onderhevig, dat nie mand meer weet hoeveel arbeiders van een be paalde soort in den loop der jaren noodig zullen zijn. Wij behoeven maar te herinneren aan meesters in de rechten, die tegenwoordig kan toorwerkzaamheden verrichten waar vroeger hiet-academici voor in aanmerking kwamen; aan ingenieurs die beroepen uitoefenen, die vroe ger door bekwame vakmenschen werden waar genomen. Al mogen de tijden moeilijk zijn, er is geen teden om aan de toekomst van een jongen man °f jonge dochter te wanhopen. Hoofdzaak is, dat we bezield zijn met den vasten wil om te slagen en dat zij de daarvoor geëigende midde len aanwenden. uws Bovengenoemd college hield Zondag 17 Juli, ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan, voor ■811e bij de vrijstaande aangesloten hengelaars- vWeenigingen een jubileumconcours, waaraan Q°Or 16 vereenigingen werd deelgenomen. Deze deelnemende colleges werden vertegenwoordigd "oor 5 hengelaars, zoodat er totaal 80 hengelaars 8an den waterkant verschenen om elkaar de mooiste prijzen te betwisten. Doch een deelne mer was vertegenwoordigd, die als spelbreker Ptrad, dat was n.l. de natuur, die met milde l6enbuien en windvlagen deelnam. Doch de humaniteit en sportiviteit hebben daar geens zins onder geleden, zoodat dit concours in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd. Er- werd 2 x V/2 uur gevischt in de Ringvaart tus- schen Etennebroek-Hillegom om prachtige prij zen, bekers, kransen en takken. In totaal zijn er 354 stuks gevangen. De uitslag luidde als volgt; 1ste prijs V.C. „Nooit Gedacht"; 2e prijs V.C. ,,'t Karpertje"; 3e prijs Dageraad H. Std.; 4e prijs V.C. Visch- lust; 5e prijs De Ruischvoorn; 6e prijs V.C. De Forel; 7e prijs H.H.B.; 8e prijs De Dageraad H.N.; 9e prijs De Grundel; 10e prijs Wester- kwartier; 11de prijs 't Baarsje; 12de prijs Onder Ons; 13e prijs D.L.V.; 14e prijs Morgenstond H.N.; 15e prijs De vrije hengel, en 16 het Jubi- leumoorps van Morgenrood, doch buiten mede dinging met 66 stuks. Na afloop verzamelden bijkans alle deelnemers zich in het clubhuis van den heer A. Egmond, 2e Zuid Polderstraat 47, alwaar de heer Janse-Kok met eenige toe passelijke woorden de resp. prijswinnaars be kend maakte. Zij nog vermeld, dat de heer A. van Dqk de held van den dag werd met 27 stuks. Het bestuur van de R.K. Oratoriumvereeni- ging maakt bekend, dat er a.s. Zondagmiddag van half twaalf tot 1 uur gelegenheid zal be staan zich op te geven als werkend lid van de vereeniging, zoowel voor dames als heeren Het bestuur houdt daartoe zitting in restaurant Brinkmann, Groote Markt. Gelijk reeds gemeld werd, zal in het najaar het beroemde Requiem van Verdi met medewer king van uitgelezen solisten worden uitgevoerd. De gelegenheid om dit werk onder de zeer bekwame leiding van Eduard van Beinum uit te voeren, heeft reeds menigeen doen besluiten zich als zangeres of zanger aan te melden. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op de door den Parochialen Jeugdraad, belast met het beheer van het Jeugdwerk ir. de Kathedrale Parochie van St. Bavo, van 22 tot en met 25 Juli 1938 te houden fancy-fair in het perceel aan de Westergracht 1, ingevolge de Winkelsluitingswet ontheffing hebben ver leend van de verbodsbepalingen van die wet in dier voege, dat die winkels op Zondag 24 Juli 1938 van des middags 12 tot 6 uur en 8 tot 11 uur en op de overige dagen tot des namiddags 11 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 19 Juli: Aron van Maarsen, zonder beroep, wonende te Santpoort, gem. Velsen, Zinneveltlaan no. 6, curator mr. J. H. Meijer te Haarlem; J. M. Christiaans, rijwielhandelaar, wonende te Haarlem, Ramplaan no. 46, curator mr. J. H. Meijer te Haarlem; Jan van den Berg, timmerman, wonende te Haarlem, Olmenstraat 20, curator mr. J. H. v. Wijk te Haarlem; Johannes Cornells van Lint, boomkweeker, wonende te Heemstede, Javalaan 7a, curator mr. J. G. Escher te Haarlem; de N.V. Bouw- en Handel Mij. Senco IV, ge vestigd te Bennebroek, Zwarteweg 17, curator mr. J. H. J. Simons te Haarlem; Henk Bakker, directeur eener bouwmaat schappij, wonende te Bennebroek, Zwarteweg 17, curator mr. J. H. J. Simons te Haarlem. Rechter-commissaris in al deze faillissemen ten mr. C. G. Bijleveld, te Haarlem. Wegens het verbindend worden der uitdee- hngslijst is geëindigd het faillissement van de nalatenschap van wijlen P. J. Kraayeveld, in leven van beroep aannemer, gewoond hebbende te Heemstede, curator mr. C. Blankevoort te Haarlem, Het programma van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 21 Juli 1938, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert, luidt: 1. Preludium en Fuga c. kl. t., J. S. Bach. 2. Cinq Pièces, A. Samuel 3. Preludium en Fuga, g. gr. t., F. Mendelssohn Bartholdy 4. Evocation Fr. Liszt 5. Chant pastoral Th. Dubois 6. Final A. Guilmant Dinsdag werden in het R. K. Vereenigings- gebouw te Heemstede de examens voortgezet. Voor diploma A waren 27 candidaten, waar van 5 werden afgewezen. Geslaagd zijn; C. Albers, J. Beentjes, P. Beentjes, J. Brandjes, A. Damen, E. van Duin, H. Grapendaal, P. Bakker, J. van Gennip, P. Hilhorst, J. Kroon, J. van Hattum, J. Buyck, G. Hof, M. Korver, J. Noorman, P. Ruëdisuëli, P. Burger, M. de Groot, P. Haring, J. Ruyter en J. de Waard. Voor diploma B twee candidaten. Geslaagd Th. Alkemade en C. Hoogesteijn, DONDERDAG 21 JULI Progr. 1: Hilversum 2. Progr. 2: Hilversum 1. Progr. 3: 8.00 Keulen; 10.20 Radio P.T.T.; 11.20 Parijs Radio; 12.05 London; 12.50 Ned. Brussel; 1.30 Pauze; 1.35 Keulen; 3.20 Ned. Brussel; 5.20 Radio P.T.T.; 5.30 Keulen; 6.20 Ned. Brussel; 7.50 Keulen; 8.30 Fr. Brussel; 8.50 Parijs Radio; 11.35 Keulen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Fr. Brussel; 10.35 London Regional; 11.20 Pauze; 11.25 Droitwich; 8.20 London Regional; 8.50 Droitwich. Progr. 5: 8.O07.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplaten-concert: 1. De Zilvervloot; 2. Die- deldomdie; 3. Een huisje bij den toren; 4. Wals- potpourri; 5. Moeder heeft een rijbewijs; 6. Wij brengen U; 7. Bij moeders pappot; 8. Cityland No. 9 en 10; 9. Vader Nop; 10. Trüber Samstag; 11. Ik zoek een meisje; 12. Restanten; 13. Voor waarts.... Marsch; 14. Ruim Baan; 8.0012.00 Diversen Ter gelegenheid van de Haarlemsche Spor tweelc werd gisterenavond 'n gondelvaart door de grachten gehouden, die e en overgroote belangstelling trok In de vergadering van den gemeenteraad van 27 April j.I. kregen B. en W. om prae- advies een ingekomen adres van de afdee- lingsbesturen van een tweetal organisaties van handels-, kantoor- en winkelbedienden om van gemeentewege maatregelen te willen treffen tot sluiting der winkelzaken hier ter stede ook des Zaterdags om 8 uur 's avonds. Voor het winkelbedrijf en het koopend publiek zou het weinig zin hebben de winkels langer open te houden, doch voor het personeel en ook de winkeliers zelf achtte men een vroeger slui tingsuur dien dag zeer aantrekkelijk. Van, be paalde zijde werd in dit verband zelfs de wensch geuit het sluitingsuur der winkels des Zaterdags op 6 uur 's avonds te stellen. B. en W. merken op, dat de gemeente alleen met toepassing van art. 9 lid 1 der Winkelslui tingswet aan dit verzoek zou kunnen voldoen en dat de te treffen regeling bovendien Koninklij ke goedkeuring vereischt. Aangetoond zou moe ten worden, dat in verband met bijzondere om standigheden van plaatselijken aard de alge- meene wettelijke sluitingsregeling ten aanzien van den Zaterdag voor de gemeente Haarlem minder juist is. B. en W. betwijfelen of derge lijke omstandigheden hier aanwijsbaar zijn en vinden in het verzoek van adressanten ook geen enkele specifiek Haarlemsche omstandigheid aangegeven. De arbeidstijd van het winkelpersoneel is reeds bij de wet geregeld, waarbij ook aan dit personeel naar het voorbeeld van den vrijen Zaterdag middag een halve vrije dag in de week is ge garandeerd. Uit het feit, dat hier niet juist de Zaterdagmiddag wordt aangewezen, blijkt reeds, dat de wetgever met de bijzondere beteekenis van den Zaterdag voor het winkelbedrijf wil rekening houden. Die bijzondere beteekenis van den Zaterdag is ook in de Winkelsluitingswet tot uitdrukking gebracht. De 10 uur-sluiting dien dag vormt een van de beginselen der wet en vindt haar grondslag in de hier en elders in den lande van ouds bij het publiek bestaande ge woonte verschillende inkoopen bij voorkeur op Zaterdag aan het einde van de week te doen. Het spreekt van zelf, dat het winkelbedrijf zich daarop heeft ingesteld en het is duidelijk, dat het personeel, in dit bedrijf werkzaam, zich dan ook daarnaar heeft te richten, temeer, nu zij verzekerd zijn van een niet te lange werkweek. De zaak, waarom het gaat, raakt dan ook in het bijzonder de belangen van den winkelier. De terugslag van een minder juisten maatregel op dit terrein zal hem allereerst treffen. B. en W. vroegen daarom ook het oordeel van de Middenstandscentrale voor Haarlem en Om streken over deze aangelegenheid, temeer, omdat niet te verwachten is, dat de Kroon een afwij kende sluitingsregeling zal goedkeuren, wanneer die niet de instemming heeft van den Haarlem- schen winkelstand. Blijkens haar schrijven wijst men in die kringen een vervroegde sluiting op Zaterdagavond af, niet alleen met het oog op de belangen van de Haarlemsche winkeliers en den handeldrij venden middenstand in het algemeen, doch ook in verband met de nadee- lige gevolgen voor de aantrekkelijkheid van de het vertier op .dien dag in onze stad. Daarnevens wil het B. en W. voorkomen, dat adressanten bovendien uit het oog verliezen, dat aan inwilliging van hun verzoek zekere conse quenties zijn verbonden, welke moeilijk aan vaardbaar zijn. De venters, die als regel niet lan ger verkoopen mogen dan de winkels geopend kunnen zijn, zouden bij een winkelsluiting om 8 resp. 6 uur hun nering op Zaterdagavond even eens vroeger moeten beëindigen. Ook zou de Za- terdagavondmarkt met het oog op de belangen van bepaalde winkelzaken dan om 8 resp. 6 uur moeten eindigen. En ten slotte zouden, wanneer de aangrenzende gemeenten niet tevens een der gelijke sluitingsregeling troffen, verschillende Haarlemsche winkeliers in de buitenwijken zeker worden gedupeerd door hun concurrenten even over de grens. Om al deze redenen meenen B. Cn W. den raad te moeten adviseeren niet op het denk beeld van adressanten in te gaan en de be staande we telijke regeling dus te handhaven. Na de goed georganiseerde zwemwedstrijden van Zondag, waaraan uitsluitend de beste zwemsters en zwemmers hadden deelgenomen volgde Dinsdagavond in de inrichting aan de Kleverlaan een serie wedstrijden, waarin uit sluitend de Haarlemmers in de gelegenheid wa ren hun krachten te meten. De drie clubs De Waterratten, H. V. G. B. en Haarlem namen deel en de zwemclub „Haar lem" heeft den eersten prijs gewonnen met een puntenaantal van 17. Voor deze clubontmoeting vermeldde het programma vijf nummers, n.l. vier individueele en één estafette. Iedere club had twee zwem mers afgevaardigd en de tijden van alle zwem mers golden voor de puntentelling. De adspiranten waren het eerst aan de beurt en zwommen 50 meter schoolslag. Spaanderman van Haarlem stak ver boven de anderen uit en won in den tijd van 39 sec. De heeren zwommen 50 meter borstcrawl en het is te begrijpen, dat er door den korten af stand een groote spanning heerschte. De eerste serie was bijzonder spannend en de eerste drie Zeeman Kollerie en Behle, kwamen met een gering verschil achter elkaar binnen. Ook de tweede serie was spannend, doch hierin wa ren niet de cracks vertegenwoordigd. Het zag er toen reeds naar uit, dat Haarlem den eersten prijs ging behalen, want de club had de leiding met 6 punten, D. W. R. 4 en H.V. G.B. 2. Het volgend nummer, de 50 meter borst crawl adspiranten, was ook spannend. Van de Boogaerde en Vunderink raakten bijna gelijk de eindstreep. De Waterratten had een punt ingehaald, doch bij den rugslag toonden de Haarlem-leden zich beter. A. van der Meer was de snelste en Polak bezette de derde plaats. De stand na deze individueele nummers was Haar lem 11 p.; 2. D.W.R. 8 p. en H. V. G. B. 5 p. Voor het estafette-Nummer (10 maal 50 me ter borstcrawl) bestond bijzonder groote be langstelling en dat was te begrijpen, omdat dit nummer veel spanning bezorgde. Haarlem nam de leiding, op korten afstand gevolgd door H.Vf G.B. en D.W.R. raakte enkele meters achter Acht banen verliep de strijd op deze wijze en de negende zwemmer P. Rol haalde flink op Een aardige strijd tusschen Zeeman en Bon- gertman volgde, en het gelukte den Haarlem mer den voorsprong te behouden, al was het verschil slechts 0.6 seconde. Het resultaat was, dat Haarlem den eersten prijs won met 17 p.'; 2. D.W.R. 10 p.; 3. H.V G.B. 9 p. De Haarlemsche Reddingsbrigade gaf een de monstratie vervoer- en bevrijdingsgrepen on der leiding van den heer R. Rohlfs. Correct werden de oefeningen uitgevoerd en met be langstelling sloeg het publiek de verrichtingen gade. Politie-agenten lieten zien, dat zij in geval van nood paraat zijn. Ook zij kunnen reddend zwemmen, waarvan zij op min of meer geesti ge wijze uiting gaven. Eenige jongelingen speel den op een vlot, vielen te water, maar de snel le politie-agenten waren er oogenblikkelijk bij om op te treden. Deze demonstratie was goed geslaagd. Het programma vermeldde ook twee water- polo-wedstrijden. Eerst gingen de heeren te water. De Waterratten speelde tegen een com binatie van Haarlem en H. V. G. B De combi natie won met 43, nadat de rust met gelijken stand (22) was ingegaan. De speelsters van D. W. R. en Haarlem waren over twee zeventallen verdeeld en speelden een partijtje, waarvoor veel aandacht bestond. Een aardig besluit was het pantomime, dat zeer in den smaak viel. De uitslagen miden 50 meter schoolslag adspiranten: 1. M. Spaan derman (Haarlem) 39 sec.; 2. M. de Vries (Haarlem) 44.2 sec.; 3. A. Hoogland (Haarlem) 45.1 sec. 50 meter borstcrawl heeren; 1. C. Zeeman (Haarlem) 29 sec.; 2. H. J. Kollerie (D. W. R.) 29.1 sec.; 3. E. Behle (D.W.R.) 29.2 sec. 50 meter borstcrawl adspiranten; 1. A. v. d Bogaerde (D.W.R.) 29.6 sec.; 2. R. Vunderink (Haarlem) 29.6 sec.; 3. T. Sanger (H. V. G. B.) 31.8 sec. 50 meter rugslag heeren: 1. A. J. v. d. Meer (Haarlem) 34.6 sec.; 2. J. Ketelaar (H.V. G.B.) 35.8 sec.; 3. F. Polak (Haarlem) 35.8 sec. 10 x 50 meter borstcrawl heeren: 1. Haar lem 5 min. 8 sec.; 2. H.V. G.B. 5 min. 8.6 sec.; 3. D.W.R. 5 min. 17.4 sec. Waterpolo heeren: D.W.R.Haarlem/H. V. G. B.-combinatie 34. Gisterenavond heeft 't uitvoerend comité van de Sportweek een tocht gemaakt langs de plei nen waar geturnd werd, in gezelschap van de wethouders Boes, v. d. Wall en Reinalda. Over al troffen de vertegenwoordigers van het ge meentebestuur groote menschenmassa's aan, die de prestaties der turnvereenigingen gadesloegen De wethouders waren zeer tevreden over de groote belangstelling, die het Haarlemsche pu bliek voor de turnsport aan den dag legde. De Dienst van Openbare Werken had voor een keu rige afzetting gezorgd, terwijl ook andere dien sten hadden geholpen. Ondanks de drukte ging alles ordelijk toe, dank zij het toezicht van de Haarlemsche Politie. De directie van hotel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat heeft haar groote zaal beschikbaar gesteld, waar na afloop van het sluitingsfeest op het Haarlem-terrein de prijswinnaars van alle gebeurtenissen, die tijdens de sportweek plaats vonden, hun belooning in ontvangst kun nen nemen. Het uitvoerend comité zou het op prijs stellen, als alle vereenigingsbestuurders met hun dames, die aan de sportweek deelnamen en tevens de deelnemers (sters) die prijzen wonnen daar aanwezig zouden zijn. De voorzitter van het uitvoerend comité, dr. G. Spoelder, zal de prij zen uitreiken. Ook het gemeentebestuur is ver tegenwoordigd. De uitslag van de jury van de versierde gon delvaart luidde als volgt: 1. J. E. Verharen met de zeilboot B. M. ge naamd ,,De Rietpol"; 2. M. Reemers eenper soonskano van de Ver. De Trekvogels; 3. mej Wijnand, eenpersoonskano van de Ver. De Trekvogels. De jury bestond uit de heeren J. D. Vos kuil, J. G. v. d. Ley en H. de Ru. De sluitingsavond van de Haarlemsche Sportweek, hedenavond op het Haarlem-ter rein aan den Rijksstraatweg, heeft zooals men weet een voetbalwedstrijd tot slot tus schen Haarlem en „De rest van Haarlem". In deze laatste ploeg was de populaire V. S. V.- doelman Michel uitgenoodigd het doel te ver dedigen. Ten gevolge van een bedrijfsongeval is Michel echter aan één der handen gewond, zoodat hij aan de uitnoodiging van den H. V. B. geen gevolg kan geven. Het H. V. B.-bestuur heeft zich thans in ver binding gesteld met den niet minder populai- ren Stormvogels-doelverdediger Hollenberg, die zich direct bereid verklaarde Woensdag avond onder de lat plaats te nemen. Het zal voor velen ongetwijfeld een attractie zijn den aantrekkelijken stijl van den IJmuidenschen doelman weer eens te kunnen bewonderen. Vermoedelijk zal het Haarlem-elftal vrijwel volledig uitkomen, al bestaat omtrent het meespelen van een enkelen speler nog onze kerheid. De ploeg der roodbroeken zal echter pas vlak vóór den wedstrijd worden samenge steld. De turndemonstratie van driehonderd turn sters van den Kennemer Turnkring, die in de pauze van den voetbalwedstrijd plaats vindt, belooft een verrassend effect te zullen opleve ren. Naar men weet wordt hetzelfde nummer vrije oefeningen uitgevoerd, dat op den Glym- pischen dag in het Amsterdamsche Stadion zulk een groot succes had. Maar thans zal dit massale nummer bij kunstlicht worden uitge voerd, n.l. wanneer de groote electrische schijn werpers hun lichtbundels over het groene gras tapijt zullen werpen. Maar het effect zal nog verhoogd worden door de kleeding van de turnsters, die gedeel telijk in witte en gedeeltelijk in zwarte costuums zullen werken. Van de 300 turnsters komen dank zij de medewerking der deel nemende vereenigingen 150 dames in zwarte costuums en 150 dames met witte blouses, die om en om worden opgesteld, hetgeen ongetwij- Ifeld een verrassend effect zal opleveren, vooral bij het schijnsel der electrische lampen. De demonstratie zal onder leiding staan van den heer J. M. Berrevoets, die de turnsters van dc volgende vereenigingen zal aanvoeren: Concordia, Bato en Turnlust (alle Haarlem), Bloemendaalsche Gymnastiek-Vereeniging, Turnvereeniging „Santpoort", Turnvereeniging „IJmuiden", Sparta (Velsen) en Turnlust (Be verwijk). wy vestigen de aandacht er op, dat de slui tingsavond om half acht reeds begint. Dat wat geen film noch radio heeft kunnen doen verdwijnen; het circus, heeft thans letter lijk en figuurlijk zijn tenten weer in Haarlem opgeslagen. Een terrein aan de Zomervaart verleent gastvrijheid aan de leeuwen en tijgers de kameelen, olifanten en paarden en wat zoo- al meer tot een gerenommeerd circus behoort. Het circus Bouglione is aan hen, die Parijs of Brussel hebben bezocht, welbekend, doch ook zijn degenen, die voor 't eerst er mee kennis maken, verrast door zijn zeer gevarieerd programma. Het eigenlijke gedeelte daarvan dat door het „wilde-beestenspul" wordt waar genomen, is niet zoo groot als we bij een der andere groote circussen hebben gezien, maar Bouglione heeft diverse andere nummers, die misschien meer tot variété behoorend, toch zeer amusant zpn en de spanning gaande houden. Met Franschen zwier en filmische vlotheid volgen zij op elkaar. Leeuwen en tijgers waarvan het program ma naarstig vermeldt, dat ze toch zoo gevaar lijk zijn en reeds verschillende ongelukken heb ben veroorzaakt! openen de reeks en hun gebrul en wilde sprongen zijn al ruimschoots voldoende om de echte circussfeer en circus stemming te brengen in de tent, die 8000 plaat sen heeft en op den.openingsavond in Haarlem al goed bezet was. Nadat de „koningen der woestijn, beheerscht door den koning der Schepping": den mensch (in. het by zonder den leeuwentemmer!) hun opzitten en pootjes-geven naar hun wilden aard hebben vertoond volgen prachtige zwarte en dan bonte paarden, voor een manége-houder om jaloersch op te worden. Ook de olifanten laten vervolgens hun kun sten en dressuur zien er zpn er vele en in zeer verschillende grootten! en deze dierlijke verrichtingen worden aan elkaar gelijmd en afgewisseld door eenige kostelijke clowns, die èn om hun zeer geestige grollen en grapjes èn om hun virtuoze muzikale handigheden een groot deel van het succes in de wacht sleepen en de toeschouwers voortdurend doen schater lachen. Zij praten vrij goed Nederlandsch een bijzonderheid voor buitenlandsche clowns! en hun kluchtig spel vindt mede daardoor een steeds daverenden weerklank onder de zich uitstekend amuseerende aanwezigen. Na de pauze is er werk hoog in de nok van de tent. De „Algerols", eenige dames en hee ren, houden de toeschouwers in verbazing en spanning en hun nekken gestrekt door hun ge waagde toeren en salto mortales. Trouwens lenigheid kan men ook vinden bij andere sprin gers en acrobaten van allerlei ras. Een tiental leuke en jolige negertjes duikelt kopje over zooals een gewoon mensch op zijn beide beenen loopt en een Chineesche troep doet in opvouw baarheid van hun lichamen en het maken van dolle sprongen niet voor hen onder, onderwijl ze en passant nog op de gebruikelijke wijze bordjes op het einde van stokken laten draaien. Ze schijnen van papier te zijn zoo vouwen ze zich op! Daar tusschen door wordt nog een Ooster- sche slavenmarkt vertoond met een ietwat la waaierig slot. Nee, dan is het ballet heel wat sierlijker en lieveiyker! Mej. Marcelys laat op haar voeten allerlei vreemdsoortige dingen draaien en twee „zware jongens", d.w.z. forsche, sterkgebouwde knapen, spannen hun spieren in oefeningen met, in, onder, naast en op elkaar, die niet voor de poes zijn en veel succes oogst ten. Zoo is er van elck wat wils te zien in bonte circusromantiek, welke ter afwisseling op het menu van ontspanningsgerechten, een smake lijke en aardige attractie vormt. De enkele dagen, dat het circus hier ver toeft, bieden de gelegenheid van dit elders aanwezige amusement te genieten, dat zoo'n eigen plaats inneemt, een eigen styi en sfeer heeft en zoo door en door nog op telkens weer ïeeft zijn tarieven VERLAAGD en berekent thans voor geheel met garantie PIJNLOOS TREKKEN INBEGREPEN Iedere tand meer 1.75 Pijnloos trekken tand of kies 1.80 MONDONDERZOEK KOSTELOOS SPREEKURENiederen morgen 912 uur, behalve Donderdag. lederen middag' 1%i uur, behalve Vrijdag en Zaterdag. DINSDAG en DONDERDAG 7—9 uur Behandeling uitsluitend door Nederl. mond- en tandartsen Gebouw St. Bavo: Best. Spoorweg-personeel 8 uur; Gec. Kleermakers, 8 uur; Reinigingsper - soneel, 8 uur. Kennemer-étalage-school, Kinderhuissingel: Expositie 24 en 810 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Terrein Zomervaart: Circus Bouglione, kwart over 2 en kwart over 8. Gebouw St. Bavo: Ledenvergadering Arbeid Adelt, 8 uur; Rechtskundig Bureau, 78 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; R. K. Smeden patroons, 8 uur; Gec. Bakkers, 7 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Kennemer-etalageschool: Expositie 24 uur en 810 uur. Terrein Zomervaart: Circus Bouglione, kwart over acht. Gem. Concertgebouw: H.O.V.-Concert kwart over acht. Rembrandt: „Happy landing", 2.30, 7 uur en 9.15 uur. Cinema: „San Quentin", „Proces met geslo ten deuren", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Avontuur in Barcelona, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het gebeurde in Napels", 2.30, 7 en 9.15 uur. Het programma van het concert, dat de H. O. V. onder leiding van Marinus Adam Don derdag a.s. zal geven, is geheel gewijd aan de romantiek. Begonnen wordt met de ouverture „Oberon" van C. M. von Weber, daarna volgt het pianc-concert in a. kl. terts van Robert Schumann. Betsy Koopman, vooral bekend als accom- pagnatrice van bekende solisten, zal dit werk met orkestbegeleiding spelen. Zij heeft gestu deerd aan het Amst. Conservatorium en haar studiën voortgezet bij Willem Andriessen en Janine Weill te Parijs. In het tweede programmadeel zal het orkest ten gehoore brengen de bekende Casse-Noisette Suite van P. Tschaikowsky en „Die Moldau", een Symphonisch gedicht van den Tsjechischen nationalen componist Fr. Smetana. 6 De Burgemeester van Haarlem zal a.s. Vrp- dag van 10—11 uur spreekuur houden, in plaats van 11 tot 12 uur. Op de zeer "druk bezochte inkoopvergadering heeft de R. K. Haarl. Inkoopvereeniging haar geestelijken adviseur, kapelaan Verheyen, bij zijn afscheid uit Haarlem gehuldigd voor zijn wer ken voor vak- en inkoopvereeniging. Als eerste spreker dankte de voorzitter, de heer v. Beek, den geestelijken adviseur voor zpn oprecht meeleven met de belangen der vereeni ging en van de leden, ook in hun privé belan gen. In de 3 jaar dat hij de vereeniging met raad en daad heeft bijgestaan, is een hechte vriendschapsband ontstaan, die naar spr. hoopt en vertrouwde zal voortbestaan in een weder- zijdsch gebed voor elkanders belangen. Namens Vak- en Inkoopvereeniging bood spr. een en veloppe met inhoud aan als stoffelijk blijk van waardeering. Hierna dankte de heer Th. S. Hooijvoorzit ter der R. K. Middenstandsvereeniging, namens deze organisatie kapelaan Verheyen voor zijn werk voor deze vakgroep, maar meer nog voor zijn leiderschap van de Kernvorming. Persoon lijk hoopte spr. door relatie bij de Paters Redemptoristen nog dikwijls met kapelaan Ver heyen in aanraking te komen. De heer Tielage Sr., oud-voorzitter der H. V., uitte zyn erkentelijkheid jegens den ka pelaan speciaal voor zijn oprechte belangstel ling en vriendschap en merkte op, dat dit voor al altijd heeft getrokken en de meest vertrou welijke verhouding tusschen bestuur en geeste lijken adviseur heeft doen ontstaan, die den goeden geest zoozeer heeft bevorderd. De heer J. de Jong betuigde zijn waardeering met enkele woorden voor de geestelijke leiding, die kapelaan Verheyen den leden der H.I.V. op zoo hartelijke wijze wist te geven. Kapelaan Verheijen, de sprekers beantwoor dend, bracht allen dank en zeide dat de pret tige geest in dezen vakgroep hem het werken gemakkelijk heeft gemaakt. Spr. beloofde ds banden, in de 3 jaar van zijn adviseurschap ontstaan, niet te zullen verbreken, maar vooral in het Noviciaat de Dinsdagavonden van de H.I.V. te zullen gedenken en in het gebed de speciale belangen by God aan te bevelen. De Kernvorming beval spr. in het bijzonder in de aandacht der H.I V. leden aan. Mogelijk dat na de cursussen Handelskennis en Warenkennis en kele leden tijd kunnen vinden om zich in dezen cursus op geestelijke verdieping toe te leggen en zoodoende mede te werken aan de Actie voor God. De afscheidsavond heeft op alle aanwezigen een diepen indruk gemaakt en kapelaan Ver- _r hepen kan er zich van verzekerd houden, dat opnieuw te demonstreeren menschelijke presta- de H.I.V. haar geestelijken adviseur niet spoedig ties gebouwd is. zal vergeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5