Sportieve Cocktail We luisteren naar... FINANCIEN Een gefingeerde berooving Instantine Inslantine ••en juist nü Dagfilm U hebt géén voorrang WOENSDAG 20 JULI 1938 Kantoorlooper te Tilburg, die zelf in het complot zat en drie mede- plichtigen gearresteerd Het auto-ongeluk te Elden ZUIDERZEEWERKEN HOFBERICHT Geen vernietiging van aardbeien Partijen worden verduurzaamd en tot waarde gebracht Vadertje Langbeen" Wordt op Cinetone gedraaid NA DEN DOOD VAN KONINGIN MARIA Koningin Wilhelmina betuigt Haar deelneming Novene in het Theresia-Heiligdom te Heikant DE ZAAK BARANOWSKY Verdachte voor herstel van ge zondheid in het buitenland SECRETARIS IN ARREST Zijn goederen in beslag genomen CULTUUR-EMPLOYÉ AANGEVALLEN AAN GEVOLGEN OVERLEDEN DOODELIJKE VAL 70 cent. Over een wandelingetje van vier dagen en het nadeel van populariteit! CRICKET CRICKET IN ENGELAND Yorkshire door Middlesex geslagen Door turfwagen overreden en gedood Donderdag, 21 Juli COLPORTAGE-RELLETJES TE OSS N.S.B.-ers vrijgesproken Handels- en betalingsverkeer met Roemenië Examen Hoofdakte R.K. Mulo-examens Notarieel examen Olympische spelen in Helsinki Een voorloopig programma is vastgesteld Zullen de moderne takken van sport uitvallen? 1 De Algemeene Frische Hypotheekbank \s. voornemens een onveranderd dividend un te keeren van 5 pCt. De Dok- en Werf Mij. Wïlton-Feijenoor& keert op de 5 pCt. pref. aandeelen een in' terïm dividend uit van 2V» pCt. als h bij weg kruisingen dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert u namelijk een voor- /angsweg! ais u bij smdle brugge" dit ronde, rooeie bord met 1 zwarten (links) en 1 rooden (rechts) pij' ziet: verkeer van over' zijde gaat dan voor. Zooals gemeld, werd Maandag 11 Juli uit de tasch van den kantoorlooper van de firma Eras te Tilburg, die aan de Amsterdamsche Bank ƒ5600 hacl geïnd en daarna in de Dam straat aldaar bij de firma Ma-essen nog even een pakje afhaalde, waarbij hij zijn fiets bui ten had laten staan, 3600 gestolen. De beroofde maakte alarm, de politie ging onmiddellijk op zoek naar den dader. De wegen rond Tilburg werden afgezet, maar de brutale roover werd niet gevonden. Bij het voortgezette onderzoek kwam aan het licht, dat in den tijd, dat de kantoorlooper na zijn eerste bezoek aan de Amsterdamsche Bank, een boodschap had gedaan aan het postkantoor de Amsterdamsche Bank was opgebeld met de vraag om den kantoorlooper van Eras te zeggen, dat hij bij de firma Maessen in de Damstraat een pakje moest halen en nu bleek dat noch de firma Eras noch de firma Maes sen die boodschap had doorgegeven. De dader, die met die boodschap den looper naar de plaats had gelokt, waar hij werd „be roofd", moest dus wel zeer goed op de hoogte zijn geweest van de interne Bijzonderheden van de zaken, die er bij betrokken waren. De mo gelijkheid, dat de berooving zou zijn gepleegd door een „toevalligen" roover, kwam daardoor te vervallen. De zaak moest goed voorbereid zijn. De recherche kreeg daarop ernstige verden king tegen een persoon, die al meermalen met haar in aanraking was geweest en die wel in staat werd geacht tot een dergelijke geraffi neerde daad. Deze man, de 32-jarige J. A., ex- filmoperateur, vroeger te Tilburg woonachtig thans zwervend, die een zwager is van den be roofden banklooper, bevond zich begin van de vorige week in Antwerpen en daar trachtte de Tilburgsche recherche hem op te vangen. Deze poging mislukte aanvankelijk, daar de verdach te zich alweer in Nederland bevond. Terwijl zijn verblijfplaats hier werd opgespoord, ver trok hij weer naar Antwerpen en daar werd hij opgewacht door den Tilburgschen inspec teur van de recherche, J. Stevens. De verdachte had een groot bedrag aan Ne- derlandsch bankpapier bij zich. Hij wist echter niet alleen niets van de berooving af, maar hij had een pracht van een alibi. Dit was zoo mooi. dat hoewel de Tilburgsche inspecteur op dat moment niets meer kon bereiken, hij toch geen oogenblik er aan twijfelde, dat hij op het goe de spoor was. Daar de Belgische politie ook belang had bij de gedragingen van dezen per soon, zou hij toch in de gaten gehouden worden. Het alibi, dat uitwees, dat de verdachte Maandagmorgen in Amsterdam was geweest, bracht de politie naar de hoofdstad, waar zij een paar medeplichtigen op het spoor kwam, namelijk den 40-jarigen chauffeur J. J. V. en den 44-jarigen koopman J. H. O. Door ijverig speuren werd haar nu lang zamerhand de heele zaak duidelijk en Dins dag kon zij er toe overgaan den „beroofden" looper te arresteeren, tegelijkertijd met de twee Amsterdamsche medeplichtigen, die in Vaals werden aangehouden, waar zij met een drietal dames goede sier maakten van den buit. De looper, de 30-jarige Al Th. A. van B., viel na een langdurig verhoor door de mand. Zijn zwager had het plan opgezet. De looper heeft na het beuren van het geld, in een stille straat in de buurt van het station, de pakken met bankbiljetten aan de twee Amsterdam sche jongens ter hand gesteld. Dezen zijn toen per trein vertrokken. De looper ging daarna naar de firma Maessen aan de Damstraat dn toen hij weer buiten kwam, heeft hij de tasch opengerukt en alarm geslagen, alsof hij daar was beroofd. Toen dus de politie ter plaatse kwam, was er geen gevaar, dat de dieven nog konden wor den aangehouden. Van H. en de Amsterdammers V. en O. zijn ingesloten in het politie-bureau te Tilburg en zullen na het onderzoek naar Breda worden overgebracht en ter beschikking van de Jus titie worden gesteld. A. bevindt zich te Ant werpen in arrest. Ongeveer 1500 van het geroofde geld is nog op de daders in beslag genomen. Nader vernemen wij: Bü het voortgezet onderzoek is de politie ge bleken, dat vanuit Arnhem het gezelschap met twee auto's was vertrokken. In den tweeden wagen waren de vergezellende dames gezeten. Deze is kort na het ongeluk de plaats des on- heils gepasseerd, doch de inzittenden hebben niets van het gebeurde bemerkt, zoodat de auto is doorgereden. De verongelukte wagen behoorde aan de auto-verhuurinrichting Everts in de Arend Noorduynstraat te Nijmegen. Vanwege de Zuiderzeewerken is aanbesteed: het maken van 1000 M. lang gedeelte van den Meerdijk van den Noordoostelijken polder, aan sluitende tegen den zuidelijken leidam van het Zwolsche Diep. Laagste inschrijfsetr was de' fa. Plas, Wiers, Pranger en Roele te Edam voor f 239.000. H.M. de Koningin zal zich in de openings zitting van het Internationaal Congres van de International Law Association op Maandag 29 Augustus, des namiddags te 3 uur, in het Kolo niaal Instituut te Amsterdam, doen vertegen woordigen door haar kamerheer i.b.d., jhr. mr. dr. W. F. Röell. H. Drievuldigheid, ook wel genoemd de lie velingsdevotie der Heilige. De eerste Donderdag is dit jaar op 4 Augustus. Op aanvrage worden de novene-blaadjes gratis toegezonden, terwijl tevens tegen gerineen priis beschikbaar is een Beewegboekje, geïllustreerd met afbeeldingen van de zeven staties. Ter informatie zij hier het adres vermeld: pastoor E. Doens, Theresia-Heiligdom te Hei kant (Z.Vl.). Giro no. 164536. Naar aanleiding van een bericht als zouden op de veilingen aangevoerde aardbeien, die niet den minimumprijs opbrengen en door de Neder- landsche Groenten- en Fruitcentrale worden overgenomen, vernietigd worden, wordt ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat dit bericht on juist is. Het ligt in geen geval in de bedoeling, tot vernietiging van aardbeien over te gaan. Par tijen, welke de Centrale overneemt, worden ver duurzaamd en aldus tot waarde gebracht. Neerlandia Filmproductie Mij. N.V. deelt me de, dat haar eerste Nederlandsche film Va dertje Langbeen" in de Cinetone-studio's te Amsterdam opgenomen zal worden. Met het bouwen van de décors zal architect Wegeriff op 1 Augustus a.s. beginnen. Zooals reeds bekend gemaakt, zal Lily Bouw meester de hoofdrol in deze film vervullen. De regisseur, Friedrich Z.elnik, wordt einde van deze week in Amsterdam verwacht, om samen met den productieleider Rudolf Meyer de be zetting der verdere rollen definitief vast te stellen en de laatste voorbereidingen voor de productie te treffen. Tot zoover het bericht van Neerlandia, dat des te verheugender is omdat Cinetone hier een goede kans krijgt zich te vernieuwen en het gezonde evenwicht in de Nederlandsche filmindustrie te herstellen. Neerlandia heeft met dit besluit onze filmproductie een grooten dienst bewezen. Hedenochtend heeft majoor H. J. Phaff, ad judant van H. M. de Koningin, een bezoek van rouwbeklag gebracht aan den Roemeenschen gezant, den heer v. Pella, om den gezant de deelneming van Hare Majesteit te betuigen met het overlijden van Koningin Maria van Roe menië. Ter bevordering der devotie tot de Kleine H. Theresia van het Kindje Jezus en teneinde een krachtige gebeds-actie zij het dan eenigszins georganiseerd te bevorderen, wordt sinds en kele jaren in het Theresia-Heiligdom te Heikant (in Zeeuwsch-Vlaanderen) de genade-novene der negen Donderdagen gehouden. De deelne mers kunnen daarbij bidden de novene tot de Hedenochtend zou in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof behandeld worden de zaak tegen Jarislaw Baranowsky, die wegens het gebruik maken van een valschen reispas door den Rotterdamschen politierechter tot twee maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Naar men zich zal herinneren, was Bara nowsky een vriend en partijgenoot van den bij den bomaanslag op den Coolsingel te Rotter dam om het leven gekomen Oekrajiner Eugen Konovalec en heeft de politie hem langen tijd in verband met deze zaak vastgehouden. Hij gaf toen op Ladislaw Bora te heeten, welken naam ook zijn pas vermeldde. Hij was hedenochtend niet verschenen, daar hij zich, zooals zijn verdediger aan het hof had medegedeeld, voor herstel van gezondheid in het buitenland bevond. Het gerechtshof stelde daarom de behande ling van deze zaak uit tot Woensdagochtend 5 October en gelastte de persoonlijke verschij ning van verdachte, PADANG, 20 Juli (Aneta) De secretaris van den gemeenteraad van Sawaloentoe, F., is gis teren in hechtenis gesteld, nadat zijn goederen in beslag waren genomen. De reden van zijn arres tatie is tot dusverre onbekend. GAROET, 20 Juli (Aneta) Hedenmorgen is de eerste geëmployeerde van de onderneming .Soemadra", de heer C. F. W. L. Weber, door een koelie aangevallen. Met zware verwondingen is de getroffene in het provinciale ziekenhuis opgenomen. De aanleiding van den aanval is nog onbekend. De politie te Garoet heeft reeds een onderzoek ingesteld. De 50-jarige verpleger van den geneeskundi gen dienst L. B. Spek, wonende aan den Stre- velsweg te Rotterdam, die Dinsdagochtend in de Tweede Rosestraat bü een aanrijding ern stig werd gewond, is in den loop van den avond aan de bekomen verwondingen over leden. Dinsdagavond is op den Dierenschenweg te Doesburg een vracht hooi, welke op een auto was geladen, doch niet was vastgesjord, door den wind van den wagen geslingerd. Een on bekende man, die op het hooi was geklommen, sloeg tegen den weg en was op slag dood. Tegen pijnen Hoe moeilijkishetsomszich goed te houden en niemand iets te la ten merken. Het lukt nauwelijks. Maar Instantine doet de pijn on middellijk verdwijnen Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen I Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. (BAYER, Osendarp en van Beveren hebben de Neder landsche kleuren hoog gehouden tijdens de A.A.A.-kampioenschappen te Londen. In de finale op de 100 yards was Osendarp weer op zijn best. Tijdens de series was al dadelijk ge bleken, dat het tusschen onzen landgenoot en den Italiaan Marianni zou gaan, die in één serie zelfs één-tiende seconde onder den tüQ van Osendarp kwam, zoodat de verwachtingen voor de finale hoog gespannen waren. Maar Osendarp was gewaarschuwd! Onweerstaanbaar schoot hij naar voren en won in 9.9 sec. Een fraai succes, dat groote geestdrift verwekte. Hoewel van Beveren door het uitvallen van Holmes en Sweeney minder tegenstand had op de 220 yards, is zijn zege op den Schot Mur doch niettemin een fraaie prestatie, want hij won zonder moeite met ruim een meter voor sprong. De bekende lefthander Frank Woolley, die dit jaar afscheid neemt van het „groote" cricket, scoorde in de match tusschen de Gent lemen en de Players zijn duizendste run van dit seizoen. Maar merkwaardiger is, dat het reeds de 28ste maal achtereen was, dat de lefthander dit totaal overschreed! Een record op zich! Wie zal de wereldkampioenschappen voetbal voor 1942 organiseeren? Dat is natuurlijk nog een vraag, maar één ding ia wel zeker, het zal Brazilië niet zijn, want de Braziliaansche Bond voelt er zeer veel voor om dit tournooi te mo gen organiseeren, maar heeft één voorwaarde en die isdat zonder voorwedstrijden aan het eindtournooi de vier Zuid-Amerikaansche ploegen, nhil. Brazilië, Argentinië, Uruguay en Chili zullen deelnemen Een dergelijke be scheidenheid zou andere landen wellicht kun nen weerhouden om de groote reis te onder nemen Nijmegen heeft het monopolie van de vier- daagsche afstandsmarschen en sinds eenige jaren is de Keizer Karelstad in de laatste week van Juli het centrum van internationale wan delsport. Frankrijk mag trotsch zijn op zijn Tour de France, wij kunnen 't met recht zijn op cnze Vierdaagsche, een sportevenement, waarop Nijmegen met recht groot kan gaan en dat nu eens een sportief gebeuren is, waarbij de spoit inderdaad eenig motief is, zonder verdere bij komstigheden, zonder zakelijke ondergronden, behalve dan natuurlijk, dat de Nijmeegsche zakenwereld een invasie van een vijfduizend man best gebruiken kan! Vijfduizend, want het staat vast, dat het aantal deelnemers weer grooter zal zijn dan verleden jaar en de vijfduizend zeer dicht zal benaderen. Nijmegen staat al geheel in het teeken van de wandelsport. Op de terreinen bij de Prins Hendrikkazerne zijn de groote legertenten reeds verrezen, die aan een kleine drieduizend man enderdak zullen verschaffen. De deelname uit het buitenland zal grooter zijn dan voorgaande jaren en ook het „zwakke geslacht zeer zeer sterk vertegenwoordigd zün. Naar wij vernamen zullen ruim zevenhonderd dames aan de marschen deelnemen. Heel Nederland maakt zich op om begin Sep tember het veertig-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin te vieren. Waar het hier een nationale viering geldt, ligt het voor de hand, dat de sport in de diverse programma's een belangrüke plaats in zal nemen. VOorzoo- ver het de hoofdstad betreft, is de sport er bij dergelijke gelegenheden steeds zeer slecht be deeld. Eenigen tijd geleden konden wij met ge noegen kennis nemen van het feit, dat met de a.s. feesten een behoorlijke plaats zal worden ingeruimd voor de sport. Hoe staat het eigen lijk met deze plannen? Zijn ze weer door ge brek aan samenwerking tbt mislukken ge doemd? In Haarlem heeft men pas een zeer geslaagde sportweek achter den rug. Waarom is zooiets in de hoofdstad niet mogelijk? Puck van Heel Is wel heel erg de dupe ge worden van zijn populariteit. Natuurlijk weet iedereen in Rotterdam waar de populaire Feyenöord-man en aanvoerder van het Neder- landsch elftal zijn sigarenwinkel heeft, maar r.u door een minder prettig voorval weet heel Nederland het, want de kranten hebber het bericht, dat in den winkel van Puck in de Stadhuissteeg ongewenschte gasten wat al te veel belangstelling toonden voor Puck's doen en laten en een onaangekondigd bezoek hebben afgelegd met medeneming van 700 gedevalueer de guldentjes, meerendeels opbrengst van den kaartverkoop voor de boksmatch in het Feyen- oord-stadion. Het zün vast geen voetballief hebbers, die Puck zoo gedupeerd hebben. MIXER. Yorkshire, de nog eenige ongeslagen county, ieed Maandag op Lord's de eerste nederlaag van het seizoen tegen Middlesex, waardoor de spanning in den strüd om het kampioenschap weer even groot belooft te worden als in het vorige seizoen. Reeds na twee dagen was de strüd in deze voor Yorkshire onfortuinlijke ontmoeting beslist. Yorkshire verloor niet alleen Hutton en den wicketkeeper P. A. Gibb, doch ook Leyland, die het derde slachtoffer van 'n harden bal werd en zijn duim verwond de. Middlesex beantwoordde het totaal van Yorkshire (144) met 205. In de 2e innings kwa men de 9 Yorkshire-batsmen slechts tot 103 waarna Middlesex geen moeite had om voor 2 wickets neer de benoodigde 43 runs voor de overwinning te maken. De stand van de coun ty-matches is als .volgt: Essex 536-6 (Taylor 103, T. N. Pea'rce 121x) tegen Sussex 124 en 80-1. Derbyshire 149 (Smith 5-48( Geary 4-55) tegen Leicestershire 105-3. Glamorgan 156 (Wallard 6-62, Andrews 4-69) en 50-0 tegen Somerset 150 en 164 (Wool- ler 5-48). Gloucestershire 223-5 tegen Lanca shire 426-9 (gesl.) Washbrook 219, Goddard 6- 144. Nottinghamshire 147 (O'Reilly 5-37) tegen Australië 243 en 158-2. Northamptonshire 190 (Herman 5-48) tegen Hamshire 97 en 87-2. Surrey 333 tegen Kent 337 en 4-1. Warwick shire 41-0 tegen Worcestershire 132 (Mayer 4- 33) regen. Jim Smith nam in den wedstrijd tegen York shire zün 100ste wicket in dit seizoen. Hü is na Goddard de 2e Engelsche bowler die de 3 cijfers gehaald heeft. Te Schoonoord is het vüfjarig zoontje van den arbeider H. Zwiers onder een turfwagen geraakt, waarbij een der wielen het ventje over het hoofd ging. De dood trad vrijwel onmid dellijk In. Het kind probeerde achter op den met een paard bespannen wagen te klimmen, doch viel er af, met het vermelde droevige gevolg. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gramoioonmuzlek. 8.30 Berichten 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Gramofoonmuzlek. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgel en altviool. 12.00 Carel Alberts' ensemble. 12.15 Berichten. I.45 Omroeporkest. 2.30 Solistenconcert en radiotooneel. 4.00 Ziekenha.fuur. 4.30 Pianovoordracht. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 „The Romancers". 6.30 Sportpraatje. 7.00 Viool met piano. 7.30 Causerie „Necrlands Industrie en Handel demonstreeren bij het Re geeringsjubileum". 8.00 Berichten ANP. 8.15 Omroeporkest en solisten. 9.05 Reportage. 9.30 Vervolg concert. 10.15 Renova-kwintet. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Bert van Dinteren's ensemble en „The Jolly Britanneders". HILVERSUM II, 301.5 M. 8.009.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 2.00—12.00 NCRV 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonrm ziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.i5 Gramofoonmuzlek. 12.30 KRO-orkest. 1.00 Gramofoonmuzlek. 1.15 Berichten. 1.20 Vervolg concert. 2.00 Handwerkuur. 3.00 Gramofoonmuzlek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus handenarbeid. 5.30 Orgelconcert. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Causerie „De nationale zanghulde". 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Reportage.' 8.05 Berichten ANP. SOS-berichten. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging. 9.00 Causerie „Zaken doen met brieven". 9.30 Vervolg concert m. m. v. solist, 10.00 Berichten ANP. 10.30 Gramofoonmuzlek. 10.45 Gymnastiekles. II.00 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. DROXTWICH, 1500 M. 11.25 Orgelspel. 12.05 Gramofoonmuzlek. 12.50 Austral-Trlo. 1.20 Gramofoonmuziek. 1.50 John Me Arthur Kwintet. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.35 Sted. Orkest van Bournemouth m. m. v. soliste 5.05 Gramofoonmuzlek. 5.20 Carl Caylus Players. 5.50 Leggiero-kwintet. 6.45 Zang. 7.20 Variété-programma. 7.50 Orgelspel. 8.50 BBC-Orkest m. m. V. soliste. 10.50 Westminster Players, 11.25 Jack Padbury's Band. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 8.55 en 10.30 Gramofoonmuzlek. 12.40 Gramofoonmuziek. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 Orkest, koor en solisten. 4 20 Zanc. 7.20 en 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Concert uit Vichy. KEULEN, 456 M. 8.50 Omroepdansorkest. 12.20 Robert Gaden's orkest. 2.30 Vroolijk concert. 3.35 Gramofoonmuziek. 4.20 Amusementsorkest. 7.20 Trioconcert. 8.30 Orkest en solisten. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Balalaika-orkest en planoduo. 12.20 Omroepkleinorkest. BRUSSEL, 332 en 484 M. 322 M. 9.20 Gramofoonmuzlek. 11.20 Trlnitaskoor. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.50 en 2.35 Gramofoonmuziek. 3.20 E. Lolseau's orkest. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.35 Vervolg van 3.20. 5.20 Vlaamsch Kwartet. 6.20 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 en 9.20 Omroeporkest en solist 10.30 Gramofoonmuziek, 11.20 Populair concert. 484 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Pianovoordracht. 10.35 Max Alexys' orkest. 11.50 Vioolvoordracht. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepdansorkest. 1.30 en 2.202.35 Gramofoonmuziek. 2.50 Gramofoonmuziek. •3.20 Orgelspel. 4.00 Viool en piano. 5.50, 6.05 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20, 9.05 en 9.50 Symphonle-orkest en koor. 10 30 Dansorkest en soliste. DEUTSCHLANDSENDElt, 1571 M. 7.35 Theo Knobel's orkest en soliste. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.05 Fritzsche-kwartet. 10.00 Gramofoonmuzlek. 10.50 Concert. 11.20 Gramofoonmuzlek. 12.20 Omroepkleinorkest. Vier Nijmeegsche N.S.B.-ers hebben voor den kantonrechter terecht gestaan wegens overtre ding van de politieverordening te Oss. In ver band met de Ossche affaire waren zü naar Oss gegaan, om te colporteeren met exemplaren van Volk en Vaderland. De Ossche politieverorde ning verbiedt het zichtbaar dragen van politiek drukwerk. De verbalisant werd gehoord en vervolgens verklaarden de verdachten, die als getuigen a décharge tegen elkander gehoord werden, dat zij de bladen niet zichtbaar voor zich geopend, doch opgerold onder den arm hadden gedragen. De ambtenaar van het O.M. vroeg, bij gebrek aan bewüs, vrijspraak. Mr. van Vessem trad als verdediger op; hij vroeg ontslag van rechtsvervolging, wegens strij digheid van de Ossche verordening met de Grondwet en meer organieke wetten. De kantonrechter wees een vrijsprekend von nis. De Regeeringspersdienst meldt: In het persbericht over het handels- en be talingsverkeer met Roemenië staat vermeld, dat de bestaande regeling per 31 Augustus a.s. afloopt. Men leze ten rechte: 1 Augustus. (In verband daarmede is dan ook vermeld, dat 1 Augustus de uiterste termijn voor verzending van goederen uit Roemenië is, voor zoover de invoer en de betaling daarvan geschiedt volgens de bestaande regeling inzake het betalingsver keer met Roemenië). HAARLEM, 19 Juli Geëxamineerd 5 vrou welijke en 3 mannelijke candidaten. Geslaagd de heer J. J. A. Dixon te Bloemendaal en mej. C. P. P van Trienen, Bergen HENGELOO. Geslaagd voor diploma A: J. v. Rijn, J. Smits, H. Westervoort, L. Bennink, J. Geerdink, J. ter Bogt, J. Hanstede, J. Haer, J. Hartmann, G. Arends, A. v. Beers, M. Berends, J. Berning, F. Beumers, A. Knottenbelt, C. Liefheid, G. Mastenbroek, P. Mensink, M. Pla- tenkamp, B. Ticheler, T. Waanders, C. Walhof. Voor aanvullend examen diploma B: J. Baake, M. Bruggink. DEN HAAG. Geslaagd voor deel I de heer W. Koch te Amsterdam. Von Frenckel, lid van het Finsch Olympisch Comité, heeft een programma voor de spelen van 1940 samengesteld, hetwelk natuurlük een voorloopig karakter draagt. Dit provisorische programma ziet er als volgt uit: Athletiek: 8 dagen in het Olympisch Stadion, dat zal worden verbouwd, zoodat het ruimte zal bieden aan 50.000 toeschouwers. Worstelen: 7 dagen in do tentoonstellings hal, welke plaats biedt aan 12.000 toeschouwers. Boksen: vüf dagen in de tentoonstellingshal. Schermen: 12 dagen in de tentoonstellings hal en in het stadion. Gymnastiek: 2 dagen in het stadion. Schieten. Deze tak van sport zal worden ge organiseerd op hetzelfde terrein, waar de jong ste wereldkampioenschappen werden gehouden. Zeilen: het clubgebouw van de Nylund Jacht Club zal het centrum vormen. Voetbal: het tournooi zal worden georgani seerd volgens hetzelfde systeem als de jongste wereldkampioenschappen. Wedstrüden op de di verse voetbalvelden van de hoofdstad. Paardensport: In het hippisch stadion, dat in 1936 ter gelegenheid van de Noorsche kam pioenschappen werd gebouwd. Roeien en kanosport: op elke bruikbare baan bü Helsingfors. Gewichtheffen: in het Stadion. Hockey> polo en handbal zullen niet in het programma worden opgenomen. Wielrennen em, zwemmen worden in dit pro gramma niet gememoreerd. Het schünt de be doeling te zijn, deze takken van sport, evenals hockey, polo en handbal te laten vervallen. Voetbal daarentegen is wel opgenomen. Aan den president van het Nederlandsch Olympisch Comité, mr. A. baron Schimmelpen- ninck van der Oye hebben wij gevraagd, wat precies de bedoeling van Finland inzake het in 1940 te verwerken programma zou kunnen zijn. De N. O. C.-voorzitter deelde ons mede, dat men zich slechts kan verheugen op het feit, dat de spelen, vooral nu zij in een klein land worden gehouden, een eenvoudiger opzet zullen krijgen dan de laatste malen het geval is ge weest. Dat zal de sport ten goede komen. Maar wat Finland precies met de beperking van het aantal takken van sport bedoelt is mü niet duidelijk. Zouden inderdaad de moderne takken te Helsingfors uitvallen dan zouden b.v. voet bal en hockey niet in het programma worden opgenomen, evenmin bijv. kano, handbal of polo, takken van sport, welk er de laatste tien jaren bü zün gekomen. Indien voetbal en hockey zou den verdwijnen zou ongetwüfeld een belangrijke attractie voor het publiek vervallen en het is de vraag of dat wel wenschelijk mag worden ge acht. Finland zal zich zoo spoedig mogelijk om trent zijn bedoelingen dienen uit te spreken. Want klaarheid op dit punt is gewenscht. Als lid van het I. O. C. zal ik binnenkort, aldus baron Schimmelpenninck van der Oye, wel ge legenheid vinden met den president van het I. O. C. over deze aangelegenheid van gedach ten te wisselen. Aan den anderen kant is het begrijpelijk, dat Finland zün programma wil beperken. Men heeft nog slechts twee jaar tijd en alles moet opnieuw worden georganiseerd. Zooals bekend worden de technische aangelegenheden van eiken tak van sport door de internationale sportbonden behandeld. Deze laten het gewoon lijk wel aan de nationale bonden over, maar men heeft er geen begrip van, wat hier alle maal bij komt küken. En hoe minder takken van sport des te snel ler zal dit in zün werk kunnen gaan. Athletiek zal natuurlijk wel een voorname plaats inne men, maar ook zwemmen, boksen, worstelen en de ruitersport zullen op de spelen van 1940 te Helsingfors domineeren. Volgens de „Indische Courant" onder- vindt de rubberuitvoer naar Japan ernstigs stagnatie door de verscherpte deviezen' controle van Japan. De inschrijvingen op f 1.400.000 3y2 pCt. obligatiën tot den Jcoers van 99 pCt. ten laste van de Amsterd. Ballast Mij. zullen ten volle worden toegewezen Te Londen wordt de handel in goud steeds levendiger. De goudprijs steeg met IV» d. tot 141/4'A en niet minder dan 2.5 mïllioen werd aan goud omgezet. De rubberprijs te Londen steeg met Va d. per lb. tot 7 9/16 a 7% d. Hiermede werd de hoogste prijs behaald sedert het begin van het jaar. De beurs te Parijs heeft aanleiding gevon den met betrekking tot het bezoek van het Engelsche Koningspaar, tot waardeerende beschouwingen over de „entente cordiale". Wellicht is het hieraan toe te schrijven, dat minder gunstige opvattingen omtrent het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk weinig weerklank hebben gevonden. Men verwacht een hechtere aaneensluiting en eenstem migheid ten aanzien van de groote Euro- peesche vraagstukken. De North-American Rayon behaalde in het tweede kwartaal een netto-winst van 372.000 tegen 1.171.000 in het tweede kwartaal 1937 of 0.50 tegen 1.59 per aan deel. De winst over het eerste halfjaar be droeg 1.26 tegen 3.51 per aandeel in dezelfde periode van het vorig jaar. De voorzitter van de Reconstruction Fi nance Corporation heeft aan de Amerikaan- sche banken de noodzakelijkheid van ere- diet-uitbreiding te kennen gegeven. Hier door zou het bankwezen de regeering en het zakenleven bijstaan. Indien de banken aan dezen oproep geen gevolg mochten geven, acht de Corporation het noodzakelijk, dat de regeering nog verder in het bankwezen ingrijpt. Volgens het Economie Department van het Bureau Agriculture te Washington zul len de kapitaalsuitgaven een opleving in de zware industrie ten gevolge hebben. Zelfs vroeger dan werd verwacht. Het pessimisme maakt daarom voor optimisme plaats. De staalproductie in het Pittsburgh-dis trict is gisteren van 25 pCt. tot 26 pCt. der capaciteit gestegen en was het hoogste se dert April j.l. De Kennecott Copper keert een onveran derd kwartaal-dividend uit van 0.25 per gewoon aandeel. In het tweede kwartaal 0.75 per aandeel, waarvan 0.25 extra dividend. Het totaal-dividend in het eerste halfjaar bedroeg 0.75 tegen 2 in het eer ste halfjaar 1937. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Maandag j.l. 678.000 lb. tegen 1.67 mïllioen Tb. tegen het einde der vorige week. De Southern Railway heeft aan de Re- construction Finance Corporation opniemo een crediet aangevraagd n.l. 11.79 mill. Als gevolg van de plannen tot verhooging van de benzine-prijzen door trustvorming werden 12 groote petroleum-mijen van het Midden-Westen in de Vereen. Staten beboet- De Lïbbey Owens Ford Glass heeft 1390 arbeiders in de Toledo-fabrieken weer te werk gesteld. De fabrieken werken thans op 50 pCt. van de normale capaciteit. Zes groote Amerikaansche industrieele maatschappijen boekten in het tweede kwartaal een 73.4 pCt. lagere winst dan in het tweede kwartaal van 1937. De winst ipas echter 55.8 pCt. hooger dan in het eer ste kwartaal van het loopende jaar. De gemiddelde dagelijksche petroleum' productie in de Vereen. Staten bedroeg in de afgeloopen iveek 3.343.000 vaten tegen 3.296.000 vaten in de voorafgaande week. DV productie was echter 215.000 vaten minder ten opzichte van de overeenkomstige week van het vorig jaar. De benzinevoorraden in Amerika zijn in de afgeloopen week met 46.850 vaten tot 46.41 millioen vaten gestegen. De Chicago and Northwestern boekte in Mei een netto-verlies van 1.90 mill, tegen 1.94 millioen in Mei 1937. De Illinois Central leed in Mei een netto verlies van 439.000 tegen 605.000 in Mei 1937. De Kansas City Southern boekte in Juni aan netto-exploitatie-inkomsten 2^4.693 tegen 249.407 in Juni 1937. De Southern Pacific leed in Mei een ver lies van 1.328.000 tegen 763.000 in Mei '37- De Union Pacific boekte in Mei een verlies van 63.000 tegen 192.000 in Mei 1937. De Wabash Spoor boekte in Mei een de ficit van 520.000 tegen 381.000 in Mei '37- De Dupont de Nemours boekte in het eer' ste halfjaar naar raming een winst van 1.36 per aandeel tegen 3.41 per aandeel in het eerste halfjaar 1937. Het Pond Sterling bewoog zich heden- ochtend te Amsterdam op 8.94%8.95(vo' rig slot 8.95 3/16); de Dollar op 1.82—1.82% (vorig slot 1.81 15/16); de Frank op 5.02-- 5.06 vorig slot 5.0214)de Belga op 30.75 30.80 (vorig slot 30.76) en de ZwitscrscW Frank op 41.6441.69 (vorig slot 41.62). n

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6