ADLER— Economische mobilisatie van Japan SCHUDT UW LEVER WAKKER Mr. WENDELAAR EXIT J&LeXi DE ONDERHANDELINGEN MET HENLEIN M«6H4 V&hVldULf MILITAIRE OPERATIES IN ZUID-CHIN Kerkelijk leven WOENSDAG 20 JULI 1938 Prins Nicolaas te Boekarest Om tegenwoordig te zijn bij de begrafenis van zijn moeder ROTTERD. HYP. BANK VOOR NEDERLAND Van een slot-phase in de bespre kingen is nog geen sprake Corrïgan zal niet terugvliegen In de V.S. wordt hem een groot- sche ontvangst bereid De rechtsche opmarsch in Spanje De rassenpolitiek van Italië Ook maatregelen tegen de Joden? Ned. R.K. Bond van P.T.T.-personeel ZELFS HET VLOERKLEED NIET VEILIG VAN BEDRIJFSZEKER HEID GESPROKEN I Bezwaren aangevoerd tegen de rationalisatie en classificatie Meer licht voor de jongeren Drie modellen en drie melanges in dezelfde prijsklasse. Een prachtserie van Middenstandsbelangen Strijd tegen het cadeaustelsel wordt krachtig voortgezet BUITEN LANDSCH OVERZICHT Paracel-eilanden en Hainan PRIESTERWIJDINGEN TE WITTEM Broederschap van de H. Familie Onthulling van het standbeeld van Henri Belletable te Venlo EEN DUBBEL FEEST VOOR Z. EXC. MR. P. AALBERSE MINISTER VAN BOEIJEN MET VERLOF DE NATIONALE JEUGDHULDE VRIJ WARM EN DROOG WEER Eindelijk heeft Mr. W. C. Wendelaar uit de jongste jaarvergadering van de Liberale Staatspartij de conclu sie getrokken, welke de vele liberalen, die over zijn beleid als voorzitter der Li berale Staatspartij allerminst tevreden waren, hem niet onduidelijk onder den neus hielden. Zooals men zich zal her inneren, werd hij in die vergadering, die een algeheele verjonging en vernieu wing van de Liberale Staatspartij en haar beginselen had moeten brengen, als voorzitter herkozen met een meer derheid van slechts vier stemmen, en dat, terwijl niet de oud-minister van Lidth de Jeude, maar een homo novus in de politiek als prof. mr. B. M. Tel- ders als tegencandidaat optrad. Menig ander zou bij zulk een stemmingsuitslag Voor de wel erg smal geworden „eer" van een moeizaam gerekt voorzitter- Schap hebben bedankt, maar mr. Wen delaar niet. De ontevreden partijgenoo- ten schikten zich met weinig enthou siasme in de gevallen beslissing „to make the best of it". Thans na enkele maan den heeft Mr. Wendelaar, die intus- schen nog een verworpen enquête-voor stel aan zijn zonderlinge collectie van politieke jachttropeeën heeft weten toe te voegen, het inzicht gekregen, dat hij toch maar verstandiger doe| met heen te gaan, en daar oud-minister van Lidth de Jeude, die zich door Mr. Wendelaar liet overreden om niet met hem in het krijt te treden, zich nu waarschijnlijk niét verkiesbaar zal stel len, zal prof. mr. B. M. Telders wel met het voorzitterschap van de partij wor den bekleed. Roemloos is dit heengaan Van het voorzittersgestoelte, zooals de wijze, waarop mr. Wendelaar het voor zitterschap der partij heeft bekleed, roemloos mag genoemd worden. Onder leiding van Mr. Wendelaar is het met de Liberale Staatspartij hard achter uitgegaan. Niet alleen liepen vele partij- genooten over naar de N.S.B., maar ook de steun aan Colijn verleend had een gevolg, tegenovergesteld aan dat, wat de liberalen ervan hadden verhoopt. De mislukte breede-basis-politiek bracht de Liberale Staatspartij op een deerlijk versmalde parlementaire basis en in de Partij zelf heerschten ernstig meenings- Verschil en soms vrij scherpe verdeeld heid. Als burgemeester van het victo rieuze Alkmaar oogstte Mr. Wendelaar succes, in de groote politiek leed hij nederlaag op nederlaag. Het heengaan Van Mr. Wendelaar als voorzitter van de Liberale Staatspartij wordt daardoor afdoende gemotiveerd. Het Nat. Dagblad van den evenmin succesvollen N.S.B.-parlementa- riër Rost van Tonningen evenwel Weet een betere verklaring van dit ge- Val. Wendelaar moet heengaan, omdat hij met zijn partij heeft willen optornen tegen de machtige R. K. Staatspartij en tegen het „bondgenootschap tusschen het politieke katholicisme en het inter- Rationale Jodendom." „Zijn aftreden is een nieuw bewijs, hoe groot de macht der R. K. Staatspartij in Nederland is en hoe ver haar arm reikt. Dit aftre den legt tegelijk de werkelijke machts verhoudingen in Nederland bloot voor ieder, die zien wil," aldus het Nationale Dagblad. Het inzicht van het „ik zie Wat, wat jij niet ziet" spelende Natio- Rale Dagblad is wezenlijk verbijsterend, alleen begrijpen wij niet, waar de N.S.B. met dat inzicht het vermetel vertrou wen vandaan haalt om met even weinig kans op succes als Mr. Wendelaar op te tornen tegen de almachtig gewaande R. K. Staatspartij. Vreest zij niet, dat, Waar zij de R. K. Staatspartij de macht toekent om zelfs partijleiders van oppo- sitioneele partijen te ontslaan, de R. K. Staatspartij ook eerlang den Algemeen Leider van de N.S.B. zijn congé zal ge- Ven? Of is zij van de groote qualiteiten >an haar leider zoo weinig overtuigd, dat zij er niet bang voor behoeft te Wezen, dat de R. K. Staatspartij het de öioeite waard zal vinden met hem te doen, wat zij wel met zelfs een Mr. Wen delaar heeft gedaan? Boekarest 20 Juli. (Havas). Prins Nicolaas VaR Roemenië is per vliegtuig te Boekarest aan komen om tegenwoordig te zijn bij de begrafe- 'is van zijn moeder. Hij begaf zich onmiddellijk ï^ar Sinaia, waar hij zijn intrek nam in het hc]aerhuis, een bijgebouw van het koninklijk pa- ;eis. dat in den regel den gasten van den koning ïot woning dient. De prins heeft het diner ge buikt bij den koning. De twee broers, die elkaar ®ectert October, toen prins Nicolaas werd verban- niet hadden gezien, hebben den avond te- jjmen doorgebracht. Men wijst erop, dat prins 'colaas bij zijn aankomst werd ontvangen met veerbewijzen verschuldigd aan een prins van et koninklijk huis. jy^e N.V. Rotterdamsche Hypotheekbank voor ^cderland bericht dat tot nadere aankondiging gelegenheid bestaat tot vrijwillige omwis- '"g van alle uitstaande pet. en 4 pet. hdbrieven in 3'A pet. Pandbrieven a 100 pet. 'R 3 pet. Pandbrieven a 98 pet. met behoud kijg oorspronkelijke rente tot 1 November PRAAG, 19 Juli (D.N.B.). De persafdeeling van de Sudeten-Duitsche partij deelt mede dat de door Konrad Henlein voor de onderhande lingen met de Tsjecho-Slowaaksche regeering gevolmachtigde afgevaardigden der Sudeten- Duitsche partij in een zitting der delegatie hun standpunt bepaald hebben ten opzichte van de in de regeeringspers verspreide geruchten over den stand der nationaliteitenonderhande lingen. Zij zijn verbaasd, dat in de Prager Presse gesproken is over een slotphase der onderhan delingen. Voorts wijzen zij er op dat deze berichten den indruk wekken alsof de besprekingen met de regeering zoover zijn gevorderd dat haar in houd gevorderd is tot een binnenkort te ge schieden parlementaire behandeling. Daartegen over constateert de Sudeten-Duitsche partij dat onderhandelingen tot dusverre nog in het ge heel niet begonnen zijn, maar dat tot dusver slechts informatieve gesprekken hebben plaats gevonden. Een standpunt van de regeering ten aanzien van de voorstellen der Sudeten-Duit sche partij is nog niet ontvangen. De regeerings- voorstellen zijn de Sudeten-Duitsche partij tot dusverre in bindenden vorm nog niet bekend geworden. Er is geen officieele gedachtenwis- seling geschied over de wederzijdsche voorstel len en nog minder een gedetailleerde bespreking betreffende de parlementswerkzaamheden. De delegatie der Sudeten-Duitsche partij heeft de regeering herhaaldelijk gewaarschuwd voor een vaststelling van parlementaire termijnen. De mededeeling van de persafdeeling besluit met te waarschuwen tegen het geloofhechten aan de berichten over een zoogenaamde slot phase en geeft uitdrukking aan de verwachting, dat de toezegging der regeering, volgens welke de nationaliteiten niet voor een eenzijdig parle mentair besluit gesteld zullen worden, strikt nagekomen zal worden. DUBLIN, 30 Juli. De Iersche autoriteiten hebben Corrigan zijn vliegtuig teruggegeven, nadat hij beloofd had niet terug te zullen vlie gen naar New-York. Men vreest, dat hij een nieuwen roekeloozen tocht wil ondernemen. Hij zeide zin te hebben naar Londen te vliegen, en bevestigde, dat hij niet naar New-York terug wil vliegen. In de Vereenigde Staten maakt men zich ge reed Corrigan een grootsche ontvangst te be reiden. Hij heeft als bijnaam gekregen de vlie ger „here again gone again." In New-Jersey is een campagne op touw ge zet om den vlieger 25.000 dollar te geven voor een nieuw vliegtuig en een vrijen overtocht per schip. BURGOS, 20 Juli (Havas) Ter rechterzijde van den weg naar Sagunto hebben de recht- schen Nasias Blancas en de helling van den berg Las Palomas bezet. Zij zijn ten Noorden van Viver 8 K.M. opgerukt. Ter linkerzijde van den weg zijn zij, ten Westen van Incientes, 5 K.M. opgerukt. Het rechtsche hoofdkwartier meldt in zijn legerbericht verder de bezetting van de dorpen Azutan en Navamoraleja in den sector Fuente de Arzobispo van het front aan de Taag. Aan het front van Castellon werden in den weste lijken sector o.a. de dorpen Radigo, Pueblo de Arenoso, Campos en San Vicente bezet, terwijl de weg van Matanejos naar Caubies werd af gesneden. ROME, 19 Juli (Reuter). De verwachting, dat een anti-Joodsche wetgeving zal worden ingevoerd, wordt versterkt door de aankondi ging, dat een regeeringsbureau voor de ras vraagstukken is opgericht. Het demografische bureau van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, dat de stijging van het geboortecijfer moest bevorderen, is namelijk veranderd in een „Algemeen directoraat voor demografie en ras". Sinds de publicatie van het fascistische standpunt ten aanzien van het rassenvraag stuk zijn in verscheidene bladen anti-Joodsche artikelen verschenen De tuinarbeider D. Dekker te De Lier deed Dinsdagmorgen een eigenaardige ontdekking. Toen hij in de huiskamer kwam, bleek het vloer kleed verdwenen te zijn! Er waren inbrekers aan het werk geweest, die het huis doorzocht hadden en daarbij een bankbiljet van 10. hadden gestolen. Blijkbaar vond men den buit niet groot ge noeg, want 't kleed werd van den vloer gehaald en meegenomen. Onder leiding van den burgemeester werd met hulp van een politiehond een onderzoek naar de daders ingesteld, tot nu toe zonder resul taat. De beide Adler wagens (1.5 en 1.7 Ltr.J, die in Le Mans den Rudge Whitworth Coupe wonnen, reden 24 uur achtereen met een gemid deldevan resp. 115 en 119 K.M. p .u. zonder dat er een sleutel aan te pos hoefde te komen. Imp. ANDRÉ J. H. CEURVORST AMSTERDAM, Alb. Cuypstraat 264-276, Tel. 28300 Dealers door geheel Nederkrnd De Ned. R.K. Bond van P.T.T.-personeei „St. Petrus" heeft Dinsdag zijn jaarvergade ring gehouden te Nijmegen. De voorzitter, de heer M. v. d. Broek uit Utrecht, sprak allereerst een welkomstwoord en gaf daarna een overzicht van den toestand waarin de organisatie verkeert. De bond, aldus spr., heeft voor veel moeilijk heden gestaan en heeft er nog veel te over winnen. In de afgeloopen 35 jaar is er veel geleden en gestreden. Spr. ging de lijdensgeschiedenis van de rijksambtenaren na, ook wat betreft de salariskorting en vergeleek den toestand van 1914 met dien van 1938. In 1914 werd drie millioen uitgetrokken voor de salarisverbetering en niet besteed vanwege de mobilisatie-moeilijkheden, in 1938 kon een doeltreffende positieverbetering evenmin uit gevoerd worden, omdat 's lands financiën het blijkbaar niet toelieten. En toch is nu het le vensonderhoud nog even duur. Spr. deed ook zijn afkeuring nooren tegen de rationalisatie in het bedrijf en was voor minder scherpe doorvoering van de classificatie. Hoe meer klassen, hoe meer ongerechtigheden. Hoewel de directeur van P. T. T. verklaard heeft dat hij zeer tevreden was over het werk van zijn personeel, liet de positie van vele post mannen toch nog heel wat te wenschen over. Vooral het hulppersoneel verkeert in moeilijke omstandigheden; hoeveel personeel wordt in uniform niet voor vol aangezien en valt toch onder een loonregeling van hulppersoneel? Veel personeel, dat met diploma H. B. S. in den zak loopt, wordt al jaren in dienst gehou den op arbeidscontract. Spr. vroeg voor hen een vaste aanstelling en een reëele promotie kans. Hier wordt wel schromelijk geprofiteerd van een overvolle arbeidsmarkt. Spr. wil een goede kans voor de jongeren, wier toekomst meer lichtend dient te zijn. Spr. constateerde wel eenige verbetering dank zij de eigen bondsactie, die van het Katholieke Werkliedenverbond en van sommige Kamer leden. De voorzitter huldigde vervolgens den heer L. Schreurs, directeur van P. T. T. te Vaals redacteur van het Orgaan, die thans zijn zil veren feest viert. Den algemeencn toestand overziende, ver klaarde spr._ dat ook wij thans door zorgen, angst en leed gedrukt worden. Het anti-papis- me viert hoogtij ook in ons land. Spr. wees in dit verband ook op Oss. Hier gaat het niet zoozeer om steun te geven aan den ambtenaar ais wel om een zuiver anti-godsdienstigen rel. De heer M. v. d. Broek, die als voorzitter werd herkozen en nu 30 jaar bestuurslid en 22 jaar voorzitter is, verklaarde er aan te denken zijn leidende functie neer te leggen. Spr. adviseer de naar een geschikten plaatsvervanger uit te zien. De heer Kal wij, Nijmegen, afdeelings-voor zitter, wenschte den bond een voorspoedig con gres toe. De jaarverslagen werden behandeld deze waren lijvige rapporten, welke werden goedge keurd. De bondssecretaris, de heer Waterborg uit Utrecht, deelde mede, dat het ledental is ge stegen tot 3331 mannelijke leden en 520 vrou welijke leden. Het financieel verslag van den penningmees ter den heer W. de Beus uit Utrecht, dat een batig saldo aanwees, werd goedgekeurd. Den beiden bondsleiders werd lof gebracht voor hun beleid. Lange beschouwingen werden gegeven over het bondsbeleid, dat over het algemeen werd goedgekeurd- KAREL I Aan de vergadering van den Kon. Ned. Mid denstandsbond ging een officieele ontvangst door het gemeentebestuur van Zeist op het „Slot" vooraf. De burgemeester, jhr. mr. dr. M. L. van Holthe tot Echten, zeide, dat in Zeist ook de middenstandsbelangen tot hun recht komen, ondanks dat men meent, dat Zeist een dorp van renteniers en gepension- neerden is. Wij leven, aldus de burgemeester, in een overgangstijd van individualisme naar collec tivisme. Naar samenwerking in organisch ver band moet worden gestreefd. De voorzitter, de heer Ed. G. Schürmann, dankte het gemeentebestuur voor de hartelijke ontvangst. Ter vergadering is bij acclamatie de heer J. K. W. F. van Bommel te 's Gravenhage, oud penningmeester, op voorstel van het hoofdbe stuur benoemd tot eerelid. In de middagbijeenkomst hield de heer F. L. van der Leeuw, directeur van het bondsbureau, een inleiding over de verhouding tusschen groot- en kleinbedrijf. Besloten werd dat het hoofdbestuur op kor ten termijn een rapport over dit onderwerp zal uitbrengen, waarop de vakraad en distric ten hun standpunt kunnen bepalen en ten slotte de bondsraad een besluit zal nemen. De heer C. S. Th. van Gink, secretaris van het Nationaal comité tot beteugeling van het cadeaustelsel, deelde mede, dat eenige dagen geleden dit comité via de commissie van over leg der drie Nederlandsche Middenstandsbon den de verzekering mocht ontvangen, dat de strijd tegen het cadeaustelsel krachtig zal wor den voortgezet. Een bescherming, aldus spr., welke reeds in een dozijn Europeesche landen aan den han del werd verleend, komt ook den Nederland- schen handelaren toe en voor dat recht moeten deze met de meeste klem opkomen. 's Avonds werd in het Jagershuis door de Zeister Handelsvereeniging een tuinfeest aan geboden. Japan ziet af van de organisatie der Olym pische Spelen, die voor 1940 te Tokio in uit zicht waren genomen en die de geheele blanke wereld zouden hebben moeten toonen, dat het gele ras óók in physiek opzicht bij het blanke niet ten achter staat. Japan geeft tege lijkertijd het plan op in hetzelfde jaar 1940 een groote internationale tentoonstelling te orga- niseeren, expositie bestemd vooral de geheele wereld te doen begrijpen, dat Japan als indus- trieele mogendheid een der allereerste plaat sen inneemt. Dat de Japansche regeering van zóó prachtige gelegenheden de Japansche pro paganda te dienen afstand doet, bewijst duidelij ker dan dozijnen anti-Japansche verhandelingen en beschouwingen zouden vermogen, dat de straf expeditie tegen het onwillige China uitgegroeid is tot een oorlog, die alle hulpbronnen van de r.atie voor zich opeischt. Zulke bewijzen, die de Japansche eigenliefde toch wel pijnlijke sla gen moeten toebrengen, hadden wij overigens niet meer noodig. Wij wisten sinds lang hoe veel de corlog in en tegen China van de Ja pansche krachten vergde en nooit begrepen wij het beter dan toen de Japansche regeering be sloot tot de economische mobilisatie over te gaan. Een economische mobilisatie grijpt diep in het leven van een volk in. Zij luidt met een scherpe controle op het verbruik altijd het wei nig-opwekkende regiem der „Ersatz-producten" in. Zij legt het volk de eene restrictie na de andere op, want wat er aan geld en voortbren- selen beschikbaar is wordt in de eerste plaats voor het bereiken der oorlogsdoeleinden aange wend. Voortaan worden staal en ijzer, nikkel en katoen, wol en leder, benzine en caoutchouc primo voor de troepen gebruikt en secundo voor de behoeften van de burgerbevolking, die zich maar behelpen moet. Zoo leert het Japansche volk, ook al wordt de oorlog verweg, op het Aziatische vasteland, gevoerd, de ontberingen, die deze oorlog meebrengt, in vollen omgang kennen. De Japanners, voor wie het bestaan toch al niet gemakkelijk was en die van de economische malaise zeker evenveel als de blanke volken hebben te lijden gehad, gaan een tijd tegemoet maanden, jaren? gedurende welken eindelooze moeilijkheden steeds zwaar der druk zullen oefenen. Ziehier het meest duidelijke resultaat vau de avontuurlijke ondernemingen, waarin de militaire leiders van het Keizerrijk hun land gestort hebben. Jaren lang hebben de Japansche generaals, die naar roem dorstten, propaganda gevoerd voor droombeelden, die zij thans trachten te verwezenlijken. Noodzakelijke expansie op het Aziatische vasteland, perma nente samenwerking tusschen de beide gele. volken met het doel aan de blanke heerschap pij in het Verre Oosten een einde te maken, strijd tegen de Russische infiltratie, onder voorwendsel zich tegen de verderfelijke com munistische ideologie te keeren, hegemonie van het Japansche ras in Oost- en vervolgens in geheel Azië dat waren de chimerieke thema's, die in duizenden bijeenkomsten, In honderden boeken en vlugschriften tot in kleinste onderdeelen behandeld zijn en al zijn de Japansche militaire clans in hun opzet het volk voor de „grootsche" Japansche onderne mingen warm te maken geslaagd, niemand had er ooit aan gedacht dat Japan, om zijn doel te bereiken, zich zóó enorme inspanning zou moeten getroosten en evenmin dat er een tijd zou kunnen komen, waarin het volk met de ontberingen, die een economische mobilisatie meebrengt, kerkelijk zou hebben kennis te ma ken. De verovering van Mandsjoerije, dat Mand- sjoekwo werd, was vlot verloopen. De interna- toinale omstandigheden hebben den Westelijken mogendheden belet op actieve wijze tusschen- beide te komen en de Volkenbond was mach teloos gebleken zijn beslissingen te doen eerbie digen. Dat heeft den Japanners den moed ge geven met de onverwijlde verwezenlijking van het grootsche programma voort te gaan. Noord- China was aan de beurt. Tokio geloofde dat het betrekkelijk eenvoudig zou zijn ook de vijf Noordelijke Chineesche provincies tot een zelf- besturend gebied, onder Japansch protecto raat, om te vormen. Misschien zouden de Ja panners dat doel ook inderdaad zonder al te groote inspanning bereikt hebben, als de ge beurtenissen van Shanghai de oorspronkelijke Japansche plannen niet grondig waren komen wijzigen. Die gebeurtenissen sleepten de legers van den Mikado mee in een draaikolk van po litieke en militaire evenementen, die den Ja panners geen andere keus lieten dan een strijd op leven en dood met de troepen van Tsjang- Kai-Sjek aan te gaan. Alleen dan men be greep het te Tokio weldra maar al te goed zou Japan de vruchten van zijn onderneming in Noord- en Cent-raal-China kunnen plukken, als de Chineesche tegenstand definitief gebro ken werd. Dien tegenstand te breken Japan probeert het nu reeds maanden, en zonder suc ces. Wel is Nanking in Japansche handen, maar Hankau is nog ver en de moeilijkheden, die de Japansche troepen bij hun opmarsch naar deze voorloopige Chineesche hoofdstad ondervinden, zijn bij lange niet overwonnen. De door Chineezen veroorzaakte overstroo mingen vormen een ernstig beletsel en de Chi neesche tegenstand wordt met den dag krachti ger. De Chineesche generaals zijn tot het inzicht gekomen, dat de Japansche legers en hun ge neraals niet onoverwinnelijk zijn, en dat inzicht geeft hun een moed en een energie, die zij in de jaren, waarin de patriottische gedachte in de Chineesche natie nog sliep, niet te toonen wisten. Daar een rechtstreeksche opmarsch naar Hankau niet mogelijk blijkt, zoekt Ja pan thans het tooneel van den strijd nog meer naar het Zuiden te verplaatsen. Om Zuid- China te kunnen binnenvallen is het voor de Japanners van belang het groote eiland Hai nan te bezetten. Vandaar zullen troepen en oorlogsmateriaal dan naar het vaste land ver scheept kunnen worden. Maar bezetting van Hainan brengt moeilijkheden van internationa len aard mee, met name moeilijkheden met Frankrijk. Er bestaat geen Fransch-Japansch verdrag, waarin het eiland Hainan, dat onge veer twee millioen voornamelijk Chineesche be woners telt, met name genoemd wordt. Daar entegen bestaat er tusschen Frankrijk en China een arrangement, volgens hetwelk China zich verbindt onder geen beding toe te laten, dat zich op Hainan een vreemde mogendheid nestelt. Eenige maanden geleden heeft de regeering te Tokio aan die te Parijs de formeele verzekering gegeven, dat de Japansche legerleiding niet van plan was Hainan tot het uitgangspunt van troe penbewegingen te maken. Sindsdien evenwel zijn de omstandigheden veranderd. Operaties in Zuid-China worden meer en meer noodzakelijk geacht en de bezetting van Hainan door Japan sche troepen begint binnen den kring der waar schijnlijkheden te vallen. Wel beweren de Ja pansche bladen, dat er van een aanslag op de souvereiniteit van Hainan niet zal kunnen wor den gesproken, omdat Japan voornemens is het eiland onmiddellijk na afloop der vijandelijk heden aan China terug te geven, maar veel ge ruststellends heeft die verklaring niet. Ook een tijdelijke bezetting van Hainan zou Frankrijk, dat om de toekomst van Indo-China te denken heeft, met groote bezorgdheid verhullen. Dat Hainan onbezet en in Chineesche handen blijft is van groot belang. Niet alleen beheerscht dit eiland den toegang tot Tonkin, maar óók den Britschen zeeweg van Honkong naar Singapore. Ook Engeland kan tegenover een bezetting van Hainan dus niet onverschillig staan. Dat Frankrijk zijnerzijds eenige Annamieti- sche gendarmes op de Paracel-eilanden, die ten Zuid-Oosten van Hainan in de Chineesche Zee liggen, ontscheept heeft, heeft reeds een Ja pansch protest ten gevolge gehad. Dit Japan sche protest bewijst met hoe groote en achter dochtige aandacht Tokio het gebeuren in de Chineesche Zee gadeslaat. Dat deze zee en ver volgens Zuid-China in de naaste toekomst ope ratie-zone zullen worden, schijnt onder de be staande omstandigheden meer dan waarschijn lijk. Komt het zoover, dan staat de deur voor nieuwe internationale conflicten van ernstigen aard wijd open. Z.H.Exc mgr. dr. G. Lemmens zal 11 Augustus in de kloosterkerk der P.P. Redemptoristen te Wittem de H. Priesterwijding toedienen aan de paters: J. Bonnier, Nijmegen; W. Wijnen, Me- chelen-Wittem; A. van Koningsbrugge, Rotter dam; Th. Lambers, Tïmgelroy-Weert; J. Wetzels, Sittard; J. Hiel, Hulst; H. Borgent, Almelo; J. Stein, Arnhem; P. van Oss, Breda; J. Dankel- man, Lisse; J. Jonckbloedt, Delft; J. Hakman, Amsterdam; A. Donicie, Vinkeveen en J. Pijn- dael, Utrecht. Zooals bekend, zal Zondag 24 Juli te Venlo bij gelegenheid van het Nationaal Congres der Broederschap van de H. Familie het standbeeld van Henri Belletable, den stichter dezer Aarts broederschap, worden onthuld. Des morgens te half elf is er plechtige Hoog mis met Pontificale assistentie van Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, in de hallen van de Venlosche Veilingvereeniging in de Rorde- straat. Daar wordt 's middags te drie uur ook de feestvergadering gehouden. Na afloop trekt men in optocht naar het terrein van de H. Familie- kerk, waar het beeld van Henri Belletable ont huld zal worden. Mgr. Lemmens zal deze plechtigheid verrich ten. Morgen, Donderdag, viert Z. Exc. mr. P. J. M. Aalberse, lid van den Raad van State, zijn veer tigjarig huwelijksfeest. Het is dan voor den jubilaris en zijn echt- genoote een dubbel feest, omdat dien dag te vens zijn jongste doerfter in het huwelijk treedt. Een hartelijk proficiat van Katholiek Neder land, dat dankbaar het vele werk van prof. Aalberse herdenkt, is zeker op zijn plaats. De minister van Binnenlandsche Zaken zal in het laatst van deze week voor eenige weken met verlof naar het buitenland vertrekken. Zaterdag 23 Juli zal voor den Katholieken Radio Omroep in de rubriek „Actueele Aether- flitsen" een kort vraaggesprek worden gehouden over de nationale jeugdhulde, welke 6 Septem ber ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin zal worden gehouden. Blijkens de weerverwaehtingen in Europa mag voor ons land tijdens den nacht en in den vroegen ochtend opnieuw mistig en betrokken weer, met weinig of geen neerslag, worden ver wacht. Overdag klaart het wat op, waardoor het vrij warm en droog weer zal worden. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederlt. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, v»elt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S BEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9