Het incident aan de grens van Mandsjoekwo -/J Parijs biedt den Britschen vorsten geschenken aan Praag vraagt om volmachten BESPREKINGEN HEBBEN GEEN RESULTAAT BESPREKINGEN DER MINISTERS WIEDEMANN'S BEZOEK AAN LONDEN Een geheel dorp verdwenen Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 21 JULI 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE! NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 2lYi ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTICSTE JAARGANG No. 21284 De Japansche ambassadeur te Moskou heeft onmiddellijke ontruiming van het ge bied geëischt Rusland blijft troepen samentrekken Londen en Parijs zullen hun actie tot kalmeering en verzoening voortzetten" Grootsch tuinfeest Bracht hij een „goodwill"' boodschap van Hitier?, Felle strijd langs den weg van Valencia Pranco's troepen blijven oprukken naar Segorbe en Sagunto f Diefstal uit R.K. kerk te Elsloo De dadereen Maastrichtenaarin Belgisch Limburg aangehouden vi^RR' °°sr, nikolsk Mijnwerkersstaking in Frankrijk Vijftienduizend arbeiders hebben het werk neergelegd De reactie te Rome Het vredesverdrag voor den Chaco MAHMOED PASJA IN LONDEN Het Weer Voor maatregelen, die anders een speciale wet vereischen Britsche waarnemers over de mobilisatie Gevolgen van de aardbeving in Griekenland Het in zee verdwenen vliegtuig Waarschijnlijk weer opgestegen De strijd om Kioekiang Japansche aanvallen afgeslagen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen reget 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor Aa kleine annonces „Omroeoers" zie de rubriek TOKIO, 20 Juli (D.N.B.) De woord voerder van het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de onderhandelingen naar aanleiding van het grensincident bij Hoensjoen tot dusverre geen resultaat gehad hebben, doch dat zij worden voortgezet. Alleen van Moskou hangt het af, hoe de kwestie zich zal ontwikkelen, aldus de woordvoerder. De „Asahi Sjimboen" meldt nog, dat de Japansche regeering haar ambassadeur Sjige mitsoe heeft doen weten, dat het herstel van den status quo de eerste voorwaarde voor een vreedzame regeling van het geschil is. Daarna is Japan bereid het oude grensvraagstuk en de schadevergoedingskwestie in verband met den doodgeschoten Japanschen gendarme te be spreken. Indien de Russische regeering bij haar Politiek van talmen blijft volharden, zoo schrijft het blad, dan blijven slechts drastische maatregelen tegenover Moskou mogelijk. De minister van Oorlog, Itagaki, heeft een bezoek gebracht aan den minister van Buiten landsche Zaken, Oegaki, voor het voeren van besprekingen over het RussischMandsjoerij- sche grensincident. Vervolgens begaf Itagaki zich naar het Keizerlijk Paleis, waar hij den Keizer rapport uitbracht over het gebeurde. Na het uitbrengen van dit rapport werd een spoedconferentie bijeengeroepen van hooge ambtenaren van het departement van Oorlog, waar o.m. aanwezig was de vice-chef van den generalen staf van het leger lt.-gen. Tada. De Japansche ambassadeur, Sjigemitsoe, heeft volgens een bericht uït Moskou een onderhoud gehad met Litwinof. Op grond van bewijsmateriaal, volgeds hetwelk het in de grensstreek van Hoensjoen bezette punt tot Mandsjoekwo zou behooren, eisch- te Sjigemitsoe onmiddellijke ontruiming van dit punt. Litwinof handhaafde de Russische opvatting, volgens welke het bezette punt tot het Rus sische grondgebied behoort, Zbodat geen sprake is van een grensschending. Het onderhoud duurde anderhalf uur. Er werd geen overeen stemming bereikt. Berichten uit Jangkwanping en van andere punten aan de Oostelijke grenzen van Mand sjoekwo, zoowel als Korea, melden, dat nog meer Russische troepen worden saamgetrok ken bij Tsjankoefeng, waar hedenmiddag om drie uur reeds ruim driehonderd man aanwe zig waren, terwijl schuilplaatsen gegraven werden en snelvurende zware machinegeweren opgesteld werden op de zuidelijke en weste lijke hellingen van den heuvel. Voorts hebben de Russen artillerie-eenheden gezonden naar de monding van de rivier Turnen op de grens tusschen Korea en Sovjet-Rus land, terwijl de gemechaniseerde eenheden van Novekievsk en Slavyanka in beweging zouden zijn gekomen. Uit Hsinking wordt verder gemeld, dat een Russisch vliegtuig vanmiddag op ongeveer 20 K.M. ten Zuiden van Hoensjoen in de pro vincie Tsjienfau de grens gepasseerd is en een verkenningsvlucht heeft gemaakt boven Mand- sjoerijsch gebied. Ongeveer dertig minuten duurde de vlucht en het toestel drong vijf kilometer over de grens heen. Er is onmiddel lijk door de Mandsjoerfjsche regeering een pro test ingediend bij de Russische regeering door middel van den Russischen consulairen amb tenaar te Harbin. Een later bericht meldt nog, dat de Russische autoriteiten vanmorgèn militaire transporten zijn begonnen met zestig vrachtauto's, uit Sla vyanka naar Matita, ongeveer 30 K.M. ten Oosten van Hoensjoen. In verband met de terreur in Palestina is bij Tel Emal, een Joodsche nederzetting, een uitkijkpost gebouwd PARIJS, 20 Juli (Havas) Nadat in het Stadhuis van Parijs de begroetingstoespra ken tot het Britsche Koningspaar waren gehouden, werden de geschenken van de LONDEN, 20 Juli. In Britsche officieele kringen wordt verklaard, dat de geruchten over de besprekingen tusschen Halifax en Wiedemann geheel ongegrond zijn. De diplomatieke correspondent van Reuter ineent evenwel, dat er reden is om aan te ne men, dat Wiedemann een „goodwill"-boodschap Van den Fuehrer is komen brengen. Het gesprek van Wiedemann met Halifax duurde twintig minuten. Vermoedelijk heeft Wiedemann gezegd, dat hoewel op het oogen- blik de betrekkingen tusschen Duitschland en ingeland niet bevredigend zijn, er geen fun- damenteele geschillen zijn en dat het een ge makkelijke taak moet zijn ze te verbeteren. Wat betreft Tsjecho-Slowakije heeft Wiede mann blijkbaar verklaard, dat Hitier een Vreedzame oplossing zou wenschen. Verder Wordt vernomen, dat niet gesproken is over de koloniale kwestie, evenmin over de beperking Van de bewapening. Wel schijnt Halifax het vraagstuk der vluchtelingen ter sprake te heb ben gebracht en gezegd te hebben, dat het verstandig zou zijn, wanneer Duitschland een mogelijkheid zou vinden mede te werken aan de oplossing van het vraagstuk. Wiedemann kon hier blijkbaar geen antwoord op geven, doch heeft beloofd de zaak voor te leggen aan den Fuehrer. BARCELONA, 20 Juli (Havas) Langs den weg van Teruel naar Sagunto wordt fel gestreden ten zuiden van Barracas en langs den weg van Barcelona naar Valen cia He rechtsche troepen staan voor de eerste ^tellingen van de regeeringstroepen bij Guesfa del Rabudo, een steile hoogte van 700 meter, ^elke zich uitstekend leent voor het opstellen van automatische wapens. He rechtschen pogen een omtrekkende bewe- |mg te maken in het Oosten en bij Segorbe, 25 K.M. naar het Zuiden, vasten voet te krijgen. Gisteren werden bij Barracas dertien recht- Sche vliegtuigen en drie regeeringstoestellen °miaag geschoten. He strijd werd hervat bij Almenara, aan de khst op 15 K.M. afstand van Sagunto. De echtsche aanvallen werden afgeslagen. Ook een anval op Sierra de Espadan werd afgeslagen, ■bi den afgeloopen nacht hebben rechtsche begtuigen tot drie keer toe in Valencia de ï'ken Grao Cabanal en Nazareth bestookt. He troepen van Franco blijven uit verschil lede richtingen naar Segorbe en Sagunto op bikken. Vanochtend werd over het geheele front eftig gevochten. De rechtschen hebben gedu bde de vier laatste dagen 4500 man gevangen tornen. - Parijs is ter gelegenheid van het bezoek van het Engelsche Koningspaar feestelijk versierd Woensdagmiddag omstreeks drie uur is in de R. K. kerk te Elsloo (L.) diefstal gepleegd Een verdacht persoon was den geheelen mid dag in de buurt van de kerk gesignaleerd. Toen de echtgenoote van den koster zich naar DE RUSSISCHE INVAL IN MANDSJOEKWO DE SJENFENG STREEK ij DOOR SOVJET TROEPEN BEZET. (,(5 E -Oo UN- O I -h CHINA M A -N'Ó Q' TSJENTaü (KANDO) ~N - JENKI IEWSK KJOE.NGHOENG Sovjet-Rusland bezette in Mandsjoekwo de Sjenfeng-streek, die volgens dit land Russisch gebied zou zijn. Vreemd is het, dat juist het incident zich voordoet in de onmiddellijke nabijheid van de groote Sovjet-Russische oorlogshaven Wladi- wostok. Rusland concentreert verder troepen te Posset, waardoor de Kore- aansche spoorweg van Rasjoen naar Jenka in gevaar wordt gébracht. Boven de stad Hoentsjoeng zouden reeds Sovjetvliegtuigen zijn waargenomen het kerkgebouw begaf, kwam zij den man, die juist de kerk verliet, tegen. Hi de kerk bracht de vrouw een bezoek aan de kapel van O. L. Vrouw van Altijd- durenden Bijstand en zü bemerkte dat de gouden en zilveren sieraden, welke ge schonken waren door familie van afgestor venen en hier uit devotie waren neergelegd, waren verdwenen. Terstond stelde zij den pastoor van haar be vindingen op de hoogte. Weldra waren ge meente- en rijkspolitie verwittigd en ving het onderzoek aan. Dc politie slaagde erin onder Mechelen in Belgisch-Limburg den dader, een 35-jarigen inwoner van Maastricht, aan te houden. Hij werd naar Elsloo overgebracht en in het politiebureau opgesloten. Hij was nog in het bezit van een groot deel van het gestolene, een dertigtal kettingen, ringen, e.d. Wel was hij er in geslaagd reeds voor honderd francs aan sieraden te verkoopen. Het ontvreemde vertegenwoordigde een handelswaarde van on geveer 300 gulden. VALENCIENNES, 20 Juli. (Havas) Vanoch tend is een algemeene staking uitgebroken in het mijngebied Anzin in Frankrijk. Deze staking heeft het werk in de mijnen van Vicoigne en Thivencelles stilgelegd. In Crespin wordt niet gestaakt. Het aantal stakers wordt geschat op 15.000 in het arrondissement Valenciennes. De spoorwegarbeiders der mijnmaatschappij van Anzin zün eveneens in staking gegaan, stad Parijs aan de Britsche koninklijke familie overhandigd. Op een tafel stond een kristallen tafelservies, een gouden sigarettenkoker voor den Koning, een bibliotheek van de beste werken der oude en nieuwe Fransche litteratuur voor prinses Elisabeth en een geschenk voor prinses Mar garet Rose. Na bedankt te hebben voor de fraaie ge schenken begaven de Koning en de Koningin zich naar het venster om te genieten van het schitterende uitzicht op de stad en de rivier- Vervolgens vertrok het gezelschap weer naar de schepen om naar het ministerie van Bui tenlandsche Zaken terug te keeren. De Konin gin droeg een tuil paarse bloemen en mevrouw Lebrun een bouquet' roode bloemen. Ook op den terugweg werd het koningspaar luide toe gejuicht. Het koningspaar begaf zich vervolgens naar de Britsche ambassade voor een intieme lunch, waaraan slechts veertien personen aanzaten, o.a. Halifax, Daladier, Bonnet, Chautemps, Her- riot, Blum en Corbin. President Lebrun en zijn echtgenoote hebben tegen half vier zich naar de Britsche ambas sade begeven om het Britsche koninklijke paar te begeleiden naar de tentoonstelling van En gelsche kunst in het Louvre. Vanmiddag te half één begonnen de be sprekingen tusschen Halifax, Daladièr en Bonnet. Hierbij waren geen deskundigen en ook geen tolken aanwezig. Het volgende communiqué is hiermotrent uit gegeven Het bezoek van den Koning en de Koningin van Engeland aan Parijs heeft lord Halifax, Daladier en Bonnet de gelegenheid gegeven het geheel van den internationalen toestand, even als de problemen, die in het bijzonder de beide landen interesseeren, te bestudeeren. Tijdens deze gedachtenwisselingen, die ge schiedden in den geest van onderling vertrou wen, welke de Fransch-Britsche betrekkingen bezielt, hebben de ministers, eens te meer hun gemeenschappelijken wil vastgelegd om hun actie tot kalmeering en verzoening voort te zetten en geconstateerd, dat de volledige over eenstemming hunner opvattingten, tot stand gekomen tijdens het bezoek van de Fransche ministers aan Londen op 28 en 29 April 1938, volledig gehandhaafd was. Halifax' besprekingen met de Fransche staats lieden eindigden tegen 16 uur. Daarna begaven Halifax en Daladier zich naar „Bagatelle" waar een tuinfeest werd gehouden. Te 16.10 uur be gaven de Koning en de Koningin zich eveneens naar ^Bagatelle", wederom luide toegejuicht door de bevolking van Parijs. Een gróote menigte uit de hoogste Fransche kringen verdrong zich reeds in het park van Bagatelle, terwijl de muziek speelde en fraai zomerweer aan alles kleur bijzette, toen om vier uur 25 de koninklijke gasten arriveerden. De Koningin was in het wit gekleed, de Koning droeg een jaquette. Het hoogtepunt van het tuinfeest werd gevormd door een divertisse ment, dansen en muziek. Om 5 uur 40 vertrok ken de Koning en de Koningin weer. uitgeleia door president Lebrun en zijn echtgenoote. terwijl de gasten geestdriftig: „Leve de Konin- ging! leve de Koning!" riepen. De te Rome zoowel als de in de provincie verschijnende dagbladen volstaan in hun be richtgeving over het Koninklijk bezoek aan Parijs met de publicatie van een kort over zicht van Stefani, dat een derde deel van een kolom beslaat. Alleen de Regime Fascista heeft uittreksels gegeven van de aan het banket door Lebrun en Koning George uitgesproken rede voeringen. BUENOS AIRES, 20 Juli. (Havas) In den loop van den nacht heeft de vredesconferentie het vredes- en vriendschapsverdrag, waarin de gren zen voor den Chaco worden vastgesteld, definitief goedgekeurd. Het zal morgenmiddag in een plechtige zitting geteekend worden in tegenwoordigheid van pre sident Ortiz, de gedelegeerden ter conferentie, de leden der regeering en de diplomatieke ver tegenwoordigers. LONDEN, 20 Juli (Reuter) Mahmoed Pasja, de Egyptische premier, is hedenavond in Londen aangekomen met een semi-officieele missie. Hij zal Donderdag een bezoek brengen aan chamberlain en Zaterdag aan Halifax. Naar verluidt zullen Egyptische zaken besproken worden. Verwachting: Meest zwakke wind uit jE Westelijke richtingen, nevelig tot betrok- ken met weinig of geen neerslag tijdens den nacht en den ochtend, later opkla- EE rend, droog en vrij warm weer. Verdere vooruitzichten: Geleidelijk wat s warmer. illlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll PRAAG, 20 Juli (Havas). De Tsje- cho-Slowaakschc regeering heeft een vol- machtenontwerp uitgewerkt op grond waarvan zij besluiten kan nemen, die an ders een speciale wet zouden noodig maken. De volmachten zouden van kracht zijn tot 31 Maart 1939: de wet zou constitutioneel zijn. De regeering zou dan het recht hebben het douanetarief te wijzigen, de noodige maatrege len voor de bescherming van den staat te ne men en represaille-maatregelen kunnen vast stellen tegen economische bedreigingen door andere staten tegen Tsjecho-Slowaaksche bur gers De gevraagde volmachten zullen de regee ring niet het recht geven verandering te bren gen in de grondwet, de waarde van de munt eenheid te wijzigen, nieuwe belastingen op te leggen of oude te verzwaren. Alle regeerir.gs- recreten, op grond van de volmachten genomen, zouden moeten worden geteekend door den pre sident der Republiek en goedgekeurd moeten worden door het parlement. Hodza heeft besloten het contact met de of ficieele vertegenwoordiging van de Sudeten- Duitsche partij te hervatten. Op het laatst zal deze morgen worden ontvangen. In den minis terraad is men er gisteren in geslaagd de laatste moeilijkheden in de coalitiepartijen uit den weg te ruimen. Verder wordt vernomen, dat de minister president vandaag de vertegenwoordigers van de Hongaarsche autonomisten zal ontvangen. Reuter meldt uit Londen: In het Britsche Lagerhuis heeft Chamberlain op een vraag ge antwoord, dat de Tsjecho-Slowaaksche regee ring onlangs heeft toegestemd in de toevoeging van twee waarnemers aan de Britsche legatie te Praag. Deze waarnemers hebben het gebied, waarover gesproken was, bezocht en geen ab normale troepenbewegingen waargenomen. In deze omstandigheden, aldus Chamberlain, is de benoeming van een internationale commissie van waarnemers wellicht overbodig. ATHENE, 20 Juli. (Reuter). Het dorp je Halcoussie is tengevolge van de aard beving, die Attica, heeft getroffen, geheel verdwenen. Te Athene duurde de schok tien seconden. Hij ging vergezeld van een krachtigen wind. Volgens de laatste berichten zijn bij de aard beving een twintigtal menschen om het leven gekomen en honderd gewond en wel in de plaatsen Scala, Oropos, Malacassa, Tatoi, Ta- nagra, Kapandriti en Kakossalessi. Te Athene zijn geen slachtoffers gevallen, terwijl daar ook geen ernstige schade is aangericht. Behalve de reddingboot „Neeltje Jacoba" is ook de sleepboot „Hector" van de firma Wijs muller op onderzoek uitgegaan naar een vlieg tuig, dat op ongeveer 25 mijl uit de kust van IJmuiden in zee zou zijn gedaald. De O. 11, die zich Woensdagmorgen in zee bevond, heeft op 52 graden 40 min. N.B. en 4 graden 20 min. O.L. lichtsignalen waargeno men en is onmiddellijk naar dit punt vertrok ken. Daar aangekomen was echter niets te ontdekken. Na eenigen tijd de omgeving te hebben afgezocht, is de O. 11 teruggekeerd. De marine beschouwt het onderzoek als ge ëindigd. Men vermoedt, dat het een Engelsch mari ne-vliegtuig is geweest, dat op zee is gedaald, doch daarna weer is opgestegen. Daar er Woensdagmorgen een dichte nevel op zee hing, waardoor het zicht zeer slecht was, dacht men eerst, dat het vliegtuig in zée terecht gekomen en verongelukt was. Nader vernemen wij nog, dat ook de „Neeltje Jacoba" van de N.Z.H.R.M. zonder resultaat van haar onderzoekingstocht is teruggekeerd. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft om volmachten gevraagd voor besluiten, die anders slechts door een speciale wet van kracht kunnen worden; Britsche waarnemers ontkennen dat abnormale troepenbewegingen hebben plaats ge had. De stad Parijs heeft het Britsche Konings paar kostbare geschenken aangeboden; de ministers houden besprekingen. De besprekingen tusschen Japan en Rus land over het grensincident in Mand sjoekwo hebben tot nu toe geen resultaat gehad. De Japansche ambassadeur eisch- te ontruiming van het gebied, wat door Litwinof geweigerd werd. De Russen blijven troepen samentrekken. Japansche aanvallen op Kioekiang wer den volgens Chineesche berichten afge slagen. Men meent, dat de adjudant van Hitier, Wiedemann, naar Londen is gekomen, om Hitler's goeden wil ten aanzien van de BritschDuitsche betrekkingen te betuigen. Langs den weg van Valencia naar Bar celona wordt verwoed gevochten; de troepen van Franco blijven oprukken naar Segorbe en Sagunto. De beide Hongaarsche ministers Imrédy en De Kanya werden door den H. Vader ontvangen. Naar verluidt zou Mussolini een tegenbezoek aan Hongarije brengen. Het vredesverdrag voor den Gran Chaco goedgekeurd. Tengevolge van de aardbeving in Griekenland is een geheel dorp van den aardbodem verdwenen. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake het recht van vereeniging en vergadering. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging der Ziektewet. Aaneensluitende verzekeringen bij verschillende uitvoe ringsorganen zullen als één onafgebroken verzekering gelden. In een mogelijk ontwerp tot verhocging van het heffingspercentage der omzet belasting zullen enkele nieuwe vrijstel lingen van eerste levensbehoeften niet ontbreken. Mededeelingen aan den Volksraad be treffende het vliegwezen in Indië. Uit de katholieke kerk te Elsloo (L.) zijn gouden en zilveren sieraden ge stolen. De dader werd in Belgisch Lim burg aangehouden. Het vliegtuig, dat bij IJmuiden in zee zou zijn gedaald, is waarschijnlijk later weer opgestegen. Te Eindhoven is het congres van den Bond van R.K. electro-technische werk gevers „St. Antonius" begonnen. Beurs van New York: Slot onregelmatig. HANKAU, 20 Juli. De voortdurend door de Japanners ondernomen pogingen om zich een weg naar Kioekiang te banen, aldus meldt het Chineesche telegraaf-agentschap, zijn tot dusverre mislukt. Volgens het officieele Chineesche communiqué zijn drie Japansche kanonneerbooten vanmorgen de rivier opgevaren onder dekking van geschut- vuur der twee Japansche oorlogsschepen, die bij Hoekau liggen, 25 K.M. ten Oosten van Kioeki ang. De Chineesche batterijen dreven de kanon neerbooten echter terug. Intusschen blijven de Chineesche bombarde mentsvliegtuigen dagelijks de Japansche Jangtse- vloot bestoken. Gisteren werden twee Japansche kanonneerbooten getroffen. De Japansche strijdkrachten bij Pengteh, Hoekau en Matang ondervinden moeilijkheden in het verkrijgen van "ersterkingen, aangezien zij door de Chineezen geïsoleerd zijn. Vijftig tot zestig Japansche oorlogsschepen treden nog op langs het veertig K.M. lange front tusschen Hoekau en Matang. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: Vorige stand luidt 76L9 763.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1