s I AVaNQ Indische vlieger verbrand Een feestavond te Parijs Hore Belisha naar Frankrijk Het grensincident bij Mandsjoeria ZWARE BOSCHBRANDEN IN AMERIKA De onteigening in Mexico Het nieuws van heden DE BAROMETER is®» SCHOENEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE! NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 2lYi ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 22 JULI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTICSTE JAARGANG No. 21287 Het toestel van den heer Deen thans gevonden Op slag gedood Ter gelegenheid van de inwijding van het monument te Bretagne De onderteekenïng van het Chaco-verdrag Plechtige viering in geheel Amerika Het Weer Gevangen genomen Russisch soldaat aan zijn verwon dingen bezweken Diplomatieke middelen nog niet uitgeput De ambassadeur der V.S. bij Oegakï Corrigan's vliegtuig verscheept Joodsch werkkamp overvallen Drie arbeiders door Ara bieren gedood 30 Juli keert de Oceaanvlieger zelf terug 1I1I1S Een geheel dorp werd door het vuur vernield Drie personen om het leven gekomen Sudeten-afgevaardigde klaagt Het stoffelijk overschot van Koningin-mo eder Maria van Roemenië, opgebaard in het slot van Pelichor, Krachtige nota van Huil aan de Mexicaansche regeering Wiedemann's bezoek aan Londen Duitschland tevreden over de reactie V er deelingscommissie terug naar Engeland Minister Bonnet biedt een diner aan ter eere van de Britsche gasten Toejuichingen van de menigte De ,,Tosari" heeft machineschade Men kan rustig hulp afwachten Korporaal verongelukt Onder zijn paard terechtgekomen en gedood Rechtschen wederom ÏO K.M. opgerukt Successen aan het front van Estremadura DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Mijnstaking in Anzin ten einde Gestrafte opzichter zal weer in dienst worden genomen De Mercury te New York Het betere merk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Inget. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per reget. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor do kleine annonces „Omroeoers" zie de rubriek BANDOENG, 22 Juli (Aneta). De leerling-vlieger Deen, die zooals bekend is sinds eenige dagen ver mist werd, is thans gevonden. De heer Deen en zijn toestel waren verbrand. De commandant van de Militaire Luclitvaart- afdeeling deelde aan Aneta mede, dat een van de tallooze bevolkingspatrouilles, welke sinds ettelijke dagen het terrein afzochten ten zuiden van de Goenoeng Kantjana naar den vermis ten leerling-vlieger H. J. Deen, gisterenmiddag het toestel heeft gevonden op een zwaar be groeiden bergrug, ongeveer één kilometer ten noord-westen van een zich daar bevindend meer. De bevolkingspatrouille stond onder leiding van de luitenants Duchateau en Mau- renbrecher. Men vond het toestel en den be stuurder geheel verbrand. Uit de geheele situatie kan worden opge maakt, dat de bestuurder door de crash on middellijk gedood moet zijn. Het stoffelijk overschot van wijlen Deen is heden met dra gers naar de onderneming „Ardjoena" ver voerd, waar het heden te tien uur in den avond kan aankomen. Vandaar wordt het stoffelijk overschot per auto naar het vliegveld Andir vervoerd, vanwaar morgen te half acht de be grafenis met militaire eer zal plaats hebben. Wijlen Deen is 31 Augustus 1917 te Parama ribo geboren; in Nederland was hij het laatst in Rotterdam woonachtig. In 1936 trad hij te Nijmegen in militairen dienst en kwam in Sep tember van dat jaar naar Indië, waar hij ge plaatst werd bij het eerste depot-bataljon te Bandoeng. In April 1937 ging hij als leerling vlieger naar de luchtvaart-afdeeling over. In Augustus 1937 behaalde hij het klein militair brevet en werd in September daaraanvolgende bevorderd tot brigadier. Einde van dit jaar zou hij zijn groot brevet halen. LONDEN, 22 Juli (Havasj. Hore Belisha, de Britsche minister van Oorlog, zal heden naar Frankrijk vertrekken, ten einde aanwezig te zijn bij de plechtige in wijding van het monument te Villers Bre- tonneux. De minister, die vergezeld zal worden door burggraaf Gort, den chef van dén Britschen generalen staf, en twee deskundigen van hes ministerie van Oorlog, zal zich vervolgens naar Parijs begeven, waar hij het weekeinde zal doorbrengen. Men neemt aan, dat hij bij deze gelegenheid besprekingen zal voeren met de leden van den Franschen generalen staf en den Franschen minister van Oorlog, BUENOS AIRES, 22 Juli (Havas). Ter ge legenheid van de onderteekening van het Chaco-verdrag heeft de president van Argen tinië, Ortiz, een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de beide Amerika's een onverniel- baren band vormen op den weg naar het ideaal en dat zij het voorbeeld geven aan de geheele wereld, nu de apostelen van het geweld en het imperialisme de geldigheid van de beginselen van het recht ontkennen en de hoogste be ginselen van het menschenrecht beschouwen als een utopie. Op hetzelfde oogenblik, dat te Buenos Aires het vredes- en vriendschapsverdrag tusschen Bolivia en Paraguay onderteekend werd, is ter eere hiervan het presidium van de pan-Ameri- kaansche Unie te Washmgton onder voorzitter schap van Cordell Huil bijeengekomen. Huil sprak er zijn vreugde over uit. dat de regeerin gen van Paraguay en Bolivia blijk gegeven heb ben van haar verantwoordelijkheidszin. Wij hopen, zoo zeide hij voorts, dat deze eclatante overwinning van het beginsel van vriendschap pelijke regeling van internationale geschillen hun, die in de geheele wereld strijden voor ge- ordenden vooruitgang, gebaseerd op recht en rechtvaardigheid, nieuwen moed en nieuwe kracht zal geven. 1 VERWACHTING: Meest zwakke, uit- j| ecnloopende en veranderlijke wind, lichte mist en plaatselijk betrokken met dauw tijdens den nacht, overdag licht tot half j| bewolkt, droog en waarschijnlijk warm =j weer. E= Hoogste barometerstand 766.4 te Andaenes Laagste barometerstand 750.3 jjr te Vestmanoer EE Zon op 5.06 - ender 9.07 - Licht op 9.37 E EE Maan op nam. - onder nam. 4.21 N.M. 27 Juli TOKIO, 22 Juli (Havas). Uit Hsinking wordt gemeld, dat de Sovjet-Russische sol daat, die Woensdag door grenswachten van Mandsjoekwo gevangen werd genomen, nabij Mandsjoeria aan de Westgrens vun Mandsjoekwo js bezweken aan de verwon dingen, welke hij heeft opgeloopen bij het vuurgevecht met grenswachten van Mand sjoekwo. Omtrent het onderhoud, dat de Japansche ambassadeur te Moskou, Sjigemitsoe, met den volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken Litwinof heeft gehad, meldt Tass thans enkele nadere bijzonderheden. Sjigemitsoe zou volgens het Russische persbureau verklaard hebben, dat, indien de Sovjet-Unie niet haar troepen zou terugtrekken uit het gebied van Hoents- joen, Japan het gebruik van geweld zou moeten overwegen. Litwinof zou hierop hebben geant- woord, dat tegenover Moskou dreigementen geen succes hebben. De woordvoerder van het Japansche mini sterie van Buitenlandsche Zaken heeft te dien aanzien verklaard, dat Sjigemitsoe een com promis heeft voorgesteld. Rusland zal den sta tus quo herstellen en hierna is Japan bereid over het grensvraagstuk te onderhandelen. Bo vendien heeft Sjigemitsoe geprotesteerd tegen het neerschieten van een Japanschen gendar me. litwinof heeft zoowel het compromis als het p:otest van de hand gewezen. Op een vraag over de verdere plannen van Japan zeide de woordvoerder, dat de diplomatieke middelen nog niet zijn uitge put. Men moet bij onderhandelingen met Moskou geduld hebben. Het spreekt even wel vanzelf, dat Japan bereid moet zijn in geval van nood tegenmaatregelen te ne men. TOKIO, 22 Juli (Domei). De Amerikaan - sche ambassadeur te Tokio heeft Donderdag middag een bezoek gebracht aan den Japan schen minister van Buitenlandsche Zaken, Oegaki, met wien hij een onderhoud heeft ge had over de Amerikaansche belangen en con cessies in China. JERUZALEM, 22 Juli (Reuter). Een bende van twintig Arabieren heeft een kamp van Joodsche arbeiders, die bronnen boorden nabij 3e Westelijke oevers van de Doode Zee, .over vallen en uitgeplunderd. Drie arbeiders werden fcedood en twee gewond. DUBLIN, 22 Juli Corrigan, de Amerikaan sche vlieger, die „bij vergissing" van New York in plaats van naar Californië naar Ierland Is gevlogen, heeft zijn negen jaar oude vliegtuig met het Amerikaansche vrachtschip „Lehigh" naar Baltimore berscheept. Corrigan zelf zal nog eenigen tijd in Ierland blijven; hij is voor nemens 30 Juli met de „Manhattan" terug te keeren. Terwijl Koning George VI de parade van het Fransche leger te Parijs gadesloeg, begaf zijn gemalin zich naar het Engelsch e Hertford-hospitaal, waar zij met een genoeglijk gesprek de zieken opmonterde SEATTLE, 22 Juli. (Havas). De staten Oregon, Washington en Britsch-Colurribia worden door hevige bosphbranden geteisterd. Het dorpje Forbes Landing in Britsch- Columbia is geheel door het vuur verteerd. De vlammen bedreigen ook Comox Kamp, waar achttien millioen kubieke meter bouw- hout liggen opgeslagen. Tengevolge van de hitte van het vuur zijn drie menschen om het leven gekomen in den staat Oregon. Verder wordt melding gemaakt van talrijke daden van sabotage; .verscheidene brandstich ters werden op heeterdaad betrapt. Men ver onderstelt, dat velen brand stichten in de hoop te worden aangenomen om te blusschen. Een dor boschbranden woedt reeds tien dagen en heeft tot dusverre 35.000 H.A. woud verwoest in het Noorwesten van den staat Washington. De brand dreigt zich nog uit te breiden tot een boschgébied van 16.000 H.A. De stad Campbel- lion verkeert in gevaar. PRAAG, 22 Juli (D.N.B.) De afgevaardig de Wollner van de Sudeten-Duitsche partij heeft uit Karlsbad aan den Tsjecho-Slowaak- schen minister-president Hodza een telegram gezonden, waarin hij zegt, dat hij, ofschoon het Tsjecho-Slowaaksche persbureau nog pas en- I kele dagen geleden het bericht omtrent nieuwe troepenverplaatsingen tegengesproken heeft, uit verschillende gebieden van zijn kiesdistrict, Karlsbad, ac mededeeling heeft ontvangen, dat desondanks dergelijke maatregelen worden ge troffen. Wollner deelt dan mede, dat hij van ochtend met eigen oogen dergelijke militaire maatregelen op de hoofdverkeersbrug Karlsbad- Fischem heeft kunnen waarnemen en spreekt de verwachting uit, dat de premier in het be lang van de badplaats staking dezer maatrege len zal gelasten en hiervan ter wille van de rust in het openbaar mededeeling zal doen. WASHINGTON, 22 Juli. (Havas). Cordell Huil heeft in een krachtige nota aan den ambassadeur van Mexico te Washington voorgesteld de onteigening van de Mexicaan sche petroleumvelden, welke Amerikaansch eigendom waren, aan arbitrage te onderwer pen. Hij verklaart, dat de kwestie niet is te weten, of Mexico een sociale en economische politiek moet volgen, teneinde den levensstandaard van zijn volk te verbeteren, doch te weten, of deze politiek van de Mexicaansche regeering kan raken aan het bezit van Amerikaansche bur gers, zonder schadeloosstelling overeenkomstig het internationale recht uit te keeren. Huil verklaarde verder, dat het bespreken van deze zaak de „warme vriendschap" tus schen beide landen niet mag aantasten. BERLIJN, 22 Juli (Havas). De adjudant van Hitier, Wiedeman, Is te Berchtesgaden aange komen, waar hij onmiddellijk aan Hitier verslag heeft uitgebracht over de besprekingen, die hij te Londen gevoerd heeft. Ondanks de terughou dendheid van officieele kringen, verneemt men in welingelichte. Duitsche politieke kringen, dat kapitein Wiedemann, zonder een memorandum te hebben overhandigd of aan de leiders der Britsche politiek voorstellen te hebben gedaan, van zijn verblijf te Londen gebruik heeft ge maakt, hen op de hoogte te brengen van de geestesgesteldheid en gevoelens der Duitsche leiders ten aanzien van de groote vraagstukken der internationale politiek, die op het oogenblik hangende zijn. De weerklank, die dit bezoek in Frankrijk en Engeland heeft gevonden, wordt door Duitsche politieke kringen met voldoening gezien. LONDEN, 22 Juli. Het Britsche ministerie van Koloniën deelt mede, dat de verdeelingscommis- sie, die bezig is in Palestina gegevens te ver zamelen,, in de tweede week van Augustus te Londen terugverwacht wordt. PARIJS, 22 Juli (Havas) In de groote eetzaal aan den Quay d'Orsay heeft de Fransche minister van Buitenlandsche Za ken, Bonnet, Donderdagavond een diner aangeboden ter eere van het Britsche vorstenpaar. Honderdtwintig gasten zaten aan, o.m. Pre sident Lebrun, Lord Halifax, Lady Chamber lain, de te Parijs geaccrediteerde ambassa deurs en de gezanten van Canada en Ierland, benevens tal van ministers, oud-ministers van Buitenlandsche Zaken en oud-premiers met hunne dames. Na het diner werd ter eere van het Brit sche koningspaar een groot avondfeest gege ven, dat door talrijke persoonlijkheden werd bijgewoond. Het gebouw van het ministerie was van binnen en van buiten, o. a. in de tuinen, verlicht. Op het programma van den avond stonden verschillende voorstellingen van bekende kunstenaars en operaballetten. Na afloop van den feestavond hebben de koninklijke gasten op een der balkons van'hun tijdelijke woning de toejuichingen in ontvangst genomen van de menigte, die langen tijd geduldig op den Quai d'Orsay had staan wachten. Om half twaalf trokken de koning en de koningin zich in hun appartementen terug, terwijl president en mevrouw Lebrun naar het Elysée terugkeeren. Daar de menigte niet wegging verscheen het koningspaar nog eenmaal op het balkon, om zich daarna definitief terug te trekken. Ook dezen avond trokken weder duizenden Parijzenaars naar het centrum der stad, om nog eens voor het laatst de versieringen en illuminaties te bewonderen. De volksbals mochten zich eveneens weder in groote be langstelling verheugen. In de Comédie Fran- gaise, het Odéon en het Théatre des Ambassa deurs werden gratis voorstellingen gegeven. „Het Britsche koninklijk bezoek aan Frank rijk vormt een aanwijzing voor een verbree- c.ing en versterking van de entente tusschen Groot-Brittannië en Frankrijk, aldus heeft de voorzitter van de Amerikaansche Senaats commissie voor Buitenlandsche Zaken, Pitt- mann, verklaard. Hij voegde hieraan toe: jDat heeft den Europeeschen toestand er van morgen beter doen uitzien. Een onbeperkte alliantie tusschen Engeland en Frankrijk zou oorzaak zijn, dat ieder ander Europeesch land zich zou onthouden van eenigerlei overijlde daad." BATAVIA, 22 Juli. (Aneta.) De „Tosari" van de K. P. M. 'heeft nabij Sabang machineschade bekomen door het uitloopen van de metalen. Het weer is uitstekend, zoodat men rustig kan afwachten, tot hulp aanwezig is. Het schip zal daarna naar Sabang worden gesleept waar de schade kan worden hersteld. Op het terrein achter de kazerne der be reden wapenen aan den Heiligenbergerweg te Amersfoort is hedenmorgen te circa 10 uur de 24-jarige korporaal A. Siljade uit Amsterdam op ongelukkige wijze om het leven gekomen. Tijdens de oefeningen wilde de korporaal een hindernis nemen, doch zijn paard sloeg voor over waardoor S. er af geslingerd werd en het dier'met het achterlijf boven den man terecht kwam, met het gevolg, dat 9. de borstkas werd ingedrukt. Hoewel medische hulp spoedig aanwezig was, bleek het slachtoffer, dat veel bloed verloor, bij aankomst in het militaire hospitaal reeds te zijn overleden. SALAMANCA, 22 Juli. (Havas), De recht schen melden, dat zij aan het front van Estre madura in den sector van Guadiana over een diepte van 10 K.M. zijn opgerukt en vier dor pen en talrijke belangrijke stellingen hebben bezet. In den sector van den Sierra de Mese- quera werd bezit genomen van het dorp Monte Rubio en andere stellingen, die verscheidene kilometers verder zijn gelegen. Voorts wordt de bezetting gemeld van de dorpen Higueras en Benafer aan het front van Castellon. Tijdens het bombardement op het gebied van Viver en Jerica, waaraan door 75 rechtsche vliegtuigen werd deelgenomen, heeft een zware bom 38 personen gedood. Zij behoorden tot een groep vluchtelingen uit de nabij de vuurlinie gelegen plaatsjes, die op weg naar Valencia waren. Japan acht de diplomatieke middelen tot regeling van het geschil met Rusland nog niet uitgeput. Een Sudeten-afgevaardigde klaagt over troepenverplaatsingen in Karlsbad. De feestelijkheden te Parijs ter eere van de Britsche gasten duren voort. De Britsche minister van Oorlog gaat naar Frankrijk. Duitschland is tevreden over de reactie in Frankrijk en Engeland op het bezoek van Wiedemann aan Londen. De mijnstaking in het Anzin-bekken is geëindigd. De Palestijnsche verdeelingscommissie keert binnenkort terug naar Londen. In de V.S. woeden zware boschbranden. Een geheel dorp werd vernield; drie per sonen kwamen om het leven. De Amerikaansche staatssecretaris zond een krachtige nota aan de Mexicaansche regeering over de onteigening van petro leumvelden. De onderteekening van het Chaco-ver drag is in geheel Amerika plechtig ge vierd. Arabische terroristen overvielen een joodsch werkkamp en doodden drie Jo den. Vergadering van het Kon. Ned. Land- bouwcomité te Den Haag. Minister J. A. N. Patijn naar Kopenhagen vertrokken. Een expeditie zal naar Nieuw-Guinea vertrekken voor mijnbouwkundige onder zoekingen. De leerling-vlieger Deen is met zijn toe stel verbrand. Te Amersfoort is een korporaal van zijn paard gevallen en gedood. Onder Vogelenzang heeft een jongen met steenen naar een trein gegooid, waarbij prof. Friethoff gewond werd. Brutale diefstal in café-restaurant te Sche- veningen. O VALENCIENNES, 22 Juli (Havas). In het bekken van Anzin, waar een mijnstaking was uitgebroken naar aanleiding van tegen een opzichter genomen strafmaatregelen, wordt heden het werk hervat. De mijndirectie heeft medegedeeld, dat de strafmaatregelen voorloo- plg voor den tijd van drie maanden zullen wor den toegepast en dat de opzichter daarna weer in dienst zal worden genomen. NEW YORK, 21 Juli. (Reuter) De Mercury is hier om 21 uur 08 aangekomen, zoodat de totale afstand FoynesMontrealNew York is afgelegd in 22 uur 31 minuten. De afstand be draagt ongeveer 3042 mijl. Ir-O I v vvt i uriumiiiiini) 7 r r i Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 762.5 Vorige stand: 762.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1