y h&l ftCcudi'. AKKERTJES J 1.195. MONA-ANTHRACIET Li Lent VOOR IXxfa fJ2 SüZwetJ>\ Haarlem, 22 Juli GEBR. H. EN F. KIMMAN N.V. „Haarlems Bloei" in 1937 Ipet t&cly UurVboïde&f •êigt wtödeïfiaruft Kort en volledig ORR1E KOLENHANDEL KRUL N.V. NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK N.V. L c/VL VRIJDAG 22 JULI 1938 Een belangrijke raads vergadering Maar Ook Nooit Andere Overveen - Telef. 23517-28724 RAMEN GELAPT En polsen gebroken EEN NIEUWE GIDS VAN HAARLEM Ongevallendienst Brockway-parfumerie En een optimistische blik in de toekomst Plannen in voorbereiding cpt-Y/% ajvote yts M-irt vnrcv bhcle JC-ost slechts Z.S Blik in de toekomst De financiën in het afgeloopen jaar the I ferbrljojb VERKOOPINGEN Persoonlijkheidsonderwijs Grenskiosken A.N.W.B. Zomerpostzegels Programma Radio-Centrale R.K. Mulo-examens AGENDA 23 Juli Bioscopen VANAF FL. I DOOR CHARLES GARVICE STAD De volgende raadsvergadering zal waarschijn lijk een in maanden niet gekende belangrijkheid krijgen. Het voorstel om een bedrag van f 5 millioen te voteeren voor het maken van een centraal Tioleeringsplan met zuiveringsinstallatie in den Waarderpolder helpt niet alleen de werk loosheid in onze stad bestrijden, maar belooft ook den uiterlijken tooi van onze stad nieuwen luister bij te zetten. Hildebrand vertélt ergens, dat de hengelaars rustig zaten te visschen in den singel nabij de Groote Houtpoort en wij herinneren ons nog welk een prettigen indruk dit idyllisch beeld op ons maakte, toen wij het voor de eerste maal lazen. Tientallen jaren wordt nu echter reeds ge klaagd over den stank der Haarlemsche grach ten, welke het gevolg is van het op onze binnen wateren afvoeren van faecale en rioolstoffen. Als eenmaal het nieuwe rioleeringsplan voltooid Zal zijn, zullen onze tallooze vischclubs waar schijnlijk niet meer naar Aalsmeer of Boyenkerk behoeven te gaan, maar zullen zij hun visch- Wedstrijden desgewenscht in onze stad zelf kunnen houden. Wij behoeven hier niet uiteen te zetten hoe heldere grachten de aantrekkelijk heid van Haarlem als woongemeente zullen kun nen verhoogen. Van niet minder beteekenis is het voorstel Uit een oogpunt van werkverruiming. B. en W. berekenen, dat het aantal manweken op de bouwplaats voor het geheele werk 70.000 a 80.000 zal bedragen, d.w.z. dat 70.000 a 80.000 maal één man er één week werk zal vinden. Dat is schitterend. Een schaduwzijde is het evenwel, dat over het werk ongeveer tien jaar zal worden gedaan, zoodat er dus elk jaar on geveer 7000 a 8000 manweken verwerkt zullen Worden, anders gezegd, dat gemiddeld 150 man er het geheele jaar door werk aan zullen heb ben. Op 5000 werkloozen is dat betrekkelijk weinig en te hopen is het dan ook, dat het tempo aan zienlijk versneld zal kunnen worden. Als het geheele rioleeringsplan in twee of drie Jaar kon worden uitgevoerd, zou de Haarlemsche bevolking daar sterk mede gebaat zijn. Waar geld verdiend wordt, daar rolt het ver der en als het den winkeliers eens wat meer voor den wind gaat, is er kans, dat zij besluiten ver bouwingen of verfraaiingen aan hun winkel te laten aanbrengen. Zóó zou een hoog rendement kunnen verkre gen worden van de vijf millioen gulden, welke aan het rioleeringsplan worden besteed. Wij moeten zuinig wezen met ons werk? La ten wij optimist zijn en hopen, dat wij over twee, drie jaar door de crisis heen zijn. En zoo dit niet het geval is, moeten wij maar weer zoeken naar andere werkobjecten. Men leze in deze uitlating nu toch geen zure critiek op het college van B. en W. Wij zijn mét alle Haarlemmers héél erg dankbaar, dat er Werk aan den winkel komt; maar het gaat er om, de moeilijke tijden op de best mogelijke manier door te komen. Een ander bewijs, dat het college van B. en W. 't werkloosheidsvraagstuk met frisschen durf aanpakt, is het voorstel om een jachthaven met clubhuis enz. te laten maken aan het Noorder Buiten Spaarne. Ook daar zit f 75.000 loon aar/ vast en ook dat zal hopelijk de schoonheid van onze woonplaats verhoogen. Aan de verbouwing van het raadhuis zal nu Wel binnenkort worden begonnen en met een spoedige oplossing van het vraagstuk van de spoorbaan verhooging (een werk van naar schat ting drie millioen) in het vooruitzicht, mag dan gezegd worden, dat wij thans in Haarlem op den goeden weg zijn. Een groote categorie Haarlemmers zal de be slissing van den Raad inzake de Zaterdagavond- BE BELGISCHE KWALITEIT ANTHRACIET afm. 16/20 1.95 afm. 20/30 2.30 afm. 30/50 2.10 Per H.L. Franco bergplaats inclusief omzetbel. winkelsluiting met bijzondere belangstelling te gemoet zien. Een tweetal organisaties van handels-, kan toor- en winkelbedienden heeft gevraagd om de 8-uursluiting ook op Zaterdagavond toe te pas sen; er zijn er zelfs, die de sluiting op 6 uur zouden willen stellen. B. en W. adviseeren afwijzend op deze ver zoeken. De bezwaren, welke zij aan de Wet ont- leenen, zijn klemmend en een debat in den Raad zal o.i. hoogstens kunnen leiden tot het doen van stappen om de kwestie landelijk geregeld te krijgen. Maar daarnevens wijzen B. en W. toch ook op de belangen van den winkelier. Inderdaad heeft deze in deze kwestie het recht om mee te spreken. De Middenstandscentrale voor Haarlem en Omstreken wijst het denkbeeld van een af wijkende sluitingsregeling af en B. en W. her inneren zelf aan de consequenties, die een acht uur-sluiting zou hebben voor venters, voor de Zaterdagavondmarkt en voor de winkeliers, die op de grens van gemeenten wonen, waar een acht uur-winkelsluiting niet bestaat. Van groot belang is ook wij wezen daar reeds vroeger op of de aantrekkelijkheid en het vertier bij een te vroege winkelsluiting niet zou inboeten. Voorloopig schijnt een vroege winkelsluiting beter branche-gewijs te kunnen worden gere geld en het lijdt geen twijfel of de behandeling en bespreking van deze kwestie in den Raad zal daartoe krachtig bijdragen. Om kwart over 4 gisterenmiddag stond een 47- jarige man op een stoel in den erker van een perceel aan de Pleiadenstraat de ramen te lap pen. Toen hij van den stoel stapte, viel hij met zijn gezicht tegen een steenen muurtje, waar door hij zijn beide polsen brak en zijn gezicht verwondde. Hij is per taxi naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo gebracht, waar hij verbon den is. Daarna kon hij naar huis terugkeeren. Haarlems Bloei heeft een uitstekend werk gedaan met een nieuwen Gids van Haarlem uit te geven. Er bestaan reeds vele en goede gidsen van Haarlem, maar een stad, die zoo intens leeft als de onze is aan groote veranderingen onder hevig en heeft om de paar jaar een uitgave noodig, waar de vreemdeling en zij, die zich hier willen vestigen, de juiste en nieuwste ge gevens kunnen vinden wat betreft schoolgel den, belastingen, publieke wandelingen, uren van openstelling van bezienswaardigheden, openbare instellingen en bedrijven, woningen, belangrijke adressen, industrieën, kunstleven, sportbeoefening, enz. Aan dezen wensch voldoet de nieuwe Gids van Haarlem volkomen. Aan trekkelijk vinden wij het ook, dat met zooveel nadruk wordt gewezen op het bestaan van Haarlems Bloei. Dat moet op iederen vreemde ling den juisten indruk geven, dat hier ter stede van de zijde der burgerij veel belangstel ling in het wel en wee der stad betoond wordt en waar dat het geval is, is het altijd prettig wonen: er is leven in de brouwerij. Het voorwoord van den heer J. E. baron de Vos van Steenwijk, onzen burgemeester, sug gereert een prettig saamhoorigheidsgevoel tus- schen burgerij en de allerhoogste autoriteiten. Dat alles zal er toe bijdragen om het boekje het succes te doen hebben, dat men er van verwacht. Het geschreven woord geeft aardig de sfeer van Haarlem weer en dat de beschrijving der bezienswaardigheden niets te wenschen over laat, spreekt vanzelf. In de maand Juni heeft weer het schriftelijk en mondeling examen plaats gehad voor toela ting tot den Ongevallendienst. Deelgenomen werd door 29 candidaten, waar onder 11 dames, leden van de Eerste Hulpver- eeniging „Snelverband" en de Roode Kruis Transport Colonne. Hiervan slaagden alle da mes en 16 heeren. Het aantal geoefende personen, bereid om bij ongevallen belangeloos hulp te verleenen, is daardoor weer belangrijk uitgebreid. Daarom wordt nog eens onder de aandacht gebracht, dat het snel verleenen van eerste hulp bij on gevallen kan worden bevorderd door telefonisch kennis te geven aan den Centralen Post no. 14141. Onder het stukje met dezen titel, opgenomen in ons ochtendblad van heden, viel tot onze spijt de onderteekening van den inzender weg. Hij teekende met de initialen „W. S." (Amsterdam) Bijkantoor HAARLEM Tijdelijk: Ged. Oude Gracht 38 Neemt inschrijvingen aan op de uit gifte van de leening groot 200.000. 3'/2% R.K. Parochie van den H. Bavo te Heemstede. Het jaarverslag over 1937 van de stichting „Haarlems Bloei", dat heden verschenen is, geeft volledigheidshalve een overzicht van haar werkzaamheden vanaf 15 Januari 1936. Op dien datum immers diende de heer P. J. M. van Tetering, lid van den gemeenteraad, een voorstel in, waarbij B. en W. werden uitgenoo- digd een permanente commissie uit de bur gerij te benoemen, die het college van B. en W. in daartoe geëigende gevallen zou moeten adviseeren omtrent de bevordering der ont wikkeling en van den bloei van Haarlem als woon- en industriestad Er werd een „Commissie ter bevordering van den bloei van Haarlem" benoemd, waaruit een werkcomité werd samengesteld. Op 31 October berichtte het gemeentebestuur, dat het bereid was een bijdrage te verleenen tot een maximum van f 5000 en ten overstaan van notaris D M. Klijzing werd op 7 December gedenkwaar dige datum de stichting „Haarlems Bloei" opgericht. Het eerste jaar is een jaar van groote activi teit geweest, misschien voor den buitenstaander niet altijd waarneembaar, doch de inwendige organisatie dient nu eenmaal aan den uit bouw vooraf te gaan en met de bescheiden middelen, die de stichting ten dienste stonden, heeft men nog zeer veel kunnen bereiken. Als wij den blik terugslaan dan herinneren wij ons de succesvolle pogingen om Haarlem weer een bloemenstad te maken. Tijdens de Frans Halstentoonstelling verleende H.B. mede werking aan de publiciteit. In samenwerking met de Haarlemsche sportvereeniging „De Kam pioen" werd op 17 Juli het nog versch in ons geheugen liggend wielercriterium gehouden. Dan was er de B.E.L.-week met de tentoon stelling „Opbloei", het muziekfeest: „Zoo zong de Gouden Eeuw", georganiseerd door de Nieuwe Haarlemsche Kunstkring, die van H.B een bijdrage in de kosten mocht ontvangen. De Stichting organiseerde 2 concerten, daartoe in de gelegenheid gesteld door enkele bewonde raars van het oude beiaardspel. En dan was er de wereldjamboree, die ook veel werk aan den winkel bracht. Propaganda werd gemaakt voor Haarlem als congresstad op alle mogelijke manieren. Men stelde medailles beschikbaar voor tentoonstellingen en wedstrijden. Het schenkingscomité op initiatief van den direc teur van Haarlems Bloei, den heer C. S. Th. vair Gink, in het leven geroepen, wist ruim f 500 te vergaren, waarvoor 3 Frans Hals-copieën kon den worden aangekocht, die aan het gemeente bestuur werden overhandigd. Dan was er ds jubileumgastentoonstelling, waarbij de heer Van Gink als adviseur optrad. Propapgandalittera- tuur over Haarlem werd gedrukt. En zoo juist is een nieuwe folder verschenen, die in 4 talen van Haarlems historie en van Haarlems aan trekkelijkheid vertelt. Voorbereidingen worden getroffen om te ko men tot een georganiseerden gidsendienst, ter- (ibbfViMfVi tmff Mfl sc(;»l/cv»>c gv» wijl men tevens beraadslaagt over een cursus voor politie-beambten, trampersoneel en kell- ners, die daar de bijzonderheden van hun stad kunnen leeren, zoodoende aan vreemdelingen alle gewenschte inlichtingen in staat zijn te geven. Het verkeershuis is in den afgeloopen zomer populair uitgedrukt platgeloopen. Zeventig tot tachtig persoonlijke informaties per dag waren geen zeldzaamheid. Men constateerde een groei ende belangstelling voor binnenlandsche reizen. Propagandamateriaal zond men naar alle V.V.V.'s en naar vertegenwoordigers der A.N. V.V.V. in omliggende landen. Niettegenstaande teleurstellingen en een hol klinkende schatkist is het bestuur het nieuwe jaar hoopvol ingetreden. Nochtans zal er nog heel wat water door het Spaarne moeten stroo men, voor de Haarlemsche burgerij voldoende doordrongen zal zijn van het feit, dat alleen door eendrachtige samenwerking voor Haarlem een goede toekomst is weggelegd. Het bestuur werpt zich echter met inspanning van alle krachten op zijn taak en hoopt deze tot een goed einde te brengen. Dank wordt gebracht aan allen, die moreel en financieel het werk steunden. Het financieel jaarverslag van de Stichting Haarlems Bloei over 1937 geeft de volgende cijfers: van begunstigers ontving men f 2706.05 en aan subsidies en donaties werd totaal ont vangen f 12.955. Daaronder was een bedrag van f 2500 subsidie van de gemeente. Het to taal bedrag der uitgaven bedroeg f 7424.38. dat der bruto-ontvangsten f 7107.39, zoodat een na- deelig saldo van f 316.99 de verlies- en winst rekening over 1937 sloot. Een groote teleurstel ling was, dat slechts de helft van de toegestane gemeentelijke subsidie ad f 5000 tenslotte kon worden ontvangen. Het intusschen bekend geworden resultaat der loterij heeft de financieele positie voor het jaar 1938, dat zich eerst weinig gunstig liet aanzien, niet onbelangrijk verbeterd. PM t>Pör CCSCMCV»UfM. aai- LX OO-OZM' Uitslag van de verkoopingen op 21 Juli in het Notarishuis: Het heerenhuis, Kleverparkweg 32 voor f 5500 aan A. van Nesto q.q. Het huis, Scheepmakersdijk 3 zw. en r. voor f 2000.—, opgehouden. Idem, Scheepmakersdijk 5 zw. en r. voor f 1000.opgehouden. Het huis, Hoofdstr. 22, Velsen voor f 4100.— aan J. J. Jak q.q. Perceel grond te Haarlem op Rolland, groot 44 A. 50 c.A. en idem idem, groot 39 A 11 c.A. voor 4050.— aan W. A. Koolmeyer. Het huis, Heerensingel 33, Haarlem voor f 2550.— aan J. W. C. Anschü te kantoor J. W. G. Droste. Sedert eenige jaren wordt aan een klas van de O. L. S. No. 16, Linschotenstraat 57 A, on derwijs gegeven volgens de ideeën van het per soonlijkheidsonderwijs. Door B. en W. van Haar lem is, met goedvinden van den Inspecteur van het L. O. verlof gegeven dit onderwijs ook te doen geven in de met 1 Sept. a.s. te vormen nieuwe 5e klas. In aansluiting op ons bericht van gisteren vernemen wij nader, dat al deze grenskiosken van den A.N.W.B. zijn ontworpen door den Haarlemschen architect Bert Schultheiss (niet te Arnhem, zooals abussievelijk gemeld) In het ressort van het postkantoor Haarlem zijn verkocht 118.453 zomerpostzegels met een bruto opbrengst van f 8581.60, waarvan ten goede komt aan het Comité een bedrag van f2867.5612, waar nog bij komt f 130.25 als op brengst van verkochte briefkaarten. ZATERDAG 23 JULI Programma 1; Hilversuih II. Programma 2: Hilversum I. Programma 3: Keulen 8.00; Parijs Radio 10.20; Radio P.T.T. 11.05; Keulen 12.20; Ned. Brussel 1.20; Keulen 2.20; Ned. Brussel 3.35; Keulen 4.20; London 6.20; Ned. Brussel 7.20; Keulen 7.50; Droitwich 10.20; pauze 10.45; Keu len 10.50; Parijs Radio 11.20. Programma 4: Ned. Brussel 8.00; Diversen 9.20; London 10.35; Droitwich 11.40; London 1.20; Parijs Radio 3.20; London 3.35; Ned. Brus sel 5.20; Droitwich 5.50; London 10.00; Droit wich 10.45. Programma 5: 8.007.00 Diversen; 7.008.00 verzoekprogramma; 8.0012.00 Diversen. Een koker "AKKERTJES" van 12 stuivers bevat tegenwoordig 13 "AKKERTJES". Voordeelen: U heeft er één extra. En U heeft ze dan altijd in huis bij nacht en ontij, bij plotseling opkomende Hoofdpijnen, Kies pijn, Migraine, Rheumatische pijnen, Kou, Griep en Koorts. Ze helpen snel en zeker I 13 Geslaagd voor diploma A: A. Evers, J. Dekker, A. Bijvoet, C. Buissink, F. Starreveld, J. Stoop, A. Welage, J. Vaneker, M. Jager, L. Luiten, R. I'etri, L. Groot, R. de Grood, C. Dekker,- C. v. d. Berg, P. Barkemeijer de Wit., M Balvers, E. Arends, J. v. d. Hulst, C. Keijzer, A. Kaesmann, H. Baarda, D. Dijkzeul, E. Heessels. Afgewezen drie candidaten. De vereeniging „Onderling Genoegen" orga niseert op Zondag 24 Juli een boottocht naar Hilversum met het dubbeldeksschip „Prinses Beatrix". Het vertrek is om 7 uur v.m. vanaf de Kikkert en niet vanaf de Koudehorn, zooals abusievelijk is vermeld. O Voor Zaterdag 30 Juli a.s. heeft de R. K. Standsorganisatie van den Werknemenden Mid denstand, afd. Haarlem, een fietstocht georga niseerd met als doel: een bezoek aan het Ge nade-oord van O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo. De fietstocht vangt aan des middags om vier uur precies; terwijl de deelnemers (sters) zich zullen verzamelen voor de R. K. Kerk (St. Li- duina) te Haarlem. Verwacht kan worden, dat de deelnemers om ongeveer acht uur in Haar lem terug zullen zijn. Iedere katholieke werknemende middenstan der, die alsnog deel wil nemen, kan deelnemen. Aangifte tevoren is niet noodig; men zorge slechts even vóór vieren op de aangewezen ver zamelplaats met zijn rijwiel aanwezig' te zijn. Geslaagd voor Duitsche handelscorresponden tie van de Vereeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen de heer Nic. Barendregt te Hoofddorp, leerling van Th. Pynaker, Pieter Kiesstraat 54r. Voor het esperanto-examen slaagden te Am sterdam op 18 Juni 1938 voor diploma A o.m. de heeren A. A. M. van Leeuwen en G. Nijman '.e Beverwijk; mevr. J. F. Croes-van Delden te Bloemendaal; de dames A. W. M. Tack, A. M. Wiggers en de heeren H. C. van Berkel, C. J. Boekmer, P. J. van Keulen, M. A. Koevoets te Haarlem. Voor examen B: de heer J. L. Groeneveld te Velsen-Noord; de heer W. ter Eraake te Zand- voort. De heer P. Taling, bestuurder bij de N.Z.H.T.M., vierde zijn zilveren dienstjubileum in dienst van deze Mij. De jubilaris had een dag vrij en ontving te zijnen huize bezoek van ir. B. Nugteren, chef van Exploitatie en van den heer P. M. Gieske, le chef van den Uitvoerenden Dienst, die hem namens de directie gelukwenschten en hem de gebruikelijke enveloppe overhandigde. Voorts kwamen afgevaardigden van het Ju bileumfonds der Maatschappij den heer Taling complimenteeren en hem een geschenk en een oorkonde aanbieden. Voor den bouw van een nieuw clubhuis was door de Volkstuindersvereeniging „Ons Bui ten" een loterij op touw geet. De trekking voor deze loterij zal in het openbaar plaats vinden Zaterdag 30 Juli, des middags 5 uur, in het clubgebouw van voornoemde vereeniging, ge legen op haar tuincomplex aan den Zomerweg. Gisteren vierde de heer W. van der Pligt zijn zilveren jubileum in dienst bij de Ned. Spoor wegen, Tractie en Materiaal Centrale Werk plaats. De heer Van der Pligt, die zijn loopbaan begon als arbeider-sjouwerman, is thans fraiser tweede klasse. Hij werd op zijn afdeeling door zijn collega's gehuldigd en ontving fraaie bloemstukken, be nevens een geschenk. Namens de directie werd den heer Van der Pligt een geschenk in enve loppe aangeboden. De rest van den dag heeft de jubilaris in den huiselijken kring doorgebracht. Gebouw St. Bavo: Ledenvergadering Spoor wegpersoneel, 8 uur; R. K. Schaakclub, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Kennemer-etalageschool: Expositie 24 en 8—10 uur. Gebouw St. Bavo: Geel Wit, 6 uur; R. K. Werkliedenverbond, half 4, gewone zittingen 4 en 7 uur. Kunstzaal De Boi6: Expositie 95 uur. Clubgebouw, Westergracht: Fancy Fair, 3 6 uur. Rembrandt: „Ieder beeft voor mijn comman do", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Tarzan's wraak" en „Pennies from Heaven", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Londen bij nacht", Vrouwen zijn lastig", 2.30, 7 en 9.15 uur. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken maakt bekend, dat te haren kantore, Nassauplein 46, Haarlem, is nedergelegd een afschrift van de ministerieele beschikking van 18 Juli 1938 houdende algemeen verbindendverklaring van een ondernemersover eenkomst tot verbetering van de toestanden in het lederbedrijf. Bij de laatst gehouden examens van wege de vereeniging van Leeraren in de Handelsweten schappen slaagde de heer H. Niesten Jr. te Santpoort voor Duitsche Handelscorresponden tie. Herman Dees, waarvan wij een dezer dagen meldden, dat hü geslaagd was voor het examen van de Ned. Organistenvereeniging voor het getuigschrift voor orgelspel, is nog maar 16 jaar oud. Wat een heel bijzondere prestatie is. Het examen omvatte ook het stemmen, de al- gemeene muziekleer en den orgelbouw. De wereldberoemde beiaardier Staf Nees uit Mechelen zal op Donderdag 1 September, ter gelegenheid van het regeeringsjubileum, het carillon bespelen van de Groote of St. Bavo- kerk te Haarlem. A.s. Zaterdag wordt in BloemendaalSant poort een Zonnestraal-collecte gehouden. De dorpsgenooten worden aangespoord de collec- trices met milde gaven te verblijden. Zondag a.s. zal in den tuin van hotel Vel- serend bij de ruïne van Brederode een opera- concert worden gegeven door de vocaal-drama tische kunstklasse van het Rotterdamsch Con servatorium onder leiding van Jules Moes. De heer J. Kammeijer, leeraar in lichamelijke opvoeding te Heemstede, is benoemd tot leeraar aan de Wilhelminaschool te Zandvoort. Bij de heden te Heemstede gehouden eind examens M. U. L. O. A slaagden de dames: A. Welage en M. de Jager alhier en de heeren J. Vaneker te IJmuiden, F. Starreveld en J. Stoop te Santpoort. Thans zijn elf van de der tien candidaten der R.K. M'.U.L.O.-school te Driehuis geslaagd. :.U vervelen op hei terras van een caféwanneer U met weinig kosten Uw week-ends zoo aangenaam zoudt kunnen doorbrengen buiten of aan zee, met Uw L OFFICIAL DEALER AUTOMOBIELBEDRIJF WAGENWEG 810, TEL. 13850, HAARLEM Amerikaansche prestaties - Europeesche zuinigheid I 39 „Dank u; ik sla zachter dan u waarschijn lijk. O, u bedoelt het opspijkeren van den win gerd graag. Als u het tenminste niet verve lend vindt," en haar stem werd fluweelig. „U weet, dat het mij een buitengewoon genoe gen zal zijn, juffrouw Latimer," antwoordde hij. „Wacht maar tot u vijf minuten bezig bent," ®ei Lorrie vroolijk, „het moet gauw gebeuren ook omdat de oude tuinman straks terugkomt en die wil niet, dat iemand zich met zijn werk bemoeit." „Ik zal zijn toorn trotseeren," zei hij. „Wat een heerlijke morgen!" „Vindt u niet? Juist een morgen om van Plezier te zingen. Komt u om papa te spreken? Ik zal hem gaan halen." „Doe dat alstublieft niet," vroeg hij. „Ik kom alleen maar over de scholen spreken." „Die schijnen heel wat van uw tijd in beslag te nemen," zei Lorrie vriendelijk. „Ik vind het heel mooi van u, mijnheer Meiford." „Heelemaal niet, juffrouw Latimer," zei hij. •Jk heb nagenoeg niets te doen en ik ben mijn beer Latimer maar al te dankbaar, dat hij me toestaat deel te nemen aan zijn plannen om "leer welvaart in het dorp te brengen." „En komt u daarover vanmorgen spreken?" vroeg ze vriendelijk. „Ja," loog hij met een onschuldig gezicht. „Het is een belangrijke zaak, die heel wat be sprekingen vereijfcht." „Dat geloof ik ook," gaf zij glimlachend toe, „want papa en u spreken zoo wat nergens anders over." Juist kwam de dominé naar buiten en toen hij Seymóur Meiford zag, vroeg hü haastig, ongerust: „Goeden morgen Seymour. Is er nieuws?" Seymour Meiford keek waarschuwend naar Lorrie; de dominé kreeg een kleur en zweeg plotseling. „Neen, er is geen nieuws. Ik kwam vragen of u even mee naar het bouwterrein gaat. Ik heb een verbetering bedacht." „Ja, ja, zeker," zei de dominé, „ik zal mijn hoed halen," en hij ging naar binnen om bijna onmiddellijk weer terug te komen, zenuwachtig en gejaagd. Hij was den laatsten tijd wel veran derd, zijn vroegere, weloverwogen bescheiden beleefdheid was geheel verdwenen. „Ik denk, dat u aan vader wel genoeg zult hebben, anders zou ik voorstellen om mee te gaan," zei Lorrie zorgeloos. Seymour Meiford wendde zich verheugd glim lachend om. „Wilt u meegaan? Doet u het, juffrouw Dolores, het is zóó'n mooie ochtend en ik zou u graag uitleggen, wat we van plan zijn te doen." „Ja, ga mee, liefje," zei de dominé, maar hü zei het niet buitengewoon hartelijk. Lorrie liep haastig naar binnen om haar mantel te halen en ze wandelden met hun drieën weg. Den vorigen dag zou zij er niet over hebben gedacht om Seymour Meiford aan te bieden met hem te gaan wandelen, zelfs al ging haar vader mee. Maar gisteren is gisteren en vandaag is vandaag en in Lorrie's hart brandde het vuur van jalouzie en ellende. Ze ging dus naast. Seymour loopen, in plaats van zoo ver mogelijk van hem vandaan en ze antwoordde op alles wat hij zei met een vriendelijk woord en een glim lachje, dat het bloed door zijn aderen joeg. Toen ze de plek bereikten, waar de scholen zouden verrijzen, kwam hij met zijn verbete ringen voor den dag, verbeteringen, die hij onder het praten moest uitdenken. Zij sprak hem niet tegen, zooals ze den vorigen dag zou hebben gedaan, maar was alles volkomen met hem eens. „De wereld heeft een groot architect aan u verloren, mynheer Seymour" zei ze. „Vindt u mijnheer Seymour niet erg knap, paps? U en ik zouden hier nooit aan hebben gedacht, niet waar?" „Hé? Neen, neen. Hij is werkelijk heel knap," zei de dominé, die afwezig in de verte bleef staren. „Buitengewoon. We kunnen mynheer Seymour niet dankbaar genoeg wezen" en hij zag het glimlachende gelaat veelbeteekenend aan. „Wat kunnen we doen om onze dankbaarheid te toonen? Wat zou u zeggen van een stand beeld in zyn volle lengte, of te paard, zwaaiend met een bestekteekening van de nieuwe school- Een mooi beeld voor het grasperk in het dorp, mijnheer Seymour." Hy lachte zacht. Er was een warme blos op zijn gewoonlyk zoo bleek gezicht en zyn zwarte oogen schitterden. „Als ik iets heb gedaan, juffrouw Lati mer, dat de moeite waard is, dan zou ik liever een plaatsje in het hart van de men- schen innemen, dan op een marktplein in marmer vereeuwigd te worden. Maar we zullen u doodvervelen met onze plannen en bereke ningen, juffrouw Latimer; zullen we terug gaan?" „Ik zal eens by een paar dorpsmenschen gaan kyken," zei ze en ze wandelde weg. „Wat is er voor nieuws?" vroeg de dominé, terwijl hij naast Seymour kwam loopen met zenuwachtige angstige bewegingen. „Ik stierf byna van ongeduld zoolang Lorrie hier was. Wat is er voor nieuws vanmorgen?" „Niets beter," zei Seymour Meiford. „Ik heb een telegram gehad van myn zaakwaarnemer, die me seinde, dat de aandeelen nog steeds naar beneden gaan." „Goeie hemel!" kreunde de dominé. „Wat moet ik doen?" „Wachten," antwoordde de spin met een be daard lachje. „Waarde heer, er is geen reden tot ongerustheid; de aandeelen gaan op en neer als eb en vloed." „Maar die Rose Wheal doen niets dan steeds naar beneden gaan," zei de dominé. „Als ik ze nu verkocht, dan zou ik verliezen En weer kreunde hy. „Het zou dwaasheid zyn om ae nu te ver- koopen," zei Seymour Meiford. „VS zoudt twee duizend pond verliezen." Heter dét verliezen dan alles wat ik be zit." „U zult niet alles verliezen en ook geen ge deelte van uw geld," verzekerde Seymour Mel- ford. „Waarde heer, werkelyk, ik denk er over om er by te koopen, inplaats van te verkoopen; de aandeelen gaan vast en zeker weer de hoogte in, hooger dan ze ooit zijn geweest. Ja, ik zal koopen." „Het het schijnt verbazend riskant, vreese- lijk „Als ik er niet zoo zeker van was, dat ze de hoogte in zouden gaan, tenminste zoo zeker als een mensch maar van iets op deze wereld kan zijn, gelooft u dan niet, dat ik ze zou ver koopen?" „Ja, ja, juist, natuurlijk. Heel juist," zei de dominé. „U loopt hetzelfde risico als ik en toch niet hetzelfde, want het geld dat ik er in heb gestoken is alles wat ik bezit, daarvan zyn mijn kinderen afhankelyk en voor u is het slechts een bagatel." Seymour Meiford glimlachte zyn eeuwig lachje. „Een bagatel," protesteerde hy. „Ik verzeker u, dominé, dat we zelfs aan de effectenbeurs vijftigduizend pond niet als een bagatel be schouwen. Maar u behoeft my niet te gelooven. Als u er ongerust over bent, verkoop ze dan in 's hemelsnaam." „En tweeduizend pond verliezen?" zei de dominé, terwijl hü zün gezicht afveegde. „Neen, neen! Ik zal uw raad opvolgen. Ik zal precies doen zooals u. U zult wel weten wat het beste is. Ik ik zal alles aan u overlaten." „Werkelük dominé, dat zal het beste zijn," zei de spin. „Wees er van verzekerd, dat ik heel voorzichtig zal handelen. Ik zou even graag als u zelf willen, dat uw kapitaaltje verdubbeld werd door de Wheal Rose aandeelen. U zult misschien wel begrijpen waarom!" „Wat bedoelt u?" vroeg de dominé nieuws gierig. Ik begrijp u niet. Wat bedoelt u? Ik ik geloof dat ik niet meer zoo helder kan den ken als vroeger. „Het is heel gemakkelijk te begriVpen," zei Seymour Meiford, terwül hij het zorg* iyke ge laat met hartelijke hoogachting aanzag. „Ik dacht, dat u dat wel begrepen zoudt hebben?" „Begrepen? Wat?" „Dat ik een diepe liefde gevoel voor uw dochter Dolores," zei hü op zachten toon, maar met veel gevoel. „Goede hemel! Voor Lorrie! Je zei: Lorrie, beste jongen? Maar die is nog een kind. Die weet niets van liefde, daar droomt ze zelfs nog niet over." Seymour dacht bitter aan het tooneeltje tusschen Lorrie en Guy, dat hü had byge- woond. „Ze is een onschuldig, rein kind." „Inderdaad, dominé," zei hü zacht. „Maar Jk hoop, dat u haar niet te jong vindt om myn vrouw te worden en dat u mij uw toestemming zult geven om haar het hof te maken." .(.Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5