40 veiïhuJzkeiük! De kwestie Polen-Danzig D w NIET TE KOSTBAAR De weerstoestand HET WEER OP ZONDAG DE STATUS QUO AAN DEN WEICHSEL VRIJDAG 22 JULI 1938 Kerkelijk leven Kon. Ned. Landbouw- comité De onderwijs-commissie is met haar arbeid gereed gekomen Oawehand's Dierenpark R M E N E N NEDERLANDSCHE BOND VAN SIGARENWINKELIERS Oud-studenten-reünie Onze Premiereis BELANGEN VAN P.T.T.- PERSONEEL Voortgezet congres van „St. Petrus" R.K. VACANTIEHUIZENWERK Vrij gunstige vooruitzichten met veel kans op mooier weer WERVING VAN ARBEIDERS BUITENLANDSCH OVERZICHT Geen crisis op komst Zonnig en droog Op aanhouding van goed weer valt te rekenen MIJNBOUW KUNDIGE ONDERZOEKINGEN MINISTER PATIJN NAAR KOPENHAGEN PRIESTERWIJDINGEN Audiëntie Waarschijnlijk mede naar aanlei ding van verschillende heilig- schennende misdaden, in Noord- Italië gepleegd, waaronder die van Ve netië wel de meest gruwelijke was, heeft de H. Congregatie der Sacramenten een decreet uitgevaardigd, waarin strenge re bepalingen worden gegeven ter be waking en ter beveiliging van het Al lerheiligste. Het voornaamste van den inhoud van dit decreet hebben wij reeds uitvoerig vermeld, maar niettemin lijkt het ons nuttig, naar aanleiding hiervan nog eenige opmerkingen te maken. Dat de H. Congregatie der Sacramenten het noodig oordeelde dit decreet uit te vaar digen, bewijst, dat de misdadigheid, Welke er zelfs niet voor terugschrikt de roofzuchtige en schennende hand te sJaan aan de H. Eucharistie, in zorgwek kende mate is toegenomen öf wel, dat de waakzaamheid, waarmee de blanke hem van ons godsdienstig leven: God zelf onder de gedaante van dagelijksch brood, werd omgeven, in den loop der jaren te zeer verslapte. Mogelijk hebben beide factoren er toe bijgedragen, dat de H. Congrega tie der Sacramenten thans zoo sterk den plicht voelde strengere voorschriften te geven ter bescherming van het Sacra ment des Altaars. De vele inbraken en heiligschennissen, in katholieke heilig dommen gepleegd, zijn een symptoom Van de geestelijke ontreddering, welke het gevolg is geweest van de stoffelijke ontreddering. Een mensch zonder be hoorlijke bestaansmogelijkheid vervalt gemakkelijker tot misdaden, dan iemand, die een behoorlijke bestaans mogelijkheid in de waagschaal stelt, Wanneer hij zich aan een misdrijf schul dig maakt. Bij velen is de zin voor het hoogste en heiligste niet alleen ver loren gegaan onder den druk van den bitteren stoffelijken nood, maar zelfs in een haat tegen dat hoogste en heilig ste verkeerd. Dit blijkt uit de in kerken gepleegde euveldaden, waarbij de mis dadigers zich niet tevreden stelden met het stelen van kostbaarheden, maar tevens de gelegenheid aangrepen om het Allerheiligste te onteeren. In het algemeen echter moet de voor naamste drijfveer van hen, die zich aan de kostbare eigendommen in het Huis Gods vergrijpen, gezocht Worden in de zucht zich te verrijken met een grooten, geldswaardigen buit. En daarom is het zeer juist gezien, dat het decreet der H. Congregatie er op Wijst, dat het Allerheiligste niet be waard moet worden in kostbare pixes, Welke de begeerlijkheid van dieven kunnen opwekken, en dat de beelden in de kerken niet met te kostbare sie raden van goud of edelsteenen moeten Worden getooid. Het moge waar zijn, dat voor God en Zijn lieve Heiligen zelfs het mooiste en kostbaarste materiaal hog niet goed genoeg geacht moet wor den om hen waardig te eeren, het moge ontroerend zijn in de kostbaarheid van het gekozen materiaal uitdrukking te Willen geven aan de offervaardigheid en de grootte van den eerbied, dien men aan God en de Heiligen verschuldigd is, dit neemt niet weg, dat in den hui- digen tijd, waarin zoovelen zelfs het stoffelijk dagelijksch brood ternauwer nood kunnen verwerven, te groote Weelde in de kerken ongewenschte reacties kan veroorzaken. Niet zoozeer te de kostbaarheid van het gebruikte materiaal, als wel in de intentie en de kunstvaardigheid, waarmee alle ge bruiksvoorwerpen voor den kerkdijken Oeredienst zijn vervaardigd, schuilt op de eerste plaats de innerlijke waarde Van de daad van schenkers en makers. Zonder iets te willen afdingen op de gerechtvaardigde bewondering voor de diterst kostbare kerkschatten uit ver- Vlogen eeuwen, zijn wij toch van mee ding, dat het woord van den H. Lauren- tius, die, toen men hem vroeg de kerk- ®ehat te wijzen, de armen der parochie danwees, ook ons iets heeft te zeggen. De 8-rmen zijn de broeders van Christus. E>oor hèn te helpen en te steunen be wijzen wij Christus zelf méér liefde en eer dan wij Hem ook met een ciborie Van het kostbaarste materiaal kunnen bewijzen. Tweede Westlandsche bollenveiling Evenals op de eerste bloembollenveiling in het Westland was er Donderdag voor de tweede Veiling een ruime aanvoer van mooi gegroeide, leverbare bollen in alle soorten. De belangstel- 'hg van exporteurs was groot en de handel V'as vlotter dan vorige week. Hoewel de prijzen 8au den lagen kant waren, bleef er weinig on verkocht en dat waren nog grootendeels afwij- *ende partijen. L>e exporteurs maken dit jaar, in tegenstel- l'bg met 1937, goede zaken. Zij kunnen het bui tenland van uitstekende bloembollen voorzien, "je zij hier voor lage prijzen inkoopen. Men "toge den kweeker gaarne een hoogeren prijs gunnen, doch vergete niet, dat ook het aanzien *an onze bloembollen in het buitenland zeer a®haat is bij een seizoen als dat, hetwelk men ,,ans beleeft. De oogst van dit jaar geeft aan buitenlandsche bloembollen weinig kans; de f^ilandsche bollen zijn verre superieur wat de ^■.uitaten betreft, vooral wanneer de oogst, zoo- s dit jaar, prima is. dubbele tulpen waren in alle soorten druk bevraagd. Vooral roode soorten als Vuurbaak, Jpbra Maxima, Couleur Cardinal enz. gingen <°t Weg Van de vroege soorten bleef practisch tets onverkocht. x Qe belangrijkste noteeringen waren (resp. J - 12, zift 11 en zift 10)Enkele vroege tul- rVh: Brilliant Star 2.80, 2.30, 1.60—1.80, couleur ardinal 2.40—2.80, 1.35—1.70, 1.10—1.20, fla- j !*J8° 1.60, 1.35, 0.95; gele prins 1.60—1.65, 1.35— ^*0, 0.95—1.00; generaal de Wet 2.30—2.50, 1.70 »„:8o> geen z. 10; grand due 2.80—3.20, 2.50— *»0 geen z. 10; ibis 1.60, 1.35, 0.95; la reine 1.60, 1.35, 0.95; prins van Oostenrijk 1.601.70, 1.351.40, 1.10; rose precose 1.60, 1.35, 0.95. Dubbele vroege tulpen: azalea 1.601.75, 1.35 1.40, geen zift 10: boule de neige 2.40, 1.50, 1.30; couronne d'Or geen 12, 1.902.00, 1.251.45; el toreador geen 12, 2.002.65, 1.301.40; maré- chal Niel 2.302.60, 1.80, geen 10; mr. v. d. Hoeff 1.60—1.90, 1.40, 1.00; murillo 1.85, 1.35— 1.40, geen 10; rubra maxima 2.40—2.70, 1.80— 2.25, 1.30—1-60; vuurbaak 2.80—3.10, 2.50—2.70. DarwintulpenAllard Pierson 1.40, 1.10, 0.70; bartigon 1.40, 1.10, 0.70; pride of Haarlem 1.40, 1.10, Q.70, rose Copland 2.102.20, 1.80, geen 10; willam Copland 1.40, 1.10; will, pitt 1.40, 1.10, 0.70. Triumptulp Telescopium 1.40, 1.10, 0.70. Woensdag en Donderdag j.l. is te 's-Graven- hage een gecombineerde vergadering gehouden van bestuur en eerste afdeeling van het Konink lijk Nederlandsch Landbouw-Comitë, onder voorzitterschap van den heer J. L. Nysingh uit De Wijk. Medegedeeld werd, dat het in September 25 jaar zal zijn geleden, dat te Den Hulst aan de Dedems vaart de rijkslandbouwhuishoud- school „De Rollecate" werd geopend, welke in richting in 1930 als „Nieuw Rollecate" naar Deventer werd verplaatst. Een commissie heeft zich gevormd om de viering van het 25-jarig bestaan der school voor te bereiden. Besloten werd een bijdrage voor het jubileum te verleenen. Dc aandacht werd er op gevestigd, dat op met regeeringssteun ontgonnen gronden dik wijls grootere landbouwbedrijven worden ge sticht, welke gewilde geldbelegging blijken te zijn. Ook komt het meermalen voor, dat voor de cultuur geschikte ontginningen voor den aanplant van bcsch worden bestemd. In ver band met de groote behoefte aan kleinere landbouwbedrijven, ter grootte van 1015 H.A., moet deze toestand ongewenscht worden ge acht. Besloten werd aan de confessioheele land bouworganisaties voor te stellen te bevoegder plaatse stappen te doen, ten gunste van de stichting van meer kleine landbouwbedrijven. Vanwege de stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande werd medegedeeld, dat in het afgeloopen kalenderjaar m totaal 1081 cursussen van zes lessen tot stand zijn gekomen, waaraan 20.941 vrouwen hebben deel genomen. Hieruit blijkt wel, dat dit werk nog steeds in een groote behoefte voorziet. Mededeeling werd gedaan van het voorne men van de directie van Centraal Beheer tot het stichten van een „Pachtwet-Onderlinge" waarvoor reeds ontwerp-statuten in beginsel werden vastgesteld. Het doel van deze „Pachtwet-Onderlinge" is het gezamenlijk door de leden doen dragen van risico's, welke voor den pachter, resp. verpachter, buiten eigen schuld voortvloeien uit de pachtwet en uit overeenkomsten waarop de pachtwet van toe passing is, alsmede van soortgelijke risico's. Besloten werd aan de oprichting mede te werken. De secretaris van het Comité werd aangewezen om zitting te nemen in de voor- loopige werkcommissie De commissie-ordening in den landbouw is met haar arbeid gereed gekomen. De vergadering sprak haar gioote waardee ring uit voor den inhoud van het omvangrijke werk en oordeelde verspreiding op ruime schaal gewenscht. In verband hiermede werd besloten het rapport in druk te doen verschij- TANDPASTA GfcÉBBEBERG De Ned. R.K. Boeren- en Tuindersbond heeft te Roermond een algemeene ledenverga dering gehouden. V. I. n. r.: ir. Roebroek, directeur-generaal van den Landbouw, de heer Verheggen, minister Steenberghe, de heer Fleskens, mr. van Haastert en mr. dr. Van Rhijn, secr.-gen. van het Departement van Sociale Zaken Z. Eerw. wees op den bekenden „Bond zonder naam" en beval het „begin bij U zelf" allen hartelijk aan. De heer Sohreurs werd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als redacteur van het Orgaan spontaan gehuldigd. Met een algemeen dankwoord en de beste wenschen voor den bond en al zijn leden sloot de voorzitter hierna het congres. nen. Tevens werd besloten de commissie uit te noodigen het rapport door een der commissie leden te doen behandelen in de algemeene vergadering van het Kom Ned. Landbouw- Comité. Besloten wera de algemeene vergadering te houden op Vrijdag 20 October Van verschillende zijden werd er de aan dacht op gevestigd, dat, terwijl de oogst der voedergranen aanstaande is, omtrent de door de regeering in het uitzicht te stellen prijzen van rogge en gerst nog niets bekend is. De vergadering bleek Van oordeel, dat de mi nimumprijs voor rogge van oogst 1938 f 8. per 100 K.G. zou moeten bedragen en oordeel de, dat dit prijspeil zooveel mogelijk diende te worden bereikt, door het bevorderen van den afzet van inlandsche rogge in het eigen land. Ook voor de haver dienen maatregelen te worden genomen op het prijspeil te verheffen. In het bijzonder klemt deze eiseh, omdat de verbouw van haver op met overheidssteun ont gonnen gronden en inpolderingen mede oor zaak is van de toegenomen productie. Besloten werd een en ander opnieuw onder de aandacht van het college van regeerings» commissarissen te brengen Dezer dagen hield de Nederlandsche Bond van Sigarenwinkeliersvereenigingen zijn 31e bonds vergadering in hotel De Roode Leeuw te Am sterdam. De bestuursverkiezingen brachten het aftre dende dagelijksch bestuur, te heeten de heeren Jongejans, Metselaar en Tiesinga, opnieuw resp. als voorzitter, secretaris en penningmeester aan het roer, terwijl de heeren Rummenie, Van Ber- kel en Leonard allen aftraden en de heer Groe- newegen als bestuurder werd herkozen. Aangenomen werd een ondernemersovereen komst inzake de distributie van sigaren. De algemeene vergadering verklaarde zich in prin cipe voor invoering van een bondsmerk sigaren De actie tegen de wilde grossiers, reeds in Rot terdam en Haarlem ingezet, werd door den bond voor het geheele land overgenomen. Het hoofdbestuur stelde 3 moties voor, resp. aan den ministerraad, den minister van Finan ciën en den minister van Economische Zaken, inzake uitbreiding van tabaksvergunningen aan personeelscoöperaties, verkop van tabaksartike len in rijksgebouwen en regeling van het auto- matenvraagstuk. Rotterdam werd aangewezen als congresstad voor 1939. De Broederschap van oud-studenten der Con gregatie van de Lazaristen houdt Zondag 7 Augustus de jaarlijksche reünie in het St. Vin- centius-Seminarie te Wernhoutsburg. De heer W. Schlooz zal de actie voor de studiebeurs voor onbemiddelde priester-studenten bespreken. Onherroepelijk wordt de aanmel ding 25 Juli gesloten Onherroepelijk wordt de termijn voor aanmelding voor onze reis door half Europa naar Boedapest (114 Aug. voor 122. op 25 Juli gesloten. Na dien datum kunnen we geen deelnemers meer aannemen. Ons reisgezelschap omvat thans reeds een hon derdtal personen. Wie niet teleurgesteld wil worden melde zich dus nog onmiddellijk aan bij de Ver- eenigde Katholieke Pers, N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam, telefoon 46878, onder storting der reissom op gironummer 22884. Omtrent het congres van den Ned. R.K. Bond van P.T.T.-personeel „St. Petrus" valt nog het volgende te melden: Na hervatting der besprekingen kwam ter ta fel de verplichte pensionneering op 60-jarigen leeftijd. Dit onderwerp zal een punt uitmaken van bespreking in de R.K. Centrale. Nog werd opgemerkt, dat een pensionneering als bedoeld op 60-jarigen leeftijd rond 900 mil- lioen per jaar zou kosten. Inzake de propaganda werd gewezen op de huidige mentaliteit, waarin de sport zulk een vooraanstaande plaats inneemt. Gepleit werd o.m. voor landdagen als in Brabant en Gelder land. Het bestuur verklaarde zich gaarne be reid, de propaganda intensief te gaan voeren. Verzocht werd het daarheen te leiden, dat op nationale feestdagen dienst zou worden gedaan als op Zondag. Tevens werd verzocht te streven naar beperking bij de aanstelling van vrouwe lijke krachten, vooral bij den telegrafischen dienst. Met klem werd aangedrongen op bevor dering van een andere personeelspolitiek bij het bedrijf, o.a. door snellere benoemingen in vasten dienst, beperking van personeel op arbeidsover eenkomst en het maken van promotie na afge legd examen voor hoogeren rang. Er zal gestreefd worden naar een 40-urige werkweek, mede ook in verband met het werk- loozenvraagstuk Na behandeling van al deze problemen ver kreeg pater A. G. van Delden O.E.S.A. uit Nieu- wendam, geestelijk adviseur van „St. Petrus" het v/oord. Spr. hield een warm pleidooi tot echte beleving van de christelijke beginselen, en vroeg de ordeningsgedachte eens te mediteeren en mede te werken aan de juiste orde in het maat schappelijk leven. Het centraal-secretariaat voor R.K. Vacantie- liuizenwerk in Nederland verzoekt ons opneming van het volgende: In alle katholieke dag- en weekbladen hebben de ouders kunnen lezen, wat wij beoogen met onze R.K. Vacantiehuizen. De K.R.O. heeft ons z\jn effectvolle medewerking verleend bij onze propaganda. Reeds -zijn duizenden van onze vlugschriften verspreid onder de leerlingen van de gymnasia en middelbare scholen. Van vele ouders mochten wij adhaesiebetui- gingen ontvangen, waaruit blijkt, hoezeer zij het op prijs stellen, dat voor hun jongens en meisjes de gelegenheid is geschapen, om in katholiek verband een gedeelte van de zomermaanden door te brengen, in een eigen sfeer en op zoodanige wijze, dat niet hoeft te worden gevreesd voor een inwerking van ideeën en levensopvattingen, die moeilijk in overeenstemming zijn te brengen met datgene, wat van jongs af aan in huisgezin en school en in jeugdvereeniging aan onze katho lieke jongeren is bijgebracht. Ouders, wij mogen er bij u op aandringen: in dien gij uw toestemming geeft tot het zelfstan dig-reizen, dan moogt en moet gij ook met ouders-recht van uw kinderen eischen, dat zij gebruik maken van onze R.K. Vacantiehuizen. Zeker, nog zijn wij in een begin-stadium. Nog hebben wij slechts 15 huizen voor jongens en 15 huizen voor meisjes. Maar door uw mede werking, door uw beïnvloeding van uw kinderen zullen wij elk jaar meer in staat worden gesteld, het aantal vacantiehuizen op te voeren. Ons ideaal is, om in elke plaats waar een jongens huis is, ook een meisjeshuis te openen en omge keerd. Immers, wij gaan uit van de opvatting, dat de meest ideale vorm van reizen is: het gezamenlijk op vacantie gaan van het geheele huisgezin of een gedeelte er van, met den vader als leider of de moeder als leidster. Dan is het noodzakelijk, dat allen in eenzelfde stad of dorp een nachtverblijf vinden. Tot nu toe is dit alleen het geval in Nijmegen, Utrecht. Amsterdam en Ginneken. Wie algemeene inlichtingen wil ontvangen vrage deze per brief aan. Het adres luidt Lange Putstraat 44, Den Bosch. GROOTE PRIJS VA N NEDERLAND PER KM-M-Vj Kaarten btf de bekende voorverkoopers mriiiifiiiimitiiiiunitiifmiiuiiiiiiiiiniiMiiiiifiiiiniiiimiiiiitmiimiiir Onze weerkundige medewerker schrijft: In een slechten zomer als wij nu beleven, is het weer onder alle omstandigheden ongunstig, ook onder die, welke anders aanleiding geven tot mooi weer. Zoo was ook de laatste dagen het weer koel en betrokken, niettegenstaande het onder den invloed stond van een gebied van hoogen druk, dat stationair is, en depres sies slechts op grooten afstand lagen. Door de zwakke luchtbewegingen over West-Europa bleven vochtige luchtmassa's liggen en was het weer over groote uitgestrektheden betrokken en mistig. Het is een gunstige omstandigheid, dat het gebied van hoogen druk de laatste dagen eer der neiging heeft zich uit te breiden dan in te krimpen en wij kunnen daarom verwachten, dat het zich nog wel eenige dagen en dus ook bij den week-overgang zal handhaven. Al zal het weer hierbij overwegend betrokken zijn, wij behoeven niet voor regen te vreezen. Neer slag kan n.l. alleen worden verwacht wanneer een depressie dicht in onze nabijheid komt en hierop is niet veel kans, daar een nieuwe de pressie, welke Donderdag in het Westen bo ven den Oceaan was verschenen, een Noordoos telijk gerichten weg volgt en ver van ons ver wijderd zal blijven. De volgende depressie is niet dicht genoeg bij om vóór Zondag storingen te brengen, hoe wel verwacht mag worden, dat deze daarna niet zonder invloed op de weersgesteldheid bij ons zal blijven. Men mag verwachten, dat tegen het einde der week de Noordelijke windrichtingen over de Noorzee eindelijk verdwenen zullen zijn en dat ZW-Iijke zullen doorkomen, aanvankelijk heel zwak, later sterker. Zoolang de wind zwak blijft, is er geen opklaring te verwachten. Het is dus niet onwaarschijnlijk, dat het Zondag nog betrokken zal zijn. Heel warm zal het nog niet worden, maar wij kunnen toch een gelei delijke stijging van de temperatuur verwach ten. Alles bijeen zijn de vooruitzichten voor het weekeinde en Zondag tamelijk gunstig met een groote kans op mooi weer. (Nadruk verboden.) BATAVIA, 22 Juli (Aneta). Den Volksraad is advies verzocht in zake het wetsontwerp tot voorbehoud van debevoegdheid tot toetreding aan het ontwerp-verdrag betreffende de rege ling van zekere bijzondere stelsels voor de wer ving van arbeiders. Dit ontwerp houdt verband met de regeling, aangenomen door de Internationale Arbeids- Conferentie te Genève, welke regeling in het bijzonder de inheemsche bevolking betreft in zekere gebiedsdeelen. Hierin zijn bepalingen vervat omtrent werving in het algemeen, de werving van jeugdige personen, de vestiging van gezinnen, groepeering van arbeiders naar stamverwantschap e.d. De diplomaten, .die het Verdrag van Ver sailles opstelden, waren, terecht, van oor deel, dat het nieuwe Polen een „venster op zee" noodig had, een eigen haven, want een land met een oppervlakte van niet minder dan 389.000 vierkante K.M. en een bevolking van meer dan 30 millioen zielen kon voor zijn over- zeeschen handel niet van vreemde havens af hankelijk zijn. Als Poolsche haven kwam alleen Danzig in aanmerking, maar deze stad aan den mond van den Weichsel was voor 90 pCt. Duitsch en het ging dus niet aan haar zonder meer aan Polen te geven, ofschoon de Poolsche delegatie, daarop aandrong. Zoo werd besloten de Vrije Stad Danzig te scheppen. Danzig zou noch van Polen noch van Duitschland afhankelijk zijn, maai- van den Volkenbond, die de controle over de nieuwe Poolsche haven door middel van een Hoogen Commissaris uitoefenen zou. De haven van Danzig bleek weldra onvoldoende voor de steeds groeiende behoeften van de Poolsche re publiek. Reeds in 1924 begon Polen daarom met den aanleg van een nieuwe haven, een zuiver Poolsche ditmaal, Gdynia, die de Poolsche bla den vaak „het wonder van de Baltische Zee" genoemd hebben en die van 1933 af de grootste haven aan die zee werd. Evenwel, de sympa thieën van de bevolking van Danzig bleven naar Duitschland uitgaan, en toen het nationaal-so- cialisme het door den oorlog en den vrede ont wrichte vaderland een nieuw tijdperk, dat van het Derde Rijk, opende, bekende Danzig meer en meer Hitler-kleur. De verhouding tot Polen was meer dan eens in hooge mate gespannen, maar Warschau, dat, vooral sinds kolonel Beek met de leiding der Poolsche buitenlandsche aangelegenheden belast werd, een openlijk conflict met Duitschland, ook tot zeer hoogen prijs, vermijden wilde, zag zich genoopt de eene concessie na de andere te doen en het slot van deze houding was, dat Danzig een Duitsch- geadministreerde stad werd, een stad, waarvan de politie, de financieele aangelegenheden, de opvoeding en het geheele maatschappelijke le ven ingericht werden volgens de voorschriften, die door Berlijn voor het geheele Duitsche grondgebied waren uitgevaardigd. Thans er kennen de overheden van de Vrije Stad alléén Adolf Hitler als hun oppersten heer. De presi dent van den Danziger Senaat, Arthur Greiser, is reserve-officier in het nieuwe Duitsche leger en tegelijkertijd in actieven dienst van de S. S.- formaties. anzig heeft intusschen niet opgehouden van het Poolsche douane-gebied deel uit te maken; de spoorwegen worden door Polen geadministreerd en van de Danziger ha ven kan Polen Vrijelijk blijven gebruik maken. Het Poolsche „venster op zee" is dus blijven be staan, en Polen zou er bezwaarlijk in kunnen toestemmen dat het gesloten werd. Danzig al leen en Gdynia alleen zouden voor de behoeften van het zich krachtig-ontwikkelende Polen on voldoende zijn. Het land heeft deze beide havens noodig en meer dan eens is er in den laatsten tijd van Poolsche officieele zijde aan herinnerd ook door kolonel Beek dat Polen onder geen beding van Danzig als vrije havenstad af stand zal kunnen doen. Deze verzekeringen had den niet alleen ten doel een bekend en een voudig feit krachtig te onderstrepen, zij hadden óók de waarde van een waarschuwing. War schau toch heeft steeds te vreezen dat de Vrije Stad op een kwaden dag haar terugkeer tot het moederland proclameert en daarmee ook ju ridisch weer de Duitsche soevereiniteit erkent, Warschau wil dat de Danziger Senaat wel weet dat Polen zich bij een dergelijke verklaring in geen geval neerleggen zal. Het is voor de Poolsche republiek volstrekt noodig deze houding aan te nemen, omdat het prestige van den Volkenbond zoo verzwakt is, dat de Geneefsche instelling nog slechts een symbolische controle over de aan haar hoede toevertrouwde Vrije Stad uitoefent. In werke lijkheid wordt de meening van den Hoogen Com missaris niet meer gevraagd. En de regeering te Warschau is er beter dan wie ook van over tuigd dat de leden van den Volkenbond om Dan zig niet den oorlog aan het Derde Rijk verklaren zullen. Polen is dus, wat de Vrije Stad betreft, geheel op eigen krachten aangewezen. Voor de groote massa in Polen heeft Danzig intusschen niet alleen economisch belang, voor haar is Danzig óók de stad, die, zeven eeuwen lang, de stad der Poolsche koningen was. Ieder Poolsch kind, dat behoorlyk onderwijs genoten heeft, kent het bekende woord van Bismarck: „Wie Danzig en den Weichselmond bezit, re geert over Polen". Dat woord heeft nog niets van zijn waarde verloren en het is mogelijk dat Polen, als het er toe komen mocht, dat Danzig zich weer bij het Derde Rijk formeel aansluit, die aansluiting met krachtige middelen zou trachten te beletten. Berlijn weet dat. Het heeft - tot dusver de Danzigers en hun leiders volstrekt afgeraden zich op den weg van het avontuur te begeven. Het heeft met Warschau een verdrag gesloten, dat den vrede tusschen het Derde Rijk en de Poolsche republiek voor tien jaar waarborgen moet, en dit verdrag is van té veel waarde om het ter wille van Danzig, dat toch reeds in den geest van het nationaal-socialisme bestuurd wordt, te verscheuren. In de huidige omstan digheden is de Poolsche neutraliteit van belang, van méér belang dan de Vrije Stad, die, in ver anderde omstandigheden, het Rijk, als een rijpe vrucht, toch in den schoot valt. aar de zaken zoo staan vraagt men zich af met welk doel Herr Forster, de „Führer" van de nationaal-socialis- tische party van Danzig, zich vorige week naar Londen begeven heeft. De Danziger leider heeft in de Engelsche hoofdstad besprekingen met hooge Britsche ambtenaren en invloedrijke po litieke personen gevoerd. Heeft hij, als Henlein, de Britsche officieele en publieke meening ten aanzien van een eventueelen „Anschluss" willen peilen? Heeft hij zich van de mogelijke Brit sche reacties een helder denkbeeld willen vor- vormen? Zoo ja, dan moet hij een teleurstel ling ondervonden hebben. Niet dat men hem zal hebben medegedeeld, dat Engeland den „An schluss" van Danzig bij het Derde Rijk niet dulden zal, maar men zal hem er op gewezen hebben, dat Polen zoo groot belang bij de hand having van den „status quo" aan den Weichsel mond heeft, dat de gevolgen van een onberaden gebaar van den Danziger Senaat niet anders dan zeer ernstig zouden kunnen zijn. Van het oogenblik af waarop Danzig weer een Duitsche stad zou worden, wordt het probleem van den Poolschen „corridor" onmiddellijk weer een brandend vraagstuk. En dit probleem is niet alleen van Poolsch, maar van algemeen Euro- peesch belang. Tegenover dit vraagstuk zou Frankrijk geen onverschillig-neutrale houding kunnen blijven aannemen, en Engeland zeer waarschijnlijk evenmin. De kwestie van Danzig kan alleen in accoord met Polen geregeld worden, maar de republiek zal er in geen geval in toestemmen dat zij haar bijzondere positie in de Vrije Stad zonder meer verliest. Tegenover een afstand-doen van Dan zig zouden zeer serieuze garanties van Duitsche zijde moeten staan, garanties, die Polen tege lijkertijd tastbare voordeelen bezorgen zouden, en men ziet niet wat Duitschland Polen in ruil voor Danzig zou hebben te bieden. Een dictatoriale regeering, als de Duitsche, heeft successen noodig wil zij haar greep op het volk niet verliezen. De herwinning van Danzig als Duitsche stad zou ongetwijfeld tot de ver beelding der Duitsche massa's spreken, maar de prijs dien Duitschland voor dit „succes" te be talen zou hebben, kon wel eens te hoog zijn. Daarom, én omdat Duitschland voor den rusti- gen uitbouw van zijn centraal-Europeesche po litiek Polens onzijdigheid niet goed ontberen kan, is er alle kans dat de „status quo" aan den Weichselmond voorloopig gehandhaafd blijft. Forster's reis naar Londen behoeft niet de be- teekenis te hebben, dat een nieuwe „crisis" dreigt. Het hoogedrukgebied, dat Donderdag nabij Schotland lag', heeft zich naar Noord-Noorwe- gen en Lapland verplaatst. Thans strekt zich een rug van hoogedrukking van de Poolzee via de Noordzee en het Kanaal naar de Azoren uit. De depressie bij IJsland vulde weer op. Voorts bevindt zich een vlak lagedrukgebied over Midden- en Zuid-Oost-Duitschland, Polen en de Randstaten. In laatstgenoemd lagedruk gebied viel vooral in Duitschland zware regen (Berlijn had 21 m.m., Dresden 27 m.m.). Ove rigens is het over geheel West-Europa rustig en droog weer. In onze omgeving varieert de bewolking plaatselijk sterk. Over Frankrijk en Zwitserland is het helder en warm. Er mag op aanhouding' van het goede weer gerekend worden. De temperatuur zal nog wat stijgen, voorts zal het overdag zonnig en droog zijn met zwakken uiteenloopenden wind. Expeditie zal naar Nieuw-Guinea vertrekken BATAVIA, 22 Juli (Aneta). Naar Aneta verneemt, zal 28 Juli een expeditie van de mijn bouw-maatschappij, „Nederland-Nieuw Guinea" naar Nieuw-Guinea vertrekken. Deze expeditie bestaat uit zeven leden, en staat onder leiding van ir. De Groot. Men maakt de reis van Soe- rabaja, via Makassar en Ambon. Verder kan nog worden gemeld, dat het vlieg veld te Tanah Merah binnen twee a drie maan den gereed zal zijn. Er komen twee hangars, één voor land-vliegtuigen en één voor water vliegtuigen. Heden is Z.Exc. dè minister van Buiten landsche Zaken, mr. J. A. N. Patijn naar Ko penhagen gereisd, waar hij de ministerconfe rentie van de zgn. Oslo-staten zal bijwonen. Zondag 31 Juli zal Z.H.Exc. mgr. dr. J. M. Buckx, in de kapel van de Paters der H.H. Harten te Valkenburg de H. Priesterwijding toe dienen aan de eerw. fraters: Pamphilius v. d. Eroek, Hubertus Lahaye, Heribertus Coppens, Fredericus de Leeuw, Prudentius Lindeman, Bo- naventura Jorna, Carolus van Niel, Gabriel v. d. Westen, Emmanuel Werts, Justinus Corstjens, Euthymius van Rooy, Ildefonsus Verrijt, Her- menegildus Verhoeven, Christianus Peek, Al- bertus Arts en Florentius de Bok. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal le volgende week alleen Maandag, Woensdag en Donderdag audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9