De terugkeer van Von Dirksen naar Berlijn Japanners strooien bommen, wij pamfletten" Indië's vloot GERUCHTEN EN TEGEN SPRAKEN Hodza ontvangt de Sudeten TSJANG KSJEK HOUDT EEN REDE Het nieuws van héden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27M cf. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM ZONDAG 24 JULI 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21290 Naar een sterkte van 3 kruisers, 2 flottielje-leiders, 12 jagers, 18 onderzeebooten en 72 groote zee-vliegtuigen Afbouw in 1941 gereed? Een bange nacht in de Golf van Biscaje Bemanning van het vergane sleep bootje „Zeeland" tijdig gered Het water teistert de tempelstad Jehol Het beroemde Chineesche Zomer paleis zwaar beschadigd Het jongste grens incident De lezing der Japanners Het Weer Het Fransche kabinet vergadert Voldoening over het goede verloop van het koninklijk bezoek J acht vliegtuigen in botsing Men heeft den indruk, dat Berlijn een hersteld contact tusschen de mogendheden met vreugde zou begroeten Vreedzame oplossing der Sudeten-kwestie Eischen der Poolsche minderheden grootendeels ingewilligd Roemenië in rouw Drie dagen en nachten defileerde men langs de baar van Koningin Maria China zal zich houden aan de code eener ridderlijke oorlogsvoering De stad Kioekiang in vlammen Nieuw portret van de Koningin Lizzy Ansingh heeft het geschilderd Zeilbootje op zee omgeslagen Drie jongens moesten 4000 meter zwemmen naar de kust Oude vrouw in brand geraakt Ernstig gewond naar het zieken huis gebracht DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Tijdig Kardinaal Maglione Prefect der H. Congregatie van het Concilie WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Inaez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor da kleine annonces „OmroeDers" rie de rubriek BATAVIA, 23 Juli. (Aneta.) In de zoo juist verschenen Memorie van Antwoord inzake de begrooting voor Marine wordt medegedeeld, dat de regeering er krachtig naar streeft in 1941 een sterkte van drie kruisers, twee fiottieljeleidiers, twaalf ja gers, achttien onderzeebooten en (voorloo- pig) 72 groote zee-vliegtuigen te bereiken. Aan den afbouw van dit vlootplan wordt met voortvarendheid gewerkt. Het opperbestuur overweegt de aanschaf fing van een tankschip, voorts van zeer snelle en grootere torpedo-motor-booten en gevechtsvliegtuigen. Een bewapening van de Indische koop vaardijschepen vormt nog een punt van overweging. De regeering verwacht, dat de uitvoering van de in het jaar 1936 vastgestelde personeels organisatie einde 1940 zoover gevorderd zal zijn, dat het personeel van de bemanning van de tegelijkertijd vastgestelde vlootsterkte voltallig zal zijn. Reeds zijn maatregelen genomen en nog an dere maatregelen overwogen, om in het tekort aan zee-officieren te voorzien. Vrijdagavond zijn te Rotterdam aangekomen de zes leden der bemanning van de onlangs naar Frankrijk verkochte riviersleepboot „Zeeland", welk scheepje in het begin van de vorige week in de Golf van Biscaje is vergaan. De sleepboot, die door bemiddeling Van Reits- ma's scheepsmakelaarskantoor verkocht is, be hoorde voordien te Dordrecht thuis en is met een bemanning, bestaande uit Rotterdammers en Vlaardingers, onder commando van kapitein J. C. Goos te Rotterdam, op eigen kracht naar Portugal, waarheen zij gedirigeerd moest wor den, op weg gegaan. Alles ging naar wensch, gelijk bleek uit het relaas van de opvarenden, tot men in de be ruchte Golf van Biscaje kwaad weer trof. De circa 20 meter lange boot stampte en slingerde hevig en men had groote moeite het scheepje in den juisten koers te houden. Toen werd Maandagnacht alarm geslagen: de „Zeeland" maakte water. Dien bangen nacht zal de bemanning nooit vergeten. Met man en macht heeft men tegen het steeds opdringende water moeten vechten, maar de „Zeeland" zonk steeds dieper en het oogenblik, dat de ma chine moest stoppen, naderde. Toen, het was circa vijf uur in den mor gen, naderde het Fransche stoomschip „Cap Cantin", dat de in moeilijkheden verkeeren- de boot opmerkte en niet lang daarna het was hoog tijd bevonden allen zich veilig aan boord van den Franschen stoomer, die naar Duinkerken koers zette. Vrijdagavond nu is de bemanning, behalve kapitein Goos, die in den loop van Zaterdag huiswaarts zou keeren, in ons land gearriveerd en door de goede zorgen aan boord van het Fransche schip, waren de gevolgen van dezen bangen nacht weer voor een groot deel verge ten. DAIREN, 23 Juli (D-N.B.) Een watersnood van ongewone afmeting heeft de beroemde tempelstad Jehol geteisterd. Dagenlange re genbuien hebben de volkomen uitgedroogde ri vier Woelien in een ruim 6 meter breeden stroom veranderd. Het water is door de dijken gebroken en heeft het westelijk deel der stad overstroomd. Het beroemde Zomerpaleis is zwaar bescha digd en de groote stalen brug tusschen Jehol en Koepeikoe, op het spoorwegtraject Jehol Peiping, is weggeslagen. Het treinverkeer is stilgelegd. Hoeveel4nenschenlevens verloren zijn gegaan is nog niet bekend. TOKIO, 23 Juli (D.N.B.). Ten aanzien van het Russische bericht over het grensincident op he Oessoeri wordt van Japansche zijde mede gedeeld, dat tien Mandsjoe-soldaten, die in een boot stroomafwaarts voeren, door drie Sovjet- Russische motorbooten werden beschoten. Het 'hcident geschiedde op gebied van Mandsjoekwo, '5 K.M. stroomopwaarts van Toengantsjen. VERWACHTING: Zwakke tot matigen ÊI H wind, aanvankelijk nog uit noordelijke richtingen, later Veranderlijk, toene- mende bewolking, droog behoudens kans op onweer, zelfde temperatuur in het noorden, in het zuiden iets koeler. Verdere vooruitzichten: onzeker. PARIJS, 23 Juli (Havas) Vanochtend te tien uur zijn de Fransche ministers bijeenge komen onder voorzitterschap van president Le brun. De president betuigde zijn tevredenheid over het goede verloop van het koninklijk bezoek en hij verzocht Daladier, Sarraut en Bonnet hun medewerkers zijn betuiging van tevreden heid over te brengen. Vervolgens brachten Daladier en Bonnet ver slag uit van de besprekingen, welke tijdens 't bezoek van het Britsche koningspaar te Parijs zijn gehouden. Hierna gaf minister Marchandeau een over zicht van den financieelen toestand, 'welke gunstig is te noemen. In het bijzonder wees hij1 op de goede resultaten van de inschrijving op de uitgifte van de autonome kas voor de landsverdediging. De volgende ministerraad zal Vrijdag 29 Juli a.s. worden gehouden. PRAAG, 23 Juli (D.N.B.) Bij Medonice zijn heden drie jachtvliegtuigen tijdens lucht- oefeningen met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De bestuurders van twee toestel len zijn omgekomen. Alle drie machines wer den vernield. Ook bij Borek is een militair vliegtuig neergestort en verbrand. De beman ning kwam in de vlammen om. Het Belgische leger hield te Brussel een p ven trokken in arade voor Koning Leopold. Ook postdui- den stoet mee BERLIJN, 23 Juli. (Havas.J De Duitsche ambassadeur te Londen, Von Dirksen, wordt heden voor een langdurige vacantie te Berlijn verwacht. Men weet nog niet of hij naar Bcrchtesgadcn zal gaan om ver slag uit te brengen aan den Fuehrer. Van semi-officieele Duitsche zijde wordt ge meld, dat in de buitenlandsche pers, voorna melijk de Britsche en Fransche, in verband met het afscheidsbezoek van den Duitschen ambassadeur te Londen, Von Dirksen, talrijke vermoedens zijn uitgesproken Zoo is bijv. gesproken van een Duitsch voor stel tot een conferentie van vier mogendheden tot bespreking van het Tsjechische vraagstuk alsmede van een Duitsch-Tsjechisch niet-aan- valsverdrag. Volgens Duitsch inzicht, zoo mee nen de bladen, zou een dergelijke conferentie kunnen leiden tot een stilstand in de bewape ning. Zelfs meent men te weten, dat overwo gen wordt een beperking van de bewapening in de lucht in te voeren. In welingelichte kringen wordt ten aanzien van deze vermoedens gezegd, dat hier slechts prake is van combinaties, welke ofwel hun oor sprong vinden in praatjes, ofwel in de wereld worden gestuurd om verwarring te stichten in het Tsjechische vraagstuk. Tegenover derge lijke bedoelingen kan men zeggen, dat de eischen van de Sudeten-Duitschers duidelijk te verstaan zijn gegeven. Een officieus woordvoerder te Berlijn heeft gezegd, dat uit deze combinaties evenwel blijkt, dat men overtuigd is van den goeden wil, de vraagstukken langs vreedzamen weg op te los- PRAAG, 2-3 Juli. (Havas.) Minister-pre sident Hodza heeft vanmiddag een afvaar diging van de Sudeten-Duitsche partij ont vangen. Naar verder uit Praag wordt gemeld, heeft eenigen tijd geleden de Poolsche minderheid in Tsjecho-Slowakije aan Hodza een memo randum overhandigd, waarin in 85 punten de eischen van deze minderheid waren samen gevat. De „Slovenski Hlan", die in nauwe betrek king staat tot den minister-president, schrijft thans, dat de regeering erin heeft toegestemd de meeste van deze eischen in te willigen. Voor al de schoolkwestie zal worden opgelost tot vol ledige tevredenheid van de Polen. Verder zal bij de spoorwegen een tweetalig systeem worden ingevoerd in de gebieden, wel ke grootendeels Poolsch zijn en de namen der Poolsche plaatsen zullen eveneens in beide ta len worden aangeduid. De minister van Landsverdediging heeft ver volgens verklaard, geen bezwaar ertegen te hebben, wanneer de militaire opleiding van Poolsche recruten wordt verzorgd door Polen. Andere eischen van de Poolsche minderheid worden nog bestudeerd. BOEKAREST, 23 Juli (Havas). Volgens den wensch van de overleden Koningin Maria is de Roemeensche hoofdstad in het paars gestoken, dat als rouwkleur bij de begrafenisplechtigheden geldt. Behalve de officieele versiering met paars in de straten, hebben ook de particulieren hun huizen en balcons met deze kleur getooid. Aan het kasteel van Cotrocenl, waar het stoffelijk overschot van de Koningin staat opgebaard, hebben de menschen drie dagen lang dag en nacht gedefileerd. De Fransche delegatie heeft zich vanavond naar het kasteel begeven en twee kransen neer gelegd, een van president Lebrun en een van den premier Daladier. De Italiaansche delegatie is eveneens aan gekomen en heeft een krans neergelegd na mens den Koning en de Koningin. Vanavond is de lijkkist gesloten en vannacht wordt hét stoffelijk overschot overgebracht naar het Ko ninklijk Paleis van Galea Victoria, vanwaar de lijkstoet Zondagmorgen zal vertrekken naar het klooster van Curteêi, waar de teraardebe stelling zal geschieden. Koning Carol van Roemenië heeft den Apos- tolischen Nuntius, Mgr. Cassulo,. telegrafisch verzocht van Z. H. den Paus en den Kardinaal- Staatssecretaris dank te zeggen voor hun me deleven in de dagen van allergrootste rouw, waarin Roemenië thans verkeert. De Engelsche luchtmacht blijkt zeer in trek. Dagelijks komen tientallen jongeman nen zich aan de rijdende wervingsbureaux melden HANKAU, 23 Juli. „Nooit zijn de meest gewone regels van menscheiykheid zoo mis kend als thans," aldus verklaarde maar schalk Tsjang Kai Sjek, de Chineesche generalissimus, in een te Hankau gehouden redevoering. „De openlijke veróordeeling van de daden der Japanners door de wereldopinie heeft niet den minsten indruk op de Japansche bevelhebbers gemaakt," zoo vervolgde de maarschalk „De Chineesche militaire vliegtuigen zouden gemak kelijk hun weg kunnen vinden naar de volk rijke Japansche steden, maar in plaats van ciood te zaaien onder de Japansche bevolking, hebben wij als represaille er de voorkeur aan gegeven een waarschuwing te doen toekomen in den vorm van pamfletten. Wij zullen de code eener ridderlijke oorlogsvoering blijven velgen Bandeloosheid en vandalisme zijn onze ge zworen vijanden." De Chineesche bladen eischen de bijeenroe- ping eener internationale conferentie om het lijden van het Chineesche volk te verzachten. Sinds verleden jaar Juli hebben 16.710 Japan sche vliegtuigen in totaal 2.472 aanvallen op Chineesche steden verricht, over 16 provincies verdeeld. Hierbij zijn 16.532 burgers gedood en 21.752 gewond. Kioekiang staat op het oogenblik in het middelpunt der militaire verrichtingen. Groote stadsdeelen zijn in vlammen ge huld. Men vermoedt, volgens het Britsche Nieuwsbureau, dat de branden door de Chineezen zelf zijn gesticht. De Japanners hebben de mijnen op den Jangtse reeds zoover opgeruimd, dat hun schepen Kioekiang weer kunnen bereiken. Volgens de Japansche frontberichten zou de Chineesche tegenstand ten Oosten der stad practisch ge broken zijn. De Chineezen verwachten elk oogenblik een gecombineerden Japanschen aan val van leger en marine, waardoor niet slechts de weg naar Hankau, doch ook die naar Nantsjang geopend zou worden. Na de inneming van Kioekiang wordt een algemeene aanval op Hankau uit drie richtin gen verwacht. Het tempo der krijgsverrichtin gen wordt echter vertraagd door de vochtige zomerwarmte, die hier en daar 40 gr. bedraagt. De inneming van Hankau kan dan ook niet eerder verwacht worden dan op zijn vroegst eind September. sen. Wat betreft het vraagstuk der .Sudeten is men evenwel ongelukkigerwijze nog niet zoover. Noch Tsjecho-Slowakije, noch Engeland, noch Frankrijk hebben Duitschland tot op heden vol doende garantie gegeven, dat rekening zal wor den gehouden met het Duitsche standpunt. Over het algemeen heeft men evenwel den indruk, dat Duitschland met voldoe ning ieder initiatief zou aanvaarden om het contact tusschen de mogendheden te herstellen, waarbij rekening moet worden gehouden met de Duitsche rechten. De diplomatieke correspondent van Reuter deelt omtrent deze geruchten mede dat tijdens een vriendschappelijk onderhoud met Von Dirk sen vóór zijn vertrek naar Duitschland, de Duit sche ambassadeur opnieuw de verzekering heeft gegeven, dat Duitschland vredelievende bedoe lingen heeft en de Sudeten-Duitsche kwestie langs vreedzamen weg wil zien opgelost. De Britsche minister-president van zijn kant heeft den ambassadeur de verzekering gegeven, dat de Britsche regeering haar goede diensten in Praag zal blijven bewijzen. Van geen van beide zijden zijn welomschre ven voorstellen gedaan, evenmin is gesproken over nieuwe denkbeelden. Van semi-officieele zijde te Berlijn wordt ver der, naar aanleiding van het bericht van een Engelsch blad, als zou in Muenchen na terug keer van kapitein Wiedemann uit Londen een bespreking gehouden zijn, waaraan de voornaam ste leden der Rijksregeering zouden hebben deelgenomen, verklaard, dat een dergelijke be spreking niet gehouden is. Noch generaal Goe- ring, noch minister Von Ribbentrop hebben deze week Noord-Duitschland verlaten. Het bericht over een „Duitsch-Tsjecho-Slo- waakschen wapenstilstand", waarover in Muen chen gesproken zou zijn, is dus een zuivere fan tasie. Van Duitsche zijde, zoo aeelt men verder mede, acht men het overigens een weinig ge lukkige methode, om met uitdrukkingen als ,Een wapenstilstand tusschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije" het nationaliteitenconflict op onjuiste wijze op internationaal terrein te brengen. De beslissingen moeten in Praag zelf vallen en wel onder volledige verantwoordelijk heid der Tsjechische regeering. Lizzy Ansingh heeft een portret voltooid van de Koningin, geschilderd in opdracht van bur gemeester en wethouders van 's Hertogenbosch, als bestuurderen van de broederschap St. Lucas aldaar, ter plaatsing in de Oranje-galerij in de bovenhal van het stadhuis, ter gelegenheid van het veertigjarige regeeringsjubileum. Hare Majesteit is gekleed in een japon van roode tulle met sealskin-mantel. Het portret zal van 25 tot en met 30 Juli worden geëxposeerd in de vitrine van de fa, Buffa in de Kalverstraat te Amsterdam. Vrijdagavond hebben drie jongens van 16 tot 18 jaar een hachelijk avontuur be leefd op de Noordzee vóór Zandvoort. zy waren met een zeilbootje gaan varen tot ongeveer 4 K.M. buiten de kust. Toen zy huiswaarts wilden keeren, sloeg het bootje door een verkeerde manoeuvre om, waar door de jongens in het water terecht kwa men. Ze konden gelukkig alle drie zwemmen. Toen zy op de kiel van de boot waren geklom men, trachtten zy de aandacht van passee- rende schepen „e trekken, die echter mede door de reeds ingevallen duisternis niets opmerkten. De jongens besloten toen naar Zandvoort te rug te zwemmen. In totaal uitgeputten toe stand kwamen zy omstreeks 11 uur op het strand aan, waar een dokter hen in een strandtent behandelde, en hen daarna naair huis vervoerde. De toestand van de jongens was Zaterdag morgen bevredigend. Het bootje is in den loop van den dag aangespoeld. Zaterdagmiddag is de bejaarde vrouw V. Velthuizen aan den Waalbandyk te Nymegen, terwyi zy de kachel aanmaakte, door het vuur aangetast. Buren, die op haar hulpgeroep kwamen toesnellen, wisten het vuur te blus- schen, doch de vrouw had reeds ernstige brand wonden gekregen. De politie liet de vrouw per brancard naar het Wilhelmina-ziekenhuis vervoeren. Haar toestand is zeer ernstig. Geruchten en tegenspraken over de toe nadering der Duitsche regeering tot de Westersche mogendheden. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft de eischen der Poolsche minderheid reeds grootendeels ingewilligd. Watersnood teistert de beroemde Chi neesche tempelstad Jehol. Van oneenigheid tusschen het Duitsche en Oostenrijksche episcopaat is geen sprake. Kardinaal Maglione benoemd tot pre fect der Congregatie van het Concilie. Nieuw portret van H.M. de Koningin, geschilderd door Lizzy Ansingh. Koninklijke onderscheiding voor den secretaris van het Generaal van Heutsz- fonds. Afbouw van Indië's vlootplan in 1941 gereed? Minister Steenberghe bezoekt het Hoog- ovenbedrijf te IJmuiden. De geheele export van Java-mais naar Japan stopgezet. Centrale Raadsvergadering van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen te Utrecht. Het vergaan van de sleepboot „Zeeland", bemanning te Rotterdam aangekomen. Doodelijk verkeersongeluk tusschen Zuidhorn en Noordhorn. Extra-toewijzing van kalveren wegens mond- en klauwzeer. Motorongeluk bij Havelte (Drente) eischte één doode en een zwaargewonde. Ernstig jachtongeluk te Wapserveen. Beurs van New York: stemming zeer vast. Beter laat dan nooitWe troos ten ons daarmede in vele gevallen. Vaak terecht Het is beter dat een goede daad iaat gesteld wordt in- plaats van nooit. Het is beter als we nog precies op tijd komen dan te laat te zijn. Maaral is het gezegde in vele omstandigheden een gerechte troost, toch moge het geen stimulans voor ons zijn om alles op 't laatste oogenblik aan te laten komen." Het systeem „beter laat dan nooit'' heeft velen er toe gebracht iets tot het laatste nippertje uit te stellen met het gevolg, dat men te laat er mede was: Wees daarom „tijdig". Het vermaan van Mgr. Poels „tijdig" met onze goede maatregelen te wezen is van zoo ver strekkende beteekenis, zeker, laat een goede daad niet na omdat men reeds te veel tijd liet ver loren gaan: beter laat dan nooit. Maar uw parool zij: „tijdig". VATICAANSTAD, 23 Juli (Havas). Kar dinaal Maglione is benoemd tot prefect der Congregatie van het Concilie, als opvolger van den onlangs gestorven kardinaal Serafini. Hciligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE OOK VOOR INDISCHE RIJSTTAFEL Stand op Zondag 1 uur v.m.: 762,9 Vorige stand: 762

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1