lil LU YV L I liiiil ILLITI vul IL uUvllfili l Franco wil een doorbraak naar Sagunto forceeren WANDGEDIERTE KONINGIN MA RIA TEN GRAVE GEDRAGEN HEVIG OFFENSIEF IN ESTRAMADURA ■Mi mm II fl Trein ontspoord te Sint Truïden Noodweer boven New York Bomaanslag te Haifa Het nieuws van heden M VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Het stoffelijk overschoi in de kloosterkerk te Curtea de Arges bijgezet Een indrukwekkende plechtigheid Pater L. H. Perquïn De toestand laat zich weer ernstiger aanzien totaal vernield werd De rechtsche troepen hebben de hoofdstad van Estramadura, Castuera, bezet Barcelona aanvaardt het Britsche plan WËÊÈM if m I 1| gLfrd Z. Exc. minister mr. Af. P. L. Steenberghe heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan het hoogovenbedrijf en de nieuwe Van Leer's walswerken te IJmuiden. De minister l*J tijdens den rondgang De terugtrekking der vrijwilligers Noorsch schip getroffen Vliegtuig botst tegen een tribune Toestel valt tusschen de toe schouwers en doodt 33 personen H. K. H. Prinses Juliana met Prinses Beatrix in het park van villa Krone te Heiligendam Seinpaal verpletterde wagon van lokaaltrein; vijf personen gedood Vliegtuig door tornado verrast en neergestort Het Weer In de benedenstad is de staat van beleg afgekondigd Wie is de gelukkige? Fa. H. v. LOON Tel. 23037 Zuiveraars v. Rijks- en Gemeentegebouwen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Twee Nederlanders bij auto-ongeval gedood Pater dr. J. Stein S.J. NIFIIWF HAARIFi^PHF PMIRANT per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor éa kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek BOEKAREST, 25 Juli. (Havas-A.N.P.) Zondag is het stoffelijk overschot van Koningin Maria van Roemenië ter aarde besteld. Vertegenwoordigers van de regee ringen van alle Europeesche landen, van de verschillende hoven en van de bevolking na men hieraan deel. In alle stilte was 's nachts het stoffelijk over schot van het paleis Cotroceni naar het ko ninklijk paleis overgebracht, waar de katafalk in de troonzaal van geel en wit marmer de eereplaats innam, glechts de kransen der ko ninklijke familie omgaven het stoffelijk over schot en daarbij bevond zich ook een krans, welke op zijn lint de vijf namen droeg van de kinderen der overleden vorstin: Carol, Nico- laas, Maria, Elisabeth, Ileana. Om negen uur in den morgen hebben de voornaamste delegaties zich in de troonzaal opgesteld. Kort daarop treedt de Koning bin nen. Hij wordt gevolgd door aartshertog Anton van Habsburg, ex-prins Nicolaas, den groot- wojwode Michael, prins Frederik van Hohen- zollern, den hertog van Kent, prins Paul, en nog een aantal vertegenwoordigers van Euro peesche vorstenhuizen. Daarop volgt de geeste lijkheid. De officieren van het huzarenregiment ne men de baar op de schouders en langzaam schrijdt de stoet door het paleis, waar 't paars zooals de wensch der vorstin geweest is, in de plechtige decoratie overheerscht. De officieren plaatsen de baar op het affuit van het kanon, die koningin Maria ten grave zal dragen. Zes edele zwarte paarden, geleid door lakeien te voet, trekken 't affuit. De kist is bedekt met den standaard van de overle dene. Aan het hoofd van den stoet gaat de geeste lijkheid. Daarop volgt een delegatie van rid ders in de Malteezer orde. Een ordonnans van de koningin draagt de kroon. Dan komt, geheel alleen, Koning Carol, ge kleed in de uniform van de huzaren van Ko ningin Maria. Vervolgens komen de andere vorstelijke deelnemers, de buitenlandsche dele gaties, het corps diplomatique. Ter weerszijden van den stoet vormen solda ten een dubbele haag. Telkens met twintig meter tusschenruimte staan op paarse zuilen urnen, waarin wierook brandt. Achter de af zetting verdringt zich, zwijgend, de menigte. Enkele minuten voor twaalven bereikt het stoffelijk overschot het koninklijk station, waar een speciale trein wacht om de kist over te brengen naar Curtea de Arges. De trein brengt de doode Koningin dan naar de oude stad Curtea de Arges, waar in de ver maarde kloosterkerk de Roemeensche Konin gen zijn bijgezet. De delegaties volgen in an dere treinen. Om vier uur in den middag arriveert de trein te Curtea de Arges. Het stoffelijk overschot wordt wederom op een affuit geplaatst en door de bescheiden provinciestad beweegt de stoet zich naar het klooster, dat 4 K.M. van het sta tion gelegen is. De vrouwen werpen zich op de knieën, wanneer de baar langs gedragen wordt; van de balkons dalen bloemen neer. Bjj aankomst in het klooster werd de kist on der een baldakijn geplaatst, waarna de lijk dienst een aanvang nam. Na gezang werd de baar door huzaren van het regiment der Ko ningin de crypte binnengedragen, slechts ge volgd door leden van de koninklijke familie. Onderwijl werden 75 kanonschoten gelost, ter wijl in de lucht vliegtuigen cirkelden. De lichte verbetering, welke ruim een week geleden in den toestand van pater L. H. Per- quin O.P., den voorzitter van den K. R. O., mocht worden vastgesteld, heeft niet aange houden. Opnieuw is er een inzinking gekomen, zoodat de toestand zich weer ernstiger laat aanzien. Onder geen beding kan bezoek, van wie dan ook, worden toegestaan. De treinontsporing bij Sint Truiden in België. De joto toont duidelijk. hoe een seinpaal op een der wagons neerkwam, waardoor deze SARAGOSSA, 25 Juli. De bijzondere cor respondent van Havas meldt, dat de laatste versterkingen der regeeringstroepen rondom Sagunto op het punt staan te vallen. De rechtsche troepen hebben Zaterdag den aanval ingezet op den driehoek Segorba, Sierra de Espadan en Viver. Zij doorbraken deze aan den Oostkant nabij Caudiel. De door deze bres oprukkende rechtsche troepen hebben van het Noorden naar het Zuiden afzakkend een groot gedeelte der regeeringslinies in den rug aange vallen. In Estramadura hebben de rechtsche troepen met een groote strijdmacht en ge steund door de luchtmacht in het Noorden en het Zuiden gelijktijdig een hevig offen sief geopend in de sectoren van Madrigalejo en Monterrubio Terzelfder tijd vielen de rechtsche troepen aan het Taag-front in den sector van El Puente del Arzobispo in de provincie Cordova aan. In laatstgenoemden sector mislukte de operatie doch door de operaties van Madrigalejo en Mon terrubio slaagden de Franco-troepen er in op te rukken. Het Zuidelijke leger, onder bevel van generaal Queipo de Llano is de Zujar-rivier overgetrok ken en bevindt zich reeds verscheidene kilome ters ten Zuiden daarvan. Een naar het Noorden oprukkende colonne heeft Zondagochtend Castuera, een stad van 32.000 inwoners, bezet. De „Don Benito-zak" is hierdoor practisch gesloten. De door de rechtsche troepen bezette stad Castuera is de hoofdstad van Estramadura. De burgerlijke gouverneur en de generale staf van het Zuidelijke leger waren er gevestigd. De opmarseh der rechtsche troepen duurt voort en het leger van generaal Queipo de Llano heeft reeds voor de in den „zak van Benito" opgesloten regeeringstroepen alle verbindingen naar het Oosten afgesneden. De rechtsche cavalerie, die op de flanken opereert, heeft Zondagochtend honderden gevangenen gemaakt. De verbinding tusschen het centrale en het Zuidelijke leger is hiermede tot stand gebracht Deze legers bezetten de dorpen Campanario, Medellin, Villanueva de la Rëina en Don Bênito. - De rechtsche troepen hebben 5.000 vierkante kilometer terrein bezet. Om acht uur Zondagavond zijn de rechtsche batterijen begonnen met de beschieting van Ma drid. In een uur tijds kwamen bijna 200 grana ten van zwaar kaliber neer. De meeste kwamen in het centrum van de stad terecht. Volgens de eerste berichten heeft het bom bardement, dat een der hevigste was, waarvan de hoofdstad te lijden heeft gehad, drie dooden en 33 gewonden geëischt. Het duurde tot kwart over negen en naar schatting zijn meer dan 400 granaten van 110 en 155 millimeter in de binnenstad terecht ge komen. O.a. werd ook de ambassade van Chili getroffen. Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, dat de Spaansche regee ring' het plan tot terugtrekking der vrij willigers heeft aanvaard. Zij zou echter zekere reserves hebben gemaakt ten aan zien van detailkwesties. Hierdoor wordt echter de toepassing van het plan, waarvan de Barcelona-regeertng de nood zakelijkheid onderstreept, geenszins in het ge ding gebracht. Met levendige voldoening heeft men te Lon den vernomen, dat Barcelona het Britsche plan heeft aanvaard. Men hoopt, dat Burgos niet zal talmen tot een gelijk besluit te komen maar tot dusverre is te Londen nog geen enkele aanwijzing ontvangen, die een spoedige aanvaarding door Burgos zou doen verwach ten. Martinez Barrio, voorzitter van de Cortes en leider der Spaansche delegatie naar de wereld conferentie voor den vrede te Parijs, heeft ver klaard, dat de Spaansche delegatie erop heeft aangedrongen, dat de regeeringen der op de conferentie vertegenwoordigde landen, en meer in het bijzonder der landen, die de niet-in- mengingspolitiek leiden, de overeenkomsten der niet-inmengingsconferentie in toepassing bren gen, teneinde daardoor te geraken tot een spoedige terugtrekking van alle buitenlandsche strijders in Spanje. „Dit is", zoo zeide hij, „de eenige oplossing van de Spaansche kwestie." Barrio acht verder een hervorming van de Spaansche regeering niet mogelijk. Bovendien is hij van meening, dat het daartoe niet de juiste tijd is. Het Noorsche s.s. Tirana meldt, dat het Zon dagmorgen om half acht ter hoogte van Tan- ger is aangevallen door een vliegtuig, dat een bom naar het schip wierp. De positie van ds Tirana was op dat oogenblik 36 graden 35 minuten Noorderbreedte en 0 grSUen 20 minu ten Westerlengte. Er zijn geen nadere bijzonderheden hier omtrent te verkrijgen. De admiraliteit te Gi braltar heeft het schip gevraagd of net hulb noodig had, doch hierop werd ontkennend ge antwoord. Een scheepsjongen zou gedood zijn BOGOTA. 25 Juli. (Reuter). Tijdens een parade van militaire vliegtuigen te Bogota in Columbia .is een militair vliegtuig tegen een tribune .gebotst en onder cje toeschouwers ge vallen. Het toestel vloog in brand. 33 personen werden gedood. 130 gewond. De onlangs gekozen president Santos, is ter nauwernood aan den dood ontsnapt. Het had weinig gescheeld of het vliegtuig was tegen de tribune gebotst waar hij plaats had genomen. Het vliegtuigongeval heeft zich voorgedaan tijdens de feesten ter viering van het vierhon derd jarig bestaan van de stad Bogota. In den ochtend defileerden vijfduizend man' van het ieger voor den president. Na de parade voerde een jachtvliegtuig, bestuurd door Untenant Cesar Abadia, acrobatische toeren uit, op ge ringe hoogte boven de troepen, plotseling wei gerde de motor, het vliegtuig stortte omlaag, nabij de tribune van den president en vloog in vlammen. Tot nu toe zijn 33 dooden gebor gen, 104 personen werden gewond. Onmiddellijk zijn alle feestelijkheden ge staakt, SINT TRUIDEN, 24 Juli (Belga). Zon dagochtend heeft zich bij den ingang van het stadion te Sint Tniiden een ernstig spoorwegongeluk voorgedaan. Door nog niet opgehelderde oorzaak ontspoorde het derde rijtuig van een personentrein, kwam in bot sing met een seinpaal en werd geheel ver pletterd. Voor zoover bekend, zijn er vijf dooden en werden verscheidene reizigers gewond. Volgens het voorloopige onderzoek heeft het ongeluk zich als volgt afgespeeld: De trein, die kwart voor negen uit Landen kwam, zou het station van Sint Truiden bin nenrijden en daartoe het derde spoor nemen, om aan het perron te stoppen. De locomotief, de tender en de eerste twee derde-klasse-rij tuigen waren den wissel reeds gepasseerd, toen plotseling het derde rijtuig van de rails reed en tegen een seinpaal botste, die omviel en het rijtuig verpletterde. Daar het ongeluk op slechts 100 M. afstand van het station gebeurde, kwam spoedig hulp opdagen. Om half elf had men vijf dooden en een aantal gewonden uit de wrakstukken be vrijd. Naar verluidt zouden echter nog vijf reizigers onder de brokstukken van het rijtuig, liggen. Een speciale kraanwagen met talrijk personeel is uit Brussel aangekomen. De meeste slachtoffers zijn afkomstig uit Velm bij St. Truiden. NEW-YORK, 25 Juli. Havas). Boven New-York en omgeving heeft zich een ge weldig noodweer ontlast, gepaard gaande met zwaren regenval en een buitengewoon feilen wind. Huizen en bruggen werden vernield, hoo rnen ontworteld, wegen beschadigd en ver bindingen afgesneden. De schade, die werd aangericht, wordt geraamd op verscheidene millioenen dollars. Een bombardementsvliegtuig, dat door den Tornado verrast werd, is neergestort bij Wood- bridge in Connecticut. Drie personen vonden daarbij den dood. De chauffeur van een auto bus verloor de macht over zijn stuur en reed den wagen je pletter tegen een borstwering na bij New Jersey. Hierbij werd een persoon ge dood, terwijl negen personen gewond werden. Nabij Yonkers ontstond tengevolge van een grondverschuiving een treinongeluk, waarbij veertien reizigers gewond werden. Talrijke plaatsjes in de omgeving van New- York werden overstroomd. In Zuidwest Texas zijn talrijke rivieren bui ten hun oevers getreden, waardoor een terrein met een oppervlakte van achtduizend vierkanten kilometer vernield werd. Twee personen kwa men om het leven, 500 -personen zijn dakloos geworden. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Westelijke tot Zuidelijken wind, afnemen- de bewolking, droog warm weer behoudens geringe kans op onweer. Hoogste barometerstand 763.3 te Andacnes Laagste barometerstand 755.3 te Blacksod j§ Zon op v.m. 5.10 onder n.m. 9.02 uur. Licht op n.m. 9.32. Maan op v.m. 3.07 onder n.m. 7.24. Nieuwe Maan 27 Juli. Vanochtend is in de Arabische wijk te Haifa met groot geweld een krachtige bom ontploft. Deze ontploffing heeft zich voorgedaan op de groentemarkt op dezelfde plaats waar 6 Juli een bom is ontploft. Minstens dertig personen werden gedood en vijftig gewond. Latere berichten zijn hiermede echter in te genspraak. Volgens deze zouden bij de bom ontploffing slechts zes personen om het leven zijn gekomen en vijftig gewond. Verscheidene personen zouden evenwel door steenworpen zijn gedood en gewond. In de benedenstad is de staat van beleg af gekondigd. De straten zijn afgezet en mariniers patrouilleeren. Het bericht van den aanslag heeft zich snel verspreid en veroorzaakte een sterke nervositeit onder de bevolking. In verscheidene wijken van de stad hebben zich ongeregeldheden voorge daan, waarbij een Jood werd gedood en ver scheidene anderen werden gewond. Gedurende het weekeinde heeft het aanta; incidenten zich vermenigvuldigd. Vooral zijn aanslagen gepleegd op taxi's en autobussen. In Midden-Palestina hebben de autoriteiten tai- looze arrestaties verricht. Meer dan 1500 dorps bewoners werden in kampen bijeengebracht. Naar aanleiding van de repressailles van Jo den te Tel Aviv tegen Arabische ambtenaren, die met een autobus door de plaats reden, heeft de gemeenteraad een proclamatie gepubliceerd, waai'in dergelijke daden worden veroordeeld. In het kustgebied en in de landbouwcentra rond om Tel Aviv heeft de terroristische propaganda zich uitgebreid. De dorpsbewoners worden aan gespoord te weigeren hun schulden te betalen en de schuldeischers worden met den dood be dreigd, wanneer zij de hun toekomende gelden opeischen. JERUZALEM, 25 Juli. (Havas). Op het oogenblik worden in het gebied van Tulkarem, Nabloes en Jenin politie-operaties op groote schaal gehouden met het doel de streek var. verdachte elementen te zuiveren. Zestienhonderd personen zijn gearresteerd, waarvan het meerendeel afkomstig was uit an dere streken en geen voldoende redenen kon opgeven voor het verblijf in dit gebied. De Arabieren in de oude stad van Jeruzalem zijn bij wijze van protest in staking gegaan. De Arabische bevolking van Nabloes heeft zich bij deze beweging aangesloten. In de trekking van de Staatsloterij is de hoofdprijs van 20.000.gevallen op No. 8030. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING MARNIXSTRAAT no. 116 - HAARLEM Te Bogota botste een vliegtuig tegen een tribune en stortte neer temidden der toe schouwers; 33 personen werden hierbij gedood. Duitsche Alpinisten hebben de Noord wand van den Eiger beklommen. Engeland vormt een burgerluchtwacht om over een groote reserve aan piloten voor de landsverdediging te .beschikken Politietroepen zuiveren verdachte elementen. Palestina van Franco heeft een hevig offensief ingezet aan de fronten bij Sagunto en in Estra madura; Barcelona aanvaardt het Brit sche plan. De Oslo-staten stellen vast, dat een toe passing van sancties niet langer verplich tend kan worden gesteld. Een hevig noodweer heeft de stad New York en omgeving geteisterd. Bij een treinontsporing te Sint Truiden in België werden vijf personen gedood. Eensgezindheid tusschen Londen en Parijs aangaande het Tsjecho-Slowaak- sche vraagstuk. Japan stelt aan Moskou de instelling van een commissie voor tot regeling van grensgeschillen. Het ruiterstandbeeld van Koning Albert in de vlakte van den Ijzer onthuld. 13e Nationale Bedevaart naar Dokkum. H.H. Wijdingen in het Aartsbisdom en bij de Kruisheeren te St. Agatha. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Generaal Kapittel van de Congregatie der Fraters van Tilburg. Ned. R.K. Middenstandsbond. Vergade ring van het hoofdbestuur. Voortgezet congres van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen. De toestand van Pater L. H. Perquin laat zich weer ernstiger aanzien. Pater Fr. Stappers, Overste van het missiehuis „Bisschop Hamer" te Nijme gen, plotseling overleden. De doodslag te Obdam; kapper heeft volledige bekentenis afgelegd. Het standbeeld van kapitein Henricus Belletable te Venlo onthuld. Doodelijk ongeluk op onbewaakten over weg bij Terborg. Jongeman verongelukt op de kermis te Kijkduin. MAUBEUGE, 25 Juli (Havas). Te Beau fort in Frankrijk is een auto, bestuurd door den heer Johan de Roos uit 's Gravenhage, door het springen van een band aan het slin geren geraakt en vervolgens tegen een heg ge reden. Zoowel de 58-jarige heer De Roos. ais de hem vergezellende heer Lambinon werden op slag gedood. De beide inzittende dames ble ven ongedeerd. Naar wij vernemen is onze landgenoot Pater dr. J. Stein S. J., directeur van de Vaticaansche Sterrewacht in Castel Gandolfo, door Z. H. den Paus aangewezen om de Citta del Vaticano te vertegenwoordigen op het Congres der Inter nationale Astronomische Unie, dat van 2 tot 10 Augustus in Stockholm wordt gehouden. Stand op Maandag 1 uur n.m. 75925 Vorige stand 739.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1