De Vierdaagsche ingezet Snelle opmarsch der Rechtschen WANDGEDIERTE Het nieuws van heden Wat gebeurt er in Mandsjoekwo DIJJERS OPWINDING HEERSCHT IN HAIFA De komst van Lord Runciman TACR De rassenleer in Italië DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS HOTEL - CAFE - RESTAURANT Uw lunch wordt ook op het terras geserveerd DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Estramadura Gandia opnieuw gebom bardeerd Daden van weerwraak door de bevolking Vlaggenparade op den vooravond had groote belangstelling Taptoe tot besluit Tegen bombardeeren In Tsjechische kringen keurt men het besluit der regeering goed Voldoening in de Fran- sche pers raak van Runciman DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN n"T MAYONNAISE EH SAL ADE SAUS Een vastomlijnde politieke actie zal er het gevolg van zijn ZANDVOORT-BAD GROOT AVONDFEEST DINSDAG 26 JULI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21291 In den zak van Don Benito maak ten de troepen van Franco 14.000 krijgsgevangenen „RADICAAL" Linksche terugtocht in H. KH. Prinses Juliana met Buitenlanders spreken over dreigende onlusten Onderhandelaars veilig teruggekeerd Kioekiang gevallen De Chineezen boden slechts weinig weerstand In het klooster der eerw. Kruisheeren te St. Agatha hij Cuijk had de plechtige priesterwijding plaats door Mgr. Fr. M. Blessing, Apostolisch Vicaris van Bondo (Belgische Congo) Mgr. Blessing (op den voorgrond) verlaat met de nieuw gewijde priesters de kloosterkapel. Achter hem de Generaal Overste der Kruisheeren, Mgr. W. van Binther van open steden FRANKLIN D. ROOSEVELT III Prinses Beatrix te Heiligendamm Het WeeriiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinijg Zaligverklaring van Charles de Foucauld Proces in voorbereiding De onteigeningen in Mexico Antwoordnota aan de Ver. Staten opgesteld Practische en positieve voorstellen zijn noodig, zegt Cot Buitenhof Telefoon 117375 Den Haag OP VASTENDAGEN SPECIALE SCHOÏELS - MAGER MENU NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BURGOS, 26 Juli (Havas) Tijdens de zuiveringsoperaties in den zak van Don Benito hebben de rechtsche troepen 14.000 krijgsgevangenen gemaakt. Zij veroverden twee artilleriebatterijen, een sectie pantserauto's en een batterij anti-tank- geschut. Aan het front van Valencia hebben de rechtschen de operaties, die erop gericht zijn den zak, die zich ten Noorden van Segorbe af- teekent, te sluiten, voortgezet. De rechtsche troepen bleven aan het Estra- madura-front hevigen druk uitoefenen, teneinde den zak, in het Noorden begrensd door Cam- panario, in het Zuiden door Castuera en Mon- terrubio de la Serena, te kunnen afsluiten. De regeeringstroepen boden taaien tegenstand en noodzaakten de rechtsche troepen belangrijke versterkingen in het veld te brengen. De ver dedigers der stellingen, die den zak vormen, moesten echter terugtrekken. Zij namen al hun materiaal mede. De regeeringsautoriteiten te Valencia wijzen erop, dat door dezen terugtocht het front aan zienlijk beperkt werd, waardoor dit des te ste viger is geworden. Het belangrijkste doelwit der rechtsche troepen schijnt thans de stad Cabeza de Biey te zijn. Deze ligt ten Oosten van Castuera en er bevinden zich in de omgeving daarvan stellingen van groote beteekenis. In den sector van Villanueva de la Serena hebben de rechtsche troepen enkele belangrijke stellingen in de nabijheid van Don Benito bezet. Het communiqué van het rechtsch hoofd kwartier meldt van het Ebrofront, dat de vijand in de sectoren van Tortosa en Flix troepen samengetrokken heeft, en in den afgeloopen nacht bruggen heeft gebouwd, die door de rechtsche luchtmacht weer werden vernield. Aan het front van Valencia bezetten de troepen van Franco het dorp Pavia en brachten de ver binding tot stand met de troepen, die hun van het Oosten uit waren voorbijgetrokken. De haven van Gandia is gisteren tweemaal gebombardeerd. Tijdens het eerste bombarde ment w'erd het Britsche s.s. Dellwynn door een brandbom getroffen. De brand werd echter spoedig gebluscht. Twee uur later kwam eer. vliegtuig opnieuw de haven bombardeeren, doch thans werd de Dellwynn niet getroffen. Maandag is te Casablanca het Noorsche s.s. „Tirana" aangekomen, dat naar men weet tij-- dens de reis van Algiers naar Casablanca door een onbekend vliegtuig op 25 mijl ten Noorden van Oran is gebombardeerd. Een matroos werd door mitrailleurkogels gedood. Zes brandbom men kwamen op het dek neer. De kapitein werd door scherven gewond. Tijdens het Marialecongres te Boulogne sur Mer werd een plechtige processie gehouden, waaraan vele figuranten in historische kleedij deelnamen HAIFA, 26 Juli. (Reuter). Het aantal dooden ten gevolge van den bomaanslag in Haifa is thans gestegen tot 47, namelijk 43 Arabieren en 4 Joden. Voorts zijn 41 Ara bieren en 11 Joden gewond. Havas meldt reeds vijftig dooden en een ge lijk aantal gewonden, waarvan er verscheidenen in hopeloozen toestand verkeeren. De nervositeit der bevolking heeft Maandag een aantal daden van weerwraak tengevolge gehad. Twee Joden werden door een Arabische mennigte verrast en gesteenigd. Het aantal na den aanslag gedoode Joden in Haifa bedraagt thans vier. Er zijn nieuwe veiligheidsmaatregelen geno men. Een nieuw Engelsch bataljon is te Jeru zalem aangekomen en verscheidene voorsteden der stad zijn doorzocht. De traditioneele inzet van de Vierdaag sche Afstandsmarschen, de vlaggenparade, werd Maandagavond gehouden op het breede plein aan den Bijleveldsingel. Dat was een afwijking van de oude gewoonte, om dezen plechtigen aanvang van een grootsch sportief feest te doen plaats vin den op het Molenveld. De belangstelling voor de Vierdaagsche is in die mate groeiende, dat het Molenveld geheel moet ingenomen worden door het tentenkampen dientengevolge de ruimte ontbreekt om daar de gebruikelijke vlaggenparade te houden. Nu hadden zich Maandagavond duizenden en duizenden in onafzienbare kringen opgesteld om het Byleveldplein, waar de standaards voor de verschillende landen, welke op de Vierdaag sche zijn vertegenwoordigd, waren geplant. Om zeven uur trok de Koninklijke Marinekapel, onder leiding van kapelmeester Leistikow van het kamp Molenveld naar de binnenstad en sloten zich bij de muziek aan afdeelingen van de militaire korpsen en burgergroepen, welke alle de vlaggen met zich voerden, om zoo in marschtempo langs den Groesbeekschenweg op te trekken naar het Byleveldplein. Hier wacht ten reeds de autoriteiten, onder wie wij op merkten het Uitvoerend Comité van de Vier daagsche en verder meerdere burgerlijke en militaire autoriteiten, waaronder luit.-kol. Land, luit.-kol. Slagter, commandant van de Kolo niale Reserve, eenige Engelsche en Duitsche officials en verder den burgemeester van Nij megen den heer J. A. H. Steinweg en meerdere burgemeesters uit omliggende plaatsen. Als alle groepen in carré stonden opgesteld, speelde de Kon. Marinekapel een inleidingsmarsch, waarna de plechtige vlaggenparade, 'onder leiding van kapitein E. C. C. W. L. Baron van Heeckeren van Brandsenburg aanving. Het eerst werd de Brabanqonne gespeeld en werd de Belgische vlag gehesehen. Achtereenvolgens werden de vlaggen van Denemarken, Duitschland, Enge land, Frankrijk, Zwitserland en ten slotte de Oranjevlag en de Nederlandsche driekleur in den mast gehesehen. Telkens werden, wanneer de vlaggen van een bepaald land omhoog gin gen, de respectievelijke nationale liederen ge speeld. Treffend was het, toen de groote me nigte spontaan met 't Wilhelmus van Nassauwe instemde, toen de Marinekapel ons volkslied inzette, als de Oranjevlag in top ging. En even spontaan klonk na dit treffende gebeuren een hartelijk gejuich op. Hier sprak wel op on dubbelzinnige wijze het nationaal gevoel van de duizenden en de eerbied voor de vaderland- sche kleuren. Toen de vlaggenparade, nadat ook de N.B.L.O.-vlag onder het spelen van het marschlied „De Vierdaagsche" in den wind wapperde, was geëindigd, werden de leden van de Road Walking Association voor het front gevoerd en voorgesteld aan de autoriteiten en daarop vond een eenvoudige plechtigheid plaats, waarbij de official van deze Engelsche wandelorganisatie aan den leider der marschen, kapitein J. N. Breunese, onder een hartelijke toespraak, het eerelint niet de onderscheiding van de Road Walking Association aanbood, uit erkentelijkheid voor de vele diensten door ka pitein Breunese als leider der marschen ook aan de Engelschen in den loop der jaren be wezen. Na de aanbieding van dit huldeblijk klonken uit den Engelschen kring de gebruike lijke „three cheers." Tot slot van de plechtigheid maakten alle deelnemers met de muziek voor op een défilé voor de autoriteiten, om vervol gens het terrein te verlaten en met een korten marsch door de stad naar de „Vereeniging" te wandelen. In den tuin van „De Vereeniging" werd in den avond een door duizenden aanhoord con cert door de Marinekapel gegeven, met tot be sluit de traditioneele taptoe. Hiermede werd de inleidingsdag van de Vierdaagsche officieel ge sloten. Nog lang heerschte er in de stad een opgewekte stemming. Vele deelnemers trokken intusschen naar het kamp om heden tijdig den eersten marschdag te beginnen. het herstel van den vrede, georganiseerd door de Int. Vredes Campagne, zeide Cot, dat hij hoopte, dat de conferentie tot practische en positieve voorstellen zou komen, daar de openbare mee ning beu is van goed bedoelde woorden en plechtige verklaringen zonder resultaat. Hij herinnerde er aan, dat de I.V.C. geen enkele politieke partij of richting is toegedaan en openstaat voor iedereen. Lord Cecil zei o.m., dat de I.V.C. moest trach ten de openbare meening te mobiliseeren ten gunste van een sterken Volkenbond. Hierna sprak Mgr. Maingold over de Zending, die de Katholieke Kerk heeft ten aanzien van de vredesbeweging. Tijdens de middagzitting zeide Mgr. Oldham, Bisschop van Albany (New York), dat ieder systeem van nationaal egoïsme of van rassen haat moest worden veroordeeld en dat men alle Christenen en menschen van goeden wille moest vereenigen tegen den oorlog. Abbé Mayeux hield namens de Belgische de legatie een schitterende rede. welke luide werd toegejuicht, waarin hij opkwam voor de demo cratie en den vrede. PRAAG, 26 Juli. (Havas.) In Tsjechische kringen wordt veel commentaar geleverd op de komst van Lord Runciman als raadsman voor de regeering. Algemeen keurt men het goed, dat de regeering' het voorstel van En geland heeft aangenomen. Iedereen ziet het voordeel hiervan in. Londen heeft een stap gedaan, welke eenig is in Europa na den oorlog. Men vraagt zich evenwel af, waar de grens van de inmenging ligt. De per soon van Lord Runciman speelt een belangrijke rol, vooral door de houding van de liberale partij in het Tsjechische vraagstuk. In Sudeten-Duitsche kringen weigert men iets te zeggen. „Die Zeit" schrijft evenwel, dat men den indruk heeft, dat het Britsche be middelingsvoorstel met voldoening is ontvangen. Het blad beschuldigt verder de Tsjechische pers van kwade trouw, omdat zij de Sudeten- Duitschers verantwoordelijk stelt voor het lang zame tempo van de onderhandelingen. De Fransche pers is tevreden over het feit, dat de Tsjechische regeering het voorstel van de Britsche regeering, om Lord Runciman naar Praag te sturen als raadsman, heeft aangeno men. De „Petit Parisien" is van meening, dat de aankomst van Runciman te Praag een betere atmosfeer zal scheppen. Het zal het bewijs zijn, dat men zoowel te Berlijn als te Praag oprecht wenscht tot een'regeling te komen. De kracht van zijn persoon en de autoriteit van zijn re geering zullen een einde maken aan 'het we- derkeerige wantrouwen. De „Journal" wijst erop, dat nog niet lang geleden de grondslag van de Britsche politiek was, zich tot geen prijs te mengen in de zaken van het vasteland. Thans neemt Engeland de leiding en is het gedwongen, het zwaard te trekken, wanneer Duitschland met geweld zou reageeren op rlp Britsche bemiddeling. Ook de Britsche pers levert commentaar op de opdracht aan Runciman, welke heden of ficieel bekend zal worden gemaakt. De „Times" schrijft, dat de taak van Run ciman zal zijn te voorkomen, dat het conflict tüsschen Tsjecho-Slowakije en Duitschland in de impasse geraakt. Hij zal raadgevend en ver zoenend moeten' optreden en hij zal ook het inzicht van de minderheden, in het bijzonder van de Sudeten, in overweging moeten nemen. De wijze, waarop Duitschland het Britsche voorstel heeft ontvangen geeft reden tot opti misme, schrijft de Daily Mail. Ook dit blad wijst er op, dat de taak van Runciman zal zijn de Tsjechische regeering raad te geven ten aan zien van de eischen van de Sudeten-Duitschers en voegt hieraan toe, dat de regeering te Lon den er over denkt eventueel een conferentie van de betrokken partijen te beleggen te Lon den, onder voorzitterschap van Lord Halifax, die op zal treden als scheidsrechter op aanbeve lingen van Runciman. In Haifa blijft groote opwinding heer- schen na den bomaanslag. De rassenleer in Italië zal een vastom lijnde politieke actie ten gevolge hebben. De rechtsche troepen in Spanje zetten hun opmarsch aan alle fronten voort. Tsjechische politieke kringen toonen zich ingenomen met de komst van Lord Runciman naar Praag. Volgens berichten van buitenlanders zouden in Mandsjoekwo onlusten dreigen Kioekiang door de Japanners veroverd. Toespraak van Mgr. Huibers tot de deelnemers aan de St. Bonifatius- bedevaart naar Dokkum. Memorie van Antwoord Binnenlandsch Bestuur aan den Indischen Volksraad. De „Vierdaagsche" ingezet. DE FUHPPOEVE» C EBP Ut KT ROME, 26 Juli. (Stefani). Minister Sta race, de secretaris der Fascistische partij, heeft de professoren der Italiaansche uni versiteiten ontvangen, die het manifest in zake de rassentheorie hebben onderteekend, of daarmede hunne instemming hebben be tuigd. Ook de minister voor volkscultuur, Alfieri, was bij deze ontvangst aanwezig. Starace hield daarbij een rede, waarin hij zeide, dat het fascisme reeds sedert zestien ja ren de rassen-politiek in toepassing brengt, welke een voortdurende verbetering van het Italiaansche ras beoogt, zoowel in kwalitatief als in kwantitatief opzicht. De huidige formuleering der doctrine van de Italiaansche rassenleer moet niet als van zui ver academischen aard worden beschouwd. Zij zal in tegendeel worden gevolgd door een vast omlijnde politieke actie. Tengevolge van de stichting van het keizer rijk is het Italiaansche ras in contact gekomen met andere rassen en het moet zich dus ver dedigen tegen elke besmetting. Daarom werden reeds op het grondgebied van het keizerrijk met energie wetten tot bescherming van het ras in toepassing gebracht. De joden, ook die in Italië, hebben zich se dert duizenden jaren als een afzonderlijk ras beschouwd, dat verheven is boven de andere rassen. Het is van algemeene bekendheid, dat ondanks de verdraagzame politiek van het fas cistisch regiem de Joden in alle landen den generalen staf van het anti-fascisme vormen. OP WOENSDAG 27 JULI HARDDRAVERIJ op de FEëRIEK Verlichte Boulevard de Favauge, aanvang 7 uur n.m. Na afloop groot VUURWERK Om 5 min. na middernacht vertrekken extra-trams van de N.Z.H.T.M. naar Haar lem en, Amsterdam. Reist op avondretours. Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Wij garandeeren U absolute verdelging onder geheimhouding en schriftel. garantie, volgens speciale beproefde methode. ZUIVERINGSONDERNEMING GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657 HAARLEM PEIPING, 26 Juli. (Reuter) De veronder stelling, dat het in Mandsjoekwo niet alles pais en vree is, vindt een zekere bevestiging in berichten van buitenlanders over een ge weldige ontploffing in het arsenaal te Moek- den, die door brandstichters zou zijn veroor zaakt. Volgens deze berichten werd Moekden in den morgen van den 23en Juli opgeschrikt door een reeks ontploffingen, waarbij voor een waarde van verscheidene millioenen yen aan munitie verlo ren zou zijn gegaan. De ontploffingen werden door een grooten brand gevolgd. Algemeen wordt geloofd, dat versterkingen gereed worden ge houden voor mogelijke onlusten in Mandsjoekwo. Men hoort b.v., dat de Japansche troepen, die onlangs een algemeen offensief hebben ingezet tegen de ongeregelde Chineesche troepen in Sjansi, in Oostelijke richting worden terugge trokken. Voorts wordt gemeld, dat troepen- treinen Peiping zijn gepasseerd op weg naar Sjankaikwan. Naar thans gebleken is, zijn vier van de tien Mandsjoerijsche burgers, die op 21 Juli nabij Toengantsjen op de Oessoeri-rivier door Sovjet troepen beschoten zijn, op 24 dezer behouden te Toengantsjen teruggekeerd. De zes overigen wor den nog vermist. Men gelooft, dat zij door de Sovjet-troepen worden vastgehouden. De beide Japansche onderhandelaars, die een Week geleden door het Japansche commando naar den commandant Van de Sovjet-Russische grenstroepen waren gezonden om te spreken over de ontruiming van Tsjangkoefeng en eerst door de Russen gevangen werden gehouden, zijn bij het Japansche commando teruggekeerd. De Ja pansche pers ziet hierin een bewijs voor een ontspanning van den toestand. SJANGHAI, 26 Juli (Reuter). In een Japansch communiqué wordt medegedeeld, dat Kioekiang door de Japansche troepen ls genomen. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat de Japansche troepen met 200.000 man infan terie, gesteund door de luchtmacht en de vloot Kioekiang hebben aangevallen. De Chineezen hebben slechts weinig tegenstand geboden. De bezetting van Kioekiang wordt in militaire kringen te Tokio beschouwd als een beslissen de stap in de voorbereiding tot een aanval op Hankau. Kioekiang is een steunpunt in de buitenste verdediging van Hankau en is tevens Uitgangsstelling voor de Japansche troepen in het Jangtsegebied. Ten Oosten van Sianfoe in het grensgebied van de provincies Honan en Sjansi worden sterke Chineesche troepen ver zameld, men spreekt van twintig divisies. Men Veronderstelt, dat de Chineezen een tegenoffen sief voorbereiden om zooveel mogelijk Japan sche troepen vast te houden. 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen, Zuidoostelijke tot Zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien EE met kans op onweer, overdag veel koeler in het Oosten, in het Westen iets koeler. Hoogste barometerstand 766.0 te Vardoe Laagste barometerstand 753.8 te Seydisfjord H Zon op v.m. 5.11 onder n.m. 9 uur. EE Licht op n.m. 9.30. Maan op v.m. 4.24 EE onder n.m. 8.06. Laatste kwartier 27 Juli. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiruii Mgr. Nouet van de Witte Paters, Apostolisch Prefect van Ghardaia, heeft zich met pater Constantinus en pater Tissot naar Ain-Sefra begeven om de geschriften van pater Charles de Foucauld te onderzoeken en de getuigenissen, die sinds meerdere jaren verzameld werden, na te gaan, ten einde het proces van de Zaligver klaring van den Dienaar Gods te bespoedigen. Mgr. Nouet en zijn medewerkers zullen alle documenten copieëeren en het geheel naar de H. Congregatie der Riten in Rome zenden. Het werk zal twee maanden in beslag nemen. MEXICO, 26 Juli. (D.N.B.) In politieke krin gen te Mexico verklaart men, dat de antwoord nota aan de Vereenigde Staten betreffende de schadeloosstelling voor het onteigende grond bezit reeds gereed is. Zij is evenwel nog niet door president Cardenas goedgekeurd. De ant woordnota zal waarschijnlijk de aanvaarding be helzen van het voorstel der Vereenigde Staten, een scheidsgerecht te benoemen. PARIJS, 25 Juli Op de wereldconferentie tegen het bombardeeren van open steden en voor PHILADELPHIA, 26 Juli. De schoondoch ter van president Roosevelt, mevr. Ethel Roose veltDupont, heeft verleden week Dinsdag het leven gesCTïönken aan een zoon. Deze zal Franklin Delano Roosevelt de derde worden genoemd. Stand van Dinsdag 1 uur n.m. 757.8 Vorige stand 757.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1