'n Warme en vrij vermoeiende eerste dag De werkloosheid New-ïorksche Beurs Het antwoord van Barcelona EEN NIEUW CENTRUM IN CHINA De bemiddeling van Runciman REGEN BRACHT EENIGE VERFRISSCHING faillissementen WOENSDAG 27 JULI 1938 Plan tot terugtrekking der vrijwil ligers zonder ernstige be zwaren aanvaard Engeland zou streven naar een niet-aanvalspact Berlijn-Praag Hakenkruisinsignes ontdekt Ontwikkeling van Yoennan na het uitbreken der vijandelijkheden De eed van trouw der Duitsche predikanten Nog tegenstand in de oud- Pruisische kerkgebieden Nieuwe grensincidenten in Mandsjoekwo Japansche parlementairs brachten geen antwoord mee Uit Vaticaanstad Werken van Loisy op den Index geplaatst Zaligverklaringsproces Over de eerste verslagweek van Juli was het percentage lager dan over dezelfde periode in 1937 Examen voor klinisch analyst Hoofdakte-examen Notar ieel-examen Examen boekhouden M.O. K. XII DE V1ERDAAGSCHE De deelnemers wandelen er lustig op los en vooral de P.T.T.- menschen maken een goeden indruk Negen uitvallers na den eersten dag Een zwaar gedeelte P.T.T.-menschen slaan een goed figuur WISSELKOERSEN Gemakkelijke markt met lagere koersen. AMERIK. GOEDERENMARKT 9 Va 7% VERKORTE BALANS Van De Nederlandsche Bank N.V. MARKTNIEUWS AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 26 Juli STOOMVAARTLIJNEN Scheepsbouw LONDEN, 26 Juli. (Havas.) De Spaan- sche ambassadeur te Londen, De Azcarate, heelt vanmorgen op het Foreign Office het antwoord zijner regeering op het ontwerp tot terugtrekking der vrijwilligers overhan digd. Volgens Spaansche kringen te Lon den zouden de gemaakte reserves niet van dien aard zijn, dat zij het succes van 't plan zouden belemmeren. De reserves zouden van „constructfeven'' aard zijn. De Spaansche republikeinsche minister van Buitenlandsche Zaken, Alvarez de Lyapo, heeft een bijzonderen correspondent van Havas me degedeeld, dat het antwoord is opgesteld in een geest van internationale verzoening. Hoewel het plan op enkele punten onrechtvaardig is voor de Spaansche regeering, is het aangeno men met enkele reservés, aangezien het een middel is om de buitenlandsche inmenging in den strijd te doen eindigen. Hierdoor wordt te vens het gevaar beperkt, dat de strijd zal leiden tot een algemeenen oorlog. De opwerpingen, welke gemaakt zijn, hebben slechts ten doel het plan des te doeltreffender te maken. Op de vraag van den correspondent, iets te zeggen over de militaire operaties, antwoordde Del Vayo, dat een leger, dat weerstand biedt, zooals het Spaansche regeeringsleger, toch niet in aanmerking komt voor het aanvragen van een bewijs van overlijden, zooals in sommige buitenlandsche kringen geschiedt. parlementairs, die te Sjanglintse teruggekeerd zijn, gerapporteerd hebben, dat zij geen enkel antwoord hebben gekregen van den comman dant der Russische troepen te Novbkievsk. Ko lonel Grehenidr, chef van de G.F.OE., die de beide parlementairs teruggeleidde, verklaarde, dat hij alleen met de begeleiding belast was, en niets wist omtrent een verwacht antwoord, dat, naar hij hieraan toevoegde, waarschijnlijk langs diplomatieken weg zal worden overhan digd. PRAAG, 26 Juli (Havas). De Tsje- cho-Slowaaksche ochtendbladen meldden reeds, dat de aankomst van den Britschen arbiter Runciman elk oogenblik verwacht kan worden. Een door het Tsjecho-Slowaaksche telegraaf- agentschap Ceteka gepubliceerd telegram uit Londen meldt, dat de Engelsche arbiter onmid dellijk zijn werkzaamheden moet beginnen en niet moet wachten op een eventueele mislukking der onderhandelingen, welke men juist op deze wijze wil voorkomen. Aannemende, dat Praag met deze procedure accoord gaat, stélt men zich te Londen de zaken als volgt voor: Het geheel der kwestie zou besproken worden door de Tsjecho-Slowaaksche regeering met den Engel- schen raadsman en met de Sudeten-Duitschers, teneinde de compromis-ontwerpen op te stellen, die vervolgens aan het parlement zouden kun nen worden voorgelegd. Londen zou aan Tsjecho-Slowakije en Duitschland zijn bemiddeling aanbieden, teneinde deze landen te brengen tot afslui ting van een niet-aanvalspact. Tijdens de onderhandelingen zou Duitsch land zich moeten onthouden van iedere in terventie en iederen druk. PRAAG, 26 Juli (Havas). De politie heeft in het district Duchkrov ontdekt, dat de aan hangers van Henlein hakenkruisinsignes droe gen, hetgeen in Tsjecho-Slowakije streng ver boden is. Alle leden van de partij droegen op hun revers een speld, waarin een microsco pisch klein hakenkruis was gegraveerd. Twee ambtenaren van de Henlein-partij, die zich schuldig hebben gemaakt aan het uitdee- len van deze speldjes, zijn geschorst. HANKAU, 26 Juli. (Chekeai). In de meest Zuidwestelijk gelegen Chineesche provincie, Yoennan, worden de oorlogsindustrieën krachtig tot ontwikkeling gebracht. Groote vooruitgang is tot stand gekomen met den aanleg van de nieuwe verbindingswegen. De gouverneur der provincie, Yoen Loeng, die besprekingen gevoerd heeft met maarschalk Tsjang Kai Sjek, heeft dienaangaande eenige mededeelingen gedaan. Hij zeide om., dat het hem verheugde te hebben kunnen vaststellen, dat Tsjang Kai Sjek lichamelijk en geestelijk in goede gezondheid verkeert, en dat hij ver trouwt, dat China onder de bekwame leiding van Tsjang Kai Sjek tenslotte de overwinning zal behalen. Tijdens zijn besprekingen met Tsjang Kai Sjek heeft Yoen Loeng nieuwe instructies ge kregen ten aanzien van de toekomstige ontwik keling van Yoennan. Yoennanfoe wordt snel het opleidingscentrum der natie; na het uitbreken der vijandelijkheden zijn daar vele colleges en universiteiten naar toe gebracht uit Nanking, Sjanghai, Peiping en Tientsin. Tevens wordt Yoennan het industrieele centrum der natie, waarheen vele industrieele concerns gekomen zijn uit steden aan de kust, welke thans reeds samenwerken met de provinciale autoriteiten voor het op gang brengen van de nieuwe onder nemingen, in het bijzonder voor de exploitatie van steenkool-, lood-, ijzer- en kopermijnen. Voorts verklaarde de gouverneur, dat hij, be halve aan het trainen van nieuwe troepen voor het front, veel tijd besteedde aan het tot stand brengen van nieuwe verbindingslijnen. BERLIJN, 26 Juli (D.N.B.). De president van den hoogsten kerkeraad van de oud-Prui sische landskerk heeft den termijn voor het af leggen van den staatspolitieken eed van trouw der Evangelische geestelijken verlengd tot 30 September. Slechts in de oud-Pruisische kerkgebieden, aldus wordt in kerkelijke kringen volgens het D.N.B. verklaard, wordt door predikanten, die tot de belijdende kerkelijke richting behooren, nog een zekere tegenstand geboden; maar ook hier zou de meerderheid der geestelijken den eed reeds hebben afgelegd. Door de verlenging van den termijn moeten, naar het schijnt, po gingen om tot overeenstemming te komen met nog niet beëedigde predikanten, gesteund worden. Het preekverbod voor den bekenden predikant Dibelius is met zeven maanden verlengd. TOKIO, 26 Juli. (Reuter) Volgens nog r.iet bevestigde persberichten zijn 22 Juli j.l. drie honderd man van het roode leger slaags geraakt met grenswachten van Mandsjoekwo. De Russen waren aan den oever van Mandsjoekwo van de Oessoeri aan land gegaan, op de plaats waar reeds eerder gevechten waren geleverd. Naar verluidt, hebben de Russen het dorp Yagloetste in brand gestoken en zijn zij later verdreven. Er is geen melding gemaakt van dooden of gewonden. Volgens berichten in de dagbladen, afkom' stlg uit de grensstreek der Posset-baai, hebben de Russen gisteren tweemaal Mandsjoe.'ijsch gebied betreden. Sovjet-Russische soldaten passeerden de grens ten Zuiden van Hoengtsjoen, doch wer den teruggeslagen door de grenswachten. Vervolgens drong een twintigtal infanteris ten en dertig cavaleristen tot honderd meter door op Mandsjoerljsch grondgebied; ook zij werden teruggedreven. Medegedeeld wordt, dat de beide Japansche Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 26 Juli; De Congregatie van het H. Officie heeft de volgende werken van Alfred Loisy op den Index geplaatst: „La religion d'Isra.el", „La naissan- ce du Christianisme", „Le Mandeisme et les origines chrétiennes", „Remarque sur la litté- rature epistolaire du Nouveau Testament", .George Tirell et Henri Brémond", „La crise morale des temps présents et l'education hu- maine". Deze werken dateeren van na 1932. De reeds eerder verschenen werken van Loisy werden op den Index geplaatst bij decreet van 16 Decem ber 1903 en 1 Januari 1932. De H. Congregatie der Riten heeft heden be raadslaagd over de heroïsche deugd van de Eer biedwaardige Dienaresse Gods Maria Theresa Soubiran, stichteres van de Zusters van Maria Bijstand. De directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week 4 tot en met 9 Juli 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werk- loozenkas waren aangesloten 563.500 personen (waaronder 76.000 landarbeiders). Voor de 487.500 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 23.2 (in de vorige verslagweek, 20 tot en met 25 Juni 1938, was dit percentage 23.1). In de eerste verslagweek van Juli was het werkloosheidspercentage voor alle verzeker den in de laatste jaren als volgt: 1932; 26.2; 1933: 24,2; 1934: 25.9; 1935; 29.3; 1936: 30.8; 1937: 24.3; 1938: 23.2. Bij de organen der openbare arbeidsbemidde ling stonden 9 Juli 1938 in totaal 328.599 werk zoekenden ingeschreven, onder wie 310.477 man nen. Van deze werkzoekenden waren er 310.363 werkloos, onder wie 297.285 mannen. Blijkens mededeeling van den directeur- generaal van werkverschaffing en steunverlee- ning namen in April 1938 de navolgende aan tallen personen deel aan het cultureel werk voor werkloozen: cursussen 17.830, werkobjecten 1879, centrale werkplaatsen 1997, kampen voor jeug dige personen 1952. UTRECHT. Geslaagd voor het tweede deel klinisch analyst-examen de dames A. C. Cor- nelissen, J. C. Thomsen, I. A. M. Heumakers, A. de Groot, G. J. F. Sibbes, E. C. Faber, L. Helt, S. M. Jansen, E. W. C. Blom, J. G van Sitter, N. J. van Gijn, T. van Dorssen, L. H. J. Knies, M. J. Franssen, E. den Hartog, H. M. J. Baeten, J. C. A. E. Hansen, G. Hoegen, M. G. Holster, G. A. A. Brederode, M. G. Huisman, M. P. J. Buyze, M. M. Burger, N. v. d. Burg, E. J. Coutinho, A. Dijkstra, H. G. Grosjean, J. A. ten Hoeve, F. C. de Hoep, S. ten Hove, A. C. Huyser, M. J. de Kiewit, A. M. Koeslag, A. H. Lohman, I. K. Marko, A. W. M. Meysing, S. J. C. Moolenburgh, M. A. Mulders, H. O. de Ruyter de Wildt, J. Schaley, J E. M. Sormani, M. W. Thiele, J. R. G. Ub- bink, J. Veeningen, J. van Voorst, M. J. de Vries, 'E'. van Dijk, P. M. T. M. Wehberg, J. Wertenbroek, T. A. Wesselirik, A. P. M. Wil- king, I. v. d. Wolde. Afgewezen 30 candidaten. AMSTERDAM Geslaagd de heeren H Klomp, W. F. van Slijpe en W. de Vries. 's-GRAVENHAGE Geslaagd de heeren J Ham, Schipluiden en M. A. C. Keijser, en mej M. A. C. Geul, 's-Gravenhage. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor deel 1 de heer D. M. Knol, Eenrum (Gr.) en voor deel l de heer D. H. van Nieuwenhuizen, Hilversum 's-GRAVENHAGE Geslaagd de heeren: F Claes, Eindhoven; J. van Delft, Wassenaar; J W. Dinjens, Nijmegen; A. J. P. van Dorselaer Maastricht; C. van Dreven, Arnhem; A. J. van Dijke, Zwolle; J. van Eist, Haarlem; P. G. J. M. van Eykelenborg, Utrecht; Th. Hörchner, Am sterdam; P. J. Hamelink en J. P. Kapteyn den Bouwmeester, Rotterdam. Op den eersten dag van de vierdaagsche afstandsmarschen kwamen 4570 deelnemers aan den start. Dat is 190 minder dan er zich aanvankelijk hadden aangemeld. Maar 176 deelnemers waren thuisgebleven en veertien hadden het beter geacht vanmor gen niet mee te trekken. Het was reeds om vijf uur dag voor de 55-ers, die in den koelen ochtend onder be dekte lucht de wandeling aanvaardden over ge accidenteerd terrein. Het begin was niet zwaar. Over de mooie wegen van Berg en Dal en door de Meerwijk en langs het Groeske, was men weldra op de asphaltbaan naar Groe3beek. In de kom1 van het dorp ontmoette men alle deel nemers, want eerst daar werden de verschillen de afstanden gesplitst. De lange-afstandloopers zetten hier koers naar den St. Maartensberg en na den primitieven veldweg door landelijk schoon te hebben bewandeld, belandden zij op den schaduwrijken St. Maartensberg. Hier maakten zij kennis met een der fraaiste stukjes natuurschoon van Oost-Nederland, door welk ideaal oord zij den Piasmolen bereikten. Hier kwamen zij van de schaduw in het licht en werden zij in de vlakte door de warmte, welke drukkend was onder een dichtbewolkten hemel, overvallen. En zoo moesten de meesten een moeilijk parcours afleggen langs de Maas oevers, waarbij vooral het landelijke weggetje van het Cuyksche veer naar Mook voor de voe ten der wandelaars een martelweg werd. Aan den traditioneelen Molenhoek waren aanwezig generaal-majcor A. R. van der Bent, commandant van de 4de divisie en adj. I. B D. van h. M. de Koningin en generaal-majoor W. Sillevis, commandant van de tweede divi sie, vergezeld van enkele officials, de represen tanten van de Road Walking Association, van de Deutsche Reichs Jugend en van de Fransche wandel-organisatie. Hier defileerden de mili taire korpsen en de burgërgroepen en ook de indiyidueele loopers voor de autoriteiten. Allen maakten in weerwil van de drukkende warmte toch een uitstekenden indruk. Vooral viel hier op de houding van de manschappen van de koloniale reserve, de cadetten, de adelborsten de mariniers en de cavaleristen van Jhr. v. d Goes. Ook de burgergroepen, als de verschillen de burgerwachten, de Haagsche Vierdaagsche, de Utrechtsche Postale Wandelsportvereeni ging, de damesgroep van de Unilever, enz. maakten een uitstekenden indruk. Trouwens naast de burgerwachten, de B. V L's en de politie-sportvereenigingen, vielen vooral op de postale sportvereenigingen. Dat waren wandelsportvereenigingen, samengesteld door verschillende postbeambten uit Am sterdam, Utrecht, Den Haag, Rotterdam, Til burg, enz. Deze postmannen komen in de vier daagsche uit, gced getraind en moreel ge steund door hun directies en de hoofdleidin; van P.T.T. De postmannen besteden hun eigen vacantie aan de vierdaagsche met het vooruit zicht dat hun door de directie drie extra ver lofdagen zullen worden verleend ingeval zij de vierdaagsche tot een goed einde brengen. De mannen hebben een P.T.T.-wagen ter be schikking, waarmede tegelijkertijd in eigen pro viandeering kan voorzien worden. Nieuw in de Vierdaagsche is de deelneming van de Deutsche Reichs Jugend. Deze jongelui marcheeren heel rustig en correct in een kalmeerend tempo en leggen een bewonderenswaardige discipline aan den dag. Na het middaguur, toen de meesten den Molenhoek gepasseerd waren, werd de tem peratuur koeler en kon de tweede helft van het parcours over Heumen, Overasselt, Hatert naar Nijmegen in een prettiger tempo en op minder vermoeiende wijze worden afgelegd. Het verloop van den middag was dan ook normaal en een zacht regentje was voor velen een ware verkwikking. De meesten kwamen op tijd'te Nijmegen terug en er heerschte om en op het Molenveld een montere stemming. Het aantal uitvallers was betrekkelijk laag en be droeg op den eersten dag negen. NEW YORK, 26 Juli NEW-YORK, 26 Juli (Part) De effecten beurs opende heden in een weifelende stemming en over het algemeen op iets lager niveau. Het verloop van de laatste dagen heeft doen uitko men, dat de weerstand tegen een verdere stijging, ondanks het aanhouden van de bevredigende berichten uit het bedrijfsleven, sterker wordt, hetgeen bij velen de meening heeft doen post vatten, dat een op zijn minst technische reactie op handen is. Daarbij komt, dat de dezer dagen te verwachten kwartaalsrapporten van de groo te staal- en automobielmaatschappijen, alsmede de beslissing van het bestuur der U.S. Steel om trent het preferente dividend, die heden zal worden genomen, aanleiding geven tot terug houding. Dit heft tot gevolg, dat het aanbod naar verhouding zwaarder gaat drukken, een verschijnsel, dat reeds gisteren viel te consta- teeren en zich ook heden weer voordeed. Op zichzelf was de verkoopsdrang niet sterk, hetgeen ook wel viel op te maken uit den betrekkelijk geringen omvang van de affaire, doch deson danks liepen de koersen meerendeels vrij sterk terug, waarbij reeds direct verliezen tot een dollar toe werden geleden. Het sterkst was de pressie op staal- en automobielwaarden en ko perfondsen. Enkele specialiteiten gaven zelfs nog grootere verliezen te zien. Zoo openden Du Pont de Nemours, Westinghouse, American Can en Chrysler zelfs 2 dollar of meer lager. Daartegen over vielen ook enkele gunstige uitzonderingen waar te nemen, al bleven die beperkt tot de vliegtuigwaarden en de goudfondsen. De belang stelling voor laatstgenoemde fondsen is weer toegenomen, vermoedelijk als gevolg van de be sprekingen, die Morgenthau te Parijs met den Franschen minister van Financiën heeft gehou den, waardoor weer geruchten omtrent een ge lijktijdige devaluatie van pond, dollar en franc, neerkomende dus op een verdere verhooging van "den goudprijs, zijn ontstaan. Na de eerste transacties liepen de koersen over het algemeen nog iets terug. In het eerste uur bedroeg de omzet 350.000 shares. In het tweede uur kon aanvankelijk eenig herstel intreden, dat even wel niet algemeen was, zoodat de markt een eenigszins onregelmatig voorkomen kreeg. Trou wens werd slechts een klein deel van de ver liezen ingehaald en al spoedig werd de daling in de meeste gevallen, zij het in kalm tempo, weer hervat. De handel bleef daarbij van be perkten omvang en in het tweede uur kromp de omzet tot slechts 220.000 shares in. Vrij goed weerstand boden ook de aandeelen van tele graaf- en telefoonondernemingen, die op of iets boven de vorige slotprijzen werden afgedaan. In het verdere verloop kwam er niet veel verandering in het algemeen koersbeeld. Bij zeer kalmen handel rangeerden de noteeringen bin nen enge grenzen, waarbij deze een lichte nei ging tot reactie vertoonden, hoewel hier en daar voor enkele fondsen wat hoogere prijzen konden worden bedongen. Toch kon de stemming niet onregelmatig worden genoemd, eerder gemak kelijk. Omtrent het resultaat van de vergade ring van de U.S. Steel werd niets bekend, zoo dat het publiek bleef volharden in zijn afwach tende houding. Met uitzondering van mijnen en van de public-utilities Public-Service, die of on veranderd of op iets hoogeren prijs de noteering verlieten, kwam het koerspeil meerendeels 1 dollar lager te liggen bij het slot, terwijl Amer. Tel. Tel. per saldo een winst van bijna 1% dollar wisten te incasseeren. Daarentegen waren het Chryslers bij de automobielen, die sterk van verkoopen te lijden hadden en 2*4 dollar in koers terugliepen. Hoewel de bedrijvigheid in de staalindustrie te Pittsburgh weer een tweetal punten is toegenomen, bleven de betreffende waarden gedrukt. U.S. Steel, Bethlehem Steel en National Steels zakten resp. l'/i, 1 en 1 punt in. Ook de prijsverbetering van export-koper bleef zonder uitwerking; Anaconda's verloren 1 en Int. Nickel ruim 1 punt. De teleurstellende bedrijfsresultaten, die ook heden door diverse spoorwegmaatschappijen gepubliceerd werden, drukten hun stempel op het verloop der spoor wegwaarden en Gr. Northern, Pennsylvania en Union Pacific zagen zich resp. 1, 1 en 1% punt ontgaan. Warenhuisaandeelen, equipmentshares, aandeelen in fabrieken van electrische appara ten, canningshares en chemische waarden boek ten verliezen tot IV2 punt. Luchtvaartwaarden, olieshares, rubbers, kunstzijde-aandeelen en tabakken waren aan den luien kant. De omzet ten bedroegen in totaal 1.250.000 shares. Slotkoersen Juli 26 Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Amer. Roilina Mills Am. Smelt. Ref. Am. Tel. TeL Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. 6? Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5 K> Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric Genera! Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pret. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod- New York Central North Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil ot N.-J Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building S as ex dividend. cc nieuwe aandeelen s= Gedaan en laten, i Slotkoersen Juli 26 25 23 Brussel 16.93 16.913/g 16.92 Rome 5.261/4 5.26 y4 5.26% Bern 22.92 22.901/4 22.91 Madrid Oslo 24.75 24.73% 24.74% A'dam 55.02 54.98% 55.02 Londen 4.92% 4.92i/4 4.92A Parijs 2.76% 2.76^ 2.76% Berlijn 40.18% 40.19 40.18 25 Juli NEW YORK, 26 Juli 26 Juli 25 Juli - Jan. 1.86-87 Mrt. 1.90-- Mei Juli 1 88-90 1.92-93 1 96-97 2.00-01 26 Juli Suiker Juli - Sept.l.82-83 Nov. 1.87- Dec. Katoen Oct. 8.69.— Dec. 8.75-76 Jan. 8.78- Tin Loco 43.75 43 75 Termijn 43.75 26 Juli 25 Juli 26 Juli Koffie 'Rio - Nieuw contract) 8,77Mrt. 8.83 8.84 - Mei 8.87 8.86Juli 8.90 1.92-95 1.96-97 2.00 2.03-04 8,90-91 8.95-- 9.00-- 43.75 25 Juli (Santos) 26 25 23 181 182% 179% 99 100 99 30% 31% 30 21% 22% 21% 51% 51% 52% 143Vs 141% 140 86 81% 86% 11% 12% 12 36% 37% 373/8 38% 39% 40% 10 10% 10% 60% 61% 62% 7 7% 7% 102% 104 104 32% 33 33 33% 34% 35 72% 74% 73% 9% 97/s 9% 29% 297/f 29% 35% 35% 35% 31 31 30% 24 23% 23% 16% 17% 173/8 53% 53% 553/s 129 130V4 130 179 179 180% 9% 93/8 42% 43% 43 431/g 43% 43% 27% 283/8 28 9% 97/8 9% 13% 13% 133/s 66 67 667/8 50% 51% 52% 9% 10 10% 42% 43% 42% 1% 1% 1% 2% 2% 27/g 47% 49 48% 26% 27 27 16 16 15% -01/8 207/8 21% -2% 23% 23% 170 175 170 1% 22% 23% 42% 43% 43 55% 56 55 31% 31 31 71/4 7% 73% 75% 74% 17% 18 17% i 15% 15% 15% 20% 20% 213/s 14% 14% 14% 8% 8% 8 Va -7% 58 58% 15% 15% 15% 85 86% 86 *9% 293/4 1 287/s 3% 3% 3% 6% 6% 457/s 461/8 45% 61 62% 6 2 3/8 22% 22% 22% 103% 105% i0o 47% 48 47% 33 ex coupon. bieden. Sept. 4.274.27- Dec. 4 35-- 4.35- Mrt. 4.44-- 4 42- Mel 4.47-- 4.45- Juli 4,50,-- Dec, - -. Rubber Standaard Juli 15.87- 16.00- Sept. 15.93-f 16.03- Oct. 15.95-f 16-11- Dec. 16.03-f 16.15- Sept. Dec. Mrt. Mei Juli Dec. 6 09- 6.23- 6.34- 6 40- 6.47- Jan. 16.05- Mrt. 16.13 Mei 16-18-f 6.09- 6.23- 6.33- 6,39- 6.46- 16.23-f 16,26- 16.32- - 26 Juli 25 Juli CHICAGO, 26 Juli 26 Juli 25 Juli Haver Tarwe Sept. 67%—15/s 63-677/g Sept.23%- 24%. Dec. 69%-6/8 70 -Vb Dec- 25% - 25%- Mei 72 Va 3/s 726/s - Mel 26B/g - 26%- Mais Rogge Sept.57i/8 -- 567/8 -- Sept.48 -— 48% Dec. 55% -- 553/s •- Dec. 49% 50% Mei 58 -- 58% -- Mei 52Vs 52% Reuzel Juli 9.05 Sept. 9,12% 26 Juli Tarwe Juli 947/s Oct. 75% Dec. 74% Rogge Juli 45%- Oct. 47 - - Dec. 48% Haver Juli „5%- Oct. 32 gedaan en nominaal 9,20 9.20 25 Juli 99%-- 763% 751/8- - 46%- 487/8 49% 37%- 33 laten t Oct. Dec. 9.20 9,07% 9.30 9.20 WINNIPEG, 26 Juli 26 Juli 25 Juli Gerst Juli 44 46%- Oct. 44 - 45% Dec. 43 -— 43%- Lijnzaad Juli 144 144%- Oct. 145 •- 145 Dec. 30t/4 3= bieden 3i Activa Binnenlandsche Wis sels, Promessen enz.: Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal. Pap. o.h. buit. i. disc, Idem Eig. Portef. AfVerkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal. Beleen, (incl. Voors. in Reken.-Cour. op Onderpand) Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilv. enz.. Muntmat. Zilver Totaal Belegg. v. 115 Kap. Res. en Pensioenf.. Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 Stbl. No. 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserve Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour. Saldo's; Van het Rijk Van anderen Div. Reken. Totaal W.v. a. Ned.-Indië t) W.v. i.h. buitenl. Besch. Metaalsaldo (K.B. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr. 25 Juli '38 7.784.855 100.823 429,615 8.315.294 4.950.000 4.950.000 296.193.24511 4 432.414 22.798.147 323.423.807 321.746.122" 1.677.684 323.423.807 110.937.535 1.369.738.801 1.480.676.336 20.490.239 L501.166.576t 43.576.148 4.580.000 6.560.532 8.905.871 1.901.478.230 20.000.000 4.860.787 7.102.179 11.829.893 918.854.520 10.065 176.455.733 761.041.558 1.323.492 1.901.478.230 63.247.800 151.806.167 758.716.529 18 Juli '38 7.773.280 68.370 427.801 8.269.452 4.950.000 4.950.000 299.464.327* 3.541.156 22.336.325 325.341.808 324.574.748* 767.060 325.341.808* 112.517.535 1.368.199.527 1.480.717.062 20.112.954 1.500.830.017t 43.576.148 4.580.000 6.332.952 8.905.871 1.902.786.250 20.000.000 4.860.787 7.102.179 11.832.314 920.093.840 55.040 166.785.680 770.822.665 1.233.742 1.902.786.250 63.247.800 121.729.224 757.791.390 RENTESTAND Wissel-disconto Promessen- disc. Beleen, van Eff. Beleen, van Goed. Voorsch. in Rek.-C. 2 pet. sedert 3 Dec. 1936 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 's-HERTOGENBOSCH, 26 Juli. N.V. Boter- mijn. Aanvoer 17200 kg. Hoogste prijs 1.33, laag ste prijs 1.28, middelprijs 131 per kg. ROTTERDAM, 26 Juli. Eierveiling. Kipeie ren 2.50—4.00 per 100 stuks. Aanvoer 125.000 stuks. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3:30—4.30 uur Kon. Olie Philips Unilever Aku Anaconda U. S. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Balt. Ohio Ver. Vorst.l.C.M. Am. Radiator 34314—343 243—242 155 5/8 47 47 K 27'A26 7/8 45 5/8—45 15 1/16—14 7/8 230 711/16 82 12 5/8 Van 4.305.00 uur Aku Anaconda U. S. Steel Rep. Steel Ver. Vorst.l. C.M. -27 47% 26 7/8- 45 14 15/16—14 7/8 82% BINNENLANDSCHE HAVENS AMSTERDAM aangekomen 25 Juli: Nieuwland, Swansea, steenkolen, Rietlanden, Schpv. Steenk. Mij.; Ousel, Liverpool, stukgoed, Handelskade, Holl- Stoomb. Mij.; Salabangka, Java, stukgoed, Suma- trakade, Mij. Nederland. 26 Juli: Theseus, Aar- huus, stukgoed, Levantkade, Verg. Cargadoorskan toor: Orpheus, Stettin, stukgoed. Levantkade, ld.; Wild Rose, Port Talbot, steenkolen, Hoofdkanaal Oost, Ned. Berr.kant.; Euterpe, Bordeaux, stukgoed, Surinamekade, Nw. Rijnv. Mij.; Bodegraven, Chili, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail; Baarn, Ant werpen, stukgoed. Surinamekade, id.; Ruja, Hard- sund, inklaren, steiger H.A.L., Wagenborg Tiberius, Middl. Zee, stukgoed, Surinamekade, Verg. Carga doorskant.; Amstelstroom, Londen, ledig. Handels kade, Holl. Stoomb. Mij.; Pygmalion, R'dam, ledig, Sumatrakade, Verg. Cargadoorskant.; Coeta, Lon den, ledig, Steiger HA.L., Wagenborg. IJMUID-EN aangekomen 25 Juli: Nieuwland, s., Swansea; Ousel, s., Liverpool; Salabangka, s., Ja va; Theseus, s., Aarhuus; Orpheus, s., Stettin; The Viceroy, s., Swansea laatst R'dam (voor Vel- sen). 25 Juli: Wild Rose, s„ Port Talbot; Bui zerd, m.s„ Raumo; Euterpe, s., Bordeaux; Baarn, s„ Antwerpen; Bodegraven, s., Chili; Amstel stroom, m.s., Londen; Pygmalion, m.s., R'dam; Vyshera, s., Archangel (voor Zaandam); Coeta, m.s., Londen. 26 Juli: Tiberius, s., Middl. Zee. Vertrokken 25 Juli: A. K. Fernstrom, s., Queen - worth; Barendsz, m.s., R'dam; Astarte, s., Bre men. -26 Juli: Dorothy Rose, s.. Londen; Zaan land, s.. Hamburg; Vechtstroom, s., Leith; Merel, s„ Londen; St. Annaland. s., Newcastle; Moena. s., Java via Antwerpen; Nijkerk, s., Hamburg. MIJ. OCEAAN PHRONTIS, Amst. n. Java, 24 Juli te Swansea. EURYBATES, 24 Juli van Batavia n. Amst. BOTTERDAM—Z.-AMEKIKA LIJN ALPHERAT, 25 Juli van R'dam n. Hamburg. ALCYONE, uitreis, pass. 24 Juli Ouessant. KON. HOLL. LLOYD EEMLAND, 28 Juli v.m. 2 u. van Z.-Amerika te IJmuiden verwacht. ZAANLAND, 26 Juli van Amst. n. Hamburg. MIJ. NEDERLAND TAJANDOEN, thuisreis, 25 Juli van Genua. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis, 26 Juli te Port Said. MOENA, 26 Juli van Amst. via Antwerpen n. Java. SALABANGKA, 25 Juli van Java te Amst. SOEMBA, uitreis, 25 Juli van Sabang. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN REGGESTROOM. 25 Juli van Dakar n. Free town. JAARSTrOOM, uitreis, verm, 24 Juli te Slnoe. KON. NED. STOOMB. MIJ. BOSKOOP, uitreis, 23 Juli te Cristobal. DEUCALION, 25 Juli van Catania n. Malaga. <f OBERON, 25 Juli van Algiers ri. Patras. ORION, 25 Juli van Istanboul n. Bourgas. TIBERIUS, Middl. Zee n. Amst., pass. 25 Juli n.m. 8 u. 20 Lydd. TRITON, 25 Juli van Tunis n. Alexandrië. ORPHEUS, 26 Juli van Stettin te Amst. EUTERPE, 26 Juli van Bordeaux te Amst. BAARN. 26 Juli van Antwerpen te Amst. BODEGRAVEN. 26 Juli van Chili te Amst. THESEUS. 26 Juli van Aarhuus te Amst. NEREUS, R'dam naar Passages, pass. 24 Juli Ouessant. STELLA, R'dam n. Tanger, pass. 25 Juli Oues sant. FLORA, 24 Juli van W.-Indië te New York. HERMES, 24 Juli van Curacao n. Puerto Co lombo. TIBERIUS, 26 Juli van Middl. Zee te Amst. ORION. 26 Juli van Istanboul te Bourgas. JUNO, 26 Juli van Candia n. Izmir. PYGMALION, 26 Juli van R'dam te Amst. ULYSSES, 26 Juli van Algiers te Lissabon. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—AFRIKA LIJN BOSCHFONTEIN, thuisreis, 25 Juli nm. 7 uur van Marseille n. Tanger. NIJKERK, Amst. n. Hamburg, 26 Juli te IJmui den. HOLLAND—O.-AZIË LIJN SEROOSKERK, uitreis, 22 Juli te Yokohama. HOLLAND—BRITSCH INDIË LIJN HOOGKERK, 25 Juli van R'dam te Calcutta. ROTT. LOYD DEMPO, uitreis, 25 Juli van Lissabon. SOEKABOEMI, uitreis, 26 Juli van Suez. INDRAPOERA, thuisreis, pass. 25 Juli Ouessant KERTOSONO. thuisreis, pass. 25 Juli Finisterre. SIBAJAK, uitreis, 26 Juli te Singapore. INDRAPOERA, thuisreis, 26 Juli van Southamp ton. SITOEBONDO, uitreis, pass. 26 Juli Gibraltar. SLAMAT, thuisreis, 27 Juli v.m. 7 u. te Mar seille verw. KON. PAKETV. MIJ. LEMATANG, 25 Juli van Mauritius n. Reunion. STAGEN, 24 Juli van Singapore n. Tandjong Priok. BOISSEVAIN, 23 Juli van Kohsichang te Ba tavia. TASMAN, 23 Juli van Soerabaja n. Port Mo resby. SWARTENHONDT, 23 Juli van Saigon te Auck land. JAVA—NEW YORK LIJN KOTA TJANDI, 24 Juli van Norfolk te N. York. TAWALI, 24 Juli van New York te Singapore. TABIAN, Java n. New York. 25 Juli te Beiawan. PALEMBANG, 25 Juli van Batavia n. New York. HOLLAND—AMERIKA LIJN ROTTERDAM, toeristenreis, 23 Juli te Tallinn- De scheepswerf Jan Smit Czn. te Alblasscr- dam heeft van Nederlandsche zijde opdracht ëe~ kregen voor den bouw van een motorschip, met een laadvermogen van ca. 325 ton. Het schip wordt voorzien van een Deutz Dieselmotor, een capaciteit van 300 P.K. Opgegeven door afd. Handelsinformaties V. d. Graaf Co. N.V., Amsterdam Surséance van betaling: Namens Egon Pfeifer, fabrikant voor damescon fectle, kantoorhoudende te Amsterdam, Heeren gracht 104, is door den procureur, mr. W. S. Wot de Boer, Keizersgracht 606, Amsterdam, surséanc van betaling verzocht, welke hem d.d. 20 Juli l->i voorloopig werd verleend. Bewindvoerder mr. Westermann, Heerengracht 508, Amsterdam. ve*_ hoor Donderdag 8 Sept. 1938, des v.m. te 10 uur- i 'raadkamer der Rechtbank, Eerste Kamer, in Paleis van Justitie, Prinsengracht, Amsterdam- is een ontwerp-accoord bijgevoegd. Vernietigd het faill. van C. Moree, Den Haag- Opgeheven wegens gebrek aan actief het faI van F. H. van Belle, Den Haag. Clearingkoersen Koersen voor stortingen op 27 Juli 1938 t® gen verplichtingen, luidende in: Reichsmarl»® 1 73.11, lires f 9.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2