24 21 40 i ALBERT HEIJN HET LANDGOED „ELSWOUT" Tandheelk. Instituut GEBIT 32.00 Haarlem, 27 Juli w Zomeravond NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK N.V. WOENSDAG 27 JULI 1938 Reizen en trekken PAROCHIE ST. JAN Mariacongregaties bieden Kruiswegstatie aan Nieuwe kerkmeester MOVIAC Uurfilmtheater AANRIJDING TE AERDENHOUT 7de Zomerconcert H. O. V. Programma Radio-Centrale MAAKT U HET LEVEN GOEDKOOPER Soepasperges m m Nieuwe Jams Moorpark Abrikozen Fijnste Geld. Ham Kerry - Crosse mm Biackwell per flacon 35 j Delicata Koffie Bijkantoor HAARLEM CREDIETEN DEPOSITO'S Van zolder gevallen Pakhuisknecht van de Hema zwaar gewond Orgelbespeling R. K. Mulo-examens Vele zijn de geheimzinnige ver halen, die om dit buiten zijn geweven, doch zij berusten slechts op fantasie Interieur afwezig Van dichtbij HET 16 RIJKSSTRAATWEG HAARLEM-NOORD - TELEF. 16726 Plaatje met 1 tandf 2.50 Porcelein- of zilvervulling f 2.50 Goud vullingen..f 9.00 Goudkroon .........f 15.00 AVONDSPREEKUREN: AGENDA Bioscopen 28 Juli Bioscopen J. W. A. STALPERS Referendaris le af deeling H.A. K. STAD Wij hebben reeds meer dan eens en reeds lang geleden op deze plaats de wenschelijkheid van R.K. Jeugdherbergen bepleit. Het reizen en trekken is nu eenmaal een ken merk van onzen tijd en de katholieke jeugd is door de zucht tot reizen aangegrepen. Al jaren geleden heeft men van neutrale zij de met deze nieuwe behoefte rekening gehou den en is er in Nederland een net van schit terende jeugdherbergen gespreid. Het is echter wel gebleken, dat het beter is, dat onze katholieke jongens en meisjes daar geen geregeld gebruik van maken. En nu zou er een schitterende katholieke or ganisatie te maken zijn als men nagaat, dat er patronaten, kloosters en katholieke scholen over half Europa en in de verst verwijderde ge meenten op de schitterendst gelegen punten te Vinden zijn. Dit jaar is er hier te lande van katholieke zijde een begin gemaakt met de stichting van R.K. vacantiehuizen. Het zijn geen jeugdherbergen in den eigen lijken zin van het woord en m,en acht ze beter geschikt voor het doel. De practijk zal moeten leeren, waar de nieuwe organisatie tenslotte toe leiden zal. Momenteel zijn er 15 huizen voor jongens en 15 huizen voor meisjes, maar het is de bedoeling dit aantal zoo spoedig mogelijk op te voeren. Ook is er contact met de Belgi sche Wandelheemen ten getale van ongeveer 50 en met de plus minus tweehonderd gites d'étft- pes in Frankrijk. België is verleden jaar voor het eerst met de stichting van een jeugdherbergennet voor de mannelijke leden van de katholieke jeugdorga nisaties begonnen. Dat experiment is tenvolle geslaagd. Het rapport, dat is uitgebracht, spreekt met dankbare woorden over het gedrag der gebrui kers van de Jeugdherbergen. Het tijdschrift Dux ontleende er een en ander san. Het noemt dit gedrag zelfs de triomf van het experiment, waarbij de getuigenissen van de plaatselijke clergé, de herberghouders en het personeel wor den aangehaald. Het is zeker een mooi resultaat, wanneer op de bijna 7000 trekkers er nog geen 20 waren op wier gedrag iets viel aan te merken. De in druk die gegeven werd door de antwoorden op de vragenlijst werd bovendien bevestigd door de 4 inspecteurs. Uit het rapport van een van deze inspecteurs Prof. Bodessen, van het Ar- dennengebied, citeer ik de volgende typische passage: „Inderdaad: godsvrucht: de H. Mis werd algemeen bijgewoond, de avondgebeden samen gereciteerd. Ik heb groepen voor hun vertrek zien neerknielen met hun fietsen aan de hand om een Weesgegroet te bidden." In het rapport wordt geklaagd over een gebrek aan een juist inzicht in het trekken bij de jonge menschen. Het feit, dat nog geen 5 pCt.-trekkers te voet waren en de overige fietsers, zegt hier genoeg, terwijl velen soms afstanden van 80 tot 150 kilometer per dag aflegden en bijgevolg niets van het land in zich konden opnemen. Dit ge brek aan voorbereiding werd zelfs waargenomen bij de leiders van de trekkende groepen. Wanneer men in aanmerking neemt den laten datum waarop de propaganda voor de Belgische Jeugdherbergen verleden jaar kon worden ge maakt en de zeer voorzichtige wijze waarop dit geschiedde en de voorwaarden die gesteld wer den voor de verkrijging van de kaarten, dan mag men het toch een groot succes noemen, dat er in die 2 maanden 34.303 nachtverblijven wer den verstrekt op een totaal^ van 6702 trekkers. Voor dit trekkersseizoen en na een doelbewuste propaganda verwacht men een verviervoudiging van deze aantallen. Dan zal het ook mogelijk zijn om de exploitatiekosten te dekken, wat ver leden jaar niet het geval was. Tot slot trekt de rapporteur, directeur J. Des met, nog de conclusie, dat de voettocht moet worden aanbevolen en aangemoedigd niet alleen door de Centrale, maar door alle jeugdorganisa ties. De smaak moet worden gevormd om uit de tochten cultureele winst te halen, hetgeen moet geschieden door voorlichtingsmateriaal. Voorts wordt het noodig geacht een opvoe- denden en cultureelen dienst in het leven te roepen, welke zyn actie moet richten op de lei ders van de jeugdherbergen, de groepsleiders en de jongelui, o.a. door middel van winterstudie- dagen, campagne voor de voettochten, publicatie op technisch en cultureel gebied. in de plaats van den heer Ginkel, die om pri vé- en gezondheidsredenen ontslag had ver zocht. In het Jeugdgebouw aan het Teylerplein had den de Mariacongregaties van de parochie van St. Joannes den Dooper een groote verrassing bereid, welke Dinsdagavond onthuld is in te genwoordigheid van den pastoor der parochie, het kerkbestuur en de meisjes- en damescon gregaties. De directeur hiervan bood n.l. de vierde statie van den Kruisweg aan, welke in de parochiekerk wordt aangebracht. Spr. zeide dat ook de Mariacongregaties niet wilden ach terblijven in belangstelling en waardeering voor de verfraaiing van de kerk. Zij hadden reeds lang gespaard voor de vierde statie, die hei meest voor haar in aanmerking kwam. Hierna Werd onder applaus het schilderij onthuld. Pastoor Roovers vond het een groote verras sing, waarvoor hij namens het kerkbestuur har- lelijk dank bracht. Door dit geschenk wordt de kerk weer verbeterd en de godsvrucht der pa rochianen verhoogd. Vooral stelde pastoor het op prijs dat de Mariacongregaties deze statie hadden geschonken. Hij wekte tenslotte allen op echte Mariakinderen te blijven en zich dit steeds te gedenken als men de statie beziet. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft <kn heer Hoogervorst benoemd tot kerkmeester Het voormalige Cineone Theater aan de Groote Markt, in het oude perceel, waar Lou- rens Jansz. Coster in den gevel staat, is na wekenlange verandering, zoowel in- als uit wendig, opnieuw als bioscoop verrezen en nu als uurfilm theater, alwaar onder nieuwe direc tie doorloopende voorstellingen gegeven zullen worden met een zeer gevarieerd programma, bestaande uit buitenlandsch en binnenlandsch nieuws, komische films, teekenfilms, natuur opnamen enz. enz. De projectie en installatie is voorzien van ae modernste machines en geluidsoverbrenging, terwijl ook een geheel nieuw groot projectie doek volgens de nieuwste uitvoering is aange kocht. De openingsvoorstelling voor genoodig- den zal plaats vinden op Vrijdag- 29 Juli a.s. terwijl het publiek vanaf Zaterdagmiddag a.s. te 2.30 toegang zal kunnen verkrijgen tegen po pulaire prijzen. Wij hebben de beste verwach tingen van de nieuwe onderneming en verwij zen voor verdere bijzonderheden naar de ad vertentie van Donderdagavond. Het openingsprogram vermeldt o.a. binnen- en buitenlandsch nieuws, tijgerjacht in Afri ka, Mickey Mouse teekenfilm, een klucht en een showfilmpje. t Dinsdagmiddag half twee reed de heer van H., tijdelijk woonachtig te Aerdenhout, met zijn auto op de Zonnebloemlaan in de richting Zandvoorterweg. Hij stak zijn linker-richting- wijzer uit en wilde het erf van het perceel waar hij woonachtig was oprijden. Achter hem naderde de heer J. H. uit Haarlem in zijn auto met een kalm gangetje. Hij was van meening, dat de bestuurder van de voorste auto rechts zou afslaan. Op het laatste oogenblik had hij geen gelegenheid om te stoppen, te meer daai de weg glad was. Door de aanrijding werd de voorste auto zeer ernstig beschadigd. De bestuurder van H. kreeg een wond aan zijn hoofd, welke door dokter Lauwer werd ver bonden, waarna de geblesseerde naar zijn wo ning werd gebracht. De auto van den heer J. H. werd ook beschadigd, doch kon nog op eigen kracht wegrijden. De bestuurder kwam met den schrik vrij. i Hélène Ludolph zal solistische medewerking verleenen aan het zomerconcert, dat H.O.V. o.l.v. Martinus Adam a.s. Donderdag zal ge ven. Voor dit Concert heeft onze bekende Haarlemsche zangeres een zeer bijzonder pro gramma gekozen. Vóór de pauze zal zij met or kestbegeleiding zingen: het eerste en tweede Suleika Gesang van Fr. Schubert. Na de pauze wordt een eerste uitvoering ge geven van een lied van Marinus Adam, n.l. „Traum" gecomponeerd op een tekst van Christan Morgenstern. Vervolgens worden ge speeld „Er ist's" en „Der Gartner" van Hugo Wolff, het eerste geïnstrumenteerd door Mari nus Adam, het laatste door Günther Raphael. Het orkest zal ter inleiding van de Schu- betliederen, de Symphonie in Bes Gr. terts van Robert Schumann. In het tweede programma- deel wordt nog de prelude ,,Le Déluge" van Saint-Saens" uitgevoerd, waarin de Viool-solo gespeeld wordt door Hans Bijvank. Het concert wordt besloten met de Ouver ture „Tannhauser" van Richard Wagner. Donderdag 28 Juli Progr. 1: Hilversum 2. Progr. 2: Hilversum 1. Progr. 3: Keulen 8; Diversen 10.20; Parijs 10.30; Radio P.T.T. 12.05; Ned. Brussel 12.20; London 2.20; Parijs 4.20; London 4.35; Ned. Brussel 5.20; Radio P.T.T. 6.05; London 6.20; Radio P.T.T. 7.20; Diversen 7.50; London 8.20; Keulen 9.00; Ned. Brussel 10.20; Keulen 10.35. Progr. 4: Ned. Brussel 8.00; Diversen 9.20; London 10.35; Droitwich 1.20; London 10.45. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert. 1. Jungle dreams; 2. Hoch Habsburg. 3. Vienna Cabman's Song. 4. Un type en casquette. 5. a. Ajoen, Ajoen; b. Ja Hoera; 6. Zum Glücklichen sein; 7. I've got pain in my sawdust; 8. Trip it lightly; 9. Waltz Medley; 10. By the blue Hawaiian Waters; 11. Kaiser Friedrich Marsch; 12. Vien na, city of my dreams; 13. Je m'en fous pourvu que j'rigolle; 14. Polly Willy doodle. 15. Ohne Lieb war das Leben. 16. The Bandmaster Polka. 8.0012.00 Diversen. HVlEANUt.fi 53, Ct. per blik per pondspot 31, extra kwaliteit, per pond fcvki# per ons25, tf y y onze specialiteit, per blik 75 Voordee ligste Kruidenier sbedr ij f in Nederland (Amsterdam) tijdelijk Ged. Oude Gracht 38 Hedenmorgen om 9.30 uur is in het cen trum van onze stad een ernstig ongeluk ge beurd, waarvan de 21-jarige Anton Zwart hef slachtoffer werd. Z. is in dienst van Hema en was dezen och tend met een collega op den bovensten zolder van het warenhuis bezig pakken aan een touw naar beneden te laten. Een der pakken gleed uit het touw. en kwam in een lager gelegen dakgoot terecht. Z. wilde zich aan een touw, dat zijn kameraad zou vieren naar beneden laten zakken om het pak te grijpen. Toen hjj goed en wel hing, knapte het touw af en van een hoogte van 12'/2 meter smakte de man op den grond. Hij kwam terecht in een sleuf tusschen twee huizen aan de Kruisstraat. De ongevallendienst was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. Per ziekenauto is het slachtoffer naar de Ma- ria-stichting vervoerd. Hoewel hij bij het- wegrijden nog bij volle kennis was en zijn kameraad nog groette, is zijn toestand zeer ernstig. Hij heeft een dijbeen- en een wervel-fractuur. Er bestaat echter geen onmiddellijk levensgevaar. Er is orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo- kerk op Donderdag 28 Juli 1938, des namiddags van 34 uur. De heer George Robert zal het volgende pro gramma ten gehoore brengen: 1. Preludium en Fuga D gr. t. J. S. Bach. 2. Pastorale uit de 2de Symphonie Ch. M. Widor. 3. 1ste ged. uit de 1ste Sonate A. Guilmant. 4. Prière Jos. Jongen. 5. Prélude „le Déluge" C. Saint. Saëns. 6. Grand Choeur Th. Dubois. HEEMSTEDE, 26 Juli 28 candidaten voor dipl. A, afgewezen 4. Geslaagd zijn: P. Groen in 't Woud, C. Hammann, F. Kerkhoff, A. Kristel, L. Krijnen, A. Mulder, L. de Nijs, A. Boncke, C. Hollander, H. Kinneging, H. Speekenbrink, F. Zeegers, A. Beumer, M. v. Emmerik, J. Erf- temeijer, W. Goosem, S. Haarsma, Th. Kemmink, allen te Amsterdam; S. Brautigam, W. v. d. Bijl, J. Dijkmans, C. Koning, L. Kuijpers, allen te Bergen en D. de Rue te Haarlemmermeer. nissen hangen om deze gebouwen of om de OfflyQIj TOOÏD GEBOUW schaduwen van hun vroegere bewoners. Geen mysteries Haarlem is zeker niet arm aan overblijfselen uit vroeger eeuwen, die bezienswaardig zijn en een bewonderende aanschouwing ten volle waard. De machtige oude Bavo was al niet jong meer in de dagen van onze groote Kenau. Tal van geslachten hadden toen reeds zijn drempels overschreden en ze«n den loop der jaren wat uitgehold. En van zijn grijze muren maakt nu bijkans al zes eeuwen lang de onder gaande zoni een kleurenpalet. Zijn overbuurman, het stadhuis, heeft gedeelten, die van nog eer biedwaardiger datum zijn. En op diezelfde Groote Markt blikken toeristen ook nog naar de Vleeschhal en de Hoofdwacht, de beide oud van jaren, maar nog jong en frisch in uiterlijk zijn, al kost die uiterlijke jeugd van de Vleeschhal dan f 70.000.—. We zouden van de Groote Markt naar andere stadsdeelen kunnen wandelen en links en rechts historie vinden, doch gij kent immers zelf de ons gebleven resten van Haarlems roem ruchte geschiedenis. Wij kunnen er met gerechtvaardigden trots onze logé's heenleiden en in aandachtige over peinzing samen met hen naar al dien ouderdom staren. Maar daar houdt het ook mee op. Geen ijselijke, noch geheimzinnige geschiede- Tante Pos bij de oudjes. Gisterenavond oudjes in Haarlems Tehuis voor Ouden concert, dat, zooals op de photo blijkt, heeft de Haarlemsche Postfanfare de van Dagen vergast op een vroolyk wel zeer in den smaak is gevallen Koel en zuiver is de atmosfeer. Kabbelend klotst het water van het Spaarne tegen de hoekige keien, die voor den oever ver spreid liggen. Een ranke zeilboot schiet snel als een zee meeuw over het water; zij doorklieft de golfjes als een schaar een lap linnen, zoodat het water bruischend hoog tegen den boeg op spat en een langzamerhand steeds breeder wordende vore getrokken wordt, die eindelijk aan weerskanten, in het heerlijk naar kruiden riekende kalmoes en tusschen het riet terecht komt. Heftig deint de plantenmassa en ruischt.... Met een kort scherp kreetje vliegt een water hoentje op, het fel-roode voorhoofdschildje bo ven den snavel schittert tusschen het stemmige groen van de oeverplanten, tusschen valeriaan, riet, kalmoes en lisch. De ondergaande zon dompelt alles in een rossig-oranjerood licht. Zij overgiet de hoopen hooi, die nog op het land staan met een diep- gouden glans, schittert op het kleine spitse kerktorentje van Spaarndam, dat in het ver schiet rustig en vredig van de laatste zonne stralen geniet. Aan den linkerkant van den weg ontdekken wij een moerasje. Zeurderig zoemen hier de muggen. Een nacht vlinder fladdert geruischloos langs ons heen. Diep zakken de voeten weg in het kletsnatte kussen van veenmos, dat hier als een licht groen fosforiseerend tapijt tusschen de stengels van allerlei planten ligt uitgespreid. Zacht lispelt de wind in de slank afhangende rietbladen, waarvan de stengels diep brons kleurige rietpluimen dragen, die binnenkort wel geheel zullen bloeien. Hecht slingert zich de fel-geel bloeiende veldlathyrus rond de valeriaan, naar alle rich tingen steekt zij haar draadachtige ranken uit, om nog meer planten te vangen in de bijna ijzeren greep. Plotseling plonst een groote groene kikker met een sierlijken sprong in het lauwe sloot water, klaarblijkelijk opgeschrikt door onze nadering, waarvan bij alle dieren nooit veel goeds wordt verwacht. Een eind verder kwaakt een andere hart- en oorverscheurend, zoodat zijn vel achter het „oor" van de geweldige uit rekking bijna barst. Het water rimpelt zich zacht. Als we teruggaan is de zon reeds heelemaal ondergegaan. De opkomende wolken in het Westen zijn diep rood, tegen purper aan, gekleurd, een glans, die zich voortplant langs de heele Wester- kim, zich uitbreidt naar het midden van het firmament, om allengs zacht rose te worden, langzaam te verdwijnen, om plaats te maken voor de grijs-grauwe nevelen der nacht. Een plechtige stilte vloeit over het zoo kort geleden nog kleurrijk landschap. De zeilboot, die pas nog een schitterend blanke zeemeeuw leek, is nu niets meer dan een grauwe, dreigende schim. De hooihoopen tintelen niet meer in duizen den kleuren en kleurenvariaties, maar het zijn donkere, sombere massa's geworden. Spaarndam is nog slechts een silhouet, klein en ver. Hoog en duister steken de gashouder en de toren van de Groote Kerk boven Haar lem uit. Hier en daar verschijnen sterretjes in de duisternis: lantaarns en reclameverlichtingen flitsen aan. De lantaarns werpen lichtplekken onder zich, de rest vloeit donker tot de vol gende lantaarn: een lange ketting van licht kringen slingert zich tusschen polder en Spaarne. Ronkend schiet een motorfiets voorbijeen felle lichtstreep, langzaam verdwijnt het roode achterlicht, dan weer duisternis. In het oosten tegen de wolken weerspiegelt zich een zwaklichtende plek: de reflectie van het Amsterdamsche licht. Langzaam en waardig stijgt een late reiger omhoog en klapwiekt statig naar het moerasje, dat wij zoo juist verlaten hebben. De lucht is zwaar.... Traag kringelt de dikke rook van onze pijpen omhoog. En dan ineens: het regent! Groote dikke droppels vallen loodzwaar op ons neer. Het klettert en ruischt overal. Een echte zomer regen, die alleen maar in Nederland zoo plot seling kan opkomen. En als wij reeds onder de wol liggen, zingt nog de regen op het zinken dak P. K. Het zijn mooi-oude, maar akelig-alle- daagsche gebouwen. Er is zoo weinig van te vertellen. De toren van de Groote Kerk is van hout, het standbeeld van Lourens Jansz. Coster is verleden jaar 't kan ook iets langer geleden zijn een paar meter verplaatst, in de Amsterdamsche Poort wonen duiven, aan het stadhuis komt een nieuwe vleugel en tegen de gebrokkelde muren van de ruïne van Brederode groeit een zeldzame plant. Maar wat is er nog meer te vertellen? Maastricht en Hasselt, Assen, Abbekerke en Zundert hebben alle binnen hun ge meentegrenzen boerderijen, waar de duivel heeft gewoond zeggen de menschen en waar de geest van een jongen man rondwaart of de stem van een oude vrouw gehoord wordt. Dat zijn van die dankbare griezelverhalen, die zonder twijfel in hooge mate de interesse hebben van niet jaartal- geschiedenis-minnende gasten. Op dit ge bied moeten wij, Haarlemmers, veel ont beren, maar niet alles. Want als een duistere wolk aan een klaren hemel is daar nog „Elswout". Wat er precies mee is met dat groote heerenhuis, dat vanaf den weg tusschen het dichte loover in al zijn rust zichtbaar is, laat u betrekkelijk koud, 't is in ieder geval iets bijzonders. Gaat er niet het praatje rond, dat het slechts een gevel is die daar tusschen de boomen door voor den wandelaar opdoemt? Enkel en alleen een front zijde zonder zijmuren, zonder dak en met opgeschilderde ramen en deuren? En zijn er niet menschen, die met een ge loofwaardig gezicht vertellen, dat een adellijke dame, die het huis tientallen jaren geleden be woonde, van de trap is gevallen en haar nek heeft gebroken. En dat haar echtgenoot nog jaren en jaren daarna, eenzaam, zonder be dienden, als een schim door het groote huis waarde? Dat zijn van die geheimzinnige verhalen die rond Elswout zijn geweven, het groote gele huis, vrijwel het eenige bouwsel in deze om geving, dat zich in een geheimzinnig waas heeft weten te hullen. Velen komen er langs, langs het groote land huis langs de rustige stilte van het uitgestrekte buiten, doch slechts weinigen hebben de bijna maagdelijke paden van het landgoed betreden. En toch is de mogelijkheid daartoe voor een ieder opengesteld. Als er wat drukker werd gewandeld in de prachtige bosschen van Elswout, zouden die verhaaltjes als heel spoedig de wereld uit zijn. Het schitterend aangelegde park met water partijen en ranke bruggetjes is altijd in diepe rust. Daar zwemmen geruischloos statige zwanen, die in het voorjaar een kort gevolg van donzige spruiten achter zich hebben, daar zingt van tijd tot tijd, maar met lange tusschen- poozen tusschen die tijden, een nachtegaal en daar werkt de boschbaas. Maar verder is er niets, dat de rust van het park verstoort. En omdat het dicht begroeid is als een bosch, hangt er ook diezelfde intens-rustige sfeer als in een ongerept woud, die altijd eénigermate geheimzinnig aandoet. Elswout is een fraai buiten en een der oudste aan den binnenrand der duinen. Vroeger waren er tientallen, doch zij werden in den loop der jaren grootendeels opgeofferd aan de villa- bouw. Over de oprijlaan naderen wij het heerenhuis, het sluitstuk van ons gezichts veld van den weg af. Het praatje, dat hier slechts een gevel zou staan, blijft niets meer dan een praatje. Het huis is vrijwel even breed als lang. Marmeren pilasters schragen den zijwand, een bordes voert naar de glazen deuren, tal van valsche gor dijnen, sieren de ramen. Het zijn geen tulen of stoffen gordijnen, zij zijn van witkalk en geven van dichtbij een kalen indruk. En loopt men de treden van het bordes op en kijkt men tusschen de klodders witkalk naar buiten, dan blijkt van een interieur geen sprake te zijn. Er staan slechts vier muren en er is slechts een dak. Binnen zijn geen kamers, geen verdiepin gen, geen trappen. Men ziet slechts vier muren van baksteen en vensters met wit kalken gordijnen. Het groote huis is nooit voltooid geworden. Nog ligt daar de ladder, die een metselaar tientallen jaren geleden heeft achtergelaten. En daarnaast ligt een schoen, kennelijk van denzelfden metselaar, bespat met kalk en met een gat in de zool. Een gewone oude schoen, zooals die bij alle werken in aanbouw te vinden zijn. Een groot huis, niets meer dan een doellooze steenmassa, in een wonderschoon rustig park, dat is Ijft Elswout van vandaag. Natuurlijk heeft het huis zijn geschiedenis, doch zij is zonder sensatie. In 1805 kwam het landgoed in handen der Borski's. Eenige jaren daarna bezocht keizerin Josephine tijdens het bezoek van Napoleon het buiten en ontving toen bloemen van de oudste dochter van Willen} Borski. Na het overlijden van de wed. Borski aeeft zijn tarieven VERLAAGD en berekent thans voor geheel met garantie PIJNLOOS TREKKEN INBEGREPEN Iedere tand meer f 1.75 Pijnloos trekken tand of kies f 1.50 MONDONDERZOEK KOSTELOOS SPREEKUREN: ijederen morgen 912 uur, behalve Donderdag. lederen middag 1%1 uur, behalve Vrijdag en Zaterdag. DINSDAG en DONDERDAG 7—9 uur Behandeling uitsluitend door Nederl. mond- en tandartsen Gebouw St. Bavo Ledenvergadering Bak kers, 7 uur St. Nicolaasvereeniging, 8 uur. Kunstzaal De Boij: Expositie van 9 tot 5 uur. Groote of St. Bavokerk: Kerkconcert, 8 uur. Raadzaal, Prinsenhof Gemeenteraad Haarlem, half 2. Rembrandt: „Ieder beeft voor mijn comman do" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Tarzan's wraak", „Pennies from Heaven", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Londen bij nacht", „Vrouwen zijn lastig", 2.30, 7 uur, 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Lion d' Or: Aandeelhoudersvergadering N.V. W. Leur en Co., 5 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 9—5 uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V. Concert, kwart over 8. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Raadhuis Heemstede: Raadsvergadering 8 u. Rembrandt: „Ieder beeft voor mijn comman do", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Tarzan's wraak", „Pennies from Heaven", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Vrouwen zijn lastig", „Londen bij nacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. kwam het landgoed aan Willem Borski, die in 1881 overleed en de bezitting naliet aan zijn eenigen zoon Willem Borski Jr. Deze nieuwe eigenaar had groote plannen. Hij liet den architect C. Muysken in 1883 plan nen ontwerpen om het landhuis te verbouwen. Doch uiteindelijk is het geheele oude gebouw, dat al eeuwen oud en veelal door Amsterdam sche patriciërs bewoond was, verdwenen. Tijdens den bouw van het nieuwe huis kwam de eigenaar in 1884 te overlijden. Elswout ging over naar diens zuster, mevrouw van der Vliet- Borski. Deze had echter pas Duinlust laten bouwen en voelde er niet voor het door haar broeder begonnen werk te voltooien. Zoo bleef het huis als het was, uiterlijk vol tooid, doch leeg van binnen. En zoo is het nog. De dochters van mevrouw van der Vliet-Borski hadden allen haar eigen buiten en de eenig overgebleven zoon bewoont Duinlust. Toch wordt het landgoed niet zoo maar aan zijn lot overgelaten. De rentmeester houdt het zorg vuldig in goeden toestand. De westelijke gevel met zijn grootsche balustraden, zijn trappen naar het water, zijn groot bordes en zijn balcons, zal over eenige weken als achtergrond dienen voor een historisch spel, dat ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. onze Koningin opgevoerd wordt. En voor dat doel leent het huis zich al buitengewoon. Temidden van de ruischende boomen zullen op een grasveld aan de overzijde van het water de tribunes worden opgericht. Ware Elswout er niet geweest, de organi satoren van het openluchtspel zouden een idealen achtergrond moeten missen. Want waar in deze omgeving vindt men een der gelijke gelegenheid? Doch geheimzinnig is Elswout niet, noch zijn geschiedenis. Er is geen mysterie, geen schim, geen onverklaarbaar licht in den nacht. Haaï'- lem brengt niets op dit gebied. Wat dat betreft zullen uw logé's iets moeten ontberen. Als u waarheidslievend bent tenminste. De heer J. W. A. Stalpers, hoofdcommies ter secretarie, is benoemd tot referendaris en chef der le afdeeling Algemeene Zaken. Wij ver heugen ons van harte, dat deze kundige Ka tholieke ambtenaar deze promotie heeft mogen maken. Zijn werk als commies heeft steeds goede vruchten gedragen en zijn joviaal, rond karakter zullen velen, die met de afdeeling te maken hebben thans meer dan ooit kunnen waar deer en. De heer Stalpers is als adjunct-commies by de gemeente Haarlem gekomen en werd 1 Ja nuari 1930 tot hoofdcommies benoemd. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag j.l een wedvlucht met jonge duiven van St. UI Wave (België 147 K.M.). De uitslag was als volgt: J. Smit 1, 3; A. Allerliefst 2; G. Stouten 4, 9, 24. 32, 34; C. Koning 5, 31; A. Breeuwer 6, 11, 14, 25, 41; W. v. d. Walle 7, 12, 22, 39, 44; N. Peetoom 8, 15, 17, 28; C. Schuurhuizen 10, 20; A. Tero 13; D. v. d. Molen 16, 29, 35; F. Bottelier 18; J. Koning 19, 23; W. v. d. Veldt 21; J. Heerschop 26, 37; S. Heitlager 27; H. Petter 30, 42, H. v. d. Lugt 33, 45; H. v. Alphen 36, 43; J. Breeuwer 38; J. Terhorst 40. Eerst getoonde duif 9 uur 30 min. 32 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5