Bombardement op de haven van Valencia Bij baden in zee verdronken Diefstal uit een museum ENGELSCHE SCHEPEN GETROFFEN Na den val van Kioekiang De publicatie van het statuut Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27Yi ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 29 JULI 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21298 Een Deensche waarnemer van de non-interventie-commissie werd gedood Strijd aan het Ebro-front duurt voort Aan het Ebro-front José Gil veroordeeld Pater Jacquinot nog niet gevonden Van alle zijden wordt een onderzoek ingesteld ft - SS Bij het vertrek der Duitsche militaire adviseurs uit China neemt de leider der Duitsche missie, generaal von Falkenhausen (links)afscheid van zijn vrienden in Hankau Het Weer v-j Een ivelkome verfrissching voor vierdaagsche wandelaars Geneesheer uit Appingedam en zijn dienstbode de slachtoffers Verjonging van het Britsche leger Betere promotiekansen voor officieren De geheime zender in Rusland Oproep tot het leger, zich te verzetten Thans een aanval op Tehan verwacht „Mauretania" te water gelaten Het grootste mailschip, dat in Engeland gebouwd werd De bombardementen op open steden Britsche commissie van onderzoek vertrekt over een week Drie kloosters in Salz burg gesloten Godsdienstonderwijs op Oosten- rijksche handelsscholen afgeschaft Geen juiste informatiebron, zegt het Tsjecho-Slowaaksche persbureau 99 edelsteenen tot een waarde van f 2000 a. f 5000 ontvreemd Nieuwe overvallen in Palestina Drie politiemannen te Bethlehem gedood Het Britsche kabinet bijeen De niet-inmenging Corbin brengt een bezoek aan het Foreign Office NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Inoez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor do kleine annonces „Omroeoers" zie de rubriek VALENCIA, 28 Juli. (HavasJ. Heden middag' hebben twaalf rechtsche vliegtui gen, komende van Majorca, de havenzone van Valencia en de wijken Grao, Cabanal en Nazaret gebombardeerd. Er vielen twin tig dooden en twintig gewonden. Een kerk en vijftien andere gebouwen werden vernield. Een waarnemer der controle ter zee, A. Moyell, van Deensche nationaliteit, is bij het bombardement gedood. Moyell bevond zich aan boord van het Eligelsche schip „Kellwyn", dat levensmiddelen gelost had. Omtrent het bombardement zelve wordt het volgende gemeld: Twaalf vliegtuigen in twee groepen van zes hebben om half drie de haven en de omgeving gebombardeerd. Zij wierpen 115 bommen neer. De aanvallende toestellen had den hun motoren afgezet, toen zij nog op groo- te hoogte vlogen. Zij daalden toen neer in de richting van het Engelsche schip „Kellwyn", dat in de haven bezig was met het lossen van koffie en suiker. De geheele lading van het schip was goedgekeurd door de controle. Op het oogenblik van den aanval was de ge heele bemanning aan boord. De bommen vie len om het schip neer, terwijl de bemanning een goed heenkomen zbcht. De eerste personen, die van boord gingen, waren de waarnemer der controle, de Deen Moyell, en een scheepsjongen van Chinee- sche nationaliteit. Terwijl zij de brug pas seerden, werden zij door een bom getrof fen. Voorts werden de tweede stuurman en drie zeelieden getroffen. De „Kellwyn" kwam uit Marseille en zou pulp laden voor Londen. Pehalve het sa. „Kellwyn", dat door een granaatkartets werd getroffen, is nog een En- gelsch schip, de „Stanleigh", tijdens het bom bardement door een granaatkartets getroffen, Hier bleef de bemanning echter ongedeerd. Welingelichte militaire kringen te Barce lona wijzen erop, dat de door de regeerings- troepen ten uitvoer gelegde operatie aan net. front van de Ebro de resultaten heeft ge had, die men er van verwachtte. De betrekkelijke kalmte, die zich gisteren reeds deed gevoelen aan de fronten van dec Levant en Estremadura, is vandaag nog dui delijker geworden. Uit Salamanca wordt gemeld, dat aan het front van de Ebro de rechtschen de zuivering van den rechteroever der rivier vanmorgen hebben voortgezet. In de zone der monding is de operatie ten einde, maar zij wordt voort gezet in de sectoren van Fayon en Moia de Ebro. De energieke weerstand der regeeringstrOe- pen rondom Viver houdt het offensief der Ita- liaansche troepen in de richting van Segorb» tegen. De regeeringstroepen, die het Noordelijke deel van de Sierra de Espadan verdedigen, be letten de rechtschen het bergmassief over tp steken en door te dringen tusschen Segorbe en Sagunto. In Estremadura hebben de regeeringstroepen een verdedigingsstelling betrokken achter Castuera Campanario en Monterrubio. De rechtsche troepen hebhen opnieuw La Seran aangevallen, om door te dringen in de richting van Cabeza del Buey en Puebla de Alcocer. Tot nu toe zijn de aanvallen afgeslagen. De militaire autoriteiten te Burgos be vestigen, dat de krijgsraad te San Sebas tian José Rosado Gil tot twintig jaar ge vangenisstraf veroordeeld heeft. Gil was afgevaardigde en vice-president van de Cortes en behoorde tot een politieke groe- TOKIO, 28 Juli. (Havas.) Het onderzoek, dat van alle kanten wordt ingesteld door de zorgen van de Japansche ministeries van Buitenland- sche Zaken en van Binnenlandsche Zaken, door de politie,, de gendarmerie, de Katholieke Kerk en door journalisten, die hun medewerking ver- lecnen om pater Jacquinot S. J. op te sporen, heeft geen resultaat opgeleverd. Men bevestigt, dat pater Jacquinot zich aan boord heeft be vonden van de „Empress of Asia", en dat hij te Yokohama aan land is gegaan. Deze nadere mededeelingen zijn verstrekt door den Duitschen amassadeur, Ott, die op hetzelfde schip aan wezig was. De Japansche minister van Buiten- landsche Zaken heeft den Japanschen autori teiten te Hongkong ermede belast, een onder zoek in te stellen aan boord van de „Empress of Asia", wanneer dit schip hedenavond zal aankomen. Ook is officieel bevestiging ontvan gen van de Japansche autoriteiten te Sjanghai, dat pater Jacquinot te Sjanghai niet is aan gekomen. Er wordt nog steeds censuur uitgeoefend op de Japansche persberichten ten aanzien van de verdwijning van patra: Jacquinot. peering, die in 1936 gevormd was onder de regeering Manuel Portela Valladares. Toen de regeering van Largo Caballero de Cortes bij eenriep op 1 October 1936 vroeg Rosado Gil tijdens de debatten het parlement eensgezind een motie van vertrouwen in de regeering aan te nemen. Na verscheidene maanden slaagde hij er in een paspoort te krijgen. Hij ging naar Frankrijk, en vandaar naar het rechtsche Spanje. Rosado Gil heeft een uiteenzetting gegeven van zijn houding te Madrid in een document, waarin hij trachtte aan te toonen, dat zijn politieke optreden uiteindelijk ten doel had de rechtsche persoonlijkheden, die toen vervolgd werden door de comité's der revolutionnaire arbeiders, te helpen. Niettemin opende een mi litair rechter te San Sebastian de instructie tegen hem. De advocaat-generaal eisclit- de doodstraf, aangezien Gil zich naar zijn mee ning had schuldig gemaakt aan rebellie. Gil werd veroordeeld tot twintig jaar gevangenis straf, waarbij aan den eenen kant rekening gehouden is met zijn zeer slechten gezondheids toestand en aan den anderen kant met ver zachtende omstandigheden, aangezien inder daad zijn politieke optreden de gelegenheid had gegeven tot hulp aan de partijgangers van Franco, die te Madrid woonden, en die ver volgd werden door de regeering-Caballero. Het Fransche dagblad „République du Sud- Est", dat een enquête instelde naar de gods dienstvrijheid in het linksche Spanje consta teerde, dat alleen Baskische priesters in Bar celona de H. Mis mogen lezen. Zij celebreeren echter niet in de kerken, maar in particuliere huizen, garages en in het „Baskische Tehuis". De Catalaansche of Spaansche priesters mo gen de H. Mis niet opdragen; in verschillen de steden wordt het opdragen van de H Mis met hechtenis gestraft. Nog vele priesters zit ten in gevangenschap in de kerkers van Bar celona en Gerona. Er zijn echter ook steden, waar de priesters ongehinderd kunnen leven, als zij hun priesterlijke bediening maar niet in het openbaar uitoefenen. i VERWACHTING: Meest matige Weste- lijke tot Zuidwcstelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, later wellicht toenemende bc- wolking, waarschijnlijk droog met later wellicht eenige kans op regen, weinig verandering in temperatuur. B VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig verandering. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind, Donderdagavond om 21.00 uur aan alle posten: „Attentiesein neer". illillllllllllllilll Donderdagmiddag zijn by het baden in zee te Katwijk aan Zee de 33-jarige ge neesheer W. Mosselman uit Appingedam en zijn 20-jarige dienstbode, mej. C. Smit, verdronken. Het ongeluk heeft niemand bemerkt, zoodat niet na te gaan is, hoe de beide personen em het leven zijn gekomen. Niettemin heeft de politie vermoedens, dat de slachtoffers een slag van een golf hebben gekregen de zee was zeer woelig en ver volgens zijn medegesleurd. Dokter Mosselman, die enkele dagen geleden te Katwijk aan Zee is aangekomen, om daar gedurende een week zijn vacantie door te brengen, stond als een goed zwemmer bekend. Herhaalde malen heeft de politie de vele baders, die zich Donderdag in zee begaven, ge waarschuwd, vooral voorzichtig te zijn, daar de zee erg onstuimig was. Er heerschte zoowel in zee als op het strand vrij groote drukte. Tegen half vijf, toen zich niemand meer in zee bevond en de kleeren der beide slachtof fers nog steeds op het strand lagen, kreeg men vermoedens, dat er een ongeluk moest zijn gebeurd. Eenige badgasten stelden de politie met een en ander in kennis, waarop deze ging dreggen, hetgeen geen resultaat opleverde. Tegen acht uur is het stoffelijk overschot van den geneesheer aan het strand te Noordwijk aan Zee aangespoeld. LONDEN, 28 Juli. (Reuter) De Britsche mi nister van Oorlog, Hore Belisha, heelt in her Lagerhuis de nieuwe voorstellen bekend ge maakt voor de r-ecruteering en de promotie van legerofficieren, met inbegrip van een systeem tot benoeming van officieren, voortkomende uit lagere rangen en opleiding tot officier, geheel op staatskosten, te Sandhurst of Wool wich. In het vervolg zal iedere subaltern, die daartoe de noodige capaciteiten heeft, in een tijdsverloop van acht jaar kapitein kunnen worden. Iedere kapitein zal in wederom negen jaar majoor worden en dan in dienst blijven tot zijn zeven en veertigste jaar, wanneer hij geen verdere promotie maakt. Boven den rang van majoor zal de promotie bij keuze geschie den. De leeftijden voor de verschillende rangen zullen verlaagd worden; voor generaals van 67 tot 60. voor majoors van 50 tot 47. Voorts wor den nog verschillende voorstellen gedaan, die de promotie belangrijk versnellen en die het mogelijk maken zonder particulier inkomen een militaire carrière te kiezen. Hore Belisha deel de ter illustratie van deze voorstellen nog me de, dat op 1 Augustus ruim 2000 officieren pro motie zullen maken. RIGA, 28 Juli. (D.N.B.) Naar de „Rigasche Rundschau" meldt, is in den afgeloopen nacht de geheime zender in Rusland weer begonnen te werken. Volgens dit blad werkte de zender thans op twee andere golflengten. De storings zenders waren na den aanvang der uitzending met volle kracht aan het werk gegaan, om ont vangst onmogelijk te maken. Het zou hun ech ter niet gelukt zijn in de eerste minuten pre cies af te stemmen op de golflengte van den nieuwen zender, zoodat men eenige zinnen van de spreekster heeft kunnen verstaan. Zij wendde zich tot de soldaten en de officieren van het roode leger, en riep ze op zich te verzetten tegen de huidige machthebbers en zich noch naar Spanje, noch naar China te laten zenden. Voorts zou de spreekster er op gewezen heb ben, dat de „organisatie der bevrijders" voort- durenden toeloop trekt. Zelfs eenvoudige sol daten zouden Ijverige aanhangers der organi satie zijn. Na ongeveer twintig minuten is de uitzen ding plotseling afgebroken, zonder dat een slot woord werd gesproken. HANKAU, 28 Juli (Chekiai) De „Cen tral China Post" schrijft o.m.: „Met den val van Kioekiang worden aller oogen gericht op het kleine spoorwegstadje Tehan, halverwege tusschen Kioekiang en Nantsjang, dat, naar men verwacht, het vol gende doel der Japanners zal worden. Chineesche berichten melden, dat de Japan sche troepen Zuidwestelijk zijn opgerukt uit Koetang en zich thans in Zuidelijke richting naar Nankang begeven, ten Westen van het Po- jangmeer, klaarblijkelijk met de bedoeling van Nankang naar Tehan op te rukken. Nankang, dat eens een bevolking van 90.000 zielen had, is thans practisch leeg, daar bijna de geheele be volking is gevlucht voor de herhaalde lucht bombardementen. Het Chineesche hoofdkwartier meldt, dat zware versterkingen naar Tehan worden gediri geerd, om een mogelijken opmarsch der Japan ners langs den spoorweg naar Nantsjang' tegen te houden. Nu Chineesche versterkingen Weste lijk van Kioekiang zijn aangekomen, is men in militaire kringen hier van meening, dat een Westelijke opmarsch langs den Zuidelijken Jangtse-oever moeilijk zal zijn voor de Japan ners. In een officieel communiqué wordt te Tokio medegedeeld, dat de Chineesche stellingen op den Zuidelijken oever van den Jangtse tusschen Hoekoe en Kioekiang vernield zijn door de Ja pansche troepen, die gisteravond de forten van Setzesjan en Hoeisjan hebben bezet. Vierhon derd Chineezen werden tijdens de aanvallen op de forten gevangen genomen. LIVERPOOL, 28 Juli (Havas) In aanwe zigheid van een menigte, die op 100.000 personen geraamd wordt, is het grootste mailschip, dat ooit in Engeland gebouwd is, de „Mauretania", heden te Birkenhead te water gelaten door Lady Bates, de vrouw van Percy Bates, den beheerder van de Cunard White Star Line. De „Maureta nia" is 225 meter lang en heeft een waterver plaatsing van 34.000 ton. LONDEN, 28 Juli. (Reuter). Nu de Spaan sche regeering het voorstel aanvaard heeft, is definitief besloten een Britsche commissie uit te zenden voor het instellen van een onderzoek naar de bombardementen op open steden in Spanje. Er zal waarschijnlijk een week verloo- pen voor de commissie van twee personen naar haar hoofdkwartier, vermoedelijk Toulouse, vertrekt. VATICAANSTAD, 28 Juli. (Havas). De „Os- servatore Romano" meldt, dat drie kloosters m Salzburg zijn gesloten, en dat de oversten de zer kloosters het betreft een klooster van de Paters Capucijnen, een van de Paters Francis canen en een van de Zusters Clarissen-Capuci- nessen bevel hebben gekregen onmiddellijk de gebouwen te ontruimen. Het blad maakt tevens melding van een kort geleden uitgevaardigd decreet, waarbij gods dienstonderwijs op Oostenryksche handelsscho len afgeschaft wordt. PRAAG, 28 Juli. (Havas.) Het Tsjecho-Slo waaksche telegraaf-agentschap Ceteka publi ceert een communiqué van den volgenden In houd: „Buitenlandsche en Tsjecho-Slowaaksche dagbladen hebben artikelen gepubliceerd, waarin commentaar geleverd is op zekere deelen van het in voorbereiding zijnde na tionaliteitenstatuut. Bevoegde officieele kringen vestigen er de aandacht op, dat uittreksels geen nauwkeurig beeld noch overzicht kunnen geven, omdat het hier gaat om teksten, welker redactie- nog niet geheel voltooid is. Zooals men weet, zet het comité der politieke ministers zijn werkzaamheden ten aanzien van de kwestie der hervorming van het openbare bestuur voort. Zoolang men geen zekerheid heeft omtrent de bevoegdheid der nieuwe be- stuursorganismen in de provincie, zal men geen definitief oordeel kunnen uitspreken over de hervorming. Hetzelfde geldt voor de wet op het gebruik der talen. Het beperkte comité der po litieke ministers evenmin als de commissie van zes hebben hun -werkzaamheden beëindigd. De onderhandelingen met de vertegenwoordigers der nationaliteiten zijn nog niet ten einde. Bij gevolg kan nog geen uiteindelijke beslissing ge nomen zijn ten opzichte van den vorm, waarin de ontwerpen in het parlement- zullen worden ingediend. De teksten, die door de pers zijn gepubli ceerd, kunnen dus niet beschouwd worden als een juiste informatiebron voor het na tionaliteiten-ontwerp, dat de regeering be zig is uit te werken." Naar de persafdeelir.g van de Sudeten-Duit- sche partij mededeelt, is heden in opdracht der regeering te Praag aan de Sud-eten-Duitsche party het ontwerp van een wet op de grond slagen der organisatie van het territoriaal be stuur overhandigd. Van den kant der Sudeten- Duitsche partij is het ontwerp, waarbij ook mondelinge juridische toelichtingen gegeven worden, zonder het bepalen van een standpunt in ontvangst genomen. Naar uit Londen wordt gemeld, zal Lord Runciman Dinsdag a.s. naar Praag ver trekken. Bij sluiting van het rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie te 'Lei den kwam aan het licht, dat in een der zalen een vitrine was opengebro ken en dat een aantal edelsteenen, diamanten, robijnen, saffieren, sma ragden, berylsteenen, aquamarijnen, topazen, enz., ontbrak. De steenen, in totaal 99, waren geslepen en vertegenwoordigen een waarde tusschen twee en vijf dui zend gulden. De steenen zijn overdag tentoongesteld, maar worden bij sluiting in«cen brandkast geborgen. In verband met dezen diefstal verzoekt' de waarnemenden commissaris van politie te Leiden allen personen, die 28 Juli het museum hebben bezocht, zoo spoedig mogelijk, hetzij per brief, hetzij persoonlijk, zich tot hem te wenden voor nadere inlichtingen. BETHLEHEM, 28 Juli (Havas) De politiepost in het centrum van de stad Bethlehem is door een bende van 150 ge- wapenden overvallen. Drie politiemannen werden gedood en het posthuis werd ge plunderd. Een andere bende heeft de kolonie Yoknean bij Haifa aangevallen. De kolonisten waarschuw den door middel van vuurpijlen de politie en militairen. De aanval werd afgeslagen en de aanvallers leden zware verliezen. Bij Amman is een Bedoeïnenstam door een gewapende bende aangevallen. De aanvallers maakten zich mees ter van het vee en van de sieraden der vrouwen en namen de vlucht. Zij werden door militairen achtervolgd, die de bandieten gevangen namen en het gestolene aan de eigenaars teruggaven. LONDEN, 28 Juli. (Reuter). Vandaag heeft net Britsche kabinet de laatste bijeenkomst voor het zomerreces gehouden, teneinde nog enkele zaken af te handelen. Bij een bombardement op de haven van Valencia werden twee Britsche schepen getroffen; o.a. werd een Deensche waar nemer gedood. Het grootsche Britsche mailschip, de „Mauretania", is te water gelaten. Het Britsche kabinet kwam voor de laat ste maal voor het zomerreces bijeen. Bij een overval te Bethlehem werden drie politiemannen gedood. Het Britsche officierskorps wordt ver jongd. De Britsche commissie van onderzoek naar de bombardementen in Spanje zal volgende week vertrekken. Bij de ongeregeldheden te Rangoon zijn 40 dooden gevallen. Corbin had op het Foreign Office een onderhoud met Lord Plymouth en Lord Halifax. Ceteka noemt de publicatie van het na tionaliteiten-statuut geen juiste informa tiebron. Diefstal van edelsteenen uit het Rijks museum voor geologie te Leiden. Twee personen bij het baden te Katwijk aan Zee verdronken. Groote boerderij brand te Leimuiden. Drie huizen onder de gemeente Ermelo afgebrand; twee personen werden ge wond bij ontploffing van gascylinder. Bij verkeersongeval te Giessendam is één kind gedood en zijn er twee gewond. Een aantal machinisten der Ned. Spoor wegen blijkt schuldig te zijn aan smok kelarij. Een nieuwe regeling voor het treinver keer EindhovenBrussel zal 1 October ingaan. Eerste proef tot insecten-bestrijding uit de lucht genomen. De eerste steen is gelegd van de infan- terie-kazerne te Wezep. De negentiende etappe van den Tour de France werd gewonnen door Galateau. New-Yorksche beurs: Slot vast met hoo- ger koersen. Geeft 't nooit op Geeft 't nooit op wanneer ge een goed en noodig werk hebt aangevat. Zegt niet: 't geeft niets, 't dient ner gens voor! Hoeveel schoone resulta ten zouden we in wetenschap en maatschappelijke samenleving armer zijn wanneer de geleerden, de sociale en geestelijke werkers zich ontmoe digd hadden teruggetrokken van hun arbeid. Al lijkt het welslagen proble matisch, de kans op succes gering: zet toch door! De wereld is grooten dank verschuldigd voor de resultaten van het werk van enkelingen die den dood zijn ingegaan toen hun arbeid voor niets scheen geweest te zijn. Maar ze hadden niet opgehouden en op hun werk is door anderen voortgebouwd. Heele volken zijn bekeerd nadat eerst de prediking der verkondigers en mar telaren doelloos scheenMaar zij heb ben hun taak volbracht tot hun dood. Geeft 't nooit op... LONDEN, 28 Juli. (Reuter.) De Fransche am bassadeur te Londen, Corbin, heeft hedenavond een bezoek gebracht aan het Foreign Office, waar hij, naar verluidt, een onderhoud had met Lord Plymouth over de niet-inmenging. Corbin heeft voorts een onderhoud gehad met Lord Halifax, met wien hij een algemeene gedach- tenwisseling hield voor hij met verlof gaat. Stand van Vrijdag 1 uur v.m.: 761.2 .Vorige stand: 761.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1