Gruwelsprookjes 19e etappe voor Galateau New-ïorksche Beurs 28 4 faillissementen VRIJDAG 29 JULI 1938 Een staaltje, hoe deze in de wereld komen De geschiedenis van Honden-Toon De mislukte opstand in Brazilië 73 personen voor de veiligheids' rechtbank Belastingverhooging in Duitschland De N.V.'s zullen een derde meer moeten betalen Wiedemann niet naar Londen Veertig dooden te Rangoon De Oslo-staten en de Volkenbond Hitier weigert een onderscheiding De Japansche keizer zendt hem thans geschenken De zuivering in het roode leger Twee generaals in 't Verre Oosten terechtgesteld De anti-fascistische ten toonstelling te Brussel Leden van het Nationale Legioen gearresteerd Petrowski in ongenade? President van de Oekraïnische Republiek niet herkozen Japan en Rusland Russische zaakgelastigde bij Horinoetsji DEMONSTRATIES BIJ LEGERPLAATS Beeldtelegraafdienst met Duitsch land tijdelijk gestaakt Diepgang Zuid-Willemsvaart TOUR DE FRANCE De etappe MetzReims had een kalm verloop Nederlanders onder de laatsten Algemeen klassement Motorrijder ernstig gewond Ketting van motorrijwiel geloopen, waardoor de man mee- gesleept werd INFANTERIEKAZERNE TE WEZEP De burgemeester van Oldebroek heeft den eersten steen gelegd Biggenmerken Onregelmatige stemming; slot vast. Clearingkoersen Boternoteering Boterheffing N otarieel-examen Examen Boekhouden M.O. K. XII Examens hoofdakte Examen organist Examenvluchten voor het M-brevet 18 8% 83% 3% 43% WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT - - - AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 28 Juli STOOMVAARTLIJNEN De gruwelsprookjes spelen in den modernen politieken tijd een groote rol. De elk conflict vooral tijdens oorlogen of bij dreiging van een oorlog spelen zij een groote rol. Het is dik wijls moeilijk hun oorsprong vast te stellen. Hoe ze vaak ontstaan, leert ons het volgende relaas, dat ons van Tsjechische zijde werd toe gezongen: Het Duitsche geïllustreerde tijdschrift „Die Woche" heeft in zijn nummer van 15 dezer on der den titel: „Wij beschuldigen" een ontstel lend artikel geleverd, waarin de zoogenaamde nood in het Sudetenduitsche gebied was be schreven en op werkelijk huiveringwekkende Wijze was verlucht. De staatspolitie te Graslitz heeft zich met de herkomst dezer foto's bezig gehouden, en een aantal personen in verband hiermee verhoord. Hieruit bleek dat op 11 Mei de auto van het plaatselijk secretariaat van de Henlein-partij te Karlsbad, met twee rijksduitsche journalis ten Hoffenrcich en Wagner, in Graslitz voor reed bij Max Nier. Deze had destijds een sterk politiek getinte weldadigheidsactie, geleid, en kon als „deskun dige" voor sudetenduitschen nood gelden. De rijksduitsche journalisten wenschten van hem te weten, waar zij „Sudetenduitscher konden vinden, die van honden, katten of ratten leeft". Zonder aarzelen antwoordde Max Nier: Gaat naar Anton Leibelt in Rothau. De journalisten hadden echter groote moeite, dien man te vin den, daar men hem onder dezen naam alleen op de gendarmerie kent. In den volksmond kent men hem alleen onder dien van „Honden- Toon", en wijd en zijd is de ietwat zwakzinnige 60-jarige man als liefhebber van honden- vleesch bekend, die reeds in zijn jeugd honden en katten ving en hun vet verkocht. Toen „honden-Toon" eindelijk gevonden was, bleek hij wel op het oogenblik een hond te bezitten, maar gaarne bereid voor de zeventig kronen, die de journalisten hem gaven, een grooten slagershond te koopen, hem te villen, en zich den volgenden dag, wanneer de journalisten terug zouden komen, bij de verdere bewerking te laten fotografeeren. Aldus geschiedde: Max Nier stelde één der twee fototoestellen ter be schikking: hij liet zich, waarschijnlijk ten be hoeve van later noodige documentaties, ook twaalf afdrukken geven, die door de politie in beslag werden genomen. Bij zijn verhoor was Max Nier ernstig boos over den last die hem werd bezorgd: „waarom sturen ze mij voort durende die journalisten op mijn dak?" Met de andere foto's van „Die Woche" staat het niet veel anders. De sudetenduitsche vrouw waarmee men wil documenteeren, hoe de men- schen van honger waanzinnig worden, is reeds in 1909 dus nog onder Oostenrijk en door een koninklijk en keizerlijk politiedokter krank zinnig verklaard en onder curateele gesteld. Het van ellende gestorven kind is tenslotte zelfs een oude bekende: over deze foto is al vroeger ge sproken in het Praagsche parlement, waar zij als een infaam Henleinistisch propagandamid del werd gebrandmerkt. De behandelende ge- neesheeren legden een verklaring over, volgens welke de oorzaak van den dood van den zui geling uitsluitend te zoeken was in een storing van het spijsverteeringsstelsel. RIO DE JANEIRO, 28 Juli (Havas) De resultaten van het onderzoek naar den Putsch van 11 Mei j.l. in Brazilië zijn aan de veilig heidsrechtbank toegezonden. Als schuldigen worden aangewezen vijftien militairen en 58 burgers. BERLIJN, 28 Juli. (Havas.) Binnenkort zal, naar verluidt, in Duitschland de belasting op N.V.'s verhoogd worden met ongeveer een der de. Men verwacht, dat de inkomsten van de belastingen hierdoor met 500 millioen mark zullen stijgen. In industrieele en financieele kringen in Duitschland twijfelt men niet aan het tot standkomen van deze verhooging; hier mede kan men de daling op de Duitsche beur zen verklaren. BERLIJN, 28 Juli. Naar van serai-officieele zijde te Berlijn wordt bevestigd, bestaan geen plannen voor een nieuwe reis van kap. Wiede mann, den adjudant van Hitier, naar Londen. RANGOON, 28 Juli. (Reuter) Bij de ge melde ongeregeldheden te Rangoon zfjn, volgens dc laatste gegevens, veertig dooden gevallen en ruim 250 gewonden. STOCKHOLM, 28 Juli. (Havas.) In een klaar blijkelijk van officieuze zijde geïnspireerd arti kel in de Zweedsche „Social-Demokraten" word: de houding uiteengezet, welke de Oslo-staten op de komende vergadering van den Volkenbond te Genève zullen aannemen. In plaats van te verzoeken hun het recht toe te kennen sancties facultatief toe te passen, zullen de zeven mo gendheden zich ertoe beperken hun standpunt uiteen te zetten, en erop te wijzen, dat het in het belang is van de organisatie van Genève den feitelijken stand van zaken te erkennen. BERLIJN, 28 Juli. (Havas). De Fuehrer aan vaardt geen buitenlandsche onderscheidingen, en heeft derhalve een van de hoogste Japan sche onderscheidingen, welke onlangs aan Mus solini werd verleend, van de hand gewezen. De keizer van Japan heeft hem thans een aantal geschenken, bestaande uit kostbaar lakwerk, gezonden, welke door den Japanschen ambas sadeur zullen worden overhandigd. KEIJO (Korea), 28 Juli. (Domei.) Het ge rucht gaat, dat twee generaals van het roode leger in het Verre Oosten zijn terechtgesteld, n.l. generaal Levandowski, onder-commandant van het roode leger in de kustprovincie, en ge neraal Gailit, commandant van het Siberische legerdistrict. Generaal Rabin, onder-comman dant van de luchtvloot, zou de hand aan zich zelf hebben geslagen, uit vrees eveneens by de zuivering te worden betrokken. BRUSSEL, 28 Juli (Belga). Onder leiding van den rechter van instructie is vanochtend nogmaals een onderzoek ingesteld in de lokalen van de anti-fascistische tentoonstelling. Een yzeren staaf en enkele biljartqueues werden in beslag genomen. Ook is het kasregister terug gevonden, doch het geld is verdwenen. De rechter veronderstelt, dat het gestolen is. Vier leden van het Nationale Legioen zijn gearresteerd. In het partijgebouw van het Nationale Legioen is huiszoeking verricht en een aantal gummiknuppels werd in beslag ge nomen. Ook ten huize van de vier arrestanten is huiszoeking verricht. MOSKOU, 28 Juli. (Havas). De oude bolsje wistische Oekraïnische leider Petrowski is niet herkozen als president der Oekraïnische Repu bliek. Tot voor enkele dagen was hij voorzitter van het presidium van het centraal executief comité der Oekraïne, welke functie hij reeds vijftienjaar bekleedde. Op 27 Juli koos de hoogste sovjet der Oekraïne echter in zijn plaats een afgevaardigde uit de provincie Dniepropetrowsk, Korniets genaamd. Petrowski blijft echter vice-president. Men gelooft niet temin, dat zqn vervanging aan het hoofd der Oekraïnische Republiek een teeken is voor zijn spoedige verdwyning uit het politieke leven. TOKIO, 28 Juli (Domei) De Russische zaakgelastigde te Tokio, Konstantin Smetanin, heeft een bezoek gebracht aan den vice-minister van Buitenlandsche Zaken, Horinoetsji. De bei de staatslieden wisselden van gedachten over verschillende tusschen Japan en Rusland han gende problemen, met inbegrip van kwesties be treffende de Japansche belangen en concessies op Noord-Sachalin. Donderdagmiddag zijn op de heide nabij de Legerplaats van Laren demonstraties gehou den met een nieuwen legertractor, voor het trekken van geschut over de oneffen heide. Deze legertractor, welke een nieuwe vinding is van de G. M. C. en reeds in het Belgische leger is gebruikt, loopt met aandrijving op de voor- en achterwielen, terwijl ook voor en ach ter dubbele wielen zijn aangebracht. Na afloop der demonstratie vertrok het ge zelschap, alsmede de nieuwe tractor naar het fort Uitermeer, waar proeven werden genomen op den drassigen bodem. In verband met een technische herziening zal de beeldtelegraafdienst tusschen Nederland en Duitschland met ingang van 1 Augustus tijdeiyk worden gestaakt. De datum van her opening van dezen dienst wordt nader bekend gemaakt. De waamémend-hoofdingenieur-directeur van den Rykswaterstaat in de directie Noord-Bra bant maakt bekend, dat de voor het in Noord- Brabant gelegen gedeelte van de Zuid-Willems vaart afgekondigde beperking van den groot sten toegelaten diepgang voor vaartuigen to' 1.80 meter met ingang van Donderdag is op geheven, De negentiende etappe bracht Donderdag niets bijzonders. De etappe leidde van Metz naar Reims over 196 K.M. In het tweede gedeelte van de ronde trachtte de Franschman Le Guevel enkele malen uit het peleton te komen. Inder daad gelukte hem dit, waarbij hy Galateau en Carini mee kreeg. In den sprint werd Galateau winnaar. Het peloton was tot vlak voor Reims dicht bij elkaar gebleven. Onze drie landgenoo- ten zaten steeds achterin en verloren op de laatste tientallen kilometers enkele minuten. Zoo kwam Middelkamp zeven minuten na den win naar binnen. Het resultaat luidt: 1. Galateau, 6 uur 35 min. 21 sec. 2. Le Guevel. 3. Carini, allen zelfden tyd. 4. Egli, 6 uur 35 min. 57 sec. 5. Neuens. 6. Louviot. 7. Leducq. 8. Berrendero. 9. Yvon Marie. 10. Mersch. 11. Sylver Maes, allen in denzejfden tyd. Op de zeventiende plaats kwam het groote peloton te staan, waarin alle favorieten zaten. 47e. Hellemons, 6 uur 39 min. 32 sec. 48e. Van Schendel, 6 uur 39 min. 32 sec. 52e. Middelkamp, 6 uur 42 min. 28 sec. Algemeene rangschikking: 1. Bartali, 134 uur 21 sec. 2. Vervaecke, 134 uur 21 min. 38 sec. 3. Cosson, 134 uur 30 min. 32 sec. 4. Vissers, 134 uur 36 min. 58 sec. 5. Clemens, 134 uur 44 min. 2 sec. 6. Vicini, 134 uur 49 min. 17 sec. 42. Middelkamp, 136 uur 51 min. 51 sec. 50. Van Schendel, 137 uur 24 min. 46 sec. 55. Hellemons, 139 uur 16 sec. Donderdagavond omstreeks half acht is te Vries de 30-jarige motorrijder T. Gelissen, wo nende aldaar, doordat de ketting van zijn mo torrijwiel liep, gevallen. Gelissen, die op het moment, dat de ketting losliep, een groote vaart had, werd meer dan vijf en twintig meter met zijn motorfiets meegesleurd. Hij liep een her senschudding en ernstige hoofdwonden op, ter wijl hij tevens een knieschijf brak. In zorgwek- kenden toestand is de man, die ongehuwd is, naar het R. K. Ziekenhuis te Groningen over gebracht. Donderdag heeft de burgemeester van Olde broek, de heer A. Bakker, den eersten steen gelegd voor de infanterie-kazerne te Wezep. Tegen half vier in den middag verzamelden de aanwezigen zich in de directie-keet op het werkterrein van de te bouwen bataljons-ka zerne te Wezep. Onder hen bevonden zich de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, wethouders en gemeente raadsleden van Oldebroek, kolonel F. B. A. J Janssen, commandant van de zevende infan- terie-brigade te Harderwijk, tevens vertegen woordiger van de vierde divisie, majoor J. Bak huis als vertegenwoordiger van luitenant-kolo nel J. Veenbaas, commandant van het 20e R. I., majoor J. W. van Mansveld, commandant van het tweede bataljon van het 20e R. I., dat te Wezep in garnizoen zal komen, Kapitein A. L. J. de Pauw, commandant van het artillerie schietkamp bij Oldebroek. De directie-keet en het werkterrein waren feestelijk versierd. Nadat de muziek van het vijfde R. I. uit Amersfoort had gespeeld, stelde het gezelschap zich voor het hoofdgebouw op Hier bevonden zich ook de 150 werklieden en een groot publiek. Luitenant-kolonel A. L. Thierens, eerst-aan- wezend ingenieur der Genie te Groningen, heet te allen welkom, prees de medewerking van het gemeentebestuur van Oldebroek by de plannen om tot den bouw van de kazerne te komen en verklaarde, dat door deze groote medewerking de gedachte rijpte, om den burgemeester te verzoeken den eersten steen voor de kazerne te leggen. Spr. schetste de taak van de toe komstige bewoners van de kazerne, waarna hy den burgemeester verzocht tot het leggen van den eersten steen over te gaan. De burgemeester van Oldebroek, de heer A. Bakker, hield een korte toespraak en legde ver volgens den eersten steen. Ook kolonel Janssen voerde het woord. Spr. haalde ehkele woorden aan uit een brief van Johan de Witt, welken déze in 1670 schreef, n.l., dat wanneer de Hollander in nood verkeert, zyn ware aard eerst naar voren komt. De huis vesting is momenteel nog wat primitief, doch naar gelang de kazernebouw voortschrijdt, zai er een stygende verbetering te bespeuren zijn. Vervolgens ging men de directie-keet bin nen, waar den burgemeester bloemen werden aangeboden. Woorden van waardeering sprak hier het hoofd van het bouwbureau in de Noor delijke provincies, 1ste luitenant der Genie J Kroes. Ten slotte werd den burgemeester een oor kor.de overhandigd, welke verschillende autc riteiten hebben onderteekend. Van 11 tot 16 Juli zijn aangebracht 54.812 (vorig jaar 37.820) biggenmerken. Van de toekenning 1938 zijn tot 16 Juli ge bruikt 955.825 (vorig jaar 914.393) merken. Voor een juiste beoordeeling diene, dat var 1 Januari tot genoemden datum in to tan 1.218.554 biggen zijn gemerkt, welk aantal vooi hetzelfde tydvak van 1937 1.064.532 bedroeg. NEW-YORK, 28 Juli (Part.) De scherpe daling van gisteren hield de gemoederen op de effectenbeurs heden by opening nog bezig en mede onder invloed daarvan was de stemming aanvankelijk gedrukt en moesten vrijwel over de geheele linie weer koersverliezen worden ge registreerd, die echter tot a dollar beperkt bleven. Het aanbod was niet van grooten om vang, doch aanvankelijk bestond een vrij groote terughoudendheid. De reactie van gisteren wordt in het algemeen als een technische cor rectie beschouwd en als zoodanig acht men deze geen verontrustend verschijnsel. Wel zijn velen van meening, dat deze technische reactie nog niet voltooid is. De iets minder gunstige ver wachtingen omtrent de economische ontwikke ling, met name gebaseerd op het verminderde optimisme inzake de staalindustrie, werkten deze opvatting in de hand. Daartegenover biyft ech ter in het algemeen optimisme bestaan en blijft men gelooven in een langzaam doorzetten van de opleving. De gisteren nabeurs door de Chrys ler en General Motors gepubliceerde resultaten over het tweede kwartaal worden als een be vestiging hiervoor beschouwd. Deze hebben veler verwachtingen overtroffen. Het belangrijkste punt in deze rekultatencijfers acht men de daaruit biykende vermindering der exploitatie kosten. Wel heeft de dividendverlaging door Chrysler teleurgesteld. De winst had een hand having van het dividend wel toegelaten. Men behoeft hierin echter niet noodzakeiykerwijs on gunstige toekomstverwachtingen van het be stuur der maatschappij te zien. Tot op zekere hoogte vindt men hierin den terugslag van de in vorige jaren als gevolg van de belasting op onverdeelde winsten sterk opgeschroefde divi- denduitkeeringen, waardoor zich een klein her stel kon baanbreken, dat in het tweede uur iets sterker vormen aannam, in het bijzonder voor staalwaarden en automobielwaarden. De aan vankelijke verliezen werden als gevolg hiervan weer ingehaald en hier en daar kon zelfs een bescheiden koerswinst ten opzichte van gisteren worden geconstateerd. De handel bleef evenwel kalm en de markt behield een aarzelend voor komen. In het eerste uur bedroeg de omzet 300.000 shares en in het tweede uur 140.000 shares. Behalve staal- en automobielwaarden trokken ook sporen, koperwaarden, vliegtuig fondsen en warenhuisaandeelen in het tweede uur aan. Hierop volgde in de tweede beurshelft weer een liohte reactie, die echter niet van grooten omvang en langen duur was. Vervolgens ver kreeg het aanbod weer de overhand, om nadien weer plaats te maken voor een lichte inzinking, doch laatbeurs werd de stemming weer wat aan genamer, zoodat het slot in vaste houding tot stand kwam. Slechts sporadisch viel een klein verlies te registreeren, o.a. bij oliewaarden, pu blic-utilities en sporen, die verdeeld in de markt lagen. Van laatstgenoemde konden Great Nor thern, New-York Central en South. Rails 1 a 114 punt verbeteren, mede in verband met het feit, dat de Baltimore Ohio den vervallenden interest op de obligatiën per 1 Augustus zal be talen. Mijnen, luchvaartwaarden, equipment- shares, kunstzyde-aandeelen (op de verwachting van 'n bescheiden prijsverhooging voor kunstzijde garens) en tabakken verlieten de markt in goed prijshoudende stemming. Automobielwaarden bleven het meest de aandacht trekken en het waren vooral Chrysler en General Motors, die Koersen voor stortingen op 29 Juli tegen ver plichtingen, luidende in: Reichsmarken 73.12, lires 9.50. De commissie-noteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 78 cent per K.G. De officieele Deensche boternoteering bedroeg Donderdag 222 kr. is 89 cents. wy vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op boter, behoudens tusschentydsche wyziging, voor de week van 28 Juli tot 4 Augustus is vastgesteld op 50 cent per kg. (onveranderd). DEN HAAG. Geslaagd voor deel 1: de heer W. H. Sijsterman, Valkenburg (L.). 's-GRAVENHAGE. Geslaagd: de heeren J. L Klein, A. J. Pol, beiden te Apeldoorn; G. Klok. Alphen a. d. Rijn; E. J. Kloosterhuis, Veendam; J. G. A. Lubberdink, Almeloo; T. Nieboer, Am sterdam; R. D. Nolson, Den Helder; F. G Nijman, Eindhoven; A. Onverwagt, Schiedam: B. Oosterhoff, Sneek; A. Richter, Hilversum; G. Roels, Den Haag; M. T. Roozenboom. Utrecht; J. J. Schellings, Alkmaar, N. Schille- mans, Bergen op Zoom; L. C. Slechte, Rotter dam. AMSTERDAM. Geslaagd mej. M. A. Kerst- jens en de heeren: C. A. Kenemans, J. Kerk hof, J. H. Keijzer, G. Kuijlenbürg en P. J. Morsch. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd: de heeren A. Naaije, De Lier, J. van Duijvendijk, A. van Norden, A. W. van Putten, allen te 's-Graven- hage en mej. L. van den Pal, te 's-Gravenhage UTRECHT. Geslaagd de dames A. R. Boer- sen te Amersfoort, P. J. M. ten Bosch te Amers foort, W. C. M. Morren te Eemnes, W. J. A. Sterenborg te Utrecht en de heer W. H. Wallis te Utrecht. AMSTERDAM. Geslaagd voor het getuig schrift der Nederlandsche Organisten-vereeni- gtng de dames: G. van 't Verlaat te Goor, P. Koose te Goes, G. Groenwold te Stadskanaal en de heer J. Kramer te Groenekan. Woensdag zijn op het vliegveld Ypenburg .vederom examenvluchten gehouden voor het .vl-brevet, waarvan de bevoegdheid tot uitrei king in handen is gesteld van het Luchtver dedigingsfonds, dat ook de opleiding tot dn brevet bekostigt en regelt. Geslaagd zijn: j. A. Hartevelt, Modjokerto; A. M. ten Herkei, Hilversum; M. Korthuis Zaandyk; D. J. Klink, Den Haag; P. J. Kouse maker, Arnemuiden; L. A. de Lange, Leiden: E. L. Sanders, Amsterdam; J. B. Straatman Amsterdam; P. J. Strolenberg, Quadra:. Duitschland); G. H. Verberne, Den Haag; P i. J. Vogelzang, Groningen. Het aantal sportvliegers in het bezit van eer. M-brevet is thans tot 40 gestegen. flinke vraag ontmoetten en per saldo een winst van resp. 2% en 2 dollar boekten. Van de staal waarden waren Bethlehem Steels eenigszins op den achtergrond (het slot kwam hier niet op het hogste punt van den dag), doch U.S. Steels en National Steels konden laatbeurs goed verbeteren; U.S. Steel liepen 1% en National Steel 214 punt op. Hoewel de export-koperprijs een kleine verlaging onderging, waren de des betreffende fondsen in sympathie met de ove rige markt vast en 1 a VA punt hooger. Ook warenhuisfondsen, rubbers, canningshares en chemische waarden stelden zich op hooger ni veau, nl. tot V/2 punt, terwijl Allied Chemical bijna 3 punten monteerden. De handel bleef van kalmen aard; in totaal werden slechts 1.070.000 shares verhandeld. Het einde van den beurshandel kwam meerendeels op het hoogste punt van den dag Slotkoersen Juli Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Amer Rolling Mills Am. Smelt. Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5 'A Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric Genera! Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil ot N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific- United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Wool worth Bunding 5 ex dividend. ex coupon. nieuwe aandeelen Gedaan en laten, t bieden. 28 27 26 178 181 98% 97 99 29 28% 30% 20% 20% 217/g 50% 493/4 517/g 141% 141 143% >6% 86% 86 11% 11% 117/g 36% 35% 36% 37 36:% 38% 9% 9% 10 59 583/4 60% 7% 7 7 101 99% 102% 32 31% 32% 32% 31% 33% 7/p 71% 69% 72% 9% 9% 97/g 28% 28% 29% 34% 34 35% 31 31 24 24 24 16% 15% 167/8 51% 50% 53% 128 126 3/4 129 178 176 179 8% 8% 9% 42% 41% 42% 43-% 41% 43% 27 26% 27% 9% 9 9% 12% 12 13% 64% 63% 66 51% 497/fs 50% 9% 9% 97/g 42% 41% 42% 1% 1% 1% 2% 2% 2% 47 45% 47% -6 25»A 26% 16 157/s 16 20 18% 20% 22% 21% 227/8 166 166 170 21% 21% <1% 42 42% 42% 54% 54% 55% 30Va 30 31% 7 7 7V4 71% 70% 73% 17% 1-7% 17% 15% 147/8 15% 19 20% 14% 12 3/4 14% 8% 83/4 56% 56 57% 15 14 3/4 15% 82% 85 287/6 29% 3% 3% 6% 6% 6% 45 45'/g 6u% 59 8 61 21% 22% 100 1033/4 47% 47 47% NEW YORK, 28 Juli Slotkoersen Juli 28 27 26 Brussel 16.91 16.923/4 16.93 Rome 5.26V4 5.26% 5.26% Bern 22.90 22.91 22.92 Madrid Oslo 24.71 24.74 24.75 A'dam 54.94 55.00% 55.02 Londen 4.917/e 4.923/g 4.92% Parys 2.76% 2.76% 2.76 Vi Beriyn 40.19 40-18% 40.18% NEW YORK, 28 Juli 28 Juli 27 Juli 28 Juli 27 Juli Suiker Juli Jan. 1.87-89 1.90-91 Sept.l. 82-83 1.83-84 Mrt. 1.91-92 1.93-94 Nov. 1.88 1.88-- Mei 1 95-96 1.98-99 Dec. Juli 1.98-200 2.00-02 Katoen Oct. 8,57 8,66-67 Mrt. 8.71 8,81 Dec. 8.65- 8.74 75 Mei 8.74-75 8.84- Jan. 8.67- 8.76 Juli 8.76 8.87- Tin Loco 43.50 43 70 Texmyn 43.50 43.70 28 Juli 27 Juli 28 Juli 27 Juli Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Sept. 4.32 4.25 Sept. 6 07- 6.05 Dec. 4 38- 4.31- - Dec. 6.21-22 6.18 Mrt. 4.47- - 4.40 Mrt. 6.33 6.31 Mel 4.50- - 4.43 Mei 6 41- 6,40 Juli 4.53- 4,46 Juli 6.49 6.45 Dec. .- Dec. Rubber Standaard Sept. 16.30- f 16.30- f Mrt. 16.47 16,46- Oct. 16.34-- 16.34 Mei 16.54- 16.5b- Dec. 16.42 16-42-- Juli Jan. 16.43- - 16.45- f 28 Juli 27 Juli Tarwe CHICAGO, 28 Juli 28 Juli 27 Juli Haver Sept.. 68—677/g 67%-68% Sept.24 - 24V4 Dec. 70-697/,. 70Dec. 25Va- 25%- - Mei 72%- 72%-73 Mei 26?/,- 27V& Mals Rogge Sept. 57Va57%-- Sept.47-„ 48% Dec, 54% -— So Dec. 48% - 497/g Mei j6% -- 57%-- Mei 51 52%-- Reuzel Juli 8.75 8.95 Sept. 8,80 9.00 28 Juli 27 Juli Tarwe Juli 93% - 93 -- Oct. 76%- 76% Dec. 74% 74%- Rogge Juli 45%-- 457/g - Oct. 47%-- 47% Dec. 48% 48% Haver Juli 36%-— 36%- Oct. 33 Va331/a gedaan en laten nominaal Oct. 8.87% 9.07% Dec. 8,70 8.921/2 WINNIPEG, 28 Juli 28 Juli 27 Juli Gerst Juli 447/fc45 Oct. 44%- 44%- Dec 43%-— 43%- Lijnzaad Juli 143%143% Oct. 144%-- 144% Dec. 307/„- - 307/8 bieden (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slüper) Van 3.304.30 uur Unilever Aku Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Shell Union Balt. Ohio V. Vorstenl. C. M. Cheasepeak Am. Car. F. 156 47 26 1/8—26 3/8 43 7/8—44y, 43 7/8 li'/i14 7/16 230 12 7 3/16 89—89Y, 23 5/8 21 Van 4.305.00 uur Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Shell Union Balt. Ohio 26%—26 3/8 403-1—44 43% 14 3/8 1211/16 7 3/16 V. Vorstenl. C. M. 89^ BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN aangekomen 27 Juli: Granta, 8., Gdynia; Lowick, s„ Newcastle. 28 Juli: Cabo, m.s., Londen; Eemland, s., B. Aires; Wilbo, m.s., Londen; Oranje, m.s., Lon- d?n; IJstroom, m.s., Hull; Modesta, s„ Archan gel (voor Velsen); Borthwick, s., Leith; Olga, m s., Londen. Vertrokken 27 Juli: Lord Cochrane, s„ Montre al; Socombel, tank, Havre; Nieuwland, s., New castle. 28 Juli: Yrsa, s.. Archangel; Ariel, s., Rot terdam; Express, m.s., Londen; Janis Faulbaums, Archangel; Stchors, s., Rotterdam; Agnita, tank, Curacao; Iris, s., Gdynia; Titus, s., Algiers, via Rotterdam; Aurora, s., Vigo, via Rotterdam; Bo degraven, s., Hamburg; Ousel, s., Liverpool; Wa terland, s., B.-Aires. AMSTERDAM aangekomen 28 Juli; IJstroom, Huil, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Eïnmanuel, Emmerick, steenen, Hamerkanaal; Borthwick, Leith, stukgoed, Zeeburgerkade, Verg. Cargadoorskantoor; Olga, Londen, stukgoed, Stei ger H.A.L., Kampman; Lowick, Newcastle, stuk goed en steenkolen, J. P. Coenhaven, Verg. Car gadoorskantoor: Granta, Gdynia, steenkolen; J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Hand. Mij.; Cabo, Londen, cement, Buiksloot, Kampman; Eemland, B. Aires, stukgoed. Handelskade, Kon. Holl. Lloyd; Wilbo, Londen, cement, Steiger H.A.L., Kamp man. HALCYON LI.JN STAD MAASSLUIS, Vlaardingen naar Narvik, 28 Juli uit den N. Waterweg. STAD DORDRECHT, Rotterdam naar Stock holm, 27 Ju;i uit den N. Waterweg. STAD ZAANDAM, Vlaardingen naar Bilbao, pass. 27 Juli Bevezier. STAD ZWOLLE, naar Rotterdam, pass. 27 Juli Ouessant MAASBRUG, 26 Juli van Vlaardingen te Nar vik. KON. NED. STOOMB. MIJ. SATURNUS, 28 Juli van Venetie te Triest. ORION. 28 Juli van Boergas te Varna. AGAMEMNON, 27 Juli van Volos te Kimassi GANYMEDES, uitreis, pass. 27 Juli St. Mi chaels. JUNO. 27 Juli van Candia te Izmir. NEREUS, 27 Juli van Bilbao naar Santander. ORION, 27 Juli van Bourgas naar Varna. SATURNUS, 27 Juli van Venetië naar Triest. TELAMON, 26 Juli van New York naar Cu racao. TRAJANUS, 27 Juli van Hamburg naar Am sterdam. ULYSSES, 27 Juli van Lissabon naar Amster dam. VESTA, 26 Juli van Malta te Piraeus. FAUNA, 28 Juli van Setubal te Genua. IRIS. 28 Juli van Amsterdam naar Gdynia. TITUS, 28 Juli van Amsterdam via Rotterdam naar Algiers. AURORA, 28 Juli van 'Amsterdam via Rotter dam naar Vigo. BODEGRAVEN, 28 Juli van Amsterdam naar Hamburg. KON. HOLL. LLOYD EEMLAND, 28 Juli van B. Aires te Amster dam. WATEIRLAND, 28 Juli van Amsterdam naar B. Aires. MIJ. NEDERLAND TARAKAN, thuisreis, 28 Juli te Marseille. SOEMBA, uitreis, 26 Juli van Belawan. POELAU LAUT, uitreis, 28 Juli te Genua. BINTANG, 27 Juli van Batavia naar Amster dam. HOLLAND-WEST-AFRIK A LIJN AMSTELKERK, 27 Juli van Hamburg naar Am sterdam. HOLL AND-AMER IK A LIJN DAMSTERDIJK, Pacific Kust naar Rotterdam, 26 Juli n.m. te Cristobal. BLOMMBRSDIJK, uitreis, 28 Juli te Antwer- pen. STATENDAM, Rotterdam naar New York, 27 Juli van Southampton. SPAARNDAM, 27 Juli van Norfolk te Albany. ROTTERDAM, toeristenreis, 24 Juli te Lenin- grad. BOSCHDIJK, 26 Juli van Houston te New Or leans. VOLENDAM, toeristenreis, 26 Juli te Trond- heim. MIJ. OCEAAN MARON. Java naar Amsterdam, pass. 28 Juli Gibraltar. FHRONTTS, Amsterdam naar Java, 27 Juli te Liverpool. ROTT. LLOYD KEDOE, thuisreis, pass. 27 Juli Gibraltar. KOTA PINANG. Rotterdam naar Hamburg, 27 Juli uit den N. Waterweg. DEMPO. uitreis, 28 Juli te Marseille. SIBAJAK, 28 Juli van Rotterdam te Batavia. KERTOSONO, vertrekt 29 Juli n.m. 5 uur van Londen naar Rotterdam. KOTA GEDE, 28 Juli van Hamburg naar Bre men. KON. PAKETV. MIJ. BOISSEVAIN, 26 Juli van Batavia naar Kaap stad. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJISALAK, 26 Juli van Shanghai te Hong kong. JAVA-NEW YORK LIJN TABIAN, 27 Juli van Sabang naar New York. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN MODJOKERTO, 27 Juli van Mombassa naar Calcutta. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-O. AZIË LIJN MEERKERK, thuisreis, 26 Juli te Kobe. SEROOSKERK, thuisreis, 26 Juli van Yoko hama. ZUIDEIRKERK. uitreis, 28 Juli van Singapore. GAASTERKERK. thuisreis, 27 Juli van Genua. holland-australie lijn ENGGANO, uitreis. 27 Juli te Adelaide. AAGTEKERK. uitreis, 27 Juli van Moi-muga"; ALMKERK. thuisreis, pass. 27 Juli Kaap öe Goede Hoop. HOLLANÜ-AFRIKA LIJN HEEMSKERK, thuisreis, 27 Juli van Dar es Sa laam. JAGERSFONTEIN, 27 Juli van Durban naar Lorenzo Marques. BOSCHFONTEIN, 28 Juli v.m. 11 u. van Tan ger naar Lissabon. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf Co. N.V. Amsterdam Uitgesproken: 27 Juli: J. J. W. Reijers, handelaar in auto banden, Zutfen. R. C Mr. A. H. van der Gie sen, Cur. Mr. P. E. Barbas, Hengeloo, Gld. 2 7 juii: A Post, Vischhandelaar, Almeloo» Peppelstraat 8. R. C. Mr. Dr. G. H. A. Feber. Cur. Mr. G. D. B. ter Braake, Almeloo. 27 Juli": A. Kooiker, handelende o.d. Fa. pcm» Kooiker, koopman, Enschede. Koningsstraat R. C. Mr. Dr. G. H. A. Feber, Cur. Mr. N. Muller, Enschede. 27 Juli: J. G. J. Kooiker, handelende o.d. Gebr. Kooiker, koopman, Enschede, KoniniP straat 17. R. C. Mr. Dr. G. H. A. Feber, Cur. M1» N. A. Muller. Enschede. - f Vernietigd op grond van appel door het te Den Bosch: 26 Juli: A. van Boxtel. Haaren N. B. 26 Juli: H. de Hommel, Oss. Vernietigd op grond van verzet: 27 Juli: A. Bouwmeester, Gorsscl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2