Smokkelende treinmachinisten Derde dag is een crisisdag Twee menschen op oen weg EEN OPZIENBA RENDE ONTDEKKING INSECTENBESTRIJDING UIT DE LUCHT DE BETUWE-T0CHT VRIJDAG 29 JULI 1938 Verschillende machinisten zijn verhoord en een achttal is geverbaliseerd Gesmokkelde artikelen verkocht Een stevige wind was een han~ dicap bij de bestuivings- proeven op Ypenburg Kapitale boerderij afgebrand Het vee tijdig in veiligheid Kind gedood onder vrachtauto Twee kleine meisjes gewond NAVIGATIE-SNELHEIDS- VAART Waarin de Zuiderzee-naam bewaard blijft Drie huizen in asch gelegd Gascylinder ontplofte en veroor zaakte brand; twee per sonen gewond KARIMATA BLIJFT BIJ DE LUTINE Dit jaar nog niet naar Indië VAN SPOORBRUG AF IN DE MAAS GEVALLEN Een kameraad wist den drenkeling tijdig te redden K.L.M.-VRACHTDIENST NAAR LONDEN Te beginnen dezen winter Een deelnemer van de Deutsche Reichsjugend moest wegens ongesteldheid opgeven Weinig uitvallers UIT DE STAATSCOURANT Rijksverzekeringsbank Raad van Beroep Onderscheiding Belastingen VIERDAAGSCHE TREINVERKEER EINDHOVEN- BRUSSEL Van 1 October af tweemaal heen en terug MINISTER SLOTEMAKER IN NOORD-BRABANT Een bezoek gebracht aan de school voor epileptici te Sterksel VEREENVOUDIGING IN DE GEMEENTE-ADMINISTRATIE Wetsontwerpen zouden weldra te wachten zijn DE REGELING MET GENERAAL FRANCO DOOR HULBERT FOOTNËR x Reeds gedurende een drietal we ken houden de ambtenaren van In voerrechten en Accijnzen te Amster dam zich bezig met het onderzoek tegen verschillende machinisten van de Ned. Spoorwegen, dienstdoende op Internationale treinen. Een aantal van deze machinisten heeft zich schul dig gemaakt aan smokkelarij, door goederen op Duitsch grondgebied te koopen en deze in te voeren in ons land, zonder ze aan te geven bij de Nederlandsche Douane. De gekochte goederen waren van uiteenloo penden aard en wel projectie-lantaarns, radio toestellen, fototoestellen, Eau de Cologne, odeur, zijden kousen en verschillende kleine snuiste rden. Deze goederen verstopten zij goed ver pakt onder de kolen van den tender, of op an dere plaatsen op de machine. Doordat ze noch in Duitschland, noch in ons land door de doua ne-ambtenaren gecontroleerd werden, konden zjj ongehinderd deze smokkelarij herhaaldelijk ple gen, zonder dat zij de minste kans liepen ge snapt te worden. Plotseling is hier nu een einde aan gemaakt. Enkele weken geleden kregen de douane-beamb ten te Amsterdam een mededeeling, dat op groote schaal machinisten en, naar ook werd medegedeeld, ander treinpersoneel zouden smok kelen op de baanvakken Amsterdam—Emmerik, AmsterdamCleef. De machinisten, die de trei nen AmsterdamEmmerik rijden, gaan mede de grens over en blijven meestal eenige uren in deze stad, om vervolgens een trein, afkomstig uit Duitschland, op dit station van een Nederland sche locomotief te voorzien en zoo den trein naar Amsterdam te rijden. Hetzelfde gebeurt op de lij nen via Nijmegen met het grensstation Cleef. Onder de machinisten, waarbij zich zeer vele be ambten bevinden, die reeds lange jaren bij de Spoorwegen in dienst zijn, doen zich nog al eens gevallen van onderlingen naijver voor. Ver moedelijk is het dan ook naijver geweest, die een der machinisten heeft doen besluiten, de douane-beambten op de hoogte te brengen van de smokkelarijen, die het treinpersoneel gepleegd zou hebben. Onder leiding van den Inspecteur van de Recherche afdeeling Douane en Accijn- zfen te Amsterdam, den heer Van Splunter, v-erd een nauwgezet en uitgebreid onderzoek in gesteld, dat tot verrassende resultaten leidde. Er werd plotseling een tender- en locomo tieven-controle gehoud.cn en werkelijk wer den hier smokkelwaren als boven omschre ven ontdekt. De douanen gingen er dadelijk toe over de machinisten aan het Oost-In dische Huis te Amsterdam een verhoor te doen ondergaan en bepaalden zich niet al lien tot hen, die men op heeterdaad be trapte. Er zijn er ook gehoord, die part noch deel aan de smokkelzaken hebben gehad en die zich hier ook nooit voor zouden leenen. Zeer vermoedelijk heeft dit bij deze menschen ontstemming ge wekt en hebben ze, hoewel er verzocht was stil zwijgendheid tegenover de buitenwereld en kran ten te betrachten, in hun ontstemming hier geen gevolg aan gegeven en heeft men op anonieme wijze enkele bladen ingelicht. Over deze zaak hebben wij een onderhoud ge had met inspecteur Van Splunter van de Douane, die ons mededeelde, dat de feiten, hier boven omschreven, werkelijk juist zijn en dat reeds tegen een 8-tal machinisten proces-ver- baal is opgemaakt. Wij vernemen, dat bij ver schillende huiszoekingen, die gehouden zijn, di verse gesmokkelde voorwerpen teruggevonden zijn. Het is ook gebleken, dat de machinisten de giesmokkelde artikelen voor billijke prij zen van de hand deden aan winkeliers, lie er dan nog een zoet winstje op maakten. Tegen de machinisten, die geverbaliseerd zijn, zijn voorloopig nog geen verdere maatregelen genomen ien ook zijn geen arrestaties ver richt, daar er op smokkelen geen aanhouding staat. Of de winkeliers, die de goederen van hen hebben gekocht, strafbaar zullen blij ken, is nog lang niet zeker, daar onze wet geving alleen spreekt van straffen bij het koopen van goederen, afkomstig van diefstal, en dan moet nog bewezen worden, dat de kooper niet te goeder trouw was. Over het koopen van goederen, niet van diefstal af komstig, wordt niet gesproken en evenmin wordt het woord smokkelwaar gebruikt. Door het publiek worden van deze smokkel- affaire is het onderzoek voor de douane zeer moeilijk geworden, daar nu iedereen, die zich hiermee bezig hield, gewaarschuwd is. Hoewel het gerucht de ronde deed, dat er ook conduc teurs bij betrokken zouden zijn, schijnt dit niet waar te wezen. De inspectie van de Douane heeft de directie der Ned. Spoorwegen met een en ander in ken nis gesteld en de kans is zeer groot, dat de schuldigen disciplinair zeer zwaar gestraft zullen worden. Het is zeer te betreuren, dat deze be ambten zich aan het smokkelbedrijf hebben schuldig gemaakt. De Duitsche en Nederlandsche douanen hebben in goed vertrouwen nooit on derzoek op locomotieven of tenders ingesteld, ook al omdat men het oponthoud aan de grens, ten gerieve van de passagiers, zoo kort moge lijk wilde laten duren. Van heden af is dit nu anders. De mogelijkheid bestaat, dat de machi nes voortaan zullen gereden worden door per soneel, dat gaat van grensstation tot grenssta tion en dus niet meer door menschen, die komen van Amsterdam, Rotterdam of een andere ver der in ons land gelegen plaats. Enkele der ma chinisten schijnen zich ook aan deviezen-over tredingen te hebben schuldig gemaakt en dezen koesteren thans vrees om met de machines de Duitsche grens te overschrijden, daar ze wel weten, dat in Duitschland zware straffen staan op overtreding van de deviezenwetten. Douane en Spoorwegen zetten het onderzoek voort. Nog dikwijls worden onze mooie bosschen door insecten-plagen geteisterd. Vlinders, ke vers en ander gedierte vreten de boomen kaal en het prachtige loof verdwijnt in enkele dagen in hun hongerige magen. Bespuiting en bestui ving van het gebladerte met insecten-dooden- de stof is het eenige middel hiertegen en tot nu toe geschiedde dit door middel van groote motorspuiten. Het bezwaar daarbij is, dat de spuiten dik wijls niet op voldoende hoogte kunnen komen om ook de toppen van de boomen te bereiken en dat de bovenkant van de bladeren, waar de insecten het meest zitten, moeilijk te be stuiven is. Het is dan ook geen wonder, dat men ook hier het vliegtuig, het moderne „Manusje van alles", heeft te baat genomen om uitkomst t3 brengen. Het initiatief daartoe nam, zooals reeds eer der gemeld, de Vrijwillige Organisatie van Sportvliegers (V. O. S.). Deze organisatie heef: nadat zij eerst met een in een vliegtuig ge bouwd bestuivingstoestel proeven op het vlieg veld had genomen, Donderdagochtend twee deskundigen uitgenoodigd om deze proeven bij te wonen. Het waren de heeren ir. J. J. Fransen, ento moloog van de samenwerkingscommissie in zake de bestudeering en bestrijding van insec tenplagen in bbsschen en D. A. C. Schoevers, phyto-patholoog van den planten-ziektenkun- digen dienst. Het bestuivingstoestel, dat de Nationale Luchtvaartschool ontworpen en geconstrueerd heeft, was in het vliegtuig de P. H. A. T. X. ingebouwd, doch is zóó eenvoudig van con structie, dat het zonder eenige moeite m kort tijdsbestek in elk ander sportvliegtuig kan wor den aangebracht Het bestaat uit een groote, ronde bus, met spits toeloopenden bodem, welke in een buis eindigt. Deze buis steekt onder het vliegtuig uit en is af te sluiten door middel van een houten prop. Op het moment, dat men wil gaan bestuiven, trekt men de prop naar de hoogte en het fijne poeder valt in een dikken stroom onder het vliegtuig uit. De bus bevat 25 liter' bestuivingsmateriaal, hetgeen voor de bestuiving van een oppervlakte van eenige hectaren bosch kan dienen. Vanochtend deed men de proeven slechts boven het vliegveld waarbij het insecten-poeder vervangen was door bestuivingsmiddelen van verschillende zwaarte (talk, Thomas-slakken- meel, zaagsel) om op deze wijze na te gaan, hoe de verschillende stoffen zich verspreiden. Deze stoffen, de z.g. draagstoffen, zullen dan dienen om het insecten-poeder aan te mengen, opdat, dit zich in voldoende mate kan ver spreiden. Er stond Donderdag evenwel te veel wind om in dit opzicht een bepaalde conclusie te trekken. Alle „draagstoffen", zoowel de lich tere als de zwaardere, werden onmiddellijk door den wind weggeblazen en het eenige, wat de des kundigen konden vaststellen, was, dat de be stuiving van vliegtuigen uit zeer zeker moge lijk is en in bepaalde gevallen de eepige wijze. Het bestuiven van boomenrijen langs lanen b.v. brengt dikwijls groote moeilijkheden mee en van uit een vliegtuig, dat de heele laan overvliegt, zal dit nu zeer eenvoudig te doen zijn. En waar de motorspuit haar werk wèl goed kan doen, kan het vliegtuig altijd prachtig aan vullenden arbeid verrichten. Biedt de technische kant dus weinig moei lijkheden slechts het bestuivingstoestel zou nog enkele verbeteringen kunnen ondergaan de economische en de praktische zijden zijn er natuurlijk ook nog. De kosten van benzine en olie voornamelijk spreken dan nog een woordje mee, de kwestie hoeveel bestuivingsmateriaal men in het vlieg tuig kan mede nemen, zulks in verband met den afstand tusschen het te bestuiven bosch en het dichtst bijzijnde vliegveld enz. enz. DOch blijkt men op deze wijze bosschen te kunnen sparen, welke tot nu toe een slachtoffer "an insecten zijn geworden, dan zullen die vragen ook wel tot een oplossing worden gebracht. Men hoopt zoo spoedig mogelijk een werke lijke bestuivingsprbef te kunnen nemen. Zij nog vermeld, dat men in het buitenland deze methode van bestuiven reeds lang kent en dat een Nederlander, dr. De Hoog, tien jaar geleden een boekje schreef over de methode, welke men in Duitschland toepast. Daar had jnen evenwel een bestaand toestel geheel voor dit dbel omgebouwd, hetgeen veel kostbaarder en minder praktisch is, daar volgens het systeem van de V. O. S. ieder sportvliegtuig in enkele oogenblikken, zonder veel kosten als een „be stuivingstoestel" kan worden ingericht. Omstreeks vier uur is Donderdagmiddag brand uitgebroken in de kapitale boerderij, bewoond door de familie J. Boere, te Leimuiden. Het vuur breidde zich snel uit. Bij de aan komst van de brandweer, die met haar nieuwe motorspuit spoedig op de plaats van den brand verscheen, viel er aan blusschen reeds niet meer te denken. Zij bepaalde er zich dan ook toe, de belen dende perceelen nat te houden. Zoo kon een naastgelegen arbeiderswoning voor het vuur gespaard blijven, terwijl verder de schuur van den landbouwer Boere eveneens gevrijwaard bleef. Het vee kon tijdig in veiligheid worden gebracht. Echter wist men den inboedel niet meer te redden. De boerderij brandde geheel af, terwijl voorts een hooiberg door het vuur werd ver teerd. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt geschat op ƒ20.000. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur heeft zich te Giessendam een zeer ernstig onge luk voorgedaan waarbij 'n vijfjarig jongetje om het leven is gekomen en twee meisjes, van zes en vier jaar, verwondingen hebben opgeloopen. Het vijfjarig' zoontje van de familie Krielaart, die in verband met de vacantie bij familie aldaar logeert, wilde den weg oversteken om met en kele vriendjes en vriendinnetjes, die aan den anderen kant van den weg stonden, te gaan spelen. Uit de richting Gorcum naderde evenwel een vrachtauto. De bestuurder wilde het knaapje ontwijken, doch slaagde hierin niet. Het jon getje werd gegrepen en op slag gedood. De auto had inmiddels ook het zesjarig doch tertje van den heer Baggerman en een vierjarig meisje geraakt. Het eerste kind werd tegen den grond gesmakt en liep een ernstige hoofdwonde op, terwijl het vierjarig meisje een lichtere wonde aan het hoofd bekwam. Het dochtertje van de familie Baggerman werd naar een zie kenhuis vervoerd. Het andere meisje kon ter plaatse worden verbonden en naar huis worden gebracht. Na den stralenden eersten wedstrijddag der K.N.M.C. op de Vecht, was de druilerige regen dag op het IJselmeer een groote teleurstelling en degenen, wier functie het meebracht, dat zij niet in de gezellige dek- of andere kajui ten konden vertoeven, hebben het kwaad te verantwoorden gehad. Op het IJselmeer was een denkbeeldige drie hoek geconstrueerd, waarvan de hoekpunten lagen in de richting Houtrib, verder tusschen Nijkerk en Harderwijk en tenslotte ten zuiden van Durgerdam, waar het jacht „Swalker" van den heer Broer lag. Door de steeds maar neer plassende regenbuien was het zicht zeer slecht; het was zóó heiig, dat verschillende deelnemers uit den koers raakten en herhaaldelijk fouten werden gemaakt. Toch en voor hen, die de wedstrijden van de K.N.M.C. meermalen bij woonden, zal dit geen verwondering wekken heerschte op alle jachten een stemming, welke zonnig genoeg was, om de regenbuien te doen vergeten. tiet tijdstip van binnenkomen der verschil lende deelnemers kon nog niet voldoende als maatstaf gelden voor het vaststellen - an de prijswinnaars. Daarvoor is heel wat rekenwerk noodig geweest en men kon ons eerst den vol genden namiddag het resultaat van dezen wed strijd met juistheid opgeven. De Zuiderzee- wisselprijs viel ten deel aan den Engelschman. den heer L. W. Wacher met zijn jacht Requin. Voorts werden prijzen behaald door Th. W. Ruijs met Zuiderkruis, 3e pr. H. W. Nljman met Zenith; 4e pr. Mayor K. Wilson met Lady Betty, 5e pr. J. D. van Bennekom met Har- mattan, 6e pr. A. W. Mc Nisch met Puffin. In een landhuisje onder Hulshorst, gem. Ermelo, is Donderdag brand ontstaan bjj het aansluiten van een nieuwen gascylinder. In het huisje, toebehoorende aan mevrouw wed. dr. De Haan uit Amsterdam, logeerden, behalve de eigenaresse, mevr. Holdert uit Amsterdam, met haar moeder, schoonmoeder en dienst meisje. Donderdagmorgen vroeg wilde de jonge mevrouw HOldert met haar dienstmeisje den nieuwen gascylinder aansteken. Het meisje draaide de stop los, terwijl mevrouw Heldert een brandend petroleumstel wilde uitdraaien. Het schijnt, dat het stel nog niet goed uit is geweest, toen de cylinder losgedraaid werd. Er volgde een hevige ontploffing, waar door de keuken in een oogenblik in vlam men was gehuld. Mevrouw Holdert werd aan armen, beenen en hoofd gewond, het meisje aan beide armen. Ondanks de he vige pijnen hielden zij zich kalm. Zjj waar schuwden de andere huisgenooten, die nog te bed lagen. Deze konden zich in veiligheid stellen. Eenig huisraad werd nog gered Een nieuwe auto verbrandde eveneens. Inboedel en auto waren niet verzekerd het huis gedeeltelijk. Terwijl de brandweer hier nog bezig was, ont stond brand in de boerderij van den landbou wer E. Pap, te Nunspeet, (gem. Ermelo). In een oogenblik van tijd stond het geheele huis in lichter laaie. Een boerderij, die er vlak naast was gelegen, bewoond door de weduwe Raayen, eveneens eigendom van den heer Pap, vatte tevens vlam en ook deze boerderij brandde ge heel uit. Twee kalveren kwamen in de vlam men om. Het staat nu vrijwel vast, dat de Karimata dit jaar niet meer naar Indië zal vertrekken, tenzij binnen enkele dagen de goudschat vrij wel geheel naar boven zou komen, meldt de N. R. Crt. 20 Augustus is in verband met de verzekering de laatste datum, waarop de Ka rimata uit Nederland naar Indië zou kunnen vertrekken en aangezien men veertien dagen noodig heeft om den baggermolen in Rotterdam voor de Indische reis gereed te maken, zou hij dus binnen een week van Terschelling moeten vertrekken. De directie van de Billiton is echter voor nemens, het tegenwoordige karwei zoo mogelijk tot een goed einde te brengen en is met vol doende materiaal in onzen Archipel aanwezig, om haar positie tegenover de buitenlandsche concurrentie te kunnen handhaven. Ook dat is dus geen reden om het Lutine-karwei hal verwege af te breken. Bij de montagewerkzaamheden aan de nieuwe spoorbrug te Ravenstein viel Donderdagmiddag om drie uur de 16-jarige arbeider Peperkamp uit die gemeente van een hoogte van 15 meter in de rivier de Maas en zonk onmiddellijk in de diepte. Een paar kameraden doken direct den drenkeling na. Een van hen, Blom genaamd, mocht het genoegen smaken den jongen te grij pen en aan den wal te brengen. Hij was bewuste loos, doch toepassing van kunstmatige ademha ling onder leiding van dokter Seniters bracht hem weer spoedig bij kennis. Zeer waarschijn lijk zal hij geen nadeelige gevolgen van het ongeluk ondervinden. Naar het Handelsblad verneemt, bestaan er plannen bij de K. L. M., aanvang October een specialen vrachtdienst op Londen te openen. Het ligt in de bedoeling, één keer daags met de Douglas DC II de vracht naar Londen te vervoeren. De 4500 hadden reeds Donderdagochtend om vijf uur de pioniers, dat zijn meestal de 50'ers en 55'ers, vooruitgezonden voor den Betuwetocht naar Arnhem. Het was weer een bijzondere wandeldag, niet koud, niet zoel, maar juist dat ideale weertje in den mor gen, dat de deelnemers met groot genoe gen aan den tippel zag. Om vier uur was het reeds appèl op het Mo- lenveld, waar den avond te voren réeds vroeg rust was ingetreden. Dat is het gewone ver schijnsel na den tweeden dag, waarop voor velen de crisi» valt en dikwijls de meeste uit vallers te tellen zijn. Het pleit evenwel voor het moreel en het doorzettingsvermogen van de deelnemers, dat er op den zwaren Maas- en Waalschen tocht slechts 19 uitvallers te notee- ren vielen. Er heerschte een montere stemming en velen droegen met groote gulhartigheid de moeilijkheden van in compacte menigte te moe ten loopen over een tamelijk smallen en scha- duwloozen betonnen weg. waar ook het auto vervoer nog zijn rechten vraagt. Welgemoed ging de marsch verder door de Betuwe, naar Arnhem, met als rustpunt Eist, waar de zie- kenhalte was en ook de eerste autoriteiten de deelnemers begroetten. De 30'ers namen even voorbij Eist reeds afscheid en zetten al koers naar Nijmegen, nabij de „Gouden Klomp" vier a vijf K.M. ten Noorden van Eist. De 40'ers zetten door, dikwijls voetje voor voetje, geremd door tegemoetrijdend verkeer. Tegen elven wa ren de eersten reeds in Arnhem, waar evenals in Nijmegen duizenden langs de hoofdwegen ston den opgesteld en den N.B.L.O.'ers een harte lijke ontvangst bereidden. Het Velperplein, met Musis Sacrum, was het centrum van de groote drukte. Hier namen de meesten rust op de 50- en 55'ers na, die de prachtige omgeving van Rosendaalschen-, Schelmschen- en Deelen- schenweg opzochten. Vele deelnemers vertoefden eenige uren in Arnhem om daarna, toen het verkeer een beetje geluwd was, naar Nijmegen terug te keeren. Hier genoten de meesten van het schitterende uitzicht, dat de Waalbrug biedt op de stad en omgeving. De drukte bij Nijmegen was zoo groot, dat de politie het verkeer moest omleggen, teneinde den wande laars vrijen doorgang te kunnen verzekeren. Het leek wel of de Nijmegenaars met de Arnhem mers ditmaal wilden wedijveren in waardeering voor de wandelaars, die den derden dag tot een goed einde hadden gebracht. Op het Molenveld en in de Prins Hendrik kazerne was het een drukte van belang en leek het soms een internationaal milieu, waarin de Duitschers met de Engelschen en Franschen .het best konden vinden, met de duizenden iTe- derlanders, die hier practisch in toepassing brachten den geest van den N. B. L. O. in en door de sport verbroedering te brengen tusschen allen van welken rang en stand en van welke nationaliteit ook. Het bleek ook Donderdag weer, dat de jongv Duitschers van de Reichsjugend zich uitstekend Met 1 Augustus is bij de Rijksverzekeringsbank benoemd tot assistent-controleerend genees kundige in tijdelijken dienst W. Wiechmann. arts te Amsterdam. Aan W. Begeer is wegens verandering in de inrichting van den dienst, waardoor zijn werk zaamheden overbodig worden, eervol ontslag verleend als commies bij de Rijksverzekerings bank. Benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep (sociale verzekering) te Amsterdam: mr. L. P. M. Loeff, advocaat en procureur te Amsterdam. Toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan: H. G. Haneveld, boschbaas in dienst van mevrouw de douaricre G. C. gravin van Lijnden van San- denburg, geboren barones Van Nagell van Amp- sen, te Laren (G.). De ontvanger der directe belastingen, enz, C. Jansen, is verplaatst van het kantoor der in voerrechten en accijnzen te Roermond naar 's Gravenhage en werkzaam gesteld aan het de partement van financiën; de ontvanger der directe belastingen enz. D. Wolthuis is ver plaatst van het kantoor der invoerrechten en accijnzen te Simpelveld naar het kantoor dier middelen te Kerkrade (station). hebben aangepast aan de nieuwe omgeving en het blijkt den Jugendführer zoo goed bevallen te zijn, dat zij er ernstig aan denken volgend jaar met nog grooter aantal deelnemers terug te komen. Opvallend is, dat nog geen buiten lander is uitgevallen wegens voeteuvel, maar dat wel één lid van de Deutsche Reichsjugend in Arnhem moest achterblijven wegens onge steldheid. De medische dienst had een lichten aanval van blindedarmontsteking geconstateerd en verbood, dat de jonge Duitscher verder aan den wandeltocht zou deelnemen. Over het algemeen mag gezegd worden, dat de deelnemers zich ook op den derden dag uit stekend geweerd hebben en dat er ongeveer 4500 de finish gehaald hebben, wijl er Donder dagmorgen slechts achttien waren thuis geble ven en er 4508 op route waren gegaan. In Arnhem mochten de wandelaars ook veeï belangstelling onderbinden van de militaire autoriteiten, waaronder wij bij de hoogere offi cieren ook opmerkten den adjudant van H. M. de Koningin, den majoor van den grooten staf H. J. Phaff. Over het geheel heeft het weder zich ook dezen dag uitstekend gehouden, al werden de tippelaars door de zon vooral in den middag fel bestookt. De meeste 40-ers waren echter voor den middag vrijwel binnen, zoodat alleen de meer geroutineerde 50-ers en 55-ers den zonnebrand hadden te doorstaan op den langen betonnen weg. De meesten kwamen frisch en monter binnen. De vierde marsch gaat heden door het land van Grave-Cuyck, verder door Mook naar Nij megen. Woensdag heeft de heer Marck, minister van Verkeerswezen, P. T. T. en N. I. R., den heer gouverneur Verwilghen, de senatoren Smets en Janssens, den heer Vinck, voorzitter van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg, den heer Schellens, in dustrieel te Achel, vertegenwoordiger der Han delskamer van Eindhoven en hooge ambtenaren der nationale maatschappij der Belgische spoorwegen ontvangen. Er is in deze bijeenkomst gesproken over het rechtstreeksche treinverkeer EindhovenBrus sel met aansluiting NeerpeltHasselt. Er werd overeenstemming bereikt. Van 1 October af zul len dagelijks twee treinen Eindhoven—Brussel en terug rijden. Woensdag bracht minister Slotemaker de Bruine, vergezeld van den hoofdinspecteur Van Houten een bezoek aan de school voor epilepsie, gevestigd in Huize Providentia te Sterksel (N.- B.). De minister werd rondgeleid door den al gemeen overste, broeder Werenfridus, overste Corbinionus en den directeur-geneesheer dr. Kwisthout, terwijl ook de burgemeester van Maarheeze, de heer Van Schaick, aanwezig was. Eenige maanden geleden is deze eerste school in ons land, verbonden aan een tehuis voor lijders aan vallende ziekten, geopend Bij de wet van 22 April 1937 zijn vele wijzi gingen gebracht in de Gemeentewet, de Pro vinciale wet en de Kieswet, terwijl de Gemeen- te-borgtochtenwet werd ingetrokken. Naar de Telegraaf thans verneemt, zullen wetsontwerpen tot wijziging van een aantal indere wetten tot vereenvoudiging van de ge meentelijke administratie weldra bij de Tweede Kamer worden ingediend. Ter verduidelijking van zijn bericht betreffen de een regeling tusschen Nederland en generaal Franco deelt de Regeeringspersdienst mede, dat het bericht aldus moet luiden, dat elk van bei den een agent zal aanvragen, die zich in het gebied van de andere partij zal vestigen, ten einde de belangen van zijn landgenooten voor te kunnen staan. 21 Plotseling klonk een lichte kreet achter hem. Zij keken beiden en verstijfden bij den blik. Garth spoedde zich naderbij. Daar om der) hoek van de hut stond de fi guur van een vrouw. Haar bruine huid was bleek geel en haar oogen keken als die van een doode. Mabyn sprong op, beschaamd, verbitterd en woedend. Wat loop je hier rond te spieden? Schreeuwde hij brutaal, om haar te overmeeste ren. Het meelijwekkend meisje bewoog haar lip pen en kon nauwelijks de woorden uitbrengen; Herbert, wie is deze vrouw? Gaat jou dat aan? riep hij ruw, in de hoop haar te kleineeren. Dit is mijn vrouw. O! neen, neen! lispelde Natalie, gebroken bij het zien van zooveel ellende. Hoorde het meisje die woorden niet? Zij kwam op Mabyn toe en nam zijn arm. Zij ademde moeizaam als een gewond dier. Haar oogen keken onwezenlijk. Herbert, wie ben ik dan? bracht zij uit. Mabyn, ziende dat Natalie haar verstond, sloeg het meisje met een smak tegen den grond. Jij! vervloekte meid! schreeuwde hij. Jij bent Natalie gaf met een kreet van afschuw haar paard de sporen en rende den heuvel af. Garth kwam achter haar aan. O, blijf, blijf en help haar! riep zij. Jij komt eerst, gromde Garth. Mabyn liep Natalie na en trachtte zich aan haar stijgbeugels vast te klampen. Haar paard sprong echter met een ruk opzij en smakte hem neer. Hij lag op den grond, wentelde heen en weer en trachtte op te staan. Even vóór dat zij aan de rivier kwamen, keek Garth' achter zich om. Hij zag toen, dat de bruine vrouw Mabyn's geweer had gegrepen. Hij "liet een kreet hooren en wilde wanhopig zijn paard achter Natalie aan drijven. Maar het was te laat. Een schot klonk en met een vreemden kreet rilde Natalie in haar zadel. Garth greep in een wilden ren den toom van haar paard en redde haar voor een val. Een kwelling, veel erger dan de wonde van een geweerkogel, folterde zijn eigen hart. HOOFDSTUK XVI Natalie gewond De verschrikte paarden hadden reeds de boo men bereikt, voor Garth erin slaagde de koppen bij elkaar te krijgen en de dieren tot staan te brengen. Hü sprong uit het zadel, zonder Na talie los te laten en lichtte haar van haar paard, terwijl hij haar met zijn lichaam tegen mogelijke verdere schoten beschermde. Hij her innerde zich, dat Mabyn's geweer maar één loop had en hij rekende op het oponthoud, dat de bruine vrouw zou hebben om opnieuw te laden. Snel en teer legde hij Natalie op den grond en greep zijn geweer. Maar toen hij knielde en het geweer aanlegde, zag hij hoe de vrouw haar wapen rond haar hoofd zwaaide en het vervol gens in het water gooide, terwijl Mabyn op haar toesnelde. Er dreigde nu geen direct gevaar meer en Garth boog zich over Natalie. Het lot van de vrouw, in handen van Mabyn, was hem nu verder onverschillig. Natalie's linkerarm hing slap naast haar neer en een roode streep liep over haar arm tus schen elleboog en schouder. Haar gezicht was krijtwit, haar oogen waren half gesloten. Garth z'n hart was vol woede en spijt, maar er was geen tijd voor deze gevoelens, daar al zijn krachten moesten gericht worden op haar red ding. Hij nam haar op met groote teederheid. Zijn eerste gedachte was, terug te gaan en be zit te nemen van de hut, zoodat hij een be schermend dak voor haar zou hebben. Hij ver moedde, dat de andere twee zonder wapens waren. Maar zelfs al hadden zij wapens, zijn wapen was beter. Hij had een zeker schot en was op zijn hoede. Bij de eerste beweging, die hij in de richting van de hut maakte, begreep Natalie zijn be doeling. Garth! zuchtte zij koortsig. Niet in zijn huis. Ik wil niet, ik wil niet! Maar liefste, er is geen ander huis, zei hij. Leg mij in de open lucht, vroeg zij. Ik zou ginds stikken. Ik kan het niet verdragen. Dus kwam Garth terug. Hij rolde zijn jas op en legde die onder haar hoofd. Hij sneed haar mouw los en legde de wonde bloot. De kogel was dwars door den arm gegaan. Het was dui delijk, dat het been gebroken was, maar uit de bloeding kon Garth opmaken, dat ook de aders geraakt was. In zijn hoed haalde hij water uit het meer en reinigde de wond, maar hij wist niet, of hij goed deed, want het water was kouden hij had niets om het warm te ma ken. Hij mocht haar ook niet verlaten om twee mijlen verder hulp te gaan halen. Intusschen veranderde de wond. De arm werd dik en donker van kleur en Garth wist, dat hij geen tijd te verliezen had. Hij wist niet wat te doen en vermeed alles wat haar pijn kon doen. Plotseling, toen hij opkeek, zag hij het bruine meisje, Rina, onder de boomen staan. Woedend greep hij naar zijn geweer. Rina begreep hem en strekte de armen uit. Haar houding was geheel veranderd en haar gelaat vertoonde nu verslagenheid en bedeesd heid. Garth kon onmogelijk schieten. Hij liet zijn geweer zakken. Wat wil je? vroeg hij koel. Rina kwam een weinig naderbij. Ik spijt, zei ze stumperig als een kind, dat een fout erkent. Ik dacht, zij mijn man van mij weg wil nemen! Garth keek naar de lijdende Natalie met sa mengetrokken wenkbrauwen. Alles goed en wel, bromde hij, maar dat kan niet ongedaan maken, wat gedaan werd. Ik kan haar genezen, misschien, zei Rina. Ik weet, wat doen. Mijn moeder zij leerde mij. Ik haar naar mijn moeder brengen. De hoop herleefde in Garth's hart. Als dat eens waar was. Maar mocht hij Natalie aan het meisje toevertrouwen? Hij keek haar aan en zag twee groote tranen uit haar oogen rollen. Hij nam zijn geweer. Je mag haar onderzoeken. Als je probeert haar te kwetsen, zal ik je een kogel door het hoofd jagen. Rina kwam nu naderbij en viel op haar knieën bij Natalie. Zij onderzocht de wond en betastte de breuk met voorzichtige vingers. Ten slotte stond zij op en zei Ik kan het genezen. Laat mij het doen. Wat zij ook in haar hoofd beraamde, zij scheen uiterlijk betrouwbaar. Hij knikte zwij gend. Je maakt een vuur om water te koken, zei zij. Ik ga alles halen. De daad bij het woord voegend, verdween zij tusschen de boomen. Voor men haar kon verwachten was zij weer terug met alle benoodigdheden: een pot warm water, verschillende soorten kruiden, linnen en een mes. Gedurende de operatie, die Rina volbracht, lette Garth nauwkeurig op haar. Bij iedere pijnlijke trek op Natalie's gelaat leed hij. Maar toen de wond gewasschen en verbonden was, viel Natalie spoedig in een diepen slaap. Rina keek naar den bleeken Garth met een deelnemenden blik. Als je whisky hebt, neem dan een slok, drong zij aan. Garth nam zijn flesch en gehoorzaamde on middellijk. Hij gebood haar toen van Natalie weg te gaan, en zij gehoorzaamde met een ge laten blik en een verlangen in de oogen om een vraag te doen. Voor het eerst zag hij nu een purper vlekje boven haar slaap. Rina zag hem kijken en kleurde. Ik ben tegen een boom geloopen, zei ze uit eigen beweging. Tegelijkertijd legde zij de hand op haar keel om eenige sporen van geweld te bedekken en Garth begreep, dat zij loog. Mabyn had haar ge slagen. Hij vroeg zich af in hoeverre Rina hulp verleende uit eigen beweging en in hoeverre Mabyn haar hiertoe gedwongen had. Hij dacht bij zich zelf, dat de Indiaansche misschien wel goede eigenschappen bezat. Eindelijk kwam zij voor den dag met haar vraag. Wie is zij? vroeg zjj, terwijl zjj naar de slapende Natalie wees. Garth bedacht snel, wat hij haar zou ant woorden, en tenslotte vertelde hij de volle waar heid op een wijze, die hij voor het meisje ge schikt oordeelde. Wat Mabyn voor haar gevoelt, ging hij voort, is van voorbijgaanden aard. Als zij uit zijn omgeving weg zal zijn, zal alles weer zijn als vroeger. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3