ALS R00KER VAN SMAAK M SMAAKT U TRIUMPH ..-«fir*.-. J JMr A We luisteren naar... m i iriiii SCHRETLEN Co. FINANCIEN 'N TRIOMF VAN SMAAK! Onze Premiereis /|p Dagfilm VRIJDAG 29 JULI 1938 Belangrijk laatste bericht aan alle deelnemenden Belangrijke mededeeling Het Betuwsche water- vraagstuk Constructie van betonnen duiker voor de Linge NED. BEDEVAART NAAR LOURDES De pelgrims in goeden welstand aangekomen HET DIERENPARK TE WASSENAAR Cultureel-wetenschappelijke instelling DE MOORD OP INDISCHEN POSTAMBTENAAR Helper van den dader ontmaskerd en gearresteerd R. K. Mulo-examens LEPRA-BESTRIJDING IN INDIË Onderzoek betreffende nieuw serum beëindigd NIEUW-GUINEA-EXPEDITIE VERTROKKEN Het vertrek van den Italiaanschen gezant Goede Courantenreclame 4 betaalt zichzelf s Staatsexamen toelating universiteit Examen Hoofdakte Examen Fransch M. O. A. Examen handenarbeid Korporaal door losse patroon getroffen Geweer ging ontijdig af tijdens schietoefeningen bij Steenwijk HET REGEERINGSJUBILEUM Extra-uitkeering aan de werkloozen bepleit RETRAITEN TE BERGEN mï :-va v., v - -• 4*'^ C Zaterdag, 30 Juli ALTIJD RHEUMATISCHE RUGPIJN Nu is zij beter en ziet er jaren jonger uit WIELRENNEN TOUR DE FRANCE-PLOEG OP RIJSWIJK ZEILEN Europeesche kampioenschappen Olympiajollenklasse MOTORSPORT Snelle tijden te Assen VOETBAL I.V.C.B.-COMPETITIE 19385'39 Voorloopige indeeling SAFE-INRICHTING Monseigneur dr. Miklós Knebel te Boeda pest, de bekende Hongaarsche vriend van Ne derland, heeft ons reisgezelschap uitgenoodigd tot een bezoek aan zijn kerk. Monseigneur zal op een nader te bepalen datum de H. Mis voor de deelnemenden aan onze vacantiereis op dragen. Mgr. Knebel is pastoor der St. Chris- tinakerk in Boeda, was gastheer van enkele leden van het Nederl. Episcopaat tijdens het Int. Congres en heeft ontzettend veel gedaan om de vriendschap tusschen Hongarije en Ne derland steeds inniger te maken. Hjj werd door H. M. Koningin Wilhelmina benoemd tot Officier in de Oranje Nassau-orde waarvan onze gezant hem de onderscheiding op de borst speldde tijdens den Hollandschen avond gedu rende het congres, in tegenwoordigheid onzer bisschoppen. Monseigneur heeft gedurende zijn verblijf in ons land voortreffelijk het Neder- landsch geleerd. Aan onze reizigers zal in Boe dapest dag en uur. der H. Mis nader worden bekend gemaakt. De reisleiding onzer gezamenlijke reis van Verecnigde Katholieke Pers en Neder- landsche Reisvereeniging voor Katholieken richt tot alle deelnemers aan onze reis „Een Vacantiedroom door half Europa naar Boedapest" het dringend verzoek om hun reisbiljet niet te nemen tot Nijmegen, maar tot Nijmegen-grens. Het meerdere bedrag zal worden terugbetaald. Ieder zorge er dus voor Maandag in bezit te zijn van een biljet NijmegenNijmegen-grens. Een formulier met laatste bericht en lijst der deelnemers wordt heden onzen deelnemers verzonden. Het formulier betreft de opgave van binnen- en buitenlandsch geld; men vuile het nauwkeurig in en houde het gereed voor de reisleiding in den trein. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, voordat beslist was of Amsterdam een verbin ding met den Boven-Rijn zou krijgen en zoo ja, welke. Het heeft echter ook heel wat voeten in de aarde gehad voordat de plannen tot uitvoering konden worden gebracht. En zelfs de eigenlijke uitvoering heeft nog dagelijks, zoowel in letter lijken, als figuurlijken zin, heel wat voeten in de aarde. Dit is niet alleen het geval met de buitenge woon vlottende werkzaamheden aan het tegen over Wijk bij Duurstede komende sluizencom- plex Ravenswaay, maar sedert het laatst van Mei ook bij den Schelen Hoek op de grens van ,Tiel en Zoelen, waar een grondduiker voor de Linge gemaakt zal worden. De gewapend betonnen Lingeduiker, waar voor men daar op het oogenblik den bouwput graaft, vormt een van de duikers, die de Rijks waterstaat ontworpen heeft om het toch al in gewikkelde Betuwsche watervraagstuk door den kanaalaanleg niet nog ingewikkelder te maken. De Linge wordt dus onder het bij Tiel uitmon dende kanaal doorgevoerd en de beide deelen blijven zoodoende gewoon met elkaar in vrije verbinding. Op het oogenblik is reeds een gedeelte van den bouwput ontgraven. Men moet echter nog ruim 3 'A meter dieper en daarom zijn eenige arbeiders druk bezig het aantal bronnen voor de bemaling uit te breiden, want de bodem van den put moet ook op de volle diepte van 6.30 meter N. A. P. droog zijn. Dat zulks geen geringe eisch is, bewijst wel het feit, dat thans met een derde van het totaal aantal ontworpen bronnen al ruim tien millioen liter water per etmaal wordt weg gepompt. En dat des ondanks de putbodem gïoote waterplassen vertoont. Zoodra de bodem op voldoende diepte is, zal een begin worden gemaakt met het inheien van een driehonderdtal ongevier vier ton wegende betonpalen voor de fundeering. Op dezen soli- den ondergrond komt dan de uit vier naast el kaar liggende vierkante stroomkokers bestaande duiker, die, van instroombouwwerk tot uit stroombouwwerk gemeten, ongeveer 176 meter lang zal worden. Instroom- en uitstroombouw werk krijgen ieder een aparte houten fundee ring en de stroomkokers hebben allen een in wendige doorsnede van 6% vierkante meter. Volgens de berekeningen moet de Lingeduiker met de bijbehoorende werken, waartoe o.m. be hoort een van de opgegraven klei vervaardigd gedeelte dijk voor het toekomstige kanaal, bin nen een jaar gereed zijn. tische dieren, waaronder hoogst-zeldzame exem plaren. Zoo zagen wij 'n sneeuwuil, 'n goudkat uit Borneo, 'n Sumatraansche vischotter alsmede enkele zeldzame apensoorten. Tevens was als novum een geheel open terrarium ingericht, waar een groot aantal reptielen vrij waar te ne men waren. Reeds direct bij het binnenkomen van het park valt het op, dat het fraaie natuurschoon door de groote uitbreiding van de dieren-collec- tie niet de minste schade ondervonden heeft. Alle verblijven zijn met uiterste zorg aan de omgeving aangepast eri vormen daarmede een harmonieus geheel. Langs de lommerrijke boschpaden treft men overal een groote verscheidenheid van boomen en planten aan, welke voor de liefhebbers op zichzelf reeds een attractie zijn. Wassenaar heeft wel reden om trotsch te zijn op deze jonge inrichting, welke naar men ons verzekerde steeds weer nieuwe plannen uitwerkt, zoodat er in de toekomst nog wel het een en ander van verwacht mag worden. De drie treinen van de Nederlandsche bede vaart naar Lourdes zijn Donderdagmiddag op tijd aangekomen. Alle peigrims bevonden zich in goede con ditie. Onder de velen, die dezer dagen Lourdes bezoeken, bevinden zich 900 Ieren, 3000 Engel- *chen en zeer veel Fransche bedevaartgangers. De zieken maken het naar omstandigheden allen goed. Aan den grooten straatweg Den HaagLeiden Is sedert vorig jaar een nog te weinig bekende instelling gevestigd waarheen dezer dagen ver schillende dagbladvertegenwoordigers een ex cursie hebben gemaakt. Het is het Dieren- en Vogelpark „Wassenaar dat na een jaar tijd reeds een respectabele uitbreiding verkregen heeft. Gelegen temidden van het prachtigste boschgedeelte dat in Zuid- Holland behouden bleef, is het 10 H. A. groote park thans een cultureel-wetenschappelijke in richting van beteekenis geworden. Behalve een overvloedig aantal vogelsoorten, waarvan ver scheidene, zooals ode ooievaars o.a. in volle vrij heid zijn onder gebracht, vindt men er vele exo- Vrijdagavond 15 Juli werd, zooals wij reeds berichtten, de postambtenaar Soekarman, die het beheer van het hulppostkantoor te Ke- doengdatji zou overnemen, door zijn collega Soekardjan op lafhartige wijze vermoord. Men heeft zich toen afgevraagd of Soekar djan geen helper(s) zou hebben gehad. Eerst waren hiervoor geen aanwijzingen en dus werd voorloopig aangenomen, dat Soekar djan zijn slachtoffer van achteren had aan gevallen, zonder hulp van anderen te hebben. Een jongere zuster van den moordenaar Soe kardjan heeft thans, na door de politie lang- duirg ondervraagd te zijn, verklaard, dat eeni- gen tijd voor den moord haar broer aanSaieh (een berucht type) vroeg, of hij hem bij het plegen van den moord wilde helpen. Klaarblijkelijk heeft Saleh hierin toegestemd. Althans; op den avond van den moord is Sa leh bij het postkantoor aangekomen, waarna hij onmiddellijk het kantoortje binnenging, waar Soekardjan en Soekarman toen bezig wa ren met de overgave, resp. overneming van het beheer. Een half uur later ongeveer heeft zij Saleh wetr zien vererekken en kort daarop heeft zij gezien hoe haar broer het lijk van Soekarman wegsleepte. Op deze zeer bezwarende verklaringen is uiteraard Saleh onmiddellijk gearresteerd. Gebleken is, dat Soekardjan's bedienden heb ben geholpen om het graf te delven! Hij vond het een te zwaar karwei om het zelf te doen en liet zijn bedienden assisteeren! De kuil was bestemd voor „afval" zei Soekardjan. Nader vernam het blad, dat ook Saleh heeft bekend. Hij en Soekardjan hebben de slagen met de vijl toegebracht en het slachtoffer geworgd. eer dan ooit eischt de tijd van ons edelmoedigheid. Bedenk, dat God zich in edelmoedigheid niet laat overtreffen. HEEMSTEDE. Voor diploma A waren 25 candidaten, waarvan 6 werden afgewezen. Geslaagd zijn: J. Spruyt, Ph. Flipse, H. v. d. Heuvel, Th. Hoogkamer, J. Kok, M. v. d. Hall, P. Luijckx, M. Mol, W. Poppen, J. Thijssen, C. Weenink, M. Langenhorst, W. Pallet, M. Wolf, E. Wolke, I. v. Bolderik, H. v. Paridon, allen te Amsterdam, M. Kater en C. Hustinx te Haar lem. Voor aanv. diploma B twee candidaten. Ge slaagd A. Bertholee en M. de Werd, beiden te Haarlem. BATAVIA, 29 Juli (Aneta). De Zweedsche professor J. L. Renstierna heeft zijn onderzoe- kingsarbeid betreffende een nieuw serum tegen lepra, welke hij in opdracht van de Zweedsche regeering met toestemming van het Indische gouvernement in Nederlandsch-Indië geduren de drie maanden heeft verricht, beëindigd. De resultaten van dit onderzoek zullen later, zoo wel in de Nederlandsche als in de Engelsche taal, in medische tijdschriften worden gepubli ceerd. Prof. Renstierna verlaat morgen Java met de boot van de K. P. M. SOERABAJA, 29 Juli (Aneta). Aan boord van het van Soerabaja vertrokken K.P.M.-schip „Melchior Treub" zijn de leden van de expeditie van de Mijnbouw-mij. Nederlandsch Nieuw- Guinea scheep gegaan. Als leider der expeditie treedt op geoloog De Groot. De Italiaansche gezant, markies Taliani, die tot ambassadeur in China is benoemd en thans zijn vacantie in Italië doorbrengt, zal in den loop van Augustus naar Nederland terugkeeren om door H. M. de Koningin in afscheidsgehoor te worden ontvangen. Zijn diplomatieke bezig heden in ons land zal markies Taliani niet her vatten. Het ligt -in zijn bedoeling tegen het einde van de volgende maand van Italië uit per boot naar China te reizen. O De Staat Mississippi trok eenigen tijd 8 geleden 6.199 uit voor een adver- tentie-campagne in couranten. Men vermeldde vooral de opening van een belangrijken verkeersweg, die dwars door den Staat is aangelegd. Dat de courantenreclame haar geld dubbel en dwars heeft opgebracht wordt heel duidelijk bewezen, door het feit, dat alleen reeds de opbrengst aan benzinebelasting (die in Missis sippi achteruitging) in drie maanden tijds met 473.070 steeg, vergeleken met de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar; d.w.z. onge veer 80 maal meer dan het geld, dat in courantenreclame was gestoken. Waar het bedrijfsleven in Mississippi in die periode geen noemenswaar- digen vooruitgang had vertoond, mag dit gunstige resultaat geheel op reke ning van het grooter aantal toeristen worden geschreven. Bovendien blijkt dit uit het aantal hotelgasten, dat een stijging van 30% vertoonde. Onder deze omstandigheden is het te begrijpen, dat deze Staat haar budget voor courantenreclame voor het volgende jaar heeft verdubbeld. AMERSFOORT. Na voortgezet examen slaag den nog voor dipl. A; J. P. Hörchner, E. E. v. d. Horst, A. M. Groot, J. J. v. Vessem, J. C. M. Corsten en C. G. v. Lierro. UTRECHT. Geslaagd de heeren B, J. Ger ritsen te UtrechtTuindorp; F. N. Noordam te Maarsbergen en de dames J. G. Klijn te Doorn en mej. M. Moesbergen te Utrecht. UTRECHT. Geslaagd de dames: E. M. A. Bordewijk, Groningen; M. L. C. A. Teulings, Luik; D. Fortgens, Den Haag; L. A. van de Stadt, Leiden en mevr. H. L. Spanjaard, Bloe- mendaal. De heeren: D. Kruijt, Den Haag en L. Boas, Amsterdam. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren: J. Akkersdijk, L. H. Diepenhorst, A. Drogendijk, P. N. Evenhuis, J. J. Hauser, Rotterdam; J. K. Barendregt, Vlaardingen; J. J. Bouman, H. A. de Keijzer, W. Pieterse, Dordrecht; P. W. A. Emeis, Spijk (bij Gorkum)J. Weeda, s-Gra- venhage en L. Beckers, Schiedam. Vanochtend is tijdens de oefeningen van het garnizoen te Steenwijk op het buiten goed Heerlijkheid de Eeze, bij Steenwijk, een ernstig ongeluk gebeurd. De milicien-korporaal Beintema, afkom stig uit Blija, kreeg van vlakbij een schot van een losse patroon in de borst, tengevol ge van het ontijdig afgaafi van een geweer. De patroonsplinters drongen door tot in de long. Na door den garnizoens-arts, dr. Rijsbosch uit Steenwijk, te zijn behandeld, is het slacht offer, dat zeer veel bloed verloren had, naar het Diaconessen-ziekenhuis te Meppel overge bracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Vier vrijwilligers boden zich voor bloed transfusie aan en zijn eveneens naar het Dia conessen-ziekenhuis overgebracht. i Het bestuur van het R.K. Werkliedenver bond heeft den minister van Sociale Zaken ver zocht ter gelegenheid van het aanstaande re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin aan alle werkloozen een extra-uitkeering te ver strekken en den te werk gestelden op den eigen lijken feestdag vrijaf te geven met behoud van loon. JULI 313 Aug. Meisjes boven 17 Jaar; dam (H. M. Magd.). e. a. Amster- AUGUSTUS 36 St. Jos. Gez. Haarlem e. a. 6—9 St. Jos. Gezellen; Amsterdam (8) e.a. 912 Ongehuwde dames middenstand. 13—16 Jongemannen; Amsterdam (St. Alph. club, St. Jos. club) e. a. V- <V-'. - r 7/-. - Y-'." - wJ* .v. M&mï 'iS:v. '%'i xfef-- 'V '.y:' i - Vv\ v V - De eerw. Zusters Religieuzen Penitenten- Recollectinen van Oudenbosch vierden Donderdag het 100-jarig bestaan van haar congregatie en pensionaat. De algemeene Overste, de eerw. Moeder Thomasia, ontving uit handen van den burgemeester van Oudenbosch, den heer P. J. A Hoeks, het officierskruis in de Orde van Oranje Nassau ^^cb&cbcfccbcbcfccfeebcbcfecbcfccbcfccbcbcbcbcbckcbcfccfccfccbcbcfecfcLtFckcfeckcbcbcbcfcckcfccbcbcbcktlscbcbïtïcfccbcfecbcbclïcbcfecbc.'act- J- HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. VARA-Uitzending (8.00—10.00; 10.30—7.30 en 8.00—12.00). 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.16 Berichten. 10.20 Voor Arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 2.00 Filmkwartiertje. 2.15 Orgelspel. 3.00 Interview. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.30 Causerie over Zwitserland. 4.50 VARA-orkest. 5.40 Letterkundig overzicht. 6.00 Pianovoordracht. 6.30 VARA-orkest. 7.00 Filmland. 8.05 SOS-Berichten. Berichten ANP. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Voorspel en le acte der operette „Viktoria und ihr Husar". 9.15 „En nu.... Oké". 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.00 „Sylvia"-Amusementsorkest. 11.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Uitzendlng Gramofoonmuziek. Berichten. Sportreportage. Gramofoonmuziek, Sportreportage. Gramofoonmuziek. Sportreportage. Gramofoonmuziek. Godsdienstige causerie. Berichten. Sportreportage. Berichten. Voor de rijpere Jeugd. Sportreportage. Kinderuurtje. Berichten, sportreportage. KRO-Nachtegaaljtes. Gramofoonmuziek. Journalistiek weekoverzicht. Gramofoonmuziek. Berichten. Causerie „De Napoleontische gende". Actueele aetherflitsen. Berichten ANP. Meditatie met muzikale omlijsting. Gramofoonmuziek. „Ekaterina", operette. Berichten ANP. Filmpraatje. Gramofoonmuziek. 8.00 8.15 9.15 9.45 10.10 10.30 11.05 11.25 11.30 12.00 1.00 1.30 1.45 2.15 2.45 3.45 4.15 6.15 6.20 6.45 7.00 7.15 7.35 8.00 8.16 8.35 9 10 10.30 10.40 10.55 Le- DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgelspel. 12.05 Ralph Elman-sextet. 12.50 Dansmuziek. 1.20 New Coventry Hippodrome-orkest. 2.20 Celebrity-Trio. 2.50 Orgelspel. 3.20 Frank Walker's octet. 3.50 Orkest van „The Royal Engineers". 4.30 Weensch Octet. 5.20 Billy Cotton's Band. 7.20 Lellie Bridgewater-kwintet. 7.50 Brian Lawrence's orkest. 9.35 Pianovoordracht. 10.45 Orkestconcert. 11.05 Dansmuziek. 11.20 Jack Harris' Band. 12.00 Jack Harris' Band. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 10.05 en 12.35 Gramofoonmuziek. 1.50 Zang. 2.05 Gramofoonmuziek. 3.20 Zang. 4.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Uitzending uit Salzburg. 11.20 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 8.50 Danziger Landesorkest. 12.20 en 1.35 Amusementsorkest. 2.30 Orkest, kwintet. 8.30 Orkest. 9.20 Orkestconcert. 11.35 Amusementsorkest, Mandoline-orkest en solistsn. BRUSSEL, 323 en 484 M. 332 M. 12.20 en 1.30 Ed. Loiseaü's orkest. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.35 Harmonlcasoli. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Vervolg harmonlcasoli. 4.20 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.20 Zang. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Viool en piano. 8.50 Cabaretprogramma. 10.30 Populair concert. 11.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepkleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Viool en piano. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Vioolvoordracht. 3.35 Gramofoonmuziek. 4.20 Kleinorkest en soliste. 5.35 Jo Bouillon's orkest. 6.35, 7.35, 8.20 en 9.10 Gramofoonmuz. 9.20 Concert m. m. v. soliste. 11.00 Ray Ventura en Eloward met hun orkesten. 11.50 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENPER, 1571 M. 8.30 Omroeporkest. 9.20 Orkestconcert. 11.50 Zie Keulen om 11.35. .p n. (Ingezonden Mededeeling) Deze dame werd hevig gekweld door rhea- matische pijnen. In onderstaanden brief ver telt zij, hoe zij van haar lijden werd verlost door Ki'uschen Salts. „Ik begon eenige maanden geleden met Kruschen Salts tegen mijn rheumatiek. Mijn rechterarm kon ik niet gebruiken en de pijn in mijn rug hield geen oogenblik op. Ik las een advertentie van Kruschen Salts en besloot het ook te probeeren. Tot mijn blijdschap voel ik mü nu niet alleen veel beter, maar zie er ook jaren jonger uit." Mevr. N. N. De oorzaak van rheumatische rugpijn ligt meestal in de opgehoopte afvalstoffen, welke in het organisme achterblijven. Hieruit ontstaat o.a. het urinezuur. Kruschen Salts spoort Uw afvoerorganen zacht, maar zeker aan tot regel matige werking, waardoor alle schadelijke stof fen worden verwijderd en de oorzaak van Uw pijnen is verdwenen. Kruschen Salts is uitslui tend verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten. Op de Rijswijksche wielerbaan starten Zon dag 7 Augustus a.s. vijf der zes Nederlanders, die aan de ronde van Frankrijk hebben deel- genomen, n.l. Middelkamp, van Schendel, Hel- lemons, van Nek en Dominicus. De zesde man, Schulte, was verhinderd. Zijn plaats zal nu door een nog aan te wijzen anderen renner worden ingenomen. Het zestal zal een omnium rijden, o.a. bestaande uit een rit achter klei ne motoren en een koppelachtervolging. Aan de Europeesche kampioenschappen in de Olympiajollenklasse, welke van 1 tot 6 Augus tus a.s. op de Starnberger See bij München worden gehouden, nemen de volgende zeilers deel: J. H .H. de Jong (Nederland)André Fecheyr (België); Karl Baumann (Zuid-Slavië)Erik von Holst (Estland); Jean Clamageran (Frank rijk) Giovanni Benussi (Italië)Zbigniow Osinski (Polen); dr. A. Oswald (Zwitserland); Vitezslav Pavlousek (Tsjechoslowakije)Tibor von Heinrich (Hongarije) en Ernst Bickei (Duitschland). Donderdag is de Gilermachine, welke gereden zal worden door Serafini, te Assen aangekomen. Aldrigethi, die tijdens den grooten prijs van Zwitserland ernstig gewond werd, ligt nog steeds in het ziekenhuis te Bern. Een plaats vervanger heeft de Gilerfabriek niet gezonden. F. N. is ook te Assen gekomen. De rijders de den het kalmpjes aan. Meier met B.M.W. ging zeer snel over het circuit. Zijn beste ronde was 6 min. 39 sec. of ongeveer 149 K.M. per uur. Bertus van Hamersveld deed het in de mid daguren echter nog beter. Voor hem werd een tijd van 6 min. 35 sec. genoteerd hetgeen een gemiddelde van 150 K.M. per uur beteekende. De snelste ronde, ooit op dit circuit gemaakt, bedraagt 6 min. 29 4/5 sec., het vorig jaar door Karl Gall met B. M. W. gereden (gem. uursnel heid 152.9 K.M.) Dit ronderecord heeft van Hamersveld dus reeds dicht benaderd. In de 500 cc-klasse zal ook nog de Fransch- man Cora uitkomen met een Sarolemachine.. De voorloopige indeeling dec I.V.C.B.-elftallen voor de competitie I938-'39 is als volgt: le klasse Zuid 1: WH, Kerkrade, Valkenburg RKVVL, RKONS, Kimbria, Sittardsche Boys, Laura, RK NAC, Waubach. Zuid 2: Brabantia, Kolping, MULO, Schijndel, RKTVV, Wilhelmina, Treffers, Venlosche Boys, SVB, Eendracht, Best Vooruit, Zwaluw. Oost; Vosta: SDOUC, VDZ, Lobithsche Boys. Vogido, Achilles, NEK), Quick, Altior, RVW Grol. West 1: Volendam, WA, HMS, VVZ, GVO, EMM, Wilskracht, De Meer, NEA, Fortitudo. West 2: HBC, Santpoort, Spartaan, Excelsior, SJC, DHL, Leonidas, TYBB, Onze Gezellen, DOS. 2e klasse Zuid la: Be Quick, Havantia, Caesar, Wolder WW. Marsana, Geleen, VCL, Heugem, Rapid. Zuid lb: Chèvremont, VTV, RKTSV, Hen drik, Sportclub, Haanrade, Simpelveld, Kaal heide, Hoensbroek, Amstenrade, RKONS 2. Zuid lc; RKBSV, Maasniel, HW, Linne, Ai- mania, RIOS, Obbicht, EVV, Swalmen, Bingel- rade, SVS. Zuid ld: FCV, Panningen, Belfeldia, Wit Zwart, Tiglia, DSS, Steyl, RVV, Nivea, VIOS. Zuid 2a: Dongen, DNL, KVW, MEVO, HKI, Gilze, Virt.us, Nieuw Borgvliet, Roosendaal, RAC, SCO, WVS. Zuid 2b: Woensel (SDOE), Sarto, VSV, St. Michiels Gestel, STV, (TSV), BW, Hercules, Tubantia, SVD, ODI, DESK. Zuid 2c: OVC, Servatius, Boxmeer, Gennep, HSC, BVC, VVLK. Brakkenstein. Zuid 2d; MW, DIO, Union, Noviomagum, MCC, Leones, WVW. Oost a: Huihuizen, Orion, Entos, Zeddam, Ratti, 's-Heerenberg, RKHVV, St. Jan, VVG, DVC. Oost b: BWO, ISMOS, OSV, Longa, Denekamp, Pathmos Boys, Losser, De Zweef, Zwolle, Prins Hendrik. West la: VVY, SDO, RKBVV, LVV, MSV, Zwaluwen, Vooruit, Olympia, Aetif, Saestum, BMS 2, Hertha. West lb: DOSS, Always Forward, RKAV, Zwaluwen, VIC, The Victory, WA 2, Volendam 2, Constantius, St. George. West 2a: BSM, OIV, WE, Lisse, DEM, Vi tesse, ADO, DSSH, Santpoort 2, Teylingen. West 2 b: WP, Blauw Zwart, GDA, DONK, WL. VEP, Oliveo. Wilhelmus, Aeolus, St. Lo aewijk, Graaf Willem. AMSTERDAM NIJMEGEN N.Z. Voorburgwal 336/38 Mariënburg 16 Alle Effectenzaken Plaatsing1 of conversie van Kerkelijke leeningen, mede op ondcrhandschc schuldbekentenis Het International Tea Committee deelt mede, dat de wereld-theeuitvoer in April 54.898.000 lb. bedroeg, tegen 53.229.000 lb. in Maart en 51.140.000 lb. in April 1937. Het verbruik bedroeg in April 73.761.000 lb., te gen 85.147.000 lb. in Maart en 76.590.000 lb. in April 1937 Het Internationale Staalkartel heeft de prijzen voor stalen platen verlaagd, inzon derheid de prijzen voor scheepsbouwstaal met gemiddeld 10 gouden shilling per ton. Dit als gevolg van het feit, dat Amerikaan- sche outsiders voortgaan, op groote schaal scheepsbouwstaal te verkoopen in het bij zonder aan Nederland, beneden den kartel- prijs. De Londensche beurs blijft vertrouwen koesteren in den Amerikaahschen economi- schen toestand. Men acht de resultaten van de Chrysler Corporation over het tweede kwartaal geenszins onbevredigend. De goudprijs te Londen steeg met 1 d. tot 141/6877.000 werd aan goud omgezet. De beurs te Parijs is momenteel met den internationalen toestand niet ingenomen. Ondanks de bevredigende beschouwingen van lord Halifax in het Hoogerhuis en de aankondiging van een officieel bezoek van Hitler's afgezant Wiedemann aan Chamber lain, verliest men de ontwikkeling in Tsje- cho-Slowakije niet uit het oog. Het kunstzijde-verbruik in Engeland be droeg in Juni 6.83 mill, lb., tegen 8.71 mill- in Mei en 11.33 mill, lb, in Juni 1937. In het eerste half jaar 52.34 mill, lb., tegen 61.31 mill. lb. in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De voorraden zijn sterk ge stegen, omdat de productie slechts weinig verminderde. De Bethl. Steel Corporation boekte in het tweede kwartaal een netto-winst van 150.000 of 0.14 p. 7 pet. pref. aand. of 0-02 per 5 pet. pref. aandeel, tegen 10.003.000 of 2.56 per gewoon aandeel in het tweede kwartaal 1937. In het eerste kwartaal be droeg de netto-winst 994.908, In het eerste half jaar 1.14 mill., tegen 18.31 mill, in de overeenkomstige periode van het vorig jaar Zij keert het regelmatig dividend uit van 0.25 op de 5 pet. pref. aandeelen en 1.75 op de 7 pet. pref. aandeelen. - - C rt De president van de Bethlehem Steel Cor poration deelde mede, dat de orders thans 3 pet. lager zijn dan de productie en dat de orders in Juli niet belangrijk zijn toegeno men, na de prijsverlaging. Het productie- punt, waarop loinst kan ivorden verkregen, is belangrijker gestegen dan het gemiddelde over het eerste half jaar. dat 35 pet, der capaciteit bedroeg en het is niet te zeggen, dat met een productie van 50 of 55 pet. met winst kan worden gewerkt. Het gemiddelde was in de laatste 15 jaren 57 a 58 pet. Onder de huidige omstandigheden is winst niet mogelijk. De prijzen moeten worden ver hoogd of de loonen verlaagd De Baltimore and Ohio zal de coupon, op 1 Augustus vervallende, betaalbaar stellen. De vrees voor passeering werd hierdoor iveggenomen. De General Motors en Chrysler Corp. boekten winstcijfers, welke voor een belang rijk deel aan bezuiniging der uitgaven moe ten worden toegeschreven De Republic Steel boekte in het tweede kwartaal een verlies van 2.856.000, tegen 3.062.564 in het eerste kwartaal en een winst van 487.000 in het tweede kwartaal 1937. De staalproductie in het Pittsburgh- district bedraagt thans 281/:'2 pet, der capa citeit, tegen 25 pet. Maandag j'.l. De prijs van staalschroot is tot 15.50 per ton ge stegen. De prijs van stalen spoorstaven te Pitts burgh is met 3 tot 40 per ton verlaagd en de prijs voor standaardstaven bleef op 42.5 onveranderd. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Woensdag 3.97 mill, lb., tegen 6.14 mill. lb. Dinsdag j.l. De kopérprijs bleef op 0.10 per 10. onveranderd Het loodverbruïk buiten de Vereen. Sta ten, uitgezonderd Rusland en Japan, be droeg in het afgeloopen kwartaal 98.751 ton per maand, tegen 93.815 ton in dezelfde periode van het vorig jaar. Het zinkver- bruik 86.284 ton tegen 84.538 ton. De American Metals Co. boekte in het tweede kwartaal een netto-winst van 383.000, tegen 529.891 in het eerste kwar taal en 1.136.000 in het tweede kwartaal 1937 Zij keert op de gewone aandeelen een onveranderd dividend uit van 0.25. De Phillips Petroleum behaalde in het eerste half jaar een netto-winst van 5.58 mill., of 1.26 per aandeel, tegen 12.67 mill- of 2.85 p. a. in het eerste half jaar 1937. De Gilette Safety Razor boekte in het tiveede kwartaal een netto-winst van 675.000 of 0.15 per aandeel, tegen 755.864 of 0.19 p. a. in het eerste kwartaal en s' 831.000 of 0.27 p.a. in 't tweede kwartaal- 1937 De American Rolling boekte in het tiveedc kwartaal een verlies van 526.000, tegen 197.000 in het eerste kwartaal en een netto-winst van 4.332.000 in het tweede kwartaal 1937. Het Pond Sterling bewoog zich heden' ochtend te Amsterdam op 8.958.96 vorig slot 8.95%), de Dollar op 1.82—1.823/b (1.8115/16), de Frank op 5.02V2—5.03'/j (5.02%), de Belga op 30.77Vi—30.82,A (30.78) en de Zwitsersche Frank op 41.72%41.7712 (41.68). De Rubber Cultuur Mij. Ambaloeta fs voornemens over 1937 een dividend uit keeren van 3 pet., tegen 2 pet. het vorig jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6