Jlonden Lord Runciman's zending naar Praag WERK EN ARBEID ^zach^l!!'kaat 0 AKKERTJES en ^aa L de olij(°lieJ*Z pt pAtWOUVt- Kerkelijk leven DE VOORGESCHIEDENIS VRIJDAG 29 JULI 1938 Voor de vacantie debct^V X Prinselijk gezin naar Denemarken Bezoek aan een vriend van den Prins Verzoek aan persfotografen Vischbakkerij een prooi der vlammen Felle brand te IJmuiden Nederlandsche Grondbriefbank BELANGRIJK BIJ LUCHT BESCHERMING Uitvinding van twee Maastrichtenaren Duitsche gezant met verlof GOEDKOOPE RETOURS NAAR ENZ. BENOEMINGEN Bij de Broeders van St. Louis te Oudenbosch Audiëntie NIEUW VRACHTSCHIP VAN DE K.N.S.M. Gunstig verloopen proeftocht der Pygmalion VOOR JAZZ-LIEFHEBBERS Tournee van Ambrose en zijn orkest door ons land Bij het zwemmen verdronken SOCIALE POSITIE DER MIJNWERKERS Voorstellen van den algemeenen bond aan het A. M. F. Examen handelskennis L. O. BUITENLANDSCH OVERZICHT De rol van Frankrijk Avonturen van een kanovaarder Inwoner van Den Helder dreef af naar de open zee JONGEN ERNSTIG GEWOND Bij het oversteken van den weg aangereden ARBEIDSONGEVAL Jongeman ernstig aan zijn hand gewond HIJ HAD NOG IETS TE GOED BIJ 'T SPELEN VERDRONKEN ORANJE-SPEL VOOR DE JEUGD Onze geliefde moedertaal, waar aan door spellingdokters wordt gehaspeld alsof zij seniel geworden is en een kunstmatige verjongingskuur behoeft, is bijzonder rijk aan schijnbare synoniemen, die in werkelijkheid wel degelijk een verschil van beteekenis aan duiden. Heeft men zich er wel eens re kenschap van gegeven, dat het woord „werk" niet volkomen gedekt wordt door het woord „arbeid" en omgekeerd en dat wij eigenlijk juister van arbeidsloozen dan van werkloozen, van arbeidsloosheid dan van werkloosheid zouden spreken? Het is de verdienste van onze recht spraak en onze juristerij, die doorgaans nu juist niet het meest fraaie en soe pele Nederlandsch pleegt te bezigen, het verschil tusschen werk en arbeid duide lijk in het openbare licht te hebben ge steld. Het voor ons land zeer zeker merk waardige en zeldzame geval heeft zich voorgedaan, dat een gereformeerd pre dikant zich voor het kantongerecht te verantwoorden had wegens overtreding van de Zondagswet van 1815, welke nog altijd ongewijzigd van kracht is. Domi nee, die er voor geloovige protestanten ongewoon ruime opvatting van wat op Zondag geoorloofd is op na blijkt te houden, had op Hemelvaartsdag in den tuin van zijn pastorie met een ratelende grasmaaimachine het gras gemaaid. Niet vanwege het geluid, maar vanwege zijn verrichtingen meende de veldwach ter ter plaatse, dat de wettelijk ver plichte Zondagsrust door dominee werd verstoord en dies maakte de locale man der interlocale wet proces-verbaal op. Of hij zelf daarmee werk dan wel arbeid verrichtte is een andere puzzle, welke wij hier niet zullen oplossen. Voor den kantonrechter gedaagd erkende de predikant ruiterlijk het geïncrimineerde feit, maar voerde te zijner verdediging aan, dat hij de Zondagswet niet had overtreden, aangezien de wet slechts van arbeid spreekt, terwijl de door hem verrichte werkzaamheden naar zijn meening geen arbeid waren in den zin der wet, doch werk. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie was het met dominee niet eens en beriep zich zelfs op de jurispru dentie van den Hoogen Raad. Hij eischte drie gulden boete of drie dagen hechte nis. De kantonrechter dacht er echter anders over. Hij stelde zich de vraag of dominee in conflict was gekomen met artikel 1 van de Zondagswet van 1815, dat het verrichten van openbaren ar beid op Zon- en feestdagen verbiedt, tenzij deze als noodzakelijk moet worden beschouwd of tenzij de plaatselijke over heid daartoe vergunning heeft gegeven. Hij concludeerde, dat Hemelvaartsdag onder de in de Zondagswet bedoelde da gen valt en dat de tuin van dominee's pastorie als openbare weg diende te worden beschouwd, maar dat het maaien van gras, als door den predi kant verricht, meer een zekere sportieve prestatie dan wel productieve arbeid in den zin der Zondagswet moest heeten. Derhalve sprak hij dominee vrij en ont sloeg hem van alle verdere rechtsvervol ging. Wij zullen op de juridische mérites van dit kantonrechterlijke von nis niet ingaan, maar willen er alleen op wijzen, dat het begrip „pro ductieve arbeid" sinds 1815 wel eenige verandering heeft ondergaan. Of domi nee al dan niet een wettelijk strafbare Handeling heeft verricht, is voor ons van minder belang, dan de vraag of wij ka tholieken ons aan het voorbeeld van den grasmaaienden dominee zacht kunnen spiegelen. Het gebod der Kerk verbiedt het verrichten van „slafelijk werk" op Zondag en als Zondagen kerkelijk erken de feestdagen. Wat men onder slafelijk werk heeft te verstaan, vormt bij velen nog een weinig helder begrip. Zeker is, dat de onderscheiding tusschen produc tieven arbeid en werk hier voor ons geen maatstaf biedt, evenmin als de onder scheiding tusschen werk, waarmee men geld, en dat, waarmee men niets ver dient. In het algemeen wordt onder „slafelijk werk" werk verstaan, werk, dus geen sport, waarbij meer van de krachten van het lichaam dan van den geest gevorderd worden, maar ook deze onderscheiding is niet geheel afdoende. Naast algemeene regels van groote evi dentie is er nog ruimte voor casuïstische beoordeelingen, waarbij men echter ver standig doet een geestelijke te raadple gen. Voorop staat, dat de Zondag als rustdag in den geest der Kerk geheiligd dient te worden. Een tweede, belang rijke, maar vaak vergeten of te weinig in aanmerking genomen overweging, die men moet laten gelden is, dat men door een of andere verrichting geen reden tot gegronde ergernis mag geven aan ande ren. Zeer zeker met deze laatste overwe ging voor oogen verdient het voorbeeld van het luidruchtig machinale gemaai in het openbaar, op een erkenden Christe- lijken feestdag door den dominee gege ven, door ons niet nagevolgd te worden. Onder het nagekomen propaganda-materiaal van de vacantie-plaatsen in ons vaderland is ook een gidsje van Huizen (N.H.) als uitgave van de VVV in die Gooische gemeente. Voorts ontvingen we een in kleinen druk uit gevoerde toeristenkaart voor de Noordelijke Ve- h»we. De boekhandel wed. J. Osinga te Nun- gpeet verzorgde deze uitgave. TV61 mcn de cVeoP»"* ver**- Olijf0 11 World copyright Ook de Canadecsche Vijflint gebruikt Palmotive *eep. verb.i Naar we vernemen, zal het prinselijk gezin vandaag vertrekken naar Gedser, de Deensche havenstad, om daar gedurende enkele dagen een bezoek te brengen aan graaf en gravin Alilefeldt op het landgoed der familie Terdorpf bij Ny- köping. Graaf Ahlefeldt is een vriend van Prins Bernhard. In opdracht van het Koninklijk Huis heeft de Regeeringspersdienst zich thans ook gewend tot het bestuur van de Ned. Illustratiepers en diens medewerking ingeroepen, ten einde het vacan- tieverblijf van HH. KK. HH. Prinses Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix te Heili- gendam zoo ongestoord mogelijk te doen ver- loopen. Het bestuur van de Ned. Illustratiepers ver zoekt derhalve den leden fotopersbureaux en persfotografen mede te willen werken dat in hunne fotoreportages zoo weinig mogelijk aan het bovenvermelde bezoek wordt gewijd. In den afgeloopen nacht omstreeks vier uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de vischbakkerij van de firma Oterendorp en Co. te IJmuiden. Hoewel de brandweer vrij spoedig ter plaatse verscheen, kon zij niet verhinderen, dat de vischbakkerij en de geheele inventaris een prooi der vlammen werden. Zoowel van de firma Oterendorp als van de firma Vischjan is een mooie inventaris, bestaande uit kisten, olie, perkament, vischmatten enzoovoorts ge heel door het vuur vernield. Nader vernemen wij nog, dat men tot gis terenavond acht uur in de vischbakkerij visch heeft gebakken, welke hedenmorgen vroeg ver zonden zou worden. Daar de tijd, welke ligt tusschen het verlaten van de bakkerij en het uitbreken van den brand acht uur bedraagt, is kortsluiting niet uitgesloten te achten. Het kantoor, dat onder de vischbakkerij ge legen is, kreeg zeer veel waterschade. De heer Van R., mede-directeur der firma O. en Co. was spoedig na het uitbreken van den brand ter plaatse en heeft nog vele boeken en be scheiden in veiligheid kunnen brengen. De firma van O. en Co. is tegen brand- en waterschade verzekerd, echter niet tegen be drijfsschade; de firma Vischjan was in het geheel niet verzekerd. De directie deelt mede, dat de uitlotingslijst van de Tweede Uitloting der 4i/2 pet. Grond brieven tot een nominaal bedrag van f 500.000—, overeenkomstig de aankondiging van 18 Juli J.I., ten kantore der Bank verkrijgbaar is. De aflosbaar gestelde Grondbrieven, voorzien van coupon no. 65 e.v. zijn per 1 September 38 betaalbaar a 100 pet. met bijberekening van rente tot dien datum, onder aftrek der coupon belasting bij de Kasvereeniging N.V. te Am sterdam en de vertegenwoordigers. Zij kunnen tot nader bericht worden verwisseld tegen 4 pet. Grondbrieven a 100 y2 pet., mits de stukken vóór 1 September 1938 zijn ingeleverd. Voor de nog niet aflosbaar gestelde 4'/2 pet. Grondbrieven en de nog niet uitbetaalde 414 pet. en 5 pet. Grondbrieven bestaat de gelegen heid tot 1 September a.s. de stukken te con- verteeren in 4 pet. Grondbrieven a 100 pet., onder vergoeding van rente tot den dag van aanbieding, resp. aflosbaarstelling, onder aftrek der couponbelasting. Twee Maastrichtenaren, een werklooze en een slager, zouden, naar Het Volk meldt een uit vinding' hebben gedaan op electrisch gebied. Het is een betrekkelijk klein toestelletje, dat bij de sterkste electrische verlichtingslamp de lichtkracht kan terugbrengen tot minder dan één kaarssterkte. Daarbij komt dan nog, dat het stroomverbruik evenredig daalt. Twee ingenieurs zouden in deze uitvinding een landsbelang hebben gezien in verband met de luchtbescherming en zouden den Minister van Defensie van hun bevindingen in kennis hebben gesteld. De Duitsche gezant, graaf Julius von Zech- Burkersroda, is uit Den Haag met verlof ver trokken. Tijdens de afwezigheid van den gezant zal de eerste secretaris der legatie, de heer W. G. E. zu Putlitz, als zaakgelastigde optreden. HOEK v. HOLLAND HOHWICH nacht s\lohoeh Hmtttrdom Ao'/tr/êm Utrocht OV Arnhtm fs> Vl/SS/HCEH Ptosp. en In!, voor de dagdienst bij de S.M. ZEELAND, Vlissingen en hare Hoofdagenten Wüj H. MULLER &Co. n.v.; voor de nachtdienst bfd Fa. HUDIG& PIETERS, R'dam en Hoek. VOOR BEIDE ROUTES BIJ DE REISBUREAUX. Bezoekt de British Empire Exhibition, Glasgow, Mei-October. De Algemeen Overste van de Congregatie der Broeders van den H. Aloysius te Oudenbosch heeft o.m. de volgende benoemingen gedaan. Tot overste van het instituut „St. Louis" te Oudenbosch werd benoemd broeder Silverius; tot overste te Rotterdam broeder Lebuïnus; tot overste te Alkmaar broeder Norbertus en tot hoofd van de U. L. O.-school te Rotterdam broeder Bonifacius. In Nederlandsch Indië werden benoemd: tot overste te Semarang broeder Felix; tot direc teur van het weeshuis te Semarang broeder Marcus; tot overste te Soerabaja broeder Wen- ceslaus; tot directeur der Don Bosco-stichting te Soerabaja broeder Theobald; tot overste te Bandoeng broeder Engelbertus en tot overste te Batavia werd herbenoemd broeder Romal- dus. Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week geen audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verleenen. Na een zeer gunstig verloopen proeftocht heeft de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam het motorvracht schip genaamd „Pygmalion" van de bouwmees ters, de N.V. Scheepsbouwwerf Gebroeders Pot te Bolnes, overgenomen en in dienst gesteld. Het schip is van het shelterdektype met on geveer 3250 ton deadweight, de machine-instal- ratie van 1400 apk. is door de firma Stork te Hengeloo geleverd. Het schip is in het bijzonder gebouwd voor de Middellandsche zeevaart en zal voorloopig dienst doen op de Levantlijn van deze reederij. Hoofdafmetingen van het schip zijn 85.50 x 12.80 x 8.30 meter. Onder auspiciën van de Hollandsche Decca Distributie N.V. zal het bekende dansorkest van Ambrose een kort tournée door ons land ma ken. Vandaag komt het gezelschap te Rotter dam aan en zal hier in verschillende plaatsen concerteeren tot en met 4 Augustus. Het dansorkest van Ambrose is in ons land vooral bekend door middel van zijn radio-uit zendingen voor de BBC. Donderdagmiddag is de 17-jarige W. Jansen uit Venlo bij het zwemmen in de Maas bij Te- gelen verdronken. De jongeman bevond zich ver van den kant, toen hij plotseling begon te zinken. Hij riep om hulp, waarop zijn kame raad hem tegemoet zwom en hem beetpakte. Toen hij nog tien meter ?an den oever ver wijderd was, moest hij wegens vermoeidheid den drenkeling loslaten, die daarop in de diepte verdween. Na een half uur slaagde men er in het slachtoffer te vinden. Geruimen tijd werd nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch J. bleek overleden te zijn. Ge kunt niet overal alles krijgen. Neemt (J daarom zelf een doosje "AKKERTJES" mee, om bij de hand te hebben bij hoofdpijn, „wagen ziekte", kiespijn, en andere pijnen, maar ook bi) n kou, 'n griep, enz. Doos 2 stuks Koker 13 stuks 2 stuivers 12 stuivers De vertegenwoordigers van den Algemeenen Nederlandschen Mijnwerkersbond hebben het bestuur van het Algemeen Mijnwerkers Fonds een brief gezonden, waarin zij het volgende voorstellen Ten eerste afschaffing van extra bijdrage door fondsleden van wie een of meer kinderen in een ziekenhuis ter verpleging zijn opgeno men. Vervolgens afschaffing der bepaling, dat voor specialistische hulp een extra bijdrage moet worden betaald. Ten derde schrapping van art. 24 van het fondsieglement of althans een wijziging van de bepaling dat zij, die den voor ouderdoms- toelage gerechtigden leeftijd hebben bereikt, maximaal over den geheelen verderen duur van hun lidmaatschap slechts over 3 maanden zie kengeld of buitengewone ondersteuning kunnen ontvangen. Ten vierde, wijziging van art. 22, 23 en 23; waardoor het eenerzijds mogelijk wordt ge maakt, dat ook tijdens uitkeering van buiten gewone ondersteuning toeslag bij aanvaarding van lichter werk wordt verstrekt en anderzijds uitdrukkelijk wordt bepaald dat een toeslag over een dag niet gelijk wordt gesteld met uit keering over een dag. Ténslotte wordt een gedeelte van het mil- lioen, dat het vorig jaar voor de invaliden ter beschikking is gesteld, gereserveerd voor het scheppen van werkgelegenheid voor invaliden en een ander deel wordt benut om daaruit ge neeskundige behandeling en ziekenhuisverple- ging gratis aan de invaliden te verstrekken 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren P. A. Buining, Nïjkerk; A. Smit, Oude-Pekela; C. H. Jongerius, Utrecht; G. M. Hoornweg, 'sGraven- hage en P. A. C. van Dommelen, Tilburg. Over de voorgeschiedenis van Lord Run ciman's zending naar Tsjecho-Slowakije en over de reacties, die dit plan te Pa rijs, Praag en Berlijn heeft teweeggebracht, is nog heel wat bekend geworden. Het denkbeeld was bij de Britsche regeering reeds gerezen vóór het vertrek van de souvereinen en Lord Halifax naar Parijs, en vóór kapt. Wiedemann, Hitler's vertrouwde adjudant, zijn bezoek aai, Londen bracht. Ditmaal werd het geheim goed bewaard, ofschoon het toch nog een paar dager, te vroeg uitlekte. Of Chamberlain van zijn plan kennis gaf aan kapt. Wiedemann, is onzeker. Het is mogelijk, dat hij erop gezinspeeld heeft; aan den anderen kant kon hij moeilijk iets met eenige stellig heid zeggen alvorens hij te Parijs overleg ge pleegd had met Daladier en Bonnet. Nu had den velen te Londen den indruk dat de een stemmigheid, welke te Parijs met betrekking tot de Tsjechische crisis geheerscht had, iets minder volmaakt Was dan men uit den tekst der toen uitgevaardigde communiqué's had kun nen afleiden. Men vermoedde dat die eenstem migheid niet zoozeer hierin bestond, dat de Britsche en Fransche staatslieden van het be gin af dezelfde richting wilden inslaan, doch veeleer hierin, dat zij een compromis sloten, De algemeene indruk was bovendien, dat dit compromis veel nader stond tot het oorspron kelijke Engelsche dan tot het oorspronkelijke Fransche plan. De reden, waarom Daladier en Bonnet Lord Halifax zoo ver tegemoet kwamen, is gemakkelijk te gissen. Te Londen althans nam men aan, dat zij hierin gelegen was, dat Frankrijk de volmaakte zekerheid gekregen had dat het Engeland aan zijn zijde zou hebben, indien het Tsjecho-Slowakije in geval van een Duitsche aanranding te hulp schoot. Met an dere woorden: van Fransch standpunt bezien, was de toestand bevredigend, indien er oorlog mocht uitbreken. Maar de Britsche steun, waar van Frankrijk in dit geval overtuigd mocht zijn, bracht met zich, dat Parijs zich ook niet ver zetten mocht tegen welke poging van Londen ook om een vergelijk tusschen Hodza en Hen- lein tot stand te brengen. Het was zelfs ver plicht die pogingen loyaal te steunen, onver schillig of het de gevolgde taktiek goedkeurde of niet. Hiervan immers zou het afhangen of Frankrijk, zoo het tot een Duitschen inval in het Sudetenland kwam, op Britsche hulp zou kunnen rekenen. In een van de eerste Parijsche communiqué's werd gezegd, dat Frankrijks plicht tot uitvoering zijner bondsverplichtingen jegens Tsjecho-Slowakije „erkend" werd. Dit beteekende natuurlijk niets anders dan dat Groot-Brittannië Frankrijk in een oorlog tegen Duitschland, ontstaan door een aanslag op Tsjecho-Slowakije, steunen zou. Als een aanval zou natuurlijk ook beschouwd worden een ge hoor geven door Hitier aan een oproep van Henlein, om de Sudeten-Duitschers, nadat de zen hun autonomie geproclameerd hadden, bij te staan. Ook tegen een herhaling van het ex periment met Oostenrijk was Frankrijk dus af doende gewaarborgd. Hierdoor verminderden de kansen op een gewapend conflict aanzienlijk, en dit verklaart het optimisme, waaraan de Engelsch-Fransche besprekingen het aanzien gaven niet alleen te Londen en Parijs, maar ook te Berlijn. Niemand zal gelooven, dat Hitier oorlog wenscht, en zoo hij het wel wenschte. weet hij, dat het zeer gevaarlijk zou zijn een oorlog te wagen tegen de vereenigöe macht van Frankrijk en Engeland, met hun zooveel grootere financieele en economische hulpmiddelen en hun sterk overwicht ter zee. Men kan over Hitler oordeelen hoe men wil. maar een avonturier is hij niet. De Fransch- Engelsche overeenstemming was voor Frankrijk van onnoemelijk voordeel, indien het tot een oorlog kwam dus in het ongunstigste geval; maar zij kon zeer nuttig zijn voor Duitschland, indien de vrede gehandhaafd bleef dus in het gunstigste geval. Hitler had het in zijn macht den vrede te handhaven; bovendien wenschte hij niets liever dan dat. Het optimisme te Ber lijn was dus zeer verklaarbaar, maar even ver klaarbaar was het, dat terzelfder tijd te Praag een onrustbarend pessimisme ontstond. Toen Lord Halifax in het gevolg der souvereinen naar Parijs vertrok, w'ist hij, dat alleen te Praag nog op verdere concessies aangedrongen kon wor den. Ook te Praag zelf was men zich hiervan bewust. Alle pogingen der Britsche diplomatie zijn erop gericht geweest Dr. Hodza tot de uiterste concessies te bewegen. Men hoorde voortdurend spreken van Engelsch-Fransche stappen te Praag, maar te Londen twijfelt men er in het minst niet aan dat, ofschoon dit for meel juist is, de aard der stappen in werkelijk heid door Engeland vastgesteld wordt. Wat Londen sinds twee weken reeds vreest, is, dat de onderhandelingen tusschen Hodza en Henlein volkomen zullen vastloopen, in welk ge val niemand kan instaan voor wat èn Henlein èn Hitier doen zullen. De kans, dat zij tot ge welddadigheden zullen overgaan is, dank zij de Entente Cordiale-betooging te Parijs aanzienlijx verminderd, maar Hitier heeft in zoo hoogdra vende bewoordingen zijn volk resultaten beloofd met betrekking tot Tsjecho-Slowakije, dat hij deze belofte in ieder geval zal moeten inlossen. Voor de Duitsche ambassadeur te Londen, Dr. von Dirksen, tegen het eind der vorige week Londen met vacantie verliet, had hij een onder houd met Chamberlain; uit het hieromtrent bekend gemaakte communiqué blijkt duidelijk, dat Berlijn zeer ongeduldig begint te Worden. Dit verklaart het feit, dat Engeland te Praag een pressie uitgeoefend heeft, welke bijna niet in overeenstemming te brengen is met Tsjecho- Slow"akije's positie als souvereine staat. Toon aangevende bladen te Praag zijn zeer verstoord, en beschuldigen Chamberlain ervan Tsjecho- Slowakije te willen opofferen aan zijn wensch met Duitschland tot overeenstemming te ko men. Te Londen erkent men, dat deze ontstemming gevaarlijke gevolgen kan hebben. Hodza heeft rekening te houden met de openbare meening, en wanneer deze Engeland begint te wantrou wen, dan verliest de Britsche bemiddeling veel van haar waarde. Zelfs indien Hodza bereid is tot de alleruiterste concessies, bestaat de kans, dat het volk hiertegen in verzet zal komen, dat de positie der regeering onmogelijk wordt, en dat zij plaats moet maken voor een kabinet, dat tegen vergaande concessies is, of misschien zelfs een rechtstreeks anti-Duitsch beleid zal voeren. Lord Runciman's zending was te Parijs dooi Lord Halifax ter sprake gebracht. Hij had voor gesteld, dat ook Frankrijk een „waarnemer" naar Praag zou zenden, maar de Fransche mi nisters hadden dit geweigerd op grond hier van, dat het dan den schijn zou hebben alsof er een Engelsch-Fransche arbitrage-commissie naar Tsjecho-Slowakije vertrok, hetgeen den „status" van dat land verlagen zou. Daladier en Bonnet verklaarden zich evenwel bereid de conclusies van Lord Runciman te aanvaarden Het is trouwens, gelijk Wij reeds opmerkten, duidelijk, dat zij zich ten slotte vereenigen moesten met al wat Lord Halifax voorstelde om den wede te bewaren. In den naoht van Woensdag op Donderdag was een pleiziervaartuig, behoorende aan een inwoner van De Panne (Efelgië), verdwenen. Donderdagavond kwam te Oostende bericht binnen van een der loodsvaartuigen, dat het bootje in de buurt van het vuurschip Wande- laer was aangetroffen en dat zich een man aan boord bevond. Van Oostende is daarop een sleepboot uitgevaren, die het vaartuig .leeft binnengebracht. De man aan boord bleek te zijn de Nederlander A. T„ woonachtig te Den Helder, die het volgende verhaal deed. Hij was uit Duinkerken te De Panne aangekomen me* een kano, die hij op het strand trok. De kano geraakte echter weer vlot en dreef naar de open zee. Hij was toen op het denkbeeld ge komen, met het pleiziervaartuig te trachten, zijn kano weder op te pikken. Dit gelukte hem. doch toen het er om ging, naar De Panne te rug te keeren, slaagde h;j hierin niet. Integen deel, het vaartuig dreef hoe langer hoe verder naar de open zee tot het oogenblik, waarop het nabij de Wandelaer door het loodsvaartuic werd waargenomen. Ondanks deze verklaringen is T. naar Nieuw - poort overgebracht, waar een onderzoek word' ingesteld. Donderdagavond omstreeks 9 uur is aan dei. Vlietweg nabij de viaduct van de Ned. Spoor wegen te Leidschendam een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 10-jarige F. de Jong uit Den Haag het slachtoffer is geworden De jongen, die hier was gelogeerd, stak spe lenderwijze den weg over, juist toen uit de richting Voorburg een motorrijwiel naderde, bestuurd door V. R. uit Voorburg. Deze deed alle moeite om een aanrijding te voorkomen, doch slaagde daarin niet. Zoowel de jongen ais de duorijder T. S. uit Voorburg sloeg tegen de steenen. De duorijder kreeg wonden aar. handen en beenen, welke ter plaatse werden verbonden. Erger was de knaap er aan toe. Deze brak een rib, kreeg inwendige kneuzingen en een her senschudding. Dr. Perquin, die de eerste hulp verleende, heeft den jongen naar St. Antonius Hove doer, vervoeren. Bij zijn werkzaamheden aan de meubelfa briek der fa. Gebr. Min te Roosendaal, had de 19-jarige arbeider H. van Hooydonk, aldaar, Donderdagmiddag het ongeluk met zijn linker hand bekneld te geraken tusschen de verdik- tebank met welke machine het hout op dik te wordt gebracht waardoor hem de drie vingers van de hand werden gerukt. De duim werd gekneusd en van den pink werd een lid afgetrokken. De jongeman werd naar Charitas overge bracht, waar hem medische hulp werd ver leend. Oplichter uit Amsterdam bij Belgische grens aangehouden De politie te Nispen heeft nabij de Belgische grens zekere K., uit Amsterdam aangehouden, die wegens oplichting' in dienstbetrekking nog twee maanden gevangenisstraf te goed had. Hij is heden naar Breda overgebracht en daar ter beschikking van de justitie gesteld. Donderdagavond is de vierjarige jongen G. Zwart te IJmuiden bij de bootsteiger van de Alkmaar Packet bij het spelen te water ge raakt en verdronken. Na ruim een nalf uur slaagde men er in den jongen te vinden en heeft de inmiddels ontboden dokter, alsmede de heer A. P. Bakker, direct kunstmatige adem haling toegepast, hetgeen helaas niet meer mocht baten Van den jongen Amsterdamschen schrijver Herman Divendal, wiens spelen reeds bij enkele prijsvragen van het tooneelfonds „Ons Leeken- spel" werden bekroond, verscheen thans bij dit fonds' een nieuw spel voor de jeugd, dat in ver band met de komende Oranjefeesten de volle aandacht verdient. Het is een boeiende enscènee- ring van den beroemden aanslag op de beurs te Amsterdam in 1622, welke voorkomen werfi door een weesjongen. Deze vond zijn verloren bal terug bü het kruitschip, dat een gewe'dige ontploffing moest veroorzaken. Divendal heeft deze gegevens omgewerkt tot een fleurig, his torisch Oranjespel, dat zonder twijfel de aan dacht van jong en oud zal weten te boeien en dat de jeugd zelf gelegenheid geeft zich in de bewogen historie van die dagen sterk in te leven. Muziek en dans wisselen het spel af. Het Tooneelfonds „Ons Leekenspel" te Bus- sum, zorgde voor een frissche uitgave, welke door den schilder Arnold Pijpers van een aan- trekkelijken omslag werd voorzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9