Groot-seminarie Rijsenburg in vlammen GROOT NACHTFEEST AMBROSE KERMISWEEK BIJ WESSELING RICHE, ZAND VOORT HOOFDGEBOUW IN DE Het nieuws van heden DE BAROMETER ASCH GELEGD Op zoek naar den „Hawai-Clipper" Aanslag op trein in Mexico VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 2IVi ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM ZATERDAG 30 JULI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21301 HEDEN - 30 JULI le optreden in Nederland van met zijn wereldberoemd Dans- en Showorkest. Aanv. 0.15 u. - Entrée f 1.50 pl. bel. AVOND-TOILET VERZOCHT DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De verheerlijking van Planetta De Osservatore keert zich tegen de feesten voor Dollfuss' moordenaar Onrust te Rangoon verminderd MAANDAG begint de Bel ons op: 1 0 7 3 7 De kostbare bibliotheek en de kapel zijn voor het vernielende vuur gespaard gebleven Priesterretraites gaan niet door Aartsbisschop ter plaatse Kortsluiting? Glfmengerspaar van Asselborn gevonnist Brandweer heeft pech De bi-and in het Groot seminarie „Rijsenburg" te Driebergen. Een overzicht van het brandende hoofdgebouw tijdens het blusschingswerk De doodstraf voor Salzburger 25 jaar tuchthuis voor vrouw Tangeten Het Groot-Seminarie „Rijsenburg" te Driebergen is hedennacht door brand gedeeltelijk verwoest. Z. H. Exc. Mgr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, in gesprek met eenige brandweerlieden Kostbaarheden in veiligheid Bibliotheek behouden Veel waardevols ging verloren JOODSCHE ADVOCATEN GESCHRAPT Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Aanhangers van Cedillo doen weer van zich hooren Nog geen spoor van de verdwenen vliegboot Twee Arabieren dood geschoten Minister Beek naar Oslo Tegenbezoek aan den Noorschen minister Koht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Inaez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor do kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek middenfront van het in 1857 in gebruik geno men seminariegebouw. Minister Beek bevindt zich onderweg naar Oslo. Er is nog geen spoor gevonden van de verdwenen vliegboot de „Hawai-Clipper" Weer zijn twee Arabieren in Palestina doodgeschoten. De onrust te Rangoon in Britsch-lndië schijnt af te nemen. Aanhangers van Cedillo plegen een aan slag op een trein in Mexico. Het drama te Echteld; een der verdach ten op vrije voeten. Wetsontwerp houdende nieuwe bepalin gen tot regeling van de paardenfokkerij. Het Groot-Seminarie „Rijsenburg" te Driebergen door brand gedeeltelijk ver woest. Herdenkingspostzegels ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Benoemingen in het bisdom Roermond. Het door de „Karimata" opgebaggerde goud is naar Amsterdam gebracht. o Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: De Osservatore Romano verdedigt de bladen, o.a. de Times, die critiek uitoefenden op de viering in Oostenrijk van den 25sten Juli. Na de vergelijking van Dollfuss en Planetta met Gessier en Willem Teil verworpen te hebben, schrijft het Vaticaansche blad, dat de critiek op genoemde viering zeker niet beschuldigd kan worden van inconsequentie op grond van eenig argument ad hominem. De verheerlij king van Planetta is in strijd met de Christe lijke moraal, welke leert: „gij zult niet doo- den." De nieuwe „Reichspost" spreekt van „een coïncidentie van een serie tragische omstan digheden." Daar stelt de Osservatore de ver schillende détails van den moord op Dollluss tegenover. Zij herinnert er aan, dat Hitier schreef: „De aanslag op den Oostenrijkschen Kanselier wordt door de regeering van het „Reich" betreurd en ten strengste veroordeeld." Tenslotte constateert zij, dat de bekentenis, door Planetta afgelegd, volstrekt verhindert hem als een held te beschouwen of hem te rekenen tot de beste Duitschers van de „Ost- mark". RANGOON, 30 Juli. (Reuter). De toestand te Rangoon is aanmerkelijk verbeterd, niettegen staande nog een zekere spanning merkbaar is. Officieel wordt medegedeeld, dat sedert Dinsdag 53 personen zijn gedood en 279 gewond. WAFELEN POFFERTJES GROOTE HOUTSTRAAT 176 Wij bezorgen in geheel Haarlem en omstreken Stand van Zaterdag n.m. 11.30 uur 767.9 Vorige stand 763.9 Het aartsbisdom Utrecht is door een groote ramp getroffen. Vannacht is n.I. het gebouw van het Groot-Seminarie te Drie bergen voor een belangrijk deel door brand verwoest. Omtrent de oorzaak van deze catastrofe tast men in het onzekere. Het was ongeveer kwart over twee uur, toen de in het seminarie woonachtige bakker Cor nells van Veen in zijn nachtrust gestoord werd door een knetterend geluid. In de eerste oogen- blikken dacht hij, dat in een der nevenvertrek- ken van zijn slaapkamer een slot omgedraaid werd, doch voor alle zekerheid stond hij op om eens te zien wat er gaande was. Buiten zijn kamer komend, zag hij tot zijn groote ontsteltenis vlammen opwaaien in de liftschacht van het dienstgebouw, rechts van den zolder naar de keuken loopend. Ware hij niet tijdig ontwaakt, de onheilen zouden niet te overzien zijn geweest en vermoedelijk waren dan inwonende personen levend verbrand of gestikt. Onmiddellijk begaf bakker Van Veen zich in nachtgewaad naar de aan de andere zijde van het gebouw liggende slaapkamer van den pre sident-kanunnik G. C. Hartmann, om hem te wekken en van het dreigend gevaar op de hoog te te stellen. Al spoedig liet de brand zich zeer ernstig aanzien en bleek wel, dat met het blusschings- materiaal van het seminarie niets te beginnen was. Het eerste werk was nu de brandweer van Driebergen te waarschuwen. Inmiddels was reeds het geheele personeel van het semina rie gewekt. Van de professoren was alleen de presi dent thuis. De overigen waren reeds met vacantie gegaan, evenals de theologanten. De noodklok van het seminarie werd geluid. De aartsbisschop van Utrecht, Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, die toen men zag, dat de brand een grooten omvang zou aannemen, in zijn pa leis aan de Maliebaan te Utrecht was opge beld, verscheen om ongeveer vi«r uur ter plaat se in gezelschap van Zijn beide secretarissen, de Zeereerw. heeren dr. J. Geerdinck en T. W. van Luenen. Wij hadden al heel gauw gelegenheid den Aartsbisschop onze deelneming te betuigen met de ramp, waardoor het aartsbisdom is ge troffen, terwijl Mgr. de Jong zoo welwillend was ons enkele bijzonderheden over het semi narie mede te deelen. Voorts merkten wij op het terrein des on- heils op den Z.Eerw. heer Overmaat, pastoor van Zeist en oud-professor van het Groot-Se minarie, den burgemeester van Driebergen-Rij- senburg, jhr. de Beaufort, den burgemeester van Doorn, baron van Nagell, kapelaan Sand- kuyl van Rijsenburg en eenige aldaar wonende theologanten. Vermoedelijk is de brand ontstaan door kort sluiting in de dienstlift, welke nieuw gecon strueerd wordt. Zekerheid hieromtrent bestaat er echter niet. De werklieden, die met de werk zaamheden in de lift bezig zijn, hebben Vrij dagavond te ongeveer vijf uur het gebouw ver laten. Te ruim zeven uur heeft de president van het seminarie, gelijk deze ons mededeelde, nog een rondgang door het gebouw gemaakt, doch hij heeft toen niet het minste onraad be speurd. De brandweer van Driebergen, onder leiding van commandant Gijtenbeek, kwam te ruim drie uur met een motorspuit op het terrein van den brand en ving direct met het blus- schingswerk aan. De brandweer was hiermede nog niet lang bezig, toen deze pech kreeg. Want plotseling kwam er geen water meer uit de slangen. En wat bleek bij onderzoek? De zuiger, die 't wa ter uit een sloot nabij het seminarie opzoog, was door modder verstopt geraakt. Dat zag er toen leelijk uit. Fel woedde de brand en geen water om de vlammenzee te dooven. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om de slangen op de waterleiding aan te sluiten. En toen was er weer volop water. Dit moest echter over een afstand van vijfhonderd meter worden aange voerd. Inmiddels was ook de brandweer van Doorn, wier hulp was ingeroepen, met een mo torspuit ter plaatse verschenen. Daar de brand steeds grooter omvang aan nam, werd ook assistentie gevraagd aan de brandweer te Utrecht. Deze bleef echter vrij lang uit. Het was ruim vier uur, toen de brand weer van Utrecht onder leiding van den onder commandant, den heer Priester, arriveerde. De hulp bestond uit een motorspuit en een groote Magirusladder. Deze werd direct uit gezet en toen kon vanaf een flinke hoogte water, op het dak van het brandende gebouw gespo ten worden. Hoog en fel sloegen de vlammen uit het Het waren de zit-, studeer- en slaap kamers van de professoren op de verdie ping boven den hoofdingang, waarop het vuur, in den rechtervleugel van het gebouw, gezien vanaf de straatzijde, ontstaan, het eerst oversloeg. Deze kamers brandden de een na de ander uit, behalve die van den president en van prof. Mulder. En daarmede gingen te lcor de uitge breide en waardevolle particuliere biblio theken van de professoren, hun meubilair en al wat voor hen van waarde was. Vele particuliere herinneringen, niet door verzekering te dekken! Het laatst werd de stu deerkamer van prof. P. de Jong een prooi der vlammen. Van het veld voor het gebouw af konden wij zien, hoe de vlammen een prachtig crucifix, staande op zijn schrijfbureau, aan tastten. 4* LUXEMBURG, 29 Juli. In een vernietigend requisitoir van meer dan twee uren heeft ds advocaat-generaal mr. Robert Als het assisen hof te Luxemburg, waarvoor de gifmengers van Asselborn terecht stonden, op het hart gedrukt, gezien de hardnekkigheid waarmee dit mis- dadigerspaar den dood van Wilhelm Tangeten nastreefde, de wet in 'haar volle zwaarte toe te passen. Toen de verdachten gelegenheid tot een laatste woord kregen, zeide Salzburger: „Het spijt mij, wat ik gedaan heb.... die vrouw draagt daaraan alleen de schuld Vrouw Tangeten antwoordde enkel: „Ik heb niets meer te zeggen...." Des avonds om half zeven sprak de presi dent het vonnis uit: Adam Salzburger wordt tot de doodstraf veroordeeld, en zijn mede plichtige, Gertrude Threis, huisvrouw van Wilhelm Tangeten, tot vijf en twintig jaar dwangarbeid. Het was een droevig gezicht dit spel van verwoesting te aanschouwen. Vloeren zakten in elkaar, de klok boven den hoofdingang stortte met donderend geweld naar beneden. Aan alle kanten viel glas en sloegen bran dende stukken hout door de ramen naar bui ten. Hoewel de kapel achter het hoofdgebouw lig gend geen gevaar liep, had de president toch tijdig en voor alle zekerheid persoonlijk de Heilige vaten daaruit verwijderd en deze met een auto van de familie van Vollenhove naar een veilige plaats doen brengen. Pastoor Over maat en de belde secretarissen van het Aarts bisdom maakten zich verdienstelijk met het in veiligheid brengen van enkele kostbare schilde rijen en geschilderde portretten, waaronder een van den grooten Dr. Schaepman. Aan een drietal Duitsche zusters, die jl. Maandag haar intrek in 't seminarie hadden ge nomen, om met eenige religieuzen, die nog moeten komen de huishoudelijke zorgen van het seminarie ter vervanging van de dienst meisjes op zich te nemen, werd onderdak ver schaft in het St. Jozef Gesticht. Vrijwel het geheele boven den hoofdin gang gelegen gedeelte van het seminarie ïs door den brand verwoest, terwjjl de ruime vestibule, gastenkamers en gangen van de verdieping gelijkvloersch zeer veel van waterschade geleden hebben. Ook de rechtervleugel, waar zich de dienstvertrekken en de kamers van het personeel bevinden, is van boven tot bene den totaal uitgebrand. Niet veel meer dan een steenen geraamte van buiten- en binnenmuren is van het oude hoofdgebouw blijven staan. Van het midden front is de brand overgeslagen naar de zolder verdieping van het loodrecht daarop staande en van 1928 dateerende gebouw, waar de re creatiezalen en de kamers van de theologan ten zijn. Ook deze zolderverdieping en een gedeelte van de daaronder gelegen étage brandden totaal uit, zoodat ook al de boeken, meu bels, enzoovoorts van de daar verblijvende theologanten verloren zijn geraakt, terwijl in talrijke andere theologanten-vertrekken ernstige waterschade is aangericht. De bibliotheek van het seminarie met haar zeer uitgebreiden en kostbaren boe kenschat, ondergebracht in 'n apart gebouw, geheel links van het hoofdgebouw staande, en daarvan door een betonnen muur ge scheiden, is gelukkig voor het vernielende vuur gespaard gebleven. Evenzoo de studie zalen gelegen in den achter het hoofdge bouw in 1936 gebouwden vleugel.' Vrijwel van het begin tot het einde volgde de Aartsbisschop het blusschingswerk. Mgr. begaf zich meermalen in het gebouw om zich van het verloop van den brand op de hoogte te stellen. Op hoogst minzame wijze onderhield de Aartsbisschop zich met verschillende brand weerlieden om zich door hen te laten inlich ten, terwijl Z.H. Exc. ook met de burgemeesters van Driebergen en Doorn een wandeling rond om het brandende gebouw maakte om het blus- singswerk in oogenschouw te nemen. Gelijk vanzelf spreekt was Mgr. de Jong, die voor zijn benoeming tot Aartsbisschop, gedu rende vele jaren als professor en daarna als president aan het Groot-Seminarie verbonden is geweest, zeer onder den indruk van den brand, die zulke groote verwoestingen in het hem zoo dierbare seminarie heeft aangericht. De aartsbisschop verzocht ons als offi cieel mede te deelen, dat de priesterretrai tes, die morgen in het Groot-Seminarie zouden beginnen, niet doorgaan. Voorts gaf Mgr. ons als Zijn meening te kennen, dat de studies na de vacantie op den gewonen tijd zullen kunnen worden voortgezet en deze dus waarschijnlijk geen stagnatie zullen ondervinden. Voor de professoren, wier kamers zijn uitge brand, zal tijdelijk, onderdak moeten worden gezocht. De materieele schade wordt grootendeels door verzekering gedekt. Doch hoeveel is niet verloren gegaan aan particulier bezit, van professoren, theologanten en personeel, dat voor hen van onschatbare waarde was of waaraan persoonlijke herinneringen ver bonden waren, welk verlies niet door ver zekering is te herstellen. Er bestond van de zijde van de burgerij groote belangstelling voor den brand, doch de politie had voor een behoorlijke afzetting gezorgd. Tegen half zeven was men het vuur vrijwel meester, doch de nablussching nam nog uren in beslag. Sedert den „Anschluss" van Oostenrijk zijn 721 Joodsche advocaten aan de ba lie van Weenen geschrapt. MANILLA, 30 Juli. Oorlogsschepen en marinevliegtuigen zoeken den Stillen Oceaan af naar den verdwenen „Hawai Clipper", welke tusschen Guam en Manilla met vijftien personen aan boord, is verdwe nen. Van Clarkfield zijn vijf bombarde mentsvliegtuigen opgestegen om te zoeken. Deskundigen verklaren, dat de benzinevoor raad van de vliegboot gisteravond te tien uur moet zijn opgeraakt. Men is zeer bevreesd, dat het toestei in zee is gestort en vernield, vooral omdat men geen enkel teeken van leven meer heeft gehoord. Het transportschip van de Amerikaansche marine „Meigs" dat zich het dichtst bevond bij de plek, vanwaar het laatst bericht van den „Hawai Clipper" is opgevangen, heeft te mid dernacht de plaats bereikt, waar de vliegboot vermoedelijk in zee is gestort en heeft de zee met zoeklichten afgezocht, zonder iets te vin den. Officieren van leger en vloot zyn onmid dellijk in conferentie gegaan met vertegenwoor digers van de Pan American Airways en op bevel van Washington zijn alle beschikbare krachten gaan zoeken. Met uitzondering van enkele onbewoonde koraaleilanden is het gebied waar het toestel is verdwenen een groot watervlak. Er wordt geen melding gemaakt van storm. i VERWACHTING: Zwakke tot matigen EE Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind, EE gedeeltelijk bewolkt, droog, behoudens la- EEE ter in het Westen eenige kans op onweer, warm. Hoogst barometerstand: 767.6 te Berlijn en Dresden. EEE Laagste barometerstand: 747.3 te Seydisfjord. Zon op v.m. 5.17 onder n.m. 8.54 uur. Licht op n.m. 9.24. Maan op v.m. 9.55 onder n.m. 9.56. Eerste kwartier 3 Aug. EE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii MEXICO, 30 Juli (Havas). Bandieten hebben den trein Tampico-San Luis Potosi met dyna miet opgeblazen. Drie personen werden gedood en 19 gewond. Na den aanslag poogden de bandieten den trein te bestormen, doch zij wer den door de soldaten, die den trein begeleid den, afgeslagen. Het hoofd van de bandieten, Lombavdb Tapia, oud-Kamerlid, die de zijde van Cedillo had gekozen tijdens den opstand, werd gedood. Hij had zich na het einde van den opstand overgegeven aan de regeerirgs- troepen, doch later heeft hij zijn actie hervat. JERUZALEM, 30 Juli. (Reuter). Op den weg van Toelkarem naar Kalkilieg zijn twee Arabie ren doodgeschoten. In het Mohammedaansche stadsdeel van Nabloes zijn vier vrouwen door een bom licht gewond. Op den weg van Jeruzalem naar Jaffa is een bom naar een Joodschen bus geworpen, ten gevolge waarvan een Jodin licht gewond werd. Het verbod, zich na een bepaald uur op straat te bevinden, blijft bestaan. WARSCHAU, 30 Juli (Havas) Minister Beck is gisterenavond per schip van Gdy nia naar Kopenhagen vertrokken, vanwaar hij zich naar Oslo zal begeven. Het bezoek aan Oslo, waar de minister op 2 Augustus verwacht Wordt, vormt een tegen bezoek van dat, hetwelk de Noorsche minister van Buitenlandsche Zaken Koht in November 1936 aan Warschau gebracht heeft. In regeeringskringen verklaart men, dat de besprekingen, die Beck met de Noorsche staats lieden zal voeren, het karakter zal dragen van een algemeene gedachtenwisseling over den Europeeschen toestand en dat tusschen de beide landen niet over een diplomatieke over eenkomst zal worden onderhandeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1