Waar de filmband rolt LAATSTE NIEUWS Ronde-karavaan in het zicht van de haven Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper 1 voor 80.000 gezinnen m De rede van den H. Vader COEBERGH ONZE RENNERS HIELDEN ZICH DAPPER - ZATERDAG 30 JULI 1938 MOVIAC Openingsvoorstelling CINEMA-PALACE Zijn groote kameraad Zijn tweede moeder LUXOR-THEATER Marinepronkstukken FRANS HALS-THEATER Drie handige meisjes Rembrandt-theater Grace Moore in I'will take romance" Schafers Lilliputtroep" FAILLISSEMENT BLOEMENDAAL Zijn gezondheidstoestand is goed en wordt nog beter Het einde van het Chaco-conflict Officieel mededeeling gedaan aan den H. Vader Nieuwe grondwet voor Malta BOEKHANDEL SCHOOLBOEKEN TOUR DE FRANCE Van Schendel's ernstige val was ook een handicap voor Middel kamp en Hellemons Bartali een waardig triomfator Nederlanders deden wat zij konden De eeuwige moeilijkheid Hoofdakte-examen ZWEMMEN JENNY KAMMERSGAARD ZWEMT OVER DE OOSTZEE 40 uur 2 min. in het water LAWNTENNIS PUNCEC SCHITTEREND OP DREEF DuitschlandZuid-Slavië na den eersten dag I1 JapanCanada 20 Willlllllllllllllllllllllilllllilllllllllllllilllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllfllllllllllllllllilllllir. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD EUWS Hoewel de jongste in jaren van alle Haar- lemsche theaters heeft de smalfilmbioscoop aan de Groote Markt toch al een vrij avontuurlijk leven achter den rug. Bij den bouw werd ette lijke malen medegedeeld, dat de bioscoop nu toch heusch geopend zou worden en intusschen duurde het ruim een jaar, voordat werkelijk de bezoekers konden binnentreden. Echter niet voor langen tijd. Er kwam faillissement en de deuren werden gesloten. Vrijdagavond zijn ze heropend. Opnieuw stond er een gegalonneerde portier, opnieuw brandde er een zee van licht, opnieuw klonk er muziek, opnieuw was de bios coop gevuld met toeschouwers. Een nieuwe di rectie kwam met een nieuw programma en een nieuwe werkwijze, na nieuwe film-apparaten de beste die er zijn, naar ons werd medege deeld in de cabine geïnstalleerd te hebben. En zoo is ook met nieuwen moed de onderne ming begonnen onder den evenzoo nieuwen naam van „Moviac". Het is een klein, maar intiem en gezellig theater met een interessant en zeer gevarieerd programma geworden. De directie is van plan het beste te brengen, wat er op dit gebied is en dat zij inderdaad van aanpakken houdt, blijkt wel uit het feit, dat gekleurde cinemato grafische opnamen van de gouden koets in de Haagsche straten tijdens de doopplechtigheid werden vertoond, welke korte flitsen reeds veel belovend mooi zijn. Het ligt in de bedoeling om dergelijke films binnenkort wekelijks te ver- toonen. Feitelijk zijn we zoo met het slot begonnen. De eigenlijke voorstelling bestond uit een bonte mengeling van binnen- en buitenlandsch nieuws met kluchten en andere ontspannings films er tusschen door. Voetballende journa listen en boksers werden op het witte doek op gevolgd door een bloemententoonstelling en een expositie van beeldende kunst waarna weer kijkjes van sportevenementen verschenen. De onlusten in Palestina en de autoraces in Hongarije toonden, dat de journaals ook actu eel zijn en wat Nederland betreft, kon men jong leven in de Roterdamsche diergaarde en een demonstratie van de Donkozakken aan schouwen, alsmede de vroolijke wijze, waarop afgestudeerde H.B.S.-ers hun intrede deden in de „kille" maatschappij. Een muzikale film met een paar tapdancers, een echte Ameri- kaansche gooi- en smijtklucht van matrozen, alsmede een teekenfilm, die een Aesopus-fa- bel in beeld brengt, zorgden voor een bijzonder grappige en lachwekkende afwisseling, terwijl in het bijzonder nog genoemd moet worden een spannende verfilmde tijgerjacht in Afrika, Verschillende roofdieren_ die men nu niet zoo dagelijks tegenkomt (gelukkig maar!) zag men daarop in de natuur. Het geluid is nog wat hol en scherp en het beeld kan nu en dan nog iets duidelijker zijn, maar de directie verzekerde ons, dat aan de verbetering van de techniek voortdurend wordt gewerkt en uit den aard der zaak zal, als een maal de bioscoop weer goed op dreef is, de ervaring een handje komen helpen en kleine storingen, die zich op de openingsvoorstelling voordeden, vermeden kunnen worden. Van 2 uur des middags af zal doorloopend een voorstelling van een uur lang worden ge geven en we vermoeden, dat in dezen vacantie- tijd menigeen wel even naar binnen zal loo- pen om een uurtje een aardig filmprogramma te zien en te hooren. In Cinema Palace laat de bekende negerzan ger Paül Robeson zijn beroemdste songs hooren in „Zijn groote kameraad". De geschiedenis is simpel en men tracht er een dosis dramatiek in te verwerken. M'aar Paul Robeson zingt vael en uitstekend en dat is ten slotte toch de kwestie waar het om gaat. Een jongen, aldus luidt de story van deze film, is van zijn ouders weggeloopen, naar men meent zelfs gekidnapt. Robeson, alias Joe, de goedige lobbes, die in Marseille's onderwereld alom bekend is, wordt door de nolitie ter assi stentie geroepen. Inderdaad gelukt hét hem, nadat hij eenige malen den neus heeft gestoo- ten, het kind op te sporen; maar de jongen veelt er weinig voor naar zijn ouders terug te keeren en weet Joe over te halen, hem bij zich te houden. Maar een collega van Joe ontdekt, dat deze den jongen verbergt, haalt dezen op zijn beurt bij hem weg en brengt hem naar de politie, waardoor hij tevens met de uitgeloofde premie gaat strijken. Wel laat hij noodgedwon gen Joe en zijn vrienden in de winst deelen, maar veel pleizier heeft onze zwarte held daar niet van, vooral niet als hij daardoor oneenig- heid krijgt met 'n rasgenoote, die samen met hem den jongen verzorgde. Natuurlijk komt ten slotte alles in het reine. De tweede hoofdfilm is „Zijn tweede moeder", waarin Veit Harlan zich een begaafde filmer toont, die op boelende wijze zijn stof behandelt, en spanning en sfeer weet te scheppen. Een dorpsmeisje is dienstbode bij een actrice, die door haar carrière niet de zorgen kan geven aan haar kind, welke noodig zijn. Daardoor gaat het dienstmeisje langzamerhand de plaats van de moeder bij het kind innemen. En wel zoo sterk, dat als het meisje in haar dorp het zil veren huwelijksfeest van haar ouders gaat vie ren, het feest langs haar heen gaat; ze heeft geen oog voos- haar verloofde, omdat ze voortdurend denkt aan het ventje, dat zij ver zorgen moet en dat ze meegenomen heeft naar het feest. Terwijl ze danst met haar verloofde, loopt het jongetje met een dorpsjongen weg en zij komen terecht in een gevaarlijken stroom. Overal worden ze gezocht, maar niet gevon den en een groote angst maakt zich van het dienstmeisje meester, dat zelfs zoo wanhopig is, dat het in het water wil springen. Haar ver loofde weerhoudt haar en juist op dat oogen- blik hoort zij het hulpgeschreeuw van het jon getje, dat ze dan redt. Teruggekeerd in de stad blijkt, hoe zij de moe der verdrongen heeft. Maar de twee vrouwen begrijpen elkaar en het meisje gaat terug naar haar dorp, waar ze met haar verloofde trouwt. De boeiende film, waarin o.a. Hilde Körber een hoofdrol vervult, zal door iedereen genoten worden. In goede kameraadschap hebben drie jonge mannen, leerlingen aan de Marine-Academie der Ver. Staten elkaar gevonden. Als kamerge- nooten zullen zij hun dagen gezamenlijk moe ten doorbrengen. Roger Ash (Robert Young) is naar de aca demie gekomen, om een der vele rijke meisjes te kunnen trouwen, die verliefd zijn op de adel borst-uniform. Hij werkt slechts hard in zoo verre dit zijn eigen eer en aanzien kan ver meerderen. Richard Cates is de zoon van rijke ouders en is vol eerbied voor den geest en de traditie der Amerikaansche vloot. „Truck" Cross (James Stewart) is de harde werker, doordrongen van een nobel idealisme voor de Marine. Deze drie jonge adelborsten worden oprechte vrienden, al ergeren „Truck" en Richard zich herhaaldelijk aan Roger Ash's minachting voor marine en vloot. De vrienden vieren het Kerstfeest bij Richard thuis en dan gaat de liefde, door middel van de dochter des huizes, een woordje meespreken. In het verhaal komt verder het eere-element „Drie handioe meisjes" met Deanna Durbin (.Frans Halstheater) sterk naar voren, omdat Truck's vader onge motiveerd als commandant van de vloot is ont slagen en Truck door middel van een onvol- ledigen naam rehabilitatie tracht te verkrijgen. Zijn pogen mislukt en hij wordt geschorst! Maar de vrienden springen in de bres en vlak voor een groote voetbalmatch tusschen leger en vloot komt alles in orde. Ash heeft bemerkt, dat Richard's zuster niet hem, maar zijn vriend lief heeft, ook is zijn eerbied voor de vloot eindelijk ontwaakt en zijn rol wordt in deze film een zeer sympathieke! Iedereen kan deze film van levenslustige jongelui met eerlijke en nobele karakters en trouwe vriendschap gaan zien. In het voorprogramma vraagt een gekleurde teekenfilm de bijzondere aandacht, niet zoozeer om het verhaal als wel om de sprookjesachtige wijze waarop met kleuren gespeeld wordt. De drie handige meisjes, waarvan Deanne Durbin wel de voornaamste is, zijn teruggekeerd in Haarlem en laten thans in het Frans Hals theater haar lieftalligheid en handigheid zien. En de film is dan ook wat men van bakvisschen verwachten kan; een tikje romantisch, een beetje sentimenteel, jeugdige frischheid en haast onweerstaanbare charme, vroolijkheid en zang op zijn tijd, geestige grappen en drie ge lukkige paartjes tot slot. Dat laatste houdt ech ter niet in. dat alle drie meisjes trouwen. Deanne Durbin is nog wat te jong daarvoor, maar haar filmische zusters gaan een nieuwe toekomst tegemoet ze leefden lang en ge lukkig getrouwd met twee jongemannen die een groot aandeel hebben in de omstandigheid dat er nog een „dritte im Bunde" is, n.l. de vader van de drie handige meisjes, die zich weer met zijn gescheiden vrouw verzoent. Daar draait eigenlijk de heele inhoud om. Deze man n.l. wil trouwen met een avonturierster, die aast op zijn geld. En zijn drie dochters komen naar hun vader terug, niet om de bruiloft mee te vie ren maar juist om die te verhinderen. Een vrouw is tien mannen te erg en het spreekt dan ook dat de eene man hier niet tegen drie jonge vrouwen, al zijn het zijn eigen dochters, op kan. En zoo komt alles weer tot een happy-end, nadat diver se verwikkelingen zijn gepasseerd en groote vroolijkheid hebben gebracht, althans bij de toeschouwers en Deanne Durbin, die uiteraard Paul Robeson, wiens stem deze week in Balace-Familie-.Cinema is te hooren ..V» Uit de film „Marine Pronk stukken" van Sam Wood (Luxor Theater) niet alleen om haat lieftalligheid meespeelt, bij tjjd en wijle haar schoonen zang heeft doen hooren. Al is de inhoud eigenlijk geen kinder spel, het wordt zoo vlot en amusant verteld, dat men er veel plezier van beleeft en niet al te veel bedenkingen kan maken. Het voorprogramma bevat een daverende gooi- en smijtklucht als mede een zeer grappige teekenfilm op het thema van den hoogen hoed van den goochelaar. Prachtige zang, prettig spel en schitterende uitvoeringen o.a. van de opera's Traviata, Ma dame Butterfly, ziedaar de inhoud van deze film. Melvyn Douglas en Grace Moore, ge assisteerd door een staf geroutineerde film spelers, zorgen ervoor dat deze film ook inder daad een gezellig schouwspel is, terwijl het verhaal bovendien zorgt dat er de spanning in blijft. Natuurlijk is het een jacht op een meis je, en al is dat meisje ook een beroemde zang ster, het feit doet er niets aan af, dat zij allebei gewoon verliefd zijn, als de eerste de beste kik- vorsch. Ze zoeken allebei romantiek en ze krij gen het ook met auto's vol. Om de beurt ont voeren zij elkaar en den laatsten keer is het raak, zoo raak zelfs, dat zij vermoedelijk bij het schrijven van deze aanmoediging om hec te gaan zien, al getrouwd zullen zijn. Grace Moore is bovendien een aangename verschij ning, die rijkelijk van haar gouden keeltje laat genieten. Een film zonder pretentie, maar hartelijk gezellig en.... zwaar romantisch en wie zich daarmee niet meer kan vermeien, doet goed in een hoekje te gaan zitten en op zijn overlijden te wachten. Het programma heeft echter nog meer be koorlijks en dat is de lilliputterstroep, die een prachtige show geeft, beter misschien zelfs wel dan menige troep uitgegroeide artisten doen zou. De aankleeding is in een woord subliem en wat al die kleine mannetjes en vrouwtjes prestoeren is werkelijk formidabel. Russische, Spaansche, Beiersche dansen volgen elkaar op en hoewel ze bij elkaar slechts een twintig minuten „werken", zoo ziet men in dien tijd heel wat van hun kunnen. Er zijn dezen keer zelfs heel kleine lilliput ters bij, niet grooter dan twee sinaasappelen op elkaar, en die zijn daardoor juist de groot ste lilliputter van het heele stel. Behoeft het nog gezegd, dat zij een éclatant succes hebben? De journaals en een pittige teekenfilm van Max. Fleischer gaan bovendien nog vooraf en completeeren dit verzorgde aardige progranffi&la dat wij aan volwassenen een royale aanbeve ling kunnen meegeven. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op 29 Juli 1938 uitgesproken het faillis sement van Jacob Jongkind, hulpbesteller bij de Posterijen, wonende te Aalsmeer, Zijdstraat 25. Curator Mr. F. M. Hagemeijer te Haarlem. Rechter-Commissaris in bovengenoemd faillis sement Mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Onze Romeinsche correspondent seint ons naar aanleiding van de rede van Z. H. den Paus tegen het racisme nog: De H. Vader zeide tot Zijn rede aanlei ding te hebben gevonden in het feit, dat hij vertegenwoordigers tegenover zich had van 37 landen. Bovendien in het feit, dat de H. Vader juist gisteren, toen de audiën tie gehouden werd, een nieuw, zoo niet ernstig, dan toch alarmeerend feit ter oore was gekomen. De H. Vader zeide naar aanleiding van de navolging door Italië van Duitschland: „De Latijnen spraken niet van ras; onze oude Ro meinen spraken van „gens Italica, stirps Itali- ca". doch gebruikten nimmer eenige barbaar- sche omschrijving'. Het is noodig de dingen bij hun naam te noemen. Dit niet te doen is, vol gens Tacitus, een teeken van moreele deca dentie." De leerlingen van het college der Propagan da Fide werden na 's Pausen rede aan den R Vader voorgesteld door den prefect der Pro paganda Fide, Kardinaal Fumasoni Biondi, die een begroeting voorlas. Verschillende gezangen werden uitgevoerd. Na een dier gezangen nam de H. Vader weer het woord en zeide, dat God Hem de weldaad geschonken had om Zijn werk te kunnen voortzetten in een physieke con ditie, die niet slechter, ja zelfs goed was, en die nog veel beter werd. Gevonden en terug te bekomen bij: Van Duin, Vogelenzangscheweg 45, Vogelenzang, e-.-n auto sleutel; ter Voort, Schroeder v. d. Kolkweg 26, een paardendek; Droog, Ooster Tuindorplaan 7, Haarlem, een glacé handschoen; de Moei, Roos- velastraat 16, Haarlem, een vermoedelijk gouden colliertje (hartmodel)Zuijderduin, Zijlweg 14, Overveen, een paar blauwe handschoenen; Cor- nelisse, J. van Gooienstraai 11, Heemstede, een foxterrier; Jansen, Militairen weg 15, een muis- kleurige poes; Versteijen, Hollandslaan 109, Haarlem, een blauw kindermanteltje; A. Brou wer, Vogelenzangscheweg 346, Vogelenzang, een dames-armbandhorloge; v. d. Kemp, Prins Hen driklaan 150, een zilveren damesring; Bronk- horst, Bellamystraat 17, Haarlem, een lederen ceintuur; Van der Sluijs, Julianalaan 88, Over veen. een vulpenhouder; Bureau Overveen (al leen op werkdagen van 10 tot 12 uur voormid- dags)vulpotlood, spél met hangertje, Rozen krans; Post Aerdenhout: R. K. gebedenboekje, gummi damesregenmantel, belastingmerk, cein tuur; Post Strand: ceintuur, badpak met hand doek, paar kousen, zijden hoofddoek, dasspeld, Rozenkrans, sigarettenkoker, diverse sleutels, dameskous, schoentje met kous, kindertaschje, waarin portemonnaie, fietssleuteltjes, knipmes sen, medaille 30 K.M. marsch, ring met sleutels, belastingmerk. Terug te bekomen bij: H. Hof stee, Klarenbeekstraat 67, Haarlem, een koste loos belastingmerk; Koninkshove, Nobelstraat 2, Haarlem, een gedeelte van een kunstgebit. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 29 Juli: De Argentijnsche minister van Buitenland- sche Zaken, José Cantillo, heeft per telegram aan den H. Vader mededeeling gedaan, dat op 21 Juli j.l. te Buenos Aires het vredes-tractaat tusschen Bolivia en Paraguay is geteekend. Kardinaal Pacelli heeft in zijn antwoord de groote voldoening van den H. Vader hierover uitgesproken. LONDEN, 29 Juli (Reuter) Malcolm MacDonald heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regeering voornemens is binnenkort een aantal voorstellen in te dienen voor 'n nieuwe grondwet voor Malta, welke in overeenstemming zijn met het toenemen der bevolking en het deelnemen van de bevolking aan de regeering. Er zal evenwel geen sprake van zijn, dat een verantwoordelijke regeering wordt ingesteld cn binnen afzienbaren tijd wordt dit ook niet ver wacht. De wetgevende vergadering zal bestaan uit acht officieele leden, benoemd door den gouverneur en LEVERT ALLE (Speciale correspondentie) REIMS, 29 Juli. Nog twee dagen en de Tour de France 1938 is weer ten einde. Nog een tiende gedeelte van den langen, moeilijken weg moet worden afgelegd en als een verlossing voor de renners, die ruim 4500 kilometer lang krampachtig over hun stuur zaten gebogen, zullen de torens van Parijs het einde aan kondigen van dezen jaarlijkschen monsterrit. Inderdaad, de verlossing, zoowel voor de genen die zegevierend op de eereplaatsen de eindstreep passeeren, alsook voor hen, die niet op de voorste plaatsen konden geraden en met den moed der wanhoop, meer niet, de laatste dagen zijn doorgesukkeld. Alles is dan weer voor een jaar voorbij: hoop, moedeloos heid, taaie volharding, zegepraal, maar voor al teleurstelling; bittere ontgoocheling van zoovele en zoo hooggestemde verwachtingen. Het zijn vooral ook de Nederlanders geweest, die in dezen Tour stevige klappen hebben gehad. En nu, in de laatste dagen nog, moest daar weer iets bijkomen, dat alle hoop op succes in de laatste ritten meedoogenloos den bodem insloeg. De gevaarlijke val, dien Antoon van Schendel maakte en de funeste gevolgen daarvan, heeft immers niet één maar drie renners tot non activiteit gedoemd, daar zij er nu nog slechts op bedacht zijn, samen te Parijs aan te komen. En willen zij dit bereiken, dan mogen zij den zoo onnoemelijk zwaar gehandicapten Van Schendel geen oogenblik in den steek laten. Trouwens het zal dan nog de vraag zijn, of deze dappere Ne derlander het tot het Pare des Princes zal weten te brengen.... Overigens mogen wij zeggen, dat onze jon gens in dezen Tour zeker niet beneden de ver wachtingen hebben gereden. Wij hebben hen den Izeran en Galibier zien bestijgen, bestrijden kunnen wij beter zeggen, meter voor meter, duim voor duim en hen totaal uitgeput zien arriveeren aan de finish der afmattende berg-etappes, moedeloos bijna en allesbehalve van zins zich een volgenden da® nogmaals aan die verschrikkingen te wagen, terwijl er voor hen toch maar zoo weinig daadwerkelijke eer te behalen viel. Maar ondanks dat alles, hebben zij doorgezet en dit is een zelfoverwinning geweest, waarvan men de waarde moeilijk kan schatten, wanneer men niet heel precies weet wat een strijd als de Tour de France, vooral in die geduchte bergen aan schier onoverkomelijke moeilijkheden met zich brengt. Goed, Middelkamp zal niet bij de eerste tien of vijftien man arriveeren, zooals zijn optimisme ons dat voorspeld had, en dan zijn we Schulte kwijt geraakt, de Schulte, waarvan men zooveel had verwacht, doch waarvan de insiders reeds lang tevoren verklaard hadden: Hij haalt het niet. Treft hiervoor onzen selectionneur 'n verwijt? Geen kwestie van. Het kiezen van een ploeg voor den Tour de France heeft met zooveel factoren te maken, dat menschen die eenigszins weten wat hierbij te koop is, eerlijk zullen toegeven, dat die keuze goed was, uitstekend zelfs. Men zal toch onomwonden moeten toegeven, dat een Hellemons zich voortreffelijk gehouden heeft bij al deze geroutineerde coureurs, ook al bengelt hij ver aan de staart van het peleton; dat een Middelkamp ondanks zijn grooten ach terstand van het oogenblik, het Nederlandsche hart menigmaal sneller heeft doen kloppen; dat een Dominicus alleen het slachtoffer is gewor den van de taak, die hij vrijwillig op zijn schou ders heeft genomen; dat een Van Nek toch niet mocht worden gepasseerd, evenmin als Van Schendel. Misschien zijn sommige supporters in de ver richtingen van onze ploeg teleurgesteld. Zulks heeft echter een volkomen duidelijke oorzaak. Zoo hier en daar immers heeft men over deze ploeg veel te hoog van den toren geblazen, even als trouwens over den „goddelijken" Tour zelf, maar de renners zelf zijn daar toch in geenen deele de schuld van. Voor zoover het hun betreft waren alle noodige elementen aanwezig: kracht, moed, capaciteiten, kameraadschap en wat al niet meer. Drie factoren, en wel zeer belangrijke, ontbraken: routine, fortuin en.... leiding. En aan het laatste zou misschien nog wel iets te doen zijn geweest....! In ieder geval mogen wij over onze renners tevreden zijn. Daverend zijn hun prestaties niet geweest, maar dapper toch in ieder ge val. En tenslotte hebben wij hen toch ook drie fraaie etappezeges zien binnenhalen, zeges, die zoo fraai waren, omdat ze werden behaald op een wijze, waaruit bleek, dat de Nederlandsche wegrenner zich opperbest thuis voelt in dit milieu, waar de besten der besten hun krachten meten. Het lijdt geen twijfel meer, of Bartali zal voor Italië de eerepalm van deze Ronde veroveren. De koning der bergen heeft vooral in de Alpen- etappes zulk een absoluut meesterschap getoond, dat er aan zijn oppermachtigheid niet meer te tornen viel en al geven de Belgen nu nog zoo hoog op over hun eigen krachten, al leest men tusschen hun bewonderende „stijlblommekens" ter eere van Bartali door, dat zij de Belgische nederlaag maar heel moeilijk kunnen verdragen, er is slechts één man die deze ronde kon win nen en dat is Bartali. Zijn grandioze klim- en daalkunst in de Alpen, is de grondslag geweest, waarop hij zijn zege bouwde, een zege, waarvoor hij, onverwachte gebeurtenissen daargelaten, bij zijn aankomst in Parijs daverende triomfen zal vieren. De Belgen hebben dan als compensatie hun overwinning in het landenklassement en daar mede een douceurtje van 100.000 francs, als een zoete pleister op de wonde.... Wij meenen alle reden te hebben om aan te nemen, dat de groote strijd van den Tour reeds is gestreden en dat er in het aspect van het geheel nu weinig of niets meer zal veranderen. Voor ons een reden om met dezen brief de cor respondentie te besluiten uit het land, waar wij een maand lang de verrichtingen van de renners op den voet volgden. Evenals zij zullen wij een gevoel van verlich ting niet kunnen onderdrukken, wanneer in de verte eindelijk het silhouet van Parijs zichtbaar wordt. Tenslotte krijgt men van alles genoeg, óók van den .verheerlijkten Tour de France! tien gekozen leden. De gouverneur zal voorzitter zijn en zal, wanneer het algemeen belang dit eischt, het recht van spreken kunnen beper ken. Het taalvraagstuk zal niet besproken mo gen worden. HAARLEM, 29 Juli. Geëxamineerd vier vrouwelijke en drie mannelijke canditiaten. Ge slaagd: mej. A. van Daalen, Zantvoort; mej. J. Oranje, N.-Amstel; G. Kos, Heemskerk; G. de Bruyn, Zaandam. De Deensche zwemster Jenny Kammersgaard is er in geslaagd de Duitsche Oostzeekust zwem mende te bereiken, nadat zij Woensdag om 18.51 uur te Gjedser in Denemarken te water was gegaan. Zij arriveerde Vrijdagochtend om streeks kwart over elf ten westen van Warne- muende tusschen Elmenhorst en de Stolteraa. Zij heeft den afstand, welke 42 K.M. be draagt. afgelegd in 40 uur en 2 min. Hierbij heeft men te bedenken, dat het genoemde aan tal kilometers de hemelsbreedte tusschen beide kustplaatsen weergeeft. In verband met de vele zeestroomingen heeft de zwemster in wer- gelijkheid evenwel ongeveer zestig kilometer af gelegd. Het laat zich begrijpen, dat mej. Kam mersgaard met ongekenden jubel te Warne- muende ontvangen werd. Eenige duizenden personen verwelkomden op geestdriftige wijze het kranige meisje, dat in het geheel geen blij ken van vermoeidheid gaf. Nadat zij haar doel had bereikt, werd zij onmiddellijk aan boord van de politieboot ge nomen, welke haar met vele andere motorboo ten was tegemoet gevaren. Tijdens den zwemtocht hield een dokter, dia zich in een der begeleidende vaartuigen, be vond, een oogje in het zeil en liet haar door middel van een zwemmer levensmiddelen aan reiken. Radiomuziek zorgde voor de noodige afleiding. Het grootste deel van het traject heeft Jenny met een mooien, rustigen slag ge zwommen, doch Vrijdagochtend had zij tegen een sterken, kouden stroom op te tomen. Het was prachtig te zien, met welk een vin nigheid zij het laatste stuk van het geweldige traject zwom. Toen zij aan wal stapte, werd zij door het publiek enthousiast toegejuicht, terwijl een muziekkorps zich deed hooren. Mej. Kammers gaard heeft als gast van het gemeentebestuur van Rostock haar intrek in een hotel te War- nemuende genomen. Zij was zeer onder den indruk van haar welgeslaagde poging. Vrijdagmiddag is de finale van de Europee- sche zone van het tournooi om den Davisbeker tusschen Duitschland en Zuid-Slavië met de beide enkelspelen begonnen. Puncec, die schit terend op dreef was, won van Henkel, terwijl Von Metaxa Pallada versloeg, zoodat de stand na den eersten dag 11 is. Op de banen van RotWeisz te Berlijn volg den 4500 toeschouwers de wedstrijden. De Zuid- Slavische kampioen versloeg zijn tegenstander op overtuigende wijze in drie sets met 61. 7—5, 6—1. Puncec had den bal prachtig onder controle, hij speelde met harde, vlakke slagen, terwijl zijn voetenwerk feilloos was. Henkel daarentegen was niet al te goed in vorm. Zijn groote fout was, dat hij zich her haaldelijk naar het net liet lokken. De tweede set, tijdens welke een lichte regen voor een welkome afkoeling zorgde, was buiten gewoon spannend. De derde game werd zeer scherp omstreden. Henkel nam met 21 de leiding, hield Puncec vast op de baseline en voerde zijn voorsprong tot 51 op, zoodat ieder een er op rekende, dat hij de set winnen zou. Henkel kon zijn zenuwen evenwel niet be- heerschen, zoodat Puncec, die zich schitterend herstelde, snel ophaalde en met 75 beslag op deze set legde. Men verwacht, dat Puncec na deze mooie zege zeker een plaats op de wereldranglijst zat krijgen, temeer, daar hij ook reeds te Parijs en Wimbledon heeft getoond wat hij waard is. Von Metaxa behaalde in vijf sets 16, 64, 61, 36, 1210 de overwinning op Pallada. Omtrent het tweede enkelspel van de ont moeting Duitschland—Joego-Slavië kan verder gemeld worden, dat Von Metaxa doorgaans een sterk overwicht had, doch zijn zenuwen speelden hem parten. Voordat de Duitschef zijn tegenstander goed had begrepen, had hü reeds een 16-achterstand, daar hij zich vaak tot baselinespel liet verleiden. In de tweede set veranderde hij echter van tactiek. Kort aan- valsspel bracht hem tot de overwinning. HÜ won eveneens de derde set. In de vierde set, na de pauze, kon Pallada weer geconcentreerd spelen, zoodat de set voor hem was. Uiterst opwindend was de vijfde set. Pallada had spoedig' de leiding met 21. Daar na kreeg Von Metaxa een 43-voorsprong'» welken hij weldra tot 53 vergrootte. Zijn sla' gen werden echter zwakker en zijn tempo ver minderde. Pallada zette alles op een kaart en wist den gelijken stand van 60 te bereiken. Daarna ging het op en neer, totdat de Duit- scher de twee laatste games en daarmede de set wist te winnen. Vrijdag is te Montreal voor de eerste ronde der Amerikaansche zone van het tournooi om den Davis-beker de ontmoeting tusschen C»' nada en Japan begonnen. De Japanners wonnen beide enkelspelen in drie straight sets. Nakano sloeg Wilson met 62, 63, 62 e Yamagishi klopte Murray met 61, 63, 6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4