HAARLEMSCHE SAGEN LAATSTE NIEUWS SEIZOEN-OPRUIMING in alle afdeelingen BEVERWIJK IJMUIDEN De ballade-dichter en het dagboek KEVELAER ZONDAG 31 JULI 1938 GEM. RADIO-DISTRIBUTIE Maandag 1 Augustus JUBILEUM BURGERLIJKE STAND Gevonden dieren en voorwerpen WERKLOOSHEID GESTEGEN AFSCHEID BIJ DE K. J.C. R. K. Kinderuitzending naar Wijk aan Zee R.K. Schaakclub Het Witte Paard Gevleugelde Vrienden Heemstede JUBILEUMFEESTEN Afscheid W. W. Lagendijk Onvoorzichtige wielrijder De Duitsche vloot „trekt" Het is de moeite waard 23 Juli 25 Juli De Jubileumfeesten te Zaandam Bloemencorso en gondelvaart Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) ZEDENMISDRIJF ONTDEKT TE GRONINGEN Twee arrestaties WIELRIJDSTER VIEL NAAR LINKS DE BRUG TE MAARSSEN CONTINGENTEERINGEN VERLENGD KINDJE VAN ZES JAAR VERBRAND (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Negen slachtoffers van onweer De weduwe van Doll- fuss in Lausanne Examen hoofdakte Examen handenarbeid WIELRENNEN CLUBKAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND Resultaten der voorwedstrijden ZEILEN De Holland-week begonnen Speicher eischt schadevergoeding Internationale wedstrijden op het IJsselmeer STAD Progr. 1: Hilversum 2 Progr. 2: Hilversum 1 Progr. 3: Keulen 8 uur; Parijs Radio pl.m 10.20; Radio P. T. T. Nord 12.05; Ned. Brusse. 12.20; London Regional 1.50; Keulen 4.20: Lon don Regional 6.20; Ned. Brussel 7.20; Radio P.T.T. Nord 7.50; London Regional 8.20: Franscb Brussel 9.20; Ned. Brussel 10.20; Keulen pl.m .10.50, Progr. 4: Ned. Brussel 8 uur; Diversen 9.20; London Regional 10.35; Droitwich 12.50. Progr. 5: 87 uur diversen; 7 uur eigen gramofoonplaten. 1. Taptoe der Kon. Ned- Marine; 2. Vienna you've stolen my heart; 3 Traume auf dem Ozean; 4. Horsey, horsey; 5 Watch the Navy; 6. Tarras Boulba; 7. Um das Blaue Band; 8. Yo no se porque te Quiero; 9 Defileermarsch; 10. Hora; 11. Die Welle; 12 One night in Napoli; 13. When the band goes marching by; 14. I like mountain music; 15 El tigne Millan; 16. Bayerische Volkstanze 812 uur diversen. uws In Mei j.l. vierde de chauffeur van mevr Laan, Huize „De Elshof", te BloemendaaL zijn 25-jarig jubileum en werden zijn trouw en toe wijding in hooge mate beloond. Heden herdenkt mej. Chr. Berkhout het feit dat zij voor 25 jaar als keukenmeisje bij mevr Laan in dienst trad. Ook haar is op hartelijke wijze getoond hoe zeer haar trouw en toewij' ding op prijs worden gesteld. Namens de Ver van Huisvrouwen werd zij door mevr. de Bruin toegesproken, die haar de oorkonde overhan digde en uit naam van mevr. Laan den gouden legpenning. Mevr. Willemse huldigde haar na mens de afdeeling met bloemen. Ook mevr. Laan mocht in de bloemenhulde deelen. Geboren: J. A. HubertKlok d.; G. van der GrachtImker d.; F. SnellensVerhorst d.: A. H. M. van KoperenRiksen z.; H. A. Veen strade Meijere d.; T. van der LaanBruges z.; A. M. Schrijber—Zonderhuis d.; E. J. van Delden—Springveld z Overleden: A. M. E. Dingemansde Hoog. 60 j„ Spaarna; S. Meijerse, 71 j., Nieuwe Gracht; P. V. H. van den Heuvel, 78 j., Kolkstraat. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband; Bosche, Preangerstraat 16. Hond (fox); v. d. Tange, Djambistraat 30. Hond (Groenendaler)Landman, Timorstraat 171. Hond (Duitsche herder)Oudenkerk, Frans Halsstraat 14. Hondenketting; v. d. Berg, Hod- sonstraat 8. Portefeuille met inhoud; de Tello, Rustenburgerlaan 25. Portemonnaie met inhoud; Verslagers, Tesselschadestraat 47. Hondenpen ning no. 3130; Politiebureau Smedestraat. Gou den ring; Snoek, Gen. de Wetstraat 61. Kinder schoenen en sokjes; Piek, Damiatestraat 14. Tasch, inh. schildersgereedschap; Giling, An- thoniestraat 55. Zak inh. spercieboonen; Ca- landt, Dr. Leydsstraat 113. Ahmband; v. d. Gével, Stuyvesantplein 12rood. 3 boorden; Bouman, Steenbokstraat 35. Kinderbadpak en handdoek; De Moed, Kleverlaan 153. 1 dubbeltje 0.10) Politiebureau Smedestraat. Hond (Holl. herder); Kortenhof, Schoterweg 200. Dames armband horloge; Stammers, Tugelastraat 47. Honden halsband met penning no. 3218; Politiebureau Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs waren he denmorgen 825 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 59 uit Heemskerk, tegen 719(44) in de vorige week. Voor den steun aan kleine tuinders waren 6 personen ingeschreven voor groep A, 72 per sonen voor groep B en 25 personen voor groep C. Voor de laatste maal heeft baljuw Tervoort Donderdagavond, als baljuw van het St. Chris- tophorus Cohort, de opening en sluiting van een bijeenkomst verricht. Dezen avond toch is officieel afscheid ge nomen bij zijn vertrek naar Zaandam. Nadat de baljuw de opening had verricht heette de directeur der K.J.C., kap. Willemse, alle aanwezigen welkom. Hierna toonden de K.J.C.'ers en St. Janskna pen nog eens hun kunnen aan den scheidenden baljuw, door declamatie en tooneel. Na de patize sprak de hoogeerw. Deken een afscheidswoord, waarin hij den baljuw dank zei voor de medewerking en steun welke hij van hem heeft mogen ondervinden. Spr. memoreer de o.a. dat de baljuw buiten het godsdienstige program, de jongens ook cultureele en sociale ontwikkeling had meegegeven en hij hoopte dat dit in hun later leven tot voordeel zou mogen strekken; Z. HoogEerw. wenschte tot slot de heer en mevr. Tervoort in hun nieuwe woon plaats Gods besten zegen. Hierna werden wederom enkele aardige decla maties en voordrachten gegeven. Nadat door Heraut Jac. Ruurda met eenige toepasselijke woorden aan den scheidenden bal juw een stoffelijke blijk van waardeering, be staande uit een foto van het geheele Cohort en aan mevr. Tervoort een bouquet bloemen waren aangeboden, besteeg tot slot de baljuw het spreekgestoelte om op de hem eigen wijze in een kernachtige speech afscheid van het Cohort te nemen. Hierna sloot de baljuw deze bijeenkomst met het voorgeschreven gebed en konden allen per soonlijk afscheid van den baljuw nemen. De kaartverkoop van de. kinderuitzending naar Wijk aan Zee, heeft vanaf heden plaats, iederen Zaterdagavond van 7 tot 8 uur in de K.S.A. Peperstraat. Verdere inlichtingen worden gaarne verstrekt des Zaterdags tijdens den kaartenverkoop en door de dames: mevr. Dekker, Hendrik Burger straat 47 en mevr. Hugtenburg. Fopuiierenlaan 13a. Smedestraat. Mondharmonica; Butot, Popu lierstraat 11. Zakmes: Cliteur, Jansstraat 44. Donkerblauwe mantel; Kostelijk, de Clercqstraat 155. Portemonnaie met inhoud; Dorrepaal, Nas- saulaan 72 zwart. Portemonnaie met inhoud; Wesseling, Duvenvoordestraat 49 r. Pakje inh. kleurpotlooden en ansichtkaarten; Carels, Bar- teljorisstraat 35. Portemonnaie inh. sleutels; Biechelaar, Korte Wijngaardstraat 12 rood Pakje inh. blauw laken; Hoppenbrouwer, Hoo- gerwoerdstraat 60. Portemonnaie met inhoud: Haan, Karei v. Manderstr. 52. Rijwielplaatje; Politiebureau Smedestraat. Zwarte heeren schoen; Veen, Pijlslaan 47. Sigarenkoker inh. lo terijbriefje en foto's; van Galen, Adrichemstr. 56, Beverwijk. Damestasch; Broes, Wilgenstraat 13. Fietsriem (snelbinder); Nelisse, Spaarne 2. Zweep; Loerakker, Gasthuislaan 172. Donderdag werden de onderlinge competities van bovengenoemde schaakclub in de boven-_ zaal van café Suisse voortgezet. De uitslagen waren als volgt: le klas P. HoogewerfTh. de Looze 10 A. C, HallousJ. de Lange 10 2e klas Th. C. v. SchieC. Hoogewerf N. J. W. HooglandJ. Wijfjes 3e klas G. v. d. ReepTh, Grootjen 1—0 1—9 0—1 Het kampioenschap van de le klas is be haald door den heer W. Koster met de prach tige score van 7 punten uit 9 partijen. Geen enkele partij verloren. De tweede plaats b^et de heer C. P. Emans met een halve punt min der, eveneens een zeer mooie prestatie. Kam pioen van de derde klas werd Th. Grootjen, die alle partijen won en zich hierdoor onbe twist de sterkste toonde. Wedvlucht van Chateauroux, afstand 650 K.M. Los 6 uur 15 min. met Westenwind. In concours 79 duiven. Eerstgetoonde duif 4 uur 13 min. 46 sec. 1088.52 M. per minuut. Laatste prijswinnaar 5 uur 24 min. 18 sec. 973.82 M. per minuut 1 9 16 H. Brouwer, 2 C. Boonacker, 3 8 L. de Winter, 4 G. de Gast, 5 P. de Jong, 6 7 17 A. Verdonschot, 10 19 20 23 A. van Zadel, 11 12 21 E. Vrugt, 13 A. Eveleens, 14 G. van San ten, 15 22 J. G. v. d. Meer, 18 G. Breeuwer. De Commissie der V. V. V. „IJmuidens-Bloei" en Oranjevereeniging „Wilhelmina" besloten tot het houden van de volgende feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig Regeeringsju- bileum van H. M. de Koningin, onder voorbe houd van toestemming van de betrokken in stanties en eventueele wijzigingen. Maandag 5 September: Kinderfeest op het Stormvogelsterrein. De kleintjes zullen met mu ziek naar het terrein worden gebracht. Dinsdag 6 September: Op dezen nationalen feestdag vuurwerk aan de Rambonnetlaan. Woensdag 7 September: Volksfeesten voor groote jongens en meisjes aan de Rambonnet laan. Donderdag 8 September: Voetbal en atle tiekwedstrijden op het Stormvogelsterrein. Vrijdag 9 September: Gedurende vast te stel len uren gratis toegang voor kinderen op de vermakelijkheden op het Willemsplein. In den voooravond marschwedstrijd in Oud- IJmuiden of des middags roeiwedstrijden in het Buitenkanaal. Zaterdag 10 September: Sprintwedstrijd voor wielrenners n.b. het Sluisplein. De burgerij wordt opgewekt, tijdens deze feestweek de plaats ook een feestelijk aanzien te geven, door het aanbrengen van straat- en gevelversieringen. Voor de mooist versierde ge vels stelt de Commissie eenige prijzen (evtl. in geld) beschikbaar. Deelnemers kunnen zich op geven bij het bureau voor Vreemdelingenver keer, Willemsplein hoek van de Pollstraat. De heer W. Lagendijk heeft gisterenmiddag om 3 uur onder groote belangstelling officieel afscheid genomen als inspecteur van het Scheepvaartbureau. Gisterenmiddag circa half een heeft op de Kennemerlaan een botsing plaats gehad, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De 15-jari- ge G., knecht bij het Electro Bureau V., reed met een bus kokende teer met groote snelheid door de Kennemerlaan en passeerde de 18-ja- rige mej. L., die juist haar hand uitstak om rechts van den weg te stoppen. Met haar hand stootte zij tegen den bus kokende teer, met het gevolg, dat de jongen een deel van de kokende massa over zijn hand kreeg, de macht over zijn stuur verloor en met veel vaart op mej. L. in reed, die nu een groot deel van de teer over beide handen, beenen, kleeren en fiets kreeg. Spoedig was dr. van Leeuwen ter plaatse en verleende, geassisteerd door den heer A. P. Bakker van de E.H.B.O., medische hulp. Het is voor het algemeen veiligheidsbelang te hopen, dat van bevoegde zijde maatregelen wor den genomen of bepalingen worden gemaakt, waarbij vervoer van zulk gevaarlijk materiaal over den openbaren weg in goed gesloten bus sen of vaten zal moeten geschieden. Steeds grooter werd het aantal Hollandsche werklooze visschers, die op de Duitsche vloot gaan varen. Vandaag vertrekt weer een groep van 70 vis schers, waaronder 36 uit IJmuiden. A.s. Dinsdag vertrekt er weer een 60-tal, waarvan de helft bestaat uit Scheveningers. De trein-reis gaat via Oldenzaal naar Hamburg, alwaar zij naar de diverse Duitsche visschersplaatsen worden gedirigeerd. Nu de uitbetaling goed blijkt te gaan en de berichten over de Hollandsche vis- scherskolonie in Duitschland gunstig zijn, is het te verwachten, dat nog meerdere groepen der waarts zullen vertrekken. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. 82 OF TELEFOON 11018 Peek Cloppenburg HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 Het is alweer bijna een eeuw geleden, dat de ballade-dichter W. J. Hofdijk alle ware, half- ware en heelemaal niet-ware geschiedenissen uit het leden der edellieden in Kennemerland op rijm zette en in een keurig gebonden boek het licht deed zien. Hij goot de geschiedenissen, die voor ruim 98 pet. het thema liefde behandelen in al zijn verscheidenheid van treurende jongelingen bij te vroeg gedolven graven van edelvrouwtjes en gravinnen tot de meest stoute staaltjes van de indertijd zoo drukbeoefende schaakkunst O, Wouter-lief, zqt gij daar? En staan de paarden klaar? in verheven vormen. Hij zag slechts het drama, het laaiende minne vuur, het guitige blijspel, den klimop, die om d'esdoornstam kleefde, manestralen, lindeloo- ver en fluweelen gewaden. En zelfs de adellijke papa's, wier harten in zijn verzen van toorn zwellen, vergaten desondanks nooit, dat zij het aan stand verplicht waren de hoogste rethoriek te gebruiken. Men leest ze met graagte, zijn balladen. Maar legt men ze naast andere gegevens over dezelf de geschiedenissen, dan blijkt het, dat alle dissonanten en burgerlijke dingen, die nu een maal ook bij de verhevenste drama's gebeuren, proza gebleven zijn. Hetgeen misschien maar beter is. Daar is zijn ballade over „de spijtige zuster", die in het jaar 1350 voor klikspaan moet heb ben gespeeld en ten lange leste toch nog aan het kortste eind trok. Het is een aardige historie van een meisje, dat Cathryne heette 'en in Velsen woonde. Zij minde uit alle macht jonker Diederyc en jon ker Diederyc haar. Zij had echter een zuster, die om onbekende redenen met haar 15e jaar al een oude vrijster was geworden en den bei den gelieven het zoet gemin misgunde. Wat deed dit lieve kind? Zij vertelde haar vader, dat zij Cathryne, zoo jong van jaren nog, op een bankje had zien zitten in het schemerduis ter naast een jongeman, een Hoeksche nog wel. En papa met zijn Kabeljauwsche hart ont stak in woede en zwoer vele heilige eeden, dat zijn jongste dochtertje binnen drie dagen in het klooster zou zitten. Diederyc kwam dit plan echter te weten, dank zij een sperwer, die toen hij zat te visschen aan de oevers van den Rijn een briefje in zijn hoed liet vallen, waarop Cathryne volgens Hofdijk althans geschre ven had: „Uw blanke hinde is snood verschalkt En ligt aan koord en strik; En zoo zij de uwe blijven zal, Toef dan geen oogenblik." Met denzelfden sperwer ging er een briefje terug naar het Velsensche kasteel met de vol gende weinige doch veelzeggende woorden van Diederyc: „Toch zal ze hupp'len aan mijn zij Als 't tweede daglicht sluit." En in het holst van den nacht, maar met volle maan, schaakte hij zijn liefje en gaf haar zijn edelen naam van Swieten. Dat is de inhoud van Hofdijk's ballade op bladzijde 366 en volgende. Maar in werkelijkheid moet een en ander minder verheven zijn gegaan, gezien het thans vergeelde dagboek van Ca thryne zelf. 22 JULI O, dien zomeravond, voor het eerst in Die- derye's armen, ik zal hem nooit vergeten. Die Diederyc, die lieve jongen, wat heeft hij lang op me moéten wachten. Maar dat was nu eenmaal zoo. Ik kon toch niet met ongekamde haren en in mijn daagsche boezelaar zoo van de spinazie wegloopen, toen ik zijn gezang in het park hoorde. „Cathryne, ben je daar heusch," waren zijn eerste woorden. Wat zag hij er knap uit in zijn fluweelen pofbroek en hoe verlegen lachte hij me toe. En dan die uren onder de perelaar, vlak bij den weg naar Haarlem, toen hij mij vertelde, dat ik en niemand anders de vrouw zijns har ten was. „O, Cathryne," zei hij, „ik min je zoo zeer." „Is 't. heusch," vroeg ik en ik wist niet wat ik zei. ,,'t Is heusch," zei Diederyc, „heel erg heusch." En hij bedacht allemaal lieve naam pjes voor me en voordat we het wisten was het al veel te laat. „Hemeltje," zei ik, „Diedie, de dorpsklok slaat al tien uur, nou moet ik gaan." „Nog een kusje," smeekte Diederyc. En toen was hij weg en stond ik alleen in het park. Tenminste, dat dacht ik. Die gemeene Beatrijs had alles af staan luisteren. En ze lachte zoo venijnig, toen ze zei: „zoo ben je hier nog zoo laat alleen aan het wandelen?", dat het me niks zou verwonderen als ze morgen alles aan vader vertelt. Maar het kan me allemaal niks schelen. Ik heb Diederyc. Den heelen dag heb ik aan Diederyc gedacht. Wat is het leven toch zwaar en onbillijk. Ik hou van hem en ik zou alles willen geven om met hem samen te zijn. En nu is hij weg en nu moet ik overmorgen naar het klooster. Waar om? Alleen omdat mijn vader in hart en nieren Kabeljauwer is en Diederyc bij de Hoekschen hoort. Net of mij dat iets kan schelen. Net of mij die heele Hoeksche en Kabeljauwsche twis ten iets kunnen schelen, 't Is mijn schuld toch niet, dat ze het niet met elkaar kunnen vin den en ik ben er de dupe van. 't Is altijd oor log tusschen die mannen, altijd vechten en bloed vergieten. Ada's man is verleden gesneu veld in den strijd. En zij zit daar met dien kleinen Karei en dien nog kleineren Boude wijn.. Zij zal haar leven lang wel ongelukkig blijven. Eh 't is haar Schuld toch niet? Nu ben ik er net zoo erg aan toe als Ada en eigenlijk nog veel erger. Ik heb alleen de gedachte aan Die- deric en zij heeft tenminste Boudewijntje en Karei nog. En Diederyc is zoo ver weg. Wat kan vader toch geweldig te keer gaan. En Beatrijs met haar schijnheilig gezicht, ik durf te wedden, dat ze zich verkneukelt in mijn ongeluk. De jaloersche feeks. Maar wat kan het mij eigenlijk schelen. Wat heeft het voor nut om boos op haar te zijn? Ik moet naar het klooster Sint-Aecht. Maar lang zal ik er niet zijn. Een paar maanden, hoogstens een jaar en dan ben ik van verdriet weggekwijnd. En ik ben nog zoo jong. Diederyc, waarom ben je nu niet bij me? Hij heeft me geschaakt. Ik kon het haast niet gelooven, toen ik zijn stem onder mijn venster hoorde, juist toen ik dacht, dat het wonder niet meer gebeuren zou. Die lieve, lieve 232425 AUG. Voor onze; Jubileum-processie kunnen wij tal van Bruidjes, Misdienaars, groote en kleine Vaandragers gebruiken. Men gelieve zich NU UgEDS aan te melden bij J. J. Brinkman, Anegang 19, Haarlem. Voor hen zijn de prijzen heen en terug beneden 10 jaar 2.-, boven 10 jaar 3.-. Nog levendig herinneren wij ons de prachtige versieringen en verlichtingen, welke aangebracht waren, toen H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bernhard in het huwelijk trad. Vele vreemde lingen kwamen in het bijzonder naar Zaandam toe om deze feërieke versiering en verlichting in oogenschouw te nemen. Ook bij de komende feesten zal Zaandam weer in feesttooi gezet worden. En we twijfelen er niet aan, dat het geheel niet minder glans rijk zal zijn, dan bij de huwelijksfeesten. De per soon van den directeur der Gem. Electr. werken, Ir. Fokma, die reeds eerder bewezen heeft een buitengewoon goeden kijk op deze dingen te heb ben, staat ons er borg voor. De besturen van de beide Oranje-vereenigingen vetrtrouwen er ook thans op, dat verschil1 inde buirrtcommissies worden gevormd, welke voor een versiering of verlichting van een bepaalde straat zullen zorgen. Zoo werd ons al medege deeld, dat in de Bootenmakersstraat de bewoners al een bespreking hebben gevoerd, om te trachten ook deze straat in feesttooi te zetten. Dat dit een aansporing moge zijn voor de andere inge zetenen. Zooals we vorigen keer reeds berichtten worden er door de beide Oranje-vereenigingen een bloe mencorso en een verlichte gondelvaart georga niseerd. Een leder kan deelnemen aan de ver lichte gondelvaart, bezitters van kano's, roei- booten, zeilbooten, kortom alle vaartuigen, welke maar eenigszins daarvoor In aanmerking kunnen komen. Zoowel voor. deelname aan de verlichte gon delvaart, als voor deelname aan het bloemen corso zijn geen deelname-kosten verschuldigd. Men zorgt dus alleen voor een versierd en/of verlicht vaartuig. Voor een bloemencorso ko men zooveel mogelijk fietsen, wagens, auto's enz. Wie er mede kunnen doen? Wel een ieder. Zoo wel personen, als groepen in vereenigingsver- band. Voor deelname aan bloemencorso en gon delvaart kan men zich opgeven aan de volgende adressen: K. van Rossum, Vermeerstraat 10, Zaandam. J. G. Manger, Oostzijde 57, Zaandam. Tele foon 4093. Zooals we de vorige maal schreven organisee- ren de beide Oranje-vereenigingen op 31 Augus tus a.s. de kinderfeesten op de beide Z.F.C.- velden, terwijl op den herdenkingsdag van het Regeeringsjubileum 's morgens op het Westzij- derkerkplein een aubade onder leiding van den heer A. Kooiman zal worden uitgevoerd door de oudste leerlingen van alle lagere scholen. Om dit punt van het feestprogramma te fi nancieren niet minder dan ruim 4000 kinderen zullen aan de feesten deelnemen hebben de Oranje-vereenigingen een huis aan huis-collecte georganiseerd, uit de opbrengst waarvan ook de onkosten voor de feest-gave aan de zieken en ouden van dagen zal worden betaald. Een groote groep collectrices is reeds avond aan avond de stad doorgetrokken om de feest gaven in ontvangst te nemen. Door de vacanties missen de Oranje-vereenigingen echter een paar collectrices, die ieder jaar dit werk verrichten. Mochten er dames zijn en dan boven de 16 jaar die alsnog hieraan zouden willen hel pen, dan kunnen zij zich zoo spoedig mogelijk opgeven bij den heer S. Schuyt, Langestraat 9. Zaandam. Het zijn slechts enkele straten, In het centrum van onze gemeente, die nog be werkt moeten worden. De lezers (essen) van ons blad, d e dit nummer tijdens hun vacantie lezen en nog niets gestort hebben, kunnen alsnog bijdragen door geld te storten op postrekening No. 288500 ten name van den penningmeester der Algem. Oranje-Veree- nighlg Je Zaandam, Diederyc en die lieve oude Marie, die me dat van dien sperwer vertelde. Ik had niet durven droomen, dat dat lukken zou. Je hoort het wel eens van de minstreelen, dat edelen hun gelieven schaken in het maanlicht. En nu heb ik het zelf meegemaakt. Hoe dol- romantisch. Ik had de beddelakens aan elkaar geknoopt en ben daar langs naar beneden gegleden. En Diederyc, mijn Diederyc, ving me op en kuste me. Ik had niet die jurk met al die gespen moeten aantrekken, want nu heeft hij zijn vin gers opengehaald toen hij me opving, de lie verd. Maar ik heb ze verbonden met mijn zakdoek. „Waar was je," vroeg ik, toen we goed en wel op weg waren naar zijn slot in Gelderland, „toen de sperwer je mijn briefje bracht?" „Aan den oever van den Rijn," zei hij. ,,Ik had mijn angel in den stroom geworpen en vischte met de lijn" (Hofdijk). „Hoe kon je," verweet ik. En ik zat opge sloten in de torenkamer en weende om jou en omdat ik naar het klooster moest." „Maar dat kon ik toen toch immers niet weten?" „Heb je aldoor aan mij gedacht, Diedie?" „Aldoor," zei Diederyc en hij klapte met zijn zweep en het paard begon harder te draven. Het zat wel hard die paarderug, vooral dat laatste eindeiooze stuk langs den Rijn. Maar aan alles komt een eind. Door het maanlicht reden wij zijn slot tegemoet. Door de bosschen en langs de weilanden en over de hei. Het was toch eigenlijk een heerlijke tocht. Diederyc zoo vlak bij me. Vanmorgen zijn wij in alle stilte getrouwd en nu heet ik Cathryne van Swieten." Tot zoover het vergeelde dagboek, dat volle diger is dan Hofdijk's ballade. Maar in zijn laatste vers geeft Hofdijk een les, die het dag boek mist. Het handelt over Beatrijs wier ver raad gestraft werd. Tot haar spijt dong geen edelman naar haar hand en ten langen leste zette z ij de nonnenkap op in het klooster van Sint-Aecht, die voor haar zuster bedoeld was. Na een uitgebreid onderzoek inzake een ern stig misdrijf tegen de zeden (overtreding van art. 248 wetboek van strafrecht, onzedelijke handelingen met minderjarigen) heeft de politie te Groningen aangehouden H. L. oud 44 jaar en F. B. oud 32 jaar, beiden wonende te Gro ningen. Zij zijn ter beschikking van den officier van Justitie gesteld. Zaterdagmorgen half negen is de 17- jarige wielrijdster C. R.O. wonende in de Heerensteeg te Leiden, doordat zij bij het om slaan van een hoek te veel rechts hield, met het stuur van haar fiets in aanraking gekomen met een op het trottoir staand paaltje. Het ge volg was, dat zij de macht over het stuur ver loor en naar de linkerzijde omviel. Juist op dat oogenblik reed een zware vrachtauto voorbij waarvan de bestuurder onmogelijk naar links kon uithalen. Het rechter achterwiel ging het meisje over het lichaam waardoor zij ernstige inwendige kneuzingen bekwam. In zorgwekkenden toe stand is zij naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Naar wij vernemen, zal de vaste brug over het Merwedekanaal te Maarssen in Sepember voor het verkeer kunnen worden opengesteld. De bestaande draaibrug nabij het station zal dan direct buiten dienst worden gesteld. De draaibrug bij den Kantonsweg blijft nog eeni- gen tijd in dienst, totdat een pont dan aldaar in den overtocht kan voorzien. De nieuwe hooge brug krijgt eerst zijn be stemming als de snelverkeersweg Utrecht Amsterdam gereed zal zijn. De Staatscour. van Zaterdag bevat een Kon. Besluit, waarbij de contingenteering van vee koeken per 1 Augustus voor den duur van een jaar wordt verlengd. Voor de berekening der autonome contingen ten is daarbij voor cocoskoeken een basistijdvak van i Juli 1931 tot 1 Juli 1933 en een percen tage van 30 van het bruto-gewicht vastgesteld. Voor grondnotenkoeken, lijnkoeken, sojakoeken en alle andere veekoeken als basistijdvak 1 Aug. 1936 tot 1 Aug. 1938 en als percentage 80 van het brutogewicht. De aandacht wordt erop gevestigd, dat bo vengenoemde percentages alleen betrekking hebben op de autonome landencontingenten en derhalve niet op de bij handelsverdrag verleende contingenten, welke in vele gevallen hooger zijn. BATAVIA, 30 Juli (Aneta). De brandweer werd hedenochtend tweemaal gealarmeerd voor een brand in Chineesche winkeltjes. Bij een van deze brandjas is een Chineesch kindje van zes jaar omgekomen. Bij het andere brandje zijn vermoedens van brandstichting gerezen. KATOWICE, 30 Juli. (D.N.B.) Boven Ooste lijk Opper-Silezië en het nabijgelegen gebied van Dombrowa heeft zich een hevig onweder ont last, waarbij negen personen door den bliksem gedood en negen zwaar gewond werden. Tal rijke gebouwen en schuren werden in de asch gelegd. In de omgeving van Katowice heeft het onweer groote overstroomingen veroor zaakt. Naar de Engelsche bladen melden, leeft de weduwe van wijlen den Bondskanselier van Oostenrijk, Dollfuss, die op 25 Juli 1934 in Wee- nen vermoord werd, met haar beide kinderen in groote teruggetrokkenheid in een klooster te Lausanne. Zij wijdt zich geheel aan de opvoe ding van haar kinderen en spreekt nooit over politiek of over de kerkelijke gebeurtenissen in Oostenrijk. Op den sterfdag van haar echtgenoot bezocht zij de dorpskerk in Gstaad en woonde daar de H. Mis bij. Uit piëteit hadden de inwoners van het dorp het kerkje voor deze gelegenheid met bloemen versierd. HAARLEM Geëxamineerd 3 vr. en 5 mnl. candidaten. Geslaagd: mej. E. J. Campo, Haarlem; mej. A. Ch. v. Emmerik, Haarlem; en de heeren J. P. Cuypers, Alkmaar; J. F. Poen, Haarlem; C. A. Cuypers, Alkmaar; A. Buizert. Nieuw Vennep. HAARLEM Geëxamineerd 13 mnl. candida ten. Geslaagd de heeren J. Stenvers, Utrecht; Ph. J. Deijs, J. A. F. Jochems, H. Lodewijk, H. G. v. d. Sleen, F. Ch. v. d. Beid, Amsterdam; C. Nugteren, Nieuwer Amstel; P. Plokkooy, Am sterdam. De voorwedstrijden der Nederlandsche Wie lerkampioenschappen, welke Zaterdag in het Olympisch Stadion te Amsterdam werden ge houden, werden besloten met enkele ontmoetin gen voor het clubkampioenschap van Neder land op de baan. De resultaten van deze wedstrijden luiden. Sprint over 2 ronden: le serie: 1. de Germaan. 2. Excelsior; 2e serie; 1. Le Champion, 2. Ade laar; 3e serie: 1. Olympia, 2. Germania. Achtervolgingswedstrijden maximum afstand 8 ronden (4 K.M.): le serie: 1. Olympia, 2. Ger mania; 2e serie: 1. Le Champion, 2. Excelsior; 3e serie: 1. Germaan, 2. Adelaar. Excelsior werd snelste tweede en zal dienten gevolge ook in de halve finales uitkomen. recht, dat hem, volgens zijn meening, is aange daan. Speicher verklaart, dat hij door zijn uit sluiting van den wedstrijd in zijn bestaan ge ruïneerd is. De Fransche renner Speicher, die tijdens den Tour de France werd gediskwalificeerd, omdat hij zich in de Pyreneeën door een auto zou heb ben laten sleepen, heeft bij de Justitie een eisch tot schadevergoeding ingediend wegens het on- Sedert enkele jaren organiseert de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging in samenwerking met de Kon. Watersportvereeniging Loosdrecht een speciale zeilweek, waarvan eerstgenoemde een viertal dagen wedstrijden op het IJsselmeer en het Buiten-IJ houdt en de andere drie dagen op de Loosdrechtsche plassen door de K. W. V. Loosdrecht worden georganiseerd. De Hollandweek, die Zaterdag begonnen is, werd wel op een bijzondere wijze ingezet; en als, wat de weersomstandigheden betreft, de overige dagen ook zoo zijn, dan is een welsla gen gewaarborgd. De uitslagen van den eersten dag waren: Op het Buiten-IJ en IJsselmeer: Noord-Nederlandsche 16 kwadraatmeterkl. a.: 1. Unrest, st. D. Flemming (Haarl. Jacht club): 2. Jaro 2, st. J. Hulk (Loosdrecht); 3. Surcouf, st. H. J. Mathieu (Loosdrecht). De Lemmet, st. A. Janssen, die eerste was, werd uitgesloten. Noord-Nederlandsche 16 kwadraatmeterkl. b.: 1. Jan van Gent, st. J. van Dusschoten (de Koenen); 2. Velox, st. H. ter Laan (Nieuwe Meer). Internationale 12 vierk. m. sharpieklasse a.: 1. Wilgenhoek, st. J. H. Louwerse (Loosdrecht); 2. Wieko, st. C. M. H. Nauta (De Kaag); 3. All Weather, st. Jac. F. Stap (W. V. Amster dam) 4. Dinges, st. W. J. H. Nauta (De Kaag) 5. Ronny 3, st. C. Overmans (Aegir); 6. Kiens 2, st. E. H. Warner Sutor (Norddeutscher Re gatta Verein). Internationale 12 vierk. m. sharpieklasse b.t 1. Flevo, st. P. J. Dudok van Heel (Loosdrecht); 2. Hiphaan, st. H. H. J. van Werkhoven (de kaag); 3. Trinil, st. E. Mooyaart Jr. (Loos drecht) Op de baan Buiten-IJ: Internationale Olympia-jollenklasse a.: L Skim, st. P. Gülcher (Loosdrecht); 2. Prul, st. C. Gülcher (Loosdrecht)3. Daphnia, st. H. Nathan (Kon. Ned. Z. en R.V.); 4. Wardy, st. R. Lemstra (W. V. Amsterdam). Internationale Olympia-jollenklasse b.: 1. Mayhorn, st. C. Bredius (Het Nieuwe Diep). Bergumermeerklasse: 1. Joop, st. J. C. C. Bollemeijer (Het Nieuwe Diep); 2. Adri. st. P. Leewis (W.V. Amsterdam); 3. Wetterwille, st. N, de Vreede (W.V. de Koenen). Intern, twaalfvoetsjollenklasse a.: 1. De Glip- per, st. J. C. Tims (de Kaag); 2. Marionet, st. R. Venema (Haarlemsche J. C.)3. Reveller, st. mej. F. A. C. Leenen (de Kaag). Intern, twaalfvoetsjollenklasse b: 1. Hoera, st. L. W. v. d. Geer (Nieuwe Meer); 2. Notedop, st. H. J. A. M. de Jong (de Kaag). Op het IJsselmeer: Voorgiftklasse b: 1. Tromp 2, st. A. E. Dudok van Heel (Kon. Ned. Z. en R.V.); 2. Astrea, st. C. Moolenburgh (Kon. Marine J. C.). Pampusklasse1 Witte Raaf, st. M. Monde (De Kaag); 2. Kievit, st. W. de Vries Lentsch Jr. (Het IJ); 3. Kamper Steur, st. P. H. Cra mer (Loosdrecht). Internationale starklasse: 1. Bem 2, st. Bob Maas (Loosdrecht); 2. Ski, st. H. Munning Schmidt (Kon. Ned. Z. en R.V.); 3. Bellatrix, st. J. F. v. Duim (Kon. Marine J. C.). brakenklasse: 1. Janmaat, st. J. Heinen (de Kaag); 2. Cavalier, st. jhr. mr. E. G. Benthera v. d. Berg (Kon. Ned. Z. en R.V.); 3. Ran, st. Ph. Keegstra (Kon. Ned. Z. en R.V.). Regenboogklasse: 1. de Bruiser, st. R. A. v. d. Sluis (Sneek); 2. Tjabbe, st. Tj. Maas (de Kaag); 3. Darling, st. J. R. Blickman (Kon. Ned. Z. en R.V.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3