Sombere beschouwing over onze conjunctuur midden 1938 Geen groote verrassingen tijdens de middagwedstrijden Neuville wint de 20e etappe ACHTERUITGANG DUURT VOORT MONOPOLIEHEFFING OP GRANEN VERHOOGD Ongerustheid te Tokio Offensief van de Chineezen OVERWINNING VAN MEIER MET B.M. W. ZONDAG 31 JULI 1938 Ten aanzien van de werkloosheid, industrieele productie, land bouw en buitenlandschen handel is de toestand niet gunstig Algemeene koopkracht nog op peil UIT DE STAATSCOURANT Ned. delegatie Onderscheiding Onderwijs In overeenstemming gebracht met de sterk verlaagde graanprijzen op de wereldmarkt Geen verzwaring van lasten Sporen van benzine en smeerolie gevonden De vermissing van den Hawai Clipper De nieuwe grondwet van Malta De versterking van de Duitsche grens Over het jongste grensincident bij Tsjangkoefeng Rechtervleugel van de Japansche troepen bij Taihoe Een gevangen Arabier bevrijd Aanval op het hospitaal te Safad Polen wil Mandsjoekwo erkennen verschynen, op grond waarvan aan alle actief personen gewond. Botsing tusschen twee Métro-treinen 29 personen te Parijs gewond DE T.T.-RACES TE ASSEN In de 350 cc-klasse bezet Mellors de eerste plaats Van Hamers veld Ned. kampioen TOUR DE FRANCE LAWNTENN1S OM DEN DAVISBEKER CanadaJapan 03 MexicoAustralië 02 DuitschlandZuid-Slavië 21 Kampioenschappen van Nederland Groenewegen en Schulte zorgen voor de verrassing, door Slaats en Pellenaars te verslaan De uitslagen OLYMPISCHE SPELEN VAN 1940 Van 6 tot 21 Juli Aan het dezer dagen verschenen gemeen schappelijk conjunctuurbericht van het Cen traal Bureau voor de Statistiek en het Neder - landsch Economisch Instituut, opgenomen in „De Nederlandsche conjunctuur'' en het „Eco nomisch statistisch maandbericht" wordt het volgende ontleend; De huidige phase van de conjunc tuur in Nederland kenmerkt zich door een verdere accentueering van de in den herfst van 1937 ingetreden ken tering. Bovendien wijzen de verschil lende, op het tweede kwartaal van 1938 betrekking hebbende gegevens voor het meerendeel op een vergroo ting van de mogelijkheid van verde ren achteruitgang. De toestand op de arbeidsmarkt bleef nog voor een belangrijk deel verkeeren in het stadium van depres sie, waarin onze volkshuishouding zich bevindt. Sedert het midden van 1936 is de werkloosheid slechts ten deele verminderd, hetgeen duidelijk het partieele herstel weerspiegelt. De gegevens over het eerste halfjaar van 1938 wijzen, vooral indien men re kening houdt met de verlichting van de arbeidsmarkt uit hoofde van ver lengden diensttijd, verhoogd contin gent voor den militairen dienst en vertrek van arbeiders naar het bui tenland, conjunctureel beschouwd reeds op een hernieuwden, zij het nog geringen, achteruitgang. De industrieele productie wijst in dezelfde richting, hoewel het beeld voor de verschillen de bedrijfstakken niet uniform is. De scheeps bouw, die het eerst van de opleving in 1936 had geprofiteerd en als gevolg hiervan tot in 1938 een zeer krachtig herstel liet zien, blijkt in het tweede kwartaal reeds eenigen terug gang te vertoonen, hoewel het niveau van de bedrijvigheid nog hoog ligt. Ook bij andere deelen der productiemiddelenindustrie val;, na een sterke verbetering, achteruitgang te be speuren. Een uitzondering op de algemeene ontwik keling vormt de woningbouw, die döor verschil lende omstandigheden een afzonderlijke con junctuurbeweging heeft. In het midden van 1937 trad een verbetering in, die zich ook in de laatste maanden handhaafde. De toestand in den landbouw blijft vrij sta- tionnair. HOewel de export van verschillende tuinbouw- en zuivelproducten in de eerste helft van dit jaar iets is verbeterd, is toch de alge meene situatie nog niet gunstig. Ook de buitenlandsche handel vertoont op bijna ieder gebied een daling. De inkrimping van het internationale goe derenverkeer heeft mede op de scheepvaart een nadeelige uitwerking gehad. Nadat het niveau van de groothandeisprij zen na de depreciatie sterk was gestegen, is se dert het midden van het vorige jaar wederom een terugslag ingetreden, welke zich tot in het tweede kwartaal van 1938 heeft voort gezet. De afgenomen werkloosheid t.o.v. eenige jaren geleden, de gestegen loonen naast de dalende prijzen en de grootere uitkeeringen van dividen den en tantièmes houden aan den anderen kant de algemeene koop kracht nog op peil, op een moment, dat de conjunctuur weer een inzin king vertoont. De situatie op de geld- en kapitaalmarkt vormt een duidelijk spiegelbeeld van den de pressieven toestand van ons bedrijfsleven. Benoemd tot gedelegeerde van de Nederland sche regeering bij het 2e internationaal can- gres voor anthropologische en ethnologische wetenschappen, dat van 1 tot 6 Augustus .1938 te Kopenhagen zal worden gehouden: prof. dr. J. de Vries, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, prof. dr. A. J. P. van den Broek, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, en prof. dr. B. J. Schrieke, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en is aangewezen als hoofd van deze delegatie prof. dr. J. de Vries voornoemd. Verleend de eeremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in goud, aan mejuf frouw J. G. Couvee en mej. C. J. Couvee, bei den werkzaam aan de Nederlandsche Hervorm de Zondagsschool te Zierikzee. Prof. dr. H. Plessner te Groningen is tot we- deropzeggens toegelaten als privaat-docent bij de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijks universiteit te Groningen, om onderwijs te ge ven in de sociologie. Hoewel het algemeene beeld in bij na ieder opzicht op een achteruit gang wijst, werken er, op korten ter mijn gezien, eenige factoren, welke deze daling geheel of gedeeltelijk kunnen opvangen. Gememoreerd werd reeds het feit, dat de koopkracht op de binnen- landsche markt nog op een vrij hoog niveau is gebleven. In dezelfde rich ting werken de door de regeering in uitzicht gestelde maatregelen tot ver meerdering van de uitgaven voor openbare werken en de opdrachten uit hoofde van de toegenomen be wapening. Het is niet mogelijk om het uiteindelijke re sultaat van deze in verschillende richtingen werkende krachten te berekenen, te meer niet, omdat de achteruitgang in ons bedrijfsleven veroorzaakt is door de nieuwe inzinking in de internationale conjunctuur. De ontwikkeling op dit gebied hangt in hooge mate af van de Ver- eenigde Staten, waar juist in de laatste we ken, na de hevige en plotselinge inzinking se dert het midden van 1937, een geringe verbe tering is ingetreden. De minister van Economische Zaken heeft de volgende beslissing genomen: Met het oog op een zoo eenvoudig mogelijke uitvoering zal worden volstaan met verhooging der monopolie-heffingen op granen en graan- derivaten. De prijsverhouding tusschen de gra nen onderling maakt het noodzakelijk verschil je maken tusschen de heffingen op rogge en gerst eenerzijds en op de andere granen an derzijds. De heffing op rogge en gerst zal vanaf 31 Juli 1938 bedragen 3.— per 100 K.G. (thans ƒ1.50), die op de overige granen 2(thans ƒ1.50) per 100 K.G. De monopolie-heffingen op de van die granen afkomstige derivaten zijn daarbij aangepast, evenals de bij den export te verleenen restituties. Het is, gezien de sterke prijsschommelingen, die op de graanmarkt kunnen optreden, niet met zekerheid te zeggen, of deze maatregelen het gewenschte doel zullen doen bereiken, dan wel blijvend doen behouden. Mocht dit blijken niet het geval te zijn, dan zullen nadere maat regelen worden getroffen. De aard dezer maat regelen brengt mede, dat daaromtrent op het oogenblik niets naders kan worden medege deeld, doch wel kan worden aangenomen, dat deze 'een zoo sterke daling van de prijzen der geïmporteerde granen als in het verleden het geval is geweest, zullen voorkomen. Ter beoordeeling van de beteekenis van deze verhooging voor den consument wordt het vol gende medegedeeld: Zooals de monopolie-hef fingen destijds zijn verlaagd, toen de graan prijzen op de wereldmarkt stegen, zoo moe ten zij worden verhoogd, nu de graanprij zen op de wereldmarkt dalen. Vergeleken bij het prijspeil van eenigen tijd geleden beteekent deze verhooging der monopolie-heffingen dus geen verzwaring van lasten. De heffingen wor den slechts in overeenstemming gebracht met de sterk gedaalde graanprijzen op de wereld markt, ten einde het akker bouwbedrijf hier te lande in stand te kunnen houden. De restitutie van de graanheffing op de ge- exporteerde eieren zal volgens het geldende systeem worden verhoogd. Voor den zuivel moet rekening worden ge houden met het feit, dat de heffing op vee koeken niet wordt gewijzigd. WASHINGTON, 30 Juli. (Reuter). Een be richt uit Manilla meldt, dat in de monsters wa ter, die genomen zijn op de plek, waar men een olievlek heeft gevonden, sporen van benzine en smeerolie zijn aangetroffen. ROME, 30 Juli. (Havas). De nieuwe grond wet voor Malta, die gisteren in het Britsche Lagerhuis is aangekondigd, wordt door de Ita- liaansche bladen heftig gecritiseerd. De pers is in het bijzonder ontstemd over de beperkingen ten aanzien van het gebruik der Italiaansche taal in officieele stukken. BERLIJN, 30 Juli. (D.N.B.) Binnenkort zal in het Duitsche staatsblad een verordening dienende leden van een buitenlandsche Vreer- macht het verblijf in de verboden zones in West-Duitschland verboden zal zijn. In de ver ordening is nauwkeurig omschreven, welke ge bieden als verboden zones in aanmerking ko men. De verordening wordt op den dag der publicatie van kracht. De actieve leden van buitenlandsche weermachten zullen dan on verwijld de verboden zones moeten verlaten willen zij zich niet aan straf blooMeTien. TOKIO, 30 Juli (Domei). Het nieuwe grensincident bij Tsjangkoefeng heeft le vendige ongerustheid in officieele kringen te Tokio verwekt. Men wijst er hier op, dat de onderhandelingen betreffende de bezet ting van den heuvel door Sovjet-Russische troepen worden voortgezet. Volgens de Japansche lezing hadden de Rus sische soldaten verdedigingswerken over de grens aangelegd. De Japansch-Mandsjoerijsche grenswachten achtervolgden en verdreven hen. Vier uren later evenwel kwamen de Russen - met versterking terug en openden een aanval, welke werd afgeslagen, waarbij dooden en gewonden vielen. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat Japan het Sovjet-Russische protest betreffende het jongste grensincident heeft afgewezen en dat het daarentegen een protest tot de Sovjet-regeering heeft gericht. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken herinnerde den Russischen zaakgelastigde eraan, dat de door zijn regeering ondernomen stappen ten aanzien van de grensincidenten vaak op verkeerde inlichtingen gebaseerd waren. Wat het huidige incident betreft, verschilde de lezing der Sovjets, aldus de minister, volkomen van die, welke in het bezit is der Japansche regeering. HANKAU, 30 Juli. (Reuter.) De Chinee- sche strijdkrachten hebben een offensief ingezet langs de lijn, welke loopt van Tsjien- sjan, op 96 K.M. ten Noord-Oostsn van Kioekiang, naar Siaotsjihyi. Het doel is den rechtervleugel van de Japansche troepen, die in de nabijheid van Taihoe aanvallen, terug te dringen. Naar gemeld wordt, spelen zich gevechten af ten Zuid-Oosten van Kioekiang, nabij den heu vel van Koeling, de zomerverblijfplaats van tal van buitenlanders. Gisterenavond heeft de politieke raadsman van de Chineesche regeering, Sir Frederick Whyte, te Oxford een rede gehouden, waarin hij o. a. zeide, dat het gevolg van den oorlog in het Verre Oosten zal zijn, dat Japan zijn politieleen invloed als groote mogendheid zal verliezen, en dat de waarde van Japan als bondgenoot van Duitschland tegen het communisme zal ver minderen. Men moet evenwel niet uit het oog verliezen, dat Japan niet meer dan de helft van zijn beste divisies in den strijd heeft geworpen, teneinde Mandsjoekwo te kunnen beschermen in geval van een eventueelen aanval van de Russen. Misschien zal eens de dag komen, dat Engeland en de Vereenigde Staten een beslis sende rol zullen moeten spelen. Beide regeeringen moeten er dus voor zorgen, dat de financieele hulpbronnen te Londen en New-York niet dienen om Japan te helpen uit de moeilijkheid te komen, wan neer niet de Chineesche en Britsch-Ameri- kaansche belangen verzekerd zijn. HAIFA, 30 Juli. (Reuter.) Vanochtend heeft een bende gewapende Arabieren een aanval gedaan op het hospitaal te Safad en hier een Arabier bevrijd, na de wacht te hebben ontwapend. Twee Palestijnsche politiemannen werden van hun wapenen, geld en uniformen beroofd. De gevangene was Ahmed Hassan Zeitouni, die gearresteerd was in verband met den moord op een Joodsch landbouwer en zijn zoon. TOKIO, 30 Juli. (Havas.) De Poolsche am bassadeur te Tokio, Tadeusz Deromer, heeft tij dens een bezoek aan het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken den Japanschen mi nister en den ambassadeur van Mandsjoekwo medegedeeld, dat zijn regeering voornemens is Mandsjoekwo te erkennen. Polen wil, zooals ge meld, een verdrag van vriendschap en een ver drag van handel en scheepvaart met Mandsjoe kwo sluiten. PARIJS, 30 Juli. (Havas). Vanavond zijn in het station van den ondergrondschen Spoor weg „Combat" te Parijs twee treinen van de .Métro" op elkaar ingereden. Er werden 29 4 Groote verrassingen vielen er Zaterdag middag tijdens de T.T.-races te Assen niet te noteeren. Dat D.K.W. in de 250 cc-klasse zou winnen met haar crack Ewald Kluge als rij'der, kon men met vrij groote zeker heid voorspellen. Ted Mellors werd met Ve- locette eerste in de 350 cc-klasse en ook dit behoefde weinig verwondering te wekken, daar deze renner algemeen als favoriet was aangemerkt. De groote strijd tusschen B.M.W. en Gilera, voor het eerst op het circuit van Drente gestreden, is beslist ten gunste van het Duitsche merk. Zijn „op perstalmeester" Meier, die dit jaar wel buitengewoon op dreef is, won met grooten voorsprong, nadat Serafini met Gilera door een val uitgeschakeld was voor de eerste plaats Wat de Nederlandsche deelnemers betreft, Van Dinter werd kampioen in de lichte klasse na een uitstekenden wedstrijd, terwijl Willy van Gent met Velocette heeft moeien vechten voor de tweede plaats in de middenklasse. Hij behaalde het kampioenschap op zeer eervolle wijze en om in dit veld als tweede te eindigen achter Mellors, wijst toch wel op het feit, dat onze renners qua capaciteiten heusch niet voor de buitenlanders behoeven onder te doen. Maar het materiaal waarover zij de beschikking heb ben of dat hun ter beschikking wordt gesteld, is nu eenmaal niet zoo fijn afgestemd als de officieele fabrieksmachines. Ten slotte werd Bertus van Hamersveld tweede in de zware klasse, achter Meier, maar voor Serafini. En ook op dit kampioenschap mag onze landge noot ongetwijfeld trotsch zijn. In de 250 cc-klasse overheerschte D.K.W. geheel. Eigenlijk is dat niets bijzonders, maar we willen er nog eens in het bijzonder den nadruk op leggen. Van 1934 tot en met dit jaar was het steeds D.K.W. dat in de lichte klasse won, waarbij de gemiddelde snelheid wer-i opgevoerd van 116 K.M. in 1934 tot 128 K.M. in den. wedstrijd van thans. Winkler, de vroegere kopman van D.K.W., gaf in de 6e ronde op. Hij moest tusschen Hooghalen en Laaghalerveen repareeren en verdween kort daarna van het circuit Zijn merkgenoot Kluge reed echter zoo on weerstaanbaar aan den kop, dat er geen twij fel meer mogelijk was, wie winnaar zou zijn. Het was jammer, dat van Dinter zijn fraaie derde plaats, welke hij aanvankelijk had inge nomen, niet heeft kunnen behouden. Na de 8e ronde toen hij getankt had, wilde zijn mo tor niet direct meer aanslaan, waardoor kost bare seconden verloren gingen. Hij verloor twee plaatsen, maar slaagde er ten slotte nog in de vierde plaats te bezetten. De kampioen van het vorig jaar, Lo Simons, moest er met Excelsior na 5 ronden de 250 machines reden 14 ron den en in totaal 231.5 K.M. reeds uitscheiden. Domineerde D.K.W. in dè kleine klasse, Ve locette overheerschte bij de 350-ers. De eerste drie plaatsen werden door dit merk bezet, waarbij Mellors als het ware een demonstratie met zijn machine gaf, hoe men in volle racesnel heid op volkomen betrouwbare wijze over het circuit kan rijden. De Engelschman liep snel uit en verkreeg weldra een dergelijken voorsprong, dat hij niet meer kon worden ingehaald, want de D.K.W.-machine van Wuensche verdween in de zesde ronde en daarna was er van concurren tie geen sprake meer. Willy van Gent heeft op prachtige wijze den strijd met Pokora (Norton), winnaar van Fran- corchamps, gevoerd en aan het einde moest ook Binder er aan gelooven. De strijd in de zware klasse ging uitslui tend tusschen B.M.W. en Gilera. Bij B.M.W. staakte een der officieele fabrieksmachines vrij spoedig den strijd. Kraus voelde zich n.l. minder goed en het was begrijpelijk, dat hij ten slotte maar van het circuit verdween. Zoo moest Meier, die overigens na een fel duel met Gilera vrij spoedig de leiding had genomen, het alleen opnemen tegen de overige concurren ten, doch hij werd daarbij uitstekend gesteund door onzen landgenoot van Hamersveld, die een trainings-B.M.W. reed en op tactische wijze zijn kansen verdedigde. Serafini kwam in de 6e ron de ten val. Bij Hooghalen ging hij, toen hij voortdurend opgejaagd werd door van Hamers veld uit de bocht. De renner mankeerde niets, maar het stuur van zijn machine was krom en zijn voetschakeling verbogen. Hij had geruimen tijd noodig om de schade m zooverre te herstellen, dat hij weer met eenige kans op een goede plaats den strijd verder kon voortzetten. Alleen Meier en van Hamersveld lagen na 6 ronden voor hem en juist toen hij weer zijn machine besteeg vloog de Zwitsersche kampioen Cordey hem voorbij. Ruim vier mi nuten had hij bij de pits staan repareeren en slechts één deelnemer was hem in dien tus- schentijd voorbijgegaan, wel een bewijs, dat het drietal Meier, van Hamersveld en Serafini met enormen voorsprong op de overige rijders in den strijd lag. Ook in deze klasse werd geen record verbe terd. Meier maakte den besten rondetijd van 6 min. 31 sec. (gen. 152.1 K.M.), hetgeen iets beneden het record van Karl Gall van het vorig jaar ligt. Na het tanken er waren teen tien van de twintig ronden gereden, waarbij de totale af stand 330,7 K.M. bedroeg had Meier een minuut voorsprong op van Hamersveld, een tijdsverschil, dat vrijwel voortdurend in het verdere verloop van den strijd bleef gehand haafd. Meier en van Hamersveld bleven met constante snelheid doordraaien, terwijl Serafini tenslotte precies een ronde achter geraakte, hetgeen ongeveer 6'/2 minuut beteekende. De snelste tijd van Van Hamersveld werd in de derde ronde gemaakt, n.l. 6 min. 36.6 sec. (gem. uursnelheid 150.2 K.M.), een snelheid, welke nog nimmer door een Ne- derlandschen renner in een officieelen wedstrijd werd bereikt. Want dat wil zeg gen, dat Van Hamersveld op sommige rechte einden een snelheid van 200 K.M. heeft moeten halen, een fantastisch getal, dat men eigenlijk tot de onmogelijkheden had gerekend. Dat deze snelheden bereikt kunnen worden is voor een groot deel ook te danken aan den uitstekenden staat, waarin het circuit ook nu verkeerde. Ook de veiligheidsmaatregelen lieten niets te wenschen over. Dat in de morgenuren een ongeval gebeurde moge minder aangenaam zijn geweest, men heeft echter te bedenken, dat het hier een rijder betrof, die nog niet die onontbeerlijke routine had, welke voor derge lijke circuits een eerste vereischte mag worden genoemd. Maar daarnaast dient met groote erkentelijkheid te worden gememoreerd, dat de groote en stevige afrastering, welke het circuit op 't punt, waar 't ongeval gebeurde, scheidt van dat gedeelte waar de toeschouwers de wonder lijke vlucht de machine van Knijnenburg maakte enkele salto's door de lucht mee maakten, den losgelaten motor opving, waar door een en ander gelukkig minder ernstige ge volgen heeft gehad dan gevreesd werd. Overigens zijn ook de nationale races, welke in de morgenuren werden gehouden, een volle dig succes geweest, waarvan een herhaling bij voorbaat vaststaat. De resultaten luiden: Einduitslag 500 cc-kl.: 1. G. Meier, Duitsch- iand, B.M.W. 134 min. 34 sec., gem. uursnelheid 147K.M.; 2. A. P. van Hamersveld, Neder land, B.M.W., 135 min. 51 sec., gem. 145.9 K.M 3. D. Serafini, Italië, Gilera op 1 ronde; 4. F Vaasen, Duitschland, Norton op 2 ronden; 5. N. B. Pope, Engeland, Norton op 2 ronden; 6. T. Zwolle, Nederland, Norton op 2 ronden; 7. J. W. Beevers, Engeland, Norton op 2 ron den; 8. H. D. Meyers, Engeland op Norton op 3 ronden. De snelste ronde werd gereden door G. Meier, Duitschland, op B. M. W'. in de 5e ronde in 6 min. 31 sec. gem. 152,1 K.M. De sneiste Hol lander was A. P. van Hamersveld, tijd in de derde ronde 6 min. 36.6 sec., gem. uursn. 150.2 K.M. 350 c.c.-klasse: 1. E. Mellors, Engeland, Ve locette, 134 min. 40 3/5 sec., gem. 132.7 K.M.; 2. Willy van Gent, Nederland, Velocette, 141 min. 44 sec., gem. 125.9 K.M.; 3. F. J. Binder. Duitschland, Velocette, 143 min. 13 3/5 sec., gem. 124.7 K.M.; 4. Pokora, Duitschland, Nor ton 1 ronde; 5. G. Haenni, Zwitserland, Nor ton 1 ronde; 6. S. Sörensen, Denemarken, Ex celsior, 1 ronde; 7. P. van Wijngaarden, Ne derland, Norton; 8. „Didier", België. Vele- op 1 ronde; 9. E. Lehmann, Duitschland, Nor ton op 1 ronde; 10. Ahlsede, Duitschland, Ve locette op 2 ronden; 11. Fr. Link, Duitschland, Norton op 2 ronden: 12. F. Anderson. Enge land, N.S.U. op 2 ronden; 13. Thorn Prikker, Duitschland, Velocette op 2 ronden; 14. N. V. Jensen, Denemarken, Velocette op 2 ronden; 15. G. Andersson, Zweden, Husqvarna op 3 ronden. De snelste Hollander was Willy van Gent (Nederland) op Velocette, in de 4e ronde in 7 min. 37 3/5 sec., gem. 130.2 K.M. Zaterdag is de Tour de France voortgezet met de twintigste en voorlaatste etappe van Reims naar Rijssel, totale lengte 199 K.M. Op deze etappe werd tusschen Laon en St. Quentin, een afstand van 44 K.M., tegen het horloge gereden. Deze tijdrit werd gewonnen door den Belg Ver- vaecke in 1 uur 4 min. 40 sec., gevolgd door zijn landgenoot Vissers, den Franschman Cosson en den Italiaan Cottur. Onze landgenoot Hellemons eindigde op de 32ste plaats in den tijd van 1 uur 8 min. 29 sec., terwijl Middelkamp 48ste werd in 1 uur, 10 min. 41 sec. Van Schendel tenslotte belandde op de 55ste plaats in 1 uur 13 min. 49 sec. De etappe werd gewonnen door den Belg Neu ville in den tijd van 4 uur 10 min. 29 sec., voor Fréchaut (Frankrijk) in 4 uur 11 min. 49 sec., Lauwers (België), Majerus (Luxemburg) en Bini (Italië). Van de Nederlanders arriveerde Hellemons het eerst als negende in den tijd van 4 uur 17 min. 54 sec. Daarop volgde Van Schendel als dertiende in denzelfden tijd, terwijl Middelkamp als 49ste eindigde in 4 uur 24 min. 58 sec. In het algemeen klassement is geen verande ring gekomen. Vervaecke kreeg 2 min. 50 sec. bonificatie ten koste van Bartali, die aan het hoofd staat met 139 uur 24 min. 35 sec. Hierop volgt Vervaecke met 139 uur 43 min. 12 sec., ter wijl de Franschman Cosson de derde plaats be zet met 139 uur 54 min. 11 sec. Middelkamp bezet de 44ste plaats met 142 uur 37 min. 30 sec., Van Schendel de 50ste met 142 uur 56 min. 29 sec. en Hellemons de 55ste met 144 uur 26 min. 39 sec. Zaterdag is te Montreal de beslissing gevallen in den wedstrijd CanadaJapan voor de "eerste ronde der Amerikaansche zone van het tour- nooi om den Davisbeker. De Japanners zijn er in geslaagd ook in het dubbelspel van de Canadeezen te winnen, zoo dat zij een veiligen 30-voorsprong verkregen. De uitslag van dit dubbelspel was: Nakano— Yamagishl slaan WilsonWatt 63, 63, 46, 7—5. Te Kansas City is Zaterdag de wedstrijd MexicoAustralië voor het Davisbeker-tour- nooi begonnen. Beide enkelspelen gingen voor de gastheeren verloren zoodat Australië na den eersten dag een gemakkeljjken 20-voorsprong heeft. De uitslagen luidden: Quist slaat Hernandez 61, 75. 64; Bromwich slaat Tapia 64, 6—4, 6—4. Ten aanschouwe van een zeer talrijk publiek is thans op het tenniscomplex van Rot-Weiss te Berlijn het dubbelspel gespeeld in den wed strijd Duitschland—Zuid-Slavië voor den eind strijd van de Europeesche zone om den Davis beker. De Duitschers Henkei en Von Metaxa zijn er Zaterdagmiddag in geslaagd, na span- nenden strijd, de Zuid-Slavische dubbel Puncec- Kukuljevic in vijf sets met 16, 7—0, 75, 64, 64 te slaan, waarmede Duitschland een kostbaren voorsprong op Zuid-Slavië heeft .ver overd. "V De Nederlandsche Wielren Unie heeft het dit jaar heel wat beter getroffen met het organiseeren van de Nederlandsche kam pioenschappen dan vorige jaren, toen her haaldelijk de regen als spelbreker optrad en de wedstrijden moesten worden uitgesteld. Thans was het prachtig zonnig weer en het uitgebreide programma, dat aan de beslis singen voorafging, werd in een prettige at mosfeer en op meer dan vlotte wijze afge werkt. Om twee uur Zaterdagmiddag werden de wed strijden op de Stadionbaan begonnen met de series van de sprint voor amateurs, onafhankelij- ken en professionals. Vóór den aanvang was het Wilhelmus gespeeld als inleiding tot het natio nale wielerfestijn, dat alle Nederlandsche favo rieten te zamen brengt. Aan spanning heeft het op dezen zomerschen middag niet ontbroken en de kopstukken, die zegevierden, kregen het in vele gevallen hard te verantwoorden. Doch lang niet alle favorieten konden zich handhaven en er vielen dan ook enkele beslissingen, die meer dan verrassend waren. Daar was bijvoorbeeld de nederlaag van Krop man. In den kwarteindstrijd der amateurs kwam de Nijmegenaar tegen den Limburger Smits, die een voortreffelijken indruk maakte en na een tactische race klopte Smits Kropman royaal. In den halven eindstrijd kwam Smits vervol gens tegen den wereldkampioen v. d. Vijver, die zich niet liet verrassen en van den Limburger won. De kampioen 1937, Henk Ooms, wist zich te bandhaven, hoewel de jonge, veel belovende Derksen het hem niet gemakkelijk maakte. Vanmiddag zullen dus Ooms en v. d. Vijver uitmaken, wie dit jaar den titel zal dragen. Bij de onafhankelijken plaatsten zich in de beslissing J. v. Rossum, die Herbershoff had ge klopt, en de oud-amateur Peperkamp, die den Limburger te Loo had verslagen. Bij de professionals deed Kremers het niet slecht. Hij bleef Arie v. d. Linden den baas en zal dus in de finale als tegenstander fungeeren van Arie van Vliet, die geen moeite had met Pijnenburg. De grootste verrassingen vielen echter in de achtervolging. De favorieten Slaats en Pellenaars wisten zich, ondanks hevige inspanning, niet te handhaven en het merkwaardige is, dat zich naast Pijnenburg drie jonge renners kwalifi ceerden voor de halve eindstrijden. Die jonge renners waren Klink, Groenewegen en Schulte en stuk voor stuk hebben zij Zaterdag voor sen satie gezorgd. Pellenaars had met veel moeite van v. Hout gewonnen en hij kwam nu in de kwart finale tegenover Gerrit Schulte. De weg renner, die het tegen KI. Bakker gemakkelijk had gehad, toonde ook op de baan zijn man netje te kunnen staan. Het werd een uitermate spannende race, waarbij het tot het laatste oogenblik onzeker bleef wie zou winnen. Dan weer was Schulte iets voor en dan weer Pelle naars. In de laatste ronde echter liet Schulte zien wat hij waard was en in een formidabele eindspurt sloeg hij Pellenaars met nauwelijks een meter. Voor de tweede groote verrassing zorgde de jonge Amsterdammer Groenewegen, die eerst Piet van Nek sloeg en daarna met een verbluf fend gemak den kampioen Slaats onttroonde. Langen tijd hield Slaats zich staande, doch zoo fel kwam Groenewegen opzetten, dat de kam pioen zich ten slotte gewonnen moest geven. D. Klink uit Den Oever, die verleden jaar eveneens uitmuntend reed, won nu van Kre mers en sloeg in de kwart finale zonder moeite den Brabander van Schijndel. De vierde man die zich in den halven eindstrijd plaatste was Pijnenburg, die Savelsberg versloeg. De uitslagen luiden: Sprint amateurs: Ie Serie: 1. H. Ooms; 2e serie: 1. J. Derksen; 3e serie: 1. J. de Heus; 4e serie: 1. Chr. Krop man; 5e serie: 1. J. v. d. Vijver; 6e serie: 1. B. Leene. Herkansingsritten: le rit: 1. P. Smits; 2e rit: 1, C. de Best; 3e rit: Ch. Pruys; 4e rit: 1. R. Groot; Finale herkansing: 1. P. Smits; 2. R. Groot. Kwart eindstrijden: le rit: 1. H. Ooms; 2. P- de Heus; 2e rit: 1. J. Derksen; 2. R. Groot; 3e rit: 1. P. Smits; 2. Chr. Kropman; 4e rit: 1. J. v. d. Vijver; 2. B. Leene. Halve eindstrijden: le rit: 1. J. v. d. Vijver; 2. P. Smits; 2e rit: 1. H. Ooms; 2. J. Derksen. Sprint onafhankelijken: le Serie: 1. J. van Rossum; 2e serie: 1. P. H. te Loo; 3e serie: 1. J. Peperkamp; 4e serie: 1. B. v. Rijn; 5e serie: 1. F. Herbershoff; 6e serie: 1. W. Kuipers. Herkansingsritten: le rit: 1. P. Roes; 2e rit: 1. Ch. Kramer. Kwart eindstrijden: le rit: 1. J. v. Rossum; 2. P. Roes; 2e rit: 1. P. H. te Loo; 2. W. Kui pers; 3e rit: 1. J. Peperkamp; 2. Ch. -Kramer; 4e rit: 1. F. Herbershoff; 2. B. v. Rijn. Halve eindstrijden: le rit: 1. J. v. Rossum; 2. F. Herbershoff; 2e rit: 1. J. Peperkamp; 2. P. H. te Loo. Sprint professionals: le Serie: 1. A. van Vliet; 2e serie: 1. A. van der Linden; 3e serie: 1. J. Kremers. Herkansingsritten: le rit: 1. K. Bakker; 2e rit: 1. J. Pijnenburg. Finale herkansing: 1. J Pijnenburg. Halve eindstrijden: 1. A. van Vliet; 2. J. Pij nenburg; 2e rit: 1. J. Kremers; 2. A. van der Linden. Achtervolging professionals over max. 5 K.M" le Serie: 1. C. Pellenaars, 6 min. 35 sec.; 2. J. V. Hout, 6 min. 36.2 sec.; 2e serie: 1. D. Groenewe gen, 6 min. 29.2 sec.; 2. Piet van Nek, 6 min. 38 sec.; 3e serie: 1. D. Klink, 6 min. 30 sec.; 2. J- Kremers, 6 min. 37.6 sec.; 4e serie: 1. J. Sa- velsberg, 6 min. 35.2 sec.; 2. L. H. van Schijndel» 6 min. 35.8 sec.; 5e serie: 1. F. Slaats, 6 min- 37.2 sec.; 2. P. van der Broek, 6 min. 50.2 sec.; 6e serie: 1. J. Pijnenburg, 6 min. 41 sec.; 2. Th. de Boer, 6 min. 43.2 sec.; 7e serie: 1. G. Schulte, 6 min. 53.8 sec.; 2. K. Bakker, (lekke band). Kwart eindstrijden: le serie: 1. D. Klink, 6 min. 39.2 sec; 2. L. van Schijndel, 6 min. 50 sec; 2e serie: 1. D. Groenewegen, 6 min. 27h sec; 2. F. Slaats, 6 min. 28.8 sec; 3e serie: 1. J- Pijnenburg, 6 min. 36.6 sec; 2. J. Savelsberg, min. 45 sec; 4e serie: 1. G. Schulte, 6 min. 31-4 sec; 2. C. Pellenaar, 6 min. 32.4 sec. Naar het bureau van het I. O. C. mededeelt, heeft Finland voorgesteld de Olympische Spe len van 1940 te houden in de periode van 6 tot 21 Juli.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6