Japanners verjagen Russen bij Tsjangkoefeng Brand op „Jaffa" WANDGEDIERTE Het nieuws van heden Rechtsgelijkheid voor Bulgarije WANDGEDIERTE „SINT PETRUS" VERLIEZEN AAN BEIDE ZIJDEN Een spoorwegramp op Jamaica Fa. H. V. LOON Tel. 23037 IVEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 1 AUGUSTUS 1938 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering - Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering VIER EN ZESTICSTE JAARGANG No. 21303 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM j Hét middenterrein van de ma- chinefabriek te Utrecht was een laaiende vlammenzee „RADICAAL" Medicijnflesch jes als Loodsen totaal verbrand „Brandglas" de oorzaak De ruïne, die de brand op de terreinen van de Machinefabriek „Jaffa" te Utrecht Zondagmiddag veroorzaakte Wij hebben Mandsjoerijsch gebied bezet en verlangen &EEDE nu koeler weer VERWACHT mets meer' Japansch protest te Moskou -aa»Marine, Campinchi, braeM-ieBrest een bezoek aande vloot Konoye confereert Moskou ontkent De toestand ernstig De Russische lezing Vijftig personen gedood en tachtig gewond De vermiste Hawaii Clipper Men geeft de hoop nog niet op Hitier bezoekt een sportfeest Défilé duurde drie uren lang Het Weer illllllllllllllllllllllllilJIIIIIIIIIIIIIIlllllllll^ Balkanstaten schrappen bepalin gen van Neuilly, met toe stemming der groote mogendheden Oprichting van een Balkanbond Ds. Niemoeller nog in een concentratiekamp Tal van predikanten in een moeilijke positie DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN ZONNIG WEER en dan een Zonbril van KEIP GROOTE HOUTSTRAAT 137 Elf mijnwerkers om het leven gekomen Zuiveraars y. Rijks- en Gemeentegebouwen brandglas MALIEBAAN 50 UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor -- - - - de kleine annonces „Omroepers zie de rubriek Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor Wij garandeeren U absolute verdelging onder geheimhouding en schriftel. garantie, volgens speciale beproefde methode. ZUIVERINGSONDERNFMING GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657 HAARLEM Tegen vier uur bemerkten enkele bewoners een vrij groote rookontwikkeling op het midden terrein van de fabriek en wel daar waar de modellenloods en de houtopslagplaats gelegen zijn. Onmiddellijk is men toen naar de fabriek getrokken, doch bij aankpmst sloegen de vlam men reeds hoog op. In een oogwenk was het geheele terrein tusschen de plaatwerkerij en de constructiewerkplaats een laaiende vlammenzee, waarvan de hitte zoo sterk was, dat de brand haard bijna niet te bereiken was. Direct werd de brandweer te hulp geroepen, die vrij spoedig' met veel materiaal arriveerde en onder leiding van den onder-commandant, den heer J. H. Priester, met het blusschings- werk aanving. Vele bewoners van nabij gelegen woningen verleenden assistentie. Uit voorzorg werden uit de kantoorgebouwen de belangrijkste boeken en papieren gehaald en in veiligheid gebracht en in allerijl moest uit de constructie-werkplaats een hoeveelheid zuur stof- en acetyleenflesschen, alsmede vaten olie en benzine verwijderd worden, om ontploffingen te voorkomen. Aan redding van de loodsen viel niet te den ken. De opgeslagen voorraad bestond uit houten modellen voor de gieterij en ook de houtcpslag- plaats was vrijwel gevuld. Door de warmte van de laatste dagen was alles kurkdroog. De lood sen zijn dan ook geheel verbrand, letterlijk niets is er van overgebleven. Het vuur sloeg over op de houtzagerij, die ook voor een groot gedeelte in vlammen opging. O.a. verbrandde een cirkelzaag, die eerst kortgeleden was aangekocht en ongeveer 3000 Waarde had. De brandweer richtte de grootste aandacht op de belendende fabrieksgebouwen, vooral de reeds genoemde constructie-werkplaats en de "plaatwerkerij. Door voortdurend nat houden heeft men uitbreiding van het vuur naar de overige fabrieksgedeelten weten tegen ta houden. De brand werd het eerst waargenomen bij het il.H.B.O.-huisje, dat achter de modellenloods staat. Dit gebouwtje is ook het eerst geheel ver brand. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hier de brand ontstaan is, doordat enkele van de medicijnfleschjes als „brandglas" ge werkt hebben. Een andere oorzaak zou kun nen zijn, dat er broeiing ontstaan was in de verbandstoffen. Vanzelfsprekend wekte deze brand groote be langstelling. Van heinde en ver kwamen de tnenschen naar Jaffa, doch de politie, die ook te Paard aanwezig was, hield de vele kijklusti- £en op een behoorlijken afstand. °P het terrein waren aanwezig prof. ir. d. Dresden, een der directeuren van de fabriek, C*,G Persoonlijk aan het blusschingswerk deel- Ijarn< en mr. D. Hamoen, commissaris van politie, ,'t Is natuurlijk niet mogelijk, tijdens of on- «nddelüjk na een brand de juiste grootte van ae schade vast te stellen. Wel is zeker, naar Prof. Dresden ons mededeelde, dat de schade aanzienlijk is. Waarschijnlijk zal echter slechts gering aantal arbeiders hun gewone werk- «-arnheden eenigen tijd niet kunnen verrichten. ^Eenige malen moest medische hulp verleend ri°!"den, daar verschillende brandweerlieden door de warmte bevangen werden. eert'^011''3 weersverwachtingen in Europa, zal ieicj„,0Otstane afkoeling zich waarschijnlijk ge- te in naar het Zuiden uitbreiden en de warm- t N°ord-Duitschiand en onze omgeving spoe- 'emperen. TOKIO, 1 Aug. (Havas). Het Kwantoeng-Ieger deelt mede, dat de Japansche troepen, na de Russische artillerie en tanks te hebben terugge slagen, de heuvels van Tsjangkoefeng en Sjatsauping Zondagmorgen her overd hebben en op die wijze al dus de mededeeling de integriteit van het Mandsjoerijsche grondgebied hebben hersteld. Tijdens de herovering van de heu vels bedroegen de Russische verlie zen ongeveer 200 man, van wie der tig werden gedood, die achter gelaten werden op het slagveld. De Japanners maakten zich meester van 11 tanks, 2 stukken berggeschut, een anti-tankka non, twee mitrailleurs en twee gasmaskers. De Japanners leden aanzienlijke verliezen, o.m, ver scheidene officieren. Volgens te Tokio ontvangen telegrammen ging de Russische artillerie tegen zeven uur des mor gens voort de Koreaansche dorpen Kojo en Sozan te bombardeeren. Majoor Akiyama, de woordvoerder van het Japansche leger, heeft op vragen van een ver tegenwoordiger van Havas het volgende ver klaard: „Voor ons is hiermede de zaak ten einde. Wy hebben Mandsjoerijsch gebied met ge weld opnieuw bezet en wij wenschen niets meer. Wij kennen de Russische bedoelingen niet, maar wanneer zü trachten deze stel lingen te hernemen, moeten zij verwachten nog harder te worden aangepakt." Majoor Akiyama onthulde voorts, dat het be sluit om tot den tegenaanval op de Russen, die Tsjangkoefeng en Sjatsauping bezet hiel den, over te gaan, ter plaatse is genomen door den Japanschen bevelvoerder, die alle bevoegd heden om dit te doen bezat, zonder dat bij To kio behoefde te raadplegen. De Japansche tegenaanval is des nachts om twee uur ontketend. Het Japansche ministerie van Oorlog, aldus de woordvoerder, beschouwt het bombardeeren van Koreaansche dorpen door de Russen als uiterst ernstig. Tenslotte verklaarde de woordvoerder, dat de verantwoordelijkheid voor de ontketening van het gevecht op de Russen berust. Daar wegens den Zondag verschillende mi nisters niet bereikt konden worden, is de mi nister-conferentie, die Zondagavond te Tokio in allerijl zou worden gehouden, vervangen door persoonlijke besprekingen van Konoye met de te Tokio aanwezige ministers. De minister-president heeft achtereenvolgens den minister van Oorlog, Itagaki, en den mi nister van Buitenlandsche Zaken, generaal Oegaki, ontvangen. De kabinetschef van minis ter-president Konoye bepaalde er zich bij de ontvangst van de pers toe, te verklaren, dat Oegaki met betrekking tot de incidenten van Tsjangkoefeng en Sjatsauping „den interna tionalen horizon geheel Is langs gegaan". Na besprekingen tusschen Oegaki en prins Konoye heeft het Japansche ministe rie van Buitenlandsche Zaken besloten den Japanschen ambassadeur te Moskou, Sjige- mitsoe, opdracht te geven, ten scherpste te protesteeren bij den Sovjet-Russischeiï volkscommissaris voor Buitenlandsche Za ken, Litwinoff, wegens het incident van Za terdag aan de Mandsjoerijsch-Sovjet-Russi- sche grens. Het agentschap Havas meldt met betrekking tot de opdracht aan Sjigemitsoe nog, dat deze opdracht heeft ontvangen er met nadruk op te wijzen, dat de Sovjet-Russische troepen ver antwoordelijk zijn voor het uitbreken van het incident, daar zij in den nacht van den Sisten Juli het eerst tot den aanval zijn overgegaan. Men spreekt te Moskou de berichten te gen, volgens welke bij het gevecht aan de Mandsjoerijsch-Sovjet-Russische grens ge bruik zou zijn gemaakt van tanks en zware artillerie. Verder wordt het bericht tegengespro ken, dat het aan een Japansch-Mandsjoe- rijsche afdeeling gelukt zou zijn de door de Sovjet-Russen bezette heuvels te her overen. Volgens een uit Hsinking ontvangen Domei- bericht, stellen de Japanners alle pogingen in het werk om het grensincident langs diplo- matieken weg te regelen. Waarnemers verkla ren, dat, ondanks de gebeurtenissen van Zon dagnacht, er geen enkele wijziging in deze hou ding zal komen, op voorwaarde „dat de Sovjet- Russische autoriteiten blijk geven van op rechtheid". De tamelijk onverwachte keer welke in de situatie bü Tsjangkoefeng is gekomen, aldus meldt Havas uit Tokio, heeft voor den eersten keer sinds het uitbreken der Chineesch-Japansc.he vijandelijkheden een zeer ernstig karakter gekregen. Te Tokio krijgt men den indruk, dat de ernst van den toestand op verscheidene elementen berust: 1. De kwestie Tsjangkoefeng was, zoowel door Moskou als door Tokio, in handen der diplo maten gesteld. Het treffen van Zondagnacht schijnt er op te wijzen, dat de militairen de zaak weer in handen hebben genomen. 2. In deze affaire speelt de kwestie van het prestige een belangrijke rol, welke meer en meer aan het licht treedt: voor de Russen schijnt het thans moeilijk toe te geven, dat de Japanners een gebied hebben bezet, waar Mos kou rechten op beweerde te hebben en daar van op groote schaal mededeeling deed. Volgens inlichtingen, ontvangen uit de streek; waar zich het incident heeft voorge daan, zouden zich daar belangrijke strijd krachten bevinden. Er zou geen enkele twij fel bes'aan over de hevigheid van den strijd, welke zich Zondagochtend heeft afgespeeld. Uit Moskou meldt Tass: Op 31 Juli jl. hebben Japansche troepen de grens tus schen de Sovjet-Unie en Mandsjoekwo ge schonden, ten Westen van het Khassanmeer. Gedurende den nacht hebben de Japansche troepen onverwacht artillerievuur geopend op de Russische grenstroepen. De Japan ners hebben vier kilometer van het gebied der Sovjet-Unie bezet. Het gevecht duurde verscheidene uren. De Japansche troepen ontmoetten hevigen tegen- Koning Leopold van België bracht een bezoek aan Mechelen, om deel te nemen aan de plechtigheden ter eere van O. L. Vrouw van Hauswyck. Bij zijn aankomst werd hij begroet door den gouverneur van de prpvincie en den burgemeester van Mechelen stand en zij leden groote verliezen aan men- schen en materiaal. De verliezen van de Rus sische troepen zijn gering. De Japansche minister van Binnenlandsche Zaken heeft de Japansche pers verboden iets te publiceeren over het incident te Tsjangkoe feng. Te Tokio gaat het gerucht, dat zich een nieuw gevecht zou hebben ontwikkeld bij Tsjangkoe feng. Prins Kanin. de chef van den Japanschen generalen staf, heeft in verband met het incident aan de Mandsjoekwo-Russische grens zijn vacantie onderbroken en is naar Tokio teruggekeerd. Het Japansche ministerie van Oorlog heeft medegedeeld, dat Zondag te vijf uur in den middag 300 man Sovjet-Russische troepen een tegenaanval hebben gedaan op Sjatsaoping, gesteund door twee vecht- wagens. Zij werden evenwel door de Japansche artil lerie gedwongen terug te trekken. Een uur later vielen de Russen wederom aan, gesteund door het vuur van de artillerie, doch zij werden wederom teruggeslagen. Zij verloren 30 man. KINGSTON, 1 Aug. (Reuter.) Een personen trein is Zondagmiddag nabij Balaclava op Ja maica ontspoord. De machinist en de stoker, benevens den treinconductuur, werden gedood. In totaal heeft de ramp aan vijftig personen het leven gekost. Tachtig personen werden gewond. MANILLE, 1 Aug. Hoewel de ontdekking van een olievlek op ongeveer 60 mijl van de plaats, waar de Hawaii Clipper voor de laatste maal zijn positie opgaf, slechts weinig hoop laat, blijven de Pan American Airways rekening houden met de mogelijkheid, dat de Hawaii Clipper op het water heeft moeten neerstrijken en olie uitgestort heeft, om den golfslag minder hevig te maken. Het vliegtuig zou dan afgedre ven moeten zijn. Men blijft dan ook voort- zoeken. BRESLAU, 1 Aug'. (D. N. B.) Hitler is Zondag te Breslau aangekomen ter deelneming aan den laatsten dag van het Duitsche turn en sportfeest. Op het station werd hij verwelkomd door Goebbels, Himmler en rijkssportleider Von Tschammer und Osten. Het défilé der Duitsche turners voor den Fiihrer op het slotplein heeft drie uren ge duurd. 150.000 mannen en vrouwen trokken in drie groepen van 5 tot 7 kilometer lengte in rijen van twaalf voorbij. De leiders der delegaties werden door Hitier ontvangen. Ook de vier Duitschers, die den Noordelijken wand van den Eiger hebben be klommen, werden door den Führer ontvangen. 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen, 1 j= Noordelijke tot Noord-Oosteiijken wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, minder warm, vooral in 't Noorden. Hoogste barometerstand: 770.9 te Shields. Laagste barometerstand: 751.2 te Seydisfjord. Zon op 5.20 - onder 8.51 - Licht op 9.21 Maan op v.m. 12.26 onder nam. 10.43 3 Augustus E. K. ATHENEi 1 Aug. (Havas.) Zondag is te Saloniki tusschen den Griekschen premier, Metaxas, en de ministers der Balkanstaten eenerzijds, en den Bulgaarschen premier, Kiosseivanoff, anderzijds, een gemeenschap pelijke verklaring onderteekend, waarin de militaire clausules en die, welke betrekking hebben op luchtvaart- en vlootzaken, uit het verdrag van Neuilly worden geschrapt, d. w. z. dat aan Bulgarije rechtsgelijkheid wordt toegekend ten aanzien van bewape ningszaken. De groote mogendheden, die in hoofdzaak hierbij betrokken zijn, Frankrijk, Engeland en Italië zijn op de hoogte gehouden van de onderhandelingen, die thans ten einde zijn ge voerd, en hebben geen bezwaren gemaakt. Omtrent de overeenkomst verluidt in po litieke kringen te Saloniki, dat tusschen de partijen een pact zal worden onderteekend, waardoor de vroegere Balkan-entente ver anderd wordt in een Balkanbond, waarin Bulgarije opgenomen zal zijn. Waarschijnlijk zal verder aan Bulgarije een economische uitweg' naar de Aëgeïsche Zee ver leend worden. Heden zullen te Sofia vertegenwoordigers aan komen van verscheidene Fransche banken, die met de Bulgaarsohe regeering besprekingen zul len openen over verleening van een handels- crediet ten bedrage van omstreeks 300 millioen francs aan Bulgarije. BERLIJN, 1 Aug. (Havas.) Ds. Martin Nie moeller bevindt zich nog steeds in een concen tratiekamp, evenals ds. Schneider en een predi kant uit Oldenburg. Zes andere geestelijken, o.w. vier uit Dort mund bevinden zich in preventieve hechtenis. 83 predikanten van de belijdeniskerk zijn thans uit hun functie ontheven, 41 mogen niet predi ken/terwijl een veertigtal predikanten een ver blijfplaats is aangewezen. De Japanners verjoegen met geweld de Russen van Tsjangkoefeng; aan beide zijden werden ernstige verliezen geleden. LJit Birma worden nieuwe ongeregeldhe- den gemeld. Met goedkeuring van de groote mogend heden hebben de Balkanstaten de rechts gelijkheid van Bulgarije erkend. Dwars door Frankrijk wordt een strate gische olieleiding aangelegd. De aanval op het Noorsche s.s. „Tir- tanna". Britsche politietroepen raakten slaags met Arabische terroristen in Palestina. Te Haifa werd wederom een bomaanslag gepleegd. Te Salamanca werd verklaard, dat Franco geen buitenlandsche hulp noodig heeft voor een overwinning. Een spoorwegramp op Jamaica kostte vijftig personen het leven. In een Duitsche potaschmijn zijn elf mijn werkers om het leven gekomen. Hitier verleende Ford een hooge onder scheiding. In te Avignon gehouden redevoeringen verlangden Lebrun en Daladier discipline van het Fransche volk. De Spaansche nationalisten zetten een tegenoffensief aan het Ebro-front in. Onthulling van Belgisch monument te Venlo. De regeling in zake hulpverleening aan kleine boeren is voor 1938 met twee maanden verlengd. Zondag is een viertal personen bij het baden omgekomen. Benoemingen bij de Paters Jezuieten. Derde-Orde-Studiedagen te Katwijk. Brand op de terreinen van de Machine fabriek „Jaffa" te Utrecht. De Nationale Hanzebond van Sigaren winkeliers heeft te Utrecht zijn 20-jarig bestaan herdacht. De Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten heeft het Fochtelooërveen aangekocht. Bosch- en heidebrand onder Wychen. Van Vliet algemeen sprintkampioen, Ooms en Peperkamp resp. bij amateurs en onafhankelijken Poursuite-titel voor Pijnenburg. Nationale katholieke athletiekkampioen- schappen te Hilversum. Verschillende records verbeterd. De Italiaan Bartali wint de Ronde van Frankrijk. Nederlandsche roeikampioenschappen Velds zegeviert in het skiffnummer. Engelsche dames blinken uit bij interna tionale athletiekwedstrijden te Amster dam. o BERLIJN, 1 Aug. (Havas.) In de potasch mijn „Kaiser Roda" te Merkers in Thürin- gen zijn tengevolge van ontsnappend gas elf mijnwerkers om het leven gekomen. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING MARNIXSTRAAT no. 116 - HAARLEM Zondagmiddag heeft een vrij hevige uit slaande brand gewoed op de terreinen van de Machinefabriek Jaffa, aan den Vleufsn- scheweg te Utrecht Een modellenloods en een houtopslagplaats heeft het vuur geheel vernietigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1