GEBREIDE JONGENSBLOUSE KINDERPYAMA'S Een Japansche lamp MAANDAG 1 AUGUSTUS 1938 siiiHHiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiuiiiiuiiiiiiuiiiiiiuuiuiiuiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniS aiiuiiiiiuiHnmtniiiMiiinmumuimiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiniiiiiillllliiliiillillllllllliniinilllllllllllllllllIlllllllB Op de Amsterdamsche Boschbaan zijn Zondag tot besluit van het roeiseizoen wedstrijden om het nationaal kampioenschap gehouden. Overzicht tijdens den kamp der achtriemsgieken Leeftijd pltn. 8 jaar /2^c< VASOA fijytHkAlT PVNTK*>Plt J9 I Zoekt^~baar I FOTOREPORTAGE doch nu teekent men in 't midden nóg een cirkel met een straal van 4 c.M. Deze wordt eveneens uitgesneden. De beide kapdeelen zien er dus uit als op de teekening: de één puntig, wanneer in el kaar, en de ander met een open bovenkant. Het lijkt ons 't beste, eerst, wanneer de kapjes in elkaar zitten, de binnen-omtrek- ken te meten en aan te geven op een stukje papier en daarna den vorm te laten maken. We geven op de teekeningen even aan, welke ringen u noodig heeft. Fig. I meet u naar het puntige kapje. U meet even krapper dan het kapje. In 't midden van dezen ring komt een tweede zoo groot als de bovenkant van het open kapje. De drie of 4 verbindingen geeft u 'aan met een potloodlijntje. Dan heeft u een kleinen ring noodig, zoo groot als de open bovenkant van het kapje, waaraan metéén het verbindingssteuntje zit vast- gesoldeerd, en een grooten ring voor d.en onderkant. Zijn de ringen klaar, dan staat, het netter, ze even te omwoelen met lam- pekapband. Alvorens de kapjes in elkaar te plakken, maakt men met een tang op gelijken af stand gaatjes, ongeveer '/2 c.M. van den rand. We zetten de betreffende ringen in de kapjes met raffia of zijden veterband. De open bovenkant wordt aan den kleinen mid- denring van het kapje vastgemaakt en net kapje zit in elkaar. Houdt men niet van een pul, dan kan een houten voetstukje gemaakt worden van steeds kleiner wor dende ronde plankjes op elkaar. Mooi ge lakt in rood of groen, zal dit ook een aardig effect geven. Men zet het onderste plankje op korte pootjes om het snoer goed door te laten. Wat de motieven betreft, geven we hier enkele voorbeelden, welke een eindje van elkaar opgeteekend worden met watervaste teekeninkt in groen, blauw of zwart. Blauw zal b.v. beter bij uw grijze kruikje passen en groen of zwart bij uw groenen gember pot. Voor het bovenste puntige kapje gebrui ken we in het midden het Chrysantblad motief. Onderaan kunt u een gegolfden rand of een kersenbloesemrand teekenen. Voor den kersenbloesem teekent u alleen de om lijning en de schaduwpartij tjes. Wanneer u een takje op papier heeft geteekend, kunt u dit steeds overzetten met behulp van overdrukpapier. Het Chrysanten-motief en het boom motief wordt geheel ingevuld. De teekening geeft u het juiste beeld. Wanneer alle figuren afgewerkt en droog zijn, zet men het kapje in elkaar en eerst daarna bestrijkt men het regelmatig met lijnolie-vernis, niet te dik. Hierdoor wordt het transparant. Indien noodig, wordt een tweede laagje opgebracht, nadat het eer ste droog is. W. „Een pyama, wat is daar nu aan?" hoo- ren wij al verschillende moeders zeggen, „daar hebben wij toch geen patroon voor noodig!" Toch wel, dames. Voor zoo'n lange, wijde pantalon als fig. 217 aangeeft, is wel dege lijk een patroon noodig, anders hebben wij kans, dat de pijpen zoo raar om de beenen kronkelen, dat het wel lijkt, of uw kinderen x-beenen hebben. Dat patroon kost trou wens maar 20 cent. Van die kleine uitgave zullen we zeker geen spijt hebben. Voor fig. 217 is het te verkrijgen in de maten 76 tot 80 en wij hebben er 4 a 4!/2 meter stof voor noodig. Hebben we soms heel zuinig geknipt, zoodat wij nog een lapje over hebben, dan kunnen wij dat gebruiken voor het mouwlooze jasje van fig. 216. Het heeft een vierkanten hals en sluit opzij met knoop jes en knoopsgaatjes. En wie weet, hebben wij zelf nog een oude japon, waaruit we de pantalon en de pofmouwtjes kunnen ma ken! Dan zijn we zeker al voor een prikje klaar en hebben wij dus ook pleizier gehad van dit patroon, dat in de maten 68 en 72 te verkrijgen is. POLA Van de op deze bladzijden voorkomende genu m- merde modellen, die aan het mode-album „Zomerpracht" ontleend zjjc» kunnen bij het Patronenkantoor „Panora'% Nassauplein 1, Haar lem, patronen besteld werden tegen den prijs van lo cent voor Jabots, kraagjes. 20 ets. voor rokken, blouses, kleine avondjasjes en kinder- kleeding, 35 ets. voor mantels en Japonnen, 50 ets. voor complets. Bestellingen kunnen geschieden; door bemiddeling van Uw agent; door girostortlnp op No. 293631; door toezending van het bedrag per postwissel of in postzegels In alle gevallen 5 ets. extra voor toezending per oost Het monument ter nagedachtenis aan de in Venlo tijdens den wereldoorlog overleden Belgische soldaten is Zondag onthuld, door den vertegenwoordiger van Koning Leopold van België, kolonel Dimerijck. Tijdens de plechtigheid Het Engelsche s.s. .Vienna met aan boord een groot aantal toeristen, is in de Amsterdamsche haven aange komen. Het schip nam ligplaats aan de De Ruyterkade Op verzoek van een onzer lezeressen ge ven wij patroon en werkwijze voor een gebreide jongensblouse. Benoodigdheden 300 gr. dunne, gemêleer de sportwol, een ritssluiting, 2 pennen no. 3. De blouse wordt gebreid in den tricot steek: de heengaande toeren recht, de te ruggaande averecht. U begint met het ma ken van een knippatroon aan de hand van de werkteekening; dan breit U een proef lapje in den tricotsteek: 30 steken in de breedte en 40 naalden in de hoogte zijn 10 cm. Onder het breien moet U telkens het werk op het knippatroon leggen, om te zien of het klopt. Voorpand: Opzetten 87 ste ken. Hierop 40 toeren in ribbelpatroon breien: een steek recht verdraaid, een steek averecht, enz. Toer 41: recht. In dezen toer gelijkmatig verdeeld 20 steken meerderen (horizontale lus opnemen). Er zijn nu 107 steken op de pen. Toer 42 averecht. Zoo doorbreien tot en met toer 120. Dan beginnen aan de arms gaten. Toer 121: 4 st. afkanten, 45 st. recht, dan 1 st. averecht, 1 st. recht, 1 st. a. 1 st. r., 1 st. a. 1 st. r., 1 st. a. 1 st. r., 1 st. a. 49 st. recht. Toer 122: 4 st. afkanten, 46 st. a. 1 st. r. 1 st. a., 1 st. r. 1 st. a., 1 st. r. 1 st. a. 1 st. r. 46 st. a. Toer 123: 2 st. af kanten 43 st. recht 1 st. a., 1 st. r. 1 st. a., 1 st. r. 1 st. a., 1 st. r. 1 st. a., 1 st. r. 1 st. a., 45 st. recht. Toer 124: 2 st. afkanten, 44 st. a. 1 st. r. 1 st. a., 1 st. r. 1 st. a., 1 /i st. r. 1 st. a., 1 st. r. 44 st. a. Toer 125: in dezen toer wordt het werk in tweeën ge deeld voor het split. 1 st. afkanten, 42 st. recht 1 st. a., 1 st. r. 1 st. a., 1 st. r. 1 st. a., 1st. r. De rest van de steken wordt op een hulp pen gezet (46) en nu wordt eerst het rech- tcrschouderstuk gebreid. (In het dragen is dit rechts). Toer 126: 3 eerste steken af kanten. (Dit zijn de middelste steken van het werk, waarboven de ritssluiting komt). Boven de drie a-r-a-steken wordt nu tot aan den hals 'n enkele gerstekorrel gebreid, (zie boven) toer averecht uitbreien. (42 st.) Aan het begin van de toeren 127 en 129 1 st. afkanten. Totaal zijn er nu 40 st. Hals opening: Aan 't begin van toer 150 4 st., van toer 152 3 st., van toer 154 2 st. afkanten. Aan het begin van de toeren 156, 158, 160, 162, 164, 166 en 168 1 st. afkanten. Door breien tot en met toer 178. Er zijn nu nog 24 st. over. Afschuinen voor de schouders. Aan het begin van de toeren 179, 181, 183 en 185 6 st. afkanten. Het linkerschouder stuk is het spiegelbeeld van het rechter schouderstuk. Alleen in toer 125 worden in het midden niet de drie stéken weggemin- derd. Rugpand. Opzetten: 87 steken. De 1ste tot en met den 120sten toer worden gebreid als bij het voorpand. Dan de armsgaten. Aan het begin van de toeren 121 en 122 worden 4 steken afgekant, aan het begin van de toeren 123 en 124 worden 2 st. afgekant, aan het begin van de toe ren 125, 126, 127, 128, 129 en 130 wordt 1 st. afgekant. Doorbreien tot en met toer 178. Afschuinen voor de schouders: aan het be gin van de toeren 179 tot en mét 185 6 st. afkanten. Dan de rest afkanten. Mouwen. Opzetten 36 steken. Toer 1 tot en met 36 in ribbelpatroon: 1 recht verdraaid, 1 ave recht. Toer 37: recht, gelijkmatig verdeeld hierin 14 st. meerderen. Toer 38 averecht. Verder weer de tricotsteek. Aan begin en eind van de toeren 40, 47, 54, 61, 68, 75, 82, 89, 96, 103, 110, 117, 124, 131, 138, 145, en 152 1 st. meerderen. Door breien tot en met 156sten toer. Dan de kop van den mouw: Aan begin van de toeren 157 en 158 5 st. van de toeren 159 en 160 3 st., van de toeren 161 en 162 2 st. min deren. Aan begin en einde van toer 163 en van lederen volgenden oneven toer 1 st. minderen in totaal 10 maal)Aan het begin van toeren 181 en 182 2 st., van de toeren 183 en 184 3 st., van de toeren 185 en 186 4 st., van de toeren 187 en 188 6 st. minderen. Toer 189: de overige 14 ste ken recht afkanten. Kraag: Uit de hals opening 218 lussen opnemen. Hierop 60 toeren in ribbelpatroon: 1 recht verdraaid, 1 averecht breien. Losjes afkanten. De dee- len op het knippatroon spannen, onder een vochtigen doek aan den verkeerden kant opstrijken. Dan de deelen aan elkaar naaien, de mouwen en de ritssluiting erin zetten. Aan de ritssluiting kwastjes ma ken. C. W. li Voor het maken van dit alleraardigste lampje zoekt u een dreinigen regenavond uit, om straks, wanneer de avonden weer kor ter worden, een nieuwe verlichting in uw huis te hebben, welke voldoet. In aanmer king komen een groene of grijze gember pot of een soja-kruikje. Dit laatste heeft wel is waar een zeer smal halsje, doch dit behoeft geen beletsel te zijn, om er een lampje van te maken. Een kurk wordt er klemmend ingedreven, welke vooraf voor zien is van een gaatje, waardoorheen het snoer komt. Een houten plaatje, waarop het fittingplaatje vast gezet kan worden, wordt op de kurk vastgemaakt. Mooier is het. wanneer een mignon-fitting voor het smalle halsje gebruikt wordt. Aan den onderkant van den pot boort men vooraf een gaatje, waardoorheen het snoer komt. Voor de kapjes heeft u noodig teeken papier. Men trekt een cirkel met een straal van 12 c.M. Men teekent een stuk af, zooals op de teekening te zien is. Deze hoek wordt uitgesneden, doch we zorgen vooral, daarbij het stuk van x/2 c.M. aan te laten in 't mid delpunt even ingeknipt. Dit dient om het kapje keurig in elkaar te lijmen. Een tweede cirkel, even groot en met dezelfde hoekuitsnijding, wordt geteekend, De reis van het Prinselijk Paar. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard verlaten de veerboot na aan komst te Gedser. Prinses Juliana heeft Haar dochtertje op den arm, terwijl graaf Ahlefeldt de reiswieg van Prinses Beatrix draagt Op het Usel- meeren het Buiten IJ zijn de zeilwed strijden van de Holland-week weer aange vangen. De .regenbogen" in actie De heer Edo Bergsma feliciteert Arie van Vliet, die bij de in het stadion te Amsterdam gehouden wielerwedstrijden het nationaal sprintkampioenschap professionals behaalde en tevens zegevierde over de kampioenen der amateurs en onafhankelijken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4