Nationale Hanzebond van Sigarenwinkeliers FINANCIEN We luisteren naar... Daladier wenscht discipline Hebt ge U doorgezeten op de fiets? Wij hebben geen hulp noodig' TAXATEURS HET 20-JARIG BESTAAN HERDACHT Ebro-offensief der rechtschen Ongeregeldheden in Birma Pijpleiding dwars door Frankrijk Politie slaags met Arabieren Dagfilm MAANDAG 1 AUGUSTUS 1938 MAKELAARSKANTOOR J. BANEKE Gz. Prinsengracht 579 - Tel. 36579 Ver schillende sprekers hebben de moeilijkheden van het bedrijf geschetst Er blijft nog veel te doen De verbetering der distributie Sprankelend van levenslust DREIGENDE STAKING TE 's BOSCH Bij de N.V. Schroevengieterij M. Lips OUDE HEER AANGEREDEN Kort daarop aan zijn kwetsuren bezweken STORING IN VLIEGDIENST De P.K.-A.F.O. heeft fout in het oliedruksysteem Handelskennis L.O. Hoofdakte R.K. Mulo-examens De tijd van polemiek is voorbij, verklaarde hij te Avignon Bemoeilijkt zijn taak niet, zegt Lebrun Rede van Daladier De autoriteiten zouden den toestand meester zijn Het bombardement op de „Tirranna" Noorsch schip aangevallen, hoe' wel de kapitein duidelijk met de vlag zwaaide Franco zou met eigen middelen tot een overwinning in staat zijn Voor het vervoer van benzine bij een mobilisatie Dinsdag 2 Augustus Cricketuitslagen Uw huid of voeten stukgeloopen? Purol verzacht en geneest. .Tube 45 et. Doos 60 en 30 ct. pline van allen noodig. De tijd van polemiek is voorbij. Het heil van het volk eischt vasthoudende en koppige scheppingskracht, vooral tegenover den hardnekkigen arbeid van de groote volken, waardoor Frankrijk omgeven is. Jiteit van het vliegtuig niet te hebben kunnen onderscheiden. Het schip draagt duidelijk de kenteekenen van den aanval. De dikke plaatijzeren wanden zijn door kogels doorboord, het houtwerk is versplinterd en er loopen scheuren door de schoorsteenen. 99 iNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Te Utrecht is Zondag het 20-jarig bestaan her dacht van den Nationalen Hanzebond van Si garenwinkeliers. Deze feestdag werd ingezet met een plechtige H. Mis in de Kapel van de Eerw. Broeders van St. Joan de Deo, aan de Mariaplaats, opgedra gen door den geestelijk adviseur, rector dr. A. A. Olierook, die onder de H. Mis een korte pre dicate hield. Tegen twee uur 's middags kwamen de leden bijeen in Hotel „Kasteel van Antwerpen", waar de feestvergadering, onder presidium van den Bondsvoorziter, den heer J. G. M. Erftemeyer, gehouden werd. De voorzitter sprak een openingswoord, waar in hy de erkentelijkheid van het bestuur uit sprak voor de groote belangstelling op dezen dag, zoo belangrijk voor den Bond en vooral ook voor hen, die zoo lang in dezen Bond hebben geleefd en gewerkt. Spr. herdacht de overlede nen en de oud-bestuursleden. Het is een sa menwerking geweest, aldus spr., die den bond deed groeien, al is 't dan in een zeer langzaam verleden. Dit langzame is de schuld van de tijdsomstandigheden, die niet gunstig genoeg waren, om alle katholieke sigarenwinkeliers te doordringen van de noodzaak van een katholieke vakorganisatie. Nu is gelukkig een verbetering merkbaar; het inzicht, zich te moeten vereeni gen, komt momenteel van de winkeliers. Spr. roemde vervolgens de prachtige samen werking van het bestuur en bracht bijzondere hulde aan den heer P. j. Hol (Utrecht), die veertien jaar bondsvoorzitter geweest is en wel op uitstekende wijze, terwijl hij nu nog als hoofdbestuurslid zijn beste krachten aan de or ganisatie schenkt. Een drietal sprekers heeft hierop het onder werp behandeld: De noodzakelijke verbetering der distributie in het belang van de geheele ta baksnijverheid. De eerste spreker was dr. W. Deysselbloem, Eindhoven, adj.-secretaris van de R. K. Si- garenfabrikantenvereeniging in Nederland. Het waardevolle van den zelfstandigen mid denstand, aldus spr., ligt in de bemiddelende rol, die de middenstand vervult. Er zijn vele gevaren, die dezen zelfstandigen middenstand bedreigen, o.a. komt de detailhandel steeds meer in handen .van het grootbedrijf. Tot nu toe dreigt dit gevaar nog niet zoo heel sterk voor de sigarenindustrie. Gevaarlijker is de distribu tie van den producent aan verbruiker. Wanneer in het economisch leven niet ieder 'de rol vervult, die hij uit zich zelf behoort te Oirervullen, dan leidt dit tot wanorde, 't Is de economische nood geweest, die vele fabrikanten er toe gebracht heeft zelf ook de distributie ter hand te nemen. Toch zijn hieraan nadeelen verbonden voor de fabrikanten: zij missen de reclame, die de winkeliers voor hun product ma ken, de grootte der productie kan moeilijk in goede verhouding staan tot de dikwijls betrek kelijk kleine afnamen der particulieren en ten slotte richten de fabrikanten door deze handel wijze den middenstand ten gronde, aldus spr. Voor de verbetering van deze wantoestanden is het vooreerst noodzakelijk deze uit eigen kring op te ruimen. Het toepassen van de Ves tigingswet is hiertoe het meest probate middel. Een tweede middel tot verbetering is de wijzi ging van de Tabakswet 1921. Ook hiervoor wor den pogingen in het werk gesteld. Vervolgens sprak de heer J. G. Hilhorst (Rotterdam), penningmeester van den Nationa len Hanzebond van Sigarenwinkeliers. De taak van den winkelier, aldus spreker, is de producten van de fabrikanten in goed ver zorgden toestand aan den consument te ver strekken en voor hem een voorraad te onder houden. Daar heeft zoowel de consument als de fabrikant recht op. Vervult de winkelier deze taak naar behooren, dan heeft hij daar tegenover het recht op een behoorlijk bestaan overeenkomstig zijn stand. En toch zien wij, dat in de laatste jaren de winkelier niet alleen geen behoorlijk bestaan, maar zelfs heelemaal geen bestaan heeft. Wat is daarvan de oorzaak, welke zijn de gevolgen en hoe denken wij een en ander te verbeteren? Spreker bepaalde zich tot 5 punten, die hij zag als de belangrijkste op dit moment. Als eerste noemde hij de te groote produc tiecapaciteit, waardoor een scherpe concurren tiestrijd ontstond en welke uitgevochten wordt in de laagste prijsklassen. Op de tweede plaats wordt het bestaan van den winkelier ondermijnd, doordat een groot deel van de productie en juist van de betere prijsklassen niet via de winkeliers de consu menten bereikt, .maar via allerlei inkoopcombi naties, scharrelaars en grossiers tegen sterk verminderde prijzen. Een derde oorzaak Is de overbezetting, an ders gezegd het te groot aantal winkeliers, waardoor de moeilijkheid geschapen wordt om, gezien de winstmarge en den kostenfactor nog een behoorlijken omzet te verkrijgen, hetgeen toch de basis vormt voor een bestaan. Uitkomst uit deze moeilijkheid biedt de Ves tigingswet. Een vierde oorzaak is de winstmarge, vooral van de cigaretten en de kleinere sigarenver- pakkingen. Overleg tusschen de sigarenfabrikanten en winkeliers moet (eventueel ook met behulp van de regeering) uit deze impasse helpen. Nog een vijfde punt vraagt om oplossing en dat is het groot aantal merken in dezelfde prijsklasse van eenzelfde fabrikaat, waardoor een te groote voorraad moet worden onderhou den en de omzetsnelheid buitengewoon nadeelig wordt beïnvloed. De derde spreker was dr. A. A. Olierook, geestelijk adviseur van den Bond. Op geestige wijze behandelde deze de geschiedenis van den Bond en wees erop, dat deze organisatie spran kelend is van levenslust en dat men met goeden moed het verdere leven van den bond tegemoet kan zien. De leden hebben het vaak zwaar te verant woorden. Een nieuwe druk staat hun misschien weer te wachten, door de verhooging van de omzetbelasting van 4 pet. tot 5 pet. Doch de kans blijft nog bestaan, dat de Minister lankmoedig zal zijn. Spr. wees op den Hanzebond als katholieke organisatie, die steeds blijk heeft gegeven van onkreukbare trouw aan de Kerk. Ook heeft het werk van den bond zeer zeker de aandacht van de regeering. Redenen tot feestvieren zijn er dus wel, maar te veel en te vroeg gejuicht is ook niet goed. Er moet nog veel gedaan worden, maar dan moet eenieder daadwerkelijk mede werken om tot een verbetering te komen. Heeft aan de samenwerking in het verleden niet iets, niet veel ontbroken? De liberale idee is schier overal doorgedrongen, ook in onze kringen. Wil onze arbeid en ons zakenleven het stof felijk welzijn dienen, dan moeten ze geordend en geregeld worden. Het is zaak gemeenschappe lijk samen te gaan op gemeenschappelijke we gen. De gevraagde offers zullen rechtvaardiging vinden in het algemeen belang. De voorzitter dankte de sprekers, waarna de feestvergadering gesloten en een druk bezochte receptie gehouden werd. Het bestuur van den Ned. R.K. Metaalbewer- kersbond deelt mede: Reeds voor de tweede maal dit jaar dreigt een ernstig conflict tusschen de directie van de N.V. Schroevengieterij M. Lips in Den Bosch en den Ned. R.K. en den Alg. Metaalbewerkersbond, waarbij de aldaar werkzame arbeiders, ongeveer dertig in getal, zijn georganiseerd. De oorzaken daarvan zijn dat de directie zich niet ten volle heeft gehouden aan de voorwaar den, waarop op 26 Maart van dit jaar een con flict werd voorkomen en dat de periodieke loons- verhooging op 1 Juli j.l. achterwege bleef, niet tegenstaande de huidige loonen van dien aard zijn, dat zij geenszins rechtvaardig genoemd kunnen worden. Een en ander heeft onder de arbeiders een dusdanige ontstemming gewekt, dat zij den be stuurders van de organisaties verzochten, een eisch van tien pCt. loonsverhooging in te die nen en tevens het overwerkpercentage, zooals al gemeen in de metaalindustrie gebruikelijk, te regelen. Nadat het verzoek van de organisatie-bestuur ders aan de directie, om op korten termijn over deze aangelegenheid te onderhandelen, werd af gewezen, hebben de arbeiders zich eenparig uit gesproken voor het stellen van een ultimatum. Mocht vandaag geen overeenstemming tus schen de directie en de beide organisaties wor den bereikt, dan zal 8 Augustus de werkstaking in dit bedrijf een feit zijn. Hedenmorgen te omstreeks half tien uur fiets te de bejaarde heer P. S. ter hoogte van de R.K. Kerk te Westerblokker, toen hij werd aangereden door een hem achterop rijdenden luxe auto, bestuurd door den heer G. uit Lutje broek. Ernstig gewond bleef de heer S. op den weg liggen. Dr. Barnhoorn verleende de eerste hulp en nadat het slachtoffer ter plaatse voor zien was van het H. Oliesel, werd hij naar het St. Jans Gasthuis te Hoorn overgebracht. Hier is hij te half twaalf overleden. BATAVIA, 1 Augustus (Aneta) De PK- AFO, welke gisterenmorgen van Sydney op de thuisreis vertrok, is korten tijd na den start naar Sydney teruggekeerd voor het herstel van een kleine fout in het oliedruksysteem, dat de intrekbare wielen en landingskleppen'regelt. De reparatie zal vermoedelijk eenige dagen in beslag nemen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heer F. H. J. de Kort, Tilburg. UTRECHT Geslaagd de heeren Th. J. M. Rljntjes, Utrecht; A. G. Reijnders, Amersfoort; H. J. A. Mulder, Utrecht; M. A. Lorijn, Amers foort; A. J. ten Kroode, Utrecht. m HEEMSTEDE Geslaagd voor diploma AM. Houwelingen, A. Karhof, D. Louman, A. Roe- lofs, M. Schoonenberg, M. Taverne, M. v. d. Vel den, J. Koopmans, C. de Ruljter, H. Wijlings, A. v. Veen, A. Verhoef, H. Voskuijl, G. Wiggers, T. v. d. Wolt; H. Nolte, C. Remkes, J. Sprenger, P. Struyckens, allen te Amsterdam; J. Kuene, W. v. Torenburg, beiden te Bergen; L. Fluitman, Enk huizen; M. Rozenberg, Nieuwer Amstel. Voor diploma B: Geslaagd L. Kuijpers te Bergen. SARAGOSSA, 1 Aug. (Havas.) Na een hevige voorbereiding door artillerie van groot kaliber zijn de troepen van generaal Franco Zondagochtend bü het aanbreken van den dag begonnen naar het Oosten op te rukken in de sectoren rechts van de bocht van de Ebro. Uit Barcelona wordt gemeld, dat aan het Ebro-front de regeeringstroepen nabij Fayon op dertig kilometer ten Noorden van Gandesa op grooteren tegenstand stuitten. Zuidelijker von den voor Villalba de los Arcos hevige gevechten plaats. De rechtsche troepen slaagden er dank zij de komst van versterkingen in, zich in dit gebied te nestelen, doch de regeeringstroepen maakten gevangenen. Zondagochtend hebben tien drie-motorige vliegtuigen der nationalisten tal van bommen geworpen op Tarragona. Er zouden eenige slachtoffers zijn, terwijl aanzienlijke schade werd aangericht. Aan het begin van den middag hebben vijf vliegtuigen een 50-tal bommen geworpen op de stad Reus. Er is een doode, terwijl vier personen gewond zijn. Vijftien huizen werden verwoest. AVIGNON, 1 Aug. (Havas) Tijdens zijn reis naar Zuid-Frankrijk heeft de Fransche president Lebrun Zondagochtend een bezoek gebracht aan de wijngaarden van Avignon. Op Chateau des Papes werd een maaltijd te zijner eere aangericht, waax ook minister-president 'Daladier aanzat. In een rede bracht Lebrun allereerst hulde aan minister-president Daladier en aan het door diens regeering verrichtewerk. Hij' verzocht hun, die de taak der nationale wederopleving op zich hebben genomen, niet telkens moeilijkheden in den weg te leggen. Reeds werden een groot aantal maatregelen genomen met betrekking tot het evenwicht der begrooting, gezondmaking der financiën, cre- diet-faciliteiten en op het gebied van arbeid en voortbrenging. Zij zullen te zijner tijd hun volle uitwerking hebben, indien zij ten uitvoer kunnen worden gebracht in een atmosfeer van stabiliteit en vertrouwen. Vervolgens herin nerde de president nog aan het bezoek van het Britsche koningspaar en herhaalde nog eens de gehechtheid der beide groote Westersche de mocratieën aan den wereldvrede. Daladier herinnerde in zijn rede allereerst aan de moeilijkheden op het terrein der bui- tenlandsche politiek, waaraan hij het hoofd had te bieden. „Zelfs in de meest beangstigende oogenblik- ken", aldus Daladier, „heb ik voor mij nooit geloofd aan het noodlot van een oorlog. Wij willen altijd vertrouwen stellen in de vrede lievende verzekeringen, die zoo vaak herhaald zijn door de regeeringsleiders, en zoo dikwijls door de volken-zelf tot uitdrukking zijn ge bracht. Waakzaamheid was weliswaar mijn eerste plicht, en vastbeslotenheid met betrek king tot de groote realiteiten die leven, veilig heid en eer van ons land beheerschen, doch noch deze waakzaamheid, noch deze vastbe slotenheid sluiten gematigdheid en goëden wil uit. Zonder de voorzichtigheid uit het oog te verliezen, die altijd geboden blijft, mag ik -thans zeggen, dat de geduchte klippen, waarvoor wij stonden, overschreden werden, dank zij de toepassing dezer methode, waar bij vastbeslotenheid en gematigdheid schouder aan schouder gaan." Daladier wenschte zich geluk met de uitin gen der Fransch-Britsche vriendschap, die ter gelegenheid van het bezoek van het Engelsche vorstenpaar vielen waar te nemen, en wees op de noodzakelijkheid deze eendrachtige gevoe lens te handhaven. De wil het hoofd te bieden aan alle gevaren is geen gevoel, dat alleen geldt voor feestdagen en buitengewone omstandigheden, het is een blijvend gevoel, waarop grootheid en veiligheid van een volk gegrondvest zijn. Vrede is niet weggelegd voor hen, die er niets voor doen. Vrede moet opgebouwd worden, moet verdedigd worden. De regeering zal van haar kant alles doen voor de verdediging van den vrede, doch heeft om daarin te slagen eenheid en disci- RANGOON, 1 Aug. (Reuter) In ver band met de ernstige ongeregeldheden, die zich hebben voorgedaan te Mandalay, op 500 K.M. ten Noorden van Rangoon, is daar ter plaatse een afdeeling Britsche troepen aangekomen. Tijdens de ongeregeldheden werden huizen en winkels geplunderd; er zijn ongeveer 50 dooden en gewonden. Volgens mededeelingen van officieele zijde, zijn de autoriteiten den toestand meester. Ook te Rangoon wordt de toestand allengs beter. Een verdacht persoon werd Zondag ochtend door de militaire politie doodgescho ten. Omstreeks het middaguur werd Zondag medegedeeld, dat 67 personen zijn gedood en 420 gewond. De aangerichte schade wordt ge raamd op 75.000 pond sterling. ANTWERPEN, 1 Aug. (Belga) Gister avond is te Antwerpen aangekomen het Noorsche s.s. Tirranna", dat op 24 Juli in de Middellandsche Zee voorwerp is geweest van een luchtaanval. De gezagvoerder, E. Hauff Gunderson, ver klaarde op vragen naar zijn avontuur, dat zijn schip 13 Juni j.l. met 24 passagiers uit Mand- sjoekwo was vertrokken. Zondag, 24 Juli, be vond het schip zich ongeveer op 40 miji ten Noorden van Oran, toen omstreeks zeven uur des morgens een vliegtuig, komende uit het Oosten, op het schip toevloog. Hoewel de kapitein de nationaliteit van het schip duidelijk aangaf door het zwaaien van de Noorsche vlag, begonnen brand bommen en andere projectielen op de brug neer te dalen, in een ware stortbui van schroot. De leerling-officier, Hans Waeck, 23 jaar oud, die de wijk wilde nemen in den salon, werd getroffen door vijf kogels in den rug en werd gedood. De kapitein, die zich op de campagne be vond, kreeg twee kogels in de beenen. De plotseling gewekte passagiers namen de wyk in de eetzaal; er ontstond geen paniek. De aanval duurde bijna driekwartier. Te Casablanca, waarheen het schip zich na den aanval begaf en waar het stoffelijk over schot van den leerling-officier ter aarde werd besteld, is een vertegenwoordiger van generaal Franco aan boord gekomen om zijn spijt uit te drukken over het incident. Hij verklaarde, dat 't aanvallende vliegtuig geen rechtsch toe stel was geweest. De gezagvoerder van de „Tirranna" verklaart van zijn kant de nationa- SARAGOSSA, I Aug. (Havas). Iemand uit de naaste omgeving van generaal Franco heeft in antwoord op de vraag, welke de ge volgen voor het leger van Franco zouden zijn van een terugtrekking van buitenlandsche vrijwilligers verklaard: „Het leger der natio nalisten heeft geen buitenlandsche hulp noo dig om een einde aan den oorlog te maken." Het leger van Franco telt 800.000 man, die onder leiding staan van een voor zijn taak be rekend kader. Volgens den zegsman, die doorgaat voor iemand, die de meening van generaal Franco uitspreekt, zouden in het rechtsche leger o:: ge- veer 2500 Duitschers strijden, met inbegrip van de vliegers en 23000 Italianen. Aan het front van Teruel tot de Middelland sche Zee bevinden zich twee Italiaansche divi sies, die optreden te midden van aanzienlijke contingenten, welke uitsluitend uit Spanjaarden bestaan. Hoewel Franco steeds uitdrukking heeft ge geven aan zijn erkentelijkheid jegens de bond- genooten, die hem van het begin van den oor log af hebben geholpen, is hij volgens den zegs man in staat met eigen middelen tot een defi nitieve overwinning te komen. Dat wil zeggen, dat voor Franco de kwestie der terugtrekking van vrijwilligers zich veel eer voordoet als een gevoelskwestie en een kwestie van beginsel, dan als een kwestie van zuiver militairen aard. PARIJS, 1 Aug. (Havas). De „Figaro" meldt; De leden van het comité voor brand stoffen het beperkte comité, dat 10 leden omvat, dat op 30 Juni aangesteld is en ressorteert onder de Fransche landsverdedi ging die voor het eerst enkele dagen geleden bijeengekomen zijn, hebben besloten tot den aanleg van een pijpleiding van 450 K.M. lengte, voor het vervoer van benzine van de Atlantische kust naar het midden van Frankrijk. Men raamt de kosten op 150 millioen. Deze pijpleiding zal voorzien in de onmiddel lijke behoeften bij een mobilisatie, en zonder vertraging of onderbreking de ravitailleering van het leger en de luchtmacht verzekeren. De pijpleiding zal onder den grond aangelegd wor den, teneinde haar niet bloot te stellen aan ver nieling. Zij zal loopen van Donges, op'15 K.M. van St. Nazaire, naar de omgeving van Montar- gids. De leiding zal vertakkingen krijgen en nog verlengd worden. Volgens de „Indische Courant" is het in- dustrieele proefstation te Osaka erin ge slaagd, synthetische rubber uit carbid te vervaardigen, waarvan Japan een zeer grooten voorraad bezit. De kunstmatige rub ber bezit een groote duurzaamheid en elas ticiteit. Het niet-geleidingsvermogen is ech-- ter inferieur aan natuurlijke rubber. Japan- sche rubberexporteurs meenen, dat de syn thetische rubber niet naar Nederl.-Indië zal worden uitgevoerd, aangezien het product voor eigen industrieele doeleinden zal wor den aangewend. Bovendien zullen de hooge prijzen belanghebbenden iveerhouden, tot export over te gaan. Op de Londensche wisselmarkt blijft men ondanks alle tegenspraak gelooven, dat het Pond Sterling een wijziging in het valuta- accoord zal ondergaan en zal worden ver laagd, aangezien de houding van het Pond ten opzichte van den dollar nog steeds zwak blijft. Volgens besluit van de Texas Railroad Commission zullen de petroleumbronnen in Texas ook in Augustus des Zondags geslo ten blijven. In navolging van de American Viscose en de Celanese hebben de Dupon de Nemours en de Tennessee Eastman Corp. de prijzen van kunstzijden garens verhoogd. De Studebaker boekte in het tweede kwartaal een verlies van 868.000 tegen 'n netto-winst van 475.000 in het tweede kwartaal 1937. In het eerste kwartaal een verlies van 1.072.352. In het eerste half jaar een verlies van 1.940.000 tegen een winst van 1.175.000 in dezelfde periode van het vorig jaar. De Amerikaansche warenhuizen boekten in de week per 23 Juli 1234 pCt. lagere ver- koopen dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. In de voorafgaande week waren de verkoopen 8 pCt. lager. De Pennsylvania Railr. heeft, ingaande heden, verscheidene duizenden arbeiders weer te werk gesteld. De National City Bank deelt mede, dat de netto-winst van 335 Amerikaansche onder nemingen in het eerste halfjaar 208.98 millioen bedroeg tegen 8 681.78 millioen in het eerste halfjaar 1937. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.95%8.9614 (vo rig slot 8.95%); de Dollar op 1.82%1.82 (vorig slot 1.82de Frank op 5.02Vz5.05%, (vorig slot 5.02%); de Belga op 30.77% 30.82'A (vorig slot 30.80) en de Zwitsersche Frank op 41.72%—41.77% (v. sl. 41.75). De Nivas verkocht 11.049 ton bruine sui ker voor export. OVERGANGSKLASSE. ExcelsiorH. B. S. Gewonnen door H. B. S. met 45 runs op de 1ste innings. Excelsior 175 (Hoenderop 19, Eikenbroek 10, Soheffers 33, G. Oosterholt 67, Leeuwe 11), v. d. Vegt 1—46, Wunder 4—66, Van Katwijk 3—27. Taverne 127. H. B. S. 220 voor 8 (gesloten). (Snel 76, Bous- quet 10, Van Hoepen 14, v. d. Vegt 99), J. Oos terholt 359, G. Oosterholt 338, Ruiterman 1 20, Scheffers 152. Excelsior, 2e innings: 34 voor 6 (tijd). C. V. H.A. C. C. Gewonnen door C. V. H. met 70 runs op de le innings. A. C. C. le innings 70 (L. van Kranendonk 28, A. Haalmeijer 11), A. J. Roodt 527, G. Zeeuwa 4.35 C. V. H. le innings 140 (F. Güstenhpven 20, F. Vogelenzang 31, A. v. Liemen 10, A. J. Roodt 14, F. Seveke 17, P. Hoekstra 15), P. Sanders Jr. 4— 40, A. Haalmeijer 2—18. H. Immig 1—14, L. Woud stra 214, D. de Baare 12. P. W.Quick. Gewonnen door P. W. met in- r.ings en 61 runs. Quick le innings 52 (W. Klarenbeek 28), dr. M. Jansen 625, W. H. van Heek 320. P. W. le innings 214 voor 5 (G. J. A. JanninK 19, M. Schnitger 80, J. Barma 13 (Stroinck not out 62, dr. M. Jansen 22, J. Visser not out 10), H. Burki 370, C. Ficge 07, H. Engelsman 137, W, Klarenbeek 122. Quick 2de innings 101 (F. Veugelers 10, A. Wal raven 23, H. Engelsman 13. M. Smitshuizen not out 18), dr. M. Jansen 432, J. Visser 49, Leef- tink 2—33. 2e KLASSE A. HerculesV. V. V. II. Hercules wint van V .V. V. II met 44 runs op de le ir.nings. V. V. V. II 49 runs (W. Hordijk 12. J. Hoogen* dijk 11), G. V. Wij he 3—9, P. Dix 6—24. Hercules 93 (L. Cremer 18, v. Spanje 19, P. Dtx 23, G. V. Wij he 14), B. Ooms 5—26, B. Scheevaart 32 2e ipnings V. V. V. II 50 runs voor 5 wickets (E. Kost 20, B. Ooms 26), G. v. Wijhe 2—32 en P. DIX 3—18. Haarlem IIAjax (A.). Gewonnen door Ajax met 89 runs op de eerste innings. Haarlem II 84 (J. v. Zuijlen 14, J. Mulder 12, J. de Boer 22, C. Dekker 18), H. Pelser 326, J. Schubert 3—23, F. Gehrels 2—18, H. Blomvlieï 1—14. Ajax le Innings 173 voor 4 (gesl.) (H. Schregcl 10, F. Dukker 28, H. Pelser 71*, H. Blomvliet 47), J. de Boer 2—42, A. v. d. Berg 1—58, H. Healey 1—18. Haarlem II 2de Innings 16 voor 1 (opgegeven door Ajax). A. C. C. IIV. R. A. II. Gewonnen door V. R. A. II met 8 runs. V. R. A. II: le innings 117 (O. Cornelissen 15, J. Inglis Arkill 12, W. C. Kummer 21, H. v. Weel de 13, G. Segaar 13*), F. Riechelman 345, O. La- plèrre 328, W. van Weelde 427. A. C. C. II le innings 109 (W. Brusse 14, W. v. Weelde 32, Benito Smits 22), P. Kluijver 534, J. Th. Ender 1—17, H. van Weelde 3—17). U. V. V.Rood Wit. Gewonnen door Rood Wit met 44 runs op de le innings. Rood Wit 90 runs (O. Clevelinga 32, H. V. Bo ven 24), J. v Beest 7—44, K. Noordwijk 3—31. IT. V. V. 46 runs (L. v. Woersum 9, De Kleufeï 10, J. Franken 511, H. v. Boven 531. TWEEDE KLASSE B. H. C. C. IVQuick (H.). Gewonnen door Quick met 7 runs op de le innings (nog 3 wickets in handen). H. C. G. IV le innings 112 (O. Plante 10, v. Riemsdijk 16, Geertsema 10, Smeele 19, Van der Hoek 19), Veldboom 5—37, Van Exel 3—19. Quick le Innings 119 voor 7 (gest.). (D. Kra mer 32, J. He(jligers 23, Mabelis 15*. Feitboom 15*1, Plante 221, De Villeneuve 328, v. d. Hoek 220. Ajax—V. O. C. II. Gewonnen door V. O. O. II met 6 runs op de eerste Innings. V. O. C. II 77 (Konert 11, Geurts 12, J. van Herwaarden 13, G. van Herwaarden 14), E. Ver steeg 326, Van Oudgaarden 235, Wenting 14, Ch. van Goor 46. Ajax 71 (E. Versteeg 25, Ch. van Goor 11), J. Ovaa 935, F. Konert 1-26. V. O. C. II (de innings 115 voor 3 (opgegeven door Ajax) (F. Konert 62*. J. van Herwaarden 27). E.'Versteeg 1—31, wentir.g 1—26, Boezema 1—9. -8 HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 AVRO-Aeollan-orkest. 11.00 Huishoudelijke wenken 11.30 Orgel en viool. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.45 Ensemble Bartho Decker. 1.30 Omroeporkest. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Declamatie 3.00 Disco-Variété. 4.00 Jetty Cantor's ensemble. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Jetty Cantor's ensemble. 7.00 AVRO-Dansorkest. 7.30 Zang, piano en kinderkoor. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gevarieerd programma. 10.30 Uitslag AVRO-TT-Race. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Cabaretprogramma. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Ultzendlng 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest 2.00 Voor de vrouw 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Berichten. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.05 KRO-Melodisten en solist. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Frysléns takomst", 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Amsterdamsch Harmonie-orkest. 9.00 Cabaretprogramma. 9.20 Vervolg concert. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.10 Jean Marcu en zijn Roemeensch ork. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek. DROITVVICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Vioolvoordracht. 12.50 Frank Rea's orkest. 1.20 Gramofoonmuziek. 2.20 BBC-Northern Ireland-orkest. 3.20 Carlton-orkest. 3.50 Militair orkest. 5.20 Zang. 5.40 Bridgewater-kwintet. 6.50 BBC-orkest. 7.40 Orgel en pianotrio. 8.20 Canadeesch programma. 8.50 Amusementsreportages. 9.50 Amerikaansche volksliederen. 10.45 E. Pini's Tango-orkest. 11.20 Alex Freers Band. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS. 1648 M. 8.10, 10.10 en 12.40 Gramofoonmuziek. 1.50 Zang. 2.05 Gramofoonmuziek. 3.20 Zang, viool, piano. 5.20 Locatelll-orkest. 6,20 Gramofoonmuziek 7.20 Zang. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.35 „Les Olseaux", opera. 10.30 Loewenguth-trio en solisten. KEULEN. 456 M. 12.20 Rheinische Landesorkest. 1.35 Dansorkest en schrammelensemble. 2.30 Vroolijk concert. 4.20 Orkest en solisten. 7.20 Omroeporkest. 8.50 Fritz Weber's dansorkest. 12.30 Concert. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Kleinorkest. 1.50, 5.20, 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Kleinorkest en soliste. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 José Schnyder's orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Trompetvoordracht. 5.40 en 6.35 Gramofoonmuziek. 8.20 en 9.35 Ed. LolBeau's orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 Walter Klische en zijn orkest m.m.v. solisten. 8.30 Jaro Mlchalek's orkest. 9.35 Instrumentaal kwartet. 10.50 Klarinet en piano. 11.20 Dansmuziek. 12.20 Concert. HAIFA, 1 Aug. (Reuter.) Politietroepen hebben bij een gevecht met een bende op standige Arabieren aan den voet van de Gilboa in de buurt van Nazareth acht op standelingen gedood. Men gelooft, dat er vijftien gewonden zijn. Bovendien moeten vier Arabieren zijn gevangen genomen. Ook in de vlakte van Galilea, aan den voet van den borg Thabor, zijn de Britsche troepen in een hevig gevecht gewikkeld geweest met re bellen. Vijf terroristen werden gedood, terwijl de rebellen tevens een aantal gewonden op het terrein van den strijd moesten achterlaten. De Engelsche troepen maakten verscheidene ge vangenen en maakten zich tevens meester van een groote hoeveelheid wapens en munitie. In een Joodschen autobus te Haifa is een bom tot ontploffing gekomen. Een jonge jodin is om het leven gekomen, terwijl tien passagiers werden gewond, van wie zes ernstig. Het telefoonverkeer van Jeruzalem met an dere plaatsen was Zondagnacht gedurende eeni ge uren onderbroken, daar terroristen de ka bels hadden doorgesneden. Des ochtends vroeg werden de verbindingen hersteld. In de afgeloopen zes maanden moesten vaak herstellingen worden verricht aan telefoonka bels. In verband hiermede wordt de begrooting der Posterijen ernstig bezwaard. In de omgeving van het station „Kalkilie" heeft een gewapende bende een overval ge pleegd op een ploeg Arabische arbeiders, bestaande uit 8 personen, die werkzaamheden verrichten aan don spoorweg. De acht arbeiders zijn verdwenen. In dezelfde streek is een Arabier door terroristen gedood. Te NablofS zijn de autoriteiten tot talrijker arrestaties overgegaan. EERSTE KLASSE. Rood en WitHaarlem. Gewonnen door Rood en Wit met 104 runs op de eerste innings. Haarlem; le innir.gs 108 (H. de la Mar 20, A. Maas 10, ir. J. Allart 13, J. J. Voogd 35, K. Rüpman 24*), M. Bruin 654, A. v. d. Togt 439. Rood en Wit: le innings: 212 voor de 4 wickets (gesl.), (P. van Bueren 30, J. v. Baasbank 20, P. Hagenaar 30, A. v. d. Togt 60, A. van Baasbank 67*), A. Maas 2—52, J. Middelink 2—52. Haarlem: 2e innings 90 voor 6 (gestaakt), (A. Maas 12, K. Rijpma 46*), M. Bruin 5—24, J. Meeu wenoord 1—14. .V. V. V.V. O. C. Gewonnen door V. O. C. met 5 runs op de le innings (nog 4 wickets in handen) V. V. V. le innings 84 (W. v. d. Laan 10, Chr. Engel 24. W. Roodenburg 13), A. Terwiel 821, A. Nieuwenburg 112. V. O. C. le innings 89 voor 6 (gestaakt). (F. van Herwaarden 31, J. Nieuwenburg 16, A. Nieuwen burg 30*), W. Roodenburg 323, J. J. Groot- meijer 234, W. Engel 115.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6