N Russisch-Japansch conflict New-ïorksche Beurs DINSDAG 2 AUGUSTUS 1938 (Vervolg) Een Chineesch oordeel Londen en Parijs niet ongerust De Sultan van Deli in ons land Met zyn beide zonen zal hij het Regeeringsjubileum meevieren Twee woningen in asch gelegd Brandweer te Hengeloo kon niet veel uitrichten SLACHTOFFER VAN HET WATER Bij het baden in een kuil geraakt en verdronken PRIJSVRAAG DER A.K.U. BRAND IN BAKKERIJ Tevens een café en een winkel in asch gelegd ARACHIDE-OLIE NAAR BELGIË Examen Boekhouden M.O. K. XII ZWEMMEN NIEUWE ZWEMRECORDS LAW NT EN NIS OM DEN DAVISBEKER MexicoAustralië 14 INT. CLUB WINT MET 13—8 VAN CAMBRIDGE WIELRENNEN RONDE VAN ZWITSERLAND Twee Nederlandsche deelnemers WALS TE BERLIJN Lustelooze stemming. Weinig verandering in het koerspeil ZEILEN DE HOLLAND-WEEK Derde Orde van Sint Dominicus Het Nationaal Congres te Utrecht was gewijd aan de verantwoor delijkheid van den tertiaris Twee leeken aan het woord WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT -. MUZIEK TIJDENS LEIPZIGER MESSE STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 1 Augustus Clearingkoersen Niet-officieele waarnemers verklaarden te genover Reuter, dat zij de meening waren toe gedaan, dat een conflict vermeden kon worden, wanneer Japan zich weerhield van represailles en de U.R.S.S. zich weerhield van verdere ac tie. Deze waarnemers zijn van opvatting, dat Japan, op grond van zijn onderneming in China, het uiterste in het werk zal stellen, om een di plomatieke regeling tot stand te brengen. Ter- zelfdertijd echter wijzen zij op het gevaar, dat bevelvoerders ter plaatse stappen zouden kun nen nemen, die de mogelijkheid van een kal meering zouden uitsluiten. De woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken heeft in zijn verklarin gen tegenover den vertegenwoordiger van Reu ter er op gewezenj dat geen Japansch vliegtuig is opgestegen om den strijd aan te binden met de aanvallende toestellen. Naar zijn verklaring zijn de neergehaalde Sovjet-machines neerge schoten door luchtafweergeschut. Een oorlog tusschen Rusland en Japan, aldus voegde de woordvoerder aan zijn ver klaringen toe, zou niet uitloopen op een ver zwakking van den Japanschen veldtocht in China. Japan is niet voornemens af te wij ken van zijn vastbesloten doel: Tsjang Kai Sjek te verpletteren. Naar Havas nader meldt omtrent de besluiten van de buitengewone conferentie onder voor zitterschap van generaal Itagaki waar ver scheidene militaire Japansche bevelhebbers aanwezig waren is besloten voor het oogen- blik met aandacht de ontwikkeling der gebeur tenissen te volgen en een houding in acht te nemen, die vrij is van iedere provocatie. Reuter meldt hieromtrent nog, dat men besloot de luchtraids te beschouwen ais een betooging, vol gende op de herovering van de omstreden stel lingen van Tsjangkoefeng en Sjatsauping door de Japanners. De te Hankau verschijnende Chineesche bla den, aldus meldt het Chineesche telegraaf agentschap hebben de berichten uit Tokio over het opnieuw uitbreken van het grensincident, ofschoon met groote belangstelling, toch met de uiterste reserve ontvangen. De invloedrijke Takoengpau schrijft: ,,De Japansche bezetting van Tsjangkoefeng op Zondag, kan uitgelegd worden als een proefneming van zijn bedrei- gingspoliliek. Japans traaitioneele politiek is te trachten een overwinning te behalen zonder corlog. Het heeft getracht door bluf de mo gendheden tot. onderwerping te dwingen. Dit geldt evenzeer voor Rusland als voor Grcot- Brittannië. Het is juist, dat, zoolang Japan in China strijdt, het niet in staat zal zijn tot een aanval op Rusland. Er is echter een kliek In Japan, die voorstander is van een onmid dellijke uitdaging van Rusland. De aanhan gers van deze richting gelcoven, dat, wanneer Japan Rusland kan afschrikken, het de vrije band in China kan krijgen. Wanneer China dan is onderworpen, kan een geschikt oogen- blik worden gezocht voor den strijd tegen Rusland". De gevechten tusschen de Russen en Japan ners aan de Mandsjoerijsche grens worden te Parijs met den grcotsten ernst gevolgd door de diplomatieke kringen, zulks in verband met de mogelijke reactie in Europa. Op het oogen- blik echter toonen deze kringen geenerlei on gerustheid. Men beschouwt de bezetting der hoogten van Tsjangkoefeng door de Russische détachementen op 11 Juli als een Russisch ant woord cp de zaak van Sennufa, die vóór het ChineeschJapansche conflict ontstaan was. Men had daar van Europeesch standpunt slechts een minieme beteekenis aan gehecht. De herovering der heuvels van Tsjangkoefeng cn Satsjauping na een gevecht, waarbij 11 Russische tanks zouden zijn genomen en het luchtgevecht van vandaag, waarbij minstens vier toestellen zouden zijn neergehaald, heb ben aan het incident in de oogen der Fransche waarnemers een grocter belang gegeven. Dezen zijn van oerdeel, dat wanneer een al gemeen rechtstreeksch conflict tusschen Rus sen en Japanners zou losbarsten, men in de eerste plaats zou moeten vermijden, dat de Euopeesche mogendheden er toe zouden ko men partij te kiezen. De betrekkingen, die de regeeringen te To kio en Moskou onderhouden met deze cf gene Europeesche hoofdstad, zouden, zoo zegt men te Parijs, geen enkele deelneming van een Europeesch land rechtvaardigen aan een uit sluitend Oostersche zaak. Men blijft er van overtuigd, dat noch Rusland, noch Japan tracht het tegenwoordige incident uit te breiden buiten zijn aardrijkskundigen sector. De meest bevoegde kringen blijven uiterst voorzichtig in hun oordeel. Zij doen opmerken, dat de ontvangen inlichtingen fragmentair en onzeker zijn, dat men geen nauwkeurig denk beeld kan hebben van den werkelijken om vang der gevechten. Men weet niet, in hoever re de verantwoordelijkheid voor de feiten be rust op de plaatselijke militaire autoriteiten, of op de regeeringen. De gebeurtenssen zelf kent men slecht. Met slechts één uitzondering komen alle berichten uit Japansche bron. Het lijkt, dat de belangrijkheid der gevechten daar in nogal werdt overdreven, vooral het aantal tanks, dat op den tegenstander veroverd is, lijkt buiten verhouding tot het aantal dooden. Tenslotte vormt de nationale eer een factor, die een belangrijke rol schijnt te spelen. Dit is een element, dat onmogelijk van verre op zijn juiste waarde kan worden geschat. Het gevecht van heden met de Russische viiegtuigen wordt te Londen beschouwd als een zuiver plaatselijk incident. Het geeft geen aanleiding tot bijzondere, ongerustheid, aldus Reuter. De Sultan van Deli, Z. H. Toeankoe Ama toedin Sani Perkasa Alamsjah, die met zijn beide zonen Tengkoe Otteman (den aangewezen troonopvolger) en Tengkoe Amiroedin naar ons land is gekomen om het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin mede te vieren, is Maan- dasnamiddag met den Etoile du Nord om 17.34 aan het Hollandsche Spoorstation te 's-Graven- hage aangekomen. Ter begroeting waren in de gereserveerde wachtkamer aanwezig de kapitein J. Roms- winckel, adjudant van H. M. de Koningin, als vertegenwoordiger van H. M., voorts de heeren J. Th. Petrus Blumberger, chef van het kabinet van het departement van Koloniën, als ver tegenwoordiger van den minister, C. J. van Kempen, oud-gouverneur van Sumatra's Oost kust, Vorstman, oud-resident van Tapanoeli, jhr. Van den Brandhoff, oud-gouverneur, S. Bouman, oud-assistent-resident van Medan, Raden Adipatti Soejono, oud-lid van den Volks raad, F. Sampeski, voorzitter van de afdeeling Den Haag van de vereeniging Oost en West, mr. F. E. Gross, algemeen secretaris van Oost en West en eenige andere bekenden van den Sultan. Als geleide van de reis des Sultans in Europa was meegekomen de heer J. A. de Goeyen, ter wijl mede aanwezig was de aan den Sultan voor diens verblijf in Nederland toegevoegde controleur bij het binnenlandsch bestuur, de heer G. W. Fris. Onmiddellijk na aankomst aan het station stapten de Sultan en zijn beide zoons op het Stationsplein in een gereedstaanden auto, be stuurd door den heer De Goeyen, die hen naar Amsterdam bracht, waar de Sultan in het Amstelhotel logeert. Maandag werd brand ontdekt in de woning van den agent van politie, den heer H. van den Berg, wonende aan den Wooldereschweg te Hen geloo. Het vuur werd ontdekt in 'n slaapkamer aan de achterzijde van het huis. Spoedig sloeg de brand over naar het aangrenzende perceel, de woning van het oud-raadslid den heer K. Drent. Daar hier niemand thuis was, forceerde de politie een deur. Uit beide woningen werden zooveel mogelijk meubelen en stukken huisraad in veiligheid gebracht. Uit de woning van den heer Drent wist men ook nog eenig geld te redden. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet veel uit richten, daar de brandput ter plaatse slechts een geringen druk gaf. Beide woningen brandden geheel uit. Alleen de muren bleven overeind staan. Zekere S., die zich door het inslaan van een ruit toegang tot de woning van Drent wilde verschaffen, werd zoo ernstig aan de polsader gewond, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Maandagavond om acht uur is in een door de kanalisatie afgestaan gedeelte van de Maas onder Reek de 18-jarige A. L., die met enkele vrienden aan het baden was, in een kuil ge raakt en verdronken. Pogingen om door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, hadden geen succes. Ter gelegenheid van het Zilveren Kunstzijde jubileum heeft de Algemeene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem een prijsvraag uitgeschreven, waarbij de deelnemers en -neemsters moesten beoordeelen of zekere aan hun voorgelegde ar tikelen uit natuurzijde of uit kunstzijde waren vervaardigd. De prijsvraag georganiseerd on der toezicht van notaris J. G. Coster bestond uit twee gedeelten, t.w. een afdeeling kousen en een afdeeling stoffen. Er bleek zeer veel animo voor deelname te bestaan: bij de kousen- afdeeling kwamen 1364 dames en heeren hun oordeel afgeven; bij de stoffenafdeeling 1359. Er waren een achttal kousen tentoongesteld, waarvan er 6 uit kunstzijde en 2 uit natuurzijde waren vervaardigd (hetgeen den deelnemers na tuurlijk niet bekend was). Slechts 15 pCt., t.w. 213 deelnemers, hadden nauwkeurig vermeld, welke kousen uit kunstzijde en welke uit na tuurzijde waren gefabriceerd. Verder waren er 206 oplossingen met 1 fout, 300 met 2 fouten en 645 met 3 tot 7 fouten. In de stoffenafdeeling werd dezelfde beoor deeling gevraagd van een twaalftal weefsels, zes uit kunstzijde en zes uit natuurzijde. Van de 1359 mededinger (sters) bleek er slechts één enkele in staat te zijn de juiste samenstelling op te ge ven. Een tiental oplossers maakte één fout, 58 maakten 2 fouten, de resteerende 1290 beoordee laars (95 pCt.) maakten, 3, 4 tot zelfs 10 fouten. Een gezelschap van ongeveer 100 textielfabri kanten, inkoopers van groote warenhuizen en van inkoopvereenigingen, dat afzonderlijk aan deze prijsvraag meedeed, bracht het er niet beter af. In de kousenafdeeling waren circa 25 pCt. der beoordeelingen juist; in de stoffenaf deeling.... niet één! Zelfs was er geen enkele beoordeeling met één fout. Slechts twee deelne mers hadden 2 fouten gemaakt, alle andere maakten 3 tot 10 fouten. In de buurtschap Hertme, gemeente Borne, is Maandagmiddag omstreeks vier uur brand uitgebroken in het café, annex kruidenierswin kel en bakkerij van den heer G. Pisano. De brandweer uit Borne was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen dat het geheele pand uitbrandde. Van den inboedel kon niets worden gered. De brand is in de bakkerij ont staan Verzekering dekt de schade. In de Staatscourant van 1 Augustus 1938 is een beschikking opgenomen, waarin is bepaald, dat de uitvoer van arachide-olie naar België zonder certificaat afgegeven door het crisis uitvoerbureau is verboden. Deze maatregel heeft tot doel den regelma- tigen uitvoer van arachide-olie naar België te bevorderen, een en ander overeenkomstig een regeling tusschen Belgische en Nederlandsche olie-fabrikanten getroffen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren: W. J. Boon, Rotterdam; D. H. Borrebach, A. J. J. Engelbregt, W. F. H. Grashoff, G. W. Hystek, Den Haag; J. Dijkgraaf, Heer (Limburg); E. Moen, N. J. A. de Priester en H. T. Wolda, Amsterdam; A, i. König, Wecnen, iemand kan twee heeren dienen. Alle heeren moéten God dienen. De Bataviasche zwemvereeniging Triton heeft, naar Aneta meldt, het Nederlandsche record op vijfmaal 50 meter estafette borstcrawl voor hee ren, dat met een tijd van 2 min. 17 sec. op haar naam stond (hoewel het nog niet erkend was als zoodanig) verbeterd tot 2 min. 14.5 sec. Het erkende Nederlandsche record op dezen afstand staat ook op naam van Triton met een tijd van 2 min. 17.8 sec., gevestigd op 25 Augus tus 1935 te Batavia met de zwemmers Salo mons, Kode, Haasman, Pley en Van der Groen. Ook heeft dezelfde vereeniging het Nederl.- Indische record over tienmaal 100 meter borst crawl, dat met 11 min. 16 sec. op haar naam stond, tot 11 min. 7.8 sec. teruggebracht. De wedstrijd in de Amerikaansche zone van het Davisbekertournooi tusschen Mexico en Australië is Maandag te Kansas City in een 41 overwinning voor de gasten geëindigd. Na een 30 voorsprong won Quist (A) zonder moeite van Tapia (M) met 61, 61, 64, zoodat de stand 40 werd. De Australiërs brach ten toen den reservespeler Schwartz op de baan, die met 6—4, 61, 62 van Hernandez wen, maar volgens het reglement werd deze partij een winstpunt voor Mexico. De Internationale Club van Nederland heeft Zaterdag en Zondag te Noordwijk een wedstrijd gespeeld tegen Cambridge, welke ontmoeting de Nederlandsche tennissers met 138 wonnen. De uitslagen waren: Enkelspelen: Timmer slaat Gandar Dower 75 64; Hughan verliest van Austin 46, 26; Van Swol slaat Nicolaides 62 62; Heij- nen slaat Knott 26 63 62; Leembruggen slaat Dhamya 60 62; Boon slaat McKenzie 63 46 63; Timmer verl. van Austin 6—1 16 36; Hughan sl. Gandar Dcwer 97 63; Van Swol sl. Knott 61 62; Heijnen verl. van Nicolaides 16 3-^-6; Leembruggen sl. McKenzie 63 61; Boon sl. Dhamya 46 64 75. Dubbelspelen: HughanVan Swol slaan Knott—Nicolaides 64 64; slaan McKenzie Dhamya 61 62; Timmer—Heijnen verliezen van AustinGandar Dower 16 36; slaan KnottNicolaides 62 61; Boon-Leembruggen verl. van McKenzieDhamya 46 60 06; verliezen van AustinGandar Dower 46 26; Hughan en van Swol verl. van Austin en Gan dar Dower 36, 61, 46; Heijnen en Timmer sl. McKenzie en Dhamya 62, 64; Leembrug gen en Boon verl. van Knott en Nicolaides 2—6 26. Veteranen: mr. C. Punt sl. prof. Grundell Punnett 75 86. Op 6 Augustus a.s. vindt de start plaats van de Ronde van Zwitserland, die op 14 Augustus eindigt. Van Hollandsche zijde starten slechts twee renners, n.l. Verveer en Lambriehts. Van de overige deelnemers noemen wij: Hendrickx, Deltour, Storme, Loncke, Vla-emynck (België), Gebr. Clemens, Mersch (Luxemburg), Valetti, Romanatti, Camusso (Italië), Umbenhauer, Geyer, Bautz, Oberbeck, Weckerling (Duitsch- land), Lesueur, Gianello, Mithouard, Vietto (Frankrijk), Magnani (Amerika), Sanchez (Spanje) en Amberg, Litschi, Zimmermann, Egli, Blattmannr Buchwalder, Nievergelt, Bula, Stettler (Zwitserland). Op de Olympische Stadionbaan te Berlijn, werd een stayerswedstrijd gehouden over 100 K.M. Winnaar werd de wereldkampioen Loh- mann in 1 uur 34 min. 25 sec. Tweede werd Schoen op 450 meter, derde de Fransche kam pioen Lemoine op 1750 meter, vierde was Hei- mann op 230 meter, vijfde Wals op ruim 3000 meter en zesde Ifland op 3300 meter. In de achtervolging over 10 K.M. eindigde Wals in zijn serie achter Schoen, die een tijd noteerde van 8 min. 22.1 sec. Het verschil be droeg 160 meter. De strijd tusschen Lemoine en Lohmann in de derde serie was zeer span nend. Lemoine won in 8 min. 34.2 sec., waarbij Lohmann bet 7 meter werd verslagen. NEW YORK, 1 Augustus. De nieuwe week werd op de New Yorksche effectenbeurs in een even lustelooze houding ingezet als de vorige besloten werd. Uiteraard speelt het feit, dat het vacantieseizoen zijn hoogtepunt bereikt heeft, hierbij een rol. Maar afgescheiden hiervan blijkt de markt geen enkel initiatief te willen nemen. Men wenscht klaarblijkelijk niet op de verdere economische ontwikkeling, die nochtans meerendeels nog met optimisme tegemoet gezien wordt, vooruit te loopen en zoo vormde zelfs de verwachting op een verdere stijging van de bedrijvigheid in de staalindustrie geen stimulans. De staal- aandeelen lagen heden zelfs bij opening weer bepaald gedrukt in de markt. Ook overigens trouwens was de tendenz, hoewel eenigszins onregelmatig, eerder gedrukt. Een der weinige uitzonderingen vormden de vliegtuigfondsen, doch de meeste andere fondsen openden 'A tot dollar lager. Vélen zijn, ondanks hun opti misme voor de toekomst, van meening, dat de technische reactie uit hoofde van de recente krachtige stijging nog niet voltooid is en daarop schijnt men zich in breeden kring in te stellen, niet door materiaal af te geven, want het aanbod bleef heden zeer beperkt, doch door een gereserveerde houding aan te nemen. Deze groote terughouding en geringe vraag zijn on der de huidige omstandigheden echter al vol doende om de koersen te doen terugloopen, mede natuurlijk doordat de technische positie van de markt niet zeer sterk is. Na de eerste transacties zakten de noteeringen dan ook bij uiterst kalmen handel vrijwel algemeen nog' wat in, zoodat de verliezen zich tot J4 a 1 dollar uitbreidden. De handel was daarbij echter onbeteekenend. In het eerste uur bleef de markt vrijwel onbewogen. Aanvankelijk werd een licht opwaartsche richting gevolgd, doch deze werd weer door een kleine reactie gevolgd, zoodat er in het koerspeil per saldo weinig verandering kwam. De stemming bleef eenigszins onregelmatig. Aanvankelijk vertoonde de markt voor de meeste afdeelingen en fondsen een herstel, waarvan vooral aandeelen U.S. Steel profi teerden en bijna den vorigen slotprijs haalden onder invloed van de hoogere taxatie van de bedrijvigheid in de staalindustrie, n.l. 39.8 pet., De wedstrijden van de Holland-week boden Maandag een geheel ander aspect dan op den Zondag, want nu was er een mooi briesje en in de plaats van het spiegelgladde watervlak liepen er nu aardige koppen. Maandag gaven de races dan ook een en al bedrijvigheid en leven. De starklasse heeft een overwinning van Bob Maas opgeleverd. De drakenklasse leverde opnieuw een zege van Heinen op. De Pampusklasse was ditmaal niet voor Monde maar .voor De Vries Lentsch en in de regenboogklasse zegevierde Cor van Staveren. De uitslagen van de wedstrijden op het bui ten IJ luiden: Noord Nederlandsche 16 M2. klasse a: 1 Un- rist, st. D. Flemming; 2 Jaro 2, st. J.-Hulk. Noord Nederlandsche 16 M2. klasse b: 1 Meer koet, st. J. van Leeuwen; 2 Velox, st. H. het Lam. '12 M2. sharpieklasse a: 1 Wieko, st. C. M. H. Nauta; 2 Wilgenhoek, st. J. de Louwerse; 3 Dinges, st. W. J. H. Nauta; 4 All Weather, st. J. F. Stap; 5 Keamalzus, st. P. Fischer (Duitschland). 12 M2. sharpieklasse b: 1 Flevo, st. P. J. Du- dok van Heel; 2 Mieke 2, st. jhr. W. H. van Swinderen; 3 Ideaal, st. J. P. J. Schoten; 4 Trinil, st. E. Mooyaart Jr. Olympiajollenklasse a: 1 Daphnia, st. H. Na than; 2 Borreltje, st. A. D. H. Coops; 3 Wardy, st. R. Lemstra. Olympiajollenklasse b: 1 Mayhorn, st. C. Bre- dius. B.M.-klasse: 1 Adri, st. P. Leewis; 2 Joop, st. J. C. C. Bollemeyer. 12 Voetsjollenklasse a: 1 De Glipper, st. J. C. Tims; 2 Marionet, st. R. Venema; 3 Radetiske, st. A. Ie Poole. 12 Voetsjollenklasse b: 1 Hella, st. J. Ger- branda; 2 Repl, st. J. Vollebregt; 3 Notedop, st. H. J. A. M. de Jong. Op het IJselmeer waren de resultaten: Voorgiftklasse b: 1 Astrea, st. C. Moolen- burgh. Starklasse: 1 Bern 2, st. Bob Maas; 2 Paka 3, st. R. Mitchell (Engeland); 3 Berlin, st. Erwin Seefeldt (Duitschland); 4 Ski, st. H. Munnig Schmidt; 5 Dahme, st. Hans von Reeclam (Duitschland). Drakenklasse: 1 Janmaat, st. J. Heinen; 2 Ran, st. Ph. Keegstra; 3 Cavalier, st. jhr. mr. Eg. van Benthem van den Bergh; 4 Dracula, st. J. C. P. Hofkes; 5 Hermes, st. W. H. van Lienden. Regenboogklasse: 1 Hollandia, st. C. van Sta veren; 2 Kikker, st. J. de Vries; 3 Tjebbe, st. Tj. Maas. Pampusklasse: 1 Kievit, st. W. de Vries Lentsch; 2 Witte Raaf, st. M. Monde; 3 Kam per Steur, st. P. H. Cramer. Maandag is te Utrecht het zevende Na tionaal Congres van de Dominicaansche Derde Orde gehouden. Om half elf droeg pater Basilius Schaab, provinciaal van de Dominicanen, in de St. Dominicuskerk een plechtige Hoogmis op, tot intentie van de leden der Orde Orde. In het priesterkoor waren de vaandels en vlaggen der verschillende afdeelingen opgesteld. Om twaalf uur was de groote zaal van het Jaarbeursgebouw gevuld met congressisten uit alle deelen van het land. Bijzonder vielen de tertiarissen uit Volendam op in hun typische kleederdracht. Pater C. Piels O.P., promotor-provincialis, verwelkomde de talrijke aanwezigen. Begroet werden in het bijzonder de Missio narissen van Curagao en Portorico, de pro fessoren uit Rome en Freiburg, de Vlaamsche broeders en zusters, alsook de pater-directeur uit Venlo, een Duitsche medebroeder, tot wien spr. een woord van bemoediging en troost sprak in verband met de moeilijkheden, die de Duitsche Provincie lijdt. Voorts de zusters van verschillende aongregaties, wier aanwe zigheid zeer op prijs werd gesteld. Dan was het woord aan pater Lector Pi us Kok O.P. uit Zwolle, die een referaat hield over „De verantwoordelijkheid van onze ter tiarissen krachtens hun Dominicaansche roe ping". De wereld en de eeuwen liggen yoor ons open. Geloofsvoorvechters moeten wij zijn, al dus spr., lichters der waarheid, verkondigers van het Licht en het H. Evangelie van Chris tus. Zonder de hemelsche genadekracht, die uit het gebed en de boetedoening der reli gieuzen van de tweede Orde toevloeien, achten de priesters Dominicanen, die de Eerste Orde vormen, hun eigen Apostolaat niet mogelijk maar zij kunnen het evenmin zonder de actie en contemplatie van de 80.000 geestelijken en leeken van de Derde Orde. Wat de religieuzen nooit kunnen doen, kun nen de leeken, door in eigen milieu de leer van Christus te prediken. Spr. schetste zijn toehoorders voor oogen groote figuren der Dominicaansche Orde uit het verleden, heiligen van de Eerste Orde, maar, ook heilige tertiarissen, van wie vooral de H. Catharina van Siena genoemd moet worden. De Derde Orde-beweging is een deelneming aan het hiërarchisch Leekenapostolaat. Naast de Katholieke Actie kan de Derde Orde haar zending blijven vervullen. Men kan honderd procent Derde Ordeling zijn en juist daardoor beter strijden in de Katholieke Actie. Daarna sprak de hoogeerw. pater B. Schaab, provin ciaal, de vergadering toe. De Kerk wordt ver volgd als nooit eerder het geval was. Onze verantwoordelijkheid is dus grooter dan ooit te voren. Zij is echter gemakkelijk te dragen, als wij maar geloof hebben. In Se middagvergadering hielden twee lee ken een spreekbeurt. De heer J. N. Luiken uit Nijmegen over „De verantwoordelijkheid in verband met de fa miliale saamhoorigheid". Daarna mejuffrouw M. Emich uit Nijmegen over: „De verantwoordelijkheid in verband met het regelmatig bezoeken van de kerk- en werkvergaderingen". Pater Piels gaf tenslotte een overzicht van den stand yan zaken der Derde Orde. tegen de vorige week 37 pet. en een Japansche order van 10.000 ton ruw ijür. Later in den middag zakte het koerspeil echter weer bij uiterst kalmen handel in en hoewel het slot meerendeels niet op het laagste punt van den dag terecht kwam, moest voor de meeste fond sen toch een verlies worden opgeteekend, dat voor een klein aantal waarden boven 1 dollar uitkwam. Staalwaarden, mijnen, automobiel waarden, warenhuisfondsen, public-utillities, equipmentshares, kunstzijde-aandeelen en che mische fondsen waren aan den luien kant, terwijl olie-, luchtvaart- en spoorwegwaarden verdeeld waren, meerendeels met kleine voor- of nadeelige verschillen. Van laatstgenoemden konden Union Pacafic echter bij minimalen handel VA punt vtrbeteren. Ook tabakken ontmoetten goede vraag, waardoor Amer. To bacco B. 1 punt verbeterden. Amusements waarden waren prijshoudend, zonder meer. Hoewel de noteering voor exportkoper weer wat kon monteeren. waren koperwaarden meeren deels gedrukt, met uitzondering van Kennecott Copper en Ir.*. Nickel, die een verlies van resp. 1en VA op hun rekening kregen. Voorts waren U.S. Rubber, Amer. Tel. Tel. en American Can flauw en resp. VA, VA, en 2 punten lager, terwijl aandeelen in fabrieken van electrische apparaten voor General Electric een verlies van 1 en Westinghouse van 114 dollar te zien ga ven. Zooals gezegd, bleef de handel van zeer bescheiden afmetingen. In het laatste uur ver wisselden slechts 130.000 shares van eigenaar en het totaal gaf een cijfer van 590.000 stuks te zien, hetgeen een laagterecord is sinds ver scheidene maanden. (Ongecorrigeerd.) Slotkoersen Aug./Juli 1 30 29 Allied Chemical 176% 187 179 American Can Co. 967/g 987/s 98% Am. Car. F.dry 27% 28% 28 Amer. Ro'ling Mills 20% 20% 20% Am. Smelt. Ref. 487/8 491/4 49% Am. Tel. Tel. 140% 142 141% Am. Tobacco B. 88% 87% 88 Am. Waterworks 107/a lli/s 11% Anaconda Copper 35 35% 35 Atchison Topeka 36% 361/8 36% Baltimore Ohio 91/8 9% 9i/e Bethlehem Steel 58 583/g 58 Canadian Pacific 7 7 71/s Case Treshing 97 98 98 Chase National B. 31% 32 32 Ches. Ohio 31% 32 32 Chicago Rock IsL 5 8 Chrysler Motor 70 70% 693/4 Cities Service 9% 9% 9% Consol Gas N.Y. 273/8 28 28 Continental Oil 34% 351/8 347/g 7 Dawesl. 311/8 317s 31 5 A Young 243/g 243/4 24% Deleware Huds. 157/b 16% 16% Douglas Aircraft 497/a 49% 491/8 Dupont de Nem. 126 126 3/4 126 Eastman Kodak 1751/8 176 176 El. Bond Sh. 8% 8% 8% General Electric 40% 413/4 4178 Genera! Motors 42% 43% 431/8 Good Year 26% 27 263/4 Hudson Motor 9% 9% 9% Illinois Central 121/a 12% 12% Intern. Harvester 63% 64% 64 Intern. Nickel 493/g 50% 50 Intern. Tel. Tel. 91/4 97s 97s Kennecott Copper 403/8 413/4 41% Missouri Pacific 1% 1% 1% Idem pref. 23/g 23/g 2% Montgomery Ward 45 463/g 461/g Nat. City Bank 25% 26 25% Nat. Dairy Prod. 16 16 16 New York Central 18% 19% 19 North. Amer. Co. 213/g 217s 21% Norfolk Western 166 167 167 Pennsylvania 203% 213/g 21 Phillips Oil 41% 42 41% Proctor Gambia 543/8 54 54% Publ. Serv. N. J. 293/4 30 30 Radio Corporation 7 7 67/8 Scars Roebuck 711/s 72 71% Shell Union Oil 16% 17% 171/s Socony Vacuum 147/8 15 151/s Southern Pacific 187s 183/4 183/g Southern Railway 131/s 133/4 13% Standard Brands 8Vs 81/8 8 Stand. Oil ot N.-J. 571/8 57 56% Tidewater Ass. Oil 14°/8 15 147s Union Pacific 83 82 83% United Aircraft 27% 277/g 277/8 United Corp A. 3 3 3 U. S. Leather 6% 6i/s U. S. Rubber 43% 44% 433/4 U. S. Steel 587/8 59% 587s Western Union 207a 21% 20% Westingh. Electr. 993/4 101 101% Woolworth Building 467/g 473/g 47 ex dividend. ex coupon. -j- nieuwe aandeelen Gedaan en laten, t bieden. NEW YORK, 1 Aug. Slotkoersen Aug./Juli 1 30 29 Brussel 16.90% 16.91 16.90 Rome 5.26% 5.26% 5.26% Bern 22.91 22.92 22.91 Madrid Oslo 24.69% 24.71 24.70 A'dam 54.85 54.90 54.87 Londen 4.91% 4.913/4 4-91TV Parijs 2.76 2.76 2.757/g Berlijn 40.17% 40.18 40.17% 1 Aug. 30 Juli NEW YORK, 1 Aug. 1 Aug. 30 Juli Suiker Juli Jan. 1.87-89 1.86-87 Sept.1.82-83 1.81-82 Mrt. 1.91-92 1.90-91 Nov. 1.86- 1.86-- Mei 195-96 1.94-95 Dec. Juli 1.97- 99 1.97-98 1 Aug. 29 Juli 1 Aug. 29 Juli Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Sept. 4.40 4.38 Sept. 6 17-— 6.14 Dec. 4.45— 4.43— Dec. 6.33- 6.29-30 Mrt. 4.52 4.51 Mrt. 6.44-45 6.42 Mel 4.57— 4.53 Mei 6 52 6,49 Juli 4,5 4,56 Juli 6.57 6.56 Dec. Dec. Rubber Standaard Sept. 16.02 16.10 Mrt. 16.19 16,28- - Oct. 16.06 16.16 Mei 16.25— 16.34— Dec. 16.11 16.25— Juli 16.31 Jan. 16.12-f 16.25- f Katoen Oct. 8.51 8,62 Mrt. 8,65 8.77-7K Dec. 8.58 59 8.70-71 Mei 8.68 8.80 Jan. 8.60 8.72 Juli 8.71 8.75 Tin Loco 44.00 44,25 Termijn 44.10 44.25 CHICAGO, 1 Aug. 1 Aug. 30 Juli 1 Aug'. 30 Juli Tarwe Haver Sept. 667/8-67 675/8>% Sept.23% 23% Dec. 68%-7/g 69%.6/8 Dec. 243/g- 247/g Mel 71% 723/g-l/i Mei 26%-— 26% Mais Rogge Sept. S5Vs 565/g Sept. 45 - 46% Dec. 523/g 53% -- Dec. 46%- 473/, Mei 54Vs 55% Mei 49i/s 50 V2 Reuzel Sept. 8.52% 8,75 Dec. 8.47% 8.60 Oct, 8.60 8.80 Jan. 8.47% 8.72% Het is gebruik, dat gedurende de Leipziger Messe een speciaal concert gegeven wordt, ten einde de binnen- en buitenlandsche bezoekers in de gelegenheid te stellen het van oudsher be roemde Gewandhaus-Orkest te hooren. Dezen keer zal dit concert zijn Dinsdag 30 Augustus, onder leiding van Generalmusikdirektor Paul Schmitz. Het bijzondere hiervan is, dat bij uit zondering het niet minder bekende Thomaner- koor onder directie van professor dr. Karl Straube, zijn medewerking verleent, hetwelk drie Gradualen van Mozart met klein orkest zal uitvoeren. De Leipziger Najaars-Messe is van 28 Augus tus tot en met 1 September. BINNENL.4NDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 1 Aug.: Pluto, s., Dan zig; Normandia, s., Gothenburg; Maron, s., Java. Vertrokken 1 Aug.: Akeld, s., R'dam; Qua Vadis, m.s., Antwerpen; Nieuwland, s., Newcastle; René Paul, s.. Ostende; Brltanica, s., R'dam. AMSTERDAM. Aangekomen 1 Aug.: Dicove, W. Afrika, cacao, Borneokade, P. A. van Es Co.: Piritre.'a, IJmuiden, ledig, Rietlanden, Wagenborg; Pluto. Danzig, stukgoed, Levantkade, Verg. Car gadoorskantoor; Normandia, Gothenburg, stuk goed, Zeeburgerkade, idem; Maron, Java, stuk goed, Borneokade, Meyer Co.'s Scheepv. Mij. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN REOGESTROOM, 30 Juli van Port Bouet naar Cape Coast. AMSTELKERK, uitreis, pass. 31 Juli Dungeness. JAARSTROOM, vertr. 2 Aug. van Takoradi naar Sherbro. KON. HOLL. LLOYD EEMLAND, 31 Juli van Amst. te Bromcir. SALLAND, thuisreis, 30 Juli nam. 2 uur van Santos. MIJ. NEDERLAND SALABANGKA, 31 Juli van Hamburg te Bre men. MOENA. uitreis, 1 Aug. te Londen. TAJANDOEN, thuisreis, 1 Aug. te Havre. KON. NED. STOOMB. MIJ. EUTERPE, Amst. naar Bord'eaux, pass. 31 Juli Dungeness. TIBERIUS, 1 Aug. van Amst. te Hamburg. BAARN, uitreis, pass. 30 Juli Dungeness. BERENICE, Middl. Zee naar Amst., pass. 1 Aug. Gibraltar. PLUTO, 1 Aug. van Danzig te Amst. DEUCALION, 31 Juli van Cadix naar Amst, ROTT. LLOYD KEDOE, thuisreis, pass. 31 Juli Ouessant. KOTA NOPAN, uitreis, pass. 1 Aug. v.m. 5 uur Finisterre. KOTa RADJA, thuisreis, 1 Aug. van Sabang. SOEKABOEMI. uitreis, pass. 30 Juli Perlm. TAPANOELI, thuisreis, pass. 31 Juli 's nachts 12 uur Kaap del Arml. SLAMAT, thuisreis, pass. 31 Juli v.m. 11 uur Finisterre; wordt 2 Aug. te Southampton en 3 Aug. v.m. 8 uur te R'dam verwacht. GAROET, thuisreis, 1 Aug. van Padang. DEMPO, uitreis, pass. 31 Juli Kaap del Armi, HALCYON LIJN ROZENBURG, 1 Aug. van Bilbao te Vlaar- dingen. FLENSBURG, 30 Juli van Vlaardingen te Narvik. STAD DORDRECHT, 31 Juli van Rotterdam te Stockholm. STAD HAARLEM, 30 Juli van R'dam te Porto Ferrajo. STAD ZAANDAM, 29 Juli van Vlaardingen te Bilbao. MIJ. OCEAAN MiARON, 1 Aug. van Java te Amst. ROTXERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALHE5NA, thuisreis, 30 Juli van Baliia, VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ HOLLAND-AFRIKA LIJN SPRINGFONTEIN, thuisreis, 30 Juli n.m. te Duinkerken. RANDFONTEIN, uitreis, 31 Juli v.m .te Mom basa. MELISKERK, uitreis, 31 Juli n.m. 6 uur te Kaapstad. BLOEMFONTEIN, 30 Juli n.m. 3 uur van Dover naar Dakar. NIJKERK, 31 Juli van Hamburg te Amst. BOSCHFONTEIN, 1 Aug. van Dover naar Ant werpen. JAGERSFONTEIN, 31 Juli n.m. 5 uur van Lo renzo Marques te Beira. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN MARKEN, thuisreis, 30 Juli n.m. 7 uur van Antwerpen. DIVERSE SCHEPEN BERKEL, Cardiff naar Librevile, pass. 31 Juli Monrovia. EEM, 30 Juli van Rafso naar Rotterdam. EMMAPLEIN, 30 Juli van Narvik naar R'dam. JONGE JOHANNA, Antwerpen naar Alexandrië, pass. 31 Juli Leixoes. KERKPLEIN, 30 Juli van Wabana naar R'dam. LOOSDRECHT, Hamburg naar Richmond, pass. 30 Juli Flores. MAAS, R'dam naar Gefle, pass. 31 Juli Hol- tenau. MIJDRECHT, La Coruna naar Abadan, 1 Aug. van Suez. RUN, R'dam naar Tornea, pass. 1 Aug. Holtenau. WICKENBURGH, 31 Juli van La Pallice naar Rotterdam. MIRACH, 31 Juli van R'dam te Albany. ALGENIB', Masulipatam naar R'dam, pass. 31 Juli Gibraltar. Surséance van betaling: M. Knoops, Amsterdam. Verhoor Woensdag 28 September 1938 des v.m. te 11 uur, in raadkamer van de eerste kamer A der arr. rechtbank te Amsterdam. Schuldvorderin gen moeten uiterlijk Donderdag 8 September 1938 bij den bewindvoerder mr. j. R. Voute Jr. te Amsterdam worden ingediend. Surséance van betaling: Door Franciscus Josephus Halman, meubel fabrikant te Glanerbrug, gem. Enschede, ls een verzoekschrift ingediend tot aan hem verleenen van surséance van betaling. V'oorloopig verleend. Bewindvoerders mr. J. M. J. Baak te Enschede en G. J. M. van Swaay, meubelfabrikant te Nijme gen, St. Annastraat 311. Verhoor: Woensdag 17 Augustus 1938, des v.m. 10.30 uur in Raadkamer der arr. rechtbank te Almelo. Failliet verklaard: 29 Juli: W. N. Koenraads, loodgieter, Den? Haag, Parallelweg 276. R.c. Jhr. mr. C. I. van der Wljck. Cur. mr. I. E. Hes, Den Haag. 29 juli: G. Talamini, Den Haag, Kleine Nobel- straat IA. R.c. mr. M. A. van Rijn van Alkemadc. Cur. jhr. mr. A. W Snouck Hurgronje, Den Haag. Opgeheven wegens gebrek aan actief: Willem Bakker, Steenwijk; Lambertus Hoekstra, Spoolde A 119, Gem. Zwollerkerspel; Jan de Wilde. Aar denburg. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie 346% Anaconda 2626 3/16 Van 4.305 uur Anaconda 25%25% Koersen voor stortingen op 2 Augustus 1938 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken ƒ73.24, lires ƒ9.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2