Iwee menschen op den weg It Het goud laat op zich wachten U hebt géén voorrang DINSDAG 2 AUGUSTUS 1938 De „Karimata" meldt: geen nieuws AANVOER PEKEL- EN STEURHARING Het zgn. „jagen" wordt verboden VERHOOGDE MONOPOLIE HEFFING De prijsverhooging van tarwe- en roggemeel en -bloem Rogge- en tarwe-afvallen DE CLEARING MET DUITSCHLAND Stand per 30 Juli KATHOLIEKE VERKENNERS Nationale V.P.-bijeenkomst JONGEN VERDRONKEN Gevaarlijk spel in een kuil voor wegenaanleg Het tariefverdrag met Denemarken Invoer van vleesch wordt binnen bepaalde perken gehouden MR. J. DUYS NAAR DE N.S.B.? DIT JAAR NOG GEEN KOFFIESTEUN? NIEUWE BEHANDELING VAN DE ZAAK-MARGADANT DOOR HULBERT FOOTNER Zal nu het scherm over dit drama vallen? R.K. Hoofden van scholen bijeen St. Gregorius-vereeniging in het Aartsbisdom Samenwerking tusschen Jeugd organisatie en School VRACHTAUTO KANTELT NA AANRIJDING 13-jarig jongetje ernstig gewond ONDER DE TRAM BEKNELD GERAAKT Zeventigjarige heer zwaar gewond DUOPASSAGIER GEDOOD Van motorrijwiel geslingerd en tegen een paal geslagen Nationale film 18981938 Juli gaf zonneschijn tekort 57 uren beneden normaal gebleven DE DIEFSTAL TE LEIDEN Waar is het jongmensch in bruin plus fours-costuum? STEUN KLEINE BOEREN Congres voor lichamelijke opvoeding uitgesteld UIT DE STAATSCOURANT Verificateur en ontvanger Eervol ontslag Landbouwhoogeschool Notaris Burgemeesters Landsdrukkerij Een bewijs van toegang tot den lichttoren In West-Terschelling" kost vijftien cent en geeft recht den „Brandaris" te beklimmen. Doet bet niet als ge last van kortademigheid hebt: Stelt u dan tevreden met per lift naar den top van den Eifelteren te suizen. De Brandaris heeft geen lift, maar wel 225 ongemakkelijke Steenen treden. Dit aantal weet de wachter uit Zijn hoofd: Ge behoeft ze dus niet te tellen. Boven waait het altijd en ge ziet veel water, zand en huizen beneden u en ook wat beweeg lijke stipjes. Dat zijn menschen. Als het heiig aan de kust is, kunt ge de „Karimata" niet het bloote cog niet vinden, maar wel dooi den sterken kijker, dien de vriendelijke wach ter u aanbiedt. Zijn uitnoodiging om de lampen en de len zen te zien, moet ge beslist aannemen. Hij draait de lenzen voor u rond en toont u de twee lampen elk van 13.000 kaars die door het lenzenstelsel tot 3.7 millioen kaars versterkt werden. Raakt 't koper niet met uw handen aan, dat doet zelfs de wachter niet. Daar heeft hij een doekje voor. Het instru ment is zijn trots en hij zorgt, dat het koper biinkt. Boven is ook het radiotoestel, waardoor de marconist van de „Karimata" met den vuur torenwachter kan spreken. Nu hebt ge alles gezien, behalve de opge zette vogels, die een trapwenteling lager achter glas staan. Zij zijn van naamkaartjes voorzien ph de gelegenheid om met uw kennis van na tuurlijke historie te geuren, ontbreekt dus. Terschelling is dit jaargetijde zeer druk be zocht door vacantiegangers. Vooral gedurende het weekeinde namen velen bezit van duin en strand. Ook kampeerders zijn hier talrijk en in de duinen zijn veie tenten opgezet. In de „Karimata" stellen zij weinig belang. In te genstelling tot de journalisten, die in hotel .■Nap" kwartier hebben gemaakt en het de bei den telefoonjuffrouwen van West-Terschelling lastig maken, als de verbinding met hun re dacties niet vlug genoeg tot stand komt. De heeren Van der Cappellen, van de Marle en Bol wisselen elkaar op de „Ka rimata" af. Dit drietal leidt om beurten het werk op den molen. In hoofdzaak klei en zand brengen de 130 emmers naar bo ven. Het goud laat op zich wachten. Hoe lang nog? Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal binnenkort een bepaling tegemoet kunnen wor den gezien, dat de aanvoer van pekel- en steur - haring slechts is toegestaan met dezelfde sche pen, aan boord waarvan de haring is verwerkt. Het z.g. „jagen" zal daarmee verboden zijn. Vermoedelijk zal deze maatregel omstreeks 9 Augustus in werking treden. De commissie-Gerbrandy, bedoeld in de al gemeene verkoopvoorwaarden voor tarwebloem en tarwemeel, c.q. roggebloem en roggemeel, van de fabrikanten van deze producten, is bij eengekomen naar aanleiding van de afkondi- ging van regeeringswege van de verhooging met ingang van 31 Juli j.l. van de monopolieprijsver schillen van tarwe met 50 cent per 100 K.G., van rogge met 1.50 per 100 K.G. en van de restitutiebedragen van tarwe- en roggeafVallen Het 50 cent per 100 K.G. Op grond van deze verhooging heeft de com missie beslist, dat de prijzen van alle tarwe bloem en tarwemeel c.q. roggebloem en rogge meel, welke na 31 Juli 1938 nog te leveren is op grond van voorverkoopcontracten, afgesloten voor dezen datum, verhoogd worden: a. voor zoover betreft tarwebloem a. inclusief Zeeuwsche bloem a., met 27 cent per 100 K.G.; b. voor zoover betreft tarwebloem b, inclu sief Zeeuwsche bloem b, met 50 cent per 100 K.G. e. voor zoover betreft tarwemeel a. met 32% cent per 100 K.G.; d. voor zoover betreft tarwemeel d met 50 cent per 100 K.G.; e. voor zoover betreft roggebloem met ƒ2. Per 100 K.G.; f. voor zoover betreft roggemeel met 1.50 Per 100 K.G. De commissie voegt hieraan toe, dat beoor deeling van den invloed welke op de prijzen der loopende voorverkoopcontracten voor tar webloem b. wordt uitgeoefend door de wijzi ging van de heffing op tarwebloem b, bedoeld in artikel 3 sub a van de crisistarwebeschikking 1936 2, buiten haar competentie valt. Daar haar evenwel van regeeringswege is me degedeeld, dat deze heffing met ingang van 31 Juli 1938 verlaagd wordt van 2.77 tot 2.54 dus met 23 cent per 100 K.G., merkt zij ter voorkoming van misverstanden op, dat de verhooging van den prijs van tarwe bloem b, nog te leveren op voor 31 Juli 1938 af gesloten voorverkoopcontracten, als gevolg hiervan uiteindelijk zal bedragen 27 cent per 100 K.G. Van de Nederlandsche Maalindustrie verne men wij, dat de prijzen van tarwe en rogge- afvallen, welke na 31 Juli 1938 in het binnen land nog te leveren zijn op grond van contrac ten, afgesloten voor dezen datum, tengevolge van de verhooging met 50 cent per 100 K.G. van het monopolieprijsverschil op tarwe- en rogge- afvallen, eveneens verhoogd zullen worden met 50 cent per 100 K.G. Algemeene Clearingrekening: 1. Stortingen in Nederland ƒ171.255.100, 23 Juli 1938 ƒ164.890.200; waarvan bestemd voor: a. Achterstallige vorderingen 687.700, 674.600; b. Rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte; Rentetransfer ƒ3.273.500, ƒ3.144.500; c. Vrije Rekening Reichsbank 17.106.100, ƒ16.404.100; d. Nieuwe onder de Clearing val lende vorderingen 150.187.800, 144.673.000. 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe vorde ringen) ƒ169.444.800, 163.144.600. 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vor deringen (l.d) 149.2*29.500, 142.863.300. Laatst uitbetaalde nummers van storting: te gen guldensvorderingen: 611.590a, tegen Reichs- markvorderingen 63123/93618. Speciale Verrekening: Stortingen in Nederland tegen afgegeven reis- chèques ƒ1.876.600, 1.758.700. Uitbetalingen in Nederland ƒ1.652.100, 1.611.600. Nog beschikbaar 224.500, 147.100. Zaterdag is in Gilze de jaarlijksche zomer- bijeenkomst gehouden van de Katholieke Voortrekkers in Nederland. Toen het kamp ingericht was trokken de jongemannen het rond, cm elkaar te begroe ten of nieuwe vriendschapsbanden aan te knoopen. Tusschen het luchtige khaki stak "t donker-blauw van de zee-voortrekkeirstruien scherp af. Voer een witte tent, dicht bij de kapeltent, zat de hoofdcommissaris der Katholieke Ver kenners, mr. Reni Höppener, gemoedelijk neergehurkt tusschen leiders uit de Verken nersbeweging. Ook was er den diocesaan com missaris van Breda, mr. F. Janssens. Het was ongeveer 7 uur, toen de ongeveer 300 voortrekkers rond den hoogen vlaggemast geroepen werden, om het hijschen bij te wo nen van de Nederlandsche driekleur, waar mede het weekend werd geopend. Onmiddellijk na de vlaggenparade werd de nieuwe A. H. K. C., cubaas Koelink, door den hoofdcommissaris geïnstalleerd. Een paar flin ke yells en de jongens begaven zich terug naar de tenten, om die gereed te maken voor den nacht en een mantel of deken te halen, voor het kampvuur. Negen uur laaiden de vlammen hcog op en muziek en krontjong-liederen klonken doel den bladstillen, zwoelen zomeravond. Zondagmorgen vroeg waren allen uit de vee- ren, liever: uit hun schiul-tentje. Zij gingen zich wasschen aan de pomp, die de behulpzame boer Gijsbreghts. de gastheeren, op het ter rein had laten slaan. En terwijl de zon lang zaam boven den boschrand klom en de vogels hun eerste, trillende geluidjes lieten hooren, waren de jongemannen geknield voor het veld- altaar, waarboven een witte tent gespannen De dag met God ingezet, moest slagen. Want deze dag was belangrijk. Er zou beraadslaagd worden en er zouden plannen gemaakt wer den voor het komende jaar. Verschillende per sonen hielden in den loop van den dag inlei dingen over de training van den aspirant voortrekker. Er heerschte een heerlijke stemming op de zen stralenden zomerdag. De kennismaking werd voortgezet of de heerlijke omgeving werd verkend. En het was al weer bijna donker, toen de laatsten hun tentje oprolden en met moei te afscheid namen van dit prachtige terrein in het heerlijke Brabantsche landschap. Maandagmiddag waren eenige jongens tus schen Oppenhuizen en Sneek aan het zwemmen in een put, waaruit zand wordt gegraven voor den aanleg van den rijksweg AfsluitdijkHee renveen. Een van de jongens, de 16-jarige L. de H. uit Sneek, die niet kon zwemmen, kwam in een gedeelte, waar tien meter water stond. De jon gen verdween in de diepte en kon niet meer worden gered. Het lijk is in den loop van den avond opge haald. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot goed keuring van het op 29 Juni 1937 te Kopenhagen tusschen Nederland en Denemarken gesloten ta riefsgedrag zegt de regeering o.m. het volgen de. Wat betreft de schade, welke gevreesd wordt voor onzen landbouw als gevolg van de verlaging van het invoerrecht op versch en gekoeld rund- vleesch, zij aangevoerd, dat de invoer van vleesch door de contingenteering binnen bepaalde per ken gehouden wordt. Wat de waarde en de hoeveelheid van het in Nederland uit Denemarken ingevoerde vleesch en van de in Denemarken uit Nederland inge voerde bloembollen betreft, kan worden opge merkt, dat deze zich béwegen binnen de grenzen van de contingenten, vastgesteld in de vertrou welijke overeenkomst van 29 Juni 1937, welke overeenkomst inmiddels met ingang van 1 Juli j.l. door een nieuwe is vervangen. Met de nog vele wenschen van Nederlandsche exporteurs met betrekking tot hun afzet naar Denemarken is in de nieuwe met 1 Juli in wer king getreden contingenteeringovereenkomst zoo veel mogelijk rekening gehouden. Naar de Telegraaf verneemt is het oud-lid der Tweede Kamer mr. J. E. W. Duys die vele jaren een der voormannen in de S.D.A.P. is geweest, thans toegetreden tot de N.S.B. SOERABAJA, 1 Augustus (Aneta). Naar de „Indische Courant" verneemt, verwacht de kof fiehandel te Soerabaja dit jaar nog geen of- ficieele beslissing in zake een eventueelen kof- fiesteun. 24 Toen de zon laag stond, kwam Rina haar gelofte getrouw om Natalie te verzorgen. Haar houding was onveranderd en zij vroeg naar haar toestand. Overigens zweeg zij meestal en als zij iets Zeide, sprak zij in enkele losse lettergrepen. Toen zij de tent weer uitkwam, zag zij Garth met een van de paarden bezig. Zij zei, dat ze eenige kruiden voor Natalie noodig had, die zij op een afstand van vijf mijl halen moest. Garth vreesde, dat zij slechts een voorwendsel zocht een van zijn paarden te bemachtigen, maar van den anderen kant kwam afwezigheid van Rina prachtig uit in verband met zijn plannen. Rina, die een zadel overbodig vond, sprong te paard en reed weg. Garth wachtte niet zonder spanning, om te zien welke richting zij Uit ging. Garth vertelde Natalie wat zijn plan was en plaatste haar zoodanig op den grond, dat zij hem niet uit het gezicht behoefde te verliezen, ham ziin geweer en ging on wee. Hij had gezien, dat de deur van Mabyn's hut openstond. Met een omweg kwam hij voor de deuropening. Toen zijn schaduw naar binnen viel, spalkte Mabyn zijn oogen wijd open en een trilling van angst viel over zijn ledenen. Wat moet je? riep hij. Garth moest een gevoel van walging onder drukken. Hij greep zijn geweer met een betee- kenisvol gebaar. Sta op! zei hij. Mabyn, die languit gelegen had, kroop op handen en voeten. Wat ga je met mij doen? Garth liep achteruit: Kom naar buiten! riep hij. Mabyn gehoorzaamde, de oogen gericht op 't geweer. Je gezicht vooruit! beval Garth, en door kropen naar de monding van de kreek! Mabyn werd steeds bleeker. Wil je me in den rug schieten? schreeuwde hij. Een ongewapende man. Ik keer me niet om! Ga dan achteruit! Mabyn liep als een kreeft in zijdelingsche richting, steeds met de oogen op het geweer ge richt. Eenmaal viel hij en stiet een kreet van angst uit. Garth lachte, maar tegelijkertijd verachtte hij dezen slappen bloodaard. Hij moest hem een minuut toestaan om bij te komen. Mabyn begon om genade te smeeken. Dood mij niet! riep hij. Ik kan niet ster ven, zoo nie/fc. Je. dood Na talie. als. je mii doodt. Zooals Aneta destijds reeds meldde, zou waarschijnlijk in September een begin worden gemaakt met de herbehandeling van de be kende Margadant-zaak voor den raad van jus titie te Makasser. De Semarangsche redacteur van de Indische Crt. verneemt thans, dat de eerste rechtsdag vermoedelijk op 13 September zal vallen. Als verdachten zullen terecht staan de 37- jarige J. Th. K., geboren te Billiton, van be roep mecanicien bij de Nederlandsche Kolo niale Petroleum Maatschappij, wonende te Makasser en B„ oud ongeveer 36 jaar, vroeger chauffeur in dienst van K. en diens vader, thans zonder beroep, wonende te Boeloekoem- ba. De dagvaarding is thans beteekend. Zij om schrijft de schuld dezer beide verdachten on geveer als volgt; „Dat zij met wijlen P. K. in den tijd dat wijlen H. E. J. Margadant te Boeloekoemba als lgd. controleur werkzaam was, uit de vastge- metselde geldkist in het controleurskantoor een geldsom groot ongeveer f 18.000 hebben wegge nomen met het oogmerk om de gelden zich wederrechtelijk toe te eigenen, welke gelden toebehooren deels aan het gouvernement van Ned. Indië, deels aan in Boeloekoemba gelegen adatgemeenschappen." Na moeizamen arbeid zoo teekent de In dische Crt. hier nog by aan is het dan eindelijk gelukt zoodanig bewijsmateriaal aan te voeren, dat de president van den raad van justitie te Makassar rechtsingang kan verlee- nen met verwijzing van de zaak naar de te rechtzitting. Een zaak van niet al te verstrek kende beteèkenis, indien zij in het licht kon worden gezien van den diefstal op zichzelf, maar zij is van intens grootere waarde in het verband van het Margadant-drama, dat zoo vele jaren strijd en critiek heeft uitgelokt. Dat nauwe, bestaande verband zal oorzaak zün, dat straks bij de berechting der dieven de oude Margdant-zaak in al haar dramatische details en in al haar scherpte voor den geest wordt geroepen, maar met het vonnis zal het scherm voorgoed over het drama zijn geval len. Een belangrijk aandeel in de ontknooping der zaak heeft, zooals bekend, de toenmalige officier van justitie te Makassar, mr. J. A. Jonkman gehad. Met grooten ernst, kracht en toewijding heeft hij de ingewikkelde zaak aan gevat en het is hem tenslotte gelukt een uit weg te vinden uit het doolhof van verklarin gen en processen-verbaal en het warnet van leugens en verdachtmakingen. en ook mijn moeder. Je zult drie moorden op je geweten hebben. Ik kan niet sterven! Schiet op! beval Garth. Toen zij bij het water kwamen, gebood hij den man in de boot te stappen. Mabyn viel op zijn knieën. Niet in het water! gilde hij. Dood mij hier! Niemand gaat je dooden, zei Garth, ter wijl hij moeite moest doen om zich te beheer- schen. Doe wat je gezegd wordt en niemand zal je kwaad doen! Mabyn wierp een angstigen blik op Garth. Hij stond op. Wat ga je met mij doen? stotterde hij. Ik ga je op het eilandje zetten, zei Garth kool. Ik zal sterven, weende hij. Ik zal je voedsel laten brengen, zoolang je naar mijn bevelen luistert, zei Garth. Mag ik enkele dingen meenemen? vroeg Mabyn, terwijl hij naar den hemel keek, waar achter Rina verdwenen was. Neen, zei Garth, instappen! Mabyn gehoorzaamde. Garth ging achter in de boot zitten met het geweer in de handen en dwong Mabyn te roeien. Mabyn gehoorzaamde weer. Hij keek Garth vol haat aan en zijn grijze oogen spraken van machtelooze woede. Hij overwoog of hij de boot zou laten kantelen, maar de vrees voor den dood overmeesterde hem. Garth voelde wat in Mabyn omging en nau welijks had de boot de kust bereikt of hij snrone nn en lien de boot-uit. Mabvn gebiedend als u bij wegkruisingen dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert u namelijk een voor- rangsweg! als u bij smalle bruggen dit ronde, roode bord met 1 zwarten (links) en 1 rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van over zijde gaat dan voor. Maandag is te Utrecht de 49ste algemeene vergadering gehouden van de St. Gregorius- vereeniging van Hoofden Van R. K. Bij zondere Scholen in het Aartsbisdom Utrecht. De moderator, de zeereerw. heer W. R. de Jong, algemeen inspecteur van het Katholiek Bijzonder Onderwijs in het Aartsbisdom, droeg in de kapel der Broeders van St. Joan de Deo een Heilige Mis op tot intentie der Vereem- ging. Hierna is in hotel Noordbrabant, aan het Vredcnburg, de algemeene vergadering gehou den. Vooraf was een tentoonstelling van leer middelen, in de vergaderzaal ingericht, bezich tigd. Wegens ziekte van den voorzitter, den heer J. G. Suring, werd de vergadering geleid door den heer A. H. Kortooms (Raalte) die een hartelijk woord sprak van medeleven met den voorzitter. Het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer A. J. Ph. Rideler, gaf een batig saldo aan van f 51.88. In het re servefonds werd f 150 gestort, terwijl het fonds voor de viering van het 50-jarig jubileum, volgend jaar, thans f 900 groot is. Tot vertegenwoordiger der vereeniging vooi den Keurraad werd gekozen de heer A. J. Ph. Rideler (Barneveld), voor de Vereeniging tot Vereenvoudiging onzer spelling de heer H. J. Pierik (De Steeg). Het voorstel van het bestuur om in 1939 het 50-jarig bestaan der Vereeniging feestelijk te herdenken, werd hierop besproken. Het voor- loopige feestprogramma is als volgt: de eigen lijke datum is 24 April 1939; het feest zal waar schijnlijk gevierd worden op den eersten Zon dag van Augustus. Getracht zal worden, •s morgens in de Kathedraal een pontificale Hoogmis te doen opdragen, 's Middags om 2 uur is de feestvergadering, waarop Mgr. dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, zal wor den uitgenoodigd. Spreken zal op dezen middag de moderator. Tot besluit is er 's avonds een feestdiner met attracties in het Jaarbeurs- restaurant. Vervolgens hield de zeereerw. heer G. Ban nenberg, secretaris der Interdiocesane Jeugd commissie te 's Bosch, een lezing over „Sa menwerking tusschen Jeugdorganisatie en School." Wij leven nu in een tijd van overgang. En iedere levensrichting van dezen tijd grijpt naar de jeugd om ze te beïnvloeden en aldus haar voortbestaan te verzekeren. Het Jeugdwerk is dat over 't algemeen, wat gedaan wordt voor de rijpere jeugd en wordt genoemd de „vrije Jeugdvorming". Het recht van opvoeding komt toe aan het huisgezin (vader en moeder), aan de Kerk, aan de jeugdvereeniging en aan den Staat, zoo geeft de Paus het aan. De jeugd vereeniging moet echter beschouwd worden als een hulp-instelling der opvoeding, evenals de school Het verschil is dat de school een vast pro gram kent, terwijl de didactiek der jeugdver eeniging vrij is. Ook de groepeering verschilt en de uitoefe ning van het gezag. De school is veel verder als hulpinstelling van de opvoeding. De vrije jeugdvorming is een instelling van den laat sten ontwrichten tijd. Het verenigingsleven van de vrije jeugdvorming komt tot stand door het gemeenschappelijk ideaal, door den gemeenschapszin, die aan de jeugd wordt voor gespiegeld, door de ouders, die het groote be lang inzien van een verdere vorming van hun kinderen en door de Kerk, die de jeugdver- eeniglngen aanbeveelt. Ook de Staat is een machtige factor voor de vrije jeugdvorming. (Italië en Duitschland). En tenslotte is er nog de aantrekkelijkheid, die de jeugdverenigin gen hebben, waardoor de jeugd tot deelneming opgewekt wordt. Het is zeker, dat de jeugdvereenigingen zeer groote opvoedkundige waarde hebben voor de jeugd. Tot voor kort werden echter slechts pas sieve methoden gevolgd; nu is dit veranderd de jeugd moet in vele opzichten zelf werken. aan wal te komen. Toen dwong hij hem de boot weer af te stooten. Daar Mabyn aarzelde, joeg Garth een kogel boven zijn hoofd. Doods benauwd duwde hij de boot af en zonk neer op het gras. Garth wisselde het geweer voor .de riemen en roeide naar de monding van de kreek, terwijl hij geruststellend met zijn hoed wuifde naar Natalie. Toen haastte hij zich naar de hut en haalde alle voedsel bij elkaar, meel, boonen, thee, suiker en vleesch en alles wat als wapen kon gebruikt worden. Nauwelijks hiermee klaar en had hij de tent weer bereikt of Natalie's scherpe oogen zagen Rina in de verte aanko men. Garth bracht Natalie in de tent en wachtte de onvermijdelijke scène af. Intusschen zag hij Rina de hut ingaan, haas tig terugkomen en den grond onderzoeken. Zij volgde het spoor terwijl zij het paard aan den toom hield. Ze zocht met haar oogen over het water en zag de boot die bij het kamp van Garth lag. Toen sprong zü op het paard en rende op de tent af. Met een wilden ruk sprong zij voor Garth's voeten en keek hem met groote verbaasde oogen aan. Waar is hij? riep ze, en zonder op ant woord te wachten liet zij een stortvloed onver staanbaar Indiaansche op hem los. Garth bleef kalm en liet haar ultrazen. Rina, die eindelijk bedacht, dat Garth haar niet verstaan kon, zei toen in gebroken En- gelsch Wacht maar! HU dood! Dan zy haar arm ziek! Zii schreien en sterven yan pünl al behoort een zekere leiding van ouderen aan vaard te worden. De vorming van de jeugd in de school valt niet onder de vrije jeugdvorming, doch de school moet samenwerken met de jeugdver eeniging, op dezelfde wijze als de jeugdver eeniging samenwerkt met de standsorganisatie. Dit moet geschieden door waardeering en ken nis van elkanders werk en .doordat onderwij zers als jeugdleiders gaan optreden. De schoot kan ook nog helpen door daadwerkelijken steun b.v .wanneer de hoogste klassen regelmatig ge wezen worden op het belang van de jeugdbe weging. Na deze inleiding volgde de rondvraag, waarop rector W. R. de Jong de aanwezigen toesprak en de vergadering gesloten werd. 's Middags maakten de deelnemers aan deze vergadering een excursie naar Amsterdam, waar o.m. Schiphol bezocht werd. Maandagochtend is op de Laan van Meerder - voort hoek Pioenweg te 's-Gravenhage een ernstige aanrijding geweest tusschen een vrachtauto uit Amersfoort en een personen auto, waarbij een 13-jarig jongetje zeer ern stig werd gewond. Om kwart voor acht reed de vrachtauto, bestuurd door den 46-jarige G. de G. uit Amersfoort de Laan van Meerdervoort af in de richting Kijkduin. Naast den bestuurder zat in de cabine diens 13-jarig zoontje. Op den hoek van den Pioenweg werd het uitzicht van den chauffeur belemmerd, zoodat hij een personenauto, welke juist van rechts kwam, niet snel genoeg opmerkte. De personenauto had voorrang. De vaart van de beide wagens was zoo groot, dat een aanrijding onvermij- deiyk jvas. De bestuurder van den vrachtauto trachtte nog door snel naar rechts uit te wijken een botsing te voorkomen, maar de per sonenauto raakte desniettemin den vrachtauto in de flank, zoodat deze kantelde. De beide bestuurders kwamen met den schrik vrq. Het jongetje echter, dat rechts in de cabine zat, geraakte bekneld tusschen den grond en het portier. De G. G. D., welke spoe dig ter plaatse waf, constateerde een schedel fractuur en een ernstige armbr.euk. De jongen werd naar het Roode Kruis-Ziekenhuis over gebracht. Zijn toestand is hoogst ernstig. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Maandagochtend is de circa 70-jarige J. van D., te Den Haag, bij het oversteken van den Kneuterdijk, waarschynlijk door eigen onvoor zichtigheid, onder een motorwagen van lyn 2 gekomen. De heer Van D. geraakte onder den baan- schuiver bekneld en kon eerst worden bevrijd, nadat een kraanwagen van de politie het tram rijtuig had opgevyzeld. De getroffene is met een schedelbasisfractuur naar het gemeente ziekenhuis overgebracht, zyn toestand is zorg wekkend. Maandagnacht is de 27-jarige ongehuwde motorryder E. Kuiper, uit Appingedam, op den ryksstraatweg GroningenDelfzijl ter hoogte van Winneweer op den driesprong aldaar in aanrijding gekomen met twee wielrijders, die naast hun fiets stonden te wachten. De motor rijder verloor de macht over het stuur en begon te slingeren, met het gevolg, dat de duopassa gier, de 25-jarige ongehuwde heer J. Illenga, uit Woldendorp, gemeente Termunte, van het mo- torrywïel geslingerd werd en met het hoofd tegen een langs den weg staanden telefoonpaal terecht kwam. Hij liep o.m. een schedelbasisfractuur op en werd naar het ziekenhuis te Groningen overge bracht, waar hij korten tyd na aankomst is overleden. De heer Kuiper en een van de wielrijders kre gen lichte verwondingen. Het comité „Nationale film 1898—1938" ves tigt er de aandacht van allen, die belang heb ben by de vertooning van de jubileumfilm „Veertig Jaren" op, dat voor de distributie van de film uiteraard slechts een bepaald aantal copieën beschikbaar is, zoodat het onmogelijk is, aan den van vele zijden geuiten wensch te voldoen, deze film in de feestweek geiy'ktydig in alle plaatsen te vertoonen. Volgens een distributieschema wordt de film achtereen volgens in de meeste plaatsen vertoond. Men adresseere de correspondentie met het comité aan de afdeeling distributie, Filmstad 's Gravenhage. Hartstochteiyk smeet zy de kruiden en blaren neer, die zij meegebracht had. Mabyn is ongedeerd, zei Garth geduldig. Ik heb hem op het eiland gezet. Waarom? vroeg zy. Hu probeerde mü te dooden, zei hy. Nu heb ik hem daar neergezet, waar hy geen kwaad kan doen. Ik zal hem eraf halen! riep zy. Ik heb al het voedsel meegenomen, zei Garth rustig. Jou duivel, siste Rina. Garth keerde zich om. Zoodra je kalm bent, zal ik weer met je spreken. Ik wil je niet meer spreken! schreeuwde zij. Jij vertelt maar leugens. Ik kom terug als je slaapt en dan vermoord ik je. Juist zei hij, dan kan Mabyn naar haar komen. Waar zul jy dan terecht komen? Tegen den grond wordt je geworpen, als gisteren! Het schot trof doel. Haar armen vielen slap neer. zy verbleekte. Plotseling keerde zij zich om en verdween onder de boomen. Garth begon te begrypen, dat Rina tenslotte niet anders was dan haar blanke zusters en in dat geval zou zü wel terugkomen. Natalie vond het ook. Hy ging zijn paarden verzorgen en bemerkte al spoedig dat Rina onder de boomen op en neer liep. Tersluiks lette hij op haar en zag haar voetje voor voetje naderbij komen. Toen zij zich ontdekt zag, aarzelde zy niet langer meer en kwam op Garth toe. Zeg, wat je zeggen wil! mokte ze. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in Juli de ochtendtemperatuur een halven graad beneden normaal, in de drie decades resp. twee en één graad beneden en een halven graad bo ven normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 5en en den 31sten, resp. drie graden beneden en drie graden boven normaal. De ge middelde dagelijksche maximum-temperatuur was één graad beneden normaal, het gemid delde dageiyksche minimum ongeveer nor maal. De neerslag was in Friesland ongeveer twintig procent boven normaal, overigens normaal, tot twintig procent beneden normaal en in het Zui den van het land twintig tot dertig procent be neden normaal. Te De Bilt werden 149 uren zonneschijn waargenomen, tegen 206 uren nor maal. In een buitengewoon politieblad vestigt de commissaris van politie te Leiden, in verband met den in den nacht van 27 op 28 Juli ge- pleegden diefstal van edelsteenen uit het rijks museum aldaar, de aandacht op een persoon van omstreeks 21 jaar, donkerblond achterover gekamd haar, gele gelaatskleur, gekleed in bruin colbertcostuum met plus fours. De commissaris van politie voornoemd ver zoekt opsporing en inbeslagneming van boven staande edelsteenen, benevens opsporing, aan houding en voorgeleiding van de(n) dader(s). By de uitgevery Vermande Zonen te IJmui- den is verschenen een boekje van J. A. Burger, getiteld „Steunverleening aan kleine boeren en kleine tuinders", waarin de desbetreffende cir culaires zyn opgenomen, welke zyn uitgegaan van den minister van Sociale Zaken. In verband met den korten tijd beschikbaar voor de voorbereiding en het gedeeltelijk sa menvallen van het Nederlandsche congres voor lichamelijke opvoeding met de feesten ter ge legenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, heeft het congresbestuur moeten besluiten, het tydstip voor het bijeenroepen van het congres nader vast te stellen in de week, aansluitende op de Paaschdagen 1939. Aan F. van der Kerk, verificateur der invoer rechten en accijnzen te Amsterdam, is op zyn verzoek met ingang van 1 September 1938 eer vol ontslag verleend uit 's rijks dienst; tot ont vanger der registratie en domeinen te IJsel- stein is benoemd K. A. J. Bierlaagh, surnume rair der registratie en domeinet} ten kantore 's Hertogenbosch. Met ingang van 1 September 1938 is aan den hoofdcommies by de Algemeene Rekenkamer, J. M. Bakker, op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn betrekking verleend met toekenning van den persoonlijken titel van referendaris. Voor het tydvak van 1 Augustus 1938 tot 1 Augustus 1939 is wederom benoemd tot vast- assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wa- geningen, dr. A. J. P. Oort, aldaar. Benoemd is tot notaris binnen het arrondisse ment Rotterdam, ter standplaats IJselmonde J. A. Vink, candidaat-notaris te Oegstgeest. Aan S. da Silva is op zün verzoek met ingang van 31 Juli 1938 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oostvoorne. Met ingang van 15 Augustus 1938 is benoemd tot burgemeester der gemeente Rijsbergen mr. J. J. G. H. Raaymakers. De heer Raaymakers, die 8 Maart 1909 te Tilburg werd geboren, is volontair ter secre tarie van de gemeente Goirle (N.br.). Met ingang van 15 Augustus 1938 is benoemd tot burgemeester der gemeente Bunschoten D. van den Berg. De heer Van den Berg, die 13 October 1894 te Bruinisse werd geboren, is secretaris der ge meente Sprang-Capelle (N.br.). Te rekenen van 1 Januari 1938, is by het staatsbedryf der Algemeene Landsdrukkeru be vorderd tot adjunct-bedrijfsleider J. A. Leurs, thans chef bureau orders en tot chef bureau orders P. van Zwijndregt, thans le calculator. Ga zitten, zei hy. zy liet zich onverschillig op het gras neer en wendde het hoofd af, precies als Natalie zou ge daan hebben. Garth nam zyn pijp uit den mond en deed zün best om rustig te zyn. Ik wil Mabyn geen kwaad doen, zei hu mild. Hij beteekent niets voor mü. Ik heb maar één wensch, haar te genezen en haar veilig te rug te brengen bij haar vrienden. Om dat te bereiken zal ik alles doen wat noodig is! Hu wachtte even, om zijn woorden bij Rina te laten bezinken, maar zü gaf geen teeken. Dat is ook jou wensch, ging hy voort. Zu en ik kunnen niets voor je doen. Je was geluk kig voor wy hier kwamen! zy keek even naar den man, die zoo goed haar gedachten kende. Mabyn is boos, omdat zü hem niet hebben wil. Hij is altyd boos om alles wat hu niet kry- gen kan. zy keerde weer haar hoofd naar hem, met een blik die vroeg: Hoe wist je dat? Als wü haar kunnen wegvoeren, zal hu haar spoedig vergeten en alles zal zün als vroe ger! ZU bleef hardnekkig zwugen. Spreek ik geen ware woorden? probeerde hij. ZU ontweek de vraag. Als je weg gaat, stuur je dan politie achter hem aan? mokte zy. Hu voelde, dat dit van Mabyn kwam. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3