Smokkel aan de Oostgrens Proces-verbaal van Klein's werk Aan een wissen dood ontsnapt VOOR DE POLITIE HERNIEUWD LEVEN Kort en volledig NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V VACANTIE-SEIZOEN DINSDAG 2 AUGUSTUS 1938 Een interessant gesprek met den afgetreden ambtenaar van den R.K. Politiebond Altijd conferenties Van meubelmaker De prettigste vergadering PATER H. F. M. GOOSEN O.F.M. Gecompliceerd ongeval te Heemstede H. Hartparochie Nieuwe kapelaan „VOOR ONTSPANNING ZWEMMEN" Mededeelingen voor de afd. dames Metselaar aangehouden f v - U- RONDOM EEN NAAMLOOS WEGGEDEELTE R.K. Leeszaal en Bibliotheek Weer werk Het welkom vreemdeling" is niet makkelijk in toe passing te brengen Hoe grensbewoners bier drinken Er is veel veranderd PATER WILLEM SE VERTREKT Directeur der R.K. Militair en- vereeniging De Duitsche arbeidsmarkt BURGERLIJKE STAND Welkom, vreemdeling! STAD UWS Politie! Als men het woord leest, dan schie ten keurig- gekleede agenten u voor den geest niet. smetteloos witte handschoenen en het wa pen hunner stad op de breede pet. Dan her innert ge u martiale verkeersregelaars, dis tUstig gebarend kilometersvretende motorrijders in hun vaart stuiten, dreunende autobuskolos- s®n beheerschen of stroomen wielrijders met eén handbeweging afdammen. Dan herinnert üien zich dankbaar de mannen, die bij nacht en ontij onze brandkasten, onze woningen be schermen en zorgen, dat men veilig de straten en wegen kan bewandelen zonder opgenomen te worden in een wild-westdrama. Politie! Zij de macht, die geroepen wordt bij zoovele 0'nstandigheden des levens, die drenkelingen redt en vechtersbazen scheidt, die verloren voorwerpen bewaart en dieven opspoort, die bij °hgelukken „assisteert" en al de wetsartikelen, ihinisterieele besluiten, Koninklijke besluiten, a'gemeene maatregelen van bestuur, provin- C1ale en stedelijke verordeningen op haar duimpje kent om overtreders te kunnen be trappen. Er is iemand in onze stad, die de Politie van heel nabij kent zonder ertoe te be- hooren. Meestal is zoo'n kennismaking geen Prettig werk, al zijn de agenten nog zulke vrien delijke lui. Maar die „iemand" kent de diena ren van de H. Hermandad van een andere zijde dan vanwege hun processen-verbaal, ver boeren en wat daaraan zooal vast pleegt te zit- cb- Van hun meest menschelijken kant. Want ook voor hen is een behoorlijk salaris even welkom als voor den krullenjongen, den marine- hitenant of een verpleegster. Ook hun rechts positie is niet uit de lucht komen vallen, maar oest „veroverd" worden. Uiteraard niet met e blanke sabel of den gummistok, de attribu- cri van den politieman, maar met woorden. oorden op papier en op cvonferenties geuit. Die woorden nu kwamen voor de R. K. politie mannen meestal uit den mond van den amb- ^naar van den R. K. Politiebond „St. Mi- chaél", den heer M. L. A. Klein te Haarlem. Klokslag 12 uur Zaterdagnacht was zijn functie geëindigd, want, zooals we reeds in bet kort hebben gemeld, heeft hij als amb tenaar plaats gemaakt voor jongere krach ten, wat overigens geenszins wil zeggen dat hij zich op zijn zestigjarigen leeftijd al „oud" gevoelt! Daarmede heeft hij het voornaamste deel van zijn levenswerk afgesloten. Hij heeft ervoor gereisd naar alle windstre ken van ons land, naar Groningen zoowel als Zuid-Limburg, naar het topje van Noord-Holland zoowel als Zeeuwsch Vlaanderen. Later heeft bij er een collega bij gekregen, die de Zuide- ujke provinciën van hem overnam. Dat was teen dan ook hard noodig. „Feitelijk hebben de veldwachters me naai verhouding nog het meeste werk bezorgd," ver telt de heer Klein ons, als wij hem thuis eens komen „uithooren". „Want kwam ik ergens ds, lelangen van gemeentepolitie-ambtenaren be pleiten, dan ging het direct om een min of meer mk politiecorps. Maar veldwachters wonen oorgaans ergens in hun eentje en voor diei» eenling moest ik dan op stap naar een of andei klein dorp." „Hoe ik in den bond gekomen ben? Ja, dat eigenlijk een merkwaardige geschiedenis." eekwaardig, omdat de heer Klein vroeger °°!t politie-agent geweest is en zelfs niets te ■>aken had met de politie voordat hij ambte- a?r van ^en jj0ntj wercj jjjj Was.... meubel- aker van zijn vak en dat heeft met proces- 'er>-verbaal net zooveel uit te staan als een ^oekebakker met een oorlogsschip. Maar hij is r dan ook via een omweg gekomen. Reeds jong cclde hij zich tot het R. K. organisatieleven ahgetrokken en in 1901 was hij dan ook al lid an den r. k. Volksbond, die hem al spoedig °t bestuurslid benoemde. Hij werd in Haarlem ahdidaat voor den gemeenteraad, toen nog de „eeuwige candidaat", zoo genoemd, omdat in en tijd, dat er nog geen algemeen stemrecht as, de katholieken niet veel kans hadden een aidszetel te behalen. Dat „eeuwig" duurdeech- ar maar kort. In 1915 werd hij gemeenteraads- Een paar jaar later had de R. K. Volks- °nd een bezoldigd bestuurder noodig en de ^ecr Klein werd uitgekozen. 1920 verkeerde de K. Politiebond in dezelfde moeilijkheid en epr was het de heer Klein die benoemd werd. a een soort van examen met vrij moeilijke lagen „Wist je het juiste antwoord, dan gaf het en wist je het niet, dan gaf je óók ant- oord".... vertelt de heer Klein gemoedelijk 't dien goeden ouden tijd. Hoewel hij heele- aal niet op cle voordracht stond, werd hij "ch gekozen, omdat hij in den gemeenteraad a' ~oo flink de belangen van de politie had ver dedigd. En daar nu legde onze zegsman den vol- 'en nadruk op. „Als ik in den gemeenteraad de belangen van de politie verdedig, dan men al gauw: nu ja, hij doet het want Mj is bondsambtenaar. Maar' feitelijk moet de zaak omdraaien. Ik werd bonds ambtenaar, omdat ik al als raadslid voor de belangen van de politie-ambtenaren op kwam en niet omgekeerd." Bovendien: als bondsambtenaar kwam ik met p regelingen van de politie in tal van ge beenten in aanraking en dat heeft een groot j r'0rdeel ook voor mijn raadslidmaatschap. Het eeft den blik verruimen De eerste jaren als bondsambtenaar moesten csteed worden aan uitbouw en propaganda, 11 dat is met succes gebeurd. Het ledental is Sestegen van 900 tot bijna 2200 en dat alleen a' wettigt de toepassing van het bekende lied- ^e; „zijn naam is Klein, maar zijn daden ben ben groot!" Waarmede we natuurlijk niets wil- 6ïl afdoen van de hulp en de medewerking, door de leden zelf gegeven. Evengoed als het met onwillige honden slecht hazen vangen is kan men ook niet op ledenjacht gaan daar voor geldt verboden tijd noch zijn jachtactes noodig! zonder den daadwerkelijken steun van de bondsleden zelf. Na den uitbouw kwamen de salarissen de aandacht vragen. En herhaaldelijk. Eerst voor stijgingen, later voor dalingen. Dat vroeg over leg, vergaderingen, conferenties, besprekingen zonder tal. Voor drie, vier per dag mocht hij zijn hand niet omdraaien. „Op mijn graf schrift", zoo grapte hij, „mogen ze wel beite len: hier ligt de man, die altijd vergaderde De prettigste vergadering die de heer Klein meegemaakt heeft, was toen in Eindhoven de hoogst mogelijke bezoldiging kon vastgesteld worden. Dat feit is natuurlijk vroolijk gevierd! De salariskwestie is nog steeds de wereld niet uit en hangt thans samen met de exhorbitant hooge eischen, welke men aan de kennis van de politie-ambtenaren stelt. Weet u wie Hippo crates was? Een politie-agent, die examen af legt, moet het bij* wijze van spreken weten. En hij moet kunnen vertellen wat een zwavel- stofkoolhydraat voor een verbinding geeft met een tetrachloorpitrinezuur. Over moderne ta len praten we maar niet eens. Die spreken vanzelf De achterstelling van katholieken, zelfs in het katholieke zuiden, is altijd een moeilijk en naargeestig punt geweest. Een liberaal als de heer Wendelaar durft te klagen dat in eer- katholiek dorp speciaal een katholieke politie man werd gevraagd, terwijl hij zelf als burge meester van Alkmaar steeds alle katholieke weerde en zelfs een tijdelijken agent, die var. protestant katholiek werd, een vaste aanstel ling weigerde. Daaruit blijkt hoezeer de katho lieken zich nog steeds krachtig aaneen moeten sluiten, willen ze voorkomen dat ze achterge steld worden Tenslotte wordt de tegenstand dan wel over wonnen. Nu hij is afgetreden, kan de heer Klein ein delijk eens de stapels paperassen gaan weg werken, welke zijn kantoor vol-maken. En een otium cum dignitate gaan genieten van zijn vele vereenigingsbeslommeringen. Want een or ganisatieman was hij: van de jury van een huisvlijttentoonstelling tot het lidmaatschap van den Raad van Beroep voor de Ongevallen verzekering toe, welk lidmaatschap hem nog het recht geeft een soort van burgemeesters uniform te dragen; vari het bestuurslidmaat schap van een godsdienstige vereeniging tot het raadslidmaatschap, dat hij ook na zijn af treden als bondsambtenaar zal blijven beklee- den. Hij is nu 23 jaar raadslid en wil gaarne de kwart-eeuw volmaken. En de kiezers zullen hem dat het volgend jaar nog wel willen gunnen, vermoeden we! Men schrijft ons; Zoo heerlijk als de Augustusmaand is voor vacantiegangers, zoo grillig pleegt ze te zijn door de dan steeds terugkeerende mutaties in de leiding der zielzorgelijke actie! Het St. Franciscus Liefdewerk te Haarlem is heden uit zijn ietwat rustige vacantiestemming gewekt door de onverwachte verplaatsing van z'n directeur, pater H.F.M. Goosen, O.F.M. Sinds Januari 1936 was Pater Goosen burger van Haarlem Toen de bouw van het Franciscushuis in Haarlem-Noord gereed was gekomen en een apart directeurschap voor de Noordsche regio nen m§er dan acuut was geworden, werd pater Goosen door zijn superieuren naar Haarlem- Noord gedirigeerd, om aldaar als eerste S.F.L.- directeur op te treden. De S.F.L.-arbeid was den nieuwen directeur geenszins onbekend: vruchtbare jaren had hij de SF.L.'en te Maastricht en Leiden reeds bezorgd. Zijn komst te Haarlem werd dan ook met groote vreugde begroet. Zijn directeurschap van Haarlem-Noord werd spoedig in November 1936 verbroken, toen pater Smits naar Veenhuizen werd ver plaatst. Pater Goosen trok van de Eemstraat naar de Zoetestraat, om aldaar als vijfde directeur de zielzorgelijke leiding op zich te nemen van de uitgebreide Haarlemsche S.F.L.-commonwealth. De Franciscuskapel werd en bleef directeur Goosen's geliefd domein: met veel succes wist hij des Zondags de aandacht der luisterende jongens in zijn welverzorgde preekjes na de H. Mis te boeien. Pater Goosen was op z'n best in het apos tolaat van de hedendaagsche S.FL.-homilie! Het is niet in den geest van den scheidenden S.F.L.-directeur hier openbaar uit te weiden over zijn andere verdiensten. We willen vol staan met de korte mededeeling, dat hij de Haarlemsche S.F.L.-gemeenschap aan zich heeft weten te verplichten! Het ga hem goed in zijn nieuwen werkkring, waarheen de dankbaarheid van het Haarlem sche St. Franciscus Liefdewerk hem begeleidt!... Agentschap HAARLEM Croote Houtsfraat/Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Wij openen accreditieven en leveren credietbrieven betaalbaar in alle belangrijke Europeesche plaatsen Maandagavond reed een meisje uit Utrecht, dat gedurende eenigen tijd in Heemstede lo geert, per rijwiel, komende van Zandvoort, langs den Heerenweg te Heemstede. Zij wilde de Kerklaan inrijden en moest dus den Heeren weg oversteken. Voor een passeerenden motor stopte zij even doch zij zag blijkbaar niet een naderenden auto uit Zandvoort, die uit de richting Bennebroek kwam. Om een aanrijding te voorkomen week de bestuurder van dezen auto zooveel mogelijk naar rechts uit, doch kon niet voorkomen, dat het linkervoorwiel van den auto het voorwiel van het rijwiel raakte. Het meisje werd togen den grond gesmakt, en be kwam alleen lichte verwondingen aan lin kerhand en rechterarm- Na door dr. de Groot verbonden te zijn, kon het meisje per politiemotor naar haar tijdelijke verblijfplaats vervoerd worden. Het rijwiei werd deerlijk beschadigd. Door het teveel naar rechts uithalen kwam het rechtervoorwiel van den auto op den vluchtheuvel in de Kerklaan. Door den schok raakte de chauffeur de macht over zijn stuur kwijt, de auto maakte een halven slag om en stak dwars den Heerenweg over. Terzelfdertijd kwam een ongeveer 15-jarig meisje, wonende te Hil- legom en in dienstbetrekking te Heemstede, per rijwiel langs den weg uit de richting Haarlem. Zij zag den auto recht op zich afkomen en had de tegenwoordigheid van geest haar stuur naar rechts om te gooien, waardoor zij op het smalle voetpad terecht kwam, met haar voor wiel tegen den muur juist op de plek, waar de auto ook tegen den muur tot stilstand geraakte, zoodat het voorwiel van haar fiets bekneld zat tusschen muur en auto. Haastig kwam personeel van het Shell-station toeloopen, dat meende, dat het meisje tusschen muur en auto beklemd zat. Dit liep echter nogal los. Alleen het voorwiel was beschadigd, zij zelf kwam er, dank zij haar handig ma noeuvreeren, zonder letsel af. De auto werd licht beschadigd, terwijl de chauffeur er zon der letsel af kwam. De politie stelde een uit gebreid onderzoek ln. De parochie van het H. Hart in het Klever park krijgt er een derden kapelaan bij, n.l. den weleerw. pater Joannes Arnoldus Petrus Josephus Kwaaitaal O.F.M. (Kloosternaam Atanasius). Pater Kwaaitaal is in Breda op 22 Maart 1908 geboren. Hij is in 1927 in de Orde getreden en in 1934 in Weert priester gewijd. Na Magister Cantorum ie het Missiecollege te Sittard geweest te zijn, werd hij geplaatst in het klooster te Drachten, vanwaar hij thans naar Haarlem is overgeplaatst, De R. K. Zwemvereeniging „Voor ontspan ning zwemmen" (oude naam Sc. Tiavo) afd. dames, deelt het volgende mede aan alle leden en belangstellenden Zooals men wel reeds gelezen zal hebben, zijn er groote veranderingen in de contributie regeling aangebracht. De nieuwe contributie is n.l. vastgesteld voor leden boven de 17 jaar op 25 cent en onder de 17 jaar 15 cent per week. Deze regeling geldt reeds a.s. Woensdag bij het wekelijksche oefenuur voor de dames van 78 uur in de zweminrichting aan de Houtstraat. Wanneer men deze nieuwe con tributie betaalt dan krijgt men alle voordee- len daaraan verbonden, o.a. gratis les, voor het volgend seizoen gratis zwemabonnement in de gem. zweminrichtingen en iedere week een gratis bad. Men kan natuurlijk bok gewoon het wekelijksch dubbeltje betalen, maar dan wordt men geen lid van V.O.Z., en da'ar gaat het nu juist om. Om 'n sterke katholieke zwemsport te krij gen hebben we iedereen, ook u, noodig. Verdere inlichtingen zullen allen leden nog toegestuurd worden. De Haarlemsche politie heeft Maandagavond een 19-jarigen metselaar uit Haarlem aange houden, die verdacht wordt van diefstal van een photo-toestel, horloge en andere voorwer pen uit een woning te Bloemendaal gepleegd waar hij werkzaam was. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en is aan de Bloemendaal- sche politie afgeleverd. Het bestuur van het plaatselijk comité van „Herwonen Levenskracht" bij zijn 25- jarig bestaan dat Zondag j.l. is gevierd. Z ittend van links naar rechts: J. W. de Graaf, B. Reijnders; A. J. Lommers; staande: s. v. d. Lande, mej. J. C. Philippeau, J. Reinerie B. en W. van Haarlem hebben vastgesteld, dat op het naamlooze weggedeelte langs het openbaar vaarwater de Houtvaart, tusschen de Piet Heinstraat en de Brouwersvaart, wegens de geringe breedte van den weg twee autos elkaar nagenoeg niet kunnen passeeren zonder op den berg van den weg te rijden. Genoemd weggedeelte is op sommige plaat sen slechts pl.m. 3.60 M. breed, waardoor het elkaar passeeren van auto's onmogelijk is. Bo vendien is de hoek Brouwersvaart-Houtvaart zeer onoverzichtelijk. Daarom is het in 't belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer gewenscht genoemd weggedeelte in beide richtingen gesloten te verklaren voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen. Men verzoekt ons te melden, dat de R. K. Leeszaal en Bibliotheek van 15 Augustus tot 30 Augustus a.s. gesloten zal zijn- Wie zich gedurende dien tijd van lectuur wil voorzien, houde daar dus rekening mede. De beteekenis van de besluiten, welke de Haarlemsche gemeenteraad in zijn vergade ring van verleden week heeft genomen, kan moeilijk worden overschat. Zij zullen in de komende maanden velen brood geven. Daar is allereerst het groote rioleeringsplan, waarvoor een crediet van 5% millioen beschik baar gesteld is. De uitvoering daarvan is op tien jaar ge steld, maar de duur kan als een harmonica ingetrokken worden als de werkloosheid groo- ter wordt en er minder gevaar is, dat de bij de rioleeringswerken te gebruiken krachten aan het vrije bedrijf worden onttrokken en daar concurrentie doen. De maximum-tijd is tien jaar, maar wij ho pen, dat Haarlem nog veel langer op de vol tooiing' van het groote werk zal moeten wach ten. Want dat zou het bewijs zijn, dat in de eerstkomende tien jaar de economische toe stand aanzienlijk verbeterd zou zijn, zoodat het niet noodig zou blijken extra werkgelêgenheid te zoeken. Uitdrukkelijk heeft de wethouder in den Raad gezegd, dat het in de bedoeling ligt de uitvoering van het werk op te schorten als de stand vair de werkloosheid zulks toelaat. In dit werk zit dus, wat men noemt, muziek. Gedurende tien jaar kunnen er gemiddeld 150 man aan het werk gezet worden. Is het noo dig, dan kunnen er ook twee- of driemaal zooveel aangesteld worden. Behalve aan de rioleeringswerken, zal er binnenkort ook aan den bouw van den nieu wen stadhuisvleugel begonnen worden. Het groote werk zal aan heel wat grondarbeiders en bouwvakarbeiders in de eerstvolgende maanden een boterham geven. De verbetering van het verkeersknooppunt Verspronckweg, Schotersingel, Staten Bolwerk zal onze brug genbouwers en stratenmakers geruimen tijd bezig houden. Verder heeft de Raad Woensdag een niet onaanzienlijk crediet verleend voor werk zaamheden in den Hout en aan de Plantsoe nen; voor den aanleg van een sporthaven aan het Noorder Buiten Spaarne, die tevens de aan trekkelijkheid van Haarlem als woonoord zal verhoogen; voor een sportterrein aan het Zuider Buiten Spaarne en tenslotte voor de om legging van de Oostsingelgracht. Er zijn groote bedragen mede gemoeid, maar van grooter belang is de vraag of de uitgegeven gelden productief zullen worden en dat is met de omlegging van de Oostsingelgracht in hooge mate het geval. Want met dit werk wordt de aanleg van een haven voor Haarlem voorbereid en de ontsluiting van industrieterreinen in den Waarderpolder. En dit de vestiging van ver- sche bedrijven is het beste middel ter be strijding van -werkloosheid. Ook wordt nog hard gewerkt om de ophooging van de spoorbaan HaarlemRotterdam op het werkprogram te krijgen. Dat is een karwei van ruim drie millioen en een werkverruimingsobject bi) uitstek. Minstens evenveel arbeiders zullen er een boterham aan verdienen als aan de nieuwe rioleering. Een dikke zeshonderd werkloozen zullen bin nenkort in Haarlem weer een normaal loon kunnen verdienen. Het getal is echter door den aard van de uit te voeren werken voor uitbrei ding vatbaar. Behalve de vreugde van het werken voor de betrokkenen zal er op deze manier heel wat geld in Haarlem komen. Wanneer wij het te verdienen loon op gemid deld 25,per week stellen, dan wil dit zeg gen, dat er elke week 15.000 door die werken in circulatie komen. Dat is per jaar 750.000, waarvan echter moet worden afgetrokken het bedrag, dat de betrokkenen momenteel aan steun genieten. Voor de secundaire werkverruiming, d. w. z. voor de werkverruiming, die uit deze verdien sten voortvloeit, is dit bedrag van groote be teekenis. Aan deze 750.000,immers zullen de schoenmaker, de bakker en de kruidenier allicht een extra'tje verdienen en deze zullen dit ex- tra'tje gedeeltelijk weer uitgeven aan den tim merman, den metselaar, den loodgieter. Wij gaan in Haarlem met een geruster hart den winter tegemoet nu wij weten, dat er weer werk aan den winkel isl Een tocht door het grensgebied is altijd de moeite waard. Men kan er steeds ge nieten van een weelderig natuurschoon, men komt vaak historische dingen tegen, die interessant zijn op zichzelf en die veel al ook stof bieden tot mijmeringen. Zulk een historische merkwaardigheid is bijv. de grenssteen bij „Drieland" even ten Noorden van het dorp Overdinkel, waar de Duitsche harde weg Gronau-Bentheim precies langs onze grens loopt. Een stap over de bermsloot beteekent hier een reis naar een vreemd land. De steen is niet zooals de gewone grenssteenen vierkant, doch driehoekig om des te beter de functie te kunnen vervullen, welke hem vroeger was toebedeeld, n.l. drie landen: Preussen, Nederland en Hannover te scheiden. Daarom heet de omgeving daar ook thans nog „Drieland". De steen dagteekent van 1659 en draagt de wapens der toenmalige landen. Ziedaar wel een object in staat onze gedach ten op het verleden te richten en ons in be schouwingen te doen vervallen over wat sinds dien in zijn nabijheid is veranderd. Veel moet dat zijn. Ook den laatsten tijd heeft het niet aan veranderingen ontbroken, want de weg, die langs de grens voert, heeft een prachtig nieuw wegdek en in de nabijheid wenken op Duitsch gebied tientallen groote witte wo ningen met fel roode daken. Ze blinkeren in de zon en de laatste staan met hun front zoo wat op de rijksgrens, aan den z.g. „dubbelen weg". Ook zoo'n eigenaardigheid, welke men alleen vindt, waar twee landen aan elkaar gren zen, alleen daar kunnen twee wegen precies naast elkaar loopen, van hetzelfde uitgangs punt naar hetzelfde doel. Intusschen houdt het Nederlandsch gedeelte van den „dubbelen weg" precies bij den grenspaal op. Het Duitsche deel alleen bereikt den reeds genoemden harden weg. Maar vele Nederlanders weten dien, zij het met pas of bewijs van Nederlanderschap, ook te bereiken en daar overheen de Duitsche café's, waar, in tegenstelling met eenige maanden herwaarts, weer volop te krijgen is tot prik keling van keel en ingewanden. We vernamen dat van een Nederlandschen grensbewoner, een arbeider, die in deze omgeving een mooi, Ne derlandsch huis heeft doen zetten met het geld, dat hij in Duitschland heeft verdiend. En daarmee zijn we tot een derde attractie van grenstoehten gekomen: de verhalen der be woners van den zelfkant. Onze vriend was in zijn tuintje bezig en een verzoek om inlichtin gen over den weg had (iets heel gewoons in deze streken) een gemoedelijk praatje tot ge- Pater H. C. L. Willemse gaat onze stad verla ten en is benoemd te Gorinchem. In dit ver band wijzen wij gaarne op zijn bijzondere verdiensten voor de R.K. Militairenvereeni- ging. In 1930 volgde pater Willemse pater van Berkel op als directeur der vereeniging, die er financieel niet bijzonder goed voor stond. Me nigmaal trok de directeur er dan ook op uit om de allernoodzakelijkste gelden bijeen te zamelen. De crisisjaren verhoogden de zorgen echter, want verschillende donateurs vermin derden hun bijdragen, terwijl de contribuanten die door overlijden van de lijst geschrapt moesten worden, niet door jongeren werden aangevuld. Pater Willemse won hier de harten door zijn eenvoud en hartelijkheid en hij was in alle opzichten een vader voor de jongens, die moes ten dienen en hier hun vrijen tijd moesten zoek- brengen. Het gelukte hem zelfs om een mili tair, die gedoopt was, maar overigens niets van ons geloof wist, te instrueeren en in den waren schaapsstal te voeren. Deze militair werd een lichtend voorbeeld voor de anderen! Het bestuur van de R.K. Militairenvereeni- ging meent, dat een gift voor haar werk het mooiste afscheidsgeschenk aan pater Willemse zal zijn. En de gemoedelijkheid van den pater kennende brengen wij deze meening zonder na dere informatie over! volg. De man roemde de voordeelen van zijn woonstede, 's Winters was het er wel eenzaam, gaf hij toe, doch ja, dat wist men niet beter en daar was men als geboren en getogen grens bewoner aan gewend. Maar 's zomers was er veel afleiding en vertier, vooral 's Zondags. Dan trokken dorstige lieden in scharen naar de grens. Een man van de ploeg, in het bezit der voorgeschreven papieren, ging het noodi'-e drinken halen en de anderen installeerden zich in den greppel of op een stukje heide en dan was het feest, soms ook wel „keet". Dat ein digde echter pas als flesch en portemonnaie leeg en de betrokkenen verzadigd waren. Ja, ja, liet onze vriend hierop wijsgeerig volgen, „hier aan de grens is altijd wat te beleven. Vooral, nu het Duitsche geld zoo weinig waard is ko men er heel wat dorstigen", ging hij voort, „en waarom ook niet, ik lust hem ook wel!" Welke is dan tegenwoordig de koers van het Duitsche geld vroegen we. O, voor een gulden krijg je 15 potjes Duitsch bier, was het tee kenend antwoord. Een liter jenever kost 60 a 80 cent, een liter cognac f 1.10. Ze is wel niet zóó best, maar toch heel goed te drinken. Verder vertelt de man van zijn werk. Hij was bouwvakarbeider en had meestal zijn werk in Duitschland. Ook aan het klooster Bardel, dat in de verte massaal uit den boschrand naar voren kwam, had hij gewerkt en aan veie Duitsche woningen. Nu had hij zich laten aan werven voor Wilhelmshaven waar het bouwbe drijf om werkkrachten schreeuwde. Het loon was er vooral de laatste jaren, goed geweest, beter dan in Holland en het eenige ongerief, dat hij had ondervonden, was, dat hij nu een paar we ken op een bewijs had moeten wachten, dat hem zijn loon in Nederlandsch geld mocht wor den uitbetaald. Nu was dat echter ook weer voor een jaar in orde. Hem kon alleen nog overkomen, dat een bank in Duitschland eens niet voorzien was van Hollandsch geld, wanneer bijv. eens veel Duitschers geld waren komen halen voor een uitstapje naar ons land, maar dat gebeurde er slechts een enkelen keer en den volgenden dag waren er steeds weer de viezen. We zaten zoo midden in een gesprek over de Duitsche arbeidsmarkt. Er was volgens on zen zegsman in allerlei branches gebrek aan werkkrachten. In de bouwbedrijven vooral sn men schreeuwde volgens hem voorts om land en veenarbeiders. Ook loodgieters en meubel makers kwam men te kort. Vooral goedge schoolde vakbekwame menschen. In andere be drijven 'werden echter ook jongere krachten gevraagd; b.v. in het bakkerij- en melkbedrijf. Er gaan dan ook vele Nederlandsche arbeiders in Duitschland naar het werk. Alleen bij Gla- nerbrug gaan dagelijks een 6 a 700 arbeiders heen en weer over de grens, daarbij zijn de textielarbeiders, die op „Eilermark" werken, de textielfabriek even op Duitsch gebied, van een Enschedesche firma, doch daarbij zijn ook vele arbeiders uit tal van andere vakken, (Bij na vraag bij Ned. autoriteiten werd ons deze mede deeling bevestigd.) Al deze arbeiders zijn in Glanerbrug, Enschede enz. blijven wonen, doch vele tientallen hebben ook hun boeltje gepaxt om zich metterwoon in Duitschland te vesti gen. Het merkwaardige hierbij is, dat het mme rendeel van deze arbeiders op eigen gelegen heid is gegaan en van bemiddeling door de districtsarbeidsbeurs slechts in enkele tiental len gevallen sprake is. Verscheidene Nederlan ders hebben door bemiddeling van in Duitsch land wonende familieleden of kennissen werk gekregen. Onze boven aangehaalde zegsman en ook enkele anderen, die voor een weekend naar huis waren gekomen, hadden niets dan lof over de arbeidsvoorwaarden en loonen, maar deze laatsten werkten nog slechts drie weken in Duitschland, zoodat een oordeel op hun uitla tingen niet kan worden gevestigd, maar wel was typisch, dat een Enschedesche communistische arbeider na drie weken werken in Duitschland met gloeiend enthousiasme over de voorwaar den, waaronder hij in Duitschland kon werken, hier op familiebezoek kwam, t Ondertrouwd H. J. W. Witteveen en A. Chr. E. M. Schlaghecke. F, J. Donkerlo en J. C. M.. van den Berg. Geboren: E. F. E. van BaakLohmann, d. W. B..PlasKrause, d. G. M. de Jongvan Eist, d. M. de Geus—de Wilde, z. N. de KlerkRin kel, z. L. MensKarman, d. A. W. VethKoop- mans, z. A. J. Zwaanswijk—Cassee, d. M. J. Jor danBoerrigter, d. J. BlomKuijper, z. Overleden: W. Vreugdenhilvan Leeuwen, 73 jaar, Hazepaterslaan. M'. J. WallekersKorst- jens, 72 j., Kampervest. L. G. MeilandEbbing, 72 jaar, Turfmarkt. F. M. A. Schijvenaar, 39 j„ Lekstraat. A. C. H. van Geldorp—Stokman, 89 jaar, Penningsveer. Ondertrouwd J. F. van. Geenhuizen en M. M. B. Baas. Zondag is te St. Anna-Parochie, waar hij tot herstel van zijn gezondheid vertoefde, over leden de heer A. E. Beekman, een bekend stadgenoot in de auto- en rijwielbranche. O.m. had hij ook een zaak te Bloemendaal. D'e begravenis van het stoffelijk overschot zal plaats hebben morgenmiddag' 2 uur op de Algemeene Begraafplaats te Bloemendaal. Ook financieel is de Haarlemsche Sportweek een succes geworden, zoodat de gemeente Haar lem niet zal behoeven te worden aangespro ken voor haar aandeel in het garantiefonds. Het echtpaar W. Gerritsen en M. Gerritsen— Frederiks, wonende in de Bilderdijkstraat 23. zal 8 Augustus as. den dag herdenken, waarop het 50 jaar geleden in den echt werd verbon den. Intusschen is de situatie aan de grens ver geleken bij enkele maanden geleden totaal ver anderd. Was ze toen bijna hermetisch geslo ten en smokkelhandel, door het scherpe toe zicht aan Duitsche zijde vooral, bijna onmoge lijk, thans beleeft de smokkelarij weer gouden dagen. Wel is het aantal grensbeambten aan Duitsche zijde groot, maar zij allen zijn vol gers, geworden van de leuze, welke momenteel luide klinkt door alle Duitsche gouwen: „Wel kom vreemdeling!" De toepassing dier leuze is niet gemakkelijk in overeenstemming te brengen met een scherpe bestrijding van den sluikhandel. Bovendien is van de bestrijding van den smokkel in Duitsch land achter het grensfront niet veel meer te bemerken. De winkeliers hebben groote voor raden van allerlei artikelen, die ze gaarne aan smokkelaars verkoopen, geheel in tegenstelling met eenige maanden terug, toen de winkeliers bijna niet te bewegen waren voor den sluik handel te verkoopen en toen ook hun voorra den miniem waren. Gevolg van een en ander is, dat het aantal aanhoudingen en bekeuringen van smokkelaars op ons gebied weer groot is geworden. De grenspaden, vooral bij Glanerbrug on Niekerke ten Zuid-Oosten van Haaks bergen zijn thans druk begaan en de meest uiteenloopende waren worden ons land fraudu leus binnengevoerd. Het levendigst is echter de geldsmokkelarijKon men voor kort beweren, dat de deviezensmokkel vrijwel onderdrukt was. thans beleeft deze een ware hausse. De groote stimulans hierbij is de angst der joden in Duitschland voor registratie en mogelijk con fiscatie van hun kapitaal. Zooveel slechts even mogelijk brengen zij hun geld naar ons land, waar ze het voor een appel en een el inwisse len in guldens. De papiermarken zijn gedaald tot 22 a 23 cent en tegen dezen koers ook aan de banken te koop. Grif wordt Duitsch papiergeld tegen dezen prijs door de smokkelaars opgekocht. Ze bren gen het langs allerlei geheime wegen, soms wel 10.000 marken tegelijk, naar Duitschland, wisselen het daar in tegen zilvergeld, dat hier weer wordt verkocht voor 33 a 34 cent en maken op die weliswaar gevaarlijke wijze een winst van een dubbeltje per mark. Enschede en Winterswijk zijn centra van dezen smokkelhandel. Niet altijd echter is de smokkelaar met deze winst tevreden. Veelal koopt hij voor zijn pa piermarken in Duitschland ook goederen, die hij frauduleus naar ons land brengt; op deze wijze maakt hij dubbele winst. Zoowel aan deze zijde als aan Duitschen kant der grens weten de autoriteiten van dezen handel, maar, waar men thans in Duitschland op alle mogelijke wijzen het vreemdelingenverkeer wil stimulee- ren, kan men er niet voldoende tegen optreden. Men kan een tourist als welkomstgroet toch moeilijk bevelen zich aan een volledig onder zoek aan den lijve te onderwerpen. De geldsmokkelaars brengen in hoofdzaaK makkelijk te verbergen goederen naar hier, als damesondergoed, kousen, corsetten, taschjes, bijouterieën, goud- en zilverwerken. De maat regelen onzer regeering ten aanzien van den veestapel evenwel hebben ook het smokkelen van vee naar hier doen ter hand nemen. Bij dezen handel worden zoowel de veterinaire voorschriften als de clearingsvoorwaarden over schreden, maar ook hier lokt groote winst. De zer dagen bijv. is een gesmokkelde koe in Be slag genomen, waarop niet minder dan f 100 was verdiend. Onze zegsman had wel gelijk: er is aan de grens altijd veel te beleven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5