I We luisteren naar... FINANCIEN WERELDVARIETE KATHOLICKCN VOLTOOIT UW CIGCN UNIVGR6ITGIT Dagfilm Die lieert den lijd, DINSDAG 2 AUGUSTUS 1938 Aanmeldingsplicht voor dooden Vermissing wekte consternatie Meisje, dat te Zandvoort ver dween, werd te Noordwijk teruggevonden BOERDERIJ OP TEXEL AFGEBRAND Schade op 25.000 a 30.000 geschat BURGEMEESTER VERDIJK ONDERSCHEIDEN Officier in de Kroonorde van België VERANDERING STATIONS NAAM K.N.I.L.M. en K.L.M. dienen één te zijn Controverse schadelijk voor Neder- landsch luchtvaartbelang Advocaat gestraft Van de lijst der advocaten geschrapt Oude vrouw verbrand HOOGER MONOPOLIE HEFFING OP GRANEN Betrokkenen bij den graanhandel zijn ongerust DRAAIHARTIGHEID BIJ KOOL Beslag op Mexicaansche benzine opgeheven Plantenziektenkundige Dienst vraagt rapporten over bestrij- dingsresultaten GEREGELDE COURANTENRECLAME BRENGT BAAT „Het is niet aan mij over buiten landsche wetten te oordeelen," aldus rechtbank-president DE DREIGENDE OPHEFFING DER N.O.L.S. Gevraagd wordt eerst te zorgen voor betere wegen De P.K.-A.F.O. op weg naar Batavia De Koningin in het land terug Er waren veel belangstellenden bij Haar aankomst in de residentie De zeemacht in Indië Mededeeling over de gelegenheid tot dienstneming •e -e 4 4 Woensdag 3 Augustus Examen Hoogduitsche taal M.O.A. Hoogduitsche taal L.O. Staatsexamen Hoofdakte-examen E.N.S.A.I.D.-examens VOETBAL OM DEN MITROPABEKER IJSHOCKEY De wereldkampioenschappen in Zwitserland Niet alleen de nog levende Duit- schers moeten onder het huidige nationaal-socialistische bewind een voorbeeld van discipline zijn en zich onderwerpen aan de tallooze formali teiten, welke nu eenmaal bij 'n bijzon der georganiseer den staat in bijzondere mate schijnen te moeten behoorcn, maar ook de.dooden. Dat hebben de wereldbekende Duitsche sprookjes schrijvers, de beide professorale ge broeders Grimm, die respectievelijk in 1863 en 1859 gestorven zijn, onlangs moeten ondervinden. Wij lazen n.l. in het orgaan van den Bond van Ned. Onderwijzers, dat een uitgeverij te Mainz een nieuwe editie van Grimm's sprookjes het licht wilde doen zien en daartoe toestemming vroeg aan den Rijksbond van Duitsche schrijvers. Het antwoord van den officieelen bond luidde als volgt: „Uw uitgeverij kondigt de werken van de volgende auteurs aan: Ge broeders Grimm. De genoemde auteurs zijn nog niet hun wettelijken aanmel dingsplicht nagekomen. Wij verzoe ken u ons de adressen mede te deelen en ook te berichten, in hoeverre het hier buitenlanders of in het buiten land levende Duitsche schrijvers be treft. Heil Hitier!" Dit is geen „Greuelmarchen" ofte wel grimmig sprookje, maar een ware gebeurtenis uit het, althans voor ari sche vreemdelingen, Land des Lachelns. Maandagmiddag ongeveer vier uur vertoefden twee dames met haar zes-jarig nichtje, Dicky ten Wolbeek, dat in haar omgeving op het strand aan het spelen was te Zandvoort. Het laatste, wat de damies van hun nichtje hadden gezien, was dat het kind naar de zee liep, om te kijken naar andere kinderen, die daar aan het pootje baden waren. Toen na eenigen tijd het kind niet terug kwam, ging één van de tantes eens naar de zee, om het meisje te halen. Zij schrok echter niet weinig, toen zij van haar nichtje geen spoor bemerkte. Onmiddellijk toog men op onderzoek uit en geassisteerd door een agent van politie werd het strand afgezocht, doch nergens kon men het kind vinden. De politie stelde zich telefonisch in verbinding met haar collega's by het ten tenkamp en van den politiepost te Bloemen- daal. Ook daar werden ijverige nasporingen ge daan, welke echter eveneens zonder eenig re sultaat bleven. Inmiddels was het gerucht van deze vermis sing doorgedrongen tot de vele strandbezoekers, die ten getale van 250, voor zoover zij daarvoor in de ggieggnhfiid. waren, actief deelnamen aan het opsporingswerk en het strand in Noordelijke en Zuideiyke richting afzochten. Ook in het dorp werd overal gezocht. Algemeen begon men echter nu te gelooven, dat het kind zich in het water had begeven en door den stroom was medegevoerd. Toen Maandagavond om tien uur het kind nog niet gevonden was, werd de Zandvoortsche Reddingsbrigade gewaarschuwd, die in twee ploegen, een in Noordelijke en een in Zuidelijke richting, het strand begon af te zoeken. De ploeg, die in Zuideiyke richting vertrok, is, met behulp van een jachtopziener, wiens hond het spoor van het kind wist te vinden, er in geslaagd het meisje te vinden. Men trof haar aan om ongeveer half zeven uur heden morgen in de nabyheid van het radio-station Nora te Noordwyk. Het kind was geheel over stuur. Zij werd de portierswoning van de Nora binnengedragen, van waaruit de politie te Noordwijk werd opgebeld. Deze lichtte op haar beurt weer de politie te Zandvoort in, die zich met den vader in verbinding stelde. Deze ging onmiddellyk per auto zyn kind halen. Het meis je vertoefde tydehjk te Zandvoort en was af komstig uit Vogelenzang. De vader heeft het kind naar de ouderlijke woning medegenomen. Vanzelfsprekend heeft deze vermissing in Zandvoort groote consternatie teweeg gebracht. Vanochtend acht uur is brand ontstaan in de kapitale boerderij van de familie Evers, be woond door gebroeders Van Andel. Het vuur, dat vermoedelijk tengevolge van hooibroei is ontstaan, vond gretig voedsel in de groote voorraden hooi. Aan blusschen viel niet meer te denken, hoewel de brandweer uit De Cocksdorp en die van Den Burg het vuur krachtig bestreden. De boerdery en de aan grenzende woning brandden geheel af. De scha de wordt op ƒ25.000 tot ƒ30.000 geschat. Z. M. de Koning van België heeft den heer A. Verdijk, burgemeester van Eindhoven benoemd tot officier in de Kroonorde van België. Deze hooge onderscheiding is ten huize van den burgemeester uitgereikt door Bon. Ruzette, gezantschapsraad by het Belgisch gezantschap. De heer Dony, consul van België, was bij deze plechtigheid aanwezig. Tegeiykertyd werd aan den heer dr. Visser, directeur van het Van Abbe-museum, het eere- teeken uitgereikt van zijne benoeming tot ridder in de Leopoldsorde. Ingaande 2 October zal de naam van het station Kaatsheuvel-Capelle gewyziga worden ta Capelle-Vryhoeve. BATAVIA, 2 Aug. (Aneta.) De directeur van den Rijksluchtvaartdienst in Nederland, de heer van Ede van der Pais, is heden door den gou verneur-generaal in afscheidsaudiëntie ontvan gen. Hij zal 4 Augustus met de K. L. M. naar Medan vertrekken, waar hü één vliegtuig over blijft, ten einde een tocht te maken naar het Tobameer. Hij zal vermoedelijk 11 Augustus weer in Nederland terugkeeren. In een interview met een vertegenwoordiger van Aneta gaf de heer van Ede van der Pais eenige indrukken weer van zyn bezoek aan Indië. Hij vermeldde daarbij, dat te Bandoeng en te Batavia belangrijke besprekingen werden gevoerd. Over de controverse tusschen K. N. I. L. M. en K. L. M. zeide de heer van der Pais, dat, internationaal gezien, het niet gunstig is indien deze lang voortduurt. De K.N.I.L.M. is, qua technisch inzicht, regelmaat van dienstuitvoering-, service en veiligheidszorg, minstens even goed te achten als de K. L. M. Het betreft hier twee loten van één stam. Naar buiten moet Nederland met Indië, voor wat de luchtvaart betreft, één groote eenheid vormen, want het gaat naar bin nen en naar buiten om één groot Neder- landsch belang. Vooral in het buitenland staat men sterker bij een innige samen werking van beide maatschappijen. Beide concerns moeten elkaar in alle opzich ten telkens aanvullen, en voor groot-Nederland- sche belangen op de bres staan. De heer van Ede van der Pais verklaarde nog, dat, met het oog op de positie van de In dische luchtvaart ernstig dient te worden over wogen of men thans ook hier tot instelling van een luchtvaartraad moet overgaan, of dat men efficiënter eventueele ongevallen kan laten on derzoeken door kleine commissies van uiterst deskundigen. Het resultaat van een dergelijk onderzoek strekt immers in de eerste plaats tot leering en voorkoming. De voornaamste taak van den luchtvaartraad ligt in het instellen van een onderzoek naar de oorzaak van het onge val en, vanzelfsprekend, is het van groot be lang. dat, de leden bestaan uit luchtvaartdes kundigen. die geheel onafhankelijk staan van luchtvaartinstanties. Naar wij vernemen heeft de Raad van Toe zicht en Discipline van de Orde van Advocaten bij het gerechtshof te Arnhem mr. H. H. R., een bekend advocaat te Arnhem, van de ïyst der advocaten geschrapt. Voordien waren reeds andere disciplinaire straffen tegen hem uitgesproken; zoo was hij reeds enkele malen geschorst. Het vonnis is 30 Juli in kracht van gewüsde gegaan, daar mr. R. geen beroep aangeteekend heeft. Mr. R. heeft o.m. bekendheid verworven tij dens de revisie van de geruchtmakende moord zaak Giessen-Nieuwkerk. De 90-jarige weduwe T. van der Meulen uit het dorp Terhorne (Friesland) was vanochtend in haar woning bezig met een petroleumstel. Plotseling vatten haar kleeren vlam. Als een brandende fakkel vluchtte ze naar de buren, die het vuur met water doofden. De vrouw is echter aan haar brandwonden bezweken. Het Comité van Graanhandelaren, de Bond van Nederlandsche Graan- en Zaad Importeurs, „Veragra" Vereeniging van Agenten van Bui- tenlandsche Huizen in Granen en Aanverwante Artikelen en de Vereeniging van Tusschenper- sonen by den handel in Granen en Aanver wante Artikelen hebben het volgende telegram gezonden aan den Minister van Economische Zaken: Ondergeteekenden, vrijwel den geheelen Nederlandschen handel in buitenlandsche gra nen vertegenwoordigende, geven uiting aan groote ongerustheid over hernieuwde verhoo ging monopoüeheffingen op buitenlandsche granen en in het byzonder over vaststelling hoogere heffingen voor rogge en gerst dan voor andere granen, hetgeen strijdt met door den handel herhaaldelijk gegeven adviezen, welke voor rogge als voorheen denaturatie-toeslag be pleitten, indien verdere maatregelen voor dit artikel noodig zouden blijken. Concludeeren hieruit stelselmatige verwaarloozing belangen graanhandel, waardoor bestaan van tallooze nijvere Nederlanders opnieuw ernstig wordt be dreigd. De Plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen houdt zich zeer aanbevolen, hetzij recht streeks of door bemiddeling van zijn ambtena ren, voor het- ontvangen van mededeelingen over de resultaten, die dit jaar met de bestrij ding der draai-hartigheid door bespuiting zyn verkregen. Uit den aard der zaak kan dit resul taat eerst over eenigen tijd met zekerheid wor den vastgesteld en is het noodig, dat daarvoor bespoten planten met onbespoten planten kun nen worden vergeleken. Daar volgens de waarnemingen van dr. Leef- mans het gevaarlijke deel van de tweede vlucht der draalhartigheidsmuggen voorbij is, kan het bespuiten der koolplanten met oplossingen van pyridine of nicotine en zachte zeep, dat als be strijdingsmiddel daartegen werd' toegepast, wederom gestaakt worden. Door een advertentie-campagne, in acht couranten, heeft Switzerland Cheese Associa tion, een uiterst moeiiyk te bewerken afzet gebied, den verkoop van haar kaas 30 kunnen opvoeren. De kieine advertenties werden tweemaal per maand geplaatst. Thans besloot de firma tot een nieuwe en, gezien het prachtige resul taat, grootere campagne in couranten; iedere week gaaat men nu een advertentie van 50 regels plaatsen. De vice-president bij de rechtbank te Middel burg, mr. Th. Portheine, heeft vanochtend uit spraak gedaan in de zaak, die Vrijdag j.l. in kort geding is behandeld en waarbij de Mexicaansche regeering opheffing verzocht van het beslag, dat met toestemming van dezen president op 18 Juli is gelegd op tienduizend ton benzine, welke benzine vervoerd werd in het Zweedsche schip „Lundgrin", liggende op de Westerschelde bij Hansweert. De president heeft overwogen, dat hy niet kan uitmaken, of de Mexicaansche wetten, waarop de verdedigers zich beroepen, juist zijn geïnterpreteerd, omdat het niet aan hem is, over buitenlandsche wetten te oordeelen. De president vond dan ook aanleiding om het beslag op te heffen en deze opheffing onmiddellyk te doen ingaan. Inzake een tweeden eisch, namelijk van de vennootschap naar Japansch recht „Kawasaki" uit Kobe, die ook opheffing vroeg van het be slag en anders toestemming om met het schip door te varen of schadevergoeding te krijgen, heeft de president bepaald, dat deze eischeres geen rechten heeft, doch dat deze reeds tevre den kan gesteld zyn door het opheffen van het beslag, terwijl haar verdere eischen daardoor komen te vervallen. Namens de vertegenwoordigers van de ge meenten in de streek, die belang heeft by het stand houden van den Noord Ooster Locaal Spoorweg heeft de burgemeester van Coevor- den, voorzitter van het actie-comité een brief gericht tot den minister van Waterstaat, waarin eenerzijds wordt gewezen op het vooralsnog ont breken van hoofdverbindingen voor het door gaand verkeer met motorrytuigen, anderzijds wordt betoogd, hoevele voorname belangen ge troffen zullen worden bij opheffing van de spoorwegverbinding reeds op 2 October. Voorts heeft het comité van actie uit de middenstands- en landbouworganisaties tot be houd van de lijnen van de N.O.L.S. een adres, vergezeld van een uitvoerige memorie van toe lichting aan den Minister van Waterstaat ge richt, waarin het Z. Exc. verzoekt haar beslis sing op het verzoek van de Ned. Spoorwegen om tot opheffing vap :deze lijnen te mogen overgaan, op té schorten, teneinde naar de ecó- mische beteekenis van deze lynen een onder- zöëk in te stellen. Wanneer dat onderzoek mocht leiden tot op heffing, wordt verzocht daartoe niet over te gaan, dan na verbetering van de in de betrok ken gewesten liggende wegen, welke thans te smal zijn en in slechten staat verkeeren en door hun ligging langs de vaarwateren te gevaarlyk zijn om het na de opheffing noodig wordende autobusverkeer voor deze streek, te doen ge schieden. BATAVIA, 2 Augustus (Aneta) De PK AFO, die na het vertrek uit Sydney naar Ba tavia moest terugkeeren, wegens een storing in de olieleiding, is weder hersteld. Het toestel is vanochtend van Sydney vertrokken voor de terugvlucht naar Batavia. Na een verblijf van eenige weken in Zwit serland is H. M. de Koningin hedenochtend met den trein van 11,57 uur aan het Hol- lar.dsche Spoor-station te Den Haag in ons land teruggekeerd. H. M. heeft tot Rotterdam met den gewonen trein uit Bazel gereisd, waarna van Rotterdam een speciale trein naar Den Haag was ingelegd. Op het perron waren ter verwelkoming aan wezig de gouverneur der residentie, luitenant- generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, de waarnemend-burgemeester, wethouder J. R. Snoeck Henkemans en de waarnemend hoofd commissaris van politie, de heer P. Kramer. Op het perron en buiten het station stonden veel belangstellenden, om H. M. bij haar terug komst in ons land te begroeten. Precies op tijd stoomde de trein het station binnen. Van het perron af kon men reeds zien, dat de Koningin, die aan het raam van een der coupé's had plaats genomen, er zeer goed uitzag, lichtelijk verbrand door de Alpenzon. Zij droeg een geruite reiscape van grijze klem- en een grijzen vilthoed met blauwen band. In de wachtkamer onderhield de Koningin zich eenige oogenblikken met hen, die daar ter begroeting aanwezig waren en begaf Zich daar na naar buiten om met Haar hofdame in den gereedstaanden auto plaats te nemen. Onder het gejuich van de verzamelde menig te begaf Hare Majesteit zich naar het land huis „Den Ruigenhoek" in Scheveningen, waar Zy eenigen tyd zal vertoeven. Aan de Memorie van Antwoord betreffende de nieuwe Marine-begrooting voor Ned.-Indië, waaromtrent reeds publicaties zijn gedaan, is nog het volgende ontleend: Dat de Marineleiding alles in het werk stelt, om herhaling van sabotage te voorkomen, spreekt van zelf. Dit is ook gebleken uit het intensieve onderzoek, hetwelk is gehouden om het onlangs plaats gevonden hebbend sabotage-geval tot klaarheid te brengen. Wie echter de toestanden aan boord van een oorlogsschip kent, zal moe ten toegeven, dat kwaadwillenden zelfs bij het strengste toezicht nog wel een gelegenheid kun nen vinden voor het plegen van dergelijke euveldaden. De toestand behoort zoo te zyn, dat de commandant elk lid van zyn beman ning kan vertrouwen. Zoolang nog onbetrouwbare elementen tus schen de bemanning schuilen, staat men aan het gevaar van sabotage bloot. Het streven va nde Marineleiding is dan ook gericht op het behoud van een gezonden, goeden militairen geest. ^tfccbcbcfccbcbcbcbcfecbcbctcbtfciijctxtcfctbchcfc^tfciiicbiitfccbctfccfccbiücbtfctjjcbcbcbcbdjcJicfcctKfccbcbcbcfccbcbcbcbAcbMcf. -8 •6 -6 -8 -8 -6 -6 -8 -6 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 -8 8 -8 -8 -6 -6 8 -8 -8 -8 -6 -6 •6 -8 •8 -8 -8 -8 -e -8 -8 -8 -8 -8 HILVERSUM I. 1873 en 41S.5 M. VARA-Uitzending. (8.00—10.00; 10.207.30 en 8.0012.00). 8.00 Gramoloonmuziek. 8.16 Berichten. 9.30 Causerie „Onze keuken." 10.20 Voor arbeiders. 12.00 Gramofoonmuzlek. 12.15 Berichten 12.30 Esmeralda-Septet. 1.15 Gramofoonmuzlek. 2.00 Gramofoonmuzlek. 4.30 Gramofoonmuzlek. 6.00 Ramblers. 6.25 Arbeiders-Muziekvereeniging. 7.00 Gramofoonmuzlek. 7.06 Esmeralda-Septet, m.m.v. solist. 8.05 SOS-Berichten. Berichten ANP. 8.20 VARA-Orkest. m.m.v. solist. 9.00 Radiotooneel. 9.30 Gramofoonmuzlek. 10.00 Berichten ANP. 10.30 Orgelspel. 11.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM II. 301.3 Sl. NCRV-Uitzendlr.g. 6.30—7.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuzlek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuzlek. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Berichten. 1.00 Orgelspel. 2.00 Reportage. 3.15 Gramofoonmuzlek. 3.45 Christelijke Lectuur. 4.15 Gramofoonmuzlek. 5.45 Gramofoonmuzlek. 6.30 Taalles en causerie over het binnen- aanvaringsreglement. 7.00 Berichten 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.45 Reportage. 8.05 Berichten ANP. SOS-Berichten. 8.15 Nederd. Herv. koor en solisten. 9.45 Causerie „De drooglegging van den Noordoostpolder." 10.15 Berichten ANP. 10.20 Gramofoonmuzlek. DROITVVICH. 1500 M. 11.25 Gramofoonmuzlek. 11.55 Orgelspel. 12.25 Uit Stockholm: Leven's Variété-or kest. 12.50 Harpkwintet. 1.20 BBC-Northern-orkest m.m. v. solist. 2.20 Gramofoonmuzlek. 2.60 Pianovoordracht. 5.20 Gramofoonmuzlek. 5.40 Bert Murray's Band. 6.45 Orgelconcert. 7.40 BBC-Harmonie-orkest. 8.20 Versterkt BBC-Varlété-orkest en so listen. 8.30 Operette „A ship in the bay". 9-50 Eddie Carroll's Band. 10.45 Pianovoordracht. 11.35 Oscar Rabins Band. 11.50 Jazzmuziek. RADIO PARIS. 1648 M. 8.10. 10.10 en 12.35 Gramofoonmuzlek. 1.50 Zang. 2.05 Gramofoonmuzlek. 3.20 Zang. 3.35 Gramofoonmuzlek. 4.20 Viool voordracht. 4.35 Zang. 4.50 en 5.20 Gramofoonmuzlek. 6.50 Piano voordracht. 7.05 Gramofoonmuzlek. 7.20 Opera „Don Juan." 10.50 Gramofoonmuzlek. KEULEN. 456 M. 8.50 Gouworkest. 12.20 Omroeporkest. 1.35 Gramofoonmuzlek. 2.30 Populair concert. 4.20 Militair orkest. 6.50 Zang. 7.20 Gramofooïmuiziek. 8.30 Orkest cn planoduo. 10.35 Gramofoonmuzlek. 10.50 Klelnorkest, m.m.v. solist. 12.20 Gramofoonmuzlek. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 en 1.30 Klelnorkest. 1.50 en 5.20 Gramofoonmuzlek. 7.23 Orgelconcert. 8.20 Brusselsch Cellokwartet. 9.20 Orkestconcert m.m.v. solist. 11.00 Gramofoonmuzlek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 en 1.30 M. Alexys' orkest. 1.50, 5.20 6.35 en 7.35 Gramofoonmuzlek. 8.50 Symphonie-orkest m.m.v. solist. 10.30 Gramofoonmuzlek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.20 „Don Juan", opera. 10.05 Voordracht. 10.50 Cello en plano. 11.20 Omroepkleinorkest en solist. 12.20 Omroeporkest. 1.26 Concert. De propaganda voor dienstneming bij de zee macht zal in de toekomst op intensieve wijze worden voortgezet. Sedert de openstelling van de gelegenheid tot dienstneming in Juni 1937 zyn tot 1 Juni 1938 115 Europeesche schepelingen met In disch verband aangenomen, terwijl momen teel de aanneming van een ploeg lichtmatro zen en van een ploeg leerling-vliegtuigmakers nog' niet geheel beëindigd is, zoodat daarom trent op het oogenblik nog geen nauwkeurige cijfers kunnen worden verstrekt. De totale sterkte dezer beide ploegen zal, naar verwacht wordt, de 60 niet overschryden. Per jaar kun nen 130 jongelieden als Europeesch schepeling worden aangenomen. Uitbreiding is, met het oog op de capaciteit der opleidingen, voors hands niet mogelijk. Voor 1939 wordt gerekend op een uitbreiding van het Europeesch militair personeel met on geveer 530 man, zoodat er geen aanleiding is, te veronderstellen, dat in 1939 meer personeel zal worden teruggezonden naar Nederland dan vandaar wordt uitgezonden. Inderdaad ligt het in de bedoeling Hr. Ms. „Sumatra" voorloopig in Nederland gestation- neerd te houden. Echter kan worden medege deeld, dat Hr. Ms. „Tromp" in 1939 zal worden uitgezonden. 's-GRAVENHAGE. Toegelaten voor huisacte: mej. H. C. Bille, Heemstede en de heeren M. E. Herweyer en G. in 't Veld, Den Haag. Toegelaten voor de schoolacte: mej. M. G. Reyen, Utrecht en de heeren H. A. Jongeboer, Gouda en G. van Duinen, Heemstede. 's-GRAVENHAGE. Toegelaten voor de huis- acte de heer E. O. Boerstra, Joure en mej. C. C. D. Schmidz, Den Hagg. 's-GRAVENHAGE, geslaagd de heeren: H. Pierhagen, Den Haag, H. Roelfzema, J. J. Schilstra, P. W. Schoenmaker en J. C. van Waas, allen te Rotterdam; A. de Vries te Ure terp; J. v. d. Berg te Zaandam; H. Sander- man, Stad Delden; A. Sieders, Meppel; S. P. Veldhuyzen, Veldhuizen; C. Vleugel te Schalk wijk en J. J. Westhoff te Nieuwendam en de dames H. P. Ganzevoort, Bedum; M. Lam- kamp te Rotterdam,; K. K. Beenen te Koning bosch; A. Liedmeier te 's-Gravenhage en H. Ritsma, te De Bilt. DEN HAAG. Geslaagd de heeren: G. Boon stra, E. Hummelen, Den Haag; D. Duiven, Smil- de; R. Krol, Driel (O.B.); T. Nieuwenhutzen, Katwijk aan Zee; Th. Olders, Tegelen; R. Reinsma, Krommenie; J. J. H. Snieets, J. Vo gel, Amsterdam; G. Teuns, Hoensbroek; J. v. d. Velde, Andijk-Oost; Th. Benraad, Silvolde; C. Dienaar, Enschede; J. Dusseldorp, Rotterdam; V. Essen, Zaandam; J. Huisman, Gennep. En de dames: E. Kasterman, Maastricht en B. Hendriks, Scheveningen. Handelskennis L.O. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren L. Kleyburg, Edam; C. H. C. Lauret, Bussum; T. A. van Lieshout, Eindhoven en J. de Vries, Zaan dam. AMERSFOORT. Na voortgezet examen slaag den voor dipl. A mej. H. P. Oosterbaan en de heeren J. v. d. Bosch, M. Th. J. van der Vorst en,. K- Zonderveld. Voor diploma B de heer A. G. van Omrne. AMERSFOORT. Voor het examen tot toelating aan de universiteit slaagden voor diploma A de dames: A. Reichman, N. Sanders en E. M. Wark en de heeren: W. Klirks, J. A. de Leeuw, J. J. M. van Tilburg, W. La Haye, G. Q. Reiners, J. B. Sellink en A. ter Steege. Voor diploma B de dames: M. C. van Balle- gooyen en J. Boon en de heeren: R. Eibergen en D. Overbosch. Na voortgezet examen slaagde voor diploma A de heer C. J. F. Ligtvoet. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren: P. F. Goosen, J. Stoorvogel en mej. C. v. Liere, allen te 's-Gravenhage. UTRECHT. Geslaagd de dames W. C. van Luijn te de Bilt, C. Koops te Hilversum; de heeren G. de Bree te Nieuw-Loosdrecht, G. F. H. Hutjens te Bussum. Voor de examens der Eerste Nederlandsche Modevakschool Vereeniging slaagden de volgende Dames. Voor coupeuse: G. Rozendaal te Uitgeest; A. van HekkingColenbrander te Utrecht. Voor Costumière: C. Teunissen, B. Tammer, C. van Biljouw, C. W. Verhoogt, J. L. Hol, N. Bremer en A. Keizer te Utrecht; C. Slegten- horstKieman, N. TimmermansZwaard, N. van Heest, A. Sijlaan, J. Kappij—Kopper te Vlaardingen Ambacht; M. Jacobs te Utrecht. Voor leerares: L. v. d. Harg, C. A. Lenssen, A. J. M. Idding te Utrecht; H. C. Achterstraat te Bennekom; M. G. Oosterwegel te Hoorn. Voor Lingerie: N. Jochimse, T. v. d. Brink, C. van Steenbergen, N. L. Nachtegaal te Benne kom. Voor Moderne Sierkunst: Grenigt en Maalsté te Utrecht. Allen leerden volgens de methode van de E. N.S.A.I.D. Vyf en twintigduizend toeschouwers woon den te Boedapest den halven eindstrijd voor den Mitropabeker tusschen Ferencvaros en Ju- ventus (Turijn) by. Deze returnwedstrijd werd met 20 door Ferencvaros gewonnen en dank zij een gunstiger doelgemiddelde, n.l. 43, komen de Hongaren thans in de finale. Maandag is te Praag de returnwedstrijd tus schen Slavia en Genua '93 voor het toumooi om den Mitropa-bekcr gespeeld. De Praagsché club won ditmaal met 40 (20) en kwam daardoor in den eindstrijd, daar de vorige maal de Ita lianen met 42 hadden gewonnen en de Praag sché vereeniging dus een beter doelgemiddelde had. Als tegenstander ontmoet Slavia in den eindstryd Ferencvaros uit Boedapest. De internationale ijshockey-Liga heeft be sloten de wereldkampioenschappen 1939 in Zwitserland te houden. Bazel en Zuerich zul len de wedstrijden organiseeren. Oorspronkelijk was Zweden aangewezen, doch dit land moest door verschillende omstandigheden hiervan af zien. Ook Polen was niet in staat een goede organisatorische oplossing te vinden. Ten slotte is men by Zwitserland terecht gekomen. De bij het beleggingsfront aangesloten Nederlandsche instellingen zullen niet in schrijven op de leeningen van de gemeente Hilversum, waarop de inschrijving morgen openstaat, aangezien deze niet voldoen aan de door het front gestelde eischen. De wereld-rubberproductie bedroeg in het eerste halfjaar 453.229 ton tegen 530.229 ton in het eerste halfjaar 1937. Het wereldver- bruik bedroeg 420.965 ton tegen 587.751 ton. De wereldvoorraad bedroeg per einde Juni 547.668 ton tegen 404.808 ton per einde Juni 1937. In Wall-street verwacht men, dat de pro ductie van de Douglas Aircraft in de tioeede helft van het loopende jaar kleiner zal zijn dan de record-productie in het eerste half jaar, die, met uitzondering van 1937, groo- ter was dan in ieder voorafgaand jaar. De General Cigar behaalde in het eerste halfjaar een netto-winst, van 396.000 of 0.46 per aandeel tegen 473.000 of 0.63 per aandeel in het eerste halfjaar 1937. De North American Aviation behaalde in het eerste halfjaar een netto-winst van 590.000 tegen 66.000 in het eerste half jaar 1937. Buitendien 'n winst van 8 826.000 op verkoop van de verkeersafdeeling De International Nickel keert over het derde kwartaal een onveranderd dividend uit van 0.50 per aandeel, gelijk aan het dividend over het tweede en eerste kwartaal. Het totaal-dividend over de eerste drie kwartalen van 1.50 per aandeel is aan dat van de overeenkomstige periode van het vorig jaar ook gelijk. Over het vierde kivar- taal 1937 iverd 0.75 per aandeel uitgekeerd. De General Motors keert over het derde kioartaal een onveranderd dividend uit van 0.25 per aandeel. Hierdoor bedraagt het totaal-dividend over de eerste negen maan den 0.75 per aandeel. Over het geheele jaar 1937 bedroeg het totaal-dividend 3.75 per aandeel. Twintig Amerikaansche staalmijen boek ten in het tioeede kwartaal een gezamen lijk verlies van 9.66 millioen tegen een winst van 69.49 millioen in het tweede kwartaal 1937. De staalpróoductie bedroeg 30.7 pCt. der capaciteit tegen 84.5 pCt. In het eerste kwartaal 1937 bedroeg de ivinst 62.41 millioen bij een productie van 85.2 pCt. der capaciteit. In het eerste halfjaar 1938 bedroeg het verlies 14.76 millioen bij een productie van 31.1 pCt. tegen een winst van 131.90 millioen bij een productie van 84.8 pCt. het vorig jaar. Japan plaatste in Amerika een order van 10.000 ton ruw ijzer. Men verwacht in Amerika prijsstijging van kunstzijde. een nieuwe De koperverkoopen bedroegen in Juli to taal 122.812 ton tegen 90.978 ton in Juli 1937. Hiermede werd de hoogste stand be reikt sedert October 1936. De koper-exportprijs is gisteren in Ame rika ten opzichte van Zaterdag j.l. van 0.1030 tot 0.10425 per lb. gestegen. Sears Roebuck en Montgomery Ward heb ben in den laatsten tijd hun aankoofl&H vermeerderd, in verband met de gunstige vooruitzichten voor den herfst, het najaar en het voorjaar 1939. De Federal Reserve Board deelt mede, dat het bedrijfsleven verbetert. De voorra den bij de warenhuizen zijn thans kleiner, dan op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar en ongeveer gelijk aan die van Aug. 1936. De Socony Vacuum keert een onveran derd kwartaal-dividend uit van 0.25 per aandeel. De netto-winst over het eerste halfjaar bedraagt naar raming 19 millioen tegen 32 millioen over het eerste halfjaar 1937. Amerikaansche petroleum-kringen jui chen het feit toe, dat de petroleumbronnen in Texas des Zondags ook in Augustus wor den gesloten en misschien ook op Zondagen in de volgende maanden van het jaar. Zij achten hierdoor het gevaar voor over-pro- ductie zeer verminderd, alsmede het gevaar voor prijsdaling. ïjc De New York Telephone boekte in Juni een netto-winst van 2.9 millioen tegen 3.44 millioen in Juni 1937. In het eerste halfjaar 8 15.22 millioen tegen 8 19.11 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar. In verband met het verleenen van credie- ten door de Restriction Finance Corpora tion zal de American Public Works Admini stration in staat worden gesteld, haar mid delen te reserveeren voor rechtstreeksche voorschotten, ten bedrage van 250 mill. De aandeelen-aankoopen ter New York- sche beurze in den laatsten tijd gschied- üen hoofdzakelijk door beleggingstrusts en- kapitaalkrachtigen. Derhalve heeft de koersstijging een klein gedeelte van de cre- dietmiddelen geabsorbeerd. De American Federation of Labor deed een beroep op de industrieleiders, geen loonsverlagingen in te voeren, en waar schuwt, dat geen bedrijfsopleving mogelijk is, wanneer niet tegelijkertijd de koopkracht ivordt verhoogd, In Mei j.l. waren 292.000 Amerikaansche arbeiders werkloos. In Juni werden 7000 ar beiders weer aangenomen. Minder faillisse menten worden thans uitgesproken. De dividend- en interestbetalingen in Amerika bedragen in Augustus 250.8 mill, tegen 556.5 millioen in Juli. De staalproductie in Amerika wordt thans op 39.8 pCt. der capaciteit geraamd tegen 37 pCt. de vorige week. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.95'/-8.96V* v sl. 8.96yB); de Dollar op 1.821.82% (V. sl, 1.82 3/16); de Frank op 5.02'A—5.03V2 (v. sl. 5.03'A); de Belga op 30.8030.85 (vorig slot 30.82'A) en de Zwitsersche Frank op 41.76— 41.81 (vorig slot 41.79), Als u soms eens teveel haatt hebt om uw beurt af te wacb- ten bij een kruispunt, dan is t een prettige zekerheid, dat er een Andere wagen voor u klaar staat, die steeds den tijd heeft en altijd rustig z ij n beurt afwacht-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6