SCHUDT UW LEVER WAKKER AKKERTJES EEN ZONDERLINGE BAZUINENGEL Een nieuwe grondwet voor Malta NA TALRIJKE HEFTIGE CONFLICTEN Kerkelijk leven J DINSDAG 2 AUGUSTUS 1938 Kerkelijke benoemingen Bij de Paters Franciscanen Bij de Priesters van het H. Hart DERDE-ORDE-STUDIEDAGEN TE KATWIJK Beschouwing over het liturgisch Mis-hooren Dr. SERVUS MAKAAY Provinciaal der Paters Augustijnen WIJLEN KONINGIN EMMA HERDACHT Het wereldberoemde Herrenhausen Park bij Hannover Bevolking krügt een beperkt zelfbestuur Politie-beambte te Jeruzalem gewond Plukkers van Edelweiss beboet Spionnage-affaire in België Twee Nederlanders erbij betrokken De Wieringermeer Electrificatie is zeker te achten WELDADIGHEIDSPOST ZEGELS VOOR HET KIND Meer dan twee ton verdeeld, zijnde f 40.000 meer dan verleden jaar ORANJE-N ASS AU-TENTOON STELLING In museum te 's-Hertogenbosch HAVENARBEIDER TE WATER GERAAKT Arbeidsongeval met doodelijk gevolg Vrachtauto te water Een der inzittenden verdronken; verschillende personen licht gewond GEVAREN VAN HET BADEN IN ZEE Dank zij het toezicht gered DUITSCHE VLIEGER VERDWAALD Op vliegveld Twente geland BRAND TE DENEKAMP Woon- en winkelhuis uitgebrand Verbindendverklaring stucadoors- bedrijf gevraagd Terecht komt dr. Henri Polak in het Volk op tegen het even dwaze als „hetzerige" anti-semietische ge schrijf van een zekeren zich Fr. Armand hoemenden scribent, die in het Katho lieke weekblad „De Bazuin" vrijwel ge regeld gastvrijheid geniet om zijn Quasi-wetenschappelijk gefundeerden Jo denhaat te luchten. De Bazuin is een sterk apologetisch ingesteld weekblad, dat vooral onder de minder geletterde Volksklassen zijn lezerskring vindt. Het zou daarom dubbel voorzichtig moeten zijn met de keuze van zijn medewerkers. Fr. Armand zelf is echter even weinig voorzichtig als zij, die hem aan het Woord laten. Zijn specialiteit bestaat in het doen van fantastische onthullingen over de vrijmetselarij en het op onver antwoordelijk generaliseerende wijze schrijven over het Jodendom in 'n trant v/elke bekend is van de dommen, die in de zgn. Protocollen van de Wijzen van Sion gelooven als ware deze geruchtma kende falsificatie de H. Schrift zelve. Indien deze zonderlinge bazuinengel, die zich hult in den nevel van een pseudo niem waarom hij dat doet, zal hij zelf Wel het beste weten meent met zijn anti-semietische fanfaronnades den muur van het Jericho van het wereldjodendom te kunnen doen instorten, vergist hij zich deerlijk. Zijn geschrijf biedt door de vele fabels, die hij opdischt, juist aan de Joden en Jodenvrienden gelegenheid te over om het als onbetrouwbaar en on waarachtig in de oogen van terzake kundigen en weidenkenden te disqualifi- ceeren. Op grond van het gebod der Christelijke naastenliefde veroordeelt de H. Kerk het antisemietisme principieel, onverschillig of het al dan niet voort vloeit uit het eveneens als een dwaalleer veroordeelde racisme. En het is al een heel wonderlijke figuur, dat een katho liek apologetisch weekblad voor het gewone volk iemand geregeld aan het woord laat, die daarmede geen rekening houdt. Het behoeft niet ontkend te wor den, dat zekere individueele Joden en °ok zelfs zekere Joodsche combinaties op verschillende gebieden des levens een Invloed uitoefenen, waartegen wij katho lieken verzet dienen aan te teekenen, öiet omdat wij de Joden als Joden zou den moeten bestrijden, maar omdat wij ons tegen het kwaad in het algemeen, Waar en door wien het ook bevorderd hioge worden, dienen te keeren. Zoo moe ten wij evenzeer tegen het kwaad, dat door geloofsgenooten wordt aangericht, den strijd aanbinden en helaas moeten Wij op dezen grond ook krachtig stelling nemen tegenover den nu juist niet direct hemelschen engel van de Bazuin, van W*?ns bij herhaling aangeboden diensten wij zelf nimmer gebruik hebben willen maken. PatPT ™ordracbt van den Hoogeerwaarden tóss^h™ nCiaal heeft Z* H* Exc- de Aarts- ann pJf Van utrecht eervol ontslag verleend L!a er,W- aan den Bei'S OFM* "is ka- ua aan te Gorinchem O. O. en heeft aldaar tot benoemd de Paters H. C. L. Wil- O.F.M. en P. D. van der Werf O.F.M. t v°ordracht van den Hoogeerwaarden Pa- v mvinciaal heeft Z. H. Exc. de Bisschop n s-Hertogenbosch eervol ontslag verleend A' J* Dolle O.F.M. als kapelaan te altbommel, H. Martinus en heeft aldaar tot tapelaan benoemd Pater N. C. Smit O.F.M. Op voordracht van den Hoogeerwaarden Pa ter Provinciaal heeft Z. H. Exc. de Bisschop wtn Haarlem eervol ontslag verleend aan de aters B. Soppe O.F.M. als kapelaan te Lei den, Onb. Ontv.; H. C. L. Willemse O.FM. als Kapelaan te Haarlem, H. Ant.; H. F. M. Goo ien O.Fm. als kapelaan te Haarlem, H. Ant; C. M. Wildenburg O.F.M. om gezondheids- T enen als kapelaan te Amsterdam, H. Franc.; W. g. van Workum O.F.M. als kapelaan te Woerden, H. Bonaventura; L. P. A. Willemse GF.M. als rector van St. Lucia te Rotterdam; w. N. m. Pompen O.F.M. om gezondheids redenen als kapelaan te Rotterdam, H. Ro- en heeft benoemd de Paters: A. J. Dolle O.F.M. tot kapelaan te Leiden, H. Leo- hardus; M. A. P. P. Booms O.F.M. tot kape lan te Leiden, Onb. Ontv.; B. G. Sanders CF.M. tot kapelaan te Amsterdam, H. Franc.; C- J. Spruit O.F.M. tot assistent te Gouda, H. Sacrament; C. A. Xmholz, O.F.M. tot kapelaan te 's-Gravenhage, H. Pasch.; Th. A. M. Triene kens O.F.M. tot kapelaan te Woerden, H. Bon.; H. J. M. Bertels O.F.M. tot kapelaan te Haar lem,, H. Antonius; G. P. Laurant O.F.M., tot kapelaan te Haarlem, H. Antonius; J. A. P. J. Kwaaitaal O.F.M. tot kapelaan te Haarlem, H. Hart; J. F. w. Wismans O.F.M. tot Rector van St. Lusia en kapelaan te Rotterdam, H. Rosa lia; W. aan den Berg O.F.M. tot kapelaan te Rotterdam, H. Rosalia, De Hoogeerwaarde Pater Provinciaal heeft Biet ingang van 8 Augustus aan de Rectoraten verbonden: te Ophoven-Sittard: Pater Ni- Bephorus Willemse O.F.M. die tevens benoemd is tot Gardiaan van het klooster; Pater Pa- schasius Claassen O.F.M.; Pater Juventalis Rompen O.F.M.; te Venlo: h. Joseph: Pater Mansuetus van Nieuwenhoven O.F.M.; Pater Deicola Rodermans O.F.M.; te Heerlerheide, H. Ant.: Pater Sophronius Goosen als Rector en Rraeses; Pater Dr. Laetus Himmelreich O.FM.; te Heerlen HH. MM.: Pater Libertus Soppe °F.M.; te Sittard, H. Franc.: Pater Cleophas Franken O.F.M. als Praeses. Verder heeft de Hoogeerwaarde Pater Provin ciaal de volgende benoemingen gedaan: Pater Heribertus tot Vicarius te Drachten; Pater Drs. Trudo de Ruiter tot Magister clericorum te Weert; Pater Drs. Monald Goemans O.F.M. tot Lector S. Theol. te Alverna; Pater Martinianus Briels O.F.m. tot leeraar aan het gymnasium te Venray; Pater Angelicus van der Stok O.F.M, tet leeraar aan de H. B. S. te Heerlen; Pater Hydulf Frank O.F.M. tot leeraar aan het gym- nasium te Megen; Pater Walfried Blom O.F.M. tot Econoom aan het Missiecollege te Katwijk a. d. Rijn, en tot leeraar aldaar: Pater Janua- rius Stroux O.F.M.; Pater Livarius Versteeg O.F.M.; Pater Vitalicus Spendel O.F.M.; Pater Remedius Deken O.F.M.; Pater Cantius An- dreoli O.F.M.; Pater Severianus van Waes- berghe O.F.M. tot Godsdienstleeraar aan het R. K. Gymnasium en H. B. S. te Rotterdam. Om hun studies voort te zetten heeft de Hoogeerwaarde Pater Provinciaal aangewezen: Pater Rochus Beving voor de studie der H. Schrift aan de Universiteit te Leuven; Pater Bertulf van Leeuwen O.F.M. voor de studie der Dofm. Theol. aan de Universiteit te Leu- Mach. Dertien ven; Pater Richard Reynen O.F.M. voor de studie der Philosofie aan de Universiteit te Nijmegen; Pater Gebhard Voorvelt O.F.M. voor de studie der Ned. Letteren aan de Uni versiteit te Leiden; Pater Anno Galama O.F.M. voor de studie der classieken; Pater Caesarius van Hulst voor de studie der Kerke lijke geschiedenis aan het Athenaeum Anto- nianum te Rome en eveneens aldaar voor de Missiestudie: Pater Alexius Bors O.F.M.; Pa ter Ulfried Hendriks O.F.M.; Pater Leonorus Schoorl O.F.M.; Pater Torentianus Seesink O.F.M. Om mede te werken aan de „Editio critica D. Scoti" te Quarrachi heeft de Hoogeerwaar de Pater Provinciaal aangewezen: Pater Aqui- linus Emmen O.F.M. en Pater Aurelianus van Dijk O.F.M. Aangewezen zijn voor de Missie van Java: Pater Pacianus Teepe O.F.M.; Pater Cornelia- nus Remmen O.F.M.; Br. Paulinus Tillemans O.F.M.; Br. Didacus van Geneygen O.F.M.; Pater Paternus Geise om studieredenen; voor de Missie van China: Pater Alvarus de Reep O.F.M.; Pater Leonides Bruns O.F.M.; voor de Missie van Brazilië en aldaar zich voor te be reiden voor de H. Priesterwijding de fraters: fr. Novellon Jans O.F.M., fr. Valerius Heisen OFM.. fr. Isidrus Bottega O.F.M., fr. Apuleus Smeltink O.F.M., fr. Azevedus Grings O.F.M., fr. Joseph Zerbibi O.F.M. Dé Hoogsteerwaarde Pater Generaal te Rome heeft benoemd tot Lector van de Phiio- sofie te Rabat (Marokko) Pater Jan-Josef Soos O.F.M. De Hoogeerw. Pater Provinciaal van de Con gregatie der Priesters van het H. Hart van Jezus heeft met ingang van 1 September a.s. benoemd tot Rector van de Missieprocuur te Rotterdam, tevens tot Missieprocurator den Z. Eerw Fate N. Hoogeboom S.C.J.; nog is benoemd voor Noord-Brazilië de Weleerw. Pater P. Rijs S.C.J. De laatste dag werd begonnen met een plech tige Hoogmis, opgedragen door P. Dr. Vitus O M Cap., die tevens na het Evangelie een korte toespraak hield. P. Gilbertus Lohuis O. F M. leidde den volkszang. Alvorens tegen half elf P. Pascha sius OM. Cap. in het schaduwrijke bosch van het Missie college zijn les. begon over „Het heilig maal", mochten de congressisten andermaal genieten van den prachtigen zang van het goedgeschool de dames-koortje der Bossche Jeugd-Derde- Orde. Dan gaf de lesgever P Paschasius, na uiteenzetting van de beteekenis van het Jood sche offermaal, een diepe verhandeling over het heilig maal in den tegenwoordigen vorm. Het maal dat genuttigd wordt aldus spreker begint met het „Onze Vader", waarin de mensch, na vooraf aan Gods belangen gedacht te hebben, zijn eigen belangen aanbeveelt. De gebeden, die hierop volgen, zijn hoofdzakelijk een vrede-gebed. Na een verklaring van de on middellijke voorbereidingsgebeden, van het com- munio- en post-communio-gebed, gaf spr. een helderen uitleg van de typische waarde, de heel bijzondere kracht van dit sacrament. De voe dingskracht want dit sacrament is een of- ferspijze is gelegen in de offerkracht. De mensch die dit sacrament ontvangt, krijgt de kracht om evenals Christus offerande te zijn, sterk te worden in liefde, in offerliefde tot God en de menschen. De voorzitter gaf na deze rede gelegenheid om aangaande de behandelde onderwerpen vragen te stellen of nog verderen uitleg te vragen, waarvan een druk gebruik gemaakt werd. Alvorens de slotvergadering te openen, werd een groepsfoto genomen van alle deelnemers. P. Dr. Vitus hield de slotrede: „Wat moeten we nu doen?" Hij spoorde de Tertiarissen in zijn laatste beschouwing aan, zorg te dragen voor de onderhouding van het regel-voorschrift: het dagelijksch mishooren, waardoor de Derde- Ordelingen door woord en voorbeeld een apos tolaat zullen uitoefenen. Spr. hoopte, dat het liturgische Mishooren der Tertiarissen zal zijn een actieve deelname als offeraar en offerande, dat zij vooral maandelijks de Communie-mis liturgisch zullen vieren en dat zij, overal waar zij kunnen, propaganda zullen maken voor de Mls- weken. Na deze rede spraken nog P. Dr. Fidentius van den Borne O.F.M., commissaris-generaal der Derde Orde, P. Pachalis O.M. Cap., com missaris der Derde Orde onder de jurisdictie der Capucijnen, P. Vincentius Arens O.F.M., com missaris der Derde Orde in Vlaanderen en P. Waltram van de Duitsche Paters Franciscanen van de Keulsche provincie. P. Eusebius Kemp O.F.M. bracht allereerst dank aan de eminente sprekers van deze da gen, aan de velen, die gedurende de laatste weken meegewerkt hebben om deze studie dagen zoo voortreffelijk te doen slagen en aan alle deelnemers In een geestdriftige en enthousiaste rede spoorde hij nogmaals alle congressisten aan het geleerde mee te dragen naar huis, het uit te dragen de wereld in, om te zijn „de kern in de parochie". Met een kort Lof en het geestdriftig gezon gen „Christus Vincit" werden deze Francis caansche dagen gesloten. In het heden te Eindhoven gehouden kapit tel der eerwaarde paters Augustijnen werd tot Provinciaal benoemd dr. Servus Makaay. Dit is de tweede maal, dat dr. Makaay, die te Eindhoven op Mariënhage vertoeft, deze eer te beurt valt. Het bestuur van de Christelijke Oranjevere niging te Baarn heeft hedenochtend een krans gehecht aan het monument voor wijlen H. M. Koningin Emma, wier geboortedag heden werd herdacht. (Van onzen Londenschen correspondent) In antwoord op een vraag deelde Malcolm MacDonald, de minister van koloniën, dezer dagen in het Lagerhuis mede, dat de regee- ring' thans „tot een zekere conclusie gekomen is met betrekking tot de nieuwe grondwet voor Malta, welke zij voornemens is binnenkort aan Zijne Majesteit voor te leggen in den vorm van ontwerp-Patentbrieven." Niet-zelfbesturende koloniën, wélken een ze kere mate van autonomie verleend wordt, krijgen haar grondwet van het moederland, dat het recht behoudt haar te wijzigen of geheel in te trekken. De toekenning geschiedt in den vorm van Patentbrieven, dat zijn: door den Koning onderteekende, en nominaal door hem uitge vaardigde documenten, waarin de constitutie vervat is. Zulke grondwetten hebben steeds uitsluitend betrekking op de plaatselijke aangelegenheden eener kolonie; zij wijzigen den status der kolonie binnen het kader van het Rijk en ten opzichte van Groot-Brittannië niet, en het hoogste en beslissende gezag wordt te Londen uitgeoefend. De minister zeide dat de te verleenen grond wet de kolonie een aanzienlijk aandeel zou ge ven in het beheer harer eigen aangelegenheden. Er is evenwel geen sprake van opnieuw een verantwoordelijke regeering in te stellen, en dit zal ook binnen afzienbaren tijd niet mogelijk zijn. Door de nieuwe grondwet zal echter een wetgevend lichaam ingesteld worden, waardoor het volk door middel van gekozen vertegenwoor digers zal kunnen deelnemen aan de regeering dér kolonie. Dit wetgevend lichaam zal bekend staan als regeeringsraad, en zal bestaan uit acht offi- cieele leden, twee niet-officieele leden, te be noemen door den gouverneur, en tien gekozen leden. De gouverneur zal voorzitter zijn, doch uitsluitend in geval van staking der stemmen het recht hebben zijn stem uit te brengen. „Bedienaren van den godsdienst" zullen niet verkiesbaar zijn voor het lidmaa'schap van den Raad. In overeenstemming met wat in soortgelijke grondwetten in andere landen des Rijks bepaald wordt, zullen de bevoegdheden van den Raad aan zekere beperkingen onderworpen zijn. Zoo zal de gouverneur op zekere punten van wetgeving be sluiten van den Raad terzijde kunnen leggen; ook zal hij debatten over verdedigingszaken kunnen beperken wanneer hij dit in het open baar noodzakelijk acht. Talenkwesties zullen geen onderwerp van discussie kunnen vormen; de regeeringsraad zal hierover geen zeggenschap uif oefenen. De bepalingen betreffende het kiesrecht zullen in eerste instantie dezelfde zijn als die welke in de Grondwet van 1921 vastgesteld waren voor de verkiezing eener wetgevende vergade ring. De minister zeide nog, dat het eeniger tijd duren zal alvorens de nieuwe grondwet in wer king treden kan. Nadat de Patentbrieven uitge vaardigd zijn, zullen eenige maanden gemoeid' zijn met de voorbereiding der verkiezingen, waarvoor nieuwe kiezerslijsten opgemaakt moe ten worden. Ofschoon Malta, met een bevolking van een kwart millioen, slechts een kleine kolonie is, heeft het om tal van redenen groote beteekenis. Strategisch is het een van de Brit- sche steunpunten in de Middellandsche Zee; politiek heeft het in de laatste jaren herhaalde lijk de aandacht getrokken door het nationali teiten-, of eigenlijk het talengeschil, waarin Italië min of meer openlijk partij gekozen had; cultureel is het een der merkwaardigste gebieden van Europa; historisch heeft het een langer verleden dan eenige andere Europeesche natie; religieus heeft het een eenige plaats ingenomen als hoofdzetel van de Orde van St. Jan te Jeru salem. Vooral de laatste jaren is het eiland het too- neel geweest van heftige conflicten, die des te gevaarlijker waren daar er redenen waren om aan te nemen dat Italië ze aanwakkerde, en die verder aanleiding gegeven hebben tot een botsing tusschen Kerk en Staat, tot een tijdelijke ver koeling tusschen Engeland en het Vaticaan, en tot opschorting der constitutie. De bevolking van Malta schijnt diep teleurge steld te zijn door de verklaringen, welke Mal colm MacDonald afgelegd heeft. Zij had ge hoopt dat het zelfbestuur, dat haar bij de Grondwet van 1921 toegekend was, zooal niet ten volle dan toch in hoofdzaak opnieuw ingesteld zou worden. De minister schakelde deze moge lijkheid uitdrukkelijk uit. De grondwet, welke de kolonie krijg'en zal, herinnert veeleer aan die. welke vóór 1921 van kracht was, en het is klaar blijkelijk de bedoeling der regeering de bevol king door dit zeer beperkte zelfbestuur in (Je ge legenheid te stellen zich té oefenen in die zelf tucht, welke noodzakelijk is opdat een demo cratisch stelsel kan worden gehandhaafd. Aan die zelftucht heeft het ongetwijfeld ont broken; men moet dit erkennen, ook wanneer men zich niet, wat de moeilijkheden der laatste jaren aangaat, op elk punt vereenigt met de Britsche opvattingen en zienswijzen. Wij hebben op twee passages uit de verklarin gen van MacDonald den nadruk gelegd. Zij zijn in hooge mate kenmerkend, omdat zij beoogen te voorkomen dat de oude geschillen, die de mis lukking van het constitutioneele régime ten ge volge gehad hebben, opnieuw zullen herleven en tot een nieuwe mislukking leiden. „Bedienaren van den godsdienst" zijn, wat Malta aangaat, in hoofdzaak Katholieke gees telijken. In ieder geval is het met het oog op dezen, dat de uitzonderingsbepaling gemaakt is. Toch waren het eigenlijk geen godsdienstige, doch nationaliteiten-kwesties, welke de moei lijkheden der laatste tien jaren tengevolge had den, en daar het nationaliteiten-vraagstuk in Malta den vorm aannam van een talenconflict, is heel het talenprobleem onttrokken aan de bevoegdheid van den Regeeringsraad. In 1929 ontstond een ernstig geschil tusschen Kerk en Staat. Eerste minister van Malta was Lord Strickland, het hoofd van een oude en beroemde Engelsehe katholieke familie. Het conflict vond zijn oorzaak in partijpolitiek. Er waren drie partijen: de Constitutioneele partij, de Labourpartij en de Nationalistische partij. Eerstgenoemde was Britsch of pro-Britsch, laatstgenoemde ijverde voor de suprematie van het Italiaansch, en had den steun van een groot deel der geestelijkheid, vooral op het kleine eiland Gozo (enkele mijlen ten Noorden van Malta), dat een eigen bisschop heeft. Vele gees telijken waren Italianen of van Italiaansche afkomst, en de uitzetting van een bekend Ita liaansch priester, wiens politieke bedrijvigheid de regeering onaangenaam geweest was, deed het reeds lang smeulende vuur hoog oplaaien. De Britsche Labourregeering meende dat het w'enschelijk was den Heiligen Stoel een onaf hankelijk onderzoek te laten instellen naar de betrekkingen tusschen de kerkelijke en staat kundige overheden. Na eenigszins gerekte on derhandelingen werd een concordaat ontworpen, maar toen Lord Strickland zich in verband hiermede naar Rome begaf, kwam het rapport van den pauselijken delegaat uit, en dit was in hoofdzaak ongunstig voor de regeering te Valetta (de hoofdstad van Malta). Tevens gaf het Vaticaan te kennen, dat Lord Strickland niet „persona grata" was. Dit hield waarschijn lijk hiermede verband dat zijn conflict met' de bisschoppen van Malta en Gozo een persoonlijk karakter aangenomen had, en men neemt aan, dat Lord Strickland, die een onverdacht katho liek, maar tevens een zeer prikkelbaar en on- taktisch man is, tegen de bisschoppen opgetre den was op een wijze, die dezen wèl van een protestantsch, maar niet van een katholiek minister konden dulden. In katholieke kringen in Engeland waren dc meeningen nogal verdeeld. Velen betreurden het optreden van Lord Strickland, maar wantrouw den de Italiaansche invloeden op Malta. In 1931 werd een Koninklijke Commissie naai Malta gezonden om te onderzoeken of een nieuwe constitutioneele regeeringsvorm in gevoerd kon worden. Ofschoon de betrekkingen tusschen Londen en het Vaticaan eenigszins gespannen waren, en de Britsche gezant zelfs teruggeroepen w"as, gaf de commissie in haar rapport eerlijk toe, dat het conflict tusschen Kerk en Staat in hoofdzaak het gevolg was van gebrek aan takt van Lord Strickland, doch te vens stelde zij vast, dat de diepere oorzaak ver band hield met de vraag of Italiaansch de offi- cieele taal der gerechtshoven en der regeerings- publicaties zou blijven, en of op de scholen, be halve Malteesch, Engelsch en Italiaansch of alleen Engelsch onderwezen zou worden. In dit opzicht stonden de Nationalisten tegenover de Constitutioneelen en de Labourpartij. Zij be weerden dat Malteesch slechts een dialect was. Maar dit dialect was de eenige taal van ruiin 80 pCt. der bevolking. Het rapport concludeerde in ieder opzicht ten nadeele van het Italiaansch, en aan de con clusies werd in 1.932 bij Patentbrieven uitvoering gegeven. De Constitutie werd tevéns hersteld, doch het volgende jaar opnieuw opgeschort, en in 1936 geheel afgeschaft. Tevens werd het Ita liaansch officieel geheel gebannen. De gespannen betrekkingen tusschen Enge land en Italië in verband met den Abessini- schen oorlog, en de agitatie en propaganda, van Rome uit, ook op Malta gevoerd, waren zeker de oorzaken van de drastische maatregelen. Intusschen schijnen de betrekkingen tusschen kerkelijke en wereldlijke overheden weder cor rect en zelfs vriendschappelijk geworden te zijn. Dit schenkt hoop dat de nieuwe beperkte con stitutie haar doel niet missen zal. JERUZALEM, 2 Aug. (Havas.) Maandagavond werd bij de Damascuspoort te Jeruzalem een beambte der geheime politie door twee kogels in den buik ernstig gewond. Een Arabier werd gearresteerd. LONDEN, 1 Aug. Teneinde de Edelweiss te beschermen, die langzamerhand uit de Zwit- sersche Alpen verdwijnt, heeft de Zwitsersche regeering drie jaar geleden het plukken van deze bloem in verscheidene kantons verboden, en in andere het aantal bloempjes, dat geplukt mag worden, aanzienlijk beperkt. In het kanton Schwyz heeft de politie thans, naar de Times uit Genève meldt, een aantal toe risten beboet, wier rugzakken vol Edelweiss ble ken te zitten. Voor de verlofskamer van de rechtbank te Brussel is, naar het Handelsblad meidt Maan dag een spionnage-zaak behandeld, waarin twee Nederlanders betrokken zijn. In December 1937 werd een 26-jarige vrouw te Brussel aangehouden. Zij was door een hu welijksadvertentie o.m. in betrekking gekomen met een Belgischen onder-officier van het luchtvaartregiment te Luik, aan wien zij do cumenten ter inzage vroeg tegen betaling. Deze als secretaris van een officier der militaire luchtvaart, zou haar een aantal documenten bezorgd hebben, die werden gefotografeerd en daarna in een kast terug gelegd. Men had hem frs. 6.500 beloofd, waarop hij frc. 3.000 heeft ontvangen. Uit het onderzoek bleek, dat de vrouw in betrekking stond met twee Nederlan ders, die voor den Duitschen spionnagedienst werkzaam zouden zijn en die de opdracht lie ten uitvoeren en betaalden. Een hunner werd, evenals de vrouw en de onder-officier, aange houden. De vrouw, de secretaris van den offi cier en een der Nederlanders zitten sedert De cember 1937 in voorarrest en verschenen Maan dag voor den alleen-zetelenden rechter Orian- ne. De andere Nederlander werd opgeroepen, doch deze bleef in Nederland. De zaak wordt met gesloten deuren behandeld en zal Dins dag worden voortgezet. Verscheidene getuigen en deskundigen moeten worden verhoord. De onderhandelingen, die de directie van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordhol land gevoerd heeft met de directie van den Wieringermeerpolder hebben tot een gunstig re sultaat geleid, zoodat de electrificatie van de Wieringermeer thans verzekerd is te achten. De Centrale Propaganda-commissie voor de weldadigheidspostzegels bericht ons, dat dezer dagen aan de deelgerechtigde instellingen voor kinderbescherming het haar toekomende aan deel uit de twee ton-actie van December- Januari 1.1. zal worden overgemaakt. Uitgekeerd wordt: Aan 22 instellingen voor achterlijke kinderen samen ƒ21.856.03. Aan 87 instellingen voor zwakke en zieke kinderen samen ƒ45.773.45. Aan 246 instellingen voor verwaarloosde kin deren samen 123.349. Aan 13 instellingen voor gebrekkige, doof stomme, enz., kinderen samen 10.353.39. Voorts ontving het kinderfonds P. T. T. 5.188.—. In totaal is voor het kind beschikbaar ƒ206.520.37, zijnde een aanzienlijk bedrag (ruim ƒ40.000) meer dan verleden jaar (ƒ167.024.05). Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum der regeering van H.M. de Koningin zal in het begin van September in het Museumge bouw van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch eene historische tentoon stelling gehouden worden. Deze tentoonstelling zal meer in het bijzonder betrekking hebben op de oude en nieuwe contacten tusschen het huis Oranje-Nassau en Noord-Brabant en zal om vatten een keur uit de oude en nieuwe merk waardige boekwerken in het eigen bezit van de bibliotheek van het Genootschap, mede op het gebied van de biographie en de breedere vader- landsche lotgevallen van het Nederlandsche Vorstenhuis. Tevens zal in de vitrines der Van Sasse van Ysselt-zaal van 't sedert eenige jaren nieuw ingerichte Prenten-Kabinet van het Genootschap worden uitgehangen een keur, evenzeer uit de eigen verzamelingen, van histo rische prenten en oude, oorspronkelijke teeke- ningen van biographischen en plaatselijken aard, mede rondom dezelfde onderwerpen. De tentoonstelling zal met een passende her denkingsvergadering van de leden van het Ge nootschap worden geopend. Aan boord van het sleepschip „Excelsior" lig gende aan paal 84 in de Waalhaven te Rotter dam was Maandagmiddag een 24-jarige haven arbeider uit Schiedam bezig met het verstuwen van rollen hout uit het Finsche stoomschip „Flora". Een van de rollen raakte te ver buiten het gangboord en de arbeiders, die in de buurt werkzaam waren, zagen den man plotseling met de rol overboord gaan. Na een kwartiertje dreggen slaagde de schipper van de „Excelsior" de heer Kroeze, er in den man op het droge te brengen. Men heeft getracht met kunst matige ademhaling de levensgeesten op te wek ken, maar na een uur heeft dr. Veenenbos den dood geconstateerd. Het stoffelijk overschot is per politieboot overgebracht naar het bureau van de Rivierpolitie, waar het voorloopig is ondergebracht. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en D zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam Is vergiftigd en U bent humeurig, v»elt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, i. 0,75, Op retsr Met een doosje "AKKERTJES" bij U loopt Ge geen kans Uw reis te be derven door: hoofdpijn, kiespijn, spier- oi zenuwpijnen, vrouwen- pijnen, „wagenziekte", 'n kou, enz. vvtv AKK E R- C AC H ETS Doos 2 stuks Koker 13 stuks - 2 stuivers 12 stuivers Maandagavond is op den weg van Schoon hoven naar Lopik op den smallen Lopiker voor dijk een vrachtauto van de firma D. van der Haar, uit Lopik, bestuurd door den knecht J. G. V. in de bocht van den weg in de Wetering gereden. Behalve de bestuurder zaten diens zwager, de heer Koudijs uit Rotterdam en zijn zoontje in den wagen. Zij zouden bij V. logeeren. De chauffeur kon het kind en zichzelf in veilig heid stellen. Het gelukte hem echter niet, ook den heer Koudijs te redden, daar deze tusschen het por tier van den gedeeltelijk omgeslagen wagen bekneld zat en met het hoofd omlaag onder water hing. Omstanders boden direct hulp. Zij moesten den wagen gedeeltelijk omtrekken, voor het slachtoffer kon worden bevrijd. Een genees heer uit Lopik en leden van het Roode Kruis uit Schoonhoven, die spoedig met een zuurstof apparaat op de plaats van het ongeluk waren, hebben gedurende drie uren getracht de le vensgeesten op te wekken, hetgeen helaas zon der resultaat is gebleven. Een der omwonenden, de heer D. Kramer, heeft bij het reddingswerk zijn linkerarm ern stig aan de portierruit verwond. Hij is naar de rijksklinieken te Utrecht vervoerd. Het stoffe lijk overschot is eveneens naar de rijksklinieken overgebracht. De chauffeur en nog twee andere personen kregen lichte verwondingen; zij kon den evenwel naar hun woningen terugkeeren. Het zoontje van den om het leven gekomen heer Koudijs kreeg geen verwondingen. De gemeente- en rijkspolitie stellen, onder leiding van burgemeester L. Schuman, een onderzoek in. De wagen werd vanochtend ge licht. Maandagavond is de veertienjarige T. A. den Besten in de badplaats Terheyde door de sterk trekkende zee afgedreven. Dank zij het goede toezicht en kordate op treden van badpersoneel en de politie, wist men, met behulp van reddingslijn en reddings boei, het slachtoffer op het droge te halen. Het ventje was reeds bewusteloos, doch met behulp van zuurstofapparaten mocht men het genoe gen smaken de levensgeesten weer op te wekken. Maandagmiddag landde op het vliegveld Twente, bij Enschede, een Duitsch militair les- vliegtuig, type Arado 66, registratieteeken D- Ivov, waarvan de bestuurder bleek te zijn de soldaat-vlieger N. Bechtheld. die in opleiding is voor militair-vlieger op 't vliegveld Waggum in Brunswijk. Hij was dien morgen gestart van Brunswijk met bestemming Bonn-Münster- Brunswijk. Nadat hij om 12.50 uur uit Bonn vertrokken was vloog hij over Dortmund, doch raakte tengevolge van het slechte horizontale zicht, dat slechts vier kilometer bedroeg, uit den koers. De vlieger, die eerst kort zonder instructeur overlandvluchten mocht uitvoeren en in een geheel onbekende streek kwam, kon zich niet meer oriënteeren. Hü vloog eenigen tijd over het grensgebied, totdat hij het vliegveld Twente ontdekte. Hoewel hij begreep, dat dit niet hét vliegveld Handorf bij Münster kon zijn, besloot hij te landen en den weg te vragen, niet weten de dat hij zich op Nederlandsch grondgebied bevond. Dat de vlieger echter zonder het noo- dige onderzoek niet meer mocht vertrekken, is begrijpelijk, daar het verboden is, met vreemde militaire vliegtuigen over Nederlandsch grond gebied te vliegen. Later is hem verlof gegeven, naar Duitsch- land terug te keeren. Om 18.15 is het toestel naar Münster vertrokken. In den afgeloopen nacht is door nog niet be kende oorzaak brand ontstaan in het woon- en winkelhuis van den heer G. Snijders aan de Nordhornschestraat te Denekamp. De bewoners wisten zich in veiligheid te stellen. De motor brandspuit was spoedig ter plaatse, doch kon, wegens gebrek aan water, niets uitrichten. Het woon- en winkelhuis, waarin een kleer makerij was gevestigd, brandde geheel uit. Een klein gedeelte van den inventaris werd gered. De achterbouw, waarin een bakkerij was ge vestigd, bleef gespaard. Verzekering dekt de schade. De minister van Sociale Zaken maakt bekend, dat de bedrijfsraad voor het stucadoorsbedrijf heeft ingediend een verzoek tot verbindendver klaring van bepalingen van de landelijke col lectieve arbeidsovereenkomst voor het stuca doorsbedrijf en dat de verbindendverklaring wordt gevraagd voor het gebied der provinciën Gelderland, Groningen, Limburg, Noordbra bant, Noordholland, Utrecht en Zuidholland, alsmede voor het gebied der gemeenten Leeuwarden, Leeuwarderadeel, Assen, Almeloo, Enschede, Hengeloo en Zwolle.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9