We luisteren naar... FINANCIEN WERELDVARIETE e£> UZ2/Z MliNH/j kRDTI.ES Dagfilm WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1938 RASSEN Hachelijk avontuur Vijf bamboehandelaars dagen lang zonder eten en drinken Hoe spreekt men het Nederlandsch? Ambtenaar in arrest Gramofoonplaten als voorbeeld van volledige uitspraak Viaductbouw tc Den Haag Totale kosten worden geraamd op ruim 1 millioen nrvri re" i De Van Gogh-film uitgesteld Nu in 't voorjaar en dan misschien gedeeltelijk in kleuren Hoogduitsche taal M.O. A M.O.-examens Fransch en Engelsch Examens Hoogduitsche taal L. O. Acte-examens Engelsch L.O. Examen Fransch L.O. Examen Handelskennis L.O. Examens hoofdacte Examen handenarbeid PAARDENSPORT CONCOURS HIPPIQUE TE DUBLIN Nederlandsche ruiters niet in de prijzen •1 Donderdag 4 Augustus ZEILEN DE HOLLAND-WEEK Het eerste gedeelte geëindigd Passagierslijst Na Duitschland is nu ook het fascis tische Italië officieel hesmet met het racisme en dat niettegenstaande de Duce zelf eenige jaren geleden nog spotte met de rassenleer en den ras senwaan van het nationaal-socialis tische Derde Rijk. Maar toen was Mussolini nog niet zulke goede maat jes met den Führer. Het is trouwens niet het eenige punt, waarop de Duce in den loop der jaren van standpunt is veranderd. Of het Italiaansche ras even zuiver of even weinig zuiver is gebleven als het Duitsche, moeten de heeren zelf maar uitzoeken. Ons in teresseert dat niet. Hoe het fascisti sche Italië ondanks de ernstige waar schuwingen van den Paus tot het racisme is gekomen, is een vraag, welke door simplisten beantwoord zou kunnen worden met het Hollandsche spreekwoord: „Wie met pek omgaat, wordt ermee besmet." Maar zóó een voudig lijkt ons de oplossing toch niet. De afkeer van de Italianen voor de andere rassen zou o.i. een veel plausi beler verklaring vinden in het feit, dat de roemrijk zegevierende imperi ale Italianen meer broertjes aan an dere rassen dood hebben dan hun lief is, n.l. aan de rassen van Abessinië zooals Ras Kassa, Ras Imroe, Ras Desta, Ras Seyoem en vele andere ras-Rassen. Alleen van Ras Koeksa, den verrader, heeft Mussolini pleizier beleefd, maar voor dien was de ras seneer dan ook koek. Vijf inheemsche bamboe-handelaars uit West- Java hebben een hachelijk avontuur beleefd. Op den 26sten Juni brachten zij, van de mon ding van de Tjiasem pl.m. 1600 stuks bamboe in vlotten van 150 a 160 stuks, in totaal dus 10 vlotten, naar Tjilamaja om ze aan den man te brengen en als gewoonlijk voeren zij langs het strand. Maandag 27 Juni werd de heele vlottenvloot bij de monding van de Tji asem overvallen door een geweldigen storm, welke hen verder de zee in dreef. Daags daarna waren ze weder in staat het strand te benaderen, waarop zü echter voor den tweeden, derden en zelfs den vierden keer weder door den storm teruggedreven werden, zoodat zij plotseling ver van het strand ver wijderd waren en zij kwamen zelfs zoo ver, dat zij het niet meer konden onderscheiden. De vlotten werden intusschen door de woeste zee uit eikander geslagen en gingen verloren. Er bleef nog één vlot over van pl.m. 150 stuks bamboe, waarop het vijftal zich bevond. Zij hadden totaal niets bij zich, geen eten en geen drinkwater. Wel waren zij voor de reis van Tjia sem naar Tjilamaja, die gewoonlijk slechts 2 dagen duurt, in het bezit van mondvoorraad. Pagaaien was niet mogelijk. Het vlot werd di rect een speelbal der woeste golven. Zij merk ten, dat zij hoe langer hoe verder van het strand geraakten en dat zij, naar den stand der zon en maan te oordeelen, steeds in noor delijker richting afdreven. Om hen heen za gen zij niets dan woeste golven. De vurige hoop, dat zij een boot of iets dergelijks zou den ontwaren, die redding kon brengen, bleek slechts ijdel- Dagen gingen voorbij zonder eten of drin ken, alleen als het regende, konden de ongc- lukkigen met him geopende monden het he melwater opvangen. Na ongeveer 17 dagen rondgedobberd te hebben, zagen zij eindelijk, heel wazig, land, doch het was nog heel ver. Langzaam doch zeker blies de zeewind het vlot naar het land toe. Twee dagen gingen weer voorbij, voordat zij eindelijk vasten grond onder hun voeten hadden, doch zij hadden geen flauw idee, waar zij zich bevonden. Het oerbosch, dat voor hen stond, werd betreden, om voedsel te zoeken tegelijk met de hoop, menschen te ontmoeten, evenwel vruchteloos. Zij konden slechts bladeren eten en hier en daar vruchten van nipahpalmen. Vier lange dagen gingen zij het bosch in, doch vonden geen kampong of ladang. Toen werd besloten, terug te keeren naar het strand, vanwaar zij in noordelijke richting verder lie pen. Na 6 dagen langs het strand geloopen te hebben, zagen zij eindelijk een hengelaar. Zij stormden op den visscher toe en smeekten hem om hulp en eten. Gelukkig konden zij met wat Maleisch zichzelf verstaanbaar maken. De vis scher bracht hen eerst naar zijn huis en ont haalde hen op eten. Daarop bracht hij hen naar den kepala van zijn kampong. Het kamponghoofd hield de gasten een paar dagen aan. om op krachten te komen. Daarop bracht hij hen met de prauw naar de hoofd plaats Menggala, waar hij hen aan het be stuur overleverde. De reis langs de rivier duur de 6 dagen. Den 26sten Juli kwamen de bam boe-handelaars onder geleide van de veldpolitie van Menggala te Telokbetong aan, vanwaar zij nog denzelfden middag door de zorg van de politie aan boord van de K.P.M.-boot werden gezet, om verder naar hun plaats van af komst terug te keeren, waar zij den volgenden middag zouden arriveeren, na 33 dagen afwe zig te zijn geweest. Naar wij vernemen, is Dinsdagavond gear resteerd de ambtenaar bij de steunverleening te Weesp, P. van A., die zijn vacantie te Loos- drecht doorbracht. Na dien zelfden avond nog naar Amsterdam te zijn overgebracht is de aangehoudene heden ochtend voor den substituut-officier van justi tie, mr. J. W. Bosch, geleid. .Hartelijk dank „uit naam van alle „leden der groote „hondenfamilie „voor het trapje op „uw voetrem, zoodat „het leven van een „mijner, soms erg „roekelooze, neven „niet voortijdig .wordt afgesneden. Hoe moet het Nederlandsch worden uitge sproken? Zietdaar een vraag, die veel moeilij ker te beantwoorden is dan men oogenschijn- lijk en bij oppervlakkige beschouwing zou den ken. De commissie voor de uitspraak van het Ne derlandsch, bestaande uit prof. dr. J. van Gin- neken, G. van Bolkestein, mej. dr. L. Kaiser, P. J. Meertens, H. D. Bouman en K. Veld kamp, heeft ter beantwoording van deze vraag een reeks van zes gramofoonplaten laten ver vaardigen. Elk van deze platen doet een bij zonder aspect van de uitspraak uitkomen, hoe wel zij ook alle noodzakelijkerwijze een voor beeld zijn van de volledige uitspraak van het Nederlandsch. Bij de keuze van de teksten en van de spre kers werd zooveel mogelijk rekening gehouden met dat onderdeel van de uitspraak, waarvoor een bepaalde plaat moest dienen (heldere klin kers, doffe klinkers, tweeklanken, scherpe medeklinkers, zachte medeklinkers, enz.). Wat de sprekers betreft, werden, behalve bekende voordrachtskunstenaars, ook eenige leeraren en eenige leerlingen van middelbare scholen uit- genoodigd. Wat de teksten aangaat zoo wordt in de toelichting opgemerkt bleek al doende, dat de volkomen gelijke herhaling bij het meerma len hooren van een plaat er toe dwingt, hooge eischen te stellen aan den inhoud van het ge sprokene. De kunstwaarde van den tekst en ook de artisticiteit van de zegging zijn voorwaar den voor de genietbaarheid van een plaat, al thans voor zoover deze niet een werkelijk ge sprek weergeeft. Voor zoover dit mogelijk was, werden de platen eerst in een voorloopigen vorm opgeno men. Deze proefplaten werden ter beoordeeling rondgestuurd aan eenige honderden tot oor deelen bevoegde personen, die op- en aanmer kingen inzonden. Deze werden tot een totaal oordeel samengevat. Hiermee werd bij de de finitieve opname rekening gehouden. De defi nitieve platen geven dus een althans door eenige honderden Nederlanders aanvaarde uit spraak van het standaard-Nederlandsch. De platen zijn in den handel gebracht. Zij zijn wel in de eerste plaats bedoeld als lei draad bij het onderwijs op scholen. Aan H. M. de Koningin, aan Koning Leo pold III van België en aan den minister van Onderwijs, prof. dr. J. R. Slotemaker de Brui ne, is een reeks platen, gebonden in een album, aangeboden. Zooals bekend, vraagt de verbinding Wete- ringkade-Schenkkade de eenige rechtstreek- sche verbinding tusschen het Bezuidenhout- kwartier en het station „Hollandsche Spoor" en omgeving te Den Haag sinds jaren om af doende verbetering. Na ampele voorbereiding en studie der ver schillende verkeerstechnische vraagstukken, die zich hierbij voordoen, achten B. en W. dier ge meente, zooals in het kort gemeld, thans het oogenblik gekomen om de gewenschte verbete ring tot stand te brengen en met behoud van den bestaanden overweg a niveau over te gaan tot aanleg over de spoorbaan van een via duct, met een rijweg van 12 M. en trottoirs en met opritten onderscheidenlijk beginnende bij het Spaarneplein en tegenover de le van den Boschstraat. Bij de uitwerking van het ontwerp is, in het bijzonder ook ten gerieve van de tegenover wonenden, gestreefd naar een zoo rank moge lijke constructie. De gesloten gedeelten der opritten tusschen het Spaarneplein en het Weteringplein en tus schen de le van den Boschstraat en de Char lotte de Bourbonstraat zijn ontworpen als via ducten, bestaande uit een rijplaat van gewa pend beton. De helling van den eerstgenoemden oprit te weten 1 op 30 wordt bepaald door de be- noodigde vrije hoogte bij den onderdoorgang van het tramspoor van lijn 12 bij het Wete ringplein, terwijl die voor den laatstgenoemden eveneens 1 op 30 wordt bepaald door de benoodigde vrije hoogte ter plaatse van den onderdoorgang van de sporen der N.Z.H.T.M., welke van de bocht in de Adelheidstraat af in zuidelijke richting zullen dienen te worden ver legd. In het ontwerp zijn nabij de verbindingsbaan aan de zijde van de Weteringkade trappen ge projecteerd, welke lelden naar de trottoirs ter weerszijden van den rijweg op de viaduct, welke daar elk 4 M. breed zullen zijn. Aan de zuid- oostzijde zal ten noordoosten van de verbin dingsbaan een trap voeren naar het trottoir langs de Binckhorstlaan. Het trottoir langs de noordwestijde van de viaduct zal op de breedte van 4 M. worden voortgezet tot den overgang over den hoofdspoorweg en daar een breedte van 6 M. verkrijgen. Daar ter plaatse zal een afzonderlijke trap toegang geven voor hen, die den overweg a niveau van den hoofdspoorweg gesloten vinden. Ten noordoosten van de hoofdspoorbaan zal men van het noordwestelijke trottoir van de viaduct langs een breede trap en via een bordes naar den begane grond afdalen, terwijl van dit bordes af tevens een trap zal leiden naar het zuidoostelijke trottoir der viaduct. Dezen trap zal aan wielrijders, die, komende van de Wete- rigkade, over de viaduct zijn gereden en den hoofdspoorweg zijn gepasseerd, de gelegenheid geven om langs de trappen af te dalen, zonder eerst den rijweg van de viaduct over te steken. Door dit samenstel van trappen zullen alle te verwachten stroomen van voetgangers een mogelijkheid vinden om de overwegen a niveau te ontloopen. Het ligt in de bedoeling den bestaanden over weg a niveau te behouden. In het ontwerp is opgenomen het dempen van het gedeelte van de Schenk, waarboven de viaduct zal worden gebouwd. Tevens is in het ontwerp opgenomen de aan leg van den verkeersweg in het verlengde van den viaductweg. De kosten van den bouw van de viaduct wor den, met inbegrip van die voor de er onder en er langs te maken bestratingswerken, de af koopsommen in verband met de opheffing van de scheepvaart op de Schenk, van wijziging van de masten der bovenleiding van de Nederland- sche Spoorwegen en van de omlegging der spo ren van de N.Z.H.T.M., geraamd op f930.000, terwijl de kosten van den aanleg van den weg ten zuidoosten van de Schenk, met inbegrip van die voor het omleggen van de Schenk en de daarlangs ontworpen plantsoenen en muur tjes, voor zoover deze niet meer kunnen worden bestreden uit de door verschillende bouwgrond maatschappijen indertijd gestorte bedragen, worden geraamd op f 170.000. In totaal zal dus f 1.100.000 noodig zijn. Voor de financiering is de medewerking van het Werkfonds 1934 gevraagd en verkregen. De voorwaarden komen in hoofdzaak hierop neer, dat het geheel noodige bedrag zal worden ver strekt tegen een rente van 2V4 procent bij een looptijd van 40 jaren en met aflossing volgens annuïteiten. k i l IWIU A Naar de N. Rott. Ct. van den heer G. Ostwalt, den productieleider van de film „Veertig Jaren", vernam, is het noodzakelijk geble ken, de vervaardiging van de film over het leven van Vincent van Gogh uit te stellen. Zooals men weet, was het oorspronkelijk o'e bedoeling onmiddellijk na het voltooien van de film „Veertig Jaren", onder leiding van Guus Ostwalt en Edmond Gréville, met dit nieuwe project te beginnen. Het werk in oe studio zou dan in October een aanvang nemen. De voorbereidingen voor het schrijven van een draaiDoek (waarmee Marcel Achard be last is) blijken echter zooveel tijd in beslag te nemen, dat men onmogelijk binnen enkele maanden al gereed kan zijn om te gaan draaien. Daarom is besloten de productie van de Van Gogh-film eenigen tijd uit te stellen (waarschijnlijk tot Mei 1939) om de schrijvers van het draaiboek in de gelegenheid te stellen hun werk zonder overhaasting, die in dit geval al heel noodlottig zou kunnen wor den, te voltooien. In October zou dan op Filmstad eerst een film gemaakt worden naar een bekenden succesrijken roman van Ben van Eysselsteijn, waarvan in dit stadium van de onderhande lingen de naam nog niet genoemd mag wor den, maar die niet moeilijk te raden is. Er is dus geen sprake van, aldus de heer Ostwalt, dat de Van Gogh-film niet door zou gaan; wat ons betreft is het voor honderd procent zeker, dat de film gemaakt zal wor den en daarom wordt dan ook aan het sce nario onafgebroken doorgewerkt. Een nieuwe phase in de voorbereidingen voor deze biografische film is, dat thans weer onderhandelingen gevoerd worden met een Engelsche productie-groep, die, als zij gunstig verloopen, tot resultaat zullen hebben, dat de film gedeeltelijk in kleuren wordt ge maakt. De bedoeling is dan, dat het eerste deel van de film, dat o. a. den Borinage-tijd in beeld brengt, in zwarten wit gehouden wordt, terwijl het gedeelte over den Zuici- Franschen tijd, waarin kleur en licht voor den schilder van zooveel belang werden, in kleuren wordt opgenomen. 's GRAVENHAGE .Geëxamineerd voor de huisacte 4 candidaten. Geslaagd de heer A. F van Os, te Utrecht. UTRECHT Geslaagd voor het examen Fransch M.O.-A de dames: J. Baggelaar, Den Haag; M. P. van de Wilde, Den Haag; de hee ren: I. van de Loo, Scheveningen; N. Visser, Heemstede. Geslaagd voor het examen Engelsch M.O.-A; de dames: M. E. van Dijk, Voorburg; P. L. Boot, Den Haag; W. B. Förch, Melissant; de heeren: A. J. C. van Beers, Breda; P. de Jong, Voor burg; J. J. Vaissier, Den Haag; A. L. Vos, Am sterdam; C. van Glraven, Rotterdam; B. M. E. Haars, Weert. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd zijn: de heeren: L. Boel, Apeldoorn, W. de Groot, Sliedrecht, L. Harsema, Zwolle, C. Hoogvorst, Heiloo, I. Hoste, Den Haag, G. v. d. Hulst, Grambergen, M. Ja cobs, Geldrop, H. Soer, Rekken, A. van de Ven, Tilburg, J. Beugelink, Woerden, J. Defize, Am sterdam en de dames: S. Roks, Breda en E Smeets, Meersen. UTRECHT Geslaagd de dames: N. de Bruyn, Alphen aan den Rijn; E. Z. C. Houwen, Amsterdam; R. Poort, Voorburg; A. van Rijs wijk, Utrecht; A. W. de Wit, Utrecht; C. H. L. Grolle, Cocksdorp; C. M. Mulder, De Koog; J. Runge, Amsterdam; J. E. C. van Goedhem, Heerlen; H. A. Westerhof, Bathmen; de heeren: H. de Boer, Eindhoven; J. J. van Eijle, Amster dam; J. A. Hoogerhuis, Rotterdam; P. B. J. van Hoogstraten, Den Haag; H. S. J. van Maarse- veen, De Meern; C. A. A. Dullemond, Noord- Scharwoude; A. J. Kleinhout, Woerden; C. J. van der Schoor, Den Bosch; C. Tjebbes, Am sterdam; J. Arends, Groningen; B. van den Berg, Leeuwarden; J. J. Roelofs, Katwijk aan Zee; J. van der Veen, Drachten; R. van der Veen, Kampen; C. Eckhardt, Lienden; C. Geu zen, Middelburg; J. Hagoort, Oud-Beijerland; C. B. Krebber, Amsterdam; N. J. v. d. Meulen, Wolvega; J. A. Wieringa, Glimmen. UTRECHT Geslaagd voor het examen Fransch L.O. de dames: M. Bos, Utrecht; J. Brink, Utrecht; J. M. A. de Brouwer, Arnhem; C. J. Buitendijk, Rotterdam; J. A. J. Caminada, Den Haag; J. M. A. Commandeur, Den Haag; A. J. Dekker, Franeker; M. A. Derks, Waal wijk; L. E. van Dieren Bijvoet, Utrecht; A. van Diffelen, Schiedam; M. E. Hesselberg, Rotter dam; H. Vonk, Amersfoort; J. G. Bruinsma, Stavoren; A. J. Bustraan, Oldenzaal; A. Cordes, Groningen; F. A. Vaatstra, Groningen; de hee ren: H. van Bochove, Rotterdam; B. van Dijk, Maarn; K. Bakker, Treebeek; H. A. Beaujean, Heerlerheide; J. A. Beeftink, Leeuwarden; J. C. Beimers, Middelburg; J. van Belle, Vlissingen; J. Bilker, Steenwijk; A. de Boer, IJselmonde; L. B. Bootsma, Franeker; P. H. Sijfn, Roermond; J. Tillema, Zevenhuizen; M. W. Timmermans, Gilze; Ch. van Vught, Dongen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren: J. Molenaar te Volendam, J. M. Mulders te Kat wijk aan Zee, W. de Nie te Rijswijk, S. Nieuw- beesta te Aalsmeer, C. L. Nieuwstad te Gorin- chem, M. Kamminga te Stiens, P. Huizlnga te Wiröum, K. Hoogsteen te Groningen, H. J. Hei- nen te Overasselt en G. van Dijk te Heeren veen. AMSTERDAM. Geslaagd: mej. J. C. Zweep en de heeren: E. van Schagen, W. A. van Strae- len en H. Th. Vlaanderen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd: de heer A. J. C. Montanus, Leiden en de dames G. L. M. Mijnders te 's-Gravenhage en M. W. E. Peeters, Lelden. UTRECHT. Geslaagd de heeren A. S. Feen- stra te Hilversum; J. Goedhart te Huizen. 's GRAVENHAGE. Gsslaagd de dames G. Bud- dingh, Scheveningen; A. C. J. van der Chijs, S. C. Hubregtse, M. Witteveen, allen Den Haag; P. Eggink, M. de Geus, P. v. d. Waal, Dor drecht; C. A. van der Graaf, Rotterdam; P. C. J. Steyn, Loosduinen; A. P. Gons, Sliedrecht. DUBLIN, 2 Augustus (A.N.P.). Dinsdag is te Dublin het internationaal concours hipplque, hetwelk daar ieder jaar gehouden wordt, be gonnen. Ruiters uit zes landen, Nederland, Ier land, Engeland, Frankrijk, Canada en Duitsch land maakten eerst hun opwachting, waarna met de wedstrijden een begin werd gemaakt. Het heeft zeer hard geregend te Dublin, ten gevolge waarvan het parcours natuurlijk heel glad en zwaar was. Niettemin kon een zeer talrijk publiek in het hoofdnummer van uit stekende hippische sport genieten. xbcbcbtfccfciebcbcfcicbcbcbcLcfecbcbctcbcbcbcbcLcbcfcclacbcbefccbcbcl: p eb A oo c.ó CP ebet c.n aV-'Gj óo cb CP a, ctl cb c b cb ebef, cb A .-(> A o .4 j- HILVERSUM I- 1875 en 415.5 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoon-muziek. 8.15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 AVRO-Aeolian-orkest. 11.15 Declamatie. 11.40 Ensemble Carel Alberts. 12.05 Orgelspel. 1.00 Gramofoonmuziek. I.45 Sylvestre-trio. 2.30 Kovacs Lajos-orkest „The Manley Brothers" en declamatie. 4.00 Voor zieken en thuiszittendon, 4.30 Pianovoordracht. 5.00 Voor kinderen. 5.30 Kovacs Lajos-orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 „Die Moserbuebe". 7.30 Gramofoonmuziek. 7.40 Psychologische causerie. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Bert Ambrose en zijn dansorkest. 9.15 Radiotooneel. 9.40 Omroeporkest en solist. II.00 Berichten ANP. 11.10 Majo Marco's orkest. HILVERSUM II. 301.5 HL 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest. 1.15 Berichten. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Zang en piano. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Quatre-malns. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Orgelconcert. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Reportage. 8.05 Berichten ANP, SOS-Berichten. 8.15 Zang. 9.00 Declamatie. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Sonora-kwintet. 11.15 Gramofoonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.25 Viool en piano. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.20 Vario-Trlo. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.35 New English strijkkwartet en solist. 2.20 MacArtliur-kwintet. 3.05 BBB-Northern Ireland-orkest. 3.35 Stedelijk orkest van Bournemouth. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.20 Cellovoordracht. 5.40 Vlani-sextet. 6.45 Pianoduetten. 7.20 Orgelspel. 7.50 Callender's orkest. 9.25 Gevarieerd programma. 10.45 Orchestre Ray monde. 11.25 Maurice Winnick's Band. 11.50 Gramofoonmuziek. RADIO PARIS. 1648 M. 8.10, 10.10 en 12.40 Gramofoonmuziek. 1.50 Zang. 2.05 Gramofoonmuziek. 3.05 Zang. 3.20 en 4.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.35 Zang. 8.35 Uit Vichy: Concert. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN. 456 M, 8.50 Omroeporkest. 12.20 Amusementsorkest. 2.30 Populair concert. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.20 Orkest en militair orkest. 6.35 Sollstenconcert. 7.35 Omroeporkest. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Nedersaksenorkest. 12.20 Landesorkest. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 AL 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Klelnorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Concert. 6.20 Viool en piano. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 en 9.20 Klelnorkest en soliste. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 Al. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Luc Darcy's orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 en 6.00 Fud Candrix' orkest. 6.35, 7.35, 8.20 en 9.17 Gramofoonmuziek. 9.20 Symphonieconcert m.m.v. solist. 11.00 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 AI. 7.50 Dansmuziek. 8.50 Orkest, koor en solisten. 10.50 Solistenconcert. 11.20 Nedersaksenorkest. 12.20 concert. 'fjcpcjjcp<pc^cpcpcpcficf>cp<pcpcpc|3CfKp<^>cpcpcp<^cpcpcpcpcpcpcficpfpc, Er was ©en speciaal Europeesch parcours uit gezet, waarop bijv. stonewalls ontbraken. Een prachtig succes boekte de bekende Fran- sche ruiter, luit. Chevalier, die zoowel op de eerste als de tweede plaats beslag legde, door dat hij eerst op Grosjean en daarna op d'Huis foutloos rondkwam. De Engelschman Shepperd werd met Big Sweep derde. Op de vierde plaats eindigde de Duitsche luit. Huck op Olaf. De Nederlandsche ruiters eindigden onder de eerste helft der deelnemers, maar zij vielen niet in de prijzen. De beste Nederlandsche pres tatie leverde ritmeester Pahud de Mortanges. Op Silverstar maakte hij 11 fouten, op Maedei wie du ging onze landgenoot beter over het parcours en maakte toen slechts acht fouten. Ook luit. Tonnet verrichtte een verdienstelijke prestatie en bleef slechts zeer weinig bij ritm. Pahud de Mortanges achter. Op Kantaka maak te hü 12 fouten, maar op Ben liep hij slechts acht fouten op. De minst goede prestatie lever de luit. Kloppenburg, die op Godard 13 en op Barnabas 16 fouten maakte. Het eerste gedeelte van de Hoüandweek 1938 is achter den rug. Het tweede deel wordt in Loosdrecht voortgezet op 5, 6 en 7 Augustus. De Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging, die de organisatie van dit eerste gedeelte had, kan met tevredenheid op de afgeloopen vier zeil- dager. terugzien. Met uitzondering van Zondag is het, vooral de beide laatste dagen, schitte rend weer geweest voor het wedstrijdzeilen. Op den laatsten wedstrijddag, op het Bui ten IJ en IJselmeer, woei de wind uit het noordoosten met iets minder kracht dan den dag tevoren, maar toch ruim voldoende. De uitslagen van den laatsten dag waren: Op het Buiten IJ en IJselmeer: Noord Ne derlandsche 16 kwadraatsmeterklasse a: L Unrest, st. D. Flemming (Haarl. J. C.), 2. Jaro 2, st. J. Hulk (Loosdrecht). Noord Nederlandsche 16 kwadraatmeterklasse b: 1. Meerkoet, st. J. van Leeuwen (De Onder linge). Internationale 12 vierk. m. sharpieklasse a: 1. Wieko, st. C. M. H. Nauta (De Kaag), 2. Dinges, st. W. J. H. Nauta (De Kaag), 3. Wii- genhoek, st. J. H. Louwerse (Loosdrecht), 4. Keamalzus, st. P. Fischer (Norddeutscher Re gatta Verein), 5. Watergeus, st. W. Goede- gebuure (De Watergeuzen). De hoofdprijs viel ten deel met groot ver schil aan C. M. H. Nauta. Internationale 12 vierk. m. sharpieklasse b: 1. Aloha, st. A. Borra (W. V. De Koenen), 2 Trinil, st. E. Mooyaart Jr. (Loosdrecht), 3. Hiphaan, st. H. J. J. van Werkhoven (De Kaag), 4. Mieke 2, st. Jhr. W. H. van Swinde- ren (Loosdrecht). De hoofdprijs werd toegekend aan de Flevo, st. P .J. Dudok van Heel (Loosdrecht) die driemaal eerste werd. Internationale Olympia-jollenklasse a: l. Skim ,st. P. Guelcher (Loosdrecht), tevens hoofdprijswinnaar, 2. War-Dij, st. R. Lemstra (W. v. Amsterdam), 3. Daphnia, st. H. Nathan (Kon. Ned. Z.- en R. V.) Internationale olympia-jollenklasse b: 1. Mayhorn, st. C, Bredius (Het Nieuwe Diep). Bergumermeerklasse: 1. Adrie, st. P. Leewis (W. V. Amsterdam), 2, Wetterwille, st. N. de Vreede (W. V. De Koenen). Intern, twaalfvoetsjollenklasse a: 1. Klaver drie, st. J. D. van Kampen (De Kaag), 2. Re veller, st. Mej. F. A. C. Leenen (De Kaag), 3. De Glipper, st. J. C. Tims, (De Kaag). Intern, twaalfvoetsjollenklasse b: 1. Repl. st. J. Vollebregt (De Kaag), 2. Hella, st. J. Ger- branda (Haarl. Jachtclub). Op het IJselmeer: Pampusklasse met bij- zeilen: 1. Kievit, st. W. de Vries Lentsch Jr. (Het IJ), 2. Kamper Steur, P. H. Cramer (Loosdrecht), 3. Witte Raaf, st. M. Monde (De Kaag). Internationale starklasse 1: 1. Bern 2, st. Bob Maas (Loosdrecht), 2. Bellatrix, st. J. F. van Duim (Kon. Marine J. C.), 3. Dahme, st. H. v Reclam (Jachtcl. v. Deutschland), 4. Mueggel, st. dr. P. Hansohm (J. C. V. Deutschland). De hoofdprijs werd toegekend aan B. Maas (Loosdrecht), die driemaal eerste en eenmaal tweede werd. Drakenklasse: 1. Cavalier, st. jhr. mr. E. G. van Benthem v. d. Berg (K.N.Z. en R.V.), 2. Janmaat, st. J. Heinen (De Kaag) 3. Hermes, st. W. H. van Lienden (De Kaag), 4. Ran, st. Ph. Keegstra (K.N.Z. en R.V.), 5. Toch, st. E. Moltzer (K.N.Z. en R.V.) Hoofdprijs jhr. mr. E. G. van Benthem v. d. Berg (evenveel pun ten als J. Heinen). Regenboogklasse: 1. Kikker, st. J. de Vries (Zaanl. Z. V.), 2. Hollandia, st. C. Van Stave ren (Braassemermeer), 3. Pieterke, st. G. de Vries Lentsch (K.N.Z. en R.V.). Hoofdprijs winnaar C. van Staveren. Het s.s. „Johan de Witt" is vandaag van Am sterdam naar Batavia vertrokken. Gezagvoerder is de heer H. W. K. Krol van der Hoek. K. Abresch, W. J. B. van Aken, Mevr. de Wed. J. M. Allaart, Mevr. J. van Ammers-Küller, C. Balbach, J. G. Blaas. F. H. Blomberg, Fam, A. van Blommenstein, Mej. Lola Bobesco, G. C. Boer, W. Boers, Jongeheer C. Bongaardt, H. N. van den Bos en echtg., Mej. P. G. M. Braams, Mevr. E. van den Brink, B. H. Broersma, Fam. L. Brou wer, Mevr. G. A. de Bruin, K. C. Bryant en echtg., Prof. K. Bzowski en echt., G. C. Chandler, A. H. Colijn en echtg., K. P. Corstjens, J. J. Crommentuyn, Fam. M. C. van Daalen Wetters, Mevr. C. L. Dam, A. Dekker, H. H. van Deurzen, Mevr. C. L. van Diggelen, Mevr. W. C. van Driel Knol, L. B. Duitz en echtg., Mej. W. E. Dwars, G. K. Dijkstra, Mevr. M. J. J. Eerkens, Mej. H. Egg, J. J. Elshof, H. A. E. Enthoven en echtg., E. Erkelens en echtg., J. C. Eijk, Mej. L. Flachs, W. Flachs en echtg., Mevr. Th. J. Geer- lings, ZeerEerw. Pater B. C. van Gils, Mevr. K. Gitz en 3 kndrn, Prof. Dr. w. Goetel, E. D. van Gorsel, G. Gray. Mevr. C. Groothuizen, W. J. Hack, Mevr. A. C. van der Hagen, Mevr. A. G. M. Halewijn en 2 kndrn, J. J. C. van Halteren, J. van Ham, R. Hamming, G. Hamming, Mevr. E. S. Hansen, Prof. Ir. J. Haringbuien, Mej. L. Hauser, K. van der Heide, Fam. W. A. Hendrikx, W. Hermans, Mevr. M. M. van den Heuvel, P. van den Heuvel, J. R. Hilhorst, Dr. J. van Hinte, F. Hoekstra, G. J. Horsthuis en echt., Mej. M. A. Houtaar, Ir. R. G. F. van Houtum en echtg., ZeerEerw. Pater H. J. Huybers, Mevr. G. M. Jansen en 4 kndrn, H. J. Jansen, M. J. Janssen, H. Jedeloo, M- de Jongh, F. H. Kamphuis, C. A. A. Kanters en echtg.. H. J. Kemp, Prof. Dr. J. P. Kleiweg de Zwaan en echtg., Mej. H. F. J. Kleiweg de Zwaan, De Kolter en echtg., Fam. J. J. Kok. J. Kooistra, Fam. A. Koomen, J. W. Kos ter en echtg.. F. Kowalczyk en kind, F. A. Kra mer, Prof. Dr. Th. Kraus, S. IJ. Krishnaswamy en echtg., J. W. Kroese, F. L. Kroesen en echtg., P. Kroll en echtg., J. A. Kroon, Alej. E. Kui pers, H. Kuipers, J. C. Kutsch Lojenga, H. J. Lammerts, K. A. Landberg en echtg., J. C. Lecker, F. J. van Leent, Mevr. L. Lenz, Mevr. Dr. M. Ph. Lie-Brassel en 2 kinderen, Mej. G. Lielens, L. van der Linden, ZeerEerw. Pater G. van der Linden, H. Lippman en echtg., F. Luurt- sema, A. Markusse, Mevr. M. A. Mast en kind. Mevr. J. H. C. Meyers, S. M. Mica, A. Millar, Mevr. L. S. Mitchell, F. A. Moraux, Mevr. J. Mul der, E. F. A. Munsel en echtg., ZeerEerw. Patel P. C. van Nistelrooy, K. Okken, P- A. Oomens, C. A. ooms, p. Oost. H. Oosterhuis, Mej. c. A. den Outer, Th. O. Ouwehand, Fam. J. Faas, Prof. Dr. S. Pawlowski, H. J. Pitt, J. A. Plomp en echtg., J. van de Polder en echtg., J. P. Pool, Fam. W. M. Pruys, P. Purnell. G. D. Rebel, Prof. Dr. R. Relnhard, Mej. B. Reisemann, L. Relsemann, O. Reisemann, G. J. Roest, H. L. I. M. Schellart en echtg., Fam. w. Schippers, H. Schoonhoven, H. Schreurs. J. L. Schrover, J. H. Schumacher en echtg., N. Siegelaar, A. Sio, Baron P. A. J. de Smeth, J. Stewart, Mevr. M. J. H. Morgen zullen ter Amsterdamsche beurze certificaten van tien gewone aandeelen zon der nominale waarde worden geïntrodu ceerd van de Industrial Rayon Corporation. De koers zal ongeveer 19per aandeel bedragen Amsterdamsche usance). De oogstvergunningen voor bevolkings rubber in Nederl.-Indië zullen voor het vier de kwartaal worden uilgeschreven op basis van een exportpercentage van 45 pCt. Op de beurs te Parijs is men van meening, dat de jongste berichten uit het Verre Oos ten op een verscherping van het geschil wijzeji. Men geeft zich ivel is waar niet aan pessimisme over, maar de beurs verkeert toch in verband met een en ander in een gedrukte stemming. Ten opzichte van de reis van Runcimcin naar Praag hoopt men op het welslagen hiervan, maar te dien op zichte komt nog niet veel vertrouwen tot uitdrukking. ff Op de Londensche goudmarkt is de vraag naar goud zeer groot van de zijde dergenen, aie verontrust zijn door den internationa- fll f°estandDe goudprijs steeg met 2 d. tot 141/8. 1.544.000 werd aan goud omgezet. Ondanks de interventie der instanties te Londen, blijft het Pond Sterling ten op zichte van den dollar in de minderheid. Te vens neemt de vraag naar dollars toe in verband met de mede zwakke positie van den frank. Men brengt te Londen de vaste stemming van den dollar ook in verband met dek king saankoopen in dollars door Engelsche importeurs, in verband met het naderende Engelsche invoerseizoen. Ter Londensche beurze weet men niet goed of in de koersstijging van de laatste weken niet reeds een gedeelte van de in het najaar verwachte conjunctuur-verbetering der Vereen. Staten is verdisconteerd. De nieuwe daling van het Pond Sterling heeft te Neio York tot geruchten geleid om trent een te verwachten nieuwe koersver- houding van den dollar, het Pond en den Frank. Deze geruchten worden door den Staatssecretaris van de Amerïkaansche schatkist Morgenthau tegengesproken. De verkoopen van vliegtuigen en motoren in Amerika zijn in het eerste halfjaar met 47 pCt. gestegen. De Utah Copper Mines, grootste binnen- landsche dochtermij van de Kennecott Cop per, die sedert half Juni de productie had gestaakt, heeft deze weder hervat. 25000 ar beiders vinden hierdoor weer werk. De pro ductie zal de helft van de capaciteit per maand bedragen n.l. ongeveer 10.000 ton. De producenten verwachten een verdere prijsstijging in verband met de vaste hou ding der wereld-kopermarkt. De Anaconda Wire and Cable, dochtermij van de Anaconda Copper, boekte in het tweede kwartaal een verlies van 172.000 tegen 310.000 in het eerste kwartaal en een winst van 834.000 in het tweede kwar taal 1937. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Maandag 3.574.000 lb. tegen 11.58 millioen lb. Vrijdag en Zaterdag j.l. te zamen. De New Yorksche makelaarsvoorschotten zijn in de maand Juli met 23 millioen toe genomen. De waarde van de aandeelen die ter beurze worden genoteerd steeg met 8 milliard, waaruit blijkt dat slechts een ge ring bedrag aan bankcredieten voor effec ten-transacties werd opgenomen. De Viscose Corporation heeft opnieuw de prijzen voor kunstzijde verhoogd. Ingaande 1 Augustus werd de prijs voor acetaat ga rens met 0.02 a 0.03 per lb. verhoogd. De American Bemberg heeft de prijzen voor de grovere deniers met 0.02 a 0.03 verhoogd. De American Waterworks boekte in het jaar per einde Juni j.l. een winst van 2.36 millioen of S 0.50 per aandeel tegen 4.91 millioen of 5 1.59 per aandeel in het vorig jaar. De American Radiator boekte in het eer ste halfjaar een verlies van 800.000 tegen een winst van 3.729.000 in het eerste half jaar 1937. In het jaar per einde Juni een winst van 2.67 millioen tegen 9.55 mill, in het vorig jaar. t. De Youngstown Sheet and Tube boekte in het tweede kwartaal een winst van 118.000 of 0.78 per 514 pCt. preferent aandeel tegen S 2.02 millioen of S 1.14 per gewoon aandeel in het tioeede kwartaal 1937. In het eerste halfjaar een verlies van 21.000 tegen een winst van 6.908.000 in het eerste halfjaar 1937. De New York Telephone boekte in Juli 7953 aansluitingen minder. In het eerste halfjaar is het aantal aansluitingen met 5509 toegenomen tegen 68.657 in het eerste halfjaar 1937. De benzine-voorraden bij de Amerikaan- sche raffinaderijen bedroegen aan het ein de der vorige week 42.697.000 vaten en de voorraden benzine en stookolie te zamen 144.294.000 vaten. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in Amerika is in de afgeloopen iveek ten opzichte van de voorafgaande week met 33.000 vaten tot 3.316.000 vaten gedaald en ten opzichte van de overeen komstige week van het vorig jaar met 276.000 vaten. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.953A8.9614 (v. sl. 8.96); de Dollar op 1.82x/z1.83Va. (v. sl. 1.82%); de Frank op 5.02%—5.0314 (v. sl. 5.03); de Belga op 30.90—31.00 (v. sl. 30.87) en de Zwitsersche Frank op 41.8041.90 (v. sl. 41.80). De Nivas verkocht 863 ton superieure sui ker en 202 ton bruine suiker voor con sumptie. van der Stoel en 2 kinderen, Jkvr. s. F. Tedlng van Berkhout, B. J- Teunissen en echtg., H. A. Thoonsen, Mevr. J. C. Tjebbes en 4 kndrn., H. E. Toet en echtg., Mej. E. Ueland, Prof. A. Vayson de Pradenne en echtg., Mej. H. D. van Velze, J. G. Vermeulen. Prof. Dr. J. Verschueren S.J., W. van Versendaal, Fam. N. Vinck. Fam. A. V. Vos- veld, B. G. de Vries, L. D. Walford en echtg., H. Weedon. Mej. A. M. van West. Mej. F. Wester laan, D. Westmacott, C. M. B. Wichers en echtg,, Mej. j. A. M. van Wickeren, Jongeheer F. S. Wissekerke, S- A. de Wolff. J. A. Wijnacker. Mej. C. s. H. Zander, H. F. E. Zeeman, Fam. Ds. E. Zöllner, D. van Zuilekom, T. Zweers. Voorts nog een aantal toeristen naar Southamp ton, Gibraltar, Algiers, Vlllefranche, Genua en Port Said.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6