ST.WILLIBRORDUS Russen deden een nieuwen aanval bij Tsjangkoefeng HOOP OP VREEDZAME OPLOSSING Hodza overlegt met Hongaren CARDENAS' ANTWOORD AAN DE V.S. DE DEMONSTRATIES TE ROTTENBURG Russisch protest afgewezen Het nieuws van heden Weer een aanslag in Palestina DE BAROMETER N.V. NEDERL.VERZ.MU. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1938 - AVONDBLAD CATHARIJNESINGEL48-UTRECHT DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21309 nUitbreken van algemeene vijan delijkheden moet tot eiken prijs voorkomen worden" Duitsche kringen zijn gereserveerd Geringe verwachtingen te Berlijn van de bemiddeling van Runciman De zending van Runciman Treurige toestanden in Sjanghai Erger dan Chicago in zijn beruchtste periode _0ÖSfEN REA Het Credo" van een filmster CHAMBERLAIN OP VACANTIE - - De eerste toebereidselen voor de feestverlichting van de hoofdstad bij het aan staand regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Voor het Centraal-Station worden schijnwerpers gemonteerd Schadeloosstelling te bepalen door een Mexicaansche wet Arbitragevoorstel der V.S. verworpen Marine-rociwedstrijden in de haven van Kiel. Op den achtergrond de Duitsche kruiser „Köln" Het Weer iiiiiiiliiiiiiimimiiiiniiiiiiii imnmmnns Bepalingen in Duitsche testamenten Mogen niet in strijd zijn met de gezonde gevoelens van het volk Bescherming tegen luchtaanvallen DUFb COOPER IN KIEL Mgr. Sproll weigert voor bedrei gingen te wijken en zijn zetel te verlaten Tokio noodigt Moskou uit de zaak opnieuw te bestudeeren BOLIVIA EN PARAGUAY DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Zeven Joodsche politiemannen min of meer ernstig gewond De rechtsche aanval aan de Ebro Volgens Barcelona zijn de nationa listen teruggeslagen Kerkelijk orgaan in Italië verboden VERZEKERINGEN TOT ELK BEDRAG Vertegenwoordigers gevraagd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Inaei. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek TOKIO, 4 Augustus (Reuter) Vannacht hebben de Russen wederom gepoogd de Ja- pansche troepen uit hun stelling bij Tsjang koefeng te verdrijven. De Russen schoten lichtkogels af boven de Japansche linies en gingen, ondersteund door artillerievuur, tot den aanval over. Zij werden evenwel af geslagen. Volgens een telegram van den specialen cor respondent van de „Nitsji Nitsji Sjimboen" is üe vorm der beide omstreden heuvels door het bombardement van de Russische vliegtuigen geheel gewijzigd. De toestand verergert, aldus seint Havas uit Moskou. Het door het telegraafagentschap der Sovjet-Unie gepubliceerde communiqué toont duidelijk aan, dat de leiders van het roode leger in het Verre Oosten verplicht zijn steeds mach tiger materieele middelen op het spel te zetten 0In de Japanners buiten het omstreden gebied te werpen, Toch verliest men te Moskou de hoop niet ten slotte tot een bevredigende oplossing te komen. De kalmte toont aan, dat Moskou den politieken kringen niet verhindert zich er rekenschap van te geven, dat een toeneming der op het spel gezette krachten groote ge varen biedt. Men zegt, dat de Japanners met vuur spelen, ondanks de gematigdheid der Sovjet-regeering. Een andere reden tot de hoop tenslotte langs diplomatieken weg een regeling van de affaire te vinden hoewel de ambassadeur van Ja pan, Sjigemitsoe, sinds 20 Juli niet geprobeerd heeft in contact te komen met het Volkscom missariaat van Buitenlandsche Zaken berust op de gedachte, dat de Japansche regeering geen oorlog met Sovjet-Rusland wenscht. Men zegt, dat de loop, dien deze zaak heeft genomen, vooral "eroorzaakt is door het oor logsdelirium der leiders van het Kwantoeng- leger. In een hoofdartikel, gewijd aan het Ja- pansch-Russisch conflict, schrijft de Japan sche „Miyako Sjimboen", dat het uitbreken van algemeene vijandelijkheden tusschen Japan en Sovjet-Rusland allertreurigst zou zijn en tot iederen prijs voorkomen moet worden. Duitsche politieke kringen betoonen zich zeer gereserveerd in hun oordeel over het conflict tusschen Japan en Sovjet-Rusland. Men wijst er te Berlijn op, dat de berichten, welke ontvangen worden, vaak te zeer gewijzigd en te weinig be trouwbaar zijn om een behoorlijk oordeel te vormen over den toestand aan de Sovjet-Rus sischMandsjoerijsche grens. Men hoopt, dat de vrede zal kunnen wor den gehandhaafd en dat de diplomatieke be trekkingen niet zullen worden onderbroken. De Duitsche pers ruimt een groote plaats in aan de berichten uit Japansche bron, doch ont houdt zich van iedere voorspelling. Zij stelt zich tevreden met het betoog, dat niemand ter we reld belang kan hebben bij een openlijk conflict tusschen twee groote mogendheden. De Duitsche bladen, trouw aan de Duitsch- Japansche overeenkomst, schuiven alle verant woordelijkheid voor de tegenwoordige verwikke lingen op Sovjet-Rusland. De Duitsche meening is in het algemeen ver deeld ten aanzien van de voordeelen en onge makken, welke een Japansch-Russisch conflict voor Duitschland zou medebrengen. Men wenscht hier echter geen conflict, dat een bond genoot te zeer zou verzwakken. Het feit, dat Duitschland naar het Oosten meer vrijheid zou hebben, indien Rusland de handen in het verre Oosten vol zou hebben, wordt voor Berlijn gecompenseerd door de vrees de Westersche democratieën minder bezorgd te zien door de Japansche penetratie in China. Japansche waarnemers hebben gezien, dat groote hoeveelheden vechtwagens en zware ar tillerie van de Russen op weg zijn naar de eerste linies uit Novokiefsk. Verscheidene Sovjet-Russische vliegtuigen hebben op groote hoogte boven het grensgebied gevlogen, zonder evenwel over te gaan tot het werpen van bommen. Van officieele Japansche zijde wordt mede gedeeld, dat Sovjet-Russiche artillerie, welke opgesteld staat ten oosten van de Tumen-rivier, de dorpen Kojo en Sozan aan de grens van Noord-Korea heeft gebombardeerd. PRAAG, 4 Augustus (Havas) Het Tsjecho- Slowaaksche telegraaf-agentschap Ceteka deelt hiede: „Na de besprekingen, die Hodza gevoerd heeft met' de Hongaarsche Christelijk-sociale Partij en de Nationale Hongaarsche Partij, heeft de minister-president eenige vertegenwoordigers VE>n kerkelijke en cultureele Hongaarsche krm- ëen bijeengeroepen, om hen in kennis te stel len van de wetsontwerpen betreffende het na tionaliteitenprobleem. Aan de bijeenkomst is deelgenomen door negen vertegenwoordigers van Hongaarsche kringen, verscheidene geestelijken, eenige advocaten en twee kooplieden. De zending van Lord Runciman naar Praag wordt te Berlijn steeds meer beschouwd als een onderneming, welke tot mislukking is gedoemd. Onder het opschrift: „Runciman tusschen twee Werelden" schrijft de „Allgemeine Zeitung", dat de Sudeten-Duitschers pas voldaan zuilen zijn, Wanneer zij de erkenning van hun volksgroep sullen hebben verkregen. De erkenning, dat deze groep in staat is zichzelf te besturen, laat geen Plaats meer voor de ideologie van een Tsjechi- schen nationalen staat. Doch alleen die verande ring zal den vrede en de orde kunnen verzeke ren, welke men van de zending van Runciman verwacht. Dat karakteriseert er ook de moei lijkheden van. In Engeland denkt men, dat Hunciman een compromis zal moeten vinden. SJANGHAI, 4 Aug. (Reuter) De Kamer van Koophandel te Sjanghai deelt mede, dat gedurende het jaar, waarin de oorlog in China Woedt, de Engelsche handelaren en beleggers in Sjanghai reeds tusschen de vijf en zeven millioen pond sterling verliezen hebben geleden. De zedelijke toestand in de stad is verschrik kelijk. Statistieken toonen aan, dat Sjanghai thans erger moet worden geacht dan Chicago °P het toppunt van zijn beruchtheid. Vooral na het begin van de vijandelijkheden en de bezetting door de Japanners is de misda digheid in deze stad die de meest uiteenloopende dementen herbergt, zienderoogen toegenomen Uit de statistieken blijkt, dat in de twee bui tenlandsche nederzettingen, de internationale en de Fransche, in de laatste zes maanden twee gewapende overvallen per dag geschiedden, ge volgd door geweervuur in de straten. Eiken der den dag vond een „moord uit wraak" plaats, meestal gevolgd door straatgevechten, en met dezelfde regelmaat geschiedden bomaanslagen. Het gevolg van deze misdaden is, dat zes maanden lang tenminste een onschuldig voor bijganger per dag werd gewond oh een om de twee dagen werd gedood. HET TSJANGKOEFENG INCIDENT C. jOtW~j MAN D S JOEKWO Vf RRE ONJO HOENTStlOEN /y WLAD^©6T m\rSJANBKOEF£Na •5. \Jto,<:jAUTSJAUPmiïi SJINASAN KAINEI ANOWKA NOWÖ'GORODSkl KL IKO YOEK1 POSJET BAAI KR A JE NO.JE AS JÖ De filmster Ramon Navarro, die reeds eenigen tijd ziek is, heeft geprotesteerd tegen de geruch ten, als zou hij aanhanger zijn van den Yogi eeredienst. Deze geruchten ontstonden, daar een journa list hem eenigen tijd geleden gevraagd had, welke boeken hij las, en onder de genoemde boeken had hij ook een boek over de Yogi's opgegeven. In zijn protest deelde Ramon Navarro mede: „Ik ben altijd katholiek geweest, en ik wil ka tholiek blijven. Ik weet niet, waarom de men- schen denken, dat ik verzaak aan God, Dien ik altijd boven iedereen en boven alles heb ge plaatst." LONDEN, 3 Aug. (Reuter). Minister-presi dent Chamberlain is vanmiddag teruggekeerd van zijn buitenverblijf Chequers, waarna nij in Downingstreet een onderhoud had met de mi nisters Halifax en Malcolm MacDonald. He denavond vertrekt de premier met vacantie naar Schotland. MEXICO, 4 Aug. (Reuter) De president van Mexico, Cardenas, heeft in een mededeeling aan de Vereenigde Staten verklaard, dat Mexico zich niet gebonden gevoelt door het interna tionale recht om een schadeloosstelling te be talen voor het onteigende landbezit. Mexico geeft wel de verplichting toe een gepaste 'schadeloosstelling te geven, doch op grond van de internationale wetgeving dringt het er op aan, dat het tijdstip en de wijze van betaling bepaald worden door de eigen Mexicaansche wetten. Cardenas doet uitkomen, dat de Amerikaan- sche eisen miskent, dat het overgroote deel der Mexicanen, die door de onteigeningsmaatrege len Worden getroffen, in dezelfde omstandig heden verkeert als het beperkt aantal bui tenlanders, en dat het ongerechtvaardigd zou zijn den buitenlanders bij de betaling de voor keur te geven. Volgens Cardenas heeft Mexico nimmer ge weigerd de zaak voor te leggen aan internatio nale autoriteiten. Tenslotte weigert Cardenas het arbitrage- voorstel van het Amerikaansche departe ment van Staat. Hij wenscht, dat verte genwoordigers der Vereenigde Staten en Mexico worden benoemd, en binnen een redelijke grens de waarde bepalen der in bezit genomen eigendommen en de wijze van betaling der schadeloosstelling. Ambtenaren van het Amerikaansche depar tement van Staat ontveinzen niet, dat de mededeeling van Cardenas aan de regeering der Vereenigde Staten van zeer groot belang is met het oog op de situatie in de petroleum industrie. Summer Wells heeft verklaard, dat zekere passages van de mededeeling nauwkeurig moe ten worden bestudeerd, aleer hij er commentaar op kan geven. illllllllllllllllllllllllllllilllllllltlllllllllllllb H VERWACHTING: Matige tot zwakken, Noord-Oostelijke tot Oostelijken wind, j= aanvankelijk helder tot licht bewolkt, droog weer, later toenemende bewolking niet toenemende onweerskansen, aan- vankelijk zeer warm. 3= Hoogste barometerstand: 772.7 te Stockholm. Laagste barometerstand: 760.1 te Rennes. Zon op 5.25 - onder 8.45 - Licht op 9.15 Maan op nam. 3.48 onder nam. 12.17 Volle Maan 11 Augustus BERLIJN, 4 Aug. (D.N.B.) De Duitsche regee ring heeft een wet in zake het opstellen van testamenten uitgevaardigd. Door deze wet wordt, aldus het D.N.B.het opstellen van testamenten aanzienlijk vereen voudigd, doch tevens zijn bepalingen opgeno men, opdat van die vereenvoudiging' geen mis bruik wordt gemaakt. Een bepaling in het testament is nietig, wan neer deze in strijd is met de gezonde gevoelens van het volk en met de overwegingen, die een erflater moet laten gelden ten aanzien van zijn gezin en de volksgemeenschap. Hierbij wordt aan de volgende gevallen ge dacht: een uitkeering ten nadeele van de fami lie aan een persoon, tot wien de erflater in onzedelijke verhouding heeft gestaan; het niet- gerechtvaardigde schenken van familiestukken, familiejuweelen en dergelijke aan vreemden; het toekennen van voorwerpen van waarde aan- organisaties, dfe den staat vijandig gezind zijn; de aanwijzing van een Jood als erfgenaam van een volbloed Duitscher, ten nadeele van naaste arische familieleden. Nietig is voorts een testamentaire bepaling, indien deze is geschreven onder invloed van een ander, die misbruik heeft gemaakt van den doodsnood, waarin de erflater heeft verkeerd. PERPIGNAN, 4 Aug. (Havas). Ten gevolge van het bombardement op Aix-les-Thermes op 5 Juni j.l. door negen onbekende vliegtuigen heeft het Fransche ministerie van Oorlog een wijziging gebracht in de groepeering van de luchtdoelartillerie aan de grens en deze in het gebied van Cerbère versterkt. De stukken van 7.5 cm. zijn vervangen door batterijen van 10.5 cm. Een detachement van de basis Toulouse is te Cerbère gestationneerd. Bij Cerbère zal een ballonversperring worden gereedgemaakt, welke tot 5000 meter zal kunnen stijgen. KIEL, 3 Aug. (D. N. B.) De eerste Lord der Britsche admiraliteit Duff Cooper, wordt Vrij dagmiddag voor een bezoek aan Kiel aldaar verwacht. Waarschijnlijk blijft hij in Kiel tot Zondag. Duff Cooper zai aan boord van het Britsche admiraliteitsjacht „Enchantress" van Kiel naar Gdingen gaan en voorts tijdens zijn reis, die niet van officieelen aard is, Danzig. Helsinki, Stockholm, en Kopenhagen aandoen. In het Württembergsche bisdom Rottenburg is, zooals gemeld, in de tweede helft van Juli dè Bisschop, mgr. dr. Johann Baptista Sproll, die hier sinds 1S27 het bestuur van het bis dom in handen heeft, op schandelijke wijze lastig gevallen. Zooals men zich zal herinneren heeft de Bisschop in April geweigerd aan de verkiezingen deel te nemen, daar op de lijst anti-christelijke candidaten voorkwamen. In verschillende Duitsche bisdommen is hierover op den laatsten Zondag van Juli een officieele uiteenzetting van kerkelijke zijde voorgelezen, waaraan wij het volgende ontleenen. Volgens aanwijzingen van den H. Steel is de Bisschop van het diocees Rottenburg, dr. Johann Baptista Sproll, op Vrijdag 15 Juli naar zijn bisschoppelijke residentie in Rottenburg teruggekeerd. Hij deelde zijn terugkeer mede aan den Rijksstadhouder van Wtirttemberg. In den avond van 16 Juli kwam het tot woeste tafereelen. Tegen acht uur des avonds verzamelden zich meer dan 100 menschen, meest jongere personen, voor de steenen trap van het paleis op het Hindenburgplein. Meer dan een uur lang werden door een spreekkoor beleedigingen geuit. Tegen negen uur drong de menigte door het kanselarijgebouw de bisschoppelijke woning met geweld binnen. De Bisschop bevond zich in de huiskapel, die op de tweede verdieping gelegen is en waar het Allerheiligste bewaard wordt. Onder luid geroep drong een troepje menschen de kapel binnen, maar toen zij den Bisschop geknield voor het altaar zagen, zwe gen zij en keerden onder afkeurend gemompel terug. De kapel werd gesloten. Kort daarop naderde een tweede groep de kapel, waarvan de gesloten deur werd gerameid, die naar binnen viel. Toen zij den biddenden Bisschop zagen, trokken ook zij zich terug. Door vijf personen begeleid verscheen tenslotte de chef van de „Flammenzeichen" uit Stuttgart. Hij naderde den Bisschop en gaf dezen den raad weg te gaan. De Bis schop antwoordde: „Ik onderhandel niet met u, zeker niet in de kapel. Ik sterf liever hier, dan van hier weg te gaan." Intusschen hadden andere indringers de ambtelijke en particuliere vertrekken van den Bisschop gevonden. De kasten werden kapot geslagen, bedden door elkaar gehaald, deuren beschadigd. Ook in de overige gedeelten van het paleis werden de deuren vernield en de vensters ingeworpen. Nadat de demonstranten ongeveer een uur in het paleis hadden huisge houden, verlieten zij de woning op aanraden van de leiders. Tegen 22 uur had een beambte van de Ge stapo uit Stuttgart om een onderhoud verzocht met den Bisschop. Hij zeide: „Ik heb opdracht gekregen u dringend aan te raden, onder deze omstandigheden Rottenburg te veriaten; de demonstraties zullen herhaald worden." De Bisschop antwoordde; „Ik heb strikte aanwijzing van den H. Stoel om naar mijn bisschopszetel terug te keeren. Ik ben Bisschop van Rottenburg, en blijf in Rot tenburg, laat komen, wat wil." De beambte van de Gestapo bleef er op aandringen, dat de Bisschop de stad ver laten zou, maar mgr. Sproll bleef bij zijn eerste verklaring en voegde er aan toe: „Ik blijf in Rottenburg, ook al zou mij dat het leven kosten." Na dit onderhoud bezichtigde de beambte nog de schade, die aan het paleis was toegebracht, en verliet de bisschoppelijke woning kort voor middernacht. Op 18 Juli volgde weer een demonstratie. Het aantal demonstranten was nu veel groo- ter, ongeveer 1500 tot 2000. Van liet begin tot het einde maakte de demonstratie den indruk een goed georganiseerde manifestatie te zijn. Zij begon precies 21 uur en sloot kort na 22 uur. In spreekkoren werd de Bisschop „volks verrader", zwarte zigeuner", enz. genoemd. Ditmaal drongen de demonstranten de bis schoppelijke woning niet binnen, maar tijdens de demonstratie en kort daarop werden meer dere vensters met steenen ingegooid. TOKIO, 4 Aug. (Havas) Vanochtend heeft de Japansche vice-minister van Buitenlandschc- 2aken Horinoetsji, den Russischen zaakgelas tigde te Tokio, Smetanin, ontvangen. Het on derhoud duurde een uur. Men meent, dat Ho rinoetsji het protest van de Sovjet-Unie van 2 Augustus j.l. tegen de bezetting van Tsjang koefeng door Japansche troepen van de hand heeft gew'ezen. Hij heeft gezegd, dat het op treden van de Russische troepen onwettig was en hij heeft de Sovjet-regeering verzocht de zaak opnieuw te bestudeeren. De toestand aan de grens van de Sovjet- Unie en Mandsjoekwo is heden, volgens een communiqué van het Japansche ministerie var. Oorlog, kalmer'. Het district Kodo in het Noor den van Korea is vanochtend omstreeks 10 uur door de Russische artillerie, welke staat opge steld op ongeveer 30 K.M. van de monding van de Turnen, gebombardeerd. Tenslotte wordt in het communiqué medege deeld, dat de Japansche legerleiding nauwkeu rig de bewegingen van de Russische troepen volgt. In antwoord op de mededeeling van den Argentijnschen minister van Buitenlandsche Zaken betreffende 't vredestractaat, ondertee kend door Bolivia en Paraguay, heeft Kardi naal Pacelli een telegram gezon den aan de A r g e n t ij n s c h e regee ring, waarin hij de gelukwenschen van den H. Vader in naam van den Koning des Vredes overbrengt. De rechtsche aanval aan de Ebro is af geslagen. Officieele kerkelijke uiteenzetting van de demonstraties tegen Mgr.' Sproll te Rot tenburg. Te Berlijn verwacht men weinig van de bemiddeling van Lord Runciman. De Russen deden een nieuwen aanval bij Tsjangkoefeng. Cardenas heeft antwoord gegeven op de nota der V. S. inzake de onteigening in Mexico. Nadere bijzonderheden over de onregel matigheden bij de steunverleening te Weesp. Peelbrand onder de buurtschappen IJsel- stein en Griendtsveen. De opgebaggerde Lutine-kanonnen zul len op een tentoonstelling te Sneek ge- exposeerd worden. Mr. dr. M. Polak, oud-raadsheer in den Hoogen Raad, is te 's Gravenhage over leden. De delegatie van de R. K. Staatspartij naar Ned.-Indië is in ons land terugge keerd. Bij onweer in Drente en Overijsel zijn boerderijen afgebrand en is eenig vee gedood. Bijzonderheden over de einde Septem ber te houden legeroefeningen. JERUSALEM, 4 Aug. (Havas) Terro risten hebben een mijn gelegd onder den spoorweg Raselen—Tulkarem, welke tot ont ploffing kwam op het oogenblik, dat een lorrie met zeven Joodsche politiemannen passeerde. Allen werden meer of minder ernstig gewond. De terroristen, die zich in hinderlaag hadden gelegd, openden het vuur op de politie, die het schieten beantwoordde. De strijd duurde twee uur, tot militaire versterking aankwam en de terroristen verdreven werden. De aanslagen in de steden duren voort. In het gebied van Ranileh is een leider van de terro risten door een patrouille gedood. BARCELONA, 4 Aug. (Havas) In een offi cieel communiqué van de Spaansche regeering wordt medegedeeld, dat de aanvaller van de rechtschen aan de Ebro zijn teruggeslagen. De rechtschen leden zware verliezen zonder een duim terrein te winnen. Het leger van de re geering is in den sector Guadalaviar opgerukt en heeft Alto de las Hoces, la Esquilada, Ver- tice Canada, Alto Delmoro en Cerro Norte be zet. Gisteravond omstreeks elf uur hebben vijf vliegtuigen van de luchtmacht van Franco Barcelona gebombardeerd. Eenige huizen in een volkswijk werden vernield. Twee personen wer den gedood en dertig gewond. ROME. 4 Aug. (D.N.B.) De Italiaansche minister voor de Volkscultuur Alfieri heeft, volgens een bericht van de „Regime Fascista", het kerkelijke orgaan „De goede gezinsengel" van Monforte in de provincie Cuneo bij Turijn verboden. Het genoemde blad teekent hierbij aan, dat de pastoor van Monforte zich „weinig om religieuze doch des te meer om politieke problemen had bekommerd". Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 763 Vorige stand: 763.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1