Pater L. H. Perquin overleden 0 bureaux voor redactie en administratie, De guerilla in China Tokio wil wapen stilstand Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS GROOT WERK VERRICHT VOOR DEN KR. O. HANDBOEK DER MAATSCHAPPIJ LEER DE BAROMETER NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21310 Hem is het te danken, dat de Katholieke Radio Omroep geworden is tot wat hij nu is De radio was zijn groote apostolaat Herdenking voor den K.R.O. Chineesche troepen zijn op grooter schaal hun operaties begonnen Britsch hospitaal overvallen De Japansche ambassadeur stelt Litwinof neutralisatie van het betrokken gebied voor Invloed op den strijd in China Incidenten in den loop der jaren Het Weer wording, groei, crisis en herstel onzer maatschappelijke orde Een boek, onmisbaar voor ontwikkelde katholieken en vooral voor hen, die door hun functie op de een of andere wijze le midden van een algemeen zoeken en tasten, leiding moeien geven. Hoogterecord zweef vliegen Bloedige wraak Pearl White overleden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelïngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor «te kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Donderdagavond om kwart over tien is de Z. Eerw. pater L. H Perquin O.P., voorzitter van den Katholieken Radio-Omroep, in het St. Franciscus- Ziekenhuis te Rotterdam rustig en kalm overleden. Aan het sterfbed bevonden zich prof. R. Wel- schen O.P., pater van Gent O.P., pater Ir. J. Dito o.P., dr. van Kalmthout en eenige eer- Waarde zusters. De plechtige uitvaart van pater L. H. perquin O.P. is bepaald op Maandag a.s. des morgens half elf in de parochiekerk van den H. Dominicus aan de Spuistraat te Amsterdam, waar de overledene zooveel jaar als pastoor heeft gestaan en waar hij zijn levenswerk, de stichting en opbouw van den K.R.O. begon. De teraardebestel ling volgt des middags half vijf op het kerkhof van het klooster Albertinum te Nijmegen. Met droefheid zal geheel Nederland dit be ticht, zoo tragisch kort na de luisterrijke ope ning en ingebruikneming van de nieuwe K.R.O. - studio te Hilversum, vernemen. „Pastoor" Perquin, dat is hij altijd gebleven, ook toen hij voorgoed belast werd met de lei ding van den K.R.O. en niet meer actief deel nam aan het parochiewerk. De Radio-Pastoor, zóó is zijn naam geworden vanaf den eersten dag bijna, dat hij zijn dur vende kracht ging stellen in dienst van het modernste pufoliciteitsorgaan: den Radio-Om- toep, Toen nog maar weinigen van ons vertrouwd Waren met het toestel waarmede men aether- triliingen kon opvangen, toen anderen zich ver- eenigden om uitzendingen te doen houden volgens een meer omlijnd plan, werd een Amsterdamsch parochie-herder op eenmaal Betroffen door de providentieele gedachte: dat 'hoeten wij ook doen. En zulk een gedachte riipte bij hem onmiddellijk tot het vaste besluit: bet moet, dus het kan. Wie in de na-oorlogsjaren Pater L. H. Perquin meemaakte in de St. Dominicusparochie de Spuistraat in de hoofdstad, weet, dat hij hiet terugschrok om iets te beginnen, waarvan bi) de noodzakelijkheid als priester inzag. Nau welijks door zijn overheid belast met de zielzorg over een groote stadsparochie, welke was Belegen in een wijk met een zeer gemengde bevolking, gaf hy direct reeds blijk begrip te hebben van de eischen welke nieuwere en oudere tijden aan het contact tusschen priester en ge- loovigen stelden. Daar kon geen gelegenheid zijn '°t plechtige viering of de kerk bood een fees- telqken aanblik; de twaalfuurs-Mis des Zondags Werd ingesteld om dien velen, die in het drukke stadsleven soms zoo moeilijk vroeg hun Katho lieken plicht konden gaan vervullen, tegemoet te komen. En om bij de heerschende verwarring van ideeën de nieuwe theorieën aan de kaak te stellen en tegelijk de onveranderlijke katho lieke principes aan het volk te verklaren °Pdat het, na vergeleken te hebben, de diepe Waarheid van het eigen geloof des te beter zou Waardeeren begon pastoor Perquin zijn con venties, welke hij Zondag na Zondag tweemaal dag hield en die een vermaardheid kregen, Ver buiten de hoofdstad. 't Is ons bekend, hoe van heinde en ver uit ®hdere parochies de geloovigen, na reeds in hun c%en kerk de H. Mis te hebben bijgewoond, bij hun dagindeeling er een gewoonte van maakten °°k nog om twaalf uur in de „Dominicus" te Baan luisteren naar de sociale conferenties van Pastoor Perquin. ïntusschen vond hij toch nog gelegenheid op Pater Perquin bij zijn verantwoordelijken tobeid als leider van den K.R.O.: zittend voor de microfoon zeer bekwame wijze zijn pittige en actueele bijdragen te leveren voor het apologetische weekblad „De Bazuin", het blad „voor Katho lieken en zoekenden naar de waarheid", waar van hij de hoofdredacteur was. De sprekers en propagandisten van het Gilde van de Klare Waarheid zullen kunnen getuigen met hoeveel gretigheid protestanten en joden, communisten en socialisten, vrijdenkers en men- schen, die zeiden „niets" te zijn, eiken Zaterdag op de Nieuwmarkt de gratis verspreide „Bazuin" in ontvangst namen. Pastoor Perquin zag, dat het moest en dus kon het. En ziehier meteen de verklaring waar om zijn eerste gedachte over de radio van een mogelijkheid uitgroeide tot 'n machtigen factor in het Katholieke beschavingsleven in Neder land.... en daarbuiten. Want niet alleen was het hem genoeg in eigen land voor zijn nieuw ste ideaal te strijden en vol te houden, des te krachtiger, naarmate de tegenwerking welke lijj ondervond grooter was, maar na succes in Nederland te hebben bereikt inspireerde hij ook de Katholieken in nabuurlanden tot daden op het gebied van de radio. Het groote werk van pastoor Perquin voor den Katholieken Radio Omroep in Nederland is moeilijk in kort bestek te schetsen. De geschie denis van den K.R.O. is zijn geschiedenis, omdat hij haar gemaakt heeft. Had pastoor Perquin in die eerste jaren ge aarzeld, toen niet-begrijpen en tegenwerking hem volkomen zouden hebben verontschuldigd, dat hij het opgaf, dan zouden de katholieken in Nederland thans wellicht moeten beginnen met het inhalen van een achterstand, die op ander gebied zooveel van onze beste krachten heeft opgeëischt. ..Pater" Perquin is zijn hoogste titel, maar Radio-Pastoor is de eerenaam, dien hij zich terecht verwierf, wegens de priesterlijke zorgen, waarin hy de geestelijke belangen van geheel ons land betrok. Zijn groote apostolaat is de radio geworden. Dat de Katholieke Radio Omroep er is gekomen in Nederland en dat hij geworden is wat hij is, het is aan pastoor Perquin te danken. Echt en grootsch priesterwerk heeft hij ver richt door de stichting van den K.R.O. Dat hij bij zijn ijveren voor zijn idealen wel eens den indruk van hardheid en onverzette lijkheid maakte, is te begrijpen, want met zacht heid en toegeeflijkheid worden zelden groote, strijdbare organisaties tot stand gebracht. Wie hem echter van nabij kenden, hebben vaak ont roerd ervaren, hoe groot en goed en mild het hart was, dat zich in den strijd vaak noodge dwongen .moest vermannen. Hoe ook in het andere kamp de persoon van pastoor Perquin gewaardeerd wordt is enkele jaren geleden gebleken by zijn zeventigsten ver jaardag, toen het orgaan van de A.V.R.o. een zeer waardeerende felicitatie aan zijn adres richtte. Toen pastoor Perquin in Augustus 1931 zijn veertigjarig priesterfeest vierde, heeft ook de toenmalige aartsbisschop, Z.H. Exc. Mgr. J. h. G. Jansen z.g., de bijzondere verdiensten van den radio-pastoor voor den K.R.O. in het licht gesteld. „Met welk een taaie volharding heeft pastoor Perquin niet gearbeid, zoo zeide Z. H. Exc., van den beginne af onze gangmaker, onze onver droten stryder en onze hardste werker, onze beste organisator, die onze Radio heeft gebracht tof de hoogte en volmaaktheid, die wij op heden bereikt hebben. Wij zijn trotsch op pastoor Per quin, onzen man van de Katholieke Radio." Inderdaad, Katholiek Nederland mag trotsch zyn op de schijnbaar ietwat ruw-gebolsterde en toch zoo oprecht gemoedelijke figuur van pas toor Perquin, die met ijzeren wil en doorzettings vermogen en met een onuitbluschbare priesterlijke geestdrift de emancipatie der Katholieken op ra- diogebied in ons land heeft bevochten en die dooi de goedheid Gods de voldoening mocht smaken het werk, dat de latere jaren van zy'n rusteloos leven geheel in beslag nam, bekroond te zien met de voltooiing van de moderne K.R.O.-studio, welke een monument mag heeten van Katholiek initiatief, van Katholieke cultuur en technisch vermogen. Ver buiten onze landsgrenzen benij den Katholieken ons onzen eigen omroep, die door de formidabele werkkracht van pastoor Perquin en diens medewerkers en de offervaar digheid der geloofsgenooten werd tot stand ge bracht. Met groote erkenteiykheid mogen wij dit alles bedenken, nu deze onvermoeide pries terlijke strijder, na een ziekte, die zijn stoere lichaam met zw'are slagen sloopte, maar tot op h.et laatste moment zijn geestkracht ongebroken liet, dc eeuwigheid is ingegaan. Mogen de tienduizenden en nog eens tiendui zenden, voor wie de Katholieke Radio Omroep een dagelijksche zegen en vreugde is, moge ge heel Katholiek Nederland zich in een innig gebed vereenigen, opdat de stichter, grondvester en voorzitter van den K.R.O., pastoor Perquin, de muziek der hemelsche sferen en het Eeuwige Woord in eindelooze gelukzaligheid moge be luisteren als loon voor het vele goede en groot- sche, dat hij tot in gezegenden ouderdom heeft gepresteerd. Onze regeering erkende zyn groote verdien sten door hem te benoemen tot Officier der Oranje Nassau-orde. Voorts was de thans ont slapene Officier in de Kroonorde van België, terwijl hem ook de Hongaarsche onderscheiding „Pro Deo et Patria" werd verleend. Pastoor L. H. Perquin werd 15 Juli 1865 te Voor burg geboren. Op 23 September 1884 werd hij opgenomen in de Dominicanenorde en 23 Sept. 1885 geprofest in het klooster te Huissen. Na voleinding van zijn studies werd hij 15 Augustus 1891 tot priester gewijd door mgr. Suickers. Ach tereenvolgens was hij werkzaam als kapelaan te Schiedam, rector van de Rozenkranskerk te Rotterdam en jarenlang pastoor van de St. Dominicusparochie in de hoofdstad. De immer werkzame pastoor publiceerde op 4 Februari 1925 zijn eerste persartikel over de noodzakelijkheid van een katholieken radio- omroep. Acht maanden later werd voor het eerst een Hoogmis uitgezonden. In Mei 1925 verscheen het eerste num mer van den K.R.O.-gids, als effectief propa gandamiddel elke veertien dagen verschijnend: een jaar later werd het orgaan weekblad. De eerste uitzending van het K.R.O.-program- ma leidde pastoor Perquin in met propaganda- speechen voor de N.S.F.-microfoon op 2, 9 en 16 November 1925. 24 November van dat jaar werd te Hilversum de eerste officieele K.R.O.- avond gegeven. In Mei 1926 werd hij gekozen tot voorzitter van de Katholieke Radio-Omroep-Stichting in Nederland, terwijl in Juni 1928 zijn benoeming vclgde tot president van het Internationale Katholieke Radiobureau (I.K.R.). In afwijking van de programma's in de ra- diogidsen zal hedenochtend om acht uur pater lector J. Dito O.P. een korte mededeeling voor den microfoon doen. Heden avond om acht uur zal de onder voorzitter van den K.R.O., de heer G. W. Kampschoer een korte herdenkingsrede hou den, waarna de twee naaste medewerkers van pastoor Perquin, pater lector J. Dito en de heer Paul Speet een woord van nagedachtenis zullen uitspreken. Daarna spreekt dc heer Paul de Waart een in memoriam. Drie jaren geleden: Foto van de receptie zeventigsten verjaardag gehouden bij gelegenheid van den van Pater Perquin TSJENGTSJAU, 4 Aug. De Chineesche guerillatroepen in Sjantoeng beginnen tbans, naar het Chineesche telegraafagent- schap meldt, met operaties op grooter schaal na op 2 Augustus een nachtelijken aanval te hebben ondernomen op Tsjefoe. Van betrouwbare zijde zijn berichten ontvan gen, volgens welke de Japansche verdedigings troepen volkomen verrast werden. Na vier uur zwaren strijd waren ruim veertig Japanners gedood en hadden de Chineezen tachtig gewe ren, twee lichte machinegeweren, twaalf pant serauto's en een groote hoeveelheid andere mili taire uitrustingsstukken buitgemaakt. Een ander detachement guerillatroepen na dert snel Kiautsjau, de Westpunt van Tsingtau, aan den spoorweg Kiautsjau—Tsinan. Er wordt thans gevochten ten Zuiden van Kiautsjau. Ook in Hopei zijn de guerillatroepen actief. Hun laatste aanval was gericht op Sjitsja- tsjoeang, dat reeds omsingeld is. De spoorbrug nabij Tsjangtsjau, ten Noorden van Tetsjau, in Zuid-Hopei, is opgeblazen door deze troepen, die tevens meer dan 30 K.M. spoorrails in die buurt hebben vernield. De spoorbrug bij Hantan aan de lijn van Pinghan is ook opgeblazen, waardoor het spoor wegverkeer op de Pinghan- en Singpoelijnen verbroken is. Na zware gevechten hebben de guerillatroepen voorts Antsjï in Hopei gisteren heroverd. Gisteren zyn te Hankau en Anking, aldus verneemt het Chineesche telegraaf-agentschap. van officieele zyde, veertien Japansche vlieg tuigen neergeschoten en zes Japansche piloten gevangen genomen tijdens twee sensationeele luchtgevechten boven Hankau en Kioekiang. Gistermorgen vroeg heeft een eskader Chi neesche vliegtuigen een stoutmoedigen aanval ondernomen op het Japansche vliegveld te Anking, waar een aantal Japansche vliegtuigen op het vliegveld werd aangetroffen. Met groote nauwkeurigheid werden springstoffen neerge worpen en het meerendeel der Japansche ma chines werd vernield. Na den aanval op het vliegveld vlogen de Chineesche toestellen naai den Jangtse, waar zij twaalf Japansche schepen stroomopwaarts varende ontmoetten. Ondanks het lucbtafweervuur van de Japan sche oorlogsschepen doken de Chineesche toe stellen omlaag en ledigden hun bommenrekken op een groot Japansch oorlogsschip, waarby ver scheidene voltreffers werden gemaakt. Toen de vliegtuigen vertrokken, verkeerde het Japansche oorlogsschip in zinkenden toestand. Op hun terugweg naar hun basis ontmoetten de Chineesche toestellen negentien Japansche jachttoestelleri. Er ontstond een felle strijd, waarbij twee Japansche machines brandend omlaag stortten. Een Chineesch tofestel werd licht beschadigd, doch kon veilig naar zijn basis terugkeeren. Een Chineesch mitraillist werd in den voet gewond, doch zijn blessures zyn niet ernstig. Ten slotte wordt nog gemeld, dat een Ja pansch bombardementsvliegtuig is neergescho ten in Noord-Honan. De beide piloten,#die ge vangen genofnen werden, worden thans naar Hankau vervoerd. Na mitrailleurs in stelling te hebben ge bracht op de vier hoeken van het hospitaal van het Britsche zendingsgenootschap te Han- tsjau, zyn Japansche soldaten met geweld het gebouw binnengedrongen en hebben meer dan honderd gewonde Chineesche soldaten ont voerd. Later werd vernomen, dat deze gewonde Chineesche soldaten door de Japanners zyn overgebracht naar een Japansche militaire ge vangenis. TOKIO, 4 Aug. (Havas). Horinoetsji, de Japansche onderminister van Buitenland- sche Zaken, heeft om half elf den Sovjet- Russische zaakgelastigde Smetanin bij zich ontboden en hem verzocht aan Moskou dringend het verzoek der regeering te To kio over tc brengen, dc vijandelijkheden te staken. In welingelichte kringen te Tokio wordt ver nomen, dat Sjigemitsoe, de Japansche ambas sadeur te Moskou, in een onderhoud met Lit winof uit naam der Japansche regeering „con crete voorstellen" heeft gedaan tot regeling van de kwestie van Ts.iahgkoefeng. Japan zou o.a. aanbieden de troepen, die op bet oogenblik de betwiste heuvels bezet hou den, terug te trekken, op voorwaarde, dat .i? Sovjet-troepen zich eveneens over eenigen af stand terugtrekken. De neutralisatie van het gebied zou gevolgd worden door een hervat ting der onderhandelingen om te komen tot ae vorming van een of meer commissies, be last met het afbakenen van de grens en het regelen der grensincidenten. Japan, wil op deze wijze, naar men in Ja pansche kringen verklaart. 1. blijk geven van zijn matiging, 2. de Sovjet Unie noodzaken, haar ware be doelingen te onthullen en 3. door een belangrijne concessie ais het te rugtrekken van zijn troepen het verlies aar, prestige goedmaken, dat de Sovjet-Unie zou kunnen gevoelen, doordat zij afziet van hoi gewelddadig heroveren van den heuvel var Tsjangkoefeng De gedaclitenwisseling tusschen Litwinof er Sjigemitsoe duurde twee uur en drie kwartier. Sjigemitsoe gaf daarbij uitdrukking aan het standpunt zijner regeering, volgens hetwelk het conflict langs vreedzamen weg kan worden opgelost. Litwinof stond er op, dat voor het openen van onderhandelingen de Japansche troepen achter de lyn teruggetrokken zouden worde die de aan het verdrag van Hoentsjoen toege voegde kaart als grens aangeeft. Sjigemitsoe verklaarde, dat de genoemde kaart, die slechts in één exemplaar bij de ac- ten van het Moscousche commissariaat van Euitenlandsche Zaken aanwezig is, geenszins ais eenig punt van houvast voor de vaststelling der grenslijn kan dienen, aangezien zy nooit gepubliceerd is en derhalve den Japanschen instanties in het geheel niet bekend was. De besprekingen konden geen overeenstem ming tusschen de wederzijdsche standpunten bewerkstelligen. Men neemt echter aan, dat beide regeeringen den toestand thans aan een nieuw onderzoek zullen onderwerpen. Buitenlandsche waarnemers zijn van mee ning, dat het Russisch-Japansche geschil, zelfs indien het op minnelijke wyze zou worden ge regeld, van grooten invloed zal zijn op de Ja pansche campagne in China. Men gelooft dat de plannen tot een inval in Zuid-China, zoo deze al bestaan mochten heb ben, definitief zullen worden opgegeven. Voorts is een uitbreiding der campagne op groote schaal na den val van Hankau onwaarschijn lijker geworden. Ook is men van oordeel, dat bemiddelingsvoorstellen van derden te Tokio een williger oor zouden vinden. Volgens den Moskouschen correspondent van United Press zijn er aan de Russ'isch-Mandsjoe- rysche grens de laatste jaren reeds heel wat incidenten voorgekomen. Hij geeft het volgende interessante lijstje: In het jaar 1933: 33 incidenten, in 1934 en '35:lio en in 1937: 8. De data der incidenten van het afgeloopen jaar waren als volgt: 8 April deserteerden volgens een officieel Rus sisch bericht Japansche officieren en man schappen over de grens naar Siberië. 4 Mei overschreed een Japansch-Mandsjoerijsche af- deeling in de nabijheid van het Khankameer de grens. 27 Mei kwam het tot een incident bij grenspost no. 18. 28 Juni werd melding gemaakt van talrijke incidenten in het Rendergebicd. 6 Juli 1937: twee nieuwe grensincidenten. 8 Sept. werd een Japansche kanonneerboot in Sovjet-Russische wateren vastgehouden. 30 No vember werd melding gemaakt van een nieuwe grensschending by het dopp Pakshekori. Verwachting: Zwakke tot matigen. Noord-Oostelijke wind, toenemende bewol- king, aanvankelijk droog, later toenemen- R de kans op onweer, warm tot zeer warm. Verdere vooruitzichten: Warm met kans op onweer. N.V. PAUL BRAND'S BEDRIJF l'IXÜEVERS- HILVERSU.M Zoo juist verschenen door Dr. W. KOENRAADT Professor a. h. Groot-Seminarie te Hoeveü en MAX VAN POLL Lid van de 2e Kamer der Staten-Generaal twee deelen 718 bladzijden Prijs 2 deelening. 6.90 - geb. 8.50 In het eerste deel worden achtereenvolgens behandeldhet liberalisme, het socialisme, het communisme, fascisme en 't nationaai- socialisme, terwijl in het tweede deel aan de hand van deEncycliek „Quadragesimo Anno" de huidige stand van de katholieke leer en hare toepassingen voor het Maat schappelijk Herstel worden belicht. Dit boek is verkrijgbaar bij den Uitgever en bij den Boekhandel. Ook een uitvoerig prosp. met inhoud is bij beiden verkrijgbaar FRANKFURT a.d. MAIN, 4 Aug. (DNB) Bij de zweef vlieg wedstry den in het Rhön- dal heeft de Duitscher Eerner Fick tijdens een afstands-doelvluciht een internationaal hoog terecord gevestigd. In een wolk bij Fuida bereikte hij een hoog te van 5.500 meter ten opzichte van de start plaats, en van 6.500 meter boven den zeespie gel. RIO DE JANEIRO, 4 Aug. (Havas) Uit Maceio wordt gemeld, dat de bandiet Corisco, een luitenant van den bekenden bandiet Lam- peo, die in een gevecht met soldaten is ge vallen, uit wraak zes personen op een boer derij heeft vermoord en de hoofden van zyn zes slachtoffers heeft opgezonden naar den prefect van het betrokken gebied. Pater L. H. Perquin, voorzitter van den rC.R.O., te Rotterdam overleden. De terugkeer uit Indië van de delegatie der R.K. Staatspartij. Een onderhoud niet mr. Teulings. Tokio heeft Moskou staking der vijande lijkheden verzocht. Runciman heeft de afgevaardigden der Sudetenpartij ontvangen. Chineesche guerillatroepen beginnen op grooter schaal hun operaties; Japanners dringen Britsch hospitaal binnen. Aan het front bij de Ebro blijven de Spaansche regeeringstroepen kraentigen tegenstand bieden. Laatste bijeenkomst van de vluchtelingen- conferentie te Londen. Mahmoed Pasja over de Britsch-Egyp- tische vriendschapsbetrekkingen. Duitschland wil trachten Joodsche artsen in andere beroepen op te nemen. Griekenland herdenkt het tweejarig be staan der autoritaire regeering. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor werk verruiming aangenomen. Weer verscheidene verdrinkingsgevallen te melden. De Nijverheidsraad heeft de Regeering geadviseerd tot instelling van een Staats commissie ter bestudeering van de finan ciering der sociale verzekeringen. New-Yorksche Beurs. Stemming prijs houdend, omzet gering. Opieving aan het slot. PARIJS, 4 Aug. (Havas). De Ame- rikaansche filmactrice Pearl White is van morgen te Parijs overleden. De oorzaak van haar dood was een rugge- graatsaandoening, gevolg van een ongeval, da; zy jaren geleden by het filmen heeft gehad. Pearl White is overleden in het- Amerikaan sche ziekenhuis te Neuilly aan de Seine. Stand op Vrijdag 1 uur v.m. 766.8 Vorige stand 763

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1