Zestig millioen meer voor het Werkfonds New-Yorksche Beurs Het front aan de Ebro HET VLUCHTELINGEN VRAAGSTUK Blijvende werkverruiming, daar gaat het om Kerkelijk leven VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1938 Bescheiden meening Regeeringstroepen blijven krach- tigen tegenstand bieden Bombardementen Laatste bijeenkomst der confe rentie te Londen Maatregelen tegen de Joodsche artsen Duitschland wil trachten hen in andere beroepen te plaatsen Synagoge te Neurenberg afgebroken Griekenland viert feest De tweede verjaardag der auto ritaire regeering herdacht EERSTE KAMER Mahmoed Pasja verlaat Engeland Britsch soldaat in Palestina gewond WIEDEMANN NIET TE LONDEN VERWACHT Clearingkoersen Juliana-dok verkocht naar Danzig De economische specialist der N. S. B. noemde deze zestig millioen geldverspilling Industrie en landbouw Minister Romme antwoordt Het kostbaarste middel Deensch vleesch Metaaldraadgloeilam pen BEDRIJFSVERGUNNINGEN- WET Pauselijke onderscheiding BROEDERS FRANCISCANEN BLEYERHEIDE Stemming prijshoudend, de omzet echter zeer gering. Opleving aan het slot ZEILEN DE JONG TWEEDE TE MÜNCHEN Nederland in het algemeen klasse ment op de vierde plaats OLYMPISCHE SPELEN DE OLYMPISCHE SPELEN TE HELSINSKI AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 4 Augustus SA WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Sommige mensehen zeggen nooit iets, of ze voegen er hij, dat het hun „bescheiden meening" is. Dit is heel nederig, zoolang het overeenkomt met de waarheid. Maar het gebeurt wel eens, dat die meeningen héél onbe scheiden zijn. Hiervan levert Salcedo een goed voorbeeld, een Spanjaard uit de zestiende eeuio. Deze Salcedo had een geestelijk boek geschreven, waarin hij zich tel kens verontschuldigde en herhaalde, dat het maar een heel bescheiden meening ivas, die hij uitsprak. Men vroeg aan de Heilige Teresia wat ze dacht van Salcedo's boek. Zij antwoordde: „De heer Salcedo houdt niet op, te herhalen: „gelijk Sint Pau- lus zegt„gelijk de Heilige Geest zegt...." en dan besluit hij met zijn spijt erover te betuigen, dat hij niets dan onzin verkocht heeft." Aardige afstraffing van misplaatste en onwaardige bescheidenheid"I BARCELONA, 4 Aug. (Havas) Aan het front van de Ebro hebben de rechtschen gisteren hun aanvallen verdubbeld in de bocht van Gandesa, die door de regeerings troepen werd bezet. Deze aanvallen werden hoofdzakelijk onder nomen ten Noorden en ten Zuiden van Gan desa. Op alle punten stuitten de troepen van Franco op een verbeten tegenstand van den kant der regeeringstroepen, die den tijd heb ben gehad den sector krachtig te versterken. Volgens ontvangen berichten heeft het optre den der rechtschen zijn hoogtepunt nog niet bereikt. De aangekomen versterkingen zijn nog niet in het veld geworpen. De aanvallen wor den bijna uitsluitend door Marokkanen verricht. De rechtsche pogingen hebben te lijden onder de overijldheid, waarmede het hoofd moest wor den geboden aan het optreden der regeerings troepen. In den afgeloopen nacht is de bevolking van Cecbère wakker geschrokken door kanonscho ten en het gebrom van vliegtuigmotoren, ge volgd door hevige ontploffingen, 's Ochtends heeft men vernomen, dat de haven La Escala is gebombardeerd. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Vanochtend heeft de luchtmacht van Franco tot drie keer toe de stad Valencia gebombar deerd. Een groot aantal bommen kwam neer in de wijken Grao Cabanel en Nazareth. LONDEN, 4 Aug. (Havas) De intergou- vemementeele vluchtelingencommissie heeft hedenochtend in het Foreign Office te Lon den onder voorzitterschap van Lord Win- terton haar laatste bijeenkomst gehouden. Na afloop der debatten verklaarde Lord Win- terton. dat de commissie opnieuw bijeen zal worden geroepen in het najaar, zoodra de di recteur van het bureau, George Rublee in staat zal zijn, verslag uit te brengen, na zich met de minderheden in Duitschland in verbinding te hebben gesteld. Na de vergadering der vluchtelingencommis- sie is een communiqué uitgegeven, waarin o.m. gezegd wordt, dat de commissie ten einde sa menwerking te verzekeren met de vluchtelin- gendiensten van den Volkenbond en met het Internationaal Arbeidsbureau, den hoogen com missaris voor de vluchtelingen zal uitnoodigen, wanneer hij uit Duitschland terugkeert, zich te doen vertegenwoordigen bij de vergaderingen van de commissie, waarin kwesties betreffende toelating van onvrijwillige emigranten in toe- vluchtslanden besproken worden. Voorts besloot de commissie, dat de directeur van het Internationaal Arbeidsbureau uitgenoo digd zal worden zich te doen vertegenwoordi gen in de vergaderingen, wanneer landverhui zingsproblemen besproken worden. De leden der commissie gaan voort inlichtingen uit te wis selen ten opzichte van de bijdragen die zij kun nen leveren bij het streven in samenwerking naar een oplossing van het probleem. De com missie is verdaagd, nadat den voorzitter op dracht was gegeven een datum vast te stellen voor de volgende voltallige vergadering Da arm van en fietser Is geen too- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden I BERLIJN, 4 Aug. Het D.N.B. meldt in verband met het verbod voor Joodsche artsen om hun practijk uit te oefenen, het volgende: Aan die Joodsche artsen, wier aanstellings termijn verstreken is, 'kan tot wederopzeggens toe een vergunning verstrekt worden, waarin hun wordt toegestaan, behalve hun vrouw en de echtelijke kinderen, ook Joden te behande len. Inmiddels wordt door de beroepsorgani satie van de artsen een actie op touw gezet, waarvan het doel is Joden, die tot dusverre als arts werkzaam waren, voor andere beroeuen geschikt te maken. Ook in financieel opzicht, aldus D.N.B.zijn tegemoetkomende maatrege len getroffen. Artsen, die tevens oudstrijders zijn, kunnen, wanneer zij in behoeftige om standigheden verkeeren en een dergelijke re geling waardig zijn, aldus meldt het D.N.B., van de Reichsaertzekammer een toelage voor hun onderhoud krijgen, welke toelage herroep baar is. Aan alle Joodsche artsen, wier ambts bevoegdheid afgeloopen is, is het verder verbo den op andere wijze de geneeskunde uit te oefenen, daar dit hun in de gelegenheid zou stellen de verordening te ontduiken. De gemeenteraad van Neurenberg heeft be sloten de synagoge af te breken in verband met nieuwe bouwplannen in de stad. Tijdens de bespreking zeide, volgens een Havasbericht, de burgemeester, Libel, datd e synagoge een schandvlek was voor de stad. Alleen een joodsch-democratische geest heeft toegestaan, dat een niet-Duitsch monument werd opge richt in een van de mooiste plaatsen van Duitschland. ATHENE, 4 Aug. (DNB) Naar aanleiding van den tweeden verjaardag van de instelling eener autoritaire regeering in Griekenland zijn vandaag in alle steden en dorpen plechtigheden gehouden. Om tien uur luidden de kerkklokken in het geheele land. Om half twaalf begaf zich een delegatie der bevolking naar Metaxas om hem geluk te wenschen. Na twaalf uur stroom de in Athene een onoverzienbare volksmenigte naar het stadion, waar een demonstratie zou worden gegeven van volksliederen en volksdan sen in de kleederdrachten uit alle deelen des lands. Vanavond om negen uur zal de onderstaats secretaris voor het perswezen, Nikoloedis, een radiorede houden. JERUSALEM, 4 Augustus (Reuter). Gister avond is een Britsch soldaat ernstig gewond, toen werd geschoten op een afdeeling, welke op weg was naar de Joodsche politiemannen, die op den spoorweg RaseleinTulkarem in een hinderlaag waren gevallen. Te Haifa is een bom geworpen naar een aan tal Joden, die ritueel slachtten in het abattoir. De bom ontplofte, doch richtte geen schade aan. De politie schoot op den dader, doch deze wist te ontkomen. LONDEN, 4 Aug. (Reuter) Naar verluidt verwacht men niet dat kapitein Wiedemann, de adjudant van Hitler, in de naaste toekomst weer een bezoek aan Londen zal komen bren gen. 's-Gravenhage, 4 Augustus. Koersen voor stortingen op 5 Augustus 1938 tegen verplich tingen luidende in: Reichsmarken f73,48; li res f9.50, LONDEN, 4 Aug. (Reuter) Alvorens uit Engeland naar Zwitserland te vertrekken, heeft de Egyptische premier, Mahmoed Pasja, een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide: „De vriendschap en de goede wil, die de door mij met Chamberlain en Halifax gevoerde be sprekingen hebben gekenmerkt, vormen een ware getuigenis van de hartelijke betrekkin gen als bondgenooten, die er bestaan tusschen Engeland en Egypte. Het wederzijdsch begrip waartoe de besprekingen hebben geleid, kan slechts tot gevolg hebben, dat de Britsch Egyp tische betrekkingen nog doelmatiger en har monieuzer worden." Mahmoed Pasja deelde voorts mede, dat een Britsche katoendelegatie in September naar Egypte zal komen. Hij hoopte dat men dan tot een accoord zal komen, doch ontkende, dat men reeds een beslissing genomen had in de kwes tie van vermindering van het Egyptische ta rief op katoenen goederen. Het Britsche departement van Buitenland- sche Zaken publiceert het volgende commu niqué over de Engelsch-Egyptische besprekin gen, die te Londen zijn gevoerd. De met den Egyptischen premier gevoerde besprekingen betroffen zekere financieele clausules van het Engelsch-Egyptisch bondgenootschapsverdrag van 1936. De Egyptische premier legde er daar bij den nadruk op, dat de kosten voor Egypte van het onderbrengen der gewapende troepen, zooals voorzien in het verdrag, verre de bij de onderteekening van het verdrag opgestelde ra mingen te boven gingen. Vandaag is een ac coord geparafeerd, welks voornaamste resul taat is, dat de Britsche regeering er in toe stemt haar bijdrage te verhoogen tot de helft van de kosten van den bouw van kazernes voor land- en luchtstrijdkrachten, water- en elec- triciteitsvoorziening, verschillende inrichtingen en een kamp voor herstellenden, benevens van het onderhoud van het burgerlijk personeel, dat de Britsche troepen vergezelt. Naar wy vernemen is na langdurige on derhandelingen het Juliana-dok van de Amsterdamsche Droogdok Mij. verkocht aan The International Shipbuilding and Engineering Co. te Danzig. Het Juliana-dok werd in de jaren 1911—1913 door de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. ce Amsterdam van staal gebouwd, is 187 meter lang, 33 y2 meter breed en heeft een hefvermo gen van 16.000 ten. Het is op het Hendrik-dok na, dat een hefvermogen heeft van 25.000 ton, bet grootste dok van de Amsterdamsche Droog dok Mij. Men is thans bezig om het gevaarte zeewaardig te maken, waarna het de volgende week naar de nieuwe bestemming zal worden gebracht. Sleepbooten van Gebr. Goedkoop brengen het dok van Amsterdam naar IJmui- den, terwijl Duitsche sleepbooten 't van IJmui- den naar Danzig zullen sleepen, DEN HAAG, 4 Augustus 1938. Beter laat dan nooit; op den vierden Augustus van dit jaar is er aan de laatste vergaderperiode van het parlement zit ting 1937 -1938 een einde gekomen, maar niet dan nadat er nog een ochtend- èn een middagvergadering gehouden zijn. Alvorens minister Romme aan het woord kan komen, moeten nog vier senatoren beluis terd worden. Senator in 'T VELD (SDAP), burgemeester van Zaandam, maakte de opmerking, dat het Werkfonds bij de financiering van gemeente lijke plannen voor verruiming van werkgele genheid niet voldoende stimuleerend optreedt, terwijl het zelfs voorkomt, dat gemeenten bij het doorzetten van noodzakelijk geachte plan nen daarbij haar financieele onafhankelijkheid moeten inboeten. De heer VON BONNINGHAUSEN schijnt van de N.S.B. tot economischen specialist in de Eerste Kamer benoemd te zijn, iets, waar mee wij blijkens verschillende opmerkingen van dezen deskundige de N.S.B. nü reeds bezwaarlijk kunnen gelukwenschen. De zestig millioen, welke er thans aan het Werkfonds méér ten koste zullen worden gelegd, noemde hij geldverspilling. Inzake de werkloosheid zal volgens hem trouwens het verlossende woord alleen maar dan gesproken kunnen worden, als de nationaal-socialisten aan het bewind zijn. Had de heer Van Rappard beweerd, dat ver plichte arbitrage in den landbouw de verhou dingen zou verslechteren en de werkloosheid vergrooten, de heer HEEMSTRA (SDAP) sprak zulks pertinent tegen. Alleen behoorden som mige koppige boeren, die steun ontvangen, ge dwongen te worden, niet zoo weinig, maar zoo veel mogelijk arbeiders in dienst te nemen. Telkens weer toont zich de heer POLLEMA een christelijk-historischen radicalist. Hij vond het heelemaal niet vreemd, dat sommigen mi nister Colijn hadden willen „uitnoodigen" de werkloosheidsdebatten bij te wonen. Mits met goede ouderdomsverzekering moclit er vol gens hem ook gerust ingegrepen worden in de bedrijven om oudere werkkrachten te vervan gen door jongere. Onder bepaalde omstan digheden blijkt de heer Pollema ook niet tegen arbeidsdienstplicht, en tenslotte becritiseerde hij de uitspraak der Regeering, dat de uitvoe ring van te veel openbare werken het Staats- crediet zou ondermijnen; zulks zou wél kunnen geschieden door kapitaalexport naar het bui tenland (Frankrijk!). Als laatste spreker heeft de heer BLOM- JOUS (R.K.) aangetoond, dat de heer De la Bella (S.D.A.P.)die maar gratuit beweert, dat er openbare werken, geld en tijd tot voorbe reiding van de uitvoering voldoende aanwezig zijn, met phantastische ideeën rondloopt: 200.000 werkloozen te werk stellen! De bekos tiging daarvan zou nog afgezien van „bij komende" kosten als van onteigeningen, mate rialen, enz. zóó duizelingwekkend hoog in de millioenen loopen, dat de Staat er zelfs niet voor zou kunnen leenen! En na eenig tijds verloop zou de terugval desastreus zijn! MINISTER ROMME heeft den heer Co- lijn, wegens zijn afwezigheid bij deze de batten door zoo velen hard gevallen, rijke lijk verontschuldigd. Ook hij zeide deze afwezigheid wel eens betreurd te hebben, maar hetzelfde zou men kunnen zeggen van de afwezigheid der ministers van De fensie, Economische Zaken, Waterstaat, Financiën; déèrvan is hier echter niet ge rept. Het onderhavige wetsontwerp betreft uitslui tend het Werkfonds en dit reiorteert onder Sociale Zaken. Er kan een coördineerende in stantie onder leiding van minister Colijn op komst zijn, maar het Werkfonds is en blijft onder Sociale Zaken behooren. Ook met het oog op de te voeren handels politiek had een enkele spreker Dr. Colijn hier gewenscht,maar minister Romme verzekerde, dat de minister-president „saevis tranguillus in undis" zal blijven „navigeeren", zóó, als dit in 's lands belang noodig is. Van „arbeidsspreiding" maakt Z. Excel lentie zich geen te groote illusies. Vermeerdering van welvaartsmogelijkheden wordt er niet door verkregen. Alleen kan zij nuttig werken voor een betere verdceling van den arbeid en vaak zullen er dan offers ge bracht moeten worden. In dit verband prees de minister de R. K. mijnwerkers, die zich bereid verklaard hadden, eenige loonsverlaging voor lief te nemen omwille van de arbeidsspreiding. Kostprijsverlaging èn koopkrachtverhooging, welke beide desiderata de heer Van Lanschot met elkaar in verband gebracht had, noemde de bewindsman twee in zich tegenstrijdige ge gevens. Niettemin moet er gestreefd worden naar een evenwichtspunt; en dit punt wordt bereikt, als de export zich behoorlijk kan ontplooien, maar van dqn anderen kant ook de industrie in het binnenland afzet voor haar producten vinden kan. En hier heeft niet alleen de Regeering een taak. Ook het bedrijfsleven draagt hier een zware verantwoordelijkheid. Uitbreiding van den dienstplicht, in den geest als door den heer Van Rappard bepleit, ware aldus de minister wel een der aller duurste middelen ter bestrijding van de werk loosheid. De uitvoering van zulk een plan zou, behalve een uitgave „in ééns" van eenige hon derden millioenen voor kazerneering en bewa pening, jaarlijks nog f 150.millioen eischen boven het thans aangenomen budget. Indien er een spoedige economische opleving te verwachten wasi zou er over het leenen van geld yoor kazerneering te praten vallen, maar de minister is te dien aanzien heel somber ge stemd. Daarom moet er met alle kracht gestreefd worden naar behoud en uitbreiding van werk gelegenheid in het particuliere bedrijfsleven. Blijvende werkverruiming, daar gaat het om! Gelet dient te worden op de „vruchtbaar heid" der werken, en de kern van de kwestie is, of er vruchtbare werken zijn, en zoo ja, hoe veel? Met een kortstondige crisisvoorziening zijn wij niet gebaat. Intusschen wordt er al heel wat verwerkt. Aan de hand van veel cijfermateriaal toonde de minister aan, dat in 1937 door het Rijk, de la gere organen en de semi-officieele instellingen (volgens de openbare aanbestedingen), voor 96.5 millioen werd verwerkt, terwijl dit bedrag alleen maar in ae „vette jaren" 1929 en 1930 hooger is geweest (in doorsnee 99.6 millioen) in andere jaren was het ƒ23. 40, ƒ44, ƒ49, ja zelfs ƒ51 millioen lager! Eenig verschil in de loonen van het Werk fonds en die in het particulier bedrijf moet er blijven, al was 't alleen maar om den prikkel naar arbeid op de vrije markt te behouden. Aan het vraagstuk van een kortere werkweek voor Werkfondswerken zal nader aandacht ge wijd worden. De burgemeester van Zaandam moest ver nemen, dat men van Rijkswege ten aanzien van de Zaandamsche rioleeringsplannen niet ver der kon gaan. Deze plannen toch golden niet alleen de werkverruiming, doch waren tevens van groote gemeentelijke beteekenis. Tenslotte constateerde de minister, dat er op 9 Juli 1938 ondanks de weer ingetreden depres sie toch nog 2000 werkloozen minder waren dan op genoemden datum 1937. Na eenige repliek werd het ontwerp aange nomen zonder hoofdelijke stemming. De N.S.B. wil het steeds doen voorkomen, als of minister Steenberghe de industrie boven den landbouw poogt te bevoordeelen, en zoo noemde de heer VON BONNINGHAUSEN den vergrooten invoer van Deensch vleesch ge volg van nieuw tariefverdrag tusschen Neder land en Denemarken, dat thans door den Se naat moest worden goedgekeurd dan ook een offer van den landbouw aan de industrie daar toch ook de export van bloembollen niet ver groot was. Maar Minister STEENBERGHE maakte dui delijk, dat de N.S.B.-er zijn betoog op heel ver keerde cijfers had gebaseerd; de export van bloembollen is inderdaad niet grooter gewor den, maar geen handelspolitiek is er mogelijk uitsluitend met het oog op bepaalde artikelen. Niet alleen bij den export van bloembollen heeft Nederland belang. Wij hadden voorheen een enormen industrieelen uitvoer naar Denemar ken, en 't is nog al natuurlijk, dat wij dien uit voer zooveel mogelijk trachten te hehouden. Ten slotte: naast bollen worden er ook plan ten naar Denemarken geëxporteerd. Bij het slui- van het tractaat zijn alle belangen volledig uitgebalanceerd; prijsbederf is er in den vleesch - handel dan ook niet opgetreden. Zonder hoofdelijke stemming werd het ver drag met Denemarken goedgekeurd; de N.S.B liet haar „tegen" aanteekenen. De economische specialist der N.S.B., de heer VON BONNINGHAUSEN, heeft ontdekt, dat de prijzen van in Nederland gefabriceerde metaal draadgloeilampen in menig buitenland lager zijn dan hier te lande en hij schijnt dit nogal zonderling te vinden. Minister STEENBERGHE wees er hem echt- ter op, dat zooiets heusch geen ongewoon ver schijnsel is. Het komt integendeel heel vaak voor; de Regeering wil alles doen niet om de prijzen hier te lande in overeenstemming te brengen met die in het buitenland, maar om de prijzen in overeenstemming te brengen met den kostprijs: waarbij o.a. het hooge Nederland sche levenspeil een factor van belang is. Het feit, dat de werkgelegenheid in hetgloei- lampenbedrijf den laatsten tijd nog verminder de ondanks de contingenteering achtte de Minister terecht een apert bewijs voor de nood zakelijkheid der contingenteering; hoe zou de werkgelegenheid-situatie thans zijn, als er eens een vrije invoer geweest was! Nadat het contingenteeringswetje zonder hoofdelijke stemming was aangenomen, ging de Kamer in „Comité-Generaal", waar schijnlijk méde om elkaar een prettige va cantia toe te wenschen. De minister van Economisch» Zaken maakt ingevolge het bepaalde bij artikel 6 van de be- drijfsvergunningenwet 1938, bekend, dat bij hem is ingediend een verzoek aan de Koningin tot het nemen van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in artikel 3 dier wet, ten aanzien van het vestigen en uitbreiden van bedrijven, waarin door walsen en/of persen en/of trekken van aluminium en aluminium- legeeringen platen, bladen, strippen, profielen, staven, buizen of draad worden vervaardigd. Mevrouw M. Dekkers Raaymakers te Waspik is door z.H. den Paus begiftigd met het gou den kruis Pro Ecclesia et Pontifice in verband met haar vijfentwintig-jarig presidentschap van de St. Elisabethsvereeniging te Waspik, van welke organisatie zij ook oprichtster is. In het jongens-pensionaat St. Maria van de Engelen te Bleijerheide (L.) is onder voorzitter schap van Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, het generaal kapittel van de Broeders Franciscanen gehouden. Tot Algemeen Overste werd gekozen broeder Sale- sius, tot leden van het hoofdbestuur de broeders Evergislus, Bonifatius, Athanasius en Herman Joseph, De effectenbeurs kenmerkte zich heden bij opening opnieuw door een ongedecideerde stem ming, al kon men .afgaande op de koersen, de tendenz goed prijshoudend noemen, daar kleine koersverbeteringeii overheerschend waren, ter wijl staal-, rubber- en koperfondsen zelfs vrij vast waren. De omzat was echter zoo gering, dat men eigenlijk niet in staat was de stemming te definieeren. Desondanks kon na de eerste transacties in de meeste gevallen nog een klei ne verdere koersverbetering intreden zonder dat de affaire echter eenige uitbreiding onder ging. In het eerste uur bedroeg de omzet dan ook niet meer dan 120.000 shares. In het tweede uur trad echter weer een teruggang in, die het grootste deel der aanvankelijke koerswinsten verloren deed gaan, waarna de markt een zeer lusteloos voorkomen kreeg en de koersen gedu rende eenigen tijd onsystematische, doch slechts beperkte fluctuaties te zien gaven totdat tegen het einde van het tweede uur de'vraag plotse ling weer een opleving vertoonde, welke in een tamelijk krachtige stijging resulteerde, waarbij staalwaaxden de leiding hadden. U. S. Steel ste gen tot 60, hetgeen een winst van bijna 'A dol lar beteekende, terwijl ook Bethlehem Steel ruim een dollar hooger kwamen. Overigens va rieerden de koerswinsten van y, tot 1 dollar terwijl enkele specialiteiten iets grooter winsten behaalden. Warenhuisaandeelén bleven bij deze beweging ten achter, vooral Woolwcrth, die zelfs iets lager waren in verband met de daling der omzetten in Juli. Deze bedroegen n.l. slechts 22.7S0.000 vergeleken met 23.150.000 in Juni d.a.v. en 24.730.000 in Juli 1937. Dit vormde in zooverre een teleurstelling, omdat men ver wacht had, dat de omzetten der warenhuizen in Juli zouden zijn gestegen. Bij uiterst kleine omzetten konden de notee ringen op bijna alle afdeelingen nog wat verder aantrekken, doch nadien zakte het koerspeil in, hoewel dit niet ononderbroken plaats had. De fluctuaties bleven echter binnen enge grenzen, en gebrek aan vraag was de voornaamste oor zaak van de koersafbrokkeling, die tot het slot den boventoon voerde. Het einde van den beurs handel gaf toch nog voor een groot aantal fond sen voordeelige verschillen te zien, die veelal 1 dollar en meer bedroeg. Eenige uitzonderin gen hierop vielen echter te registreeren en in de eerste plaats van de chemische waarden Allied Chemical, die na een inzet van 2 punten lager, nadien nog 1 punt inzakten. Du Pont konden zich echter goed handhaven, mede in verband met haar belangen bij de kunstzijde- industrie. Voorts zagen Amer. Smelting de gis teren behaalde winst bijna weer geheel verloren gaan. De noteering stelde zich heden bij het slot ruim 1 punt lager. Sporen, oliewaarden. public-utilities waren verdeeld, met kleine voor- of nadeelige verschillen. De handel hierin was beperkt. Van de luchtvaartfondsen trokken United Aircraft neden de aandacht. Het slot kwam voor dit fonds ruim 1 punt hooger af in verband met de belangrijk hoogere winst over het tweede kwartaal, die 1.349.000 bedroeg, te gen het vorig jaar $989.000 in dezelfde bericht- periode. De overige luchtvaartfondsen waren weinig veranderd. Bij de staalwaarden zakten U. S. Steels, na een winst van 2 punten te heb ben bedongen weer bijna 1 punt in. terwijl de resteerende fondsen op deze afdeeling kleinere winsten konden boeken. Van de automobiel waarden waren het General Motors, die heden de grootste belangstelling hadden en ruim 1 punt konden monteeren. Voorts stelden Mont gomery Ward. Amer. Car, Amer. Celanese, Amer. Tel. Tel., Int. Nickel, American Can, Amer. Tobacco en Westinghouse zich lal 3/8 dollar hooger. Koper-, rubber- en warenhuis fondsen verlieten de markt in prijshoudende stemming. De omzetten bedroegen in totaal 610.000 shares. Slotkoersen Aug. 4 3 2 De Nederlandsche vertegenwoordiger in de zeilwedstrijden om het Europeesch kampioen schap in de Olympiajollenklasse op de Starn- berger See, De Jong, komt er blijkbaar hoe langer hoe beter in. Donderdag is de vierde race gehouden en onze landgenoot is hierin een van de hoofdfiguren geweest. De uitslag luidt: 1. Bickei (Duitschland), 3 uur 25 min. 20 sec.; 2. De Jong (Nederland) 3 uur 33 min.; 3. Italië, 3 uur 34 min. 29 sec.; 4. Hongarije, 3 uur 37 min. 36 sec.; 5. Zuidslavië, 3 uur 38 min. 12 sec.; 6. België, 4 uur 18 min. 59 sec.; 7. Zwitserland, 4 uur 19 min. 9 sec.; 8 Polen, 4 uur 23 min.' 49 sec. Frankrijk gaf op. Algemeene rangschikking: 1. Duitschland 370,45 punten; 2. Hongarije 289,76 punten; 3. Italië 221,60 punten; 4. Ne derland 182,33 punten; 5. Zwitserland 163,19 punten; 6. Polen 149,83 punten; 7. Zuidslavië 126,26 punten; 8. België 120,26 punten; 9. Frankrijk 87,44 punten. HELSINKI, 4 Aug. (A.N.P.) De Finsche mi nister van Binnenlandsche Zaken, dr. Kekko nen, heeft tegenover persvertegenwoordigers verschillende verklaringen afgelegd ten aanzien van de olympische spelen, welke in 1940 te Hel sinki zullen worden georganiseerd. Dr. Kekkonen deelde nog eens mede, dat door de late opdracht tot organiseeren der spelen een kleiner programma zal worden uitgevoerd. Waarschijnlijk echter zullen b.v. voetbal en waterpolo wel in het programma worden opge nomen. Men is van meening, dat desondanks aan de olympische idee beantwoord zal worden. Bij het huisvestingsvraagstuk levert dat voor de athleten de minste moeilijkheden op. Men is n.l. van plan een olympisch dorp te bouwen, dat geenszins een provisorisch karakter zal dragen. Integendeel, het zal van zoodanig materieel ge bouwd worden, dat Finland het dorp Jater voor het leger of particulieren gebruiken kan. Er bestaat ook nog een plan, om het geheele olympische dorp later ter beschikking te stellen van de studenten-organisatie, die er dan 2500 tot 3000 leden in kan onderbrengen. Hierover zal in September a.s. beslist worden. Gelukkig is het stadion te Helsinki bijna klaar. Het kan gemakkelijk en zonder groote kosten van een bevattingsvermogen van 25.000 op 60.000 ge bracht worden. Zeer sceptisch stonjl minister Kekkonen te genover het organiseeren der winterspelen. „Ze ker Finland is een groot wintersportland, maar wat betreft de organisatie der olympische win terspelen in mijn vaderland, ben ik een ongeloo- vige Thomas. Het skiloopen, de wintersport m Finland, is uit het programma der winterspelen gelicht (zooals men weet door de kwestie tus schen F.I.S. en I.O.C., Red.) en zonder dat wen schen wij de spelen niet. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Aku Anaconda U. S. èteel Rep. Steel 45% 265/8—26 7/16 443/4—44% 14 7/16-14% 6 15/16—63/4 Balt. en Ohio Van 4.30—5 uur geen noteering Allied Chemical 179 182 179% American Can Co. 100 99 98% Am Car. F.dry 28% 27 28% Amer Ro line Mill? 20 20 20% Am. Smelt. Ref. 49 50% 49% Am. Tel. Tel. 141% 1403/, 141 Am. Tobacco B. 9% 88% 88% Am. Waterworks 10% 10% 107/g Anaconda Copper 35% 35% 36% Atchison Topeka 36 36% 36% Baltimore Ohio 87/e 83/4 9% Bethlehem Steel 58 57% 583/4 Canadian Pacific 6% 63/4 7 Case Treshing 97 98 98% Chase National B. 31% 32 31% Ches. Ohio 30% 30% 31% Chicago Rock IsL 3/4 Chrysler Motor 71% 70 71% Cities Service 9 9V* 9% Conso! Ga? N.Y. 273/4 27% 277/8 Continental Oil 35 34% 35 7 Dawesl. 31 31 31 5 y2 Young 24% 24% 243/g Deleware is Huds. 17% 16% 16% Douglas Aircraft 50% 50% 50% Dupont de Nem. .127 127% 128 Eastman Kodak 176% 175% 176% El. Bond Sh. 8% 8% 8% General Electric 41% 41% 41% General Motors 44% 43Vs 437/g Good Year 27 26% 27 Hudson Motor 9% 9 9% Illinois Centra] 11% 11% 12% Intern. Harvester 62% 64 64V2 Intern. Nickel 503/4 493/4 50% Intern. Tel. G? Tel. 91/4 9 9% Kennecott Copper 41% 41 413/4 Missouri Pacific 1% 1% 1V4 Idem pref. 2% 2% 2% Montgomery Ward 47% 46% 47 Nat. City Bank 25% 26 26 Nat. Dairy Prod- 15% 153/4 15% New York Central 19 183/4 19% North. Amer. Co. 21% 21% 21% Nortolk Gr Western 167 167V2 166% Pennsylvania 26% 201/2 ^1% Phillips Oil 41% 41% 41% Proctor Gamble 55% 54% 54% Publ. Serv. N. J. 29% 29V2 30Vg Radio Corporation 63/4 6% 7 Sear s Roe Duck 73% 727/8 72% Shell Union Oil 17% 171/4 17 Socony Vacuum 15% IS 15% Southern Pacific 18% 18% 19% Southern Railway 13% 13 13% Standard Brands 8 8 81/g 571/8 Stand. Oil of N.-J. 56V. 57 Tidewater Ass. Oil 14% 14% 14% Union Pacific 82 82 82 United Aircraft 287/6 273/4 28 United Corp A. 2''/6 3 3 U. S. Leather 6% 6% 6% U. S. Rubber 44% 43% 45 U. S. Steel 593/4 58% 60 Western Union 20% 201/2 213/g Westingh. Electr. 103% 101% 103% Woolwurth jL»uuuing 47 47 47 NEW YORK, 4 Aug. Slotkoersen Aug. 4 3 2 Brussel 16.92% 16.91 16.91 Rome 5.26% 5.26% 5.26% Bern 22.88 22.85 22.92 Madrid Oslo 24.62% 24.57 24.71 A'dam 54.68% 54.57 54.90 Londen 4.90% 4.89% 4.913/4 Parfjs 2.747/g 2.74% 2.76 Berlijn 40.131/2 40.11% 40.18 4 Aug. 3 Aug. NEW YORK, 4 Aug. 4 Aug. 3 Aug. Katoen Oct. 8,51 8,46 Mrt. 8,64.— 8.60-61 Dec. 8.58 8.53-- Mei 8.67 8.63 Jan. 8.60-— 8.55 Juli 8.71 8.66 Tin Loco 43 40 43.65 Termijn 43.50 43.75 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Sept 4.47 4.46 Sept 6.44 6 30 Dec. 4.54-55 4.53 Dec. 6.63 6.50 Mrt. 4.61 4.59-- Mrt. 6.81 (y.bl'"— Mel 4.66- 4.63-- Mei 6 .90 6.76- Juli 4,70 4.68 Juli 6 ,95 6.82 Dec. - Dec. Rubber Standaard Sept. 15.72 15.90 Mrt. 15,93- - 16.10 Oct. 15.76- 15.94-- Mei 16.00- - 16-16 Dec. 15.86- 16.02-f Juli 16.06 16.22 Jan, 15.89- 16.05 Suiker Juli - Jan. 1.87-89 1.88-89 Sept 1.81-82 1.81-82 Mrt. 1.91-92 1.91-92 Nov. 1.86- 1.86- Mei 1.95-% 1.93-96 Dec. Juli 1.98-20u 1.98-200 CHICAGO, 4 Aug. 4 Aug. 3 Aug. 4 Aug. 3 Aug. Tarwe Haver Sept 67i/4 673/8-i/2 Sept. 23%- Z3 Dec. 687/8- 3/4 69 -% Dec 243/8- 246/8- Mei 71% -71 713/»-% Mei 26 - 26% Mais Rogge Sept. 547/g 543/4 - Sept. 45 - 45 Dec. 521/2 52!,s Dec. 463/s- 46 Mei 54% 54 -- Mei 48SA 483/4 Reuzel Sept. 8,60 Oct. 8.671/2 4 Aug Tarwe Oct. 76% Dec. 75% Mei 78 - Rogge Oct. 45 Dec. 46 Juli Haver Oct. 32%— 32% Juli30%.— gedaan en laten i nominaal 8.60 Dec- 8.55 8.55 8.67 Jan' 8.57% 8,55 WINNIPEG, 4 Aug. 3 Aug. 4 Aug. 3 Aug. Gerst Oct. 43% - Dec. 43% Juli Lijnzaad Oct. 143%--143 Dec. 76% 7SVè-~ 77% 45%"- 461/s 441/6' 43% Dec. 30%'— bieden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2