Haarlem de zindelijkste en meest reine stad Victoria-Water Landgoed Elswout in zomerpracht „EENHEID DOOR ORANJE" ZOO REEDS BIJ DE LATIJNEN BEKEND Het is warm Mr. P. M. F. RIETER Benoemd tot notaris te Roermond VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Donderdag DE BURGEMEESTER Tot 27 Augustus afwezig Voor de Stille Armen H.O.V.-CONCERTEN De plannen voor het winterseizoen BURGERLIJKE STAND DE BRAND IN HAARLEM-N. Interessante mededeelingen over het spel, dat eind Augustus o. I. v. Eduard Verkade wordt opgevoerd De rolverdeeling De bezetting van het spel Mooi weer! Rioleeringsplan in 1857 VRAGENBUS VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1938 Majoor Bood gehuldigd Waardeering uit allerlei kringen DAGELIJKS een flcschjje VERHOOGT L VV GEZONDHEID OUDE RIJWIELPLAATJES VOOR HERW. LEVENSKRACHT STEMPELS IN PASPOORTEN Ook in 1857 wilde men een riolee ringsplan uitvoeren, dat toen maar twee ton, tegen nu 5 millioen, kostte Visscherseldorado De zindelijkste stad STAD De zaak wordt op denzelfden voet voortge zet: vandaag zéér warm weer, volgens het weerbericht. Wij blijven dus praten over de Warmte. Wat is het heet! Wat treffen die bouwvak arbeiders het deze week best met hun vacan- tie! In den bus, in de winkels, in de café's, overal hoort men over de warmte spreken en alle bij voeglijke naamwoorden zijn nu wel uitgeput om er nog wat nieuws over te zeggen. Het schijnt een opluchting, eenafkoeling te zijn er over te kunnen praten; een ander on derwerp voor conversatie schijnt niet te vlotten, oen andere groet schijnt er niet te wezen. Zij, die aan het strand of op de hei tegen de Warmte vechten, benijden degenen, die lekker thuis in een tegen de zonnestralen beschutte kamer zwijmelen en zij, die nog thuis zijn, schijnen niet gerust te zijn, voordat zij aan het strand of op de hei liggen. De warmte schijnt elk logisch denken te be letten. Anders zouden wij niet over de warmte Praten, zouden wij niet aan anderen denken, die het warm hebben, zouden wij niet in stamp- Volle treinen, autobussen stappen of op een fiets klimmen om het ergens anders warm te Baan krijgen; zouden wij er eenvoudig in be rusten, dat het warm is en ons kalm houden. Het is ongewoonte, dat wij zooveel van de Warmte te lijden hebben. In Xndië en in Afrika is het ook warm, maar daar wordt de warmte gedragen met „moed" en ■ibeleid". Men draagt er prettige, luchtige kleeren. Hier zwoegen de best opgetuigden nog in een betrek kelijk warmen flanellen broek en hebben nette, stijve kragen om hun hals! De minder geluk kigen torsen hun zware zomerpakjes. In ïndië slaapt men gedurende het warmste deel van den dag. Hier gaat het werk gewoon door. Stratenmakers, heiers en spitters aan net Ploeteren op het heetst van den dag, is geen Uitzondering. Laten wij toegeven, dat het moeilijk zou zijn °hs maatschappelijk leven in te richten op één hittegolfje in de vijf jaar, doch men beruste er dan ook in, dat wij zooveel meer van de Warmte lijden dan onze landgenooten in Indië. De eenigen, die zich niet beklagen over het Warme weer, zijn de bier- en ijsdragers. Zij ma ken lange en zware dagen in deze hondsdagen en worden dcor velen benijd om hun zoo bij uit stek bij dit weer behoorend baantje. Maar waarom klagen wij eigenlijk over het fti'joie weer? Veertien dagen geleden smeekten Wij er allemaal om. Terwijl wij dit zitten te schrijven, betrekt trouwens de lucht al Dat is Holland Bij Koninklijk Besluit van 2 Augustus is tot notaris te Roermond benoemd onze stadgenoot Ue heer mr. P. M. F. Rieter, candidaat-notaris ten kantore van den heer R. C. A. van Cranen- kbrgh, te Haarlem. De heer Rieter werd te Meerlo in Noord-Lim- burg geboren studeerde te Rolduc, waar hij in 1912 eind-examen deed; slaagde in 1916 tc Den Haag voor zijn examen voor candidaat- notaris en kwam toen naar Haarlem. Tijdens 2ijn drukke bezigheden studeerde hij nog in de rechten aan de universiteit van Amsterdam en Promoveerde daar in 1922. De heer Rieter is een algemeen geacht man, behulpzaam, vriendelijk, bon catholique en met een gouden hart voor armen en hulpeloozen. ■^iet alleen heeft hij zeer vele jaren deel uit gemaakt van de conferentie van den H. Vin- oentius van de kathedrale kerk, maar in de laatste jaren had hij zelfs de zware taak van Secretaris van den Bijzonderen Raad op zich Eenomen. Hij beijverde zich zeer voor het liefde werk der kinderbescherming. Van de algemeene eornmi.ssie daarvoor was hij secretaris. Heel wat bezoeken heeft hij bij Haarlemsche ingezetenen afgelegd om daarvoor den noodigen financieelen steun te krijgen. De heer Rieter mag zich overtuigd houden, bat katholiek Haarlem aan hem een zeer aan- Eename herinnering zal behouden. J. K. P., timmerman, wonende te Haarlem, thans ged. Heling. Acht maanden gevangenis- ®traf met aftrek prev. hechtenis o.v. A. W. L. N., chauffeur, wonende te Haarlem. °vertr. art. 239 W. van Str. Vier maanden ge- Vangenisstraf o.v. A. r„ behanger, wonende te 's Gravenhage, thans ged. Diefstal door middel van valsche keutels. Negen maanden gevangenisstraf met aftrek prev. hechtenis o.v. S. k„ schilder, wonende te Amsterdam, thans Btd. Diefstal. Zes maanden gevangenisstraf m. Uitrek prev. hechtenis o.v. H. W. O. D„ vertegenwoordiger, wonende te fhtarlem, thans ged. Verduistering en diefstal, hhie maanden gevangenisstraf met aftrek prev. hechtenis o.v. B., fabrieksarbeider, wonende te Wotmer- Vecr, thans ged. Heling. Acht maanden gevan genisstraf met aftrek prev. hechtenis o.v. De heer dr. J. C. Baron de Vos van Steen rijk burgemeester van Haarlem, is van heden ui tot en met 27 Augustus met verlof afwezig. Ingekomen NN f 10. Voor deze gift onze hartelijke dank Veel goeds wordt er gedaan, daar twijfelen niet aan, maar of het altijd wel op de Eoede plaats komt, dat wordt wel eens in twij- c' getrokken, fce commissie „Stille Armen" weet vele adres sen, waar uw gift goed geplaatst kan worden. Gebruik haar als uw bemiddelaarster. Giften worden gaarne in ontvangst genomen aan het bureau van dit blad en bij den heer P. Busé, penningmeester commissie Stille Ar men, Gasthuissingel 64, Postgiro 13543. Het bestuur van de H. O. V. zendt ons het volgende overzicht van de plannen van dezen winter. Aangevangen wordt met drie f eestconcerten; het eerste is een historisch concert onder 'lei ding van Marius Adam. De eerste programma- helft speelt in 1813, de tweede programma-helft in 1838; wij hopen het orkest van 1813 in de origineele costumes van dien tijd te doen her leven. Het tweede feestconcert, hetwelk we niet al te somber bedoeld een „afscheidsconcert" zouden noemen, dirigeert Frits Schuurman, thans dirigent van het Residentie-orkest. Op het tweede feestconcert hopen we den oud- dirigent dr. L. C. Walther Boer, kapitein-diri gent van de Koninklijke Militaire Kapel, als mede onzen oud-dirigent, Eduard van Beinum, eerste dirigent van het Concertgebouw, voor den dirigenten-lessenaar te zien. In de tweede helft van het seizoen komen eenige gastdirigenten. Van het concert-programma noemen we alleen hier het solistische deel, n.l. het le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e pianoconcert, het Triple-concert (piano viool-cello), het Bes-dur Rondo en de Koor fantasie, alles van Beethoven. Menigeen zal verbaasd opzien bij het ver nemen van het zesde pianoconcert, dat zeker nog nooit in ons land werd uitgevoerd. Beet hoven heeft zijn vioolconcert in een compleet uitgewerkt pianokleed gestoken enuitge geven. Doch er bestaan waarschijnlijk maar weinige exemplaren van. Zoo wordt het tweede concert ook vermoedelijk voor de eerste maal alhier uitgevoerd, alsmede het onbekende Rondo. Weinig gespeeld wordt het eerste concert, even als het Triple-concert en de Koorfantasie (met piano) Wij noemen als piano-solisten den beroemden Fransche kunstenaar Robert Casadesus, en verder zijn uitgenoodigd Peter Staedlinj Willem Andriessen, Theo van der Pas, Karei de Jong, Felix de Nobel, (met Jos. de Clercq en Johan de Nobel in het Triple-concert), Henriëtte Bos nians, Piet de Waardt; verder de vermaarde cellisten Piatigorski en Raphael Lanes (aan voerder der celli in het Concertgebouw-orkest); Hans Byvanck, de groote Fransche artiste Yvonne Astruc, en Nap de Klyn treden als vioolsolisten op; Lotte Leonard, de u bekende Fransche zangeres, evenals haar Australische kunstzuster Dorothy Helmich, Ankie van Wickevoort Crommelin en Corry Bijster ver tegenwoordigen het zingend element in onze concerten-sei'ies. Met nog eenige solisten wordt onderhandeld. Natuurlijk zullen de belangrijkste werken voor orkest de klassieke, de romantische, alsmede de moderne school naar behooren vértegen- woordigd zijn. Gastdirigenten zullen zijn Jan v. Epenhuijsen, Kees Hartvelt, Bertus van Lier, Klaas de Rook, Robert de Roos en Anton Verhey, Geboren: A. M. van der Meij de BieHerm- sen, z.; H. C. JansenTang, d.; A. Beekelaar Speelmans, d.; G. M. de Grootv. Groen, d.; C. C. Heeremans—Hoenderbos, d.; A. J. M. Hage- manv. Braak, d.; F. J. Kaspersvan Inge, z. Overleden: P. RoestHeidveldt, 57 j., Jan Gij zenkade. De oorzaak van den brand in Haarlem-Noord op den hoek MarnixstraatEikenstraat is nog onbekend. Het is mogeiijk dat een vonk uit den naburigen fabrieksschoorsteen door een openstaand zolderraam is gevallen en den brand heeft aangestoken. Het perceel is ver zeker. Tot omstreeks vijf uur gisterenmiddag was een korten tijd een verpleegster in het huis geweest. Over drie weken beginnen op het land goed Elswout de openluchtopvceringen van „Eenheid door Oranje", spel in 5 be drijven van dr. Ludwig Berger, met prolo gen en epiloog van dr. Anton van Duin kerken. Ze beloven een evenement te wor den en gisterenmiddag is ons daarvoor weer een bewijs gegeven. De organisatoren, de besturen van Bloe- mendaals Bloei en het Oranje-Comité, bereid den ons een alleraardigste ontvangst. Bij de poort aan de Elswoutslaan betraden we het bureau van het spel en nadat we de ïeeds ge reed zijnde gevelverlichting bezichtigd hadden, maakten wc onder leiding van den rentmees ter van het landgoed, den heer Vrijland, een wandeling door de schitterende bosschen, via de plek waar de opvoering van het Oranje- spel zal plaats hebben naar Kraantje Lek. Elswout was wonderlijk mooi! De zon speel de sprookjesachtig door de eeuwenoude boo- De heer Herten, waarnemend districtscom mandant, zeide, dat hij door persoonlijke sa menwerking met den heer Bood vele goede kwa liteiten in hem had ontdekt. Brigade-comman dant is een gewichtig ambt. Hij moet o. a. lei ding geven en adviezen uitbrengen, waarop de Justitie en de districtscommandant steunen. Spr. huldigde de verschillende goede eigen schappen van den jubilaris, vooral diens be trouwbaarheid en herinnerde aan zijn eervolle loopbaan. Mede namens den inspecteur wenschte hij den jubilaris geluk en spelde hem de onderscheiding voor 25-jarigen trouwen dienst op. De Officier van Justitie, mr. L. H. Roeters van Lennep, zeide dat het jubileum op zichzelf niets bijzonders is, maar wel de wijze waarop de jubilaris 25 jaar zijn ambt heeft vervuld. De heer Bood is reeds 5 jaar commandant en heeft dus in betrekkelijk korten tijd den hoog- sten post bereikt. Het ambt is een vertrouwenspositie en heeft tot taak om jonge veldwachters op te leiden en hen te stimuleeren. Daaraan heeft de heer Bood altijd voortreffelijk voldaan. De waarnemend president van de rechtbank, mr. A. L. M. v. Berckel. merkte op, dat majoor Bood de orde en rust in het gerechtsgebouw steeds Uitstekend heeft gehandhaafd, een orde en rust, die noodzakelijk zijn voor de objectieve sfeer, waarin de zaken hier moeten worden behandeld. De Ambtenaar van het O. M., mr. J. C. Don ker, uitte namens kantongerecht en parket zijn waardeering voor de zeer aangename verhou ding, welke altijd tusschen den jubilaris en parket heeft bestaan. Majoor Bood moest soms netelige moeilijkheden oplossen, welke van groot belang waren voor het kantongerecht. Namens de Haarlemsche politie dankte in specteur G. J. P. Verschoor voor de buitenge woon goede samenwerking van rijks- en ge- meente-politie. Het vraagstuk van de verhou ding tusschen rijks- en gemeente-politie is in Haarlem geen vraagstuk, mede dank zij de wijze, waarop majoor Bood zijn ambt vervult. Hierbij sloten zich de heer A-. Hiemstra, com missaris van politie te Bloemendaal en de heer A. Berentsen, inspecteur van' politie te Heem stede, aan, de laatste mede namens den Heem- steedschen burgemeester. De heer K. H. Kerkhoff, chef van de griffie, sprak vervolgens namens het personeel enkele woorden van waardeering en de majoor v. d. Burg, voorzitter van de vereeniging van rijks politie, huldigde namens de brigade-comman danten van het zesde district majoor Bood als een goed collega en vriend. Hij bood den jubi laris een barometerstel en mevr. Bood, die, naar hij zeide „de rijksveldwacht ook 25 jaar maar dan onbezoldigd had gediend", een bloemstuk aan. Majoor F. H. Schadee, groepscommandant van de militaire politie-brigade te Haarlem, wees op het nauwe contact en de samenwer king tusschen de militaire en rijkspolitie en de hulp door de mannen van majoor Bood ver leend bij transporten en dergelijke. Zijn ge schenk was een varenplant in een ietwat exo- tischen pot. De heer R. C. v. d. Bosch, rijksveMwacht- commandant te Nieuwer-Amstel, herinnerde aan de voortreffelijke wijze, waarop majoor Bood in 1925 zijn leerlingen opleidde en brigadier Krey- kamp uit Amsterdam huldigde den jubilaris als een humaan chef en mevr. Bood als de steeds vriendelijke gastvrouwe. Namens de bureel ambtenaren bood de heer J. A. Breuker met enkele hartelijke woorden een verrekijker aan waarna de heer H. Kampstra de erkentelijkheid van de rijksveldwacht-brigade jegens haar com mandant tot uitdrukking bracht en dit verge zeld deed gaan van een leeslamp en voor mevr. Bood een bloemstuk. De jubilaris dankte tenslotte allen kort maar krachtig in een algemeen dankwoord, waarna gelegenheid bestond hem nog persoonlijk te feliciteeren. men, kaatste in het heldere duinwater, dat in breeden stroom tusschen heuvelachtig bosch partijen een «eg zocht, brandde fel op de schoeiende weiden, waar zelfs de model-brui ne koeien de hitte ontvlucht waren. En tijdens deze wandeling vertelde de rent meester interessante verhalen van houthak kers, die met een hoogen boem naar beneden vielen en door een cognakje gered werden, van ware .boomapen" en oude eiken, die temidden van een absolute windstilte plotseling aan een hartverlamming overleden en ineen stortten. Allerlei vogels zongen het hoogste lied, duizen den soorten planten vroegen de aandacht. Ja, werkelijk, alleen al het verblijf in deze heer lijke, ongerepte omgeving moet duizenden be zoekers naar het openluchtspel trekken. Kraantje Lek was uitverkocht, zooals reeds een week lang en dus was het van onze gasthee- ren goed gezien, dat ze „plaatsen besproken hadden. De voorzitter, mr. F. Theyse, deelde mede. dat de kosten ruimschoots door de deelneming in het garantie-syndicaat zijn gedekt. Deze bijna overweldigende belangstelling bewijst, hoe zeker men er van is, dat cok deze onde, - neming van de beide vereenigingen weer zal slagen, óók financieel. Mocht reeds gewaagd worden van de mede werking der Erven van Vliet, van het gemeen tebestuur van Bloemendaal e.a., thans dient vooral het P. E. N. met eere genoemd te wor den. Onder goedkeuring van Ged. Staten heeft de directie alle kosten op haar genomen voor kabeleering, transformatie etc. En dat is héél wat, zooals we gisteren reeds konden zien. Het provinciale electriciteitsbedrijf ziet na tuurlijk ook reclame in deze onderneming en daarom meet een zee van licht het totale effect belangrijk verhoogen. De N V. Vonka zorgt voor de belichting, de geluidsinstallatie is van Breedveld en Schro der en de decors zijn van de firma Jansen sn Meeuwes, allen te Amsterdam. Reeds zijn 700 groote affiches overal ver spreid, nam de A. N. V. V. 10.000 folders vooi haar rekening, terwijl 15.000 in onze omgeving een weg zullen vinden. Spoor en tram zullen ook de noodige reclame voor hun rekening ne men. Zooals wij reeds berichtten is de algemeene leiding in handen van Eduard Verkade, terwijl de heer J. van Dommelen van de R. K. Too- neelvereeniging „St, Genesius" te Oveiveen assistentie zal verleenen. De hoofdrollen wor den gespeeld door uitstekende acteurs en ac trices, zooals uit onderstaand (alphabetisch gerangschikt) lijstje moge blijken: Dames: Marie Dresselhuys Marie Anne van Be- verweert. Rie Gilhuys Isabella van Beverweert. Georgette Hagedoorn de scheepsjongen. Heeren: Paul Huf Heer van Beverweert. Cees Laseur Michiel Adr.z. de Ruytei. Hans van Meerten Johan de Witt. Joan Remmels Engel de Ruyter. Ben Royaards Prins Willem van Oranje later stadhouder Willem de derde. Architectonische verzorging Paul Brom berg. Muzikale verzorging Alex de Jong. Costumes firma Helsloot, Amsterdam. Kapwerk firma Michels, Amsterdam. Medewerking verleenen verder: damesleden van het gemengd koor „Bloemendaal', de ve.- e.eniging voor Volkszang, de Bloemendaalsche Gymnastiekvereeniging, de R.K. Gymnastiek- vereenigingen Hercules en Winfried, de R.K. Tooneelvereeniging St. Genesius, Aerdenhouts Tooneelensemble, talrijke particulieren. Daar een gedeelte van het spel op het water vertoond wordt en o.a. statie-roeibooten een rol spelen, zal óck de Bloemendaalsche Red- oingsbrigad'e haar aandeel hebben en o.a. de roeiers leveren. Er is van den beginne af gestreefd naar me dewerking van alle groepen der bevolking en dit streven is volkomen met succes bekroond. Een interessante verschijning zal de statie karos zijn, die bij de 3 Octcberfeesten te Lei den altijd gebruikt wordt. Het was een koets voor Willem III, maar nu zal er een Fransche gezant in plaats nemen. De repetities zijn in vollen gang, avond aan avond werkt Verkade met een groep deelnemers. Op Elswout zijn flinke koetshuizen geriefelijk tot kleedkamers ingericht. De voorzitter vertelde ons, dat het spel een Shakespeariaansch karakter heeft. Het is nier, saai, maar romantisch en soms luchtig voor al door de kwinkslagen, die Marie Anne van Beverweert ten beste zal geven. Voor elk bedrijf wordt een proloog gezegd, naar tekst van dr. Anton van Duinkerken. Deze proloog geeft in het kort den inhoud van het bedrijf. De epiloog verbindt het historische met het actueele, verbonden aan het regee- ringsjubilum van H. M. de Koningin. Eduard Verkade hecht groote waarde aan den Enkhuizer Almanak en dus heeft hij naar stig in de uitgave van 1938 gezocht naar hel weer tijdens de opvoeringsdagen, tusschen 2( en 29 Augustus: Nieuwe maan 26—28 Aug. zéér mooi. 29 be wolkt, 30—31 veranderlijk 1 Sept. buiig, 2— legen' bij Z. W. wind, mooi bij N. W. wind. 9 Sept. mooi weer. 10—12 Sept. buiig weer, 13—16 Sept. regenweer. ten alsmede de singels weer omzoomd zullen worden door visschende inwoners? Het aantal grachten was vroeger uitgebreider dan thans. Immers de Oude- en Raamgrach ten waren nog niet gedempt en dwars door de stad liep een heldere duinbeek via Brouwers vaart, Raaks, Jacobijnestraat, dwars over de Koningsstraat en Groote Houtstraat, langs Ou de Groenmarkt en Damstraat naar het Spaar- ne. Deze heldere duinbeek heeft bijgedragen tot de stichting van onze stad, omdat de eer ste bewoners hier steeds versch, frisch en zui ver water konden vinden, een groot voordeel in den tijd, dat van het waterleidingbedrijf zelfs nog niets op papier stond. Langs deze beek zouden de groentenschuiten de Oude Groenmarkt hebben bereikt. Later werd de Beek overwulft (niet gedempt, dat is voor wat betreft het gedeelte in de Damstraat eerst eenige jaren geleden gebeurd). De res tanten van de overwelfde Beek kan men nu nog zien in het plaveisel van de Koningsstraat, als men in de Pandpoort staande, de plek over ziet waar binnenkort de nieuwe vleugel van het stadhuis zal komen. Het spreekt vanzelf, dat waar de grachten vroeger tevens dienden als leverancier van 't drinkwater, zware verboden op verontreinigen waren gesteld. Een oude „ordonnantie" van 1685 noemt speciale Grachtmeesters (opzich ters over de grachten) en verbiedt op allerlei zware boeten om „stinkende vuiligheden, in gewanden van dieren en derg." in de grachten te werpen. Het vuil moest gedaan worden in zakken, die de „vuilnisluiden" tweemaal per week ophaalden. Als er zand of turfmolm van een schuit gelost werd, dan moest een groot zeil tusschen wal en schip worden bevestigd om te voorkomen, dat er onder het lossen iets in het water zou vallen. Ook bij het lossen van andera zaken moest een kleed aanwezig zijn om in het water vallen tegen te gaan. De heer D. de Haan, die de vorige eeuw een academisch proefschrift schreef over het schei kundig onderzoek van de Haarlemsche drink wateren, vermeldde, dat er toen 64 stadspompen waren, die, behalve als ze in veengrond over het Spaarne waren geplaatst, goed water ga ven. Waarom was men tot de putten overgegaan? Totdat n.l. de Haarlemmermeer droogge malen was, stond het Spaarne in open ver binding met dit meer, waardoor steeds een sterke stroom frisch, versch water door de grachten gestuwd werd. Dat hield de grach ten rein. Maar na de droogmaling begon de misère, die tenslotte nog verergerd werd door de oprichting van de katoendrukke rijen van de fa. Wilson op het tegenwoor dige Wilsonsplein (waar nu ongeveer de stadsschouwburg staat) en van de fa. Pre- vinaire op den hoek ZijlwegKinderhuis singel, waar nu de Sociëteit „Vereeniging" staat. Die loosden hun vuile water op de Leidschevaart uit, met het gevolg, dat het water rood en verrot werd en duizenden visschen stierven, terwijl het beruchte aro ma zich verspreidde. Reeds in vroeger eeuwen had men door de nijverheid een hoogloopende kwestie gekregen over de verontreiniging van het stadswater. Dat was in den tijd, dat hier talrijke brouwe- ..?o rijen het beroemde Haarlemsche bier brouw- den. Het hiervoor benoodigde water werd Uit fll-, de Brouwersvaart gehaald. Maar een bleeker vestigde zich aan de zuidzijde van den Zijlweg en het vuile water van zijn bedrijf voerde hij af op de Brouwersvaart. Er ontstond daar een groot aantal bleekerijen, zoodat het water van de vaart er niet schooner op werd en de brouwers vuil bier brouwden. Ze gingen er he vig over mopperen, het werd zelfs een hoog loopende ruzie in 1581, welke beslecht werd ten nadeele van de bleekerijen. Die moesten op breken en zich aan de Noordzijde van den Zijl weg vestigen (ze kregen schadeloosstelling). Te hunnen behoeve werd daarop de Garenko- kersvaart gegraven, welke met sluizen in de Leidschevaart uitmondde, zoodat de Brouwers vaart geen last van het vuile water van de bleekers meer had. Omstreeks 1850 had men zoo'n zelfde moei lijkheid, nu door de katoendrukkerijen, aan de Leidschevaart gevestigd. En ook nu weer ging men er duchtig over praten en werden ver schillende oplossingen geboden, welke echter alle niet voldeden. De een (Dr. Ekama) advi seerde: de grachten flink en herhaald uitbag geren en het vuile water van de fabrieken rechtstreeks naar het Spaarne afvoeren; Dr. Waardenburg wilde een groot schepradwerk tuig in de singelgracht oprichten om de stroo ming en dus den afvoer van het water te be vorderen. Burgemeester en Wethouders kwa men met een zeer omvangrijk plan: vergaar bakken aan de eindriolen, verdieping van de Leidschevaart, bouw van sluizen en stoomge malen en het afdammen van de singels. De heer van Baumhauer wenschte den Klop persingel af te sluiten bij de Nieuwe Gracht en hem óf te dempen óf er een vijver van te ma ken; de heer v. d. Arend stelde voor de afvoer- stoffen der fabrieken via een rooi in de Park laan naar het Spaarne te voeren. Men ziet, er was keuze genoeg. Maar men kreeg zoo te veel keus en een zeer radicale oplossing kwam wel, toen de fabriek van den heer Wilson afbrand de. Later verdween ook die van den heer Pre- vinaire. Hoe rustiek en landelijk onze stad in dien tijd nog was, blijkt wel uit het feit, dat men in de binnenstad de vergaderplaatsen van mest verbood, welke ontstonden doordat de inwo ners nog veel.... varkens hielden! Die bezigheid hebben de Haarlemmers wel afgeleerd. De knorrige krulstaarten zouden thans het drukke verkeer hopeloos in den weg loopen! Vr.: Hoe kan men het beste vetpuistjes uit het gezicht verwijderen? Antw.: Vragen van geneeskundigen aard, worden in deze rubriek niet behandeld. Hedenmorgen is in de voormalige kanton gerechtszaal van het Haarlemsche rechts- gebouw de brigadier-majoor J. Bood, com mandant van de Rijksveldwacht-brigade te Haarlem, gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum in dienst van de Rijksveld wacht. Verschillende rechterlijke en politio- neele autoriteiten, alsmede de voltallige bri gade, het griffie- en parketpersoneel. eenige advocaten enz. enz. waren daarbij aanwezig. Op 15 Augustus noopt het echtpaar J. JoonMolenkamp, xoonende Bloemen- daalschestraatweg 112, zijn 50-jarige echtvereeniging te herdenken Het is al enkele jaren een goede gewoonte geweest, om het oude vervallen rijwielplaatje een goede bestemming te geven. Het plaatselijk Comité van Herwonnen Levenskracht wil gaar ne al deze oude rijwielplaatjes inwisselen en de geldelijke opbrengst daarvan in dienst stellen voor de tuberculose-bestrijding. Dus onbewust helpt men mede aan dit mooie doel. Laten al degenen die hun rijwielplaatje reeds verwisseld hebben, het oude rijwielplaatje depo- neeren in de bus van het gebouw St. Bavo, Smedestraat, of ter hand stellen aan den heer Stevens. Is de afstand soms te ver, dan kan men het ook in de brievenbus bij de vol gende adressen werpen: Grebbestraat 2, Den nenstraat 12, Teylerplein 28, Molukkenstraat 43, Bisschop Ottostraat 33 en Zomervaart 134. Herwonnen Levenskracht is natuurlijk ook bereid oud koper of andere metalen, oude mun ten (het mogen ook Hollandsche munten zijn) in ontvangst te nemen of desnoods te laten halen. Mogen dus alle rijwielliefhebbers deze kleine sympathie aan Herwonnen Levenskracht willen betuigen, door het oude rijwielplaatje aan bo venstaande adressen af te geven. Krachtens een nieuw voorschrift moet iedere vreemdeling bij de overschrijding van de Neder- landsche grens een stempel in zijn paspoort ontvangen, op straffe van anders naar de grens te worden teruggezonden. In de practijk blijkt dit voorschrift tot moei lijkheden aanleiding te geven; vreemdelingen, die als toerist ons land willen bezoeken, zijn, ver het land in, door de militaire politie aangehou den en teruggezonden, omdat hun aan de grens geen stempel was verstrekt. Aan de grens was echter niemand aanwezig geweest, om hun dezen stempel te verstrekken. In een adres aan den Minister van Justitie heeft de Kon. Nederl. Toeristenbond A.N.W.B. de aandacht gevestigd op deze feiten, welke aanleiding hebben gegeven tot klachten uit het buitenland van vereenigingen op toeristisch ge bied en de vrees uitgesproken," dat in het bui tenland de neiging ontstaat om wegens deze moeilijkheden een bezoek aan Nederland te ont raden. Bij onderzoek is den A.N.W.B. gebleken, dat de betreurenswaardige moeilijkheden hun oor zaak hierin vinden, dat slechts enkele Neder- landsche douanekantoren het geheele jaar dag en nacht voor het reizigersverkeer geopend zijn; de meeste zijn 's nachts gesloten en vele ook tijdens de z.g. middagpauze. Voor het toeristenverkeer per motorrijtuig was dat tot dusver geen bezwaar en was ruimer openstelling niet noodig, omdat men met een Nederlandsche triptiek, dat alleen bij eersten invoer behoeft te worden afgestempeld, ook bui ten de officieele openstellingsuren de grens vrij kan passeeren; het was daarom algemeen ge woonte geworden in het verkeer per motorrijtuig naar Nederland te reizen met zulk een triptiek, waardoor men geen last heeft van den beperk ten duur der officeele openstelling van de mees te grenskantoren. De ambtenaren, belast met de grensbewaking en met de verstrekking der stempels op de pas sen van vreemdelingen, richten zich min of meer naar de officieele openingsuren voor douane-aangelegenheden en zijn dus dikwijls niet aanwezig in de middagpauze of 's avonds en 's nachts en de vreemdeling, die uit ervaring weet, dat hij met zijn éénmaal afgestempeld triptiek vrij kan passeeren, mist aldus den toe- latingsstempel en ondervindt daarvan bij een daaropvolgende controle de moeilijkheden. De A.N.W.B. heeft daarom den minister met aandrang verzocht,' in het belang van 't vreem delingenverkeer naar ons land, dat door over dreven berichten in de buitenlandsche pers zeer ernstig benadeeld dreigt te worden, indien het personeel ontbreekt om alle kantoren dag en nacht van een permanente bezetting te voor zien, althans de bewakingsambtenaren bij de douanekantoren langs de meer belangrijke we gen naar ons land onafgebroken dag en nacht te laten dienst doen. Daar de geschetste moeilijkheden zich thans dagelijks voordoen, vraagt de A.N.W.B. den minister ten slotte met aandrang in deze wel zeer spoedig de noodige voorzieningen te willen treffen. Als er iets is, wat in deze dagen de aan een hittegolf lijdende menschheid niet ontberen kan, dan is het: water! Zelfs de overigens al tijd zoo plechtstatige president van de recht bank vroeg tijdens de zitting om een extra glaasje water en het kostelijke vocht is thans het meest gebruikte en immer nog goed koopste toevluchtsoord voor hen, die dorsten naar een verfrisschenden drank nu de thermo meter voortdurend een dertigtal graden Cel sius aanwijst. Het naar water versmachtende publiek stelt de voorraden van de waterleiding bedrijven op een zware proef en noodzaakt hen als het ware de duinen nog meer uit te drogen, dan ze in „gewone" tijden al geworden. Het probleem: de wateronttrekking doet de duinen uitdrogen met alle ruïneuze gevolgen vandien, is heusch niets nieuws onder de zon. Reeds eenige tientallen jaren geleden werden er ijverig rapporten over opgemaakt. Misschien dat de aanleg van het rioleerings- stelsel in Haarlem een oplossing, althans een hulpoplossing, kan brengen. De gemeenteraad heeft er pas na lange deliberaties vijf millioen gulden voor gevoteerd en het zou nog zoo gek niet zijn als de nieuwe rioleering Haarlem met een aan een nieuwe hoogst goedkoope water leiding helpt, die het probleem, hierboven ge noemd, voor Haarlem meteen weer laat ver dwijnen. We bedoelen dat door den aanleg van het rioleeringsstelsel de grachten weer zulk schoon water krijgen dat men er als het ware van drinken kan. Waarom zou het niet kun nen gebeuren? Grachtwater is eeuwenlang door de Haarlemmers gebruikt, ook toen men riolee ring hier nagenoeg nog niet kende. En 't was zeer zuiver en schoon! Leest slechts wat iemand vertelde, die in 1850 zijn „gedachten over waterverversching in Haarlem, van onzijdig standpunt beschouwd", liet gaan: Haarlem zoo beweert hij was bij de Latijnsche volken onder den naam van „Albae" of „Alba" bekend, hetgeen betee- kent: helder, wit, onbesmet. Zoo werd on ze stad reeds heel vroeg om haar reinheid beroemd. Verder vonden wij: le. dat het water in de Nieuwe Gracht en de Amster- damsche vaart drinkbaar was; 2e. dat Haarlem en deszelfs omstreken bij uitne mendheid vöor de bloementeelt geschikt was; 3e. dat men in de lente nergens ter wereld zooveel nachtegalen bijeen vond; 4e. dat het in de slooten wriemelde van kik- vorschen gelijk de grachten, singels en vaarten van visch; 5e. dat zwanen en een den statig en vroolijk op onze wateren dre ven zoowel binnen als buiten de stad; 6e. dat er geen beroemder linnen-, garen- en kleerenbleekerijen elders bestonden dan in Haarlem; 7e. dat er nergens frisscher lucht kon worden ingeademd8e. dat Haarlem de zindelijkste stad in Holland was enz. enz. Bloemen nu groeien niet op een stinkenden bodem, zegt de schrijver er bij; nachtegalen zingen niet in een verpesten dampkring; kik- vorschen leven niet in rotte wateren; zwanen en eenden zwemmen niet op vuile moerassen en tevergeefs zou men pogen het linnen ha gelwit te bleeken in een bedorven atmosfeer, zoodat de schrijver concludeert, dat Haarlem toch wel een zeer gezonde en zindelijke stad geweest moet zijn. Voorheen krioelde het in onze grachten en singels van visschen, die op vaste tijden in tal rijke scholen uit het Spaarne naar de Leidsche en Brouwersvaarten trokken. Zoo zou een vis- scher als hij tenminste geen visscherslatijn gesproken heeft! op één voormiddag 400 pond zoetwatervisch uit een Haarlemsche gracht hebben gevangen, die hij voor een klei nigheid aan den burgerman verkocht, m. a. w. Haarlem was vroeger een eldorado voor vis- schers. Zal men het nog eens beleven, dat de Nieuwe Gracht, de Leidsche en Brouwersvaar- In 1857 had men om den stank in de grachten te beteugelen, welke nu niet meer geregeld van frisch water konden worden voorzien, omdat de Haarlemmermeer droog gemalen was, een grootsch rioleeringsplan ontworpen. Er zouden twee afzonderlijke rioollijnen worden gelegd, een voor den af voer van de faecaliën naar dichtgemet selde vergaarbakken, de ander voor afvoer van regenwater en derg. Dat plan zou maar liefst f200.000 kosten en is dan ook nooit uitgevoerd. Misschien moeten we dit be treuren, want het had wellicht kunnen voorkomen, dat wc nu in Haarlem een rio leeringsplan van 5 millioen gulden moeten uitvoeren!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5