UIT DEN OMTREK De avonturen van een verkeersagent je Laatste Nieuws w Haarlem, 5 Aug. ORRIE CHARLES /S/fi j VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1938 BEVERWIJK PERSONEEL SOCIALE ZAKEN Benoeming van een maatschap pelijk werkster BRAND IN EEN HOOISCHUUR DRIEHUIS HILLEGOM HAARLEMERLIEDE EN SPAARNWOUDE SANTPOORT VELSEN-NOORD Een R.K. Reisclub? Speldjesdag „H. L." IJMUIDEN Lagere vischomzet in Juli Personalia Binnengesleept Begin van boschbrand SANCTUS THOMAS AQUINAS I nlichtingencommissie Examen hoofdacte yyy y/// S> (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het vliegongeluk bij Soesterberg Het toestel is afgegleden Dysenterie uitgebroken Verdachte gevallen te Emmer- compascuum HET ONGELUK VAN DE „SPECHT" Motorstoring als oorzaak kwam voldoende vast te staan A. A. NENGERMAN t Secretaris van de Ned. Heide Mij. en hoofddirecteur van de Utrecht AGENDA Bioscopen 6 Augustus Bioscopen Vrijdenkerscongres in Londen blijft geheim MINISTER PATIJN TERUG GEKEERD RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Haringvangsten DOOR _jg GARVICE Hoewel de uitbreiding van het personeel bij den Dienst voor Sociale Zaken met één ambte naar. waarvoor bij de vaststelling van de be grooting voor het dienstjaar 1938 gelden wer den toegestaan, een zekere verlichting in de Werkzaamheden bij dien Dienst heeft gebracht, moet zelfs nu in den zoogenaamden „stillen tijd" nog vrij regelmatig overwerk worden ver richt. Dit is te wijten aan den steeds toenemen- den omvang der werkzaamheden bij dien Dienst. Vrijwel iedere nieuwe circulaire van den Mi nister brengt uitbreiding van werkzaamheden met zich. Zoo heeft de voorbereiding' van de steunverleening aan kleine tuinders wederom Zeer veel werkzaamheden vereischt. De uitvoe ring van dezen nieuwen vorm van ondersteu ning brengt blijvend van week tot week zoo veel werk mede voor het bepalen der steunbe dragen, het uitkeeren daarvan, alsmede van alle daaraan verbonden emolumenten als de verstrekking van goedkoope levensmiddelen enz„ dat reeds hierdoor alleen een werkkracht volledig in beslag wordt genomen. Hiertegen over staat evenwel, dat tengevolge van deze hieuwe steunverleening de ten laste der ge meente komende uitgaven aanzienlijk worden Verlicht. Bij de laatst gehouden controle met betrek king tot de uitvoering van den B-steun zagen B. en W. hun reeds bestaande meening, dat deze verstrekking niet in alle opzichten voldoet, be vestigd. Ernstige aanmerkingen werden voor alsnog niet gemaakt, doch wel werd er sterk op aangedrongen hieraan meer aandacht te besteden. Tot nog toe heeft evenwel een be voegde kracht om deze aangelegenheid raar behooren te behandelen ontbroken. Volgens B. en W. zou een goede oplossing ge vonden kunnen worden, wanneer aan den Dienst een maatschappelijk werkster werd Verbonden, meer in het bijzonder te belasten o.m. met de uitvoering van den B-steun, spaar regeling, verstrekking van kleeding enz. aan armlastigen, terwijl aan haar tevens eenige ad ministratieve werkzaamheden zouden kunnen Worden opgedragen. De aanwezige ambtenaren Worden op deze wijze dan tevens evenredig belast. Daar de bedoelde kracht tevens controle werkzaamheden in verband met den B-steun en de spaarregeling zal verrichten, zal aan den Minister van Sociale Zaken een subsidie worden gevraagd van 25 pet. van het te betalen salaris. De aanstelling zou op arbeidscontract dienen te geschieden tegen een salaris van f 1200,— tot I 1500,per jaar. Teneinde de mogelijkheid tot aanstelling bo ven het minimum open te houden, hebben B. en W. den Raad voorgesteld een crediet van f 1500,per jaar toe te staan voor de aan stelling van deze ambtenares. Donderdagmiddag ontdekte een bewoner van den Noodweg bij de Meerstraat, dat in een ach ter zijn woning staande schuur brand was uit gebroken. In de schuur was stroo opgeslagen, zoodat de vlammen in een minimum van tijd om zich heen grepen. De pogingen, die de man aanwendde om het vuur met emmers water te blusschen, waren onder deze omstandigheden reeds bij voorbaat tot mislukking gedoemd. Toen de brandweer verscheen brandde het gebouwtje dan ook als een fakkel. De spuitgasten konden al niet veel anders doen dan den puinhoop met Water overgieten, hetgeen bij de heerschende hitte overmatiger dan ooit geschiedde. Het blusschen van den smeulenden stroovoorraad vorderde nogal eenigen tijd, maar na drie kwar tier konden de spuitgasten toch op reces gaan. De oorzaak van dit brandje werd aan de zon geweten. ding en de ervaring van de voorbij gegane 10 jaren, twijfelen wij niet, of de veiling zal zich ook in de komende jaren kunnen handhaven niet alleen, maar zelfs geleidelijk aan grooteren belangrijker worden. Voorts deelt de heer Mes kers mede, dat hij, daar hij aftredend is, zich niet meer verkiesbaar stelt. Hij acht dsn tijd gekomen, deze functie aan een jongere kracht over te laten, zulks te meer, daar hij niet van een zinkend schip wegloopt, doch dat hij tot zijn blijdschap kan zeggen dat de Killegomsche veiling in alle opzichten een gezond en sterk bedrijf is. Dan worden de ingekomen stukken behan deld en krijgt de heer D. van Egmor.ü, secreta ris-bedrijfsleider, gelegenheid tot het uitbren gen van het jaarverslag, hetwelk een zeer uit gebreid en degelijk stuk werk was, waarvoor hij een dankbaar applaus ontving. Vervolgens sprak de heer Van Egmond den scheidenden voorzitter als volgt toe: De heer Meskers, de mede-oprichter der veiling, die van het begin af onze voorzitter is geweest, acht den tijd gekomen om heen te gaan. Wij kunnen ons moeilijk de Hill. Veiling zonder hem inden ken. Man van ernst en zeer goed verstand, in moeilijke problemen een voorzichtig raadsman, groote steun voor zijn medebestuursleden, com missarissen en personeel, vertrouwensman van velen. Wel zelden komen al deze eigenschappen in eenzelfden persoon voor. Wij als bestuur en commissarissen, zien een trouw1 en ijverig col lega heengaan, terwijl de leden een goeden voor zitter en het personeel een bekwaam en geacht patroon gaan missen. Namens alle hierboven genoemden nemen wij afscheid als voorzitter van u, echter niet als vriend. Wij weten, dat de Hill. Veiling u zeer nauw aan het hart ligt. Wij wenschen u toe, dat het u gegeven mag worden, nog tal van jaren onze veiling in volle gezondheid te bezoeken, daarbij smakende de vruchten van uw 10-jarigen arbeid en zorg aan de Hill. Veiling besteed, hierin bestaande, dat u voortdurend de veiling ziet groeien en steeds ziet toenemen in belangrijkheid voor de geheele bloembollencultuur in het bizonder voor Hille- gom (applaus). De voorzitter dankt hartelijk voor deze woor den en hoopt dat de secretaris nog vele jaren tot het welzijn der veiling in zijn functie ver bonden mag blijven. De heer C. Kramer Lz. wordt vervolgens als commissaris herkozen. Als bestuurslid in de vacature-J. B. Meskers wordt met algemeene stemmen gekozen de heer P. N Jonkheer. De voorzitter feliciteert de vereeni- ging met dezen uitslag en vertrouwt, dat hij tot heil der veiling zal zijn. De heer G. H. Her mans brengt als penningmeester verslag uit: er is een batig saldo. Hierna spreekt de heer Hermans een dankwoord tot den scheidenden voorzitter, terwijl de heer J. Beukers Wzn. na mens aanvoerders en leden een hartelijk dank woord tot den heer Meskers richt. Hierna slui ting. Machineschrijven Voor het diploma ma- chineschrijven, systeem Mercurius, slaagden mej. J. Rusman en de heer Jan van der Beek. Zij wterden opgeleid door den heer F. C. van Lierop Jzn., alhier. Coöp. Veilingsvereeniging „Hillegom" U. A. —Genoemde vereeniging kwam onder voorzit terschap van den heer J. B. Meskers in haar gebouw aan de Van Tetsstraat in jaarlijksche algemeene vergadering bijeen. In zijn openings woord gewaagde de voorzitter, dat deze vei ga- dering wel om verschillende redenen in het tetken van belangstelling moet staan. En wel °P de eerste plaats hierom dat de Hillegom sche Veiling haar tienjarig bestaan mag her denken. Veel heeft er in deze tien jaren plaats gehad. Opgericht in 1928, in een tijd dus, dat het menschelijkerwijze gesproken alles even gunstig voor het bloembollenvak was te noe men, moest ook de Hillegomsche veiling spoedig rake klappen opvangen. Het inzinken der prij zen, het verminderd animo om te veilen, spe- ciaal wat hyacinten betreft, betalingsmoeilijk heden van koopers, het werd al spoedig een Worstelen om het bestaan. Door vol te houden is de Hillegomsche Veiling toch staande ge bleven en mag zij zelfs onder de grootste vei- lingen worden medegeteld en kan zij beschouwd Worden als een financieel sterk en gezond vei- hngsbedrijf. Dit is bereikt in 10 jaren van veel terg en hard werken, niettegenstaande de alge meene toestand ons niet gunstig was. De veiling kan haar tienjarig bestaan echter dankbaar Bedenken en wel mede door de eensgezinde samenwerking van bestuur, commissarissen en 'eden en niet het minst door de activiteit van hen, die aan de veiling werkzaam zijn. Met beze goede samenwerking en met de ondervin- Plechtige le H. Mis Zondag 7 Augustus zal de weleerwaarde pater Bonaventura S.S.C.C. (Theo Jorna) te tien uur zijn plechtige eerste H. Mis opdragen. Uit de heerencongregatie is een commissie benoemd, die dit heuglijk feit op waardige wijze van luister zal voorzien. Zaterdagavond kwart voor zeven arriveert de neomist per trein aan de halte Zeeweg, waar hij door het comité zal worden verwel komd. Voorafgegaan door de Kruisvaart, Graal, Harmonie „Soli Deo Gloria" en comité, rijdt men naar de ouderlijke woning van pater Jorna, waar zijn familie zich voegt in den stoet, die kerkwaarts trekt. Hier ontvangt pastoor De Jong de wijdeling, die daarna een Marialof celebreert. Z'ondag te tien uur draagt hij zijn plechtige eerste H. Mis op. Te half twee receptie en te vijf uur plechtig Lof. Burgerlijke Stand Geboren: d. van J. J. Ivensde Poorter; d. van E. van der Veldt van Baekel; d. van J. C. van EttenSpigt; z. van A. J. BuijsVink; d. van J. le Feber— Knibbe Ondertrouwd: Evert Mulder, 26 jaar, won. te Haarlemmermeer en Divera Koene, 24 jaar, won. alhier. Getrouwd: Henricus Albertus Johannes Jan sen, 21 jaar, won. te Haarlemmermeer, en Anna Maria van Opzeeland, 22 jaar, won. alhier; Nicolaas Antonius Lemmers, 31 jaar, won. te Velsen en Johanna Maria op den Kelder, 34 jaar, won. alhier. De kortebaan-draverü De kortebaan-dra- verij over een afstand van 325 M. en waaraan 25 dravers deelnamen, had het volgende ver loop: 1. Sister Bond (315 M.), eig. mevr. Jacobs, berijder K. Bakker. 2 Princess (315 M.), eig. M. P. W. van Rens- woud, berijder L. Ensing. 3. Glossy Silk (320 M.), eig. J. Vrijland, be rijder P. van Bennekom. 4 Aura V (310 M.), eig. J. Haan, berijder J. Vergay. Tijdens een diner, waaraan door veertig perso nen werd deelgenomen na het bezichtigen van de nieuwe K. R. O.-studio, werd voorgesteld om een R. K. Reisclub te vormen. Dit voorstel vond algemeene belangstelling. Zij die met het doel sympathiseeren kunnen zich aanmelden bij den heer P. J. Lubbers, Wij- kerstraatweg' t.o. de R. K. kerk te Velzen-N., waar tevens ale inlichtingen verkrijgbaar zijn. Zondag a.s. wordt in de gemeente. Velzen de jaarlijksche speldjesdag voor „Herwonnen Le venskracht" weer gehouden. Jonge dames liefst boven 16 jaar kun nen zich aanmelden bij de heeren J. L. Hars- veld, Walravenstraat 35; E. J. Boeree, Corvers- laan 76 en H. v. d. Bos Pz., Eendrachtstraat 12 te Velzen-N. Natuurlijk ziet het comité zeer gaarne dat ook „oudere" dames zich aanmelden opdat dit jaar de opbrengst weer eens een mooi succes moge hebben. De omzet in den Rijksvischafslag gedurende de maand Juli 1938 bedroeg 440.932 tegen 454.464 in dezelfde maand van het vorig jaar. Hiermede werd in de eerste zeven maanden van dit jaar een omzet bereikt van 3.750.281 tegen 3.467.276 in hetzelfde tijdvak van 1937. De omzet in Juli was dus 13.332 lager, ter wijl die van de eerste zeven maanden 283.005 boven verleden jaar bleef. Bij de trawlers was weer eenige vooruitgang te bespeuren wat be treft de gemiddelde besommingen. Te Den Haag is geslaagd voor het examen handelskennis L.O. de heer C. J. Lagerberg, alhier. Hedenmorgen om circa elf uur is de VI. 211 met een lek in den ketel door de Schev. 50 de haven binnengesleept. Hedenmorgen omstreeks elf uur is door tot nog toe onbekende oorzaak begin van brand uitgebroken in het dennenbosch, gelegen tegen over de R. K. Kerk aan de Kanaalstraat. De brandweer, die spoedig ter plaatse ver scheen, wist erger te voorkomen. De Inlichtingen Commissie der R. K. Studen- tenvereeniging „Sanctus Thomas Aquinas' te Amsterdam is voor het studiejaar 1938—1939 als volgt samengesteld: Algemeene Inlichtingen Commissie: mej. R. Willekens, Rubensstraat 88 b; J. van de Kamp, Valeriusstraat 22; E. Geelen, Dorpsstraat 28, Uithoorn. Huisvestingscommissie: mej. M. Klauwers, Volkerakstraat 55; G. Kaak, Marnixstraat 366; R. Sjoukes, de Lairessestraat 102. Plaatselijke Inlichtingen Commissie Haar lem: mej. C. Zantman, Prins Hendriklaan 113, Overveen; H. Kahmann, Heerenweg 215, Heem stede. Bussum: A. Haakman, Nassaulaan 2. Alkmaar: mej. T. Peet, Kennemersingel 12; H. Lohman, Dorpsstraat' 101a, Obdam. Nijmegen: mej. J. Hoefnagels, Staringstraat 9; J. Hagemeyer, Pater Brugmanstraat 16. Arnhem: C. Grasveld, Ernst Casimirlaan 10. Eindhoven: A. Bakers, Kruisstraat 143. Breda: H. Neyens, Ginnekenweg 145. Bergen op Zoom: P. K. van Ginneken, Hoog straat 27. Roosendaal: K. van Dorst, Burgerhoutsehe- straat 51. Venlo: H. Bartels, Hamburgersingel 9. Roermond: A. Janssen, Kapellerlaan 33. Maastricht: mej. E. van Poppen, Pr. Bis schopsingel 9; G. Dresen, Vrijthof 16. Heerlen: J. Bergheyn, Heereweg 67, Nieuwen- hage. Enschede: mej. L. Coppes, Bisschopstraat 86. B. te Linteloo, Lipperkerkstraat 86. Studie-inlichtingen Commissie: Rechten: B. van den Beid, Zuider Amstellaan 161. Geneeskunde: J. van de Kamp, Valeriusstr. 22. Handelswetenschappen: Ch. de Roy van Zuy- dewijn, Koninginneweg 132. Letteren: B. Delfgaauw, Valeriusstraat 22. Wis- en Natuurkunde: A. Wiegerinck, Wil lemsparkweg 186. Voor zoover geen plaatsnaam is aangegeven, zijn alle adressen te Amsterdam. Adressen van te huur aangeboden kamers kunnen worden opgegeven bij de huisvestigings- commissie. AMSTERDAM, 4 Aug. Geslaagd mej. C. M. Rijkhoff en de heeren: H. van Praag, J. Span jaard en H. J. Hengst. Men kwam tegelijk aan de eindstreep, waar de professen- bij de vlag stond. De overwinning werd toegekend aan den eek hoorn, omdat het lampje van de haas vrijwel geheel leeg was en de eekhoorn meer dan de helft had overgehouden. Nu komen een dikke kikvorsch en een dikke kip aan den start. De verkeersagent gaf ze de noodige aanwijzingen en zorgde ook weer, dat beiden op de streep stonden, toen het sein voor vertrek werd gegeven. Over dit vliegongeluk vernemen wij nader: De sergeant-leerling-vlieger B. Anderweg is vanochtend bij het uitvoeren van een landing met het Koolhoven-vliegtuig F.K. 51, nr. 12, afgegleden, waardoor het toestel tegen den grond sloeg en vernield werd. Vrijwel onmiddellijk na het ongeval waren de dokter van het vliegveld en de hulpdienst der luchtvaartaf deeling bij het wrak van het vlieg tuig aanwezig. De vlieger lag bewusteloos te midden van het verongelukte toestel, doch hij bleek er nog vrij goed te zijn afgekomen. Hij heeft een ernstige hoofdwonde en een kaak- fractuur opgeloopen. Per ziekenauto is hij naar het Militaire Hos pitaal te Utrecht vervoerd. De vlieger Anderweg was bezig met het uit voeren van zoogenaamde laplandingen. Bij een daarvan verloor het toestel te veel van zijn snelheid, waardoor het afgegleden is. Naar wij vernemen, is te Emmercompas- cuum vermoedelijk öyssenterie uitgbroken. In het gezin van den arbeider D. Smit is een zevenjarig kind, na één dag ziek te zijn geweest, overleden, terwijl drie andere le den van het gezin ernstig ziek waren. Toen in de omgeving van h#t Westerdiep zich vervolgens dagelijks méér soortgelijke ziekte gevallen voordeden, heeft dokter Belksma uit Emmercompascuum de inspectie va nde Volks gezondheid te Groningen en den burgemeester van Emmen ingelicht, zoodat thans een nader onderzoek wordt ingesteld. Alle verschijnselen wijzen er op, dat men te doen heeft 'met een epidemie van dysenterie, hetgeen vooral met deze warmte zeer gevaarlijk kan worden. Er worden dan ook maatregelen genomen om uit breiding te voorkomen. Zoo is het zwembad tet Emmercompascuum gesloten. De ziekte komt in een van die deelen van de gemeente Emmen voor, waar de woningtoestand zeer veel te wenschen overlaat en behoorlijk drinkwater voorziening ontbreekt. BATAVIA, 5 Augustus Aneta)In antwoord op vragen, gesteld door den heer Verboom, lid van den Volksraad, naar aanleiding van het ongeluk van de „Specht" op het vliegveld te Palembang, heeft de regeering medegedeeld, dat het vliegveld te Palembang niet aan te merken is als onvol doende voor de DC-2's en DC-3's en evenmin als een gevaarlijk terrein. Er mag geen verband worden gelegd tusschen de afmetingen en de ge steldheid van het terrein en de gevolgen van de motorstoring bij het Specht-ongeval. De objecti viteit van de commissie van onderzoek, welke dit geval behandelde, staat boven alleen twijfel. De door den Nederlandschen Raad voor de Luchtvaart ingestelde commissie vond geen aan leiding, na kennisneming van de resultaten van het voorloopig onderzoek door de Indische auto riteiten, een nader onderzoek te doen instellen. De oorzaak van het ongeval, motorstoring op het meest critieke monjent na den start, kwam voldoende vast te staan. In verband hiermede ziet de regeering geen aanleiding de mogelijkheid van overlegging van het rapport aan den Volksraad nader te onder zoeken. Ook bij eventueele andere vliegrampen zal voor het doen van mededeelingen over bij het ambte lijk onderzoek verkregen resultaten beslist wor den door de vraag, of daarmede eenig openbaar belang is gediend. Op 65-jarigen leeftijd is te Doorn op zijn bui tengoed „Beukenrode" overleden de heer A. A. Nengerman, in leven secretaris van de Ned. Hei demaatschappij en hoofddirecteur van de Le vensverzekeringsmaatschappij Utrecht. Al zeer jong trad de heer Nengerman in dienst van de Ned. Heidemaatschappij, wist alle rangen te doorloopen en werd in 1902 benoemd tot directeur van de Ned. Heidemaatschappij. Tot 1909 bekleedde hij deze functie, ging toen over tot de directie van de Levensverzekering maatschappij Utrecht. Toch bleef de heer Nen german de Heidemaatschappij dienen, eerst als commissaris en daarna als lid van 't dagelijksch Rembrandt Theater; Ali Baba komt naar filmstad, met Eddie Cantor 2.30, 7 en 9.15 u. Frans HalsthealerDrie handige meisjes, met Deanna Durbin. 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De vliegende zot", met Joe Brown; M." G. M. jubileum-film „France 1938" 2.30,'7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De oesterprinses" en „De Man, die beslag legt", 2 en 8.15 uur. H. K. B.-gebomv: „8 dagen wereldgeschiede nis" van Vrijdag 5 AugustusDonderdag 11 Aug. Gebouw St. Bavo: Geel-Wit, gewone zittingen 4 en 7 uur. Kunstzalen fa J. A. Boskamp en Zn., Over veen: Tentoonstelling werk van Piet van Wijn- gaerdt, 106 uur. R. K. Scholen PretoriapleinFancy-fair ten bate van het jeugdwerk. Frans Halstheater: „Drie handige meisjes" (geprolongeerd), 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Ali Baba komt naar Filmstad", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace-Familie-Cinema: „De man. die beslag legt" en „De oesterprinses", 2 en 8.15 uur. Luxor-theater: „De vliegende zot" en de in ternationale prijsvraag, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Uurfilmvoorstellingen van half 3 tot half 12 uur. Gebouw H. K. B., Tempeliersstraat: „8 dagen wereldgeschiedenis", 2.30, 7 en 9.15 uur. bestuur; sinds November 1937 was hij eerste secretaris van de Heidemaatschappij. In Januari bestond de Ned. Heidemaatschappij 50 jaar en de heer Nengerman werd toen benoemd tot lid van verdienste. Van December 1909 tot Decem ber 1921 was de overledene toen nog voorzitter van de Hoofdafdeeling Zoetwatervisscherij der Heidemaatschappij De heer Nengerman werd benoemd tot Offi cier in de Orde van Oranje Nassau en door de Deensche Regeering tot ridder in de Dane- brog-orde. De begrafenis vindt plaats a.s. Maandag op de alg. begraafplaats te Zutphen, om 2 uur 's middags. De Sovjet-Russische delegatie van den Bond van strijdende godloozen voor het wereldcon gres van Vrijdenkers te Londen heeft bepaald, dat alle vergaderingen van het Congres met ge sloten deuren zouden plaatsvinden, met uitzon dering van de openingsbijeenkomst, die een of ficieel karakter zal dragen. Zelfs de vertegen woordigers van de communistische wereldpers zullen geen toegang krijgen tot de vergaderin gen van het congres. De besluiten en de voor naamste voordrachten van het Congres zullen eerst na sluiting gepubliceerd worden. De minister van Buitenlandsche Zaken, mr. J. A. N. Patijn, is -uit Stockholm in ons land teruggekeerd. De heer Patijn, die gedurende korten tijd in Stockholm heeft vertoefd, zuiver als particulier, verklaarde buitengewoon dankbaar te zijn voor de ontvangst, die hem daar ten deel is gevallen. Hedenmorgen heeft de minister zijn werk zaamheden aan het departement hervat. IJMUIDEN. 5 Augustus. Versche Visch. Tarbot 9468 per kg. Tong 1.651.12 per kg. Groote schol 2519. Middel schol 21—19. Zetschol 17— 13. Kleinschol 13—5. Schar 9.80—2.70. Wijtir.g 3.300.75. Makreel 2.90. Versche haring 2.10130 per 50 kg. Koolvisch 17.20—10.20. 884 kisten ver sche haring. 36 kantjes steurharing 6.105.50 per kantje. Trawler; Walrus IJm. 24, 1130 manden 1-630.—. WATERSTANDEN te IJMUIDEN. 5 Augustus 11.04 6.28 -11.39 7.04 De vangsten van onderstaande schepen wa ren hedenochtend volgens te Scheveningen ont vangen berichten: Sch. 46: 34 kantjes; Sch. 13: 30 k.; Sch. 97: 8 k.; Sch. 66: 2 k.; Sch. 135: 26 k.; Sch. 72: 17 k.; Sch. 225: 15 k.; Sch. 16: 15 k.; Sch. 79: 1 braadje; Sch. 361: 20 kantjes; Sch. 186 20 k.; Sch. 261: 30 k.; Sch. 121: 35 k.; Sch. 118: 50 k.; Sch. 120 50 k.; Sch. 3: 20 k.; GDY 262: 15 k. te volmaakt in zichaeH gelooft, begaat niet alleen een zonde, maar levert een bewijs van zwakheid. 1 >1 Meiford zag hem oplettend aan. „Er moet iemand naar Frankrijk natuurlijk. Ik zal mijn zaakwaarnemer sturen." „Vindt u niet, dat er iemand moet heen gaan, die nauwer aan de zaak verbonden is en die er meer belang bij heeft?' vroeg Seymour. „Wat bedoel je. Bedoel je mij?" „Neen, ik had het oog op mezelf," antwoordde Seymour. „Waarom wil je naar Zuid-Frankrijk?" vroeg hij grinnekend. „Wel ik dacht dat je smoorver liefd was op je Dolorfs en dat je haar geeu twee dagen in den steek kon laten!" „Dat kan ik ook niet," gaf Seymour open hartig toe. „Ik ben van plan haar mee te hemen." „Van plan haar mee te nemen? Wou je be geren, dat je nu al direct wilt trouwen?" „Ja, dat wil ik," zei Seymour, terwijl hij waarschuwend rondkeek, want de stem van zijn vader had luid geklonken en twee of drie heeren hadden nieuwsgierig van hun krant opgekeken. Meiford trok zijn wenkbrauwen samen en deed een aanval op zijn whisky-soda. „Waarom heb je zoo'n haast?" vroeg hij. „Waarom kan je niet wachten zooals het hoort? Je bent om zoo te zeggen pas een paar dagen verloofd. Ben je bang, dat ze genoeg zal krijgen van je, Seymour." „Dat niet precies, vader. Ik heb er mijn redenen voor, maar daar zal ik u niet mee lastig vallen. Ik doe de dingen heusch niet altijd verkeerd, vader," voegde hij er veelbeteekenend bij. De oude man kreeg een kleur en knikte „Neen, neen, dat is waar! Je hebt dat zaakje tusschen Diana en den jongen Kendale uit stekend opgeknapt. Maar deze gekke haast be grijp ik niet. Waarom doe je het?" „Noem het een gril, als u wilt, vader," zei hij. „In ieder geval kunt u het mij wel toever trouwen de zaken in Frankrijk te behartigen. Ik ben bereid om over drie weken te gaan en ik denk, dat ik u daar van meer nut kan zijn, dan uw zaakwaarnemer," zei hij bescheiden. Meiford senior knikte. „Ga' je gang," bromde hij. „Ik begrijp je motief niet, maar je schijnt een zonderling- spel te spelen. Je wordt opeens verliefd op een domineesdochter, jij, die een huwelijk in de hoogste kringen had kunnen doen, dan verkies je je geld weg te smijten aan Wheal Rose aan- deelen en nu wil je binnen vijf minuten gaan trouwen. Ga je gang. Je hebt zeker geld noodig, hé? Goed. Nog iets?" Seymour stond op en haalde van een ander tafeltje schrijfgereedschap, dat hij voor zijn vader neerlegde. „Schrijf me een kort briefje, dat het beslist noodzakelijk is, dat ik naar Zuid-Frankrijk ga. Leg er zooveel nadruk op als u wilt; u kunt er niet genoeg nadruk op laten vallen." Meiford trok het papier naar zich toe en schreef het briefje. „Alsjeblieft," zei hij, het hem toeschuivende, „je bent een wonderlijke jongen, Seymour. Ik geloof, dat je niet recht door zee zou kunnen gaan al deed je ook nog zoo je best." Seymour lachte zachtjes, toen hij den brief in zijn portefeuille deed. „Ik heb mijn eigen methode om de dingen te doen, vader," zei hij opgewekt. „Ja en een verduiveld geheimzinnige me thode, als je het mij vraagt," antwoordde zijn vader. „Wil je een glas wijneen sigaar of iets anders?" „Niets, dank u. 's Morgens drink ik nooit iets." Spoedig ging hij heen met een beleefden, zelfs hartelijken groet en binnen een uur zat hij in den trein naar Carshal. In de pastorie zaten ze dien avond om het vuur, toen h\j kwam en Lorrie, die al een half uur lang op dezelfde bladzijde van een nieuwen roman had zitten staren, schrok en kreeg een kleur. „Ik dacht, dat je vanavond in Londen zou blijven?" zei ze, terwijl ze hem afgemeten een hand gaf. „Dat was ik van plan," antwoordde hij. „Maar er is iets gebeurd, dat mijn plannen wijzigde. Spijt het je zoo me te zien?" glim lachte hij. „Lorrie heeft er altijd een hekel aan plot seling opgeschrikt te worden," merkte Greta zenuwachtig op, terwijl ze moeite deed om hem in een goed humeur te houden. „We dach ten dat het je geest was, niet Lorrie?" Zij antwoordde niet, stond gehoorzaam op, ging naar de theetafel en schonk hem een kop thee in. Hij nam dien aan en ging naar den dominé die in zijn gemakkelijken stoel achterover lag met dien afgetobden moeden blik in zijn oogen, die plaats had gemaakt voor de koorts achtige opgewondenheid van de laatste maan den. „Voelt u zich beter vanavond?" „Ja, ja," antwoordde de oude man, terwijl hij zijn oogen opsloeg en hem aanzag. Het was een wonderlijke blik, men zou zeggen een blik, samengesteld uit angst en verborgen wantrou wen. „Ja veel beter! Kom je uit Londen?" „Ja," antwoordde Seymour ernstig, „uit Lon den. Ik heb juist met mijn vader gesproken." Ze zwegen, totdat Greta er aan dacht om te viagen hoe zijn vader het maakte en ze dit haastig deed. „Dank je Greta, hij is gezond, maar er zijn zaken, die hem hinderen en vermoeien. Wil je me nog een kop thee geven Lorrie?" Terwijl hij het vroeg keek hij naar haar, maar hij wendde zijn oogen af voor ze-opzag. „Ik veronderstel," zei de dominé, „dat de zaken hem altijd zullen vermoeien en hinde ren!" „Bijna altijd, vrees ik," antwoordde Seymour, „maar nu meer dan ooit. U weet, dat hij een groot contract heeft loopen in Zuid-Frankrijk. Herinner je je nog Lorrie, ik heb het je ver teld?" „O ja," zei Lorrie, met haar gedachten ergens anders, „een kanaal." „Neen, een spoorweg" corrigeerde hü vrien delijk. „Ja," zei Greta haastig, „een heel belangrijke spoorweg. Weet je niet meer, dat Seymour en jij de route op de kaart hebben uitgezocht, Lorrie?" „Ik herinner er mij niets van," ant woordde Lorrie onverschillig, bijna hautain. „Misschien wel, maar ik heb er niets van be grepen. Alles wat op een kaart lijkt, brengt me onmiddellijk in een staat van totaal idio tisme." Seymour Meiford glimlachte. „Je zult er mis schien meer belang in stellen, Lorrie, als ik je vertel, dat ik er heen ga." Ze keek niet alleen geïnteresseerd, maar ook verheugd. Onmiddellijk kwam een blik van vreugde en opluchting in haar oogen, tot zij Greta's verontwaardigd gezicht zag en zij trachtte haar gezicht strak te houden, zoodat haar gevoelens daarop niet meer te lezen waren. „O," zei ze afwezig, terwijl ze haar best deed om eenige teleurstelling in haar stem te leggen: „Waarom ga je, en wanneer?" „Mijn vader wil het," zei Seymour ernstig. „Hij heeft het me verscheidene malen dringend gevraagd de laatste week, maar ik heb het geweigerd. Vandaag heeft hij me echter een brief gestuurd, die meer lijkt op een bevel dan op een verzoek en dus" zoo zuchtte hij ..moet ik wel gaan. Over een week of drie ga ik weg!" en hij staarde naar het vloerkleed. maar hij keek verstolen naar het bleeke, mooie gezichtje naast hem. „Het zal reuzenfijn zijn," zei Lorrie „en ik vind dat je te benijden bent. Wie zou niet naar het Zuiden van Frankrijk willen gaan en Enge land en den Oostenwind achter zich laten?" „Dat is niet alles wat men achterlaat," ant woordde hij teeder. „Neen," zei zij, „ook nog rheumatiek, kiespijn en wintervoeten." Greta pookte zenuwachtig in het vuur. „Ik zou alles geven om te kunnen weigeren," zei Seymour na een pauze, waarin hij trachtte het antwoord te verwerken, dat Lorrie hem ge geven had op zijn liefdesuitingen. „Maar ik vrees, dat ik dat niet kan doen. Ik zal je zijn brief voorlezen." Hij nam den brief uit zijn zak en las dien voor. „Je ziet, Lorrie, dat hier niet meer tegen op te tornen valt." „Neen, natuurlijk niet!" stemde zij toe met verdachten ernst. „Trouwens, waarom zou je niet gaan? Het is een prettig reisje." „Reisje! Ik zal misschien twee of drie maan den weg blijven." Een blik van opluchting en voldoening was maar al te zichtbaar in haar oogen. „Zoo lang," zei ze met een slecht-geslaagde poging om te zuchten. Hij knikte en ze zwegen een oogenblik. De dominé stond op en ging naar de studeerkamer. Greta mompelde iets van haar werk halen, sloop zachtjes uit de kamer en zoo bleven de twee „gelieven" alleen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9