I en 350 K.M. lange petroleum- pijpleiding in Frankrijk De Russen blijven aanvallen Twee mannen doodgereden Het nieuws van heden De weerstoestand STRA TEGISCH VAN GROOT BELANG DE BETOOGINGEN TE ROTTENBURG DOOR HET HEMEL VUUR GEDOOD DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1938 - AVONDBLAD „Fijne Oude Genever" Merk „OLIFANT" J. J. Melchers Wzn. SCHIEDAM DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SP AARNEST AD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21313 Gemotoriseerde strijdkrachten zul len in geval van oorlog steeds over voldoende petroleum kunnen beschikken Begin 1940 moet de leiding klaar zijn rajlpr - - -** |§|§g§|§§ - - - gr!S5to. ~I~ Franco breidt zijn vloot regelmatig uit. De nieuwe kruiser „Navarra" komt te Palma aan Schandelijk optreden der nazi's in kapel van het bisschop pelijk paleis De Mexicaansche petroleum Vijf tankschepen naar Europa; waarschijnlijk bestemd voor Duitschland Ds. Niemöller spoedig in vrijheid? Zes dooden bij auto ongeluk Sovjettroepen leggen loopgraven aan op het gebied van Mandsjoekwo Toch wil Tokio onder handelen Corrigan's ontvangst in New York Stormachtig toegejuicht Schaduwzijden van de huldiging Corrigan mag weer vliegen Twee badgasten te Wijk aan Zee het slachtoffer Het opgeheven goud- ui tvoerverbod De tekst van het K. B. Het Weer Ernstig ongeluk aan den overweg Maasbracht-St. Joost Weer Sovjet-vliegers over de grens? Zij werden echter door Japansch afweergeschut verdreven BENZINEVERGIFTIGING Europeesche Zwemliga Erkenning van records DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN School voor blinde soldaten te Sevilla Het mooie weer is niet verstoord Voorloopig nog kans, dat het zal blijven MODERNE HEERENHUIZEN TE HUUR bij de HYACINTENLAAN - ZIJL WEG N.V. Distilleerderij van WETTIG" GED. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen Parijschen correspondent) Den dertigsten Juni j.l. werd bij decreet van den president der Fransche republiek een „Comité des Carburants" het best te v«rtalen met een Petroieum-commissie inge steld. Deze commissie, welke ten doel heeft aan aUe gebeurlijkheden in tijd van vrede en oor- vooral in tijd van oorlog, het hoofd te bie den ressorteert onder het ministerie van oorlog er> telt tien leden. Het eerste belangrijke en opzienbarende be sluit van deze petroieum-commissie is geweest, aat in October a.s. begonnen zal worden met aanleg van een petroleum-pijpleiding, welke F1 de bladen wel de „Pipe-Line Saint-Nazaire parijs" heet, maar in werkelijkheid loopen zal van Donges, in de nabijheid van Saint-Nazaire, haar Montargis, een stadje op ruim honderd kilometer ten Zuiden van Parijs gelegen in het "eoartement van Loiret. Hank zij deze pijpleiding hoopt de Fransche Senerale staf in geval van een gewapend con vict zonder eenige stagnatie het gemotoriseer- öe leger en de militaire luchtvloot van de be nodigde brandstof te kunnen blijven voorzien. ^uik een pijpleiding biedt het voordeel, dat het favitailleeringscentrum voor brandstof in het bidden van het land zelf komt te liggen. On getwijfeld kan de brandstof op verschillende (banieren van de havenplaatsen uit naar zulk ®en diep het land in gelegen centrum worden vervoerd, maar geen biedt zulk een geringe hiate van kwetsbaarheid als een ondergrondsche Pijpleiding, waarvan het nauwkeurige traject voor de buitenwereld zorgvuldig geheim zal wor- gehouden voor zoover dat althans mo- Sslijk is. De buitenwereld zal slechts weten, öat de leiding in min of meer rechte lijn loopt van Dongen, bij St. Nazaire. naar Montargis, ruim honderd kilometer ten Zuiden van Parijs, en wel onder den grond van vijf der bloeiend- ste Fransche departementen, bezaaid met ko renvelden, boomgaarden, kweekerijen en wijn bergen, t. w. de departementen Beneden-Loire Maine en Loire, Indre en Loire, Loire en Cher, en Loiret. De pijpleiding zal drie honderd en vijftig kilo meter lang worden en daarmede de grootste van Europa zijn. Het is echter niet de eerste pijp leiding welke in Frankrijk wordt aangelegd. Er functibnnecren er reeds sedert langen tijd, die allebei hun beginpunt hebben te le Havre, en waarvan de eene, die dertig kilometer lang is, de petroleum vervoert naar Port-Jeröme en de andere, tien kilometer lang, naar Gongreville, Het zal ook niet de grootste leiding worden, welke door Fransche technici werd aangelegd, want dezen hebben reeds den Franschen tak van de pijpleiding, welke begint bij de petro- leumstad Kirbuk en over een lengte van negen honderd kilometer het Syrische grondgebied doorsnijdt, op hun rekening staan. De nieuwe, strategische pijpleiding zal onge veer honderd en vijftig millioen francs kosten en moet in een jaar plus eenige maanden ge reed zijn dat is aanvang 1940. Er zal zonder onderbreking dag en nacht aan gewerkt worden door elkaar afwisselende ploegen van honder den Franschen werklieden, met behulp van uit Amerika ingevoerde machinerieën. Het lid der petroieum-commissie, dat belast was om in gezelschap van een aantal deskundi ge ingenieurs het terrein te prospecteeren, heeft over het uit te voeren werk nog eenige vermei denswaardige bijzonderheden bekend gemaakt. Zoo werd Donges als punt van uitgang geko zen, omdat deze haven reeds tijdens den wereld oorlog in 1917 verrijkt werd met een installatie, waardoor het mogelijk werd voor de petroleum- tankers met hun ladingen de Loire-monding op te varen en daar hun lading te lossen. Se dert dien is Donges zich blijven ontwikkelen tot een der voornaamste petroleumhavens van Frankrijk, voorzien van twee raffinaderijen. Het terreinonderzoek tusschen Donges en Montargis heeft bovendien aan het licht ge bracht, dat aan het traject van de pijpleiding met een minimum van arbeid en kosten onme telijke, natuurlijke reservoirs kunnen worden verkregen. Door middel van aftakkingen van de leiding zullen in deze reservoirs enorme voor raden petroleum kunnen worden aangelegd. Het spreekt vanzelf, dat de nauwkeurige ligging van deze reservoirs voor de buitenwereld geheim zal worden gehouden. Waarschijnlijk zal ,de pijpleiding later nog worden doorgetrokken tot Nancy. Maar reeds met de voltooiing, van het traject Donges— Montargis zal, naar het.oordeel der petroieum- commissie, Frankrijks ravitailleering met vloei bare brandstof onder alle eventualiteiten ver zekerd zijn. vS TXw'' «L. ••^•XÏWC' v." •*c«y In het schrijven van den Vicaris-Generaal van Rottenburg aan den Rijksminister van Kerke- IiJke aangelegenheden te Berlijn, gedateerd 25 Juli, waarvan wij dezer dagen reeds uitvoerig Welding maakten, worden nog meer details verrneld over het schandelijk optreden der nazi's tegen den Bisschop van Rottenburg, Mgr. Sproll. Toen op den avond van 23 Juli een 60 of 70 Personen het paleis waren binnengedrongen, berden uit de werkkamer van den bisschop a°ten en andere papieren door het venster ge worpen. Zeer ernstig liet de toestand zich aan een, toen plotseling een brandlucht merkbaar Was. Een van de huisbewoners ontdekte geluk kig kort daarop, dat in een van de gastenkamers een bed in brand was gestoken. Het gelukte hem c'e matras door een venster in den tuin te wer pen. Terzelfdertijd knielden den Aartsbisschop, Hisschop, de Vicaris-Generaal en enkele Dom heren voor het Allerheiligste in de huiskapel. Hok hier drongen de demonstranten binnen, Helen den Bisschop lastig en beschimpten hem. Tot een van de Domheeren, die zich bescher mend voor het Allerheiligste had geplaatst, riep e®n van de demonstranten, dat de zwartrokken bit Duitschland moesten verdwijnen, waarop e®n ander liet volgen: „Ja, met een vrijkaartje Paar Moskou!" Ongeveer een kwartier lang ble- v®n enkele indringers in de kapel, sommigen teet een sigaar in den mond en een hoed op Pet hoofd. Zij verdwenen eerst, toen de Staats politie hun hiertoe den raad gaf. Tijdens deze voorvallen verzamelden zich de katholieken in de nabijgelegen Kathedraal en Paden voor hun Bisschop. klEXICO-STAD, 6 Aug. (Reuter.) Vijf vol- itekiden petroleum-tankschepen zijn heden ver- hokken, drie uit Tampico en twee uit Puerto. schepen zijn met verzegelde orders op weg Paar Europa. Algemeen is men van oordeel, dat op weg zijn naar Duitschland. President Cardenas heeft verder de wet on- "orteekend, waarbij een uitvoerrecht wordt ge- even van twaalf procent op allen export. Zoo- ol de mijneigenaars als de arbeiders-coöpe- aties. welke op het oogenblik een aantal onder- em.ingen leiden, hebben hiertegen geprotes- ®erd. Zij hebben den president medegedeeld, Pat de ondernemingen niet kunnen blijven be- tean, als zij geen subsidie ontvangen. Om jaloersch op te worden Er zijn in den laatsten tijd onderscheidene aanwijzingen geweest, die er op duiden, dat zich langzamerhand politieke instanties voor het lot van ds. Niemöller zijn gaan interesseeren, al dus de Berlijnsche correspondent van de N.R.Ct. Ofschoon officieel van een aanstaand ontslag uit de „Schutzhaft", waarin zich ds. Niemöller bevindt, niets of nog niets bekend is, houdt men nochtans vrij algemeen voor waarschijn lijk, dat hij binnen niet al te langen tijd op vrije voeten zal worden gesteld en wel op voor hem aannemelijke voorwaarden. Daaronder moet worden verstaan, dat hij niet zal worden gedwongen om „vrijwillig" zijn werkzaamheden als zielverzorger en zijn functie van predikant prijs te geven. DUINKERKEN, 6 Aug. (Havas). De trein uit Duinkerken heeft gisteren op een paar honderd meter van de Belgische grens bij een spoorwegovergang een auto gegrepen met zes inzittenden, van wie vijf op slag werden gedood. De zesde werd overgebracht naar het zieken huis te Veurne. Volgens Belga is ook de zesde persoon over leden. Alle slachtoffers zijn Franschen. Het ongeluk heeft zich voorgedaan op een onbewaakten overweg tusschen Bruay les Dunes en Adinkerke. TOKIO, 6 Aug. (Havas). Vanochtend hebben de Russische troepen tusschen half zeven en tien minuten voor zeven opnieuw een aanval gedaan op Tsjangkoefeng. Zij werden evenwel door de Japansche artille rie teruggedreven. In een officieel telegram aan het Japansche Ministerie van Oorlog wordt gemeld, dat gis teren Sovjet-Russische troepen de grens van Mandsjoekwo zijn overgestoken en zijn begon nen met het aanleggen van loopgraven bij het dorp Makiensjang, ongeveer 20 K.M. ten zuiden van Soeifenho in Mandsjoekwo. Na het antwoord van Litwinof te hebben be studeerd met de vertegenwoordigers van de ministeries van Oorlog en Buitenlandsche Za ken, heeft de Japansche minister van Buiten landsche Zaken den Japanschen ambassadeur te Moskou, Sjigemitsoe, nieuwe opdrachten toe gezonden tot voortzetting van de onderhande lingen. Een gunstig teeken is ook, dat de berichten over de gebeurtenissen bij Tsjangkoefeng en over de besprekingen te Moskou zonder com mentaar op de tweede pagina van de kranten worden gedrukt. De speciale correspondent van Reuter aan de grens van Mandsjoekwo seint: Gisteravond heb ik de lijken van 37 Sovjet- Russische soldaten gezien, die op 31 Juli wa ren gesneuveld, toen de Japanners stormender hand den Tsjangkoefeng-heuvel bezetten. Het slagveld is slechts anderhalven kilometer van het dorp Toeën gelegen. Door een veldkij ker heeft de correspondent gezien, hoe Sovjet- Russische granaten op de heuvels Tsjangkoe feng en Sjatsaoping en vlak daarbij tot ont ploffing kwamen. De heuvels zijn nog steeds in Japansche handen. Gisterochtend om 5 uur heeft de Sovjet-ar tillerie eenige granaten afgeschoten, die in de Toeëmen-rivier zijn terecht gekomen. Ook de spoorweg werd getroffen. De Japansche mili tairen ter plaatse verkeeren in een koortsach tige opwinding. De bevelvoerende officier, Tanaka, heeft te genover den correspondent verklaard, dat de verbittering onder zijn troepen toeneemt, daar de Russische artillerie niet ophoudt met vuren. Sinds de Japanners den heuvel hebben bezet, hebben zij een defensieve houding aangeno men. doch Tanaka verklaarde, dat zij niet voor onbepaalden tijd passief kunnen blijven. Majoor J. Bood, brigade-commandant der Rijksveldwacht te Haarlem, her dacht Vrijdag zijn zilveren dienst jubi leum. De heer P. Herten, waarnemend commandant van het Se district, speldt den jubilaris de medaille voor 25-jarigen trouwen dienst op de borst NEW-YORK, 5 Aug. (Havas) De offici- eele ontvangst van den Oceaanvlieger Corrigan is omstreeks het middaguur begonnen. Een mil lioen belangstellenden verdrong zich, ondanks de geweldige hitte, in de buurt van Battery Place tot het stadhuis. De stoet bestond uit vijftien open auto's, waarvan de eerste bestuurd werd door Corrigan en waarin de leden van de commissie van ontvangst hadden plaats genomen. Corrigan werd stormachtig toegejuicht, ter wijl een stortvloed van bladen uit telefoonboe ken neerdaalde. Ondanks de voorzieningen, welke voor zijn ontvangst waren getroffen, be stond er toch niet het enthousiasme, dat be toond werd bij de ontvangst van Lindbergh en Hughes. Corrigan werd op het stadhuis ontvangen door burgemeester La Guardia, die hem een pleeg zoon van New-York noemde. Na een te zijner eere aangeboden noenmaal werd Corrigan ontvangen door het gemeente bestuur van Brooklyn, waar hem eveneens een zeer hartelijke ontvangst ten deel viel. Op voorschrift van een dokter werd Corrigan na de huldiging naar bed gebracht. De genees heer heeft vastgesteld, dat het kraakbeen bij zijn borstbeen beschadigd is. Naar men gelooft is dit ongeluk veroorzaakt, doordat Corrigan voortdurend heeft moeten wuiven en handen drukken. Hij ligt thans stevig gezwachteld. Het departement van Handel deelt mede, dat Corrigan weer toestemming heeft gekregen om een vliegtuig te besturen. Tijdens het hevige onweer, dat Vrijdag avond ook boven Beverwijk en omgeving woedde, is de bliksem ingeslagen in een hou ten kampeertent, staande op het strand ten noorden van 't Noorderbad te Wijk aan Zee. In deze tent waren zes personen bijeen, van wie er twee door het hemelvuur doodelijk werden getroffen. De slachtoffers waren me vrouw Zwart uit Amsterdam en een meisje uit Rotterdam, dat bij de kampeerders lo geerde. Er ontstond geen brand. De consternatie onder de kampeerders was natuurlijk zeer groot. Voor de beide slachtoffers werd geneeskundige hulp ingeroepen, maar hoewel de geneesheer go- ruimen tijd getracht heeft met behulp van zuur stofapparaten de levensgeesten op te wekken, bleken zijn pogingen tevergeefsch. Op het kampeerterrein Vondeloord, eveneens te Wijk aan Zee, sloeg de bliksem in een linnen kampeertent. Een tentbewoner werd getroffen, waarvan een tijdelijke verlamming aan beide beenen het gevolg was. In de Kreutzberglaan ontsnapte een badgast op wonderbaarlijke wijze aan den dood. De man maakte foto's van de hevige ontladingen, toen plotseling de bliksem op zijn fototoestel sloeg. De badgast werd tegen den grond geslagen, maar bleek er zonder letsel te zijn afgekomen. Het fototoestel werd meters verder in een tuin terug gevonden. De Staatscourant van Vrijdag bevat het vol gende Koninklijk Besluit: Wij wilhelmina, enz., overwegende, dat het algemeen belang de handhaving van het uitvoerverbod van gou den munt en goud-muntmateriaal, uitgevaar digd bij ons besluit van 26 September 1936, waaraan wettelijke grondslag is verleend bij de wet van 30 September 1936, niet langer vordert, hebben goedgevonden en verstaan te bepalen: Ons besluit van 26 September 1936, houden de verbod van uitvoer van gouden munt en goud-muntmateriaal, waaraan kracht van wet is verleend bij de wet van 30 September 1936, wordt ingetrokken. Dit besluit treedt in werking met ingang van 7 Augustus 1938. VERWACHTING: Zwakke veranderlijke wind, in het Noorden nog uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, kans op onweersbuien, warm tot zeer warm. Hoogste barometerstand: 767.5 te Wisby. Laagste barometerstand 756.8 te Seydisfjord. Zon op 5.28 - onder 8.43 - Licht op 9.12 Maan op nam. 5.34 onder v.m. 1.01 11 Augustus V. M. De sneltrein uit de richting Sittard en een goederentrein uit de richting Roermond passeerden elkaar ter hoogte van blokpost 39, waar een ploeg menschen van het station Echt werkzaam was. Doordat de mannen van de ploeg alleen letten op den goederen trein uit de richting Roermond, letten zij niet op den sneltrein uit Sittard. Twee van hen werden aangereden en op slag gedood. Het waren j. Engelen, gehuwd en vader van drie kinderen, vroeger blokwachter te Maas bracht-St. Joost en sinds veertien dagen werk zaam in de ploeg, en G. van Heltzel, uit Fey (gemeente Echt), gehuwd en vader van vijf kinderen. Pastoors Kusters en dokter Stijn, die evenals de rijksveldwacht van Maasbracht en Echt spoedig ter plaatse waren, verleenden de eerste hulp. De trein had eenige vertraging. TOKIO, 5 Aug. (Domei) Het ministerie van Oorlog deelt mede, dat verscheidene Sov jet-Russische vliegtuigen Vrijdagmiddag- de grens van Mandsjoekwo zijn gepasseerd. Te omstreeks twaalf uur verschenen de vlieg tuigen boven Tsjangkoefeng. Zij werden echter door luchtafweergeschut verdreven. In 't com muniqué staat voorts, dat de Sovjet-troepen Vrijdag den geheelen dag Tsjangkoefeng heb ben gebombardeerd en zoo nu en dan ook Kojo, dat op Koreaansch gebied is gelegen. Bij het schoonmaken van een bron, waarin een benzinemotor was opgesteld, zijn in het dorp Dande nabij Oporto vier arbeiders door ben zinevergiftiging om het leven gekomen. In het bestuur der Europeesche Zwemliga werden herkozen de heeren Drigny (Frankrijk;, Hauptmann (Tsjechoslovakije), Fern (Enge land), dr. Donath (Hongarije) en R. O. Brewitz (Duitschland). Onmiddellijk na het beëindigen van de Eu ropeesche zwemkampioenschappen zal te Londen het congres van den Internationalen Zwembond (F.I.N.A.) worden gehouden. Een groot aantal prestaties werden als Euro- peesch record erkend, o.a. die van Rie van Veen op de 200 M. borstcrawl, van Cor Kint op de 200 M. rguslag en van Iet van Feggelen op de 400 M. rugslag. De volgende Europeesche records werden ge homologeerd Heeren: 200 M. borstcrawl: B. Borg (Zweden) 2 minuten 11.9 sec., gevestigd op 17 April 1938 te Aarhuus. 100 M. schoolslag: J. Cartonnet (Frankrijk) 1 min. 9.8 sec., 6 Augustus 1937 te Toulouse. 200 M. schoolslag: J. Balke (Duitschland) 2 min. 38.3 sec., 2 Maart 1938 te Hamburg. 400 M. schoolslag: A. Heina (Duitschland) 5 min. 43.8 sec., 10 Februari 1938 te Kopenha gen. 500 M. schoolslag: J. Balke (Duitschland) 7 min. 26.8 sec., 5 Maart 1938 te Bremen. 100 M. rugslag: H. Schlauch (Duitschland) 1 min. 6.8 sec., 6 Februari 1938 te Duisburg. 200 M. rugslag: H. Schlauch (Duitschland) 2 min. 29.8 sec., 8 Februari 1938 te Kopenha gen. 4 x 100 M. borstcrawl» estafette: Hongarije, 4 min. 2 sec., 13 Juli 1938 te Boedapest. Dames: 200 M. borstcrawl: R. van Veen (Ne derland) 2 min. 24.6 sec., 26 Februari 1938 te Rotterdam. 400 M. borstcrawl: R, Hveger (Denemarken) 5 min. 8.2 sec., 16 Januari 1938 te Kopenhagen. 500 M. borstcrawl: R. Hveger (Denemarken) 6 min. 39.1 sec., 1 Mei 1938 te Kopenhagen. 1500 M. borstcrawl: R. Hveger (Denemarken) 21 min. 45:7 sec., 3 Juli 1938 te Helsingoer. 200 M. rugslag: C. Kint (Nederland) 2 min. 41 sec., 17 April 1938 te Aarhuus. 400 M. rugslag: I. van Feggelen (Nederland) 5 min. 41.4 sec., 13 Februari 1938 te Amster dam. 4 x 100 M. borstcrawl estafette: Denemarken 4 min. ">9.7 sec., 8 Februari 1938 te Kopenhagen. De Russen hebben hedenmorgen een nieuwen aaanval gedaan op den Tsjang koefeng-heuvel. Nadere bijzonderheden over het optre den der nazi's in de kapel van het bis schoppelijk paleis te Rottenburg. Men verwacht, dat Ds. Niemöller bin nenkort in vrijheid gesteld zal worden. De Staatscourant bevat den tekst van het K. B. betreffende de opheffing van het gouduitvoerverbod. Het tweede jaar philosophic van het Groot-seminarie „Rijsenburg" zal in het seminarie te Apeldoorn worden order- gebracht. Twee mannen doodgereden aan den overweg Maasbracht St. Joost (Limb.). 1 e Wijk aan Zee zijn twee badgasten door den bliksem gedood. In verband met het 25-jarig bestaan van het Legermuseum is op Kasteel Door- werth een tentoonstelling geopend. Benoemingen bij de Paters van het Aller heiligste Sacrament en bij de Capucijnen. Pastoor H. J. G. van Baaren, te Oudorp. overleden. SEVILLA, 6 Aug. (Reuter.) Onder leiding van generaal Queipo de Llano en zijn dochter Maruja is te Sevilla een school geopend voor soldaten, die in den burgeroorlog blind zijn ge worden. Zij krijgen onderricht in brailleschrift en vreemde talen. Bovendien wordt onderricht gegeven in het behandelen van radio- en tele fooncentrales, hetgeen buitengewoon geschikt werk voor blinden wordt geacht. fiiiifiiiiiiiittiniiiiiiiiiiiiiiiiifiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiittiiitiiiiiiiiiitiiii» De zomerhitte is in Europa den laatsten tijd vrij algemeen geworden en als gevolg hiervan zijn in verschillende deelen van het hittegebied buitengewoon zware onweders gevallen, waar omtrent de kranten vele merkwaardige mede deelingen hebben gedaan. Ook hier te lande is het dan eindelijk gekomen tot het losbarsten van zware buien. Wij zien hierbij echter het merkwaardige verschijnsel, dat na deze onweders wel eenige afkoeling intrad, doordat de oververhitte on derste luchtmassa's in de atmosfeer opstegen en vervangen werden door koelere lucht uit de hoogte, maar dat, in tegenstelling met hetgeen gewoonlijk het geval is na onweer, het mooie weer niet verstoord is geworden, ook niet in die deelen van het hittegebied, waar de on weders veel zwaarder waren dan in ons land. Het uitgestrekte gebied van hoogen druk, waarvan de kern nog over Scandinavië ligt, en dat eigenlijk de zetel en de basis is van het gebied van zeer warm zomerweer, vertoont een ongewone stabiliteit, terwijl in die streken, waar onweders vielen, de ondiepe depressie igenlijk van weinig beteekenis bleef. Anders ontwikkelt zoo'n onweersdepressie zich snel tot een veel grootere, die spoedig tot een algeheele verstoring van het mooie weer leidt en den overgang tot koel en onstuimig weer ten ge volge heeft. Het verloop is dus geheel in strijd met den regel. Daarom moeten wij op andere gevolgen reke nen dan wij gewoonlijk bij de intrede van een onweerstoestand te verwachten hebben, en moe ten wij aannemen, dat het mooie en warme zomerweer voorloopig bestendigd zal worden, stellig zoolang als het gebied van hoogen druk stand houdt en de N.O.-wind aanhoudt, die de warme en droge lucht uit Oost-Europa naar het Westen voert. Merkwaardig is ook, dat de reeds lang ver wachte hoogere temperatuur in Augustus nu toch werkelijk gekomen is. Hetgeen wij nu zien gebeuren, bewijst de deugdelijkheid van de be kende grondslagen voor weervoorspellingen op langen termijn. (Nadruk verboden). 7 kamers, prachtig- vry uitzicht, Centrale Verwarming- Huur 50.per maand Bevragen S. VELDKAMP VAN DORPSTRAAT 0(j HAARLEM TELEFOON 16373 Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 760.5 Vorige stand: 760.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1