uw stofzuiger Tandheelk. Instituut GEBIT f32.00 Haarlem, 6 Aug. aia ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1938 N.V. BANK VOOR ONROERENDE ZAKEN NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK N.V. TEX«. 13806 (2 lijnen) NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ N.V VACANTIE-SEIZOEN Kort en volledig AGENDA RADIO MOORS H. O. II. KIVÖTSCIIKE BELASTING - BOEKHOUDING CONTROLE AMSTERDAM KANTOOR HAARLEM - GED. OUDEGRACHT 65 - TELEFOON 18307 HYPOTHEKEN BOUWCREDIETEN VOORSCHOTTEN NAAR MOEDER! JEUGDHULDE 1938 Comité gevormd Bijkantoor HAARLEM Pater Gelasius Spoorenberg 10 Augustus 25 jaar priester BIJNA VERDRONKEN KOOPT DE STOrZ. CENTRALE HAGEMAN PATER KWAAITAAL GOEDKOOPE TREINEN COMITÉ VAN KATH. ACTIE ZOMERFEEST OP HET PRETORIAPLEIN Damclub Haarlem HEVIG ONWEER BOVEN ZANDVOORT Waarschuwing H.O.V.-concert Vele straten stonden blank en de Strandweg beschadigd Auto tegen tramtrein gebotst Tramvertraging Lijk gevonden Tuinbrand H.R.C. Excelsior H.S.V. De Kampioen Programma Radio-Centrale HET 16 RLJKSSTH&aTWEG HAARLEM-NOORD TELEF. 16726 Plaatje met 1 tandf 2.50 Poreelein- of zilvervulling f 2.SO Goud vullingenf 9.00 Goudkroonf 15.00 AVONDSPREEKUREN: Bioscopen 7 Augustus Bioscopen 8 Augustus Bioscopen Apotheekdiensten ACCO U NTANTSKANTOOR Kleverlaan 157 Tel. 12627 Haarlem VRAGENBUS STAD De Haarlemsche Processie naar Kevelaer "be gaat 100 jaar! Wie van ons wordt 't? 't Is meer dan een menschenleeftijd. Meer dan 19 maal 100 jaar is 't geleden, dat n Joodsch meisje met haar Ouders en vele ^lgrims optrok langs moeilijke wegen, over sfeenige bergen en door vreemde dorpen naar öe heilige stad Jerusalem. Het brandend heete zand wierp onder de loo- Pende voeten het stof hoog op, maar de pel grims letten daar niet op. Ze voelden niet de '"-izengende hitte, noch de groote vermoeienis van den verren tocht. Hun hart vloog hun voor at naar den heerlijken, heiligen tempel, waar ^hova hun offers zou aannemen en hun ge iden verhooren. Hun stemmen daalden en stegen in golvend tP>'thme: „We zijn verblijd, om wat tot ons ge- is, we zullen ingaan in het huis des Hee- 'Ten Hoe schoon is Uw huis en hoe heerlijk zijn poorten, God van Israël." In hun ziel leefde slechts één begeeren: „Naar God!" Het meisje, Maria, bad en zong en was bij ■borgen- en avondoffer aanwezig en vermoedde Piet, dat eeuwen later scharen pelgrims van ?°st en West, uit Zuiden en Noorden zouden komen, biddend, zingend en offerend, en dat 5'echts één verlangen in hun hart zou branden: "Haar Maria!" En toch had God het zoo beschikt. Het meisje P'ef haar onschuldige handen biddend op naar °d Vader, en vermoedde niet, dat ze later aangeroepen worden als de „Smeekende Almacht". Het meisje wist, dat de Verlosser zou geboren borden, maar ze kende Gods geheimen niet en kon niet vermoeden, dat de luchten zouden r^vcren van 't „Heilige Maria, Moeder van °d, bid voor ons, zondaars!" Het meisje stond in den rooden gloed van Oosterschen avondhemel en luisterde naar ae gebeden, die 't rituaal voorschreef. Ze luis- erde en bad met heel haar ziel. En ze wist P'et, dat talloozen in den donkeren avond tot Haar zouden komen, biddend en zingend in den 'antastischen glans van meegedragen licht. Het meisje wist niets van haar hooge bestem ming. Jaar op jaar nam ze deel aan den heiligen °cht, eerst als meisje, daarna als Moeder. Maar tóen wist ze. Tenminste ten deele. Toen groeide in haar ziel de liefde voor de "■enschen, waarvoor haar Kind eenmaal ster ken zou. Toen ontwaakte in haar het heilig verlangen Medeverlosseres te zijn. Toen werd Zij de Ster ke, de Heilige, maar bovenal de Lieve Vrouw. Hu is de wereld vol van Maria. Geen kerkje 200 klein, of haar beeld noodigt tot bidden en PHjzen. Maar héél bijzonder heeft Zij zich zelf ehkele genade-oordén uitgezocht, opdat daar de P^grims tot Haar zouden komen met al hun P°oden en verlangens. Maria had zoo gehouden £ah die heerlijke schoone Jerusalem-reizen; nu P°udt ze van de pelgrimstochten, die de men- ®chen ondernemen naar Haar. Ginds in Keve- -r is zoo'n genade-oord. Als de zomer zijn geelde, uitstrooit over de velden en landen, als ^eel de natuur 'n symphonie van juichende geuren is, dan komt Maria's genade-tijd. Dan komen scharen biddende, zingende, misschien ^nreiende menschen langs de zonnige wegen, °°r de bloeiende akkers naar Moeder. Voor Haarlem luidt die roep dit jaar met buitengewoon f eestelij ken klank. Ue Haarlemmers gaan op 23 Augustus bij M°éder een schoon jubileum vieren. Reeds negen en negentig maal zag Maria hen r01 zich komen. Nu wordt het de jubileum- 0 c h t bij uitnemendheid. 100 Jaar! Hu moesten eigenlijk alle klokken van de k°ede stad Haarlem luiden en van heel den Pbitrek. Nu moet feestelijker dan ooit het ver- -k van de pelgrims worden gevierd. Hu moet 't in Kevelaer een triomfale intocht borden. Hu moet er gebeden en gezongen, gesmeekt en geloofd worden als nooit te voren. Hu zal Maria zien en hooren, hoe nuchtere, koude Hollanders blaken kunnen van heilige drift. Honderdmaal naar Moeder! Hat is iets buitengewoons! He zegeningen zullen rijker, de genaden over moediger de liefdeblijken zoeter, de troost in- ftlSer zijn. ri 2e zullen gaan, de trouwe Haarlemmers! En e Katholieken uit de verre omgeving! v 2e komen met hun nooden en zorgen, met Ph hoop en verlangens; maar allen met den kouden, blijden glans van het heerlijk schoon Jubileum. Wie zou ze willen missen, deze heer- ljke dagen? EUWS °nder leiding van den voorl. organisator Donderdag j.l. een vergadering gehouden de organisaties die zich bereid verklaard hebben aan de Jeugdhulde mede te werken. Hoewel er een aantal organisaties vertegen- oordigers hadden afgevaardigd, ontbraken nog 6rschiliende vereenigingen op het appèl, waar- jan de vacanties wel niet geheel vreemd zul- D 2iJn- j,. He voorl. organisator heeft op deze vergade rs een beknopt overzicht gegeven van de t "''kzaamheden die verricht moeten worden, 5n einde de deelneming van Haarl. Jeugdorga- lsaties mogelijk te maken. Op zijn voorstel g erd besloten voorloopig een voorzitter en een 'eeretaris te benoemen. Pot voorzitter werd benoemd de heer D. J. A. c'uk, Ramplaan 5, die deze benoeming aan- j.ani en zich bereid verklaarde de actie te aarlem verder te leiden. Mej. Miolee, Kinder- Uisvest 31 rood, zal als secretaresse van het riie-comité optreden. e rp Maandag 15 Augustus a.s. zal opnieuw vergadering met vertegenwoordigers van de .'■Sd vereenigingen worden belegd, waartoe !lv°caties zullen worden rondgezonden. 0r aciat verschillende vragen door den voorl. sanisator waren beantwoord, werd de verga ne gesloten, jj, e nieuwbenoemde voorzitter heeft den heer de voorloopige organisatie heeft ter bi(v, penomen> dank gebracht voor. zijn be hangen. (Amsterdam) tifdeiyk Geö. Oude Gracht 38 nng: ftitèt In telefoongids vermeld De Paters Augustijnen van het Triniteits- Lyceum aan den Zijlweg te Haarlem maken zich op om een mede-leeraar op Woensdag 10 Augustus te huldigen. Dien dag viert pater Ge lasius Spoorenberg, leeraar in godsdienst en kerkgeschiedenis, zijn zilveren priesterjubileum en omdat het vacantietijd is, zal de herdenking een intiem karakter dragen. In het eerste tri mester van het schooljaar kunnen de leerlin gen dan in de feestvreugde deelen. De jubilaris genoot zijn opleiding aan het Bisschoppelijk College te Weert. Na een. jaar het gymnasium te Eindhoven bezocht te heb ben, toog hij in 1907 naar Witmarsum. Op 10 Augustus 1913 werd hij in de kathedraal te Utrecht priester gewijd. Van 1914 tot 1918 was pater Spoorenberg kapelaan te Nieuwendam. Hij richtte daar o.a. een jongenspatronaat en een jongenszangkoor op. Van 1918 tot 1926 werd de zielzorg voortgezet aan de St. Augusti- nuskerk te Utrecht. Prachtig werk heeft de pater daar vooral op het gebied der jeugdorga nisatie verricht. Hij had daar een jongenspa tronaat met ongeveer 350 leden, een jongelin- genvereeniging, terwijl hij directeur was van de Derde Orde van St. Franciscus. In 1927 werd pater Spoorenberg tot ander werk geroepen. Op het St. Thomascollege te Venlo ging hij de studenten onderwijzen in den godsdienst en in de kerkgeschiedenis. Het con tact met het parochieleven werd echter behou den, want in de St. Nicolaaskerk werden gere geld spreekbeurten gehouden, die eenige malen via den K.R.O. in de huisgezinnen gehoord wer den Daarnaast klonk het graag gehoorde ge luid van den jubilaris op vele vergaderingen, meetings en preekstoelen Te Venlo had pater Spoorenberg de leiding van de muziek- en de tooneelgroep. Hij regis seerde daar o.a. Elcerlyc, Vondel's Joseph in Dothan, mysterie- en bijbelsche spelen. Hij dirigeerde vijf- en zesstemmige muziekstukken en onderwees in den gregoriaanschen zang in de kapel. Omstreeks Paschen 1937 kwam pater Spoo renberg naar Haarlem, om daar aan hel; Trini- teitslyceum In dezelfde vakken onderwijs te geven. Ook hier ging zijn hart uit naar het cul- tureele leven en vele Haarlemmers zullen zich nog de voortreffelijke opvoering van --nf: He- melnar" herinneren, een spel dat onder zijn regie werd ten tooneele gebracht. De jubilaris is ook publicist. Van zijn hand verschenen: Het leven van St. Joannes a Sto Facundo, St. Augustinus, Pater de Kruyff (Zouavenvader O.E.S.A.) en Christen-Zijn. De gelukwenschen zullen Woensdag zeker uit verschillende landstreken naar Haarlem wor den opgezonden. Zoowel In het Limburgsche, als in het Utrechtsche is men pater Spooren berg geenszins vergeten en de Haailemsche leerlingen kunnen het best met dezen voortref - felijken, maar ook gemoedelijken leeraar vin den. Op het vrije strand voor het Noorderbad was de elf-jarige Henrika v. D., uit Zandvoort, in de zee aan het baden. Het zal ongeveer vier uur zijn geweest, toen personen in haar buurt dit meisje zagen drijven, waarbij haar houding en bewegingloosheid argwaan wekten. Spoedig wis ten enkele baders haar aan wal te brengen, in een SPECIAALZAAK Keuze uit 45 verschillende merken GED. O. GRACHT 53 HAARLEM - TEE. 13762 waar bleek) dat zij bewusteloos was. Onmiddel lijk werden' uit een der strandtenten de politie en een geneesheer gewaarschuwd. Eerstgenoem de bracht zoo spoedig mogelijk den raderbrancard naar dit strandgedeelte, terwijl dr. C. A. van Faassen eveneens spoedig ter plaatse was. Het meisje was in het water onwel geworden en moet enkele malen in de golven verdwenen zijn, daar zij zeer veel water had binnen gekregen. Nadat de geneesheer het meisje de eerste hulp had verleend en het binnengekregen water uit net steeds bewusteloos blijvende kind had ver wijderd, werd zij per ziekenauto naar de Maria stichting te Haarlem overgebracht. Haar toe stand is naar we vernamen nog steeds zor gelijk. De pastoor van de parochie van het H. Hart in het Kleverpark, dr. Cass. Hentzen O. F. M., schrijft in het Parochieblad onder den titel van „Een derde kapelaan": Allerlei omstandigheden, niet in het minst de gelukkige uitbreiding der parochie, maakten 't gewenscht een derden kapelaan aan onze kerk te verbinden; de verdeeling der werkzaamheden de luister der kerkelijke plechtigheden, de nood zakelijkheid in onzen tijd van een intens huis bezoek enz., gaven tenslotte den doorslag. Na tuurlijk zijn er bezwaren, als de huisvesting en het onderhoud, zeker in een parochie als de onze, waar de 'kerkekas al niet voor een twee den, laat staan voor een derden kapelaan iets kan afzonderen. Maar in ons geval moest met eenige Franciscaansche luchthartigheid over deze materieele moeilijkheden worden heenge stapt. waar zooveel ideëele motieven luide spra ken. Het woord van Abraham: „Dominus pro videbit", „De Heer zal erin voorzien", werd het onze. Is niet gebleken, dat toen in het begin van dit jaar een tweede kapelaan aan onze kerk verbonden werd, ook het. aantal bestelde Mis- intenties steeg? Zou het „Dominus providebis" nu niet op dezelfde wijze tot gelding komen? In dit vast vertrouwen op Gods zegen en op de medewerking ook van de parochianen werd het verzoek tot de Geestelijke Overheid gericht om den derden kapelaan. Men heeft reeds uit de krant vernomen, dat op voorstel van den Hoogeerw. pater Provin ciaal door Z. H. Exc. den Bisschop tot kapelaan benoemd is pajter J. A. P. J. Kwaaitaal (kloos ternaam: Athanasius), geboren te Breda 22 Maart 1908, priester gewijd in 1934. Hij was eenige jaren Magister cantus in het Missiecol lege te Sittard en daarna in het diaspora-kloos- ter te Drachten (Friesland). De naam „Kwaai taal" heeft voor ons een eenigszins vreemden klank, is in het Brabantsche echter goed be kend. Wat er van zij, we zullen spoedig ondervin' den dat hij „goeie taal" tot ons weet te spreken en „goéie daden" en daar komt het toch maar op aan! onder ons weet te werken. God zegene zijn blijde incomste! Vanuit Haarlem gaan er op de Zondagen tot en met 4 September goedkoope treinen naar Arnhem en Nijmegen en op de Zondagen tot en met 28 Augustus naar Den Helder (Texel). Men zie de advertenties elders in dit num mer. Op Zondag 14 Augustus gaat er nog een goed koope trein naar Almelo, Hengelo en Enschede. Centraal R. K. Pensionbureau Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG 8 Augustus 79 uur: Training van de Althletiekclub „Holland" voor junioren en senioren in het Noorder Sportpark. Dinsdag 10.30—12 uur: spreekuur van de R.K. Reclasseerings-vereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart.; 2.30 uur: bestuursvergadering van de St. Martha- vereeniging in het Tehuis Koninginneweg 8bis. 8 uur: Vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusvereeniging in het St. Vin centiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.30 uur: Bestuursvergadering in „De Leeu werik" voor de Ned. Reisvereeniging voor Ka tholieken. 8 uur: Repetitie St. Caecilia ln Gebouw St. Bavo. 8 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „De Spaarnespelers" in het „Hof van Holland", Gr. Markt. WOENSDAG 2.30 uur: Repetitie jongensafd. gymnastiek R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in het gymnastieklokaal Eemstraat, Haarlem-Noord. 5 uur: Repetitie gymnastiek jongensafdeeling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried", in de school aan het Zandvoorterpad, Overveen. 8.15 uur: Clubavond van de R. K. Bridgeclub „Haarlem" bij Brinkmann. DONDERDAG 9 uur v.m.: vergadering van het Armbestuur van de parochie St. Bavo, Haarlem-Noord, in de pastorie. Donderdag 10.3012 uur: spreekuur van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het bureau der vereeniging. Bakenessergracht 26 zwart 4.30 uur Repetitie gymnastiek meisjesafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Tempeliersstraat 1. 6 uur: Repetitie gymnastiek meisjesafdeeling R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de Aloysiusschool, Overveen. 7 uur; Repetitie Sportvereeniging „Hercules Winfried", afdeeling gymnastiek voor groote meisjes in „De Doelen." 7 uur: Training van de athletiekclub „Hol land" voor junioren en senioren in het Noorder sportpark. 88.30 uur: Spreekuur R. K. Reclasseerings vereeniging in het bureau der vereeniging Ba kenessergracht 26 zwart. 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in het gebouw aan het Bagijnhof. 8.15 uur: Clubavond R.K. Bridgeclub „Ons Ge noegen" in hotel „Suisse", Rijksstraatweg, Haar lem-Noord. 8.30 uur: Repetitie R. K. Gemengd Tooneel „Thalia" in het clublokaal, Spekstraat 8. 8.30 uur Bureau-vergadering R. K. Reclassee ringsvereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. VRIJDAG 6.30 uur: Gymnastiekrepetitie van de Kleuterafdeeling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. School, Wes tergracht, hoek Leidschevaart. 7.30 uur: Gymnastiek-repetitie jongensafdee ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school Westergracht. 8 uur: Repetitie rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Westergracht. 8.30 uur: Repetitie Tafeltennis van de Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. school aan de Nieuwe Gracht. ZATERDAG 5.30: Gymnastiek-repetitie kleuterafdeeling van de Sportvereeniging „Her cules Winfried" in de Broederschool aan het Teylerplein. 6.30 uur: Gymnastiekrepetitie jongensafdee ling van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broederschool aan het Teylerplein. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin gen bij het uitschreven van vergaderingen ver zocht, vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen.1 Agentschap HAARLEM Groote Houtstraat/Groote Markt Telefoon 13990 (3 lijnen) Wij fourneeren U direct uit depót, Italiaansche reislires, betaalbaar ir geheel Italië. Eveneens openen wij accreditieven in goedkoope lires Men schrijft ons: Onder flinke belangstelling werd gisteren avond in den Kruisvaartburcht aan het Preto- riaplein het Zomerfeest ten bate van het Co hort „Sint Franciscus van Sales" geopend. Van de zijde van de Kruisvaart bemerkten wij o.m. den Districts-Baljuw, den heer Th. J. Loerak ker, terwijl meerdere leiders hun opwachting kwamen maken. Directeur J. N. Verkleij sprak een woord van welkom en bracht dank aan alle medewerken den. Vervolgens was het woord aan kapelaan P. Poppen. Als waarnemend pastoor sprak hij na mens pastoor Van Dijk, die om gezondheidsre denen niet aanwezig was. Hij memoreerde de woorden die vroeger op iedere priesterbenoe ming voorkwamen: „Jeugdwerk is zielzorg." Vooral in den tegenwoordigen tijd van ont wrichting moet men God dankbaar zijn voor een werk als de Kruisvaart. Maar behalve de geestelijke zijde heeft het jeugdwerk helaas ook een financieelen kant, waarvan de moeilijkhe den niet altijd door de overigens dankbaar aangenomen donaties worden overwonnen. En zooals plotseling Terschelling door zijn „Kari- mata", met succes baggerend naar den „Luti- ne"-schat, bekend werd ,moge zoo ook déze dagen het Pretoriaplein een groote bekendheid verwerven, weliswaar niet om goudbergen op te delven, maar toch minstens om een zeer ge- hoopten zilverschat voor het jeugdwerk te kun nen incasseeren Namens den Hoogeerw. heer Deken A. C. J. Sondaal, die verhinderd was de opening bij te wonen, sprak nog de kapelaan van de Maria- stichting een woord van aanmoediging. Vervolgens stelde Directeur Verkleij zeer kernachtig het Zomerfeest in beweging: „Het einde van de woorden is er. En nü de daad!!!" Reeds gedurende den eersten avond mocht het zomerfeest zich in een groote belangstel ling verheugen en mengde het geluid van de geluidsinstallatie zich tusschen het vroolijk ge roezemoes bij de verschillende stands en de lachsalvo's bij het cabaret, waar juffrouw Snip en Snap hoogtij vierden. Ook de gietbui, die later losbrak, vermocht aan de vroolijkheid geen afbreuk te doen. v. d. Heyden, L. 'Scheidier, Th. Drost en D. Drost gaan het weer eens probeeren op Wie- ringen. Alle leden worden verzocht Maandag a.s. ter vergadering te komen, waar de indeeling der series zal worden medegedeeld. De voortgezette wedstrijden om het club-kam pioenschap 19371938 hadden tot resultaat: P. Mollema Sr.J. J. P. Kraaijer J. HartelF. Mollema G. P. RoetJ. Hartel H. A. van AbsC. v. d. Werff J. HartelP. Mollema Sr. P. Mollema Sr.H. A. van Abs C. v. d. Werff—C. F. Visse J. H. BurghoutL. P. Huges 1—1 2—0 1—1 1—1 1—1 2—0 0—2 1—1 De Commissaris van Politie te Arnhem geeft belanghebbenden in overweging, alvoreils iii ré-s latie te treden met de te Arnhem gevestigde Nationale Onderlinge Financierings Maatschap pij „Natomij" zich om inlichtingen tot hem te wenden. Voor het 10de zomerconcert, dat de H.O. V. Maandagavond 8 Augustus a.s. geeft, is weer een zeer aantrekkelijk programma samenge steld. Als violist zal dezen keer medewerken Con stant' Moerman, een jeugdig talent, reeds eeni ge maanden hoofdleeraar aan de Muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst te Dordrecht. Twee jaar geleden oogstte hij met het viool concert van Glazounow op één der zomercon- certen groot succes. Op het concert van Maandag zal hij met or kestbegeleiding het vioolconcert in D gr. terts van Joh. Brahms spelen, een dankbare doch zware opgaaf, die zeker door de talrijke H. O. V.- bezoekers gewaardeerd zal worden. Het orkest speelt verder de ouverturen „Ana- creon" van Chcrubine en de Symphonie No. 5 van Tschaikowsky. Dirigent is ook voor dezen avond weer Marinus Adam. Ook Zandvoort heeft gisteravond zijn deel van het hevig gewoed hebbende onweder ge kregen en het zag er reeds' vroeg in den avond naar uit, dat het „raak" zou worden. Omstreeks half tien begon het boven zee in zuidelijke rich ting zwaar te lichten en naarmate de duister nis viel namen- de bliksemflitsen toe. Honder den badgasten sloegen het imposante schouw spel van af de boulevards en de toegangen naar het strand gade. Het was een buitengewoon en indrukwekkend, maar toch interessant ge zicht de vurige schichten het luchtruim te zien doorklieven. Omstreeks kwart voor tien had de bui het dorp bereikt en tal van zware donder slagen deden de nieuwsgierigen spoedig naar huis gaan. Een enkeling bleef nog aan zee ver toeven, maar zag zich later genoodzaakt in een der consumptietenten te vluchten. De bui be reikte haar hoogtepunt te ongeveer half elf en de regen druischte zwaar naar beneden Te mid den van dit hevige noodweer sloeg eensklaps de bliksem op de leiding van het stroomnet der N. Z. H. T. M„ waardoor de motorwagen van een juist op het punt- van vertrek staanden tramtrein defect raakte. De passagiers haast ten zich om uit den wagen te komen, terwij! een der conducteurs veiligheidshalve de beu gels naar beneden haalde. Ook de beide andere wagens werden hierop verlaten. De passagiers zijn met een latere diensttram vervoerd. Later op den avond zijn de drie wagens naar de re mise overgebracht. De zware regen veroorzaakte in het dorp inmiddels veel overlast-, daar ver schillende pleinen en straten geheel blank ston den, o.a. het Tramplein, de Schoolstraat, hel Schoolplein, het Stationsplein en enkele andere straten. De Noordboulevard ter hoogte van dt Dr. Smitstraat stond eveneens onder water zoodat het verkeer over de linkerzijde van der. weg moest plaats vinden. Vooral de taxi's heb ben goede zaken gemaakt, want letterlijk iedereen belde om een auto. Tegen twaalf uur was de bui overgedreven naar zee. Onder aan den Strandweg was nog een groot gat geslagen door den hevigen regenval, waardoor de be strating ernstig had geleden. De politie heeft ter voorkoming van ongevallen eenige roode lampen by het gat geplaatst. Omstreeks vijf uur Donderdagmiddag is op den hoek Lange HeerenvestSt. Anthonie- straat een personenauto bestuurd door een 55- jgrigen Rotterdammer tegen een tramtrein, welke in I de richting Amsterdam reed, gebotst, doordat de autobestüurder de bocht ie groot nam. De auto reed tegen den middelsten tram wagen op, waardoor eenige beschadigingen ontstonden. De auto werd zoo zwaar bescha digd, dat hy moest worden weggesleept. De be stuurder kreeg een proces-verbaal. De tram had slechts zeven minuten vertraging. Vrijdagmiddag om 10 minuten vóór twaalf brak hét anker van den tramtrein Amsterdam— Zandvoort bij de Amsterdamsche Poort. De tram had 15 minuten vertraging. Het verkeer moest worden stopgezet. Vrijdagavond om 8 uur is aan het Bloemen- daalsche strand het lijk aangespoeld van den 24-jarigen F. de R. uit IJmulaen, die op 2 Aug. j.l. te IJmuiaen verdronken was. Het lijk is naar de Algemeene Begraafplaats te Bloemendaal vervoerd. Vrijdagavond om half 7 is te Bloemendaal een tuinbrand ontstaan langs de spoorlijn HaarlemZandvoort. Daar de grond droog was evenals de helm, nam het vuur direct in hevigheid toe. De brandweer heeft door zand- afdamming het vuur gebluscht. De oorzaak van dezen brand moet gezocht werden in het feit, dat een reiziger vanuit den trein een brandende sigaret heeft geworpen. Bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Zon dag een gecombineerde club-ontmoeting tegen de Amsterdamsche Veteranenclub. Gezamenlijk vertrek der Excelsior-leden 8 uur. Bijeenkomst der beide vereenigingen 9 uur Stoomgemaal De Lijnden. Junioren A. K. L. rijden 45 K.M. Junioren B. K. L. rijden 30 K.M. Donderdagavond hield De Kampioen een trainingsrit over pl.m. 35 K.M. De uitslag was: 1. Schaper en Terburg, 2. Bakker, 3. Klanderman, 4. Fyen, 5. de overigen. A.s. Zondagmorgen start men precies om 8 uur. 's Middags is er een tocht naar Heemstede, waar verschillende leden starten, zooals De Best, Ooms, Schaper, De Brey, Jansen, énz. •Zondag 7 Augustus 1938 Progr. I: Hilversum II. Prcgr. II: Hilversum I. Progr. III: 8.50 en 9.35 Keulen, 10.25—11.15 Brussel Fransch, 11.20 Keulen, 1.201.50 Brus sel Ned-., 2.05 Parijs Radio, 2.20 Brussel Fransch, 2.35 Brussel Ned., 3.20 Keulen, 3.50 Brussel Fr., 4.20 London Regional, 5.00—5.05 Pauze, 5.05 Brussel Ned., 5.20 Brussel Fransch, 5.50 en 6.50 Brussel Ned.,' 7.05 Keulen, 7.55 Parijs Radio, 8.20 Brussel Fransch, 8.35 Parijs Radio, 11.1511.50 Brussel Fransch. Progr. IV: 8.3010.35 Brussel Ned., 11.05 11.50 Droitwich, 12.35, 12.50 Brussel Fransch. 1.204.40 Droitwich, 5.20 London Regional, 5.40 Droitwich, 6.157.40 London Regional 8.10 Di versen. 8.2010.50 Droitwich, 11.00 Keulen of Deutschlandsender, Progr.'V: 8.30 v.m.12.00 n.m. Diversen. leeft zijn tarieven VERLAAGD en berekent thans voor geheel met garantie PIJNLOOS TREKKEN INBEGREPEN Iedere tand meer f L75 Pijnloos trekken tand of kies f 1.50 MONDONDERZOEK KOSTELOOS SPREEKURENlederen morgen 912 uur, behalve Donderdag. lederen middag 1%1 uur, behalve Vrijdag en Zaterdag. DINSDAG en DONDERDAG 7—9 uur Behandeling uitsluitend door NederL mond- en tandartsen B. en W. hebben aan O. J. Keijser te Haar lem vergunning verleend tot uitbreiding van de kleerwasschery en drogerij met strijkery, gevestigd in het perceel aan het Loientzplein, no. 25 kad. bekend gemeente Haarlem, sectie I No. 1095 door het daarin bij- en verplaatsen van diverse kracht- en andere werktuigen, waarna de totale beweegkracht zal worden 13 elect-i'omotoren met een gezamenlijk vermogen van 12 9/10 P.K., benevens een stoomketel met een verwarmend oppervlak van 4 M2. en 6 atm. druk, welke ketel met cokes of olie zal worden gestookt(ter vervanging van den 'bestaanden stoomketel) B. en W. hebben aan de Haas' Azifnfabrieken N.V. te Haarlem vergunning verleend tot uit breiding van haar azijnfabriek gevestigd in de perceelen aan de Spaarnwouderstraat nos. 16, 18, 20 en 22, kad. bekend gemeente Haarlem, Sectie D. No. 6215, 8432 en 6218, door het bij plaatsen van kracht- en andere werktuigen, zoodat het gezamenlijk vermogen 34 P. K. zal worden. B. en W. hebben aan L. P. v. d. Waal te Haarlem vergunning verleend tot oprichting van een drukkerij op den beganen grond van een bestaand perceel aan de Schagchelstraat no. 17, kad. bekend gemeente Haarlem, sectie D No. 7955 en waarin gebezigd zullen worden 4 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 4.6 P.K., dienende voor diverse machines voor het vervaardigen van drukwerken. In Gorkum is de 12-jarige H. uit Haarlem bij het baden even buiten de Dalempoort verdron ken. I Voor het examen manufacturenbrevet slaag den o.a. de heeren A. J. Borst uit Haarlem en J. v. d. Beek te Overveen; voor het examen handteekenen L.O. de heer M. Langbroek uit IJmuiden; voor het examen Fransch M.O. acte A de heer N. Visser uit Heemstede; voor het examen Duitsch M.O. A mevrouw G. A. M. Wal ker te Haarlem en mej. C. H. Bille uit Heem- Gebouw St. Bavo: Geel-Wit, gewone zittingen 4 en 7 uur. Kunstzalen fa. J. A. Boskamp en Zn., Over veen: Tentoonstelling werk van Piet van Wijn- gaerdt, 106 uur. R. K. Scholen Pretoriaplein: Fancy-fair ten bate van het jeugdwerk. Frans Halstheater: „Drie handige meisjes" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: ,JUi Baba komt naar Filmstad", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace-Familie-Cinema: „De man, die beslag legt" en „De oesterprinses", 2 en 8.15 uur. Luxor-theater: „De vliegende zot" en de in ternationale prijsvraag, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Uurfilmvoorstellingen van half 3 tot half 12 uur. Gebouw H. K. B., Tempeliersstraat: „8 dagen wereldgeschiedenis", 2.30, 7 en 9.15 uur. Toonzalen fa. Boskamp en Zoon, Overveen Tentoonstelling werk van P. Wyngaardt, 106 uur. R.K. Patronaatsgebouw Pretoriaplein Fancy fair ten bate van het jeugdwerk, 12—6 en 811 uur. Rembrandt-Theater Ali Baba komt naar filmstad", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace-familie-cinema ,.De man, die beslag legt" en „De Oesterprinses", 2, 5 en kwart over 8 uur. Frans Hals Theater „Drie handige meis jes", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „De vliegende zot" en de groote internationale prijsvraag, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Moviac Uurfilmvoorstellingen, half 3 tot half 12. Gebouw H.K.B., Tempelièrsstraat „Acht dagen Wereldgeschiedenis", half 2 en 3.45 uur. Gebouw St. Bavo R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gem. Concertgebouw H.O.V, concert, kwart over 8 uur. Toonzalen fa. Boskamp en Zoon, Overveen, tentoonstelling werk van P. Wijngaardt, 10 tot 6 uur. R.K. Patronaatsgebouw, Pretoriaplein Fancy-fair ten bate van het jeugdwerk, half 9 11 uur. N.V. ESSj KRUISSTRAAT 38 - TELEF. 14609 8Ü7 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Rembrandt-Theater Ali Baba komt naar filmstad", 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace-Familie-Cinema „De man, die be slag legt" en „De Oesterprinses", 2 en 8.15 uur. Frans Hals-Theater „Drie handige Meis jes", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „De vliegende zot" en de groot internationale prijsvraag, 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Uurfilmvoorstellingen, 2.30 tot 11.30 uur. Gebouw H.K.B. „Acht dagen Wereldge schiedenis", 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken worden van 6 tot en met 12 Augustus waar genomen door fa. Loomeijer, Barteljorissstraat 11; Parkapotheek, Kleverparkweg 13 en Teyler- Apotheek, Teylerplein 79. stede; voor het examen Duitsch L.O. de dames J. Schreuder te Haarlem en A. Balma te Sant poort. Vr. betreffende loten. Antw.: Op geen enkel toegezonden nummer viel een prys. Vr.: Mijn dochter is 27 Juni in betrekking ge gaan en wilde met September vertrekken. Met 1 Augustus ging de familie echter met vacan- tie, doch wij hadden er óp tegen, dat zy mee ging. Heeft mijn dochter nu nog recht op haar loon over Juli? Antw.: Ja. Vr.: Ik heb een meisje voor dag en nacht. Zij is nu elf maanden bij mij en krijgt nu vijf da gen vacantie. Wat komt haar toe bulten haar lpon? Antw.: fl per dag kostgeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3