I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" 1 voor 80.000 gezinnen I ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1938 iiuiiiiiiiiiHniainiiiiHiHiiimmiimuiituiuuiuniiiiJiumiluiiiuiliiiülilliluilinillinillllinilllllinnilIlHIIllll |niniiinini[iiiimiiiiiniiiiiiiiniii[iiniiiiiiiiiriiiiimiiimniiiiiiiniiiiiiniiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii| DEELNAME K.L.M. AAN AUSTRALIË-LIJN Voor Indië slechts gunstig, aldus de regeeringsgemachtigde HET RIJWIELACHTERLICHT Maatregelen tegen ondeugdelijke fabricage gevraagd MARIAAL CONGRES OP BOUVIGNE Werktijdverkorting en loonderving Nationale Jeugdluchtvaartdag EEN KARMEL OP IJSLAND OPENBARE GEZONDHEID Nederlandsch congres van 1517 September te Maastricht OLYMPISCHE SPELEN DE SPELEN IN 1940 TE HELSINGFORS En de man, die verkeerd liep BOEK EN BLAD gmiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiitiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii| FOTO REPORTAG E iiiiiiiiiiiiiiiiiimuuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiijuiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiuimiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiui Van de nieuwe hefbrug over de Gouwe te Alphen aan den Rijn, in den ver- keersweg Leiden Utrecht is het mid dengedeelte gemonteerd, zoodat over eenige weken de brug voor het ver keer kan worden opengesteld Het tweede gedeelte der zeilwedstrijden van de Holland-week is Vrijdag op de Loosdrechtsche plassen ingezet. Een snapshot op den eersten dag .Onder moe ders paraplu, sliep een lief klein kindje; op het zand van Zand- voorts strand uit de zon in 't windje" Een deel van de Nederlandsche zwemploeg voor de Europeesche kampioenschappen te Londen vertrok Vrijdag van het Centraal Station te Amsterdam. Het afscheid Te Landsmeer had Vrijdag de overdracht plaats der herstelde gebouwen, die eenigen tijd geleden door een windhoos werden vernield, aan de pluimvee- bedrijven. 2de van links de burgemeester van Landsmeer, de heer P. v. d. Sluys Op kasteel Doorwerth is Vrijdag ter gelegenheid van het 1ste lustrum der stichting Nederlandsch Legermuseum een speciale tentoonstelling geopend. Generaal b.d. Snijders (geheel links) tijdens zijn rede De regeeringsgemachtigde voor Verkeer en Waterstaat, ir. van Haeften, heeft in de ver gadering van den Volksraad verklaard, dat in dien de bedoelingen van den Minister van Ko loniën inderdaad worden verwezenlijkt, de deelneming van de K. L. M. aan de luchtlijn naar Australië welke voorshands als verlies gevend zal moeten worden beschouwd voor Indië niet anders dan gunstig kan zijn, daar deze bedoelingen practisch beteekenen, dat de K. L. M, de helft van het te verwachten ex ploitatietekort draagt. Ook de regeering erkent de wenschelijkheid om het zwaartepunt van de zeggenschap over de bedrijfsvoering van de K. N. I. L. M. meer naar Indië te verleggen. Men overweegt thans, op welke wijze dit kan worden bevorderd. Omtrent de doortrekking van de K.N.I.L.M.- liin naar Saigon, kan worden gemeld, dat dezer dagen bericht is ontvangen, dat van de zijde der Fransche regeering hiertegen geen bezwa ren meer bestaan en de noodige formeele schik kingen zeer spoedig kunnen worden verwacht. De practijk toont aan dat de veiligheid van het verkeer door het rijwielachterlicht lang niet in die mate verhoogd is, als men had mogen verwachten. lederen avond ziet men een groot percentage wielrijders, waarvan het achterlicht niet brandt, deels wel tengevolge van onacht zaamheid, doch voor een groot deel ook als ge volg van ondoelmatige constructie van de toch van een Rijkskeur voorziene lichten. Daar sedert de wettelijke invoering van het achterlicht de automobilisten minder verdacht zijn op wielrijders, welke dit licht niet voeren, terwijl de laatsten temidden van andere fietsers, welke wel een brandend achterlicht voaren. bijzonder slecht waarneembaar zijn, zijn door dezen toestand nieuwe en ernstige gevaren ont staan. Deze gevaren zullen in de komende maanden, waarbij de duisternis steeds vroeger gaat vallen, in belangrijke mate toenemen. De A. N. W. B. is van oordeel, dat aan dezen toestand alleen binnen afzienbaren tijd een einde kan komen, wanneer het ondeugdelijke achterlicht zoo spoedig mogelijk uit den handel verdwijnt. Reeds kort na de wettelijke invoering van het achterlicht verzocht de A. N. W. B. den minister, de keuringsbepalingen zoodanig te willen aan vullen, dat lostrillen der iampjes bij de van een Rijkskeur voorziene achterlichten nimmer meer kan voorkomen. Thans heeft de A. N. W. B., wijzende op het toenemende verkeersgevaar, nogmaals de aandacht van den minister op deze ma terie gevestigd en verzocht wel maatregelen te willen bevorderen, welke het verder fa- briceeren en in den handel brengen van on deugdelijke achterlichten zullen verhinderen. Verder raadt de A. N. w. B. hun, die een ach terlicht hebben, hetwelk bij normaal onderhoud telkenmale defect is, aan, dit, hoe begrijpelijk net ook is. dat men slechts noode tot déze extra- uitgave besluit, in het belang van eigen en an- derer veiligheid zoo spoedig mogelijk tegen een deugdelijk te verwisselen. Men verzoekt ons opneming van het volgende: Maria, de Moeder van alle menschen, de he- melsche Moeder in alle gezinnen! Alle jonge meisjes van Nederland met Maria als voorbeeld, als Ideaal, als Helpster. Dat is de bedoeling, de mooie strekking, die ligt in de Mariale Dagen, die gehouden zullen worden op Bouvigne. Reeds velen gaven zich op en komen in groo- ten getale van alle kanten naar den Maria- burcht. Nog veel meer verwacht Maria op Haar Burcht. Allen, die eenigszins kunnen, wil Zij geschaard zien rond Haar troon. Komt dan allen Zaterdagmiddag 13 Augustus naar Bouvigne. Slaat de liefdevolle uitnoodiging van de Moeder des Heeren niet af. Gaat luisteren naar de bezielende woorden van Mgr. Frencken en de duidelijke, leerzame lessen van pater Friethoff. Rijkelijk gezegend zult gij huiswaarts gaan, met den naglans Harer liefdevolle bezorgdheid in uw hart. De Algemeene Nederlandsche Mijnwerkers- bond heeft aan de contactcommissie naar aan leiding van het voorstel der werkgevers om den werktijd der continu-arbeiders te verkorten, waarbij echter de daaruit ontstane loonderving geheel door de arbeiders moest worden gedra gen, een schrijven gezonden, waarin medege deeld wordt, dat de bond meent, te moeten blij ven aandringen op werktijdverkorting zonder loonderving. De Nat. Jeugdluchtvaartdag heeft allerwegen belangstelling. De heer P. Guilonard, onder directeur van de K. L. M., heeft zich bereid ver klaard, de deelnemers tijdens den gemeen- schappelijken koffiemaaltijd toe te spreken. Vele luchtvaart- en andere instanties gaven blijk van hun belangstelling, door een aantal fraaie prijzen voor de te houden wedstrijden be schikbaar te stellen. Zoo mocht men prijzen ontvangen van de N. L. S., K. L. M., Aviolanda. Deutsche Lufthansa, Air France, Uitgeverij „Het Vliegveld", N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfa- briek Fokker, Herbert Terry and Sons Ltd., „Vliegwereld", firma Meulenhoff, firma Goffin, tewijl de heer C. W. Luijendijk, burgemeester van Amelde en Tienhoven, een zilveren me daille aanbood. Men schrijft ons: IJsland wacht nog op den Karmel. De Kar- mel wacht op U. Zoo is in het kort de toestand na den op roep van het Karmel-Comité, dat aan Katho liek Nederland een kleine som gelds heelt ge vraagd voor een zeer bescheiden kloostei der Zusters Carmelitessen op IJsland. IJsland staat aan het begin van haar mis- sioneering. Enkele Zusters zijn er in een Zie kenhuis te Reikjavik, dat wij alleen maar ken nen uit de weerberichten, en enkele priesters. En van de 100.000 inwoners, die IJsland telt zijn er slechts 280 katholiek. De historie kent het verhaal van den Pran- schen priester Baudoin, die na drie eeuwen op nieuw naar IJsland voer om te trachten het geloof der voorouders opnieuw te plamcrr in den harden bodem. Hij verkleedde zich ais een boer van dat land, omdat zijn verblijf als pries ter niet was toegestaan. En toen hij werd ont dekt en zou worden uitgewezen, had hij niet méér gedaan dan aan drie jongens de genade te brengen van het geloof. Twee van hen wer den priester, Duitsche Jezuiëten, de derde keer de naar IJsland terug. Gunnar Einarson sticht te een gezin op z'n ouden grond, de eenige ka tholiek in dat land En nu, nadat in 1895 Paus Leo XIII IJsland had gemaakt tot een vasten missiepost, nadat de Paters Montfortanen en de Zusters van St. JOzef er blijde hun intrede hadden gedaan, nadat er een ziekenhuis was "errezen en scholen, nadat Kardinaal van Ros- sum er een bezoek had gebracht en dezen mis siepost had verheven tot Apostolische prefec tuur. werd de zoon van Gunnar Einarson, de eerste katholiek sinds vele eeuwen, priester ge- wiid. Begrijpt U nu, waarom Kardinaal Van Ros- sum, Hollands kardinaal, wenschte, dat er Zusters naar IJsland zouden gaan, die met hun gebed het. werk der missie zouden steunen? Zfi zullen daar alleen maar bidden en haar gebed zal in korten tijd van die enkele tien tallen katholieken duizendtallen maken. Bidten werkt-! Daarvoor hebben zij een klooster noodig deze Zusters van den Karmel te Esmond. De Zusters in de Karmel bidden voor U. Wie hiervoor een offer geven wil, storte zijn gave op giro 13431 van den H. E. Heer E. P. Rengs, Deken van Alkmaar, R K. Pastorie VerdronkenoOrd 76 te Alkmaar of aan dc Zus ters Carmelitessen Egmond aan den Hoef, giro nummer 39730. Het Nederlandsch Congres voor Openbare Gezondheidsregeling, opgericht in 1896, hield in 1936 een congres te 's Gravenhage. De 42e bijeenkomst zal 15, 16 en 17 September te Maas tricht gehouden worden. Er heeft zich onder voorzitterschap van den heer J. Schaepkens van Riempst wethouder, een commissie van ont vangst gevormd, waarvan ook mr. L. B. J. van Oppen, oud-burgemeester van Maastricht, deel uitmaakt. Het is de gewoonte, dat in de algemeene ver gaderingen een onderwerp wordt behandeld, dat de belangstelling heeft van allen, leeken zoowel als deskundigen, die zich bezighouden met maat regelen op het gebied der volksgezondheid. Dit jaar houdt in de eerste algemeene vergadering dr. L. A. Veeger, geneeskundig inspecteur bij het Staatstoezicht op de Volksgezondheid te Nijmegen, een inleiding over „Taak, werkwijze en organisatie van het Limburgsche Groene Kruis", terwijl in de sluitingsvergadering ir. J. H. Froger, leider van den Provincialen Streek- plandienst te Maastricht, zal spreken over „Het streekplan in Zuid-Limburg in verband met maatregelen voor de openbare gezondheidszorg." Daarnevens vergadert het congres gesplitst in een „medisch-hygiënische" en een „technisch- hygiënische" sectie. Vooraanstaande deskundi gen behandelen in de eerste: Geneeskundige voorzorgen in de mijnindustrie en in de glas- en aardewerkindustrie, voorts komen daar ter sprake: de verpleging, verzorging en hulp bij het kraambed in het bijzonder in landelijke ge meenten, het schoolartsen-instituut, en de be strijding der tuberculose onder het rundvee, met het oog op de belangen der volksgezondheid. In de technisch-hygiënjsche sectie komen aan de orde: Hygiënische bovengrondsche werken bij de mijnen, woningvoorziening en drinkwater voorziening in het Limburgsche industriegebied, reiniging van afvalwater en onderzoekingen over het „klimaat" in verschillende woningen. Wij willen er hier aan herinneren, dat dit congres onder zijn „mede besturende" vereeni- gingen de voornaamste organisaties telt van deskundigen, die aan de openbare gezondheids zorg hebben mede te werken (Maatschappij voor Geneeskunst, voor Pharmacie, voor Tand heelkunde, voor Diergeneeskunde Koninklijk Instituut van Ingenieurs, Ned. Chemische Ver- eeniging) maar ook speciale vereenigingen, (Ned. Instituut voor Volkshuisvesting' en Ste denbouw, Ned. Vereeniging tegen verontreiniging van water, bodem en lucht). Voorts mogen hier zoowel de Algemeene Nederlandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" als de R. K. Nationale Fe deratie „Het Wit-Gele Kruis" genoemd worden. Er zijn nog verscheidene andere vereenigingen als deelnemers tot dit congres toegetreden. De secretaris, prof. C. F. van Oyen, Biltstraat 166, Utrecht, verschaft gaarne verdere inlichtin gen. Verschillende excursies naar belangrijke in dustrieën en door het mooie Limburgsche land schap staan tevens op het programma. Voorzitter van het congres is dr. N. M. Jo- sephus Jitta, voorzitter van den Gezondheids raad te 's Gravenhage. Het besluit van Japan de organisatie van de Olympische Spelen 1940 te Tokio af te zeggen, heeft de plannen van den 26-jarigen Fritz Steinghez wreed verstoord. Achttien maanden geleden is Steinghez uit Zwitserland vertrokken voor een wandeltocht naar Tokio, met de bedoeling tijdig in de Ja- pansche hoofdstad te arriveeren, ten einde de Olympische Spelen in 1940 bij té wonen. Dezer dagen was hij juist te Cairo aangekomen. Hij wandelde door Zwitserland, Frankrijk en Italië waar hij zich ingescheept had voor Egypte. Steinghez was buitengewoon teleurgesteld toen hij 't nieuws hoorde. Ik neem er nu maar een paar dagen vacantie van, verklaarde nij, en dan wandel ik terug door Centraal Europa naar Zwitserland. Hem werd nog gevraagd of hij misschien van plan was naar Helsingfors te wandelen, waar de spelen in 1940 worden ge houden, waarop Steinghez antwoordde, uat hij nog geen besluit had genomen, doch dat h>j op zijn wandeltocht terug tijd genoeg had om er over na te denken. HET GORILLA MYSTERIE door Jan Avon. Uitgave W. Sijthoff's Uitg. MijLeiden. Een detective roman, die minder griezelig aandoet dan de titel wel doet vermoeden. Een medicus dr. Cavelli wordt veroordeeld, beschuldigd van moord op mevr. Baginsky. Als hij zijn gevangenisstraf heeft uitgezeten geeft hij een brochure uit, waarin hij zijn onschuld tracht te bewijzen. Kort daarop geschiedt er een serie mysterieuze misdaden, waarbij een gorilla betrokken is. De knappe detective Ru- dolf Temesvary van de recherche van Boeda pest weet klaarheid in de zaak te brengen en den waren schuldige te achterhalen. Als detective-roman is dit werk niet onver dienstelijk en niet al te onwaarschijnlijk, ter wijl de vlotte stijl en de prettige indeeling en behandeling van de stof, het genoegen verhoo- gen dat het lezen van dit boek biedt. HET INSTRUCTIE-BATALJON TE KAMPEN, door F. H. J. de Plot. Uitg.: J. H. Kok N.V. Kasmven. Het Nederlandsche leger en niet het leger alleen heeft veel te danken aan het voorma lige „I. B.", waar menig generaal als jong sol daat zijn wachtjes klopte. Tijdens de reünie, die dezer dagen voor de oud-I. B.-ers te Kampen gehouden werd, is van verschillende zijden op de beteekenis van het oude instructie-bataljon en van hen, die er eens deel van uitmaakten vol doende gewezen; wij behoeven niet in herhaling te vervallen. Het boekje, dat de heer Plot over het wel en wee van het I. B. schreef, geeft een vlot en prettig overzicht van de gebeurlijkhe den in deze eens zoo belangrijke kern van onze weermacht, en ieder, die daar belang in stelt en hun aantal is, gelukkig, groeiende zal er vreugde aan beleven. Wij geven het gaarne een aanbeveling mee. MEESTER WESTERBEEKS MOEI LIJKE JAREN, door A. F. Koen- raads. Uitg.: N.V. Brusse Rot terdam. Dit boek behelst o.m. 'n eenzijdig pleidooi voor de openbare school, met tal van openlijke en be dekte schimpscheuten tegen 't bijzonder onder wijs. We missen er niet zelden 'n zuren toon. Een verhaal, dat om z'n bekrompen, eenzijdige standpunt voor de onzen van geringe waarde is. e nederigste arbeid wordt van eeuwige waarde, mits hij met zuivere 'ntentie wordt verricht. GEERT GROOT E GENOOTSCHAP No. 548 en 549. Mariënburg 's Hertogenbosch Als nummer 548 verscheen in de G. G. G.- serie een goedgedocumenteerde en lezenswaar dige levensbeschrijving van Pater Damiaan, Roömsch en Universeel, door J. Thompson; ach tereenvolgens worden aan de hand van dit hei ligenleven de kenteekenen van de H. Kerk, Katholiek, Apostolisch. Eén en Heilig bespro ken. In verband met het 19de eeuwfeest van den dood van den H. Stephanus verscheen als nr. 549 van de G. G. G.-serie een door Pater Drs. St. Wevers, Montfortaan, geschreven boekje over den H. Stephanus, bedoeld als een gedramati seerde reconstructie van diens sterfdood. DE GESCHIEDENIS VAN DE KLEINE H. THERESIA. Uitgave Missiehuis Christus Koning 1 Helmond. Door het Sint Theresia-bureau van het Mis siehuis ChristusKoning te Helmond werd uit gegeven een kinderboekje, bevattend het ver haal van het leven van de Kleine H. Theresia, naar het Duitsch van Elis. von SchmidtPauli, door Herder te Freiburg uitgegeven. Het boekje leest prettig en is van smaakvolle illustraties voorzien. HET H. HART EN DE PAUSEN door vater Joachim S.S.C.C Als uitgave van het Nationaal secretariaat der Intronisatie van het H. Hart, paters der H.H. Harten te Ginneken verscheen een kleine brochure bevattende een aantal uitspraken en aanmoedigingen van de Pausen uit de laatste helft der vorige eeuw en van onzen tijd over de devotie tot het H. Hart. Het geschriftje bevat min of meer een op somming, maar een die welsprekend en in houdrijk genoeg is voor het beoogde doel: de eer van het Goddelijk Hart, het zielenheil. KAPERS OP NIEUW GUINEA, door Frans Lelie. Uitg.: Van Holkema en Warendorf N.V. Amsterdam. Een verhaal van spannende avonturen. We zien hoe een Hollandsche kolonie op Nieuw Gui nea door een binnenlandschen opstand onder de Kaja Kaja's en door een inval van bulten, een aanval van Chineesche zeeroovers, wordt be dreigd. De goed geoutilleerde Marine zendt vanuit Soe- rabaja twee torpedojagers, die tijdig het gevaar weten te keeren. Een aardig jongensboek. JESSY EN DE ANDEREN, door Emmy van Lonkhorst. Uitg.: Van Holkema en Warendorf N.V. Amsterdam. Jessy is een der meisjes uit het gezin van Baerle, dat door zware .slagen wordt getroffen. Vader, die een goede praktijk als advocaat heeft, sterft, moeder eveneens. Jan. een der jongens, wordt ziek en Jessy neemt de leiding van het huishouden op zich. Hoewel, men een toontje la ger móet zingen, houden allen goeden moed en ten slotte breekt er licht do'ór. Vader heeft meer geld nagelaten dan verwacht was. Magda krijgt een mooie carrière als zangeres en 't einde ia zeer blij. Een frisch geschreven en leerzaam meisjesboek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4