De petroleum-bedrijven in Mexico ONTEIGENING EN HARE GEVOLGEN PLAATJES Mooie, charmante zonnebruining Kerkelijk leven ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT De mogendheden en de Monroe-leer Korte berichten Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons Hei woord van den Vader Het Christel ij ke Europa be greep eens de taal van den Vader, cn daarom begrepen de volkeren elkander. Nu begrijpt het politieke Europa de taal van den Vader niet meer, en daarom begrijpen zij zichzelf niet meer. Kardinaal Pizzardo. „VEERTIG JAREN KONINGIN" Een documentaire Polygoonfilm HUIZEN AFGEBRAND Gevolgen van blikseminslag Pensiongasten moesten vluchten Landbouwschuur afgebrand - HANDELSVERKEER MET DUITSCHLAND Regeling in verband met het op nemen van Oostenrijk in het Duitsehe Rijk Legermuseum bestaat 25 jaar „Een monument van Neder- landsche krijgsroem" ST. MAARTENSKERK TE ZALTBOMMEL Examens R.K. Organisten- en Directeurenvereeniging PASTOOR H. J. G. VAN BAAREN RETRAITEN In De Thabor te Rotterdam Seppe De brand op „Rijsen burg" Eerste jaar filosofie naar Apel doorn, tweede jaar blijft op Rijsenburg Te Bergen NAAR DE MISSIE Vertrek van missionarissen van de H. Familie KERKELIJKE BENOEMINGEN Bij de Paters van het Allerh. Sacrament aters Capucijnen NIEUW KLOOSTER TE VUGHT Succursaalhuis van de Francisca nessen van Oirschot JAARLIJKSCHE KOSTERSDAG Ook dit jaar veel belangstelling op Brakkenstein De onteigeningsmaatregelen, waarvan de buitenlandsche ondernemingen, die aan den Mexicaanschen bodem de kostbare Aardolie onttrokken en die, dank zij haar on verdroten, zij het ook niet belangeloozen ar beid, welvaart in het land brachten, het slacht- °£fer geworden zijn, kunnen daarom vooral niet Öoor den beugel, omdat de Mexicaansche regee- fing verzuimd heeft, zich zonder verwijl met óe kwestie der schadeloosstelling bezig te hou den. Dat de ondernemingen op schadeloosstel- £'fg recht hebben, bestrijden de bewindhebbers *e Mexico-City Wel niet, maar het is hun noch anderen duidelijk hoe de regeering de enorme ®°nimen vinden zal, die betaald zullen moeten Vvorden, willen de buitenlandsche ondernemers en de regeeringen, die achter hen staan, het *echt verliezen, van „roof" te spreken. De onteigeningen op zich zelf zijn, in zekeren '•in, wel te rechtvaardigen. Artikel 27 van de hl 1917 aangenomen grondwet verklaart uitdruk kelijk, dat de directe eigendom van alle mine- ^e rijkdommen bij de natie berust en dat deze titels van eigendom onvervreemdbaar zijn. Dat dit artikel voor in Mexico werkzame onderne mingen gevaren in zich sloot, kon bezwaarlijk °ntkend worden. Alleen, men was er zeker, al m zeker van, dat geen Mexicaansche regeering het ooit zou aandurven, op grond van dit grond wetsartikel tot maatregelen over te gaan, waar door 't petroleum-land en zijn regeering zich de Ernstigste moeilijkheden van internationalen aai'd 0p den hals zouden halen. De ondernemers Waren er van overtuigd, dat èn de Vereenigde ®taten én Engeland iedere poging om art. 27 een andere dan theoretische waarde te gever., °t> staanden voet met het zenden van een aan- kruisers naar de Mexicaansche wateren zou den beantwoorden. En de dreigende kanonnen d'or zeemonsters zouden de Mexicaansche re dering al heel spoedig tot het gezonde inzicht brengen, dat ook een grondwet passages kan bevatten, die heel decoratief werken en de mgenlieföe van een natie streelen, maar die Voor practische toepassing niet in aanmerking komen. Deze meening berustte in 1917 en ook veel later nog op goede gronden. Nóch in Mexico, dóch daarbuiten kon men onmiddellijk na den dooten oorlog voorzien, dat de Monroe-leer 20ó evolueeren zou, dat er een tijd komen kon, Waarin noch de Vereenigde Staten, noch, en ^eel minder, niet-Amerikaansche mogendheden er aan zouden kunnen denken, van de meest- Welsprekende en meest-dwingenae middelen, die bhn ten dienste staan, gebruik te maken. Tot 1934 was er van wezenlijke wijzigingen in den bestaanden toestand weinig te be speuren. De buitenlandsche petroleum- óndernemingen zetten, tot haar eigen voordeel niet minder, tot baat van Mexico en zijn bevolking, haar exploitaties voort. Eerst met bet optreden van generaal Cardenas als presi dent van de republiek begon gevaar te dreigen. Cardenas toch was en is de uitverkorene en de Vertegenwoordiger van de linksch-radicalen, die Wei geen Bolsjewisten genoemd konden worden, •baar die voor veel van wat er in de republiek der Sovjets voorviel en voorvalt toch oprechte bewondering hadden. Van bewondering tot na gging is maar een stap. De nieuwe president koos zich eerst de groot grondbezitters tot slachtoffer. In drie jaar tijds beed hij 25 millioen are met een waarde van bijna ïooo millioen pesos onteigenen. Dit was eenvoudig genoeg, want de regeering gaf den onteigenden w'el een schadeloosstelling in den v°rm van „landbons", maar bleef weldra in ge breke interest en aflossing van deze „waarde papieren" te betalen. i^aar de linksch-radicale organisaties, die achter Cardenas stonden en hem tot steeds energieker b'Srijpen noopten, waren niet voldaan. Mexico's 8roote rijkdom is de petroleum en de regeerende mvolutionnaireri zagen met leede oogen, dat een beel van de opbrengst der schatten, die de Mexicaansche bodem leverde, voor het volk verloren ging. „Mexico voor de Mexicanen", Werd de leuze en die „slogan" waarvan, mutatis mutandis, ook andere volken gebruik en zelfs Schromelijk misbruik maken leidde tot den "'egaien roof", waaromtrent het laatste woord b°8 lang niet gesproken is. Met is niet te ontkennen, dat men te Mexico- ^"by handig te werk gegaan is. In Mei 1937 b'ak in de petroleum-bedrijven een staking Mt en de arbeiders stemden er slechts in toe Weer aan het werk te gaan, nadat hun een on- berzoek naar hun grieven en eischen was toe- eezegd. Het ging in de eerste plaats om verhoo- euiS van het loon. Laag was het zeker niet. Méér (Jan 7.20 pesos per dag verdient in Mexico ®cen enkele arbeider. De spoorwegarbeiders. die brede tot de best-betaalden behooren, bren- Seó het niet verder dan tot 4.20 pesos. Maar de 6fbeiders in de petroleum-bedrijven huldigden be economisch-aanvechtbare stelling, dat de ®r°otte van het arbeidsloon evenredig moet zijn aan de flnancieele mogelijkheden der onderne ming en het federale arbitragehof en daarna **et hof van cassatie sommeerden op dien en shdere gronden de ondernemingen, het loon van ',aar arbeiders te verhoogen. Hadden de onder nemers toegestemd, dan zou hun dat, volgens °£fleieele ramingen, ongeveer 27 millioen pesos méér dan tot dusverre gekost hebben, maar in kerkelijkheid zouden de ondernemingen ruim 40 millioen pesos per jaar méér te betalen hebben kehad. Dit nu ging haar financieelen krachten boven. De Mexicaansche regeering hield even- Wel hardnekkig aan „wettig genomen beslissin- vast en gaf den ondernemingen de aan gename keus tusschen onteigening en failliet. Het kwam tot onteigening. En nu komen de diplomaten aan het woord. Londen zendt twee in energieke bewoordingen gestelde nota's. De Mexi caansche regeering maakt van een voorwend sel gebruik om de diplomatieke betrekkingen met Engeland af te breken. Dat beëindigt de Britsch-Mexicaansche conversatie voor het oogenblik, want de Monroe-doctrine belet de Admiralty een paar kruisers naar de Mexi caansche havens te zenden. Dan is het woord aan Washington. President Roosevelt is met het geval tamelijk verlegen; de huidige bewbner van het Witte Huis heeft voor de behartiging der groot-kapitalistische belangen nooit veel geestdrift aan den dag ge legd. Walstreet beschouwt hem als een tegen stander. Niettemin kan ook Roosevelt het niet laten stappen te doen, want geen Amerikaansch pre sident kan er nu eenmaal stilzwijgend in toe stemmen, dat Amerikaansche ondernemers zon der vorm van proces van hun bezit worden be roofd. Zoo wordt ook uit Washington een nota verzonden, waarvan de korte inhoud luidt: Geef het onteigende bezit terug of betaal een behoorlijke schadeloosstelling. Aan teruggeven kan men, om velerlei rede nen, te Mexico-City niet denken'. Maar men blijft bereid de onteigenden schadeloos te stel len. Maar hoe? De onteigende bezittingen heb ben een waarde van zeker 300 millioen dollars. Zou Mexico dat bedrag in tien jaar moeten be talen, dan zou daarmee een kwart van de staatsinkomsten gemoeid zijn. Men denkt er een oogenblik over een groote binnenlandsche leening uit te schrijven, maar ziet van dat denkbeeld, als onuitvoerbaar, weldra af. En de Vereenigde Staten, die, alweer op grond van de geëvolueerde Monroe-leer, tot militaire maatregelen niet kunnen overgaan, besluiten op de Mexicaansche regeering econo- mischen druk te oefenen. De Amerikaansche schatkist, die zich tegen een voordeeligen koers regelmatig groote hoeveelheden Mexicaansch zilver leveren liet, weigert dit metaal voortaan te ontvangen. Dat is voor Mexico een harde slag. En Washington bereidt nieuwe maatrege len voor. De petroleum, die mild vloeien blijft, moet tot iederen prijs verkocht worden. Aan wie? Zeker niet aan de landen, die onmiddellijke schade van de onteigeningen ondervonden hebben. Maar er zijn andere staten: Duitschland, Italië, Japan, die zelf niet over petroleum beschikken, maar er de allergrootste behoefte aan hebben Petalen in klinkende munt of in volwaardige deviezen kunnen deze landen wel niet, maar zii hebben machines en vele andere producten, die Mexico wel gebruiken kan. Ruilhandel komt tot stand. Het zijn o, ironie van het lot! de autoritaire mogendheden, die van het revo- lutionnair optreden van de Mexicaansche regee ring partij trekken! Het linksch-radicale Mexico ziet zich thans gedwongen, fascisme en racisme de behulpzame hand te reiken! En het wordi er, in geld althans, niets rijker mee. De scha deloosstellingssommen blijven onbetaald en de moeilijkheden worden grooter naarmate de economische druk op het land sterker wordt. Mexico werkt zich langzaam maar zeker in een economisch moeras. En het wordt, op den koop toe, zijn politieken beginselen in de ergste mate ontrouw! Ziehier de eerste zure vruchten der onteigening! Een autobus met vijf-en-twintig inzitten den is in de nabijheid van Wolfsbach fn een sloot langs den weg geraakt en gekanteld. Acht personen werden gewond, van wie drie ernstig. Het speciale gerechtshof te Brunswijk heeft vier firmanten van de firma Rothschild Loehm in Stadt Oldendorf wegens vergrijpen tegen de deviezenbepalingen en wegens misdrijf tegen de wet op volksverraad tot tuchthuisstraf fen van een jaar en vijf maanden tot vier jaren, benevens geldboeten van 75.000 R.M. tot 300.000 R.M. veroordeeld. Een beklaagde werd vrijgesproken. Een vliegtuig van de luchtbasis Saint Jean d'Angely is bij het neerstrijken op het water, Dinsdagavond om half twaalf, omgeslagen. De beide inzittenden zijn om het leven gekomen. Er wordt melding gemaakt van drie nieu we gevallen van kinderverlamming in Essex, een te Braintree en twee te Hal- stead. Op het oogenblik lijden 26 personen in Essex aan deze ziekte. Om den inhoud der Pauselijke Sociale Ency clieken in ruimeren kring bekend te maken, heeft het Diocesaan Bureau van Katholieke Ac tie te Lodz toestemming gekregen om voor de radio van deze Poolsche stad conferenties te houden over de so ciale ideeën der Encyclieken. De eerste conferentie „Het arbeidersprobleem in de sociale Encyclieken" werd dezer dagen door kanunnik Stanislas Nowicki gehouden. President Betulio Vargas heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij alle Zionistische Centra in geheel Brazilië worden ontbonden. President Roosevelt is Donderdagmiddag om half twee (pl. tijd) te Balboa in de Kanaal- zóne aangekomen, aan boord van den kruiser „Houston". Hij kwam van de Cocos-eilanden na een kruistocht van 19 dagen, waarbij hij ge- vischt heeft. De „Diario de Lisboa" meldt uit Porto, dat een deel der bemanning van het Noorsche vrachtschip „Lom" Woensdagavond aan het muiten is geslagen, toen de kapitein bevei gaf naar Huelva te vertrekken. Vier muiters wer den aan bbord vastgehouden. De „Lom" was te Porto gekomen om kolen in te nemen Veertien vertegenwoordigers van de Japan- s c h e pers, die op uitnoodiging van de Duit- sche regeering een studiereis door Duitschland zullen maken, zijn heden uit Tokio vertrokken. Voor hun vertrek werden zij door den Duitschen ambassadeur Ott ontvan gen. De Japansche journalistenvereeniging heeft den Duitschen ambassadeur een uitnoodiging ,an Duitsehe journalisten tot een bezoek aan Japan overhandigd. Mussolini heeft zijn goedkeuring gehecht aan het type unif.ormer. voor staatsamb tenaren dat dezen, te beginnen met 28 Oc tober a.s„ 'in hun diensturen zullen moeten dra gen. De Hongaarsche regeering is voornemens ge leidelijk een verplichten arbeids dienst in te stellen. In 1935 werd in Hon garije reeds een vrijwillige arbeidsdienst inge voerd. De filmfabriek Polygoon heeft ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin een film gemaakt, die in vrij kort bestek een overzicht geeft van wat gedurende de laat ste veertig jaar onder het bewind van H. M. de Koningin in het Rijk der Nederlanden be reikt is. Deze film draagt den naam van „Veertig jaren Koningin" en heeft een streng documentair karakter. Vrijdagavond is tijdens het hevige onweer de bliksem ingeslagen in het woonhuis van den postbode Ettes te Hauwert. Het huis brandde geheel af. In Venhuizen werden de woningen van de families Kesteloo en Van Schager door den bliksem getroffen, waardoor ook deze huizen geheel afbrandden. In Westwoud is een koe door het hemelvuur getroffen. Tijdens het noodweer, dat Vrijdagavond bo ven de provincie Utrecht woedde, sloeg de bliksem in een aan den Kampweg te Soester- berg staande villa, bewoond door de familie H. Het geheele huis, dat met riet gedekt was, stond in een oogwenk in lichter laaie. De vrijwillige brandweer bestreed het vuur met vier stralen. Alleen de benedenverdieping kon behouden blijven. De villa was verzekerd, Tijdens onweer, is Vrijdagavond de bliksem ingeslagen in de boerderij van den heer Mod der te Groet, gemeente Schoorl. De bewoners zaten bij kaarslicht, aangezien ten gevolge van het onweer het electrische net in het ongereede was geraakt. In een aangren zende schuur logeerden vijftien zomergasten, die zich eveneens met kaarslicht moesten be helpen. De brandweer werd terstond gewaar schuwd doch kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. Boerderij en schuur brandden geheel af. Ver zekering dekt de schade. De gasten moesten in den nacht elders worden ondergebracht. In den afgeloopen nacht te ongeveer 1 uur brak tijdens een hevig onweer brand uit in een landbouwschuur aan de Noordstraat te Brou wershaven. Onmiddellijk na den blikseminslag stond alles in lichter laaie. De brandweer, die het vuur met vier stralen heeft bestreden, is er in kunnen slagen de belendende woningen van de wed. v. Sluis en J. P. Everwijn en een wa genhuis van J. van Sluis, zij het met brand schade, te behouden. De landbouwschuur, die het eigendom was van J. G. Jonker, J. van 't Hof en P. de Moor, ging met den inhoud ge heel verloren. Men heeft slechts twee varkens en eenige landbouwwerktuigen kunnen redden. De overige inventaris, als 1500 pakken bind touw, eenige landbouwwerktuigen, hooi, voeder enz. werd een prooi der vlammen. Naar wij vernemen is alleen de schuur verze kerd. De brandweer heeft nog den geheelen nacht moeten nablusschen. Boven Berlijn ontketende zich een nood weer. Een sneeuw- en hagellaag "bedekte spoedig wegen en grasperken =E De menschen zijn, dat is een feit, Thans zeer verzot op plaatjes: Er moeten plaatjes in de krant, Ze vullen daar de gaatjes. De plaatjes moeten ov'ral bij, Men ziet het bij reclame: Die is het best, ivanneer de tekst Maar gaat met plaatjes samen. Men ziet die plaatjes overal, Op borden en op muren, Men ziet ze langs den drukken weg, Op huizen en op schuren. Men ziet de plaatjes op stations, In trams en in de treinen We zien ze met tienduizenden, EE 't Zij groote of 't zij kleine We eischen plaatjes in elk boek, In alles wat we lezen, En plaatjes moeten er ook zelfs Op onzefietsen wezen! Warempel, ja, 't is weer zoo laat! We moeten plaatjes koopen Om als de plaatjeskijker komt Geen boete op te loopen. Op plaatjes zijn ze zoo belust Dat er zelfs lieden leven, Die wederrechtelijk naar het bezit Van vele plaatjes streven. Ze worden links en rechts gegapt, Je moet er goed op letten ee Opdat die plaatjeskijker je Niet op den bon kan zetten! HERMAN KRAMER IIIllllllIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIII In verband met een getroffen regeling, nood zakelijk geworden ten gevolge van het opne men van Oostenrijk in het Duitsehe Rijk, wordt er de aandacht op gevestigd, dat Oostenrijk- sche goederen voortaan ook kunnen worden ingevoerd op consenten voor import uit Duitsch land, terwijl omgekeerd goederen, afkomstig uit Duitschland, kunnen worden ingeklaard op de nog in omloop zijnde Oostenrijksche con senten. Deze regeling geldt niet voor de volgende contingenteeringentricotgoederen, vrouwen- bovenkleeding, lint en band, veters en verglaas de muur- en wandtegels. Deze artikelen zullen dus, indien van Duit schen oorsprong, slechts op Duitsehe vergun ningen en indien van oorsprong uit het vroe gere Oostenrijk, slechts op vergunningen voor het vroegere Oostenrijk mogen worden inge voerd. Een en ander wordt op de desbetreffende consenten uitdrukkelijk aangegeven. en geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebruin. Flacon 90, Doos 50 en 25 ct. Vrijdagmiddag werd ter gelegenheid van het vijfentwintig-jarig bestaan van 't Nederlandsch Legermuseum, gevestigd in Kasteel Doorwerth, uit de museumverzameling een tentoonstelling ingericht met betrekking tot de veertig-jarige regeeringsperiode van H. M. de Koningin. Deze jubileumtentoonstelling werd officieel geopend in tegenwoordigheid van verschillende militaire autoriteiten. Op de binnenplaats van Kasteel Doorwerth merkten we o.a. op den commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra en baronesse Van Heemstra—Van Oosterzee en voorts luit.-gen. G. J. J. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het Veld leger; generaal b. d. C. J. Snijders, oud-opper bevelhebber van Land- en Zeemacht; generaal- majoor W. F. Sillevis Smit, commandant van de lie Divisie; generaal-majoor Raaymakers, inspecteur van de Militaire Luchtvaartafdeeling; kolonel Van Voorst tot Voorst, oud-generaal Panthaleon baron Van Eek, overste Laman Trip, divisie-commandant van de Kon. Mare chaussee, luit.-gen. C. A. Rijnders, commandant van het Kon. Mil. Invalidenhuis „Bronbeek*', jhr. J. Beelaerts van Blokland, loco-burgemees ter der gemeente Renkum en tal van anderen. De 88-jarige directeur van het Nederlandsch Legermuseum, gen.-majoor F. A. Hoefer. riep al len, en inzonderheid generaal Snijders, een welkom toe. Hierna hield generaal C. J. Snijders een her denkingsrede, waarin hij allereerst hulde en diepgevoelden dank bracht aan den stichter en directeur van het Museum, generaal Hoefer, die op eigen initiatief en met eigen middelen het eerbiedwaardig historisch kasteel aankocht. Naderhand werd een stichting in het leven ge roepen en, met behulp van het Rijk, werd het kasteel grondig en zaakkundig gerestaureerd, zoodat 't Legermuseum er gevestigd kon wor den. Hiermede was de grondslag gelegd voor het levenswerk van generaal Hoefer, die hierop voortbouwend 'n grootsch monument van Neder - landsche krijgskunde en Nederlandschen krijgs roem tot stand bracht. En, ondanks zijn 88- jarigen leeftijd, is hij nog altijd de bezielde leider en stuwende kracht. In het Museum, aldus spr., ontvangt de Ne derlander aanschouwelijk onderwijs in hetgeen een vrijheidlievend volk voor zijn vrijheid en zelfstandigheid heeft geofferd. Zoo kan het Museum ons volk leeren zich het dappere en fiere voorgeslacht waardig te toonen. Er zal 'n machtige invloed van uitgaan ter opwekking tot vaderlandsliefde en krijgsmansdeugden, welke ten slotte juist die deugden zijn. welke eiken degelijken, nationaal-gezinden en offervaardigen staatsburger sieren. Met het uitspreken van den wensch, dat deze tentoonstelling zal getuigen van den geest, wel ke het Nederlandsch Legermuseum vervult en de belangstelling voor het museum zal vergroo- ten, verklaarde spr. de tentoonstelling vcor geopend. Vervolgens werd een telegram van hulde en trouw gezonden aan H. M. de Koningin. Jhr. J. Beelaerts van Blokland sprak hierna woorden van gelukwensch namens 't gemeente bestuur van Renkum en namens het bestuur van Kasteel „Doorwerth". De aanwezigen hebben ten slotte de expositie bezichtigd. Bij de restauratie van de St. Maartenskerk te Zaltbommel blijkt de aanvankelijk daarvoor geraamde som lang niet voldoende te zullen zijn. Naar wij vernemen, zullen het Rijk, de pro vincie en de gemeente ter dekking van dit te kort het hunne bijdragen, terwijl de oud-inge zetenen van Zaltbommel, dr. ir. G. L. F. Phi lips en dr. A. F. Philips, die indertijd door hun giften de restauratie van de St. Maartenskerk mogelijk hebben gemaakt, eveneens het hunne zullen bijdragen om de voorgenomen restaura tie geheel ten uitvoer te kunnen brengen. Geslaagd voor theoretisch examen orgel klein diploma: J. H. H. Hameleers, Maastricht; G. F. Waeyen, Horn (L.)W. H. van Poll, Maas- bracht; eerw. Zusters M. Rufino (A. van Weer de) Amersfoort; Anna Maria (C. G. M. Prein), Amersfoort; H. E. Bart, Beverwijk; C. W. A. Wensveen, Delft. Voor theoretisch examen directie klein diplo ma: C. W. A. M. Wensveen, Delft. Voor theoretisch examen orgel groot diploma F. I. A. M. Beermann, Nijmegen; J. F. J. Jan sen (br. Renobertus), Maastricht. Voor orgel klein diploma (geheel examen) P H. van de Wall, Nieuwenhagerheide; W. M. van Meegen, Bemmel; F." Sciaroni. Nijmegen; W. J A. Heesbeen, Oss; H. Schiering, Amsterdam; G. J. Bijvank Haarle (O.). Voor orgel groot diploma (volledig examen) N. R. Gervais, Grave; W. H. van der Ven, Bem mel. i Vrijdagochtend is overleden de zeereerw. heer H. J. G. van Baaren, pastoor van Oudorp. De thans overledene was 14 Maart 1870 te Schoonhoven geboren en 15 Augustus 1897 priester gewijd. Daarna was hjj assistent te Noord-Zijpe, Noordwijk en Nieuwkoop, kapelaan te Langendijk, Alphen aan den Rijn en 'sHee renhoek. Vervolgens werd hij pastoor te Aker sloot en Kethel, om in 1929 benoemd te worden tot pastoor te Oudorp. Dinsdag 912 Aug.: Meisjes. Zaterdag 13—16 Aug.: Meisjes Congreganisten en anderen. Dinsdag 16—19 Aug.: Voor haar, die meer godvruchtig willen leven én dames van het Leeken-Apostolaat. Zaterdag 2023 Aug.: Meisjes van Huishoud en Vakscholen en anderen van 14-15-16 jaar. Dinsdag 2326 Aug.: Meisjes. Zaterdag 2730 Aug.: Meisjes. Dinsdag 69 Sept.: Gehuwde leden Derde Orde H. Dominicus. Maandag 12—1„ Sept.: Gehuwden. Maandag 19—22 Sept.: Meisjes. Maandag 26—29 Sept.: Gehuwde en ongehuw de leden van de H. Familie. Dinsdag 912 Aug.: Dames van den Midden stand. Zaterdag 13—16 Aug.: Jongelingen. Dinsdag 16—19 Aug.: Meisjes. Zaterdag 2023 Aug.: Onderwijzeressen (Bis dom e. a.). Dinsdag 2326 Aug.: Onderwijzers (Bis dom e. a.). Zaterdag 2730 Aug.: R. K. voetballers. Dinsdag 30 Aug.2 Sept.: Jonge dames. Vrijdag 25 Sept. Meisjes. Woensdag 710 Sept.: Gereserveerd. Zaterdag 1013 Sept.: Dienstplichtigen. Dinsdag 1316 Sept.: Gereserveerd. Zaterdag 17—20 Sept.: K. J. M. V. Woensdag 2124 Sept.: St.. Franciscuskweek- school e. a. jongelingen. Dinsdag 2730 Sept.: Meisjes. Zaterdag 14 Oct.: H. Familie (Mannen) Dinsdag 47 Oct.: Jonge dames. Vrijdag 7—10 Oct.: Leden v. St. Christoffel e. a. heeren. Naar wij vernemen zal de volgende week een aanvang worden gemaakt met het herstellen van de schade, die door den feilen brand ont staan is aan het Groot-Seminarie Rijsenburg. Eerst dezer dagen heeft de brandweer het na- blusschingswerk gestaakt. Allereerst zal worden begonnen met het op trekken van het voorfront in den bestaanden stijl, het opbouwen van het afgebrande dak en het bewoonbaar maken der kamers, terwijl in de buurt van de bibliotheek eenige nieuwe ka mers zullen worden geprojecteerd. Verwacht wordt, dat de colleges aan het se minarie op den vastgestelden dag zullen be ginnen. De studenten zullen hun kamers weer in bezit kunnen nemen, terwijl ook de professoren in het seminarie gehuisvest zullen blijven. Het tweede jaar filosofie zal te Rijsen burg gevestigd blijven, terwijl het eerste jaar in het seminarie te Apeldoorn zal worden ondergebracht. Daartoe zullen enkele professoren in de filosofie zich te Apeldoorn vestigen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat zij hier voor goed hun intrek zullen nemen in verband met de plannen die er bestaan, om den geheelen filosofischen cursus naar Apel doorn over te brengen. Prof. dr. J. de Jong zal echter te Rijsenburg gevestigd blijven. 13—16 club, St, 16—19 20—23 oiub II) 23—26 27—39 30—2 Bavo) e AUGUSTUS Jongemannen; Amsterdam (St, Alpïi. Jos. club) e. a. Ongehuwde dames. Mannen: Amsterdam (St. Ignataus- en anderen. Congreganisten Meisjes; Den Helder. Heeren; Amsterdam (St. Rita) e.a Sept. Gehuwde dames; Haarlem (St. a. pi. SEPTEMBER 36 Mannen; A'dam (St. Ignatiusclub III) Volt. 6—9 Geh. dames; Amsterdam („M. Maria") en anderen. 10—13 Militieplichtigen. 1316 Gehuwde dames; Haarlem (O. L. Vr. v. d. Roz., St. Ells., en Barb.) Volt. 17—20 Gehuwde mannen; Amsterdam (O. H. Van de missionarissen van de H. Familie zullen met de Chr. Huygens, 23 September van Genua, vertrekken: naar de Missie van Midden Java (Semarang) Pater Chr. A. A. Hendriks uit Nijmegen en Pater Joh. Hub. ten Haaf uit Heer (L.). naar de Missie van Zuid-Oost-Borneo: Broe der Plechelmus (Beernink), die terugkeert van Europeesch verlof. Van dezelfde Congregatie zullen in October naar de Missie van Chili (Zuid-Amerika) ver trekken: Pater Chr. Verheugd uit Amsterdam; Pater Corn, van der Spek uit Den Haag; Pa ter Ant. HoogAntink uit Meddo; Pater Joh. Visser uit Amsterdam; Broeder Canisius (Ten- bergen) uit Winterswijk (Gld.); Broeder Wil- librordus (Grimmink) uit Lewedorp (Zuid- beveland). De hoogeerw. pater Provinciaal der Paters van het Allerh. Sacrament heeft benoemd tot Overste van het klooster Brakkenstein te Nij megen den zeereerw. pater Dr. G. Spiekman verder zijn herbenoemd: tot Overste van het huis te Baarlo: de zeereerw. pater Jos. Stap pers; van het huis te Stevensbeek de zeereerw. pater H. Gelens. Tot Gardiaan van het klooster der paters Minderbroeders Capucijnen te NijmegenHees is benoemd de hoogeerw. pater Romualdus, voorheen directeur van het Seminarie te Lan- geweg, en aldaar Vicarius van het klooster. Als Vicarius van het klooster te Langeweg is aangesteld pater Plechelmus en als directeur van het Seminarie te Langeweg pater Zeno. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft aan de Zusters Franciscanessen van Oir schot verlof gegeven tot de stichting van een succursaalhuis te Vught in de parochie „O. L. Vrouw Middelares aller Genaden." De Zusters zullen zich aldaar wijden aan het geven van Bewaarschool- en eventueel ook van Lager On derwijs. Er bestaan voornemens, bij het kloos ter ook een Pension te openen. In het klooster Brakkenstein bij Nijmegen is de jaarlijksche Kosterdag gehouden. De be langstelling was nog grooter dan vorige jaren. De Kosterdag werd begonnen met een plech tige Hoogmis in de Sacramentskapel van Brak kenstein, waaronder de kosters de liturgische gezangen uitvoerden. Na den gemeenschappelijken maaltijd werd de groote algemeene vergadering geopend door den algemeenen voorzitter, den weleerw. pater Engelen S.S.S. van Brakkenstein, die kon wij zen op den bemoedigenden vooruitgang van de kostersorganisatie. Onder de aanwezigen werden o.m. opgemerkt de Provinciaal der paters van S.S.S. Dr. L. Warmerdam pater L. Vernilst O.P. liturgist, pater J. Govaert S.S.S., Kernleider van den Kath. Middenstand in Limburg en deken J. L. von Mulukom. De weleerw. pater C. Heiligers, Montfortaan, schetste in een korte rede de beteekenis, vooral de geestelijke en sociale beteekenis, van de kostersbeweging, welke veel kan bijdragen tot ethische en sociale verheffing van den koster stand. De heer L. Donder, secretaris van den Kring Tilburg, gaf een schets van het op- en neer gaan van den kosterskring, waarvan nochtans groote voordeelen voor den Kosterstand kun nen uitgaan. Deken J. L. van Mulukom sprak zijn groote sympathie uit voor de kostersorganisaties. De Kostersdag werd besloten met een Lof in de Sacramentskapel. od beproeft bet zwaarst dien Hi] bet meest bemint.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5