UIT DEN OMTREK Laatste Nieuws op sLot^p Jj luiiireltlelt MIVA krachtig MISSIE machtig Haarlem, 8 Aug. MAANDAG 8 AUGUSTUS 1938 I BEVERWIJK DE GEMEENTEREKENING OVER 1937 Nadeelig saldo van 20.045 DEMONSTRATIES VAN DE R. K. E.H.B.O. HAARLEMERMEER NOORD WIJKERHOUT IJMUIDEN ONGEVAL BIJ VAN LEER HILLEGOM LIJK OPGEHAALD STORMVOGELS—DE KENNEMERS ZANDVOORT LISSE DRIEHUIS Haringvangsten RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN BEHENDIGHEIDS WEDSTRIJDEN Te Zandvoort gehouden Ongekend zwaar weer boven Drente Vee in de weide gedood; wonin gen en boerderijen afgebrand Kerkelijk orgaan in Trier verboden Examen Fransch L. O. Examen Engelsch L. O. Examen Engelsch M. O. A Examens Hoofdakte Examen Fransch M. O. A Examens Hoogduitsche taal (M. O. A) Examens Hoogduitsche taal (L.O.) AGENDA Bioscopen 9 Augustus Bioscopen VRAGENBUS Kuikenziekten rxaelsche ziekte Hakziekte P Gebrekziekt6 I In de vorige raadsvergadering hebben B. en W. den Raad ter voorloopige vaststelling aan geboden de gemeenterekening over 1937. Ter toelichting deelen B. en W. den Raad het volgende mede: De aangeboden rekening sluit, dat den ge wonen dienst betreft met een nadeelig saldo van 20.044,99. In de rekening is alsnog te verhalen inkomsten verantwoord een bedrag van 4140,59 en nog verschuldigde uitgaven een bedrag van 97,50. Van het Rijk is aan onderstand ontvangen 'n bedrag van 45.962,5, terwijl is toegekend ƒ80.515,09, zoodat nog té ontvangen is 34.552,59. De gewone dienst wijst derhalve een batig slot aan van 18.550,69. In de raadsvoordracht van 14 December 1937, waarbij B. en W. den Raad een uiteenzetting gaven van de voorwaarden, door de Regeering voor het genieten van rijksonderstand gesteld en waarbij zij de in verband daarmede noodige voorstellen deden, deelden B. en W. mede, dat naar de toen bekende omstandigheden de dienst 1937 een nadeelig slot zou geven van rond 40.000. Aangezien de rekening een zuiver batig slot geeft van rcnd 18.500. is de uitkomst 58.500 meegevallen. Zooals het college in de genoemde voordracht mededeelde, moest het nadeelig saldo van den dienst 1935 worden overgebracht naar den kapitaal-aionst. Aanvankelijk lag het in het voornemen van B. en W„ het aldus ten laste van den kapitaaldienst te brengen bedrag te verminderen met het batig verschil tusschen de in den dienst 1937 te verantwoorden achter stallige inkomsten en uitgaven. Blijkens de van Gedep. Staten ontvangen mededeeling is dit echter niet toegestaan. Het batig verschil moet aan den dienst 1937 ten goede komen, waardoor deze dienst tot een bedrag van 16.000 wordt begunstigd. In 1937 is vervolgens ontvangen de afreke ning ter zake van de uitkeering uit het Ge meentefonds over 1936/1937. Dit beteekende een ontvangst, waarop niet viel te rekenen van 12.000. Voor enkele uitgaven, tot een bedrag van 13.000, is alsnog rijksonderstand ontvangen, waal-op niet was gerekend. Ten slotte is een aantal uitgaven beneden de raming gebleven en hebben enkele ontvangsten de raming over troffen. De meevaller op het hoofdstuk armen zorg van 15.000 wordt hier als de voornaam ste genoemd. Met inbegrip van de bedragen heeft de ge meente het vorige jaar van het Rijk in totaal 243.867 ontvangen, te weten as volgt: De extra-bijdrage in de werkloosheidsuitga ven van 19.451. De belastingbijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds van 99.918. Rente loos voorschot wegens beperking van eerstge noemde bijdrage in verband met het niet toe reikend zijn van de gewone middelen van het werkloosheidssubsidiefonds van 38.949. Rijks- onderstand 80.515. De bijdrage voor aflossing op de in 1934 door voormalig Wijk aan Zee en Duin genoten renteloos voorschot van 5034. Zonder deze bijzondere uitkeeringen zou de dienst 1937 een nadeelig slot hebben gehad van rond 225.000, welk bedrag nog is te ver meerderen met het naar den kapitaaldienst overgebrachte nadeelig slot van den dienst 1935 van 78.000. Een op normale wijze opgemaakte rekening over 1937 zou dus een zuiver tekort hebben gegeven van 323.000. Op de concept- begrooting van 1937 was dit bedrag op rond 389.000 berekend. Het verschil komt vrijwel overeen met het bedrag van de genoemde be sparingen. Begunstigd door fraai zomerweer heeft de R.K. E.H.B.O. ,,St. Gerardus Majella" Zondag middag op het Ij.E.M.-terrein een groote de monstratie gegeven. De voorzitter, de heer Van Hienen, hoopte in zijn openingswoord, dat deze demonstratie mede mag werken aan den groei en bloei van de vereeniging. Direct hierna kwam de heerengroep in actie bij een vliegtuigongeluk, waarbij verscheidene gewonden te betreuren waren, die het echter zelf nogal gemoedelijk opnamen. Met groote voortvarendheid werden de slachtoffers naar veiliger plaatsen vervoerd en verbonden. Zoo werden tal van gefingeerde ongelukken tot een oplossing gebracht. De hulpverleening met een zuurstofkoker bij een gasvergiftigings- geval was echter wel het hoogtepunt van den middag. Het was interessant te zien hoe ver schillende personen voorzien van een gasmasker, het slachtoffer blindelings uit een onder chloorgas staanden kelder haalde en hem ver volgens met het zuurstofapparaat behandelden. Het laatste nummer van de demonstratie was weer een vliegtuigongeval, waarbij een 5-tal patiënten waren, die door de E.H.B.O.-ers vlug en serieus behandeld werden. Ondanks de tro pische temperatuur werd door de leden flink en keurig werk geleverd. Dr. Lappöhn gaf na iedere behandeling een beschouwing van het geval, waarbü hij de eventueele fouten, die er heel weinig waren, broer van den neomist als ceremoniarius fun geerden. Het koor o.l.v. den heer Redeker, zong de mooie 3-stemmige Mis van Perosi. De receptie, welke om 2 uur in de smaakvol versierde gymnastiekzaal werd gehouden, was buitengewoon druk bezocht. Nadat Pater Joma onder hoorngeschal en tromgeroffel hier was ingehaald, zongen de schoolkinderen een welkomstlied alsmede een cantate. De Kruisvaarders hielden een ceclamatie, toe passelijk voor dezen dag, waarna kapelaan M. Wuyster in een hartelijke toespraak de gevoe lens namens de parochianen tot uiting bracht. Nadat vele parochianen den priester persoon lijk gefeliciteerd hadden, verliet deze wederom m,et geschal en tromgeroffel door een eere-haag van kruisvaarders, de zaal. Om 5 uur celebreerde Pater Jorna een plech tig danklof, geassisteerd door de weleerwaarde heeren M. Wuyster en Smit. De neomist zelf richtte een hartelijk woord van dank aan allen waarna het lof met het welkomstlied besloten werd. Hierna vond op de pastorie nog een intiem familiefeestje plaats. Veilingbericht Op de Groentenveiling „De Eendracht" van 5 Augustus werden de volgen de prijzen besteed: peulen 80—90; stamerwten 60—75; witte cap. 6580; grauwe cap. 5575; raspers 95100; blauwe schok 100115; snij- boonen 95125; stok z. dr. 105110; stam z. dr. 80—95; enk. m. dr. 105—110; dubb. z. dr. 62— 82; tuinboonen 1570, alles per 10 Kg. De aanvoer begint beduidend grooter te worden. In de afdeeling transport van de Van Leers Walsbedrijven heeft dezer dagen een vrij ern stig ongeluk plaats gehad. Toen twee arbeiders nabij een stapel platen werkzaam waren, viel deze plotseling om, waardoor de mannen er onder geraakten. Toen zij waren bevrijd bleek net been van den een op twee plaatsen en het been van den ander op één plaats te zijn ge broken. De slachtoffers werden naar het zie kenhuis vervoerd. Burgerlijke Stand. Geboren: Catharina Johanna Clara, d. van L. Potuyt en J. Cramer; Franciscus Xaverius Petrus, z. van Th. P. Lut- ters en C. F. Stringa; Petrus, z. van P. van Walstijn en P. de Vries; Pieter, z. van J. van Gameren en D. de Wit; Maria, d. van H. P. Groen en J. de Vos; Constantinus Johannes, z. van J. de Koning en E. P. Vink. Ondertrouwd: Dirk Schuit, 33 j., en Adriana Pieternella Dees, 26 j.; Jan Hendrik Wessels, 28 j., en Wilhelmina Onkenhout, 25 j.; Leonar- dus Adrianus van der Aar, 25 j., en Elisabeth Maria Trompert, 24 j.; Pieter de Hoog. 31 j., en Krijntje Jantje Hoogendoorn, 20 j. Getrouwd: Jan Cornelis van Baren, 31 j., en Aagje van Huis, 24 j. Overleden: Wiebe Roelof Berg, 59 j., gen. met Th. van Dijk; Gerardus Johannes Kraam- winkel, 87 j., wedr. van L. Egthuizen. 'n Rijksdaalder gered! Het gebeurde Zater dagmiddag, op de Molenbrug staat een klein meisje geweldig te huilen: ze moest boodschap pen voor moeder gaan doen en kreeg 'n riks mee. Dat geldstuk was gevallen en.... precies door een reet van de planken in de Beek geko men. Wat nu? Er zal wat opzitten! Omstanders hebben medelijden, maar daar daarmee is 't „achterwiel" niet terug. Daar komt Martien van Schie aan: „Ik zal de riks er voor je uithalen"; en terstond gaat hij naar huis, doet z'n badpak aan, duikt tweemaal in 't diep en.... brengt den Rijksdaalder mee en geeft hem aan 't schreiende kind. Nu zijn de tranen, gauw gedroogd. Bravo! Etalage-wedstrijd Van 31 Aug.7 Sept. zal een étalage-wedstrijd worden gehouden in ver band met de feesten van het Regeeringsjubi- leum. De zweminrichting Het warme weer brengt een ongekende drukte in de gem. zweminrich ting. Het water in de bassins is veel beter dan verleden jaar. Verschillende proeven zijn geno men om de kwaliteit van het water verbeterd te krijgen; dit is thans gelukt. Draagt Elkanders Lasten De jaarlijksche speldjesdag ten bate van dit ondersteunings fonds bracht f 35.11 op; vorig jaar 't dubbele. Dit typeert wel hoeveel er tegenwoordig ge vraagd wordt. Dorus Rijkers Fonds Daartoe aangezocht door den burgemeester heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de heeren J. C. Koning, W. Kijne en I. C. Baas met het doel een dezer dagén een speldjesdag te houden voor dit mooie doel n.l. steun aan onvermogende redders of hunne weduwen te verleenen. Gaarne bevelen wij aan 'n speldje voor dit mooie werk te koo- pen. Vrijdagavond te 7 uur werd de heer G. J. Kalt van Overveen, die ten Z. van paal 61 te Zaadvoort juist had gezwommen, gewaar schuwd, dat in de richting IJmuiden ter hoogte van de tweede bank een mensch in nood scheen te verkeeren, of wellicht reeds verdronken was. De heer Kalt begaf zich terstond te water en trof daar een drenkeling aan; het mocht hem gelukken het slachtoffer aan land te brengen. De levensgeesten waren echter al sinds gerui- men tijd geweken. Een passeerende IJmuide- naar herkende het slachtoffer als te. zijn F. Rozenheek, Dinsdagavond te IJmuiden ver dronken. Zooals men weet, had de IJm. Red dingsbrigade geruimen tijd pogingen in het werk gesteld, het slachtoffer te vinden, doch zonder resultaat. Zaterdagavond werd de tweede nederlaag wedstrijd gespeeld om den beker, die door den heer L. Menist was uitgeloofd. Direct na het begin stormde Stormvogels op het Kennemersdoel af. Een schot van Wouden berg werd door de lat gekeerd. Na een kwar tier nam Stormvogels door van Pel de leiding; de stand werd tot de rust geleidelijk tot 30 opgevoerd. Na de hervatting kwamen de Ken- nemers er beter in, maar zij konden toch de sterke achterhoede van Stormvogels niet pas- seeren. Een kwartier voor het einde wist Schel vis den stand op 40 te brengen, waarmee het einde kwam. Eerste H. Mis Pater Jorna Vorige week ontving de zoon der parochie, Pater Jorna C.S.S.C.C. zijn plechige wijding tot het pries terschap. Zaterdagmiddag werd de neomist, ver gezeld van zijn broeder frater Franciscus na aankomst van den trein 6.43 op de halte Zeeweg door een commissie van ontvangst afgehaald en in optocht, voorafgegaan door de muziekveree- niging Soli Deo Gloria naar zijn ouderlijke Wo ning op de P. C. Hooftlaan geleid. Vandaar reed men naar de Kerk. Zoowel langs den weg als bij de kerk stond een groote menigte opge steld. Nadat de stoet de kerk bereikt had, trad de pastoor M. P. de Jong, onder het spelen der muziek op Pater Bonaventura toe, en ontving van hem den priesterlijken zegen. Zichtbaar ontroerd schreed hierna de neomist, vergezeld van zijn ouders en verdere familiele den de kerk in waar een welkomstlied werd ge zongen. Hierna celebreerde de neomist een plechtig lof. Zondagmorgen 10 uur droeg Pater Joma zijn eerste plechtige H. Mis op geassisteerd door Pa ter Borre C. S. S. C. C. en Pater Den Brink O.F.M. resp. als diaken en sub-diaken, terwijl pastoor de Jong als presbyter-assistens en. een Personalia. De heer dr. L. Algera werd her benoemd tot assistent bij het Laboratorium voor bloembollenonderzoek, alhier. Gebakken visch. Naar wij vernemen wordt voorloopig nog bij wijze van proef doorgegaan met de verstrekking van gebakken visch. De visch is van goede kwaliteit, terwijl de aanvraag het aanbod nog steeds overtreft. Geslaagd. Op de R.K. Huishoudschool „St. Augustinus" te Bergen, slaagde voor Gods dienstkennis, diploma A, diploma lingerie- naaien en tevens voor het huishouddiploma, mej. M. Beijsens, alhier. Intocht van den pastoor Zaterdagavond half zeven wordt de jubileerende herder van de St. Agatha-parochie te Lisse, de zeereerw. heer G. P. A. van Zuyl'en, aan de grens der parochie verwelkomd door het eere-comité, het feestco mité en de dagelijksche besturen der stands organisaties. De pastoor wordt de parochie binnengeleid bij Turfspoor aan den Lisserdijk langs de ring vaart der Haarlemmermeer. Van hier volgt een tocht door de parochie naar de Vuursteeg, waar de harmonie Adolf Kolping en de jeugdver- eenigingen met vlaggen en vaandels den ju bilaris opwachten om den stoet naar de kerk te begeleiden. Bij de intrede in de kerk wordt een welkomstlied gezongen, daarna volgt een kort plechtig lof met volkszang. De parochieavonden Het feestcomité^ heeft besloten drie parochiefeestavonden te houden en wel Zondag-, Maandag- en Dinsdagavond. De programma's, welke tevens bewijs van toe gang zijn, zullen gemerkt zijn met een Z., een M of een D. Men kieze dus zelf. Met den ver koop der programma's wordt reeds Dinsdag 9 Augustus door zelatricen begonnen. Verder is besloten, dat voor Zondagavond geen gelegen heid tot plaatsbespreken zal gegeven worden, echter wel voor Maandag- en Dinsdagavond. Kiokkenwijding De drie nieuwe klokken, welke zullen luiden bij den intocht van den pastoor op Zaterdagavond, zullen a.s. Woens dagavond te kwart over acht plechtig worden gewijd. Als gevolmachtigde van den bisschop de wijding van kerkklokken is aan den bisschop voorbehouden zal deken Borsboom van Noordwijk de plechtigheid verrichten. Het zal niet mogelijk zijn de klokken voor de wijding vóór in de kerk op te stellen, derhalve zullen deze achter in de kerk gedoopt worden. Men vergete niet, dat dit de eenige gelegen heid is de klokken van nabij te bezichtigen. Boekjes, welke de gebeden en gezangen der plechtigheid bevatten, zullen verkrijgbaar wor den gesteld, UIT HET POLITIERAPPORT Door de recherche alhier is aangehouden een 23-jarige loopknecht, die ten nadeele van zijn patroon gelden had verduisterd en tevens uit 'n kampeertent een fototoestel had ontvreemd. Het laatste is ten huize van een vriend in Haar lem in beslag genomen. Nadat de loopknecht 'n bekentenis had afgelegd is hij op vrije voe ten gesteld. De vriend werd wegens heling gehoord. Sinds Vrijdagmiddag j.l. werd een 16-jarig meisje alhier vermist. De veelbelovende jonge dame die liefde had opgevat voor een buiten- landschen musicus, was dezen naar Arnhem ge volgd! Zij werd Zondag naar Zandvoort terug gebracht en daarna aan de hoede van haar ouders toevertrouwd. Een Duitsche emigrant, die reeds geruimen tijd hier te lande vertoefde en sinds korten tijd in het tentenkamp alhier verbleef, pleegde al daar ten nadeele van een anderen kampeerder diefstal van een bedrag aan geld. Hij werd spoedig door de marechaussee aangehouden en is, na zijn verhoor, door de gemeentepolitie over de grens gebracht. Sinds eenigen tijd zijn de vergunningen voor de maneges alhier van kracht. Dezer dagen is gebleken, dat een inwoner zonder vergunning geiten in een stal hield. Houders en gebruikers van stallen en andere ruimten, waar vee (paar den, runderen, schapen, bokken, geiten en var kens) is gestald, worden in hun eigen belang aangeraden zich tot het bekomen van de ver- eischte vergunning schriftelijk tot B. en W. te wenden. Gouden horloge, geld en portefeuille vermist Een bezoeker van een der badinrichtingen alhier had in de wisselcabine zijn colbertjasje laten hangen. Toen hij na het baden pas hier aan dacht en terstond zich haastte naar de in richting kwam men hem reeds vertellen,, dat het jasje terecht was en als gevonden was aan gegeven. Tot zijn schrik bemerkte hij echter, dat hieruit was verdwenen een portefeuille met 35 en een gouden horloge. Een onderzoek in de badinrichting leverde geen resultaat op, waar na men van deze vermissing aangifte deed bij de marechaussee. Pols gebroken Zondagmorgen te ongeveer half twaalf heeft een 18-jarige jongen op het Noorderstrand bij het stoeien zijn pols gebro ken. Hij begaf zich naar den post van de Zand- voortsche reddingsbrigade, waar men den pols voorloopig heeft gespalkt. Hierna werd de jonge man verwezen naar den medisch adviseur der brigade, dr. C. A. van Fraassen, dei den gebro ken pols verder heeft behandeld. ZandvoortAjax-combinatie Zondagna middag te zes uur speelde het voorloopig eer ste elftal van Zandvoort tegen een sterke Ajax- combinatie. Deze voetbalwedstrijd gaf weinig spanning en hoewel van de Ajax-zijde aantrek kelijker spel werd te zien gegeven, wist Zand voort dezen wedstrijd met 40 te winnen. Aanbesteding Burgemeester en wethou ders van Zandvoort zullen op Vrijdag 12 Aug. as. des voormiddags te elf uur onder de Zand- voortsche aannemers aanbesteden het bouwen van een kleedlokaal bij de sportvelden, gelegen aan de Nicolaas Beetsstraat. Deze aanbeste ding heeft plaats ten raadhuize. Geslaagde steunactie In onze gemeente werd dezer dagen een steunactie georganiseerd ten behoeve van een strandpachter, wiens beide beenen moesten worden geamputeerd, waar door hij behoefte had aan een invalidewagen tje. Deze steunactie, waaraan vooral de strand- pachters en de winkeliers ruim hebben bijge dragen, is boven verwachting geslaagd. Het mooie bedrag van f 182,75 kon bijeengebracht worden. Gisteren heeft de strandpachter zijn wagentje reeds ontvangen. Een woord van hulde aan den eigenlijken organisator, dr. C. A. van Fraassen alhier, is zeker op zijn plaats. Volgens radiografisch te Scheveningen ont vangen berichten waren de vangsten van on derstaande schepen als volgt: Sch 72, 1 v. braad je; Sch 50, 1 kantje; Sch 46, 1 kantje; Sch 135, 1 braad je; Sch 134, 2 kantjes; Sch 97, 5 kantjes; Sch 66 1 braad je; Sch 102 id.; Sch 16, 3 kantjes; Sch 225, 5 kantjes; Sch 87, 5 kantjes; Sch 332, 6 kant jes; Sch 342, 1 braad je; Sch 197, 80 kantjes; Sch 361, 3 kantjes Sch 186, 1 kantje; Sch 261, 1 kantje; Sch 120, 1 kantje; Sch 169, 1 baadje; Sch 121, 1 braadje; Sch 118, 3 kantjes. Van Rotterdam is in de Scheveningsche ha ven aangekomen het motorvrachtschip „Java". Met dit schip zal een lading haring naar Polen worden verzonden. IJMUIDEN, 8 Aug. Versche visch: Tarbot 8270 ct., tong 145116 ct., heilbot 110102 ct. per Kg. griet 35—11.50, groote schol 22, middel schol 1016, zetschol 1511, kleinschol 14.40, 14, tonschar 3324. groote schelvisch 169, middel schelvisch 1512, kleinmiddel 10.50 5.70, kleine 6.704.40, groote gul 52.80, idem kleine 2.700.90, wijting 32, makreel 7.75 1, versche haring 1.701.00 per 50 Kg. Groote heek 42—35, middel heek 3432 per 125 Kg.; kleinmiddel heek 12.509.50, kleine heek 7,50 5.50 per 50 Kg., kabeljauw 3111 per 125 Kg., vleet 1.300.18, leng 1.250.65, koolvisch 0.19 0.08 per stuk. 2800 kisten versche haring, 127 kantjes steur- haring 5.705.50. Staat van besomming trawlers: Utrecht IJm. 73 1290 manden f 1460; Caroline IJm. 26 1125 manden f 2860, Erin IJm. 12 2140 manden f 2200, Cath. Duyvis IJm. 60 460 manen f 1550; Cor nelis IJm. 15 500 manden f 1950; De Hoop IJm. 46 370 manden f 1870; Alkmaar IJm. 31 900 manden f 3950; Eendracht IJm. 117 680 man den f 2190; Maria van Hattem IJm. 1 625 man den f 1650; Condor IJm. 72 240 manden f1240. IJ 204 370.—; K.W.: 169 220.—; 60 240.; 166 260.—; 155 360.—; 175 340.—; 162 310.—; 108 250.—; 178 270.—; 154 210.—; 91 f 240.—. 117 270.—; 105 240.—; 132 220.—; 46 280.—; 52 190.—; 104 440.—; 114 290.—; 51 400.—; 107 230.—; 59 300.—; 62 260.28 220.35 320.—. WATERSTANDEN te IJMUIDEN. 8 Augustus 2.11 10.11 1.41 9.41 De vereeniging voor vreemdelingenverkeer te Zandvoort organiseerde Zaterdagmiddag op den boulevard de Favauge een behendigheidswed strijd voor auto's, welke een groot succes bleek te zijn. Niet minder dan 50 deelnemers deden aan dezen wedstrijd mede en begunstigd door fraai warm en zonnig weer startte de eerste deelnemer voor een proefrit om het publiek langs het afgezette boulevardgedeelte in kennis te brengen met de verschillende hindernissen. Door middel van een luidsprekerinstallatie met Han Hollander voor de microfoon, werd alles aan het publiek uitgelegd, terwijl de proefauto de verschillende hindernissen nam. Allereerst moest de bestuurder een gesloten hek openen en daarna zonder uit dén auto te stappen een bal van paal 1 op paal 2 brengen. Vervolgens over een 2 decimeter breede plank rijden met het voor- en achterwiel, dat zich niet aan de stuur- zijde bevond. Hier vielen de eerste strafpunten, die later omgezet in seconden werden toege voegd aan den rijtijd. De vierde hindernis was het achteruit inrijden van een garage, die werd voorgesteld door twee houten hekken. Ook hier moest men nog al eens heen- en weerrijden, want men mocht de wanden niet raken. Dan reed men naar een bel, die vanuit den auto driemaal geluid moest worden, vervolgens de grootste handicap, een zeepvloer, die vooruit in- en achteruit uitgereden moest worden. Hier werd de meeste tijd vermorst. Een interessante proef was ook het rijden over een horizontaal op den weg bevestigde paal, waar de voorwielen over heen moesten en daar na stoppen met de achterwielen op de paal. Dan was er een reactieproef, bestaande uit het kiezen van den juisten weg als vijf meter voor de splitsing pas het signaal van links of rechts werd gegeven. Met veel belangstelling werden de hindernisnemers gevolgd op hun moeilijken weg, doch het meeste aandacht trokken de zeep vloer en de liggende paal. In de pauze werd een demonstratie gegeven met de „pilote"-band. De demonstratiewagen slingerde links en rechts over den weg, om te laten zien, dat slippen uit gesloten was en menig keer vlogen de toeschou wers achteruit, wanneer de auto vlak voor hen een bocht nam. De hindernisbaan werd ook afgereden door iemand, die zou laten zien, hoe het niet moest. Deze clownerie viel bijzonder in den smaak en er werd hartelijk gelachen. Te half vijf waren de deelnemers klaar en te half zes vereenigden allen zich in de groote zaal van Groot Badhuis, waar de prijsuitreiking plaats had door burge meester H. van Alphen, voorzitter van de V.V.V. Burgemeester was verheugd, dat de laatste dagen door het zonnige weer zoo gunstig voor Zandvoort waren geweest. Nu kunnen we er misschien „uitspringen" en geen verlies behoe ven te lijden. Spr. dankte den heer A. van Vue- ren, die een zilveren wisselbeker had beschik baar gesteld en bracht dank aan den directeur, den heer J. A. C. Kruijt, en de wedstrijdcom missarissen. Hierna deelde de burgemeester met vriende lijke woorden de prijzen uit. De uitslagen luidden als volgt: Damesklasse: 1. mevr. H. Rosenberger, Aer- denhout, met Chrysler in 167.8 sec.; 2. mevr. A. B. J. MeesmanVan Gigh, Aerdenhout, met Ford in 261.2 sec.; 3. mevr. G. M. J- Schirinkin Verstappen met Citroen in 285 sec. Troostprijs aan mevr. H. L. E. RiedelGeijer, Aerdenhout, met Opel. Heerenklasse: 1. Nefkens, Amsterdam, met Peugeot in 127.5 sec. (winnaar wisselbeker)2. L. J. V. Bouvy, Zandvoort, met D.K.W. in 155.2 sec.; 3. J. B. Meesman, Aerdenhout, met Ford in 159 sec.; 4. P. Groenhart, Dirkshorn, met Ford in 162 sec.; 5. W. van der Marie Jr., Bloemen- daal, met M.G. in 167.5 sec.; 6. J. C. Loggen, Aerdenhout, met D.K.W. in 173 sec.; 7. Wo- chenaver, Amsterdam, met Opel in 175 sec.; 8. J. L. Melchers, Amsterdam, met Chevrolet in 180 sec.; 9. G. J. van der Helde, Amsterdam, met Adler in 188 sec.; 10. I. van der Mark, Amster dam, met Wolseley, in 189.5 sec.; 11. H. R. T. M. Gielen, Aerdenhout, met D.K.W. in 193 sec.; 12. L. Kalff, Zandvoort, met Terraplane in 196.5 sec. Deze en overige deelnemers (sters) ontvingen alen een hermneringsplaguette. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het onweer, dat Zondagmiddag gedurende ongeveer vier uren boven Zuid-Oost-Drente woedde, was het ergste, dat men zich herinne ren kan. Op tal van plaatsen werd vee in de weide doodgeslagen, terwijl enkele woningen en boerderijen zijn afgebrand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Boven het dorp Dalen heeft omstreeks vier uur een uit Zuidelijke richting komende wind hoos tal van boomen ontworteld en groote schade aangericht in verschillende boomgaar den. In de omgeving van dit dorp zijn vier koeien en een paard in de weide door 't hemel vuur gedood. Te Oosterhesselen is de bliksem geslagen in de boerderij van den heer j. Wolters, die ge heel door brand verwoest werd. De inboedel is verloren gegaan. Te Nieuw-Amsterdam is de woning van den heer E. Staphorst ten gevolge van bliksem inslag door brand verwoest. In de boerderij van den heer Bakker aldaar werd een gedeelte van het dak door 't inslaan van den bliksem ver nield, zonder dat evenwel brand werd veroor zaakt. In de boerderij van den heer T. Lam berts, eveneens te Nieuw-Amsterdam, is een paard in den stal door het hemelvuur getrof fen en gedood. L. zelf, die in het achterhuis bezig was, werd eveneens geraakt, doch geluk kig slechts licht aan één zijner armen gewond Te Emmen en Zweeloo bepaalde de schade zich tot het verlies van eenig vee, dat in de weide door den bliksem werd doodgeslagen. KEULEN, 6 Aug. (A.N.P.) Naar men ons mededeelt is de uitgave van het officieel orgaan van het Bisdom Trier het z.g. Paulinusblatl voor onbepaalden tijd verboden. Genoemd orgaan gaf leiding aan de Katholieke Actie in geheel West-Duitschland. In katholieke kringen ziet men in net stop zetten der uitgaven van het blad net begin van den aanval op de Katholieke Actie ie Duitschland, welke onlangs door Goebbeis were aangekondigd. Het Faulinusblatt ls een van de weinige katholieke bladen, die na het bewino der nat. socialisten in West-Duitschland kon den blijven verschijnen. UTRECHT. Geslaagd voor 't examen L.O. de dames; M. F. J. Meuwese, Den Bosch, A. S van Vuure, Haarlem, de heeren: W. P. Bul, Amster dam; J. P. Eriks/Velsen; H. A. van Es, Sant- poor; H. W. Falke, Halfweg (N.H.); J. C. Flier, Nijmegen; A. Florussen, Heemstede; J. van Gent, Rotterdam; Th. C. van Genugten, Eindhoven; J. W. Gerritsen Zwolle; C. Keus, Scheveningen; A. M. J. v. d. Sanden, Tiiburg; H. Schotanus, Utrecht. UTRECHT. Geslaagd de dames: J. A. Cijsouw, Goes, G. Schipper, Hilversum; A. M. van Emmerik, Nederhorst den Elerg, de heeren; J. J. de Mos, Krimpen a.d. Lek, P. Taeoma, Heerenveen. UTRECHT. Geslaagd mej. A. M. Muller, Den Haag en de heeren Tj. Bakker, Haarlem en C. Burggraaf, Bodegraven. UTRECHT. Geslaagd de heeren C. v. de Rotte, Amersfoort; H. Kuiper, Soestdijk; A. van Dongen, Utrecht; M. C. Rietveld, Utrecht. UTRECHT. Geslaagd mej. L. RaptschiiUky, Amsterdam en de heer P. Verhard, Voorburg. 's GRAVENHAGE. Toegelaten voor de huisacte mej. A. Schrikker, Heemstede en de heeren P. L. Frijters, Alkmaar en G. Maaskant, Utrecht. 's GRAVENHAGE. Geslaagd de heeren D. de Boer, J. Gouman en C. Kuijpers, Rotterdam; J. Boost, Wassenaar; W. Dumans, Hillegers- berg; M. Buurman, Overschie; R. Hagenbeek, Arnhem en P. Sweron, Weert, alsmede de da mes: J. in 't Veld, Den Haag; J. v. d. Rhee, Katwijk aan Zee; J. Winkelman en M. Lam- merse, Rotterdam; J. Netten, Heilo; H. Prent, Amsterdam en C. Vergouw, Limmen. Ja, heusch. at zijn automobilisten, die hun wagen niet afsluiten als ze hem onbeheerd laten* staan I Ideaal, zooiets.voor los- loopende Jongens om zoon auto even te „leenen" voor 'n „vrooliiken avond I" En wat erop volgt?IjPoliUa.... rechtbank11 firenat hen niet in verleiding: sluit uw auto aïll Gebouw St. Bavo R.K. Bevolkingsbureau, uur. Gem. Concertgebouw H.O.V. concert, kwart over 8 uur. Toonzalen fa, Boskamp en Zoon, Overveen, tentoonstelling werk van P. Wijngaardt, 10 tot 6 uur. R.K. Patronaatsgebouw, Pretoriaplein Fancy-fair ten bate van het jeugdwerk, half 9"" 11 uur. Rembrandt-Theater Ali Baba komt naar filmstad", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace-Familie-Cinema „De man, die be slag legt" en „De Oesterprinses", 2 en 8.15 uur. Frans Hals-Theater „Drie handige Meis jes", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „De vliegende zot" en de groot internationale prijsvraag, 2.30, 7 en 9.Ié uur. Moviac Uurfilmvoorstellingen, 2.30 tot ll-3° uur. Gebouw H.K.B, „Acht dagen Wereldge* schiedenis", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur. Rechtskundig Bureau 8 uur. Kunstzalen fa. Boskamp en Zoon, Overveen. Tentoonstelling werk van P. v. Wijngaardt' 10—6 uur. Rembrandt-Theater Ali Baba komt naar filmstad", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace-Familie-Cinema „De man, die öe' slag legt" en „De Oesterprinces", 2 en 8.15 uur- Frans Hals-Theater „Drie handige Mei®' jes", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Die vliegende zot" en groote internationale prijsvraag, 2.30, 7 en 9-15 uur. Moviac Uurfilmvoorstellingen, 2.30 tot 11^ uur. Gebouw H.K.B. „Acht dagen Wereldge' schiedenis", 2.30, 7 en 9.15 uur. Vraag: Hoe kan ik het best z.g. oorenkruiper® welke in massa in mijn bloementuintje voor* komen, radicaal uitroeien? Antw.: Zet des avonds tusschen de bloem611 op een stokje een omgekeerd bloempotje me' wat hooi er in. Des morgens den inhoud ver' branden. De (Voedings) verlamming In onze vorige bijdrage hebben wij gezien dat deze ziekte veroorzaakt wordt door ec'1 verkeerde voedersamenstelling. De verlamming of in den volksmond beenzwakte, kan bestaat' uit 3, eigenlijk uit 4 verschillende vormen. 1. Engelsche ziekte. 2. Dikke hakziekte of losse hielpees. 3. Gebrekziekte. 4. Omvallen, veroorzaakt door duizeligheid. Vijftien tot twintig jaar geleden, toen rne|i nog maar in het duister tastte betreffende vita' minen- en mineralenleer, hebben deze ziekte^ vele duizenden slachtoffers geëischt. De laatst' jaren, echter, toen men meer tot de overtui' ging was gekomen, dat zij veroorzaakt werdeé door een voedingsgebrek, worden zij in korte1"' tijd met het grootst mogelijke succes bestre' den, daar waar zij zich beginnen te toonen. Opgemerkt dient te worden, dat verlammh1- echter ook kan voorkomen bij coccidiosis. Deze ziekte komt voor dij kuikens, die nie' genoeg zonlicht kunnen krijgen of daar, wa®' zich in het voer een tekort aan vitamine bevindt, met andere woorden, te weinig het natuurproduct levertraan of van het kunst' matige product Dohyphrol. De kenteekenen zijn een slappe, puigzafl^ snavel, terwijl de beenderen zóó week zijn, cla zij gebogen kunnen worden, zonder te breke^' Begint men verschijnselen te bespeuren v&* Engelsche ziekte bij den opfok der kuikens (het^ geen meerdere malen kan voorkomen in voorjaar bij zonloos, guur weer), dan is zaak direct zijn ochtendvoerleverancier j waarschuwen, opdat deze meer levertraan 0 dohyphrol aan het voer kan toevoegen. Ove. levertraan gesproken, betrekke men dit Pr°^ dukt toch vooral van bekende, betrouwba1' adressen. De zwendel en knoeierij vieren hi® ak hoogtij en bij onderzoekingen op 'lC. Rijkslandbouwproefstation te Wageningen herhaaldelijk gebleken, dat een flink kW»11 turnmachine-olie was vertegenwoordig^ Daardoor opleverende, niet alleen een resU'^ taat, nihil, waardoor het bestemd was, d tevens een groot gevaar voor den gezondheid® toestand van de dieren. Kuikens, die afkomstig zijn uit orocdeiere_ van hennen, in wier voeding te weinig vitah1', nen waren vertegenwoordigd, zijn vanaf begin slap en vertoonen reeds zeer vlug ne!' ging tot Engelsche ziekte. De hielpees schiet los, hetgeen dikwijls wijten is aan een te laag phosphorusgeha tegenover een hoog aschgehalte, dus te percentage aan kalk en mineralen. Het gewricht zet op, wordt blauwachtig en pooten zakken door. Het is eigenaardig, dat deze ziekte, wah' neer zij voorkomt, minder hevig is bij acht®1 lijke kuikens dan bij normale kuikens. Zij treedt op bij kuikens van 4 weken iee' d® tijd. Bij de gebrekziekte, veroorzaakt door een kort aan vitamine B 2, verkrommen zich nui i> aaix vx i/cxixxxxxc -*-* teenen. Kuikens, die te vlug opgroeien, lü'd® er aan en ook dikwijls meer de zware dan fl. lichte rassen. Het is een typisch verschijn®^ dat zooals b.v. bij den opfolk in de batterij, voer, dat zich uitstekend leent voor de li"*1., rassen, minder goede resultaten geeft en - hiefü levert voor de zware rassen, zoodat volgt, hoezeer er gelet moet worden op e' voldoende aanwezigheid van vitamine B2. Genezing van de gebrekziekte kan verin' /I >-:•i gen worden door bijvoeging van veel melR karnemelk, hetzij in verschen toestand, ft®1 in poedervorm. Andere plagen voor de kuikens zijn nog dl* A11UCIL Vt-H-Jl UtJ JVUXIVtXXÖ ZiXJXi XiLTg, der wormen, die kunnen voorkomen zoowel de luchtpijp ais jn de ingewanden. p. LAFéR®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 12