Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen DE PALM EEN STERKE LINNEN TASCH VOOR JONGE MEISJES SPORTIEVE MEISJESBLOUSE ainiimiuiiimnmnimiiiiniummmiujuiiiiiiuiiiiumiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiimilllllllHIlllllllllllinillllHIIIIIli MAANDAG 8 AUGUSTUS 1938 giniiiiiniiiiiiiiimiTimiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiimniiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiiiiiinimimmmimTiiiiiiiiiiiiirrTg «Zeilensymphonie op de Loosdrechtsche Plassen tijdens de wedstrijden voor het tweede deel van de Holland-week De eerste schrede in het zilte nat Van 12 tot 13 jaar /x A*.. De 18.000 ton metende Engelsche walvischvaarder „Terje Viken" is in de Amsterdamsche haven aangekomen, om in een der dokken verschillende herstellingswerkzaamheden te ondergaan Op de begraafplaats Nieuw Eik en Duin te Den Haag is Zaterdag het slacht offer yan het vliegongeluk bij Rijswijk, luitenant-vlieger J. L J. Swartjes, met militaire eer ter aarde besteld We nemen zwaar grof linnen, tentlinnen b.v. We hebben noodig 2 rechthoeken van 45 x 29 c.M., een onderkant van 45 X 12 C.M., 2 biezen van 35 X 7 c.M. Deze biezen worden precies in 't midden op iederen kant gestikt, niet geheel tot bovenaan, ongeveer tot 6 c.M. van boven (zoodat dus een reepje overblijft) en 1 C.M. uitstekend van onderen. De rafelkanten worden naar binnen ge slagen bij het stikken, en van boven wordt dwars over zeer sterk afgehecht en een paar keer extra genaaid. Met het tusschen zetten van het onder vlak worden de uitstekende centimeters van de biezen aan beide kanten tusschen- gestikt, de einden aan den bovenkant wor den voorzien van houten ringen van onge veer 10 c.M. middellijn. De ringen worden aan beide kanten op gelijke hoogte neer gelegd en de einden linnen als lussen om geslagen en vastgenaaid. Voor de zijkanten snijdt u twee deelen als op fig. 4. Men rijgt deze deelen vast met de rafelkanten naar buiten en omstikt deze met rood of blauw veterband op de machine. Tenslotte wordt langs de bovenkanten (de opening) aan beide zijden een dubbele bies gestikt van 2 c.M. en daarlangs zet men de ritssluiting. Deze bies geeft extra stevigte. Tenslotte legt men op den bodem een stevig stukje carton, precies sluitend; voor afwerking omplakt men dit met een stukje linnen. Een beetje sneldrogende lijm kan ge bruikt worden om het plaatje even vast te zetten. De stevige bodem houdt uw tasch in model. W. Jonge meisjes willen in den regel nogal veel verscheidenheid in haar garderobe hebben. Een degelijke jurk begint haar al gauw te vervelen. Waarom zouden wij ze ook niet zoo'n paar coupons in de opruiming koo- pen? Zij zijn misschien al handig genoeg om er met een goed patroon een aardige jurk van te maken. Die zomerstofjes kosten immers zoo weinig en er is maar 3 a 4 meter stof voor noodig. Fig. 152 is gemaakt van effen rose of blauwe tussor. Bustepand en rug zijn ruim, terwijl het schouderstuk aansluit bij het rechte voorpand. In den rok zijn twee plooien en het kleine kraagje en de manchetten worden met afstekende kleur geborduurd. Fig. 154 is een complet, waarvan het witte jasje echter op verschillende andere jurken gedragen kan worden. Het is een kort wijn giillllllllllllllllllllllllllllllllllilllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllft FOTO REPORTAG E 5iiiiinmimimmiiiiiiiiiiiiijiiiiiiijiiiimiiiiiiiiiimiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiP dus even de aardkluit uit den pot nemen. Wortels die boven de aarde uitgroeien zijn volstrekt geen bewijs, dat de pot te klein is geworden. Tot onze kamerplanten behoort zeker wel op de allereerste plaats de palm. We hebben als kamerpalmen de Kentia, de Corypha Australis, de Phoenix Roebele- ni, de Chamaerop ex elsa, de Coeas Wedde- liana en de Forsteriana. Deze sierlijke planten hebben we graag in onze woonkamers, omdat ze er zoo'n vroolijk en tevens decoratief effect teweeg brengen, maar ze eischen, hoewel niet zoo heel veel, toch matige verzorging. Er wordt wel eens meer ten onrechte ge zegd en gemeend, dat de palmen, afkomstig zijnde uit tropische gewesten, niet geschikt zijn voor kamerplanten. Neen, doch niet alle kamers zijn geschikt om de palmen neer te zetten. Gewoonlijk krijgt men een al vrij groote palm van den bloemist en juist omdat deze al zoo groot is, gewent zij zich niet spoedig aan de plaats waar ze wordt neergezet. En dat is dikwijls de oorzaak, dat zoo'n palm, ondanks alle verzorging, gaat kwijnen. i Men doet dan ook het beste, wanneer men zich zelf een palm aanschaft, een kleine plant te koopen, die men zelf groot kan brengen en dan alles kan geven wat voor de flinke ontwikkeling ervan noodig is. De palm heeft het liefste een vaste plaats, een temperatuur van pl.m. 60 gr. in de win termaanden en in dien tijd zooveel mogelijk licht en matigen vochtaanvoer. Van November tot Maart kan men het den rusttijd van de kamerplanten noemen, dus ook van de palmen. In die rustperiode mo gen ze nimmer verpot worden en mag men ze onder geen enkele voorwaarde van eenige mestsoort voorzien. Wil men gezonde planten hebben, dan diene men zich daar wel degelijk aan te houden en de potten, zoowel als de plan ten geregeld en goed schoon te houden. Komen er gele puntjes aan de bladeren, dan knipt men deze gerust weg tot op het levende deel van het blad. Gele punten zijn volstrekt geen bewijs, dat de plant kwijnen de is. In het voorjaar, ongeveer half Maart, onderzoekt men of de pot van de palm of van de andere planten niet te klein is ge worden. Dat kau men constateeren door te zien of de pot volgegroeid is met wortels, Is de aardkluit volgroeid met kleine wor telvezeltjes, dan geve men een nieuwen pot, die slechts één nummer grooter is. Op den bodem legt men wat scherven van een bloempot voor goede absorbeering van het overtollige vocht en de verdere ruimte wordt aangevuld met nieuwe voedzame aarde. Wortels die boven den grond uitgegroeid zijn, laat men gerust er boven blijven. In de natuur komt die groeiwijze der palmsoor ten veelvuldig voor. Men kan direct aarde betrekken van den bloemist, maar beter is zelf te mengen: 1/5 deel verteerde koemest, 1/5 deel lekzand en 3/5 goede bladaarde. 1/5 droge klei boven dien is wel aan te bevelen. Deze moet men van een aardappelhandelaar zien te be komen. Zijn de planten aldus verpot en van nieuwe aarde en mest voorzien, dan begint men geleidelijk wat meer water te geven en plaatst de planten in het volle licht, maar buiten de zon, doch zoo warm moge lijk. Komen de warme dagen van April en Mei dan zet men de potten geregeld eenige uren buiten. Buitenlucht hebben ze na de rustperiode en wanneer de groeitijd weer aanbreekt even noodig als licht en warmte. Na een week of zes mag men ze dan geregeld we kelijks een weinig kunstmest voeren, dien men bij iederen bloemist kan koopen. De gebruiksaanwijzing staat op ieder pakje. De Coeas Weddeliana moet steeds wat minder water hebben dan andere palmen en mag ook in geen grooten pot staan. Wan neer men dus een palm koopt of cadeau krijgt, vergewisse men zich ook van de soort en den naam van de plant die men te verzorgen krijgt. F. S. Van de op deze bladzijden voorkomende genum merde modeUen, die aan het mode-album „Zomerpracht" ontleend zijn, kunnen bi) bet Patronenkantoor „Panora", Nassaupleln 1, Haar lem, patronen besteld worden tegen den prtls van 10 cent voor Jabots, kraagjes, 20 ets. voor rokken, blouses, kleine avondjasjes en klnder- kleedicg 35 ets. voor mantels en japonnen, 60 ets. voor complets. Bestellingen kunnen geschieden: door bemiddeling van Uw agent; door girostorting op No. 293631; door toezending van het bedrag per postwissel of ln postzegels m alle gevaUen 6 ots. extra voor toezending per oost. 0 model zonder sluiting, heeft een schouder en rugstuk en korte mouwtjes. De eenvou dige rood-wit gemoesde japon heeft van voren een ingestikte plo >i en een ronden halspas. Beide patronen zijn te verkrijgen in de maten 40 en 42; japonnen a 35 cent, com plets a 50 cent. POLA Zaterdag Is de vijfde Schelde- vlucht georga niseerd. De heer Rijntjes werd bij zijn aankomst te Haamstede met muziek ontvangen plaatsen we de bovenstukjes naast elkan der op de stof (midden achter aan de vouw). Dan plaatsen we den vóór- en ach terkant van de blouse onder elkander op de stof. Nu leggen we de stof weer op de volle breedte en knippen de mouwen onder elkander, waarnaast stukjes overblijven voor den kraag. Deze eenvoudige blouse kun nen we maken van een mat crêpe of wasch- zijde. De blouse wordt in den rok gedragen. De sluiting maken we middenvóór met knoopen en knoopsgaten of drukkers. Hst plat liggende kraagje maken we van duo- bele stof; het kan van dezelfde stof of van wit piqué genomen worden. Het lijfje wordt aan vóór- en achterkant met ruimte aan het bovenstukje gezet. De mouw kunnen we met ruimte of plooitjes in den kop in het armsgat plaatsen. De mouwnaad valt op den zijnaad van de blouse. In den on derkant van de mouw maken we 4 plooitjes van 4 c.M- diepte, die naar het midden ge legd worden. Voor zoom knippen we bij de lengte van de blouse 4 c.M. aan. C. M. - Bovenwijdte 86 c.M., lengte blouse mid- oen vóór 40 c.M., schouderbreedte 10 c.M.. mouwlengte 20 c.M., armwijdte 22 c.M. Benoodigd: 1 meter 25 stof van 80 c.M. breed, 3 knoopen. Wanneer de stof dubbel gevouwen Is, HATELIJK Hij: Elsa heeft mij den diamanten ring teruggestuurd, dien ik haar gegeven had. Vriend: zoo, en was er een brief bij? Hij: nee, maar ze had er buiten op ge schreven: „Voorzichtig! Glas!" HET JUISTE ANTWOORD Directeur tot boekhouder: „hoe heb je het bedrag geboekt, waar de kassier mee vandoor is gegaan?" Boekhouder: ,.als loopende uitgaven." OP HET EXAMEN „Kan candidaat mij ook vertellen, welke spieren er in beweging gezet worden als ik laat eens zien zou gaan boksen." Candidaat: „De lachspieren, professor". Duizenden Amsterdammers zijn Zondag de bijna ondragelijke hitte der stad ontvlucht, om in de vrije natjur de noodige af koeling te zoeken. Een snapshot van de drukte bij den Omval Voor het maken van een sterke linnen tasch, welke u slechts een paar kwartjes behoeft te kosten, en die, wanneer we op stap gaan, ons zoo onschatbare diensten kan bewijzen, geven wij hieronder de maten. .2 IN DEN TREIN Moeder zit met Jantje in den coupé als óe conducteur de kaartjes komt controlee ren en vraagt: „hoe oud is dat jongetje?" Waarop Jantje verheugd uitroept: „moe der is dertig, conducteur".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4