D De Armada en de Hollanders w Pastoor W. M. Bosch in Aerdenhout Waar dat is? CEBUT0-8UREAU N' 25 jaar priester Kort en volledig Voor de Vlaamsche kust MAANDAG 8 AUGUSTUS 1938 Twee kinderen te water Doordat de pruim in zijn mond verschoof, geraakte ook de redder in nood! TWEE MIJNENVEGERS IN HAARLEM Tijdens de feesten HET REGEERINGS-JUBILEUM Een man ernstig gewond Vechtpartij in de woonschepen- haven Programma Radio-Centrale DE TRAMBAAN BIJ SASSENHEIM Interessante bijzonderheden over de omlegging STAD UWS Onder de vele voortreffelijke priesters van ons Bisdom, die dit jaar op Maria Hemelvaart een jubileum vieren, is ook de pastoor van Bent veld, de zeereerwaarde heer W. M. Bosch. Vijfentwintig jaar geleden ontving hij van zijn Bisschop zijn priesterzending en wij we ten, dat Z.H. Exc. Mgr. A. J. Callier z.g. in die dagen wel zeer in het bijzonder dacht aan de zoo moeilijke zielzorg in de groote steden. Welnu: met uitzondering van de twee eerste jaren van zijn priesterschap, welke hij in het toen nog landelijke Oud-Schoten doorbracht en bijna vier jaar kapelaan in de Kathedraal van Haarlem, heeft hij zijn kapelaansjaren in Amsterdam gearbeid, en een ijveriger, een vastberadener, een stoutmoediger groote-stad- Priester dan kapelaan Bosch is geweest, heeft Mgr. Callier zich stellig niet kunnen voorstel len. Als propagandist en apologeet, zoo kennen de Amsterdammers hem het best. Na zijn twee Schotensche jaren werd hij in de volkrijke parochie aan de Van Lennepkade Werkzaam gesteld en bij de eerstvolgende ver kiezingen trok hij reeds op in de voorste rijen der propagandisten. Hij was toen nauwelijks vier jaar priester, maar zijn verrassend veelzijdig redenaarsta lent stak niet alleen den propagandisten een riem onder het hart, doch was allen katho lieken Amsterdammers een openbaring en ver kwikking. In dien tijd werd ook gedurende den winter, Pp de Stadhouderskade een apologetische cur sus gegeven, die een geweldig succes had. Vijf tienhonderd toehoorders was geen zeldzaam heid. Als spreker trad o.m. op de tegenwoor dige Bisschop van Haarlem, Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, toen pastoor te Amsterdam; voorts de bekende rector van Dorp en pastoor van Noord. Ook kapelaan Bosch werd er voor aan gezocht eh aanvaardde die niet gemakkelijke taak. Toen de cursus later werd opgeheven, Zette hij op verzoek van zijn pastoor zijn apo logetische preeken voort in de kerk van den H. Vincentius aan de Van Lennepkade. In zijn Amsterdamschen tijd kwam een kleine onderbreking toen zij geestelijke over heid in hem ook musicale talenten ontdekten on hij tot kapelaan van de Kathedrale kerk benoemd werd, tevens belast met de leiding van het kathedrale zangkoor. Bijna vier jaar van begin 1923 tot einde 1926 was hij hier werkzaam en er zijn wei- hig organisaties in onze stad, die in die vier jaar niet genoten hebben van zijn boeiend Woord. Weer ging hij daarna terug naar Amster dam, thans als kapelaan van de St. Willi- brord. Kort daarop werd hij algemeen leider van tie gezamenlijke Amsterdamsche Propaganda- clubs. Met behulp van eenige getrouwen trok hij er toen een half jaar lang bijna dag aan dag op uit om propagandisten te winnen. Het gevolg Was, dat er tegen den verkiezingstijd niet min der dan elfhonderd gereed stonden om den strijd te aanvaarden voor de candiatuur van Jhr. Ruys de Beerenbrouck, dien men in het roode Amsterdam als trekpaard van de ka tholieke lijst had gewenscht. Er werden prach tige vergaderingen gehouden en het resultaat Was verbluffend. Het katholieke stemmencijfer Werd een record. Intusschen belastte zijn pastoor hem met het geven van een apologetischen cursus onder de H. Mis, welke Zondags om 12 uur in de St. Willibrord werd gehouden. Voor kapelaan Bosch moeten deze Zondagen Wel een hoogtepunt in zijn priesterlijken ar beid beteekend hebben. De kerk was eiken Zondag zeer druk bezocht en onder zijn toe hoorders waren niet uitsluitend katholieken. In 1933 volgde dan zijn pastoorsbenoeming. Voor het eerst ging hij ver weg van zijn ge- hefd Amsterdam. Hij kwam te Hansweert, doch reeds in Februari 1936 werd een beroep op hem gedaan voor het pastoraat der St. Gerar- tius Majella te Amsterdam. Stormen, die .voor hem bittere beproevingen Waren, zijn in de laatste jaren door zijn leven gevaren. Door al te starre plichtsbetrachting, die in hchamelijke constitutie geen belemmering Wenscht te zien om in de voorste rijen te blij- ven strijden, werd zijn gezondheid geschokt en bloest hij eenige jaren rust nemen. Sinds verleden jaar Augustus echter is hij Pastoor te Bentveld en thans geheel hersteld. Zelfs heeft hij in de laatste weken niet min- tier dan vier openbare spreekbeurten vervuld, Waarvan één op den katholieken landdag van Hoofddorp. Hij is zeer ingenomen met zijn standplaats en heeft vooral groote waardee ring voor zijn parochianen. In de kerk werd, sinds hij pastoor werd, een nieuw altaar ge- Plaatst, de kerk werd geschilderd en er kwam wie zou anders van dezen ras-propagandist Verwacht hebben? een parochieblad. Onze Moedér de H. Kerk, heeft in Haar strijd tegen het ongeloof bidders en werkers, als het moet, vechters noodig. Beiden zijn Noodzakelijk om de wereld voor Christus te Winnen, maar in onzen tijd kunnen wij de Vechters zeker niet missen. De intensieve, enthousiaste priesterarbeid van tien straks jubileerenden pastoor van Bentveld tiraagt zeer sterk dit kenmerk van dezen tijd. Het Geloof moet naar buiten worden uit gedragen, De jubilaris van as. Maandag heeft Door de tropische hitte trok het water de tr&hspircerende aardebewoners hevig aan. En ti'et alleen vrijwillig hebben velen van hen een ad in de zilte golven genomen, ook onwillens 'Naakten eenige kinderen met het afkoelende Nat kennis, waaruit ze echter gelukkig onge deerd gered konden worden. Om 1 uur Zater- tiagmiddag stond een moeder met haar 2-jarig pontje op de Amsterdamsche vaart op de tram le Wachten. Het kind liep plotseling weg en geraakte spelenderwijze in de vaart, waaruit bet door den heer C. S., garagehouder aan de Nrnsterdamschevaart, is gered. Het had geen etsel bekomen. Om half drie denzelfden middag viel een 6- priB jongetje in den Burgwal. Een 46-jarige Joswerkman sprong hem na maar bij zijn red- tiihgspogingen verschoof de pruim in zijn mond daardoor hij bijna stikte. In ieder geval kwam er van het redden niet veel meer terecht. Hij bloest hier zelf gered worden, hetgeen een an dere, ditmaal 27-jarige loswerkman volbracht, tiie het jongetje met zijn mislukten adspirant- edder op het droge bracht. dat gedaan in een grootstad als Amsterdam, onder de allermoeilijkste omstandigheden en hij heeft dat met succes gedaan. Hij heeft gevolg gegeven aan de roepstem van zijn Bisschop, hij heeft zijn zending naar best vermogen ver vuld. Daarom is er reden om O. L. Heer te dan ken voor den zegen, welke Hij aan dit pries terleven heeft willen schenken. De voorzitter der afdeeling „Haarlem" van „Onze Vloot" deelt ons mede, dat, na een be spreking met het bestuur der vereeniging „Ko ninginnedag", alhier, door hem bij den mi nister van Defensie een verzoekschrift is inge diend met als reslutaat, dat na de vlootdemon- stratie voor Scheveningen op 3 September a.s. twee mijnenvegers naar Haarlem zullen opstoo- men. Deze twee schepen, Hr.Ms. Jan van Gelder en Willem van Ewyck zullen dan van Zondag 4 September tot Dinsdag d.a.v. in onze ge meente verblijven. Muziek bij de feesten Ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings- jubileum van H. M. de Koningin, zijn door de verschillende afdeelingen van de Vereeniging „Koninginnedag" alhier, verschillende feeste lijkheden georganiseerd, waarvan binnenkort het volledige programma zal verschijnen. Als zéér bijzondere attractie mag echter reeds nu genoemd worden de opvoering van een Oranje-Cantate, met reidansen en lintenspel. Deze Cantate, welke wordt opgedragen aan H. M. de Koningin, is speciaal geschreven en gecomponeerd door mevrouw S. A. van Heijnin- gen—de Jong, en zal worden uitgevoerd door pl.m. 140 meisjes en jongens, kinderen van leden van den Oranjebond „Prinses Juliana", afd. Haarlem—Oost van vereeniging „Konin ginnedag". De piano-begeleiding is in handen van den heer Andries de Braai. De reidansen zijn ingestudeerd door den heer H. v. d. Wate ren. De geheele tekst, prachtig gecalligrafeerd door den heer H. Blansert, zal aan H. M. de Koningin worden aangeboden. Er is reeds 3 maanden flink gerepeteerd, en er is héél wat werk aan geweest om de kin deren zoo ver te krijgen, dat het geheel zal zal slagen. Nog slechts één maand en de uit voering zal plaats hebben in de Gem. Concert zaal. Het spreekt vanzelf, dat in deze maand nog heel veel gedaan moet worden. Als men alleen maar bedenkt, dat voor alle medewerkenden een costuumpje moet worden vervaardigd, wat op zich zelf al een heel werk is. Ook de repe tities gaan natuurlijk met onverflauwden ijver door, tekstboekjes moeten worden gedrukt, enz. enz. Wij zijn er zeker van, dat zeer velen de uitvoering in de Gem. Concertzaal zullen willen bijwonen, welke zal geschieden op Maandag 5 September a.s. (dus den avond vóór den eigen lijken datum van het regeeringsjubileum) en zal aanvangen om 8 uur. Nadat de Cantate is uitgevoerd volgt een korte pauze, waarna orgelspel. Ook zullen nog eenige zangnummers worden ten gehoore ge bracht door den heer Andries de Braai, bari ton, met aan den vleugel eveneens mej. Betty Davelaar. Reeds zijn verschillende aanvragen om kaar ten gedaan, zoodat de zaal zeker geheel bezet zal zijn. Aanvragen van toegangsbewijzen kun nen gericht worden aan den secretaris G. F. van Dijk, Damiatestraat 12, alhier en zullen in de volgorde van binnenkomen worden behan deld. We zullen de hitte maar de schuld geven van de vechtpartij, welke Zaterdagmiddag om 3 uur in de woonschepenhaven uitbrak. Een der be woners gaf een anderen een stomp in zijn ge zicht, waarop de aangevallene een bijl nam en daarmee den aanvaller op het hoofd sloeg, waar door een wonde van 4 c.M. diep ontstond. Bo vendien viel de getroffene in het water boven op een stuk hout, waardoor hij ook nog een rib brak. De ongevallendienst verleende de eer ste hulp, waarna de man per ziekenauto naar de Mariastichting is overgebracht. De politie maakte proces-verbaal op. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den door de Vrouwen Reisvereeniging „Vrede en Wel vaart" op 8 Augustus 1038 in het gebouw „Roxy" aan de Cornelissteeg te houden bazar ingevolg'e de Winkelsluitingswet 1930 Stbl. no. 460 ontheffing hebben verleend van de ver bodsbepalingen van die wet in dier voege, dat die winkels c-p bovengenoemden datum tot des namiddags 11 uur voor het publiek geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Vcor de laatstgehouden practijkexamens Font, Mercurius en Vereeniging van Leeraren slaagden de volgende candidaten, allen leer lingen van het Instituut Pont, alhier: Stenografie Nederlandsch 130 lg. per minuut: Dames Kok, van der Linden, van Löben Seis, Tempelman en Woudenberg. Stenografie Engelsch 100 lg. per minuut: Mejuffrouw Koppen. Machineschrijven snelheidsdiploma: Dames Bergmans, Eebes, Goote, Tempelman en de heer Werba. Machineschrijven practijkdiploma: Dames Dobbenga, Koelemeyer, Leloux, van Löben Seis en de heeren Klay, de Pater, van Pol, van Sambeek, Sjoerds en Sleyster. Boekhouden C. A.: Dames Kann en Schintz en de heeren van Breemen, Gillissen, de Jong, Jonker, Luyendijk, Mandema, Mulder Smink, Verdcnschot, en van Vugt. Nederlandsch HandelscorresposidentieD*> rnes Elffers, Lootsma, Pondman, Woelders en de heeren de Jong, Vettewinkel en Willemse. Engelsche HandelscorrespondentieDames Leyh, ven Meyenfeldt, Verheul en de heeren Berends, Jongejans en Schnitger. Duitsch Handelscorrespondentie: De heer Jongejans. Fransch Handelscorrespondentie: Mejuffrouw Telchuys. Dezer dagen heeft de jeugdafdeeling van den R.K.B.B. een boottocht naar de K.R.O.-studio gehouden. Per salonboot van de fa. Feye be reikten de 220 excursisten langs de prachtige Vechtstrook Hilversum, waar men in groe pen van 25 personen drie kwartier de schitte rende studio's bezichtigde. Vooral het geschenk van Haarlem had natuurlijk de belangstelling. Om 6 uur vertrok men weer naar Haarlem. Het jeugdbestuur heeft zeer veel succes gehad met deze excursie. Onder auspiciën van den R.K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" afd. Haar lem maakt op 25 Augustus a.s. een 65-tal dames der leden een excursie naar de Lever's Zeepmij. te Vlaardingen. Met 2 autobussen worden zij uit de verschillende stadswijken gehaald en ver trekken des morgens om 8 uur van de Dreef naar Vlaardingen, waar zij tot 1 uur zullen ver toeven. Deze excursie is een van de vele welke de excursievereeniging van den bond georgani seerd heeft. De volgende gaat naar v. d. Berg's fabrieken te Rotterdam. Ze zijn bestemd als opbeuring en leering voor de werkloozen en hun Dal gemoedelijke dorpshotel met dat aardige uithangbord, waar U zoo voor treffelijk kunt eten? Dat verklappen we niet. 't Is één van die uitgezochte adressen .die de erva ren CEBUTO-leiders overal weten op te sporen en die tl zelf nooit zou ont dekken. 6 dg Valkenb.. Eifel, Ardenn. f 40. 4 dg Burg en Bergisch land 24. 6 dg. Ardennen, Luxemburg 48. 6 dg. Harzgebergte47. Inlichtingen en Reisgids bij: JAC. Houtplein 34 - HEEMSKERK HAARLEM - Tel. 16448 1 1 I I Tn REtZEN ZONDER ZORGEN vrouwen en het bestuur, dat er zich groote op offeringen vcor moet getroosten, doet er uit stekend werk mee. „Weldadigheid naar Vermogen", Sophiastraat 2d. Er is zóóveel te doen op aarde, Daardoor krijgt ons leven pas waarde. Als ge dat thans gaat beseffen, Zal d'arme geen „nood" meer treffen. Postgiro 212793 Telefoon 12255 Op den nieuwen rijksweg in de Haarlemmer meer wordt door vele automobilisten verschrik kelijk hard gereden. De politie heeft zfch dan ook voorgenomen in te grijpen en zoo zijn be reids eenfge prccessenverbaal opgemaakt. Te Heemstede is in den ouderdom van 62 jaar overleden de heer G. Kruyt, in leven oud gezagvoerder van de Stoomvaart Maatschappij Nederland. Heden had de teraardebestelling plaats. Voor het te Den Haag gehouden examen in de Hoogduitsche taal M.O. slaagde voor de huisacte o.m. de heer N. Bouwhuis uit Haarlem. Onze oud-stadgenoot, de heer Dick van Ake, thans wonende te Utrecht, is in Den Haag geslaagd voor het diploma dansleeraar van de Ned. Ver. van dansleeraars. De 'agent van politie van Bloemendaal, de heer J. Cuperus, is benoemd tot gemeente-veld wachter in de gemeente Wonseradeel (Fries land). Voor het examen Fransch L.O. slaagde mej. M. S. de Vuyst uit Haarlem; voor het examen Fransch M.O. acte A slaagde de heer J. W. Fossen, uit Haarlem. Het programma van de Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Dins dag 9 Augustus des avonds van 8.159.15 uur door den heer George Robert omvat werken van J. S. Bach (16851750) 1. Fantasia c.kl.t. 2. Sonate I; 3. Toccata, Adagio en Fuga c.gr.t 4. a. Nun komrn' der Heiden Heiland; b. Nun freut euch, lieben Christen G'mein; 5. Fantasia g.gr.t. PROGRAMMA DINSDAG 8 AUGUSTUS 1938 Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: Keulen 810.05; Parijs Radio 10.20; Keulen 10.50; Parijs Radio 11.20; Radio Nord 12.05; Ned. Brussel 12.20—1.50; Keulen 2.20; London Regional 3.20; Keulen 4.20; Ned. Brus sel 5.206.50; Fransch Brussel 7.05; Keulen 7.20; Fransch Brussel 8.20; Keulen 8.50. Progr. 4: Ned. Brussel 8.00—9.00; Diversen 9.20; London Regional 10.3511.05; Droitwich 11.201.05; London Regional 2.00; Droitwich 2.45—11.50. Progr. 5: Eigen gramofoonplatenconcert; vroo. lijk en luchtig programma. 8.0012.00 diversen e meest geraffineerde vorm van ijdelheid is prat gaan op zijn bescheidenheid. In het Maandblad voor het personeel der N.Z.H. worden de verbeteringen in den ver keersweg HaarlemLeiden besproken. Voor hen zegt de schrijver die dikwijls de langs rijen wachtende auto s, geflankeerd door een paar tramtreinen gezien hebben, moet het vreemd aandoen, den weg bij het voorbijrijden van den trein bijna geheel ver laten te zien. Het gedeelte „PostbrugKlinkenbergerbrug", waarbij het belang der N.Z.H. nauw betrokken is, werd in verschillende étappes uitgevoerd. Allereerst kon men enkele viaducten, waarover thans het autoverkeer voortraast, temidden der vlakke landerijen zien verrijzen. De Postviaduct kwam eerst tot stand en heeft eenige jaren geheel vrij naast den ouden weg gestaan. Zij geeft thans gelegenheid, om het verkeer langs de Haarlemmertrekvaart onge hinderd te kruisen, en om den nieuwen snel- verkeersweg te verlaten, of zich daarop te be geven doch dit is alleen toegestaan in de richting, waarin het verkeer zich beweegt. Na den bouw van de Postviaduct begonnen de werkzaamheden bij den Klinkenberg. Om den toegang van den ouden Rijksweg naar de snelverkeersbaan, zoowel voor het ver keer op den weg als voor het tramverkeer mogelijk te maken, moest de bestaande Klin kenbergerbrug verbreed worden; gelijktijdig werd de Klinkenbergerviaduct gebouwd. Toen ook deze kunstwerken en eenige andere in het gedeelte van den snelverkeersweg tusschen de Haarlemmertrekvaart en de Ring vaart van de Haarlemmermeer gereed waren, werd begonnen met den aanleg van de aarden baan, waarvoor in dit gedeelte ter lengte van ruim vijf kilometers meer dan een millioen kubieke meters zand zijn verwerkt. Toen bleek, dat de bodem in de omgeving van Klinkenberg geheel uit zand bestaat, is men voor het verkrijgen van de vorenbedoelde ge weldige zandmassa op een bijzondere wijze te werk gegaan. Voor dit doel werd ter plaatse de beschik king over een vrij uitgestrekt terrein verkre gen. Dit terrein werd door graafmachines zoo diep uitgegraven, tot een voldoende hoeveelheid water aanwezig was om een zandzuiger drij vende te houden, welk gevaarte over een vrij grooten afstand over land moest worden ge transporteerd. Deze zandzuiger, die maanden lang onafge broken heeft gebaggerd en een diepte van ruim twintig meters bereikte, heeft op een in tie nabijheid liggend terrein een groot zanddepöt gespoten. Vervolgens werd het zand door mid del van zandtreinen naar de plaats van bestem ming gebracht. Langzamerhand kregen de dijken en de opritten hun vorm en werden de tot nu toe alleen staande viaducten gaandeweg ingesloten. De spoorbaan moest thans ter plaatse nog overbrugd worden, waarmede in het voorjaar 1938 een aanvang werd gemaakt en welk werk na eenige maanden reeds geheel voltooid was. Onderwijl was men druk aan het werk om het wegdek op de dijken en opritten aan te brengen, opdat ten spoedigste de openstelling van dezen door het autorijdende menschdom reeds lang verbeiden weg, zoude kunnen plaats hebben. Uiteraard had ook de N.Z.H. in dien tijd niet stil gezeten. Aan het gedeelte nieuwe trambaan, tusschen Klinkenbergerbrug en Postviaduct is gelijktijdig van beide kanten begonnen. Aan de zijde Klinkenbergerviaduct deed zich evenwel een eigenaardige moeilijk heid voor. Toen het tramspoor reeds tot onder de via duct was gelegd, was men nog druk bezig met- het zandtransport in de richting naar den Haarlemmermeer, waartoe een zandspoor noo dig was. Dit zandspoor lag een paar meter hooger dan het tramspoor en desondanks moest dit tramspoor gelegd worden, wilde men op tijd, n.l. ter geiegenheid van het Internationaal Wegencongres Juli 1938, gereed zijn. Opgemerkt zij, dat ook de trambovenleiding reeds evenver als de tramsporen was nange bracht, zoodat het tramspoor bereden kon wor den, de materialen hierover konden worden aangevoerd. Deze werden over de zandspoor- baan heen gelost, om op deze wijze verder te kunnen bouwen. Ter verkrijging van de zekerheid, dat een en ander precies passen zou en dat er zoo weinig mogelijk werk vöor het laatste oogenblik zou overblijven, werden twee spoorstaven met behulp van een der electrische locomotieven door den zanddijk van het zandspoor heen- gedrukt; zoodoende behoefden, nadat het zandspoor was opgeruimd slechts enkele dwars liggers te worden aangebracht om het tram- spoor berijdbaar te maken. Eenige honderden meters verder was het wederom de zandtrein, die een belemmering vormde; hier was het evenwel geen dijk, maar een nog te dichten gat in den oprit. Zooals reeds gezegd, was met den opbouw aan beide zijden begonnen; vandaar dat gelijk tijdig ook aan de andere zijde van de spoor- wegviaduct de trambaan gereed was; het eerste gedeelte als dubbelspoor met aan het begin der helling een wissel, zoodat de oprit van- de viaduct enkelsporig is. Op het oogenblik, dat de trambaan zoover gereed was, was ook het zandvervoer afge- loopen en kon het gat worden aangevuld, zoo dat vrijwel zonder stagnatie kon worden afge werkt en het spoor over de viaduct worden doorgetrokken en beide einden worden ver bonden. Op beide punten was als eerste werkzaam heid tijdelijk een wissel in de bestaande baan gelegd, waardoor thans omlegging van het tramverkeer heel gemakkelijk kon plaats heb ben; slechts één spoor behoefde bij het andere punt des nachts te worden aangesloten. De wissel bij de Klinkenbergerviaduct heeft nog eenige dagen dienst gedaan voor de werk- treinen, waarmee de materialen van de oude trambaan vervoerd werden. Op Zondag 29 Mei behoefde de tram niet meer te wachten voor de gesloten boomen van den overweg, terwijl ongeveer twee weken later de groote snelbaan voor het autoverkeer werd opengesteld. Met- de komst der Armada, welke koning Philips II in het jaar 1588 naar zee zond om zoo mogelijk Engeland weer voor de Oude Moederkerk te heroveren, heeft men ook in dc opgestane Nedeiiandscht ge westen rektniii reten houden Het was ech ter in het jaar 1587, het laatste jaar van het bewind van Leicester, alles behalve „couleur de rose" in ons dierbaar vaderland. Met Engelsche garnizoenen in Vlissingen, Brielle en het fort Rammekens, met een En- gelschen landvoogd, die zich hals over Kop :n ce religieveeten tusschen de protestanten on derling had geworpen en wiens aanhangers in verschillende steden aanslagen pleegden, ter wijl door het verraad van zijn onderbevelheb bers o.a. ook Zutphen aan Parma verloren ging. In de Nederlanden besefte men echter heel goed hoe weinig sympathie men overigens nog voor de Engelschen meer had dat ais de Spanjolen Engeland op de knieën zouden krijgen, het met ons ook gedaan zou zijn. In verband daarmee zag men zelfs de poging der Engelschen om prins Maurits op te lichten en gevankelijk naar Engeland te voeren men vroeg hem tot dit doel op een Engelsch admi raalsschip voor Vlissingen te dineeren, maar de prins was zoo wijs de invitatie af te slaan over het hoofd. Nadat koningin Elisabeth eindelijk het mas ker had afgelegd en duidelijk had doen uitko men, dat zij op oorlog met Spanje aanstuurde, werd het echter opeens al lievigheid en vriend schap wat de klok sloeg. Dit was einde Maart 1588. Vanaf dat oogenblik wordt de toon van haar staatsstukken aan de Staten-Generaal als bij tooverslag heusch en minzaam in plaats van kort en onaangenaam. Wij hadden er toch ook rekening mee te houden al wist men dat de Armada voor alles Engeland bedreigde dat Parma alleen of in vereeniging met Medina Sidonia een coup de main zou probeeren om zich van den Schel- demond en Vlissingen meester te maken. Ook de Maasmond, het Vlie en de Eems moesten bewaakt worden. Dus wezen de Staten een bij- zonderen raad van bekwame en ervaren'man nen aan om de kustverdediging te organiseeren. Brielle werd geproviandeerd en in prima staat van verdediging gebracht, terwijl aan de Maasmonden en het Brouwershavensche gat kustbatterijen en veldversterkingen werden op geworpen. De raden der admiraliteit lichtten compag nieën of korporaalschappen uit de steden en dorpen om eventueele landingspogingen te kunnen keeren. Gelukkig hebben deze schutters evenmin als hun Engelsche collega's tegen de Spaansche veteranen moeten vechten. Dit is wel zeer ten voordeele van hun persoonlijke gezondheid en welvaren geweest Aan alle schepen groöter dan dertig last werd het uitvaren verboden, terwijl alle bakens en tonnen buitengaats werden weggenomen en maatregelen getroffen om alle kapen en ba kens op duintoppen en torens opgesteld in een oogenblik te kunnen afbreken. Langs het strand werden masten opgesteld om overdag te kunnen seinen met vlaggen wan neer er onraad zou zijn; des nachts zou men lichtsignalen geven. Vele vischsehuiten lagen buiten op brand wacht des daags zouden zij alarmeeren door driemaal de zeilen te strijken en weder te hij- schen; des nachts door het oplaten van vuur pijlen. Renboden, alarmschoten en het luiden der stormklokken zouden dan onmiddellijk het geheele kustgebied alarmeeren. Men had de beschikking over tweeduizend kleine koopvaarders, die bewapend konden wor den. Men had voldoende bevaren musketieis om deze schepen te bemannen en kon er nog dui zend naar Engeland zenden voor de scheper, der koningin. De opdracht, welke onze vloot kreeg, was, te beletten dat geen enkel vijandelijk schip van uit de Vlaamsche kust in zee zou kunnen loo pen, dat beteekende dus: Parma en zijn leger opgesloten te houden als een muis in een flesch. voor welker hals de kat op wacht ligt. Joos de Mtsor, vice-admiraal van Zeeland, had weldra een negentigtal schepen onder zijn vlag verzameld. Deze vloot werd dra met tal van bodems uit Holland versterkt en toen in twee smaldeelen gesplitst, welke geplaatst werden onder het bevel van den vice-admiraal Johan van Wassenaar, heer van Warmond, en Pieter van der Does. TOt algemeen opperbevelhebber der vloot werd daarna nog benoemd Justlnus van Nassau, luitenant-admiraal van Zeeland. De grootere schepen kregen order buiten de banken te blijven, de kleinere gingen bij Vlis singen en Rammekens liggen, klaar om op het eerste bevel uit te loopen. Een laatste smaldeel der om de Zeeuwsche kern samengetrokken vloot werd naar de Eems gezonden om een oogje te houden op de scheepsmacht, die de Spaan sche landvoogd Verdugo daar had samenge bracht. Toen men uiteindelijk in Den Haag het be richt kreeg, dat de Armada in het Kanaal ver schenen was, werden de Staten-Generaal direct samengeroepen en vergaderden zij na eene plechtige godsdienstoefening. De Raad van State begaf zich naar Zeeland om zoo dicht mogelijk bij het brandpunt van den strijd te zijn. In Holland en Zeeland maakte zich be grijpelijkerwijze van ieder een uiterst nerveuze spanning meester. Parma had onder de bedrijven ook niet stil gezeten en zijn beste vendels en ruiterbenden samengetrokken om ze over het Kanaal te brengen zoodra Medina Sidonia den overtocht zou kunnen dekken. Zeer zeker zou het ver- chijnen van een dikke twintigduizend man van de beste troepen ter wereld, versterkc met het landingscorps van 10.000 man der Armada, op den Engelschen overwal een feit van ont zaglijke beteekenis zijn geweest. Terwijl de Engelschen gemakkelijke lauweren op de groote vloot, die zij in elk opzicht de baas waren, gingen veroveren, hielden Zeeuwen en Hollanders in strenge krijgstucht de haven van Duinkerken en de andere kleinere Vlaam sche havens Nieuwpoort, enz. zoo pot dicht, dat er geen sloep in of uit kon. De ge zanten van Medina Sidonia, die te Calais van boord gingen, kenden zich er persoonlijk van overtuigen, hoe volkomen de blokkade was en dat ten overvloede het vanaf Duinkerken af vol lag met gewapende Zeeuwsche en Holland- sche schepen gereed om direct in te grijpen, indien het Parma zou gelukken naar buiten uit te breken. Wat met een poging tot zelfmoord gelijk zou hebben gestaan, daar Parma's sche pen totaal ongeschikt waren voor het zeege vecht. De toestand ontwikkelde zich zoo, dat de Ar mada wachtte op het uitloopen van Parma en Parma op de Armada, om hem dit mogelijk te maken. De laatste dag van den vijfdaagschen zeeslag in het Kanaal het gevecht voor Gre- velingen, waarna de Spanjaarden besloten om Engeland naar huis te zeilen sloeg alle hoop van Parma den bodem in. a dien slag kregen de Nederlanders uit eindelijk toch ook iets te zien van de Armada. Een groot galjoen van het Bis- caysch eskader, dat kreupel geschoten onder lager wal raakte, kon door een Zeeuwsch schip van oorlog geënterd werden en genomen. Het streek echter de vlag niet; de bevelhebber wist zich met eenige edellieden met de groote boot in de haven van Ostende te redden, waar hij zich krijgsgevangen gaf aan de Engelschen, die deze plaats bezet hielden. De krijgstucht dsr Zeeuwen was tegen het onverwachte buiten kansje, helaas, niet bestand. Te vechten viel er aan boord van dsn Spanjool, wiens dekken vol lagen met gedooden en gewonden, niet veel, maar te plunderen des te meer. Dit bracht de Zeeuwen dra in de bottelarij, waar groote va ten zware Portugeesche wijn' lagen die de Portugeezen versneden dronken! en dra begon een verschrikkelijk bacchanaal, dat overwin naars en overwonnenen noodlottig zou worden. De Zeeuwen werkten dsn wijn onversneden naar binnen, gewoon als zij waren aan jenever en brandewijn, maar maakten daarmee een lee- lijke vergissing. Het galjoen had tallooze tref fers tusschen wind en water en de sponsduikers, die de Spaansche schepen aan boord hadden, waren juist bezig die gaten aan den buitenkant met lood te dichten, terwijl de timmerlieden er aan de binnenzijde stukken spek en planken tegen spijkerden. Toen echter de Zeeuwen aan boord enterden, werden deze werkzaamheden gestaakt en al wat van de Spanjolen zwemmen kon, plompte over boord en zwom naar den wal. Plotseling zonk het galjoen het pompen was ook gestaakt als een steen naar de diepte Geen levende ziel werd ervan gered; wat van de drinkebroers zwemmen kon was te dronken om het te doen. Men vischte alleen het lijk op van den veroveraar en de vlag, die de Zeeuwen gestreken hadden. Met heeft het lijk van den veroveraar in de Groote Kerk te Vlissingen met krijgsmanseer begraven en in het gewelf boven zijn laatste rustplaats de veroverde Spaansche vlag gehangen. Over de daad der dronkelappen heeft men den mantel eener liefdevoile verge telheid geworpen, uitgaande van de veronder stelling, dat een dronken Zeeuw toch altijd nog meer eer toekwam dan een nuchteren Spanjool. Een ander galjoen onder bevel van Don Diego de Piementel, een der zes maarschalken van de landingsdivisie der Armada, was ook zoo ver schrikkelijk wrak en lek geschoten, dat het on der de kust kwam, om zich óf op het strand te zetten óf ergens binnen te loopen. Vlaamsche loodsen, die men aan boord nam, brachten het opzettelijk tusschen de banken voor de stad Sluis en daar werd het aangevallen door een groot aantal kleine gewapende Zeeuwsche en Hoilandsche schepen. De maarschalk weigerde zich over te geven, maar blootgesteld aan een vuur, dat hij bij gebrek aan kruit niet kon be antwoorden, streek hij tenslotte de vlag, toen er nogmaals veertig dooden bij hem aan boord gevallen waren. Als gevangene werd hij aan boord van het admiraalsschip van Pieter van der Does gebracht. Ook aan boord van dit verover de galjoen besteedden de Zeeuwen meer aan dacht aan het plunderen dan aan het dichten der lekken. Maar hier ontstond tenminste geen dronkemansgelag. Officieren en volk werden rijk aan den buit, die vooral uit gemunt goud be stond. Het schip zonk echter vóór men het in Vlissingen kon binnenbrengen. Maar niet dan nadat het door vriend en vijand verlaten was. De gekwetste gevangenen werden verbonden en vrijgelaten naar Vlaardingen. De valide man schap, ten getale van 150 koppen, werd naar Holland gebracht en later gerantsoeneerd of uitgewisseld. Dit feit van het vrijlaten der gekwetsten doet onzen voorvadering alle eer aan, temeer daar het geschiedde in dagen, dat men volgens voor schrift van Heeren Staten de gevangen Span jaarden als honden verdronk „de voeten spoelde", zooals net aan boord heette. Later hebben wij nog schipbreukelingen der Armada uit Ierland, die via Schotland naar Parma te rugkeerden, opgevangen en zonder meer over boord gesmeten. De Engelschen slachtten alle' schipbreukelingen, die in hun handen vielen, als beesten af. Des te meer eert de betoonde cle mentie de mannen, die er het bevel voor gaven. De maarschalk en zijn staf-officieren, vijf in getal, werden eerst naar Den Haag vervoerd en hebben vervolgens op het kasteel te Medem- Blik gevangen gezeten, totdat Philips hun rant soen betaald had. In Den Haag had de maar schalk een langdurig onderhoud met van Ol- denbarnevelt. Nadat Medina Sidonia van Parma bericht had gekregen, dat hij volkomen geblokkeerd was en niet alleen met zijn transportschepen niet naar buiten kon komen, maar zelfs geen schip met kruit naar de Armada zenden, be sloot de Spaansche opperbevelhebber wiens kruit op was door de Noordzee en om Schot land naar huis te varen. Hiermee was het ge vaar voor ons voorbij, maar dat wisten wij na tuurlijk niet dadelijk. Een Zuid-Wester, die tot een storm aanwak kerde joeg de Armada buiten zicht van den wal langs onze kust. Alleen een boot, waarin o.a. acht Spaansche edellieden, werd door een visscher van Wijk aan Zee aan land gebracht en een paar Huisduiner visschers (by Den Hel der), die buitengaats waren, zijn de eenige Ne derlanders geweest, die de Armada in een wolk van buiswater voorbij zagen stuiven en een laatsten blik konden werpen op de ten onder gang gedoemde vloot. Hun rapport maakte een einde aan de vrees, dat de Armada zou trachten de Noordelijke zeegaten binnen te vallen. Toen tenslotte uit Engeland de berichten kwamen van de mas sale schipbreuk op de Schotsche eilanden en de Iersche kust, wist men, dat de Armada nooit meer zou komen opdagen en schreven de Sta ten-Generaal tegen den 26sten van Slachtmaand een openbaren dank- en vreugdedag uit. Te Amsterdam en elders werd de verlossing door optochten, vertooningen der rederijkers en met een stevig glaasje gevierd. Maar nergens met grooter statie dan te Leiden, aan welke stad Pieter van der Does, admiraal van Hol land, baljuw van Rijnland en burger van Lei den, den standaard schonk van den maarschalk don Diego de Piementel. Deze standaard in wimpelvorm was zoo lang, dat ze, vastgemaakt in den sluitsteen van het gewelf in het koor der Groote Kerk, tot op den grond afhing en nog opgerold moest worden. In de gerestaureerde Lakenhal op heden stedelijk museum kan de bezoeker het droe vig overschot bewonderen. Het vertoont den ge kruisigden Christus met het I.N.R.I. als boven schrift. Boven de rechterknie en halfweg het linkerscheenbeen eindigt de wimpel. Een droe vig symbool van het lot, dat de vloot trof, in zee gezonden om met den degen in de vuist te trachten de geestelijke eenheid van Europa zoo mogelijk te herstellen. Als goed vaderlander kan men juichen over het feit, dat het uitzenden der Armada op eene mislukking is uitgeloopen. Want zoowel de ka tholieke Nederlanders als de Calvinistische zijn wat het staatkundige aangaat tegenstanders van de politiek van koning Philips geweest, die de Nederlanden evenmin vanuit Madrid blij vend had kunnen besturen als prins Willem of Maurits het Spanje vanuit Delft of Den Haag had kunnen doen. Als goed katholiek mag men echter gerust medelijden met de ongelukkige bemanningen van de Armada hebben, die voor zoo verheven doel als hun vorst voor oogen zweefde het leven lieten. Wat niets te maken heeft met het feit of die vorst zich misschien niet in de keuze zijner middelen vergist heeft. Na drie en een halve eeuw hebben vorst en Armada recht op eene andere waardeering dan de traditioneele en gangbare. S. at beteekent het tijden in den tijd, vergeleken bij een eeuwigheid van gelukzaligheid?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5